Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

On 15.7.2019. at 3:19, Млађи Катон рече

Да ли би неко био љубазан да ми помогне да дођем до другог тома Добротољубља (хиландарско издање)?

Možda ti bude od koristi audio verzija dok ne nađeš pravu knjigu

https://mega.nz/#F!DVAXkQwT!T43ursGkQ9gPKM_mviAqDw

Ili online za čitanje: https://svetosavlje.org/dobrotoljublje-tom-ii/

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Светло дана је угледао 54. том „Православне енциклопедија“. Нови азбучни том продужава серију чланака под словом „П“. Иначе, књига почиње чланком о епископу коломенском и каширском Павлу, јединственом архијереју који је отворено иступао против богослужбене реформе патријарха Никона, и завршава се чланком посвећеним Пасхалној хроници, византијској хроници света написаној у Цариграду за време цара Ираклија 30-тих година 7. века.     У овом броју су изложене многе биографије, а највише о епископима са именом Павле, међу којима су четири цариградска патријарха, два антиохијска патријарха, шест римских папа.   Међу биографским и агиографским чланцима овде су и текстови и о светитељима са именом Пајсије, или Паладије. Од Пајсија се истичу преподобни Пајсије Галички, познати писац и преводилац преподобни Пајсије Величковски, патријарси александријски, јерусалимски и цариградски с тим именом, египатски подвижник Пајсије Велики, Пајсије Хиландарац и други.   Обрађена је историја Палестине, за коју је везано мноштво догађаја из библијске историје.     Извор: Српска Православна Црква
    • Од Лубеница,
      Покажи  ми твоје Косово и Метохију...
      Могу! О твом Косову и Метохији, можда и више неголи о „мом“…

Извини, ал моје није! Никад крочио доле, ништа ме не везује за њега, баш ништа не осећам према њему…

Крочио си, јашта да јеси, али не знаш! Пре првог корака- на Косову и Метохији си већ проходао.
      Пре првог удаха доле си продисао…
      Пре неголи си отворио очи погледом ти се већ преливала зора над Призреном…

Не лупетај, бре! Дај, спусти се на земљу и батали то епско нарицање! Моје није, баш ништа немам тамо!

Све ти је тамо, веруј! Све што ти не треба овде ти је, на дохват руке, а једино што ти истински треба на Косову и Метохији је, на дохват душе.
      Све чега се овде дохватиш крто је и јалово, а све што тамо и не додирнеш твоје је довека!

Моје је, друже, оно што сам створио с десет прстију а не оно што и не знам тачно где је?!

Видиш, о томе и говорим- за све што си стварао требало ти је десет прстију, а све што одвајкада и занавек имаш сабрано је у три спојена прста!
      Што си са десет саградио појешће године, пролазност, немар, а кад спојиш та три прста ухватиш се за сам корен, вечност… Нема јачег сидришта од та три благо спојена прста…

Види, с три прста могу евентуално да држим балон да не одлети, а и то је питање…

Тачно! Али и да одлети куда ће?! На земљу да пукне у ништавности или у небо, у недоглед, међу облаке..?

Значи, све што има везе с Косовом и Метохијом је некакав мит, нешто небеско, нешто као узвишено, нигде реалности?

Да, јер реалност и јесте саздана од небеског, узвишеног, копренастог ко тамјаниште…
      Живот је радост уколико се не плашиш краја, а док живиш преплашен од пролазности трајања то је само бекство од живота у нешто што лажно називаш живљењем.

И, значи, ако сам залуђен Косовом живећу колко ми се хоће?! Мантрам- то је света српска земља и завршена ствар, живим 1000 година?!

Не, ако си залуђен глупошћу живећеш и дуже него што би хтео, јер глупост је проклетство вечног живота, а Косово и Метохија јеста света земља јер живот је трептај у којем се радујеш васкрсењу. Где се смрти не плашиш- смрт не постоји.

Не плашим се ја смрти, страх ме је да нећу стићи све за живота што сам…

Станеш пред Грачаницу, Дечане, пећку светињу, Будисавце, Богородицу Љевишку, Арангеле, Самодрежу…пред спаљене и затрављене светиње и схватиш- баш све си стигао за живота што си наумио!
      Све што си желео да оставиш за собом стане у једну воштаницу.
      Све што си намерио да саздаш већ је саздано- на који год камен да спустиш руку твој је, ти си га ту узидао…

И ти заиста може тако да живиш? Деци ћеш оставити наук да је за живот довољно не одрицати се Косова и имаће све што им треба?!

Не наук, друже, већ завет да ће у животу имати колико им треба уколико душом буду могле да завате више него рукама.
      Руке могу да понесу више него што нам треба, душа је ведро које прими таман колико смо жедни. Косово и Метохија је, пријатељу, мера нашег ведра…

Добро, све и да је тако- како да се држимо нечега што нам је отето, што је све мање наше?!

Можемо ли да дохватимо небо, човече?! Јел због тога мање наше?! Одричемо ли га се кад је облачно или верујем у ведрије дане?!
      Могу да нам сатиру ливаде у откосе али не могу косама да сатру корење.
      Могу да га желе али не могу да га имају.
      Могу да га имају само кад ми престанемо да га желимо, а престанемо ли проклећемо потомке да немају где да проходају, продишу, прогледају…

Јаоооо…

Превише о „мом“ Косову и Метохији, а?! Ево, реци ми где је твоје па ћемо о њему?
      Само ми покажи где ти се то на три прста свију векови прошли и будући, где ти се иконе радују, где једна воштаница осветли читаво небо, где видиш пут и кад га реке, папратишта, вртаче, пламенови прогутају..?
      Покажи ми твоју заветну светињу, али се немој зачудити откуд „моји“ Дечани на њој?
      Поведи кроз трње, али не питај откуд Самодрежа ту?!
      Загази реку крај куће и не питај откад то Дрим тече крај ње..?

Хммммм…

Михаило Меденица

извор:
      https://dvaujedan.wordpress.com/2019/04/05/покажи-ми-твоје-косово-и-метохију/

• Од Логос,
      По благослову архиепископа атинског и све Јеладе Јеронима, у понедељак 21. јанура  2019. године у Атини је одржан приказ трећег тома Догматике Преподобног Јустина Ћелијског. Издавач књиге је свештени манастир Ватопед на Светој Гори са дозволом манастира Ћелије, а преводилац је Арис И. Георгопулос. Представљање Догматике Преподобног Јустина Ћелијског започело је са певањем тропара и стихира у част  Светог Аву Јустина, које је саставио химнограф Велике Цркве јеромонах Атанасије Симонопетритски, а у извођењу Византијског хора из Атине под руководоством Георгија Н. Констандину.   На овом свечаном чину поздраве су упутили представници Васељенског патријарха Вартоломеја митрополит Мире  Хризостом и атинског архиепископа и све Јеладе Јеронима митрополит Додоне  Хризостом.   Затим је поздравно слово упутио и министар за иновације и технолошки развој у Влади Републике Србије Ненад Поповић, који је и покровитељ издања књиге. Потом се на издавање саме Догматике осврнуо високопреподобни игуман манастира Ватопеда архимандрит Јефрем, наглашавајући да је књига објављена на грчком језику након 40 година од упокојења Преподобног Јустина Поповића.   О животу и делу Светог Аве Јустина говорио је његов духовни син, умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије Јевтић. У наставку  је о значају Догматике говорио професор Догматског богословља на Високој црквеној академији у Солуну протопрезвитер Никола Лудовикос.   На крају  је  приказан документарни филм о Ави Јустину Поповићу у режији о. Ненада Илића.   Представљање Догматике Преподобног Јустина Поповића у Атини још је једна спона која јаче повезује два братска народа, грчки и српски, и пројављује љубав између двеју сестринских Цркава, Јеладске и Српске, заједно са Васељенском Патријаршијом.     Архимандрит Евсевије (Меанџија)     Извор: Српска Православна Црква
    • Од Логос,
      У оквиру 63. Међународног сајма књига у Београду 26. октобра 2018. године представљен је овогодишњи издавачки подухват Епархијског управног одбора Епархије нишке - седми том Сабраних дела Светог Јована Златоустог, које је превео са старогрчког и приредио Дејан Лучић. О том капиталном седмом тому од планираних 24 томова, као и о лику и делу Светог Јована Златоустог, говорили су: Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније, проф. др Андреј Јефтић, ђакон др Здравко Јовановић и преводилац Дејан Лучић. Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније за Радио Слово љубве говорио је о учешћу Епархије нишке на 63. Сајму књига.   Прилог радија Слово љубве (1)   Прилог радија Слово љубве (2)     Извор: Српска Православна Црква
    • Од Логос,
      У оквиру 63. Међународног сајма књига у Београду 26. октобра 2018. године представљен је овогодишњи издавачки подухват Епархијског управног одбора Епархије нишке - седми том Сабраних дела Светог Јована Златоустог, које је превео са старогрчког и приредио Дејан Лучић. О том капиталном седмом тому од планираних 24 томова, као и о лику и делу Светог Јована Златоустог, говорили су: Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније, проф. др Андреј Јефтић, ђакон др Здравко Јовановић и преводилац Дејан Лучић. Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније за Радио Слово љубве говорио је о учешћу Епархије нишке на 63. Сајму књига.   Прилог радија Слово љубве (1)   Прилог радија Слово љубве (2)     Извор: Српска Православна Црква
      View full Странице

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...