Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Recommended Posts

Сем код Николе Тесле који помиње да га је отац томе учио да визуелно замисли проблем који има и онда га решава у свом уму, нисам наишао на пример таквог промишљања о проблемима унапред. Разговарамо о физичким проблемима, типа у Стари Завет имамо цео пројекат Нојеве Барке коју Бог даје Ноји...

Али често чујем да то није хришћанству прихватљиво... Видим неки конфликт са теологијом, конкретно ми делује да произилази из подједнако духовних као и цивилних искустава током слушања неких туђих пикантних исповести која нико не жели да замишља визуелно у слободно време:smeh1:. Баш зато и мсм. да духовници имају проблем да признају битност ткз. навођене визуализације, која се користи за решавање проблема у науци, исправљању самог начина размишљања индивидуе (не мсм. на хиндуисте и будисте)...

Парадокс би био, да ја као инжењер немам визуелно представљен пројекат у свом уму, пре него нацртам рад или коригујем неку грешку коју сам предвидео промишљајући. Буквално не бих промишљао о поступцима са пред-идејом или пред-решењем у свом уму.

Шта мислите о томе? како посматрате навођену визуелизацију у кроз хришћанство?

ali to je kod Tesle bilo nesto sto mi ne mozemo...potpuno ludilo...on je sve to u svom umu video, nije morao da se trudi da vizualizuje...

znam te lajf kouch i self help fore da zamislis neku situaciju koja je tvoj cilj i to do poslednjeg detalja i kao na kraju se tako i desi...

ja verujem u teoriju da je mozak glup. kako mu ti kazes tako ce da bude. velicanstven i glup. ti naredjujes a on izvrsava naredjenja. ne znam zasto ljudi ne bi koristili to...

za inzenjerski deo ne znam...ali npr autisticari to koriste. njihov mozak tako i funkcionise.

пре 44 минута, ana čarnojević рече

ali to je kod Tesle bilo nesto sto mi ne mozemo...potpuno ludilo...on je sve to u svom umu video, nije morao da se trudi da vizualizuje...

za inzenjerski deo ne znam...ali npr autisticari to koriste. njihov mozak tako i funkcionise.

Ја мсм. да је он био само надпросечно маштовит, што нема везе са визуелизацијом али има са решавањем проблема... визуелизација ти треба за свако цртање. Не мош повлачит линије по осећају у суштини. Мора целовита форма да произађе из промишљања. вероватно тако функционише и иконопис, само што неки пројекти захтевају комплексније промишљање...

пре 44 минута, ana čarnojević рече

znam te lajf kouch i self help fore da zamislis neku situaciju koja je tvoj cilj i to do poslednjeg detalja i kao na kraju se tako i desi...

ja verujem u teoriju da je mozak glup. kako mu ti kazes tako ce da bude. velicanstven i glup. ti naredjujes a on izvrsava naredjenja. ne znam zasto ljudi ne bi koristili to...

Е то је неки пример где људи знају шта желе, па иду ка томе... Типа одлучиш да одеш на пливање, треба ти друштво да организујеш, пешкир, пресвлака за после базена, и неки сок... Али то је промишљање, јер нећу поћ на базен у скафандер и са скијама.

Док навођена визуелизација је лупам сад... треба да нацртам пројекат за рецимо неку справу за тренинг. И та справа након цртања треба да се направи и функционише.

Неким људима је само готови цртеж навођена визуелизација коју треба да спроведу у реалну машину која можда да носи на себи 200 кг. Али заправо навођена визуелизација је оно што долази пре самог пројекта-цртежа, идеје и промишљања о грешкама које могу бити кобне за некога ко користи справу...

Ехх, глуп и величанствен? то си добро рекла. Некад се све своди на хемију мозга и расположење. Џаба промишљање, ако човек не завлада над негативним помислима и преобликује их.

Pa, zanimljivo pitanjce :POPOcorn1: Aristarh. 

U obicnom zivotu (kao van vere) pa mora da bude nekog planiranja ili 'vizualizacije' za buduci dan ili mesece ili i godinu i vise (imali smo u SFRJ one petoljetke... :smeh1:) ili kada nesto komplikovano radis , ne znam kako drugacije moze da bude... (naprimer, kada sam vozio za firmu i gazda kaze u 7. ujutro da budes u Sapcu,.... ja u svojoj glavi 'vizualiazujem' put i brda i naselja i odprilike izracunam koliko mi treba da stignem i krenem u odredjeno vreme.... i dok vozim 'vizualizujem' opet put i proracunavam kada cu da stignem i ako kasnim onda dodam gas,0512_music ako sam pozurio, onda kuliram...girl_smiley)

Dok recimo u veri, pa nesto sam se setio, ima tamo ono.... Он је као човек који гради кућу, па ископа и удуби и удари темељ на камену; а кад дођоше воде, навали река на ону кућу и не може је покренути, јер јој је темељ на камену.....   pa, onda ovo kopanje i dobro udubljivanje temelja i to na kamenu i onda dalje se gradi kuca na pouzdanom temelju,  moze da znaci da se temelj gradi sa promisljanjem i 'vizualizacijom', .... ne mozemo temelj da gradimo tek tako, napamet, eto cu' iskopam rupu i nekako cu napraviti temelj, jer ce onda da bude.... он је као човек који начини кућу на земљи без темеља, на коју навали река и одмах је обори, и распаде се кућа она страшно....

