Jump to content

Recommended Posts

Tema je mogla da se zove i : Sve je lakše u tuđim rukama. 

Jako često se srećem sa tim "fenomenom" da ljudi koji nemaju veze o nečemu, žele baš to da organizuju, a ne libe se ni da to naturaju kao jedini ispravni način. 

Kada im daš da urade to što druge uče kako treba, brane se time da su zauzeti nečim drugim. Teško prihvataju da svako ima pravo da radi na svoj način; zapravo, drugačiji od njegovog. 

U narodu su poznati kao "pametnjakovići".

Moja su pitanja: kakvo objašnjenje psiholozi daju i kako se lično borite, ako ste se sreli, sa takvim ljudima?

пре 2 минута, Сања Т. рече

Moja su pitanja: kakvo objašnjenje psiholozi daju i kako se lično borite, ako ste se sreli, sa takvim ljudima?

Nisam psiholog al mogu da pogledam ;)

Zavisi ko nam je ta osoba: šef, bračni drug, poznanik, kolega....

U suštini mislim da je do nas,  kako se postavimo. Ako osete "meko" ...nastaviće. Ako osete "čvrsto"...bez agresije (sem u krajnjoj nuzdi) onda će posustati.

Imam par ljudi koji su u tom fazonu.

Prema nekima mi je nezgodno da reagujem jer su stariji od mene i plus imaju odredjen "status" pa nije lako...Ali sevnu varnice i sa moje strane pa malo podviju rep. 

Ljudi su prema nama takvi kako im dopustimo i kako namirisu.

пре 9 минута, Драшко рече

Nisam psiholog al mogu da pogledam ;)

Zavisi ko nam je ta osoba: šef, bračni drug, poznanik, kolega....

U suštini mislim da je do nas,  kako se postavimo. Ako osete "meko" ...nastaviće. Ako osete "čvrsto"...bez agresije (sem u krajnjoj nuzdi) onda će posustati.

Imam par ljudi koji su u tom fazonu.

Prema nekima mi je nezgodno da reagujem jer su stariji od mene i plus imaju odredjen "status" pa nije lako...Ali sevnu varnice i sa moje strane pa malo podviju rep. 

Ljudi su prema nama takvi kako im dopustimo i kako namirisu.

Slažem se. U poslu su obično već određene obaveze i način izvršavanja, pa tu nema puno mesta za ovu temu- osim ako neko ne zna posao, a uči druge. Ili se ne bavi tim poslom, a hoće i u njega da zađe, a da mu tu nije mesto. ( Na primer- šef kaže spremačici kako da održava higijenu, a onda dođe neko iz kuhinje i "uči je bolje", jer " ona zna") 

Dodajem pitanje- Šta kad sebe uhvatimo u tome? Tamo gde možda mislimo da imamo pravo. Zašto to radimo? 

пре 34 минута, Сања Т. рече

U narodu su poznati kao "pametnjakovići".

pa, nista,... pokusam da budem veci pametnjakovic od njega... :smeh1:

* LJUDI KOJI SVE ZNAJU / „NAPUVANI BALONI” I „BULDOŽERI”

To su vam oni koji zahtevaju da radite na način na koji oni veruju da treba, koji uvek pronađu grešku i nikada nisu zadovoljni onim što drugi urade, koje zanima samo da sve ide po planu (njihovom). Važno im je da ih slušate, ne da vas čuju. Budložeri su zato što su veoma produktivni, kompetentni, pažljivo planiraju. Neuspeh doživljavaju kao katastrofu, i pokušavaju da nađu opravdanje da je greška u nekompetentnim osobama. Oni imaju osećaj moći, samopouzdanje i drugi ljudi im malo trebaju.

Zašto su nam ovi ljudi teški? Zato što deluju frustrirajuće, hladno, „ubijaju« kreativnost, nemate šansu da kažete svoje mišljenje, ne slušaju druge, stalno prekidaju, postavljaju uvek detaljna pitanja, druge vide kao objekte,..Pored njih se ljudi osećaju obeshrabreno i nesposobno

Buldožeri govore ubedljivo, i nastupaju kao autoriteti i o stvarima o kojima malo znaju. Oni nisu klasični lažovi, veruju da znaju kada krenu da grade priču. Samouvereni su, sve dok se ne iznesu prave činjenice. Kao menadžeri su loši, stvaraju probleme i donose rizične odluke.

Zašto oni to rade? Buldožeri su, uglavnom, narcisoidne ličnosti sa kompleksom »više vrednosti«. Njihov bazični osećaj sigurnosti ugrožava svakog ko ne misli isto i zato oni ne žele da rizikuje/ne delegiraju odgovornost i kompetenciju na druge.

Kako se ponašati sa “buldožerima”? Ako zavisite od buldožera: Ne konfrontirati se, ali se hrabro postavljati tako što ćete postavljati promišljena pitanja u vezi sa temom. Nikako ne zauzimati poziciju ‘’eksperta broj 2’’. Isplati se zauzeti blago podredjenu, ali saradničku poziciju. Pažljivo predočiti alternativna rešenja, dobro se pripremiti, upoznati sa problematikom…dobro slušati, ne prekidati. Pažljivo sa neverbalnom komunikacijom. Korisno je parafraziranje na kraju ili povremeno »Ako sam vas dobro razumeo…«. koristiti pitanja i postaviti ih nepokolebljivo (korisna proširena pitanja »Kako taj plan operacionalizovati?), a ne ići u konfrontaciju. Izbeći da se bude drugi ekspert »Ja vas veoma cenim«….pauza….postaviti pitanje i tražiti mišljenje u vezi sa vašim razmišljanjima, idejama, predlozima. Pustite ga da bude ekspert, prihvatite podređenu poziciju radi budućnosti.

https://www.danas.rs/zivot/kako-izaci-na-kraj-sa-teskim-ljudima/

пре 55 минута, Сања Т. рече

kako se lično borite

ako se meša, povučem se i kažem mu da sam to lično uradi na svoj način ...ako ne želi (što je uobičajeno) samo ga elmiinišem iz svoje blizine...

ako je u pitanju osoba koja ti nije posebno bliska, onda je lako, ali ako živis sa takvom  osobom onda je dosta složeno...važno truditi se da je iskuliraš, da ne primaš ništa lično, a ponekad je neophodno dreknuti i vrlo oštro se suprotstaviti se...

bitno je da postoji svest o tome, da je to činjenica i da mi nikoga ne možemo promeniti...znači, samo da promenimo svoj stav prema tome...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...