Znaci mora i neko promisljanje i planiranje kako da se pravilno gradi ta (duhovna) kuca, prvo temelj da se pravilno konstruise i napravi pa onda i da isplaniramo zidove kuce, prozore, vrata, sobe, i na kraju krov kuce i da bude kuca pouzdana i cvrsta da se ne srusi od vetrova i vode (sto su iskusenja i nepravde i neko zlo koje napada na coveka)

Dok vizualizacija i bilo kakva masta i slike ili vidjenja u molitvi su strogo zabranjena stvar. :0201wink:

A, Tesla je bio prica za sebe, bar mi tako deluje.

Треба промишљати, треба планирати, али не много планирати .

Из филма (Здухач)......Када се Бог једино смеје ?     Када човек планира. 

пре 46 минута, Аристарх рече

Док навођена визуелизација је лупам сад... треба да нацртам пројекат за рецимо неку справу за тренинг. И та справа након цртања треба да се направи и функционише.

Неким људима је само готови цртеж навођена визуелизација коју треба да спроведу у реалну машину која можда да носи на себи 200 кг. Али заправо навођена визуелизација је оно што долази пре самог пројекта-цртежа, идеје и промишљања о грешкама које могу бити кобне за некога ко користи справу...

Ехх, глуп и величанствен? то си добро рекла. Некад се све своди на хемију мозга и расположење. Џаба промишљање, ако човек не завлада над негативним помислима и преобликује их.

kapiram...

pa to je fora i kod Tesle, ali on je sve to lepo covek video u svojoj glavi i sve resavao u glavi. ne znam sta bi tu moglo da bude lose...

mislim da se u hriscanstvu ne treba vizualizovati tokom molitve, zamisljati te duhovne stvarnosti, svetitelji, Gospod...to vodi u prelest. u tom smislu nije dobro.

a obicna vizualizacija je prosto nacin da se dodje do cilja. tipa...navijas za Liverpul i sad hoces da ides na tekmu negde, nemas ni vremena i love ...i onda krenes u svojoj glavi svaki dan po deset minuta da zamisljas put na tekmu i ulazak na stadion i tako slika postaje vremenom sve slozenija do detalja...i tvoj mozak pocinje da uspostavlja procedure za ostvarivanje cilja a ti nisi ni svestan. Bog malo pripomogne, pa ti neko vrati 300 EUR duga od pre sto godina kad ti je dobro islo pa si pripomogao...ili ti lupi rampu da svaka vizualizacija jednostavno pada u vodi. ali sta bi Bog imao protiv toga da odes na tekmu.,..

Мени је визуелизација позната дисциплина . Користили смо је као ,,додатни тренинг" у Шото-кан каратеу. У смислу да научимо одређену кату коју поред тога што вежбамо на тренингу, обавезно вежбамо и у глави код куће или где већ. Веома је корисно, посебно код скокова из окрета и сл. Када већ видиш себе да си то савршено урадио, све је много лакше.

Верујем да се слично може употребити и овако, хришћански. Баш занимљиво.

Нпр. ништа компликујући, замислиш да живиш живот узорног Хришћанина,  себе баш какав би волео да будеш, осликаш га најлепшим бојама и успављујеш се редовно том сликом. Евентуално додаш по неки детаљ. 

Идем сад код Рапсе у клаџу да се кладим на Аристарха :)))

пре 8 минута, Milica Bajic рече

Нпр. ништа компликујући, замислиш да живиш живот узорног Хришћанина,  себе баш какав би волео да будеш, осликаш га најлепшим бојама и успављујеш се редовно том сликом. Евентуално додаш по неки детаљ. 

:ok:

пре 39 минута, Milica Bajic рече

док идеја не постане опипљива, немам осећај да сам нешто урадио. Има О.Рафаило неку теорију о парфемима световне филозофије и малтеру са којим се наша палост кречи, парфемише, поткрпљаваја... Мени то делује супротно, ја. мсм. да су житије Св.Отаца лако спојиве у један или више парфема, мешавине мироносних парфема... са којима човек себи привидно улепша живот који би ипак требао реално да се живи без иреализма да смо у некој келији а заправо имамо обавеза световних, и немамо благослов Цркве за подвиге у келијама или манастирима.

Не мсм. са тим да ћу прихватит њу ејџ филозофију...

пре 39 минута, Milica Bajic рече

Мени је визуелизација позната дисциплина . Користили смо је као ,,додатни тренинг" у Шото-кан каратеу. У смислу да научимо одређену кату коју поред тога што вежбамо на тренингу, обавезно вежбамо и у глави код куће или где већ. Веома је корисно, посебно код скокова из окрета и сл. Када већ видиш себе да си то савршено урадио, све је много лакше.

Ту имаш фокусирану намеру и предвиђаш потезе супротне стране, што је лако кад имаш предвидљиве противнике од истог тренера:tongue:. На оном примеру справе сам баш то хтео да постигнем, наводећи предвиђање закона физике. Исто пратиш могуће полуге, тежину... да не би неко страдао од справе за тренинг, јер мајстор направи све по пројекту.

Ал сам на пар тема видео да се навођена визуелизација одбија као душекорисна у смислу психологије, па сад видим и у смислу молитве. Није ми то још баш најјасније са стране духовности...

пре 12 минута, Аристарх рече

Има О.Рафаило неку теорију о парфемима световне филозофије и малтеру са којим се наша палост кречи, парфемише, поткрпљаваја... Мени то делује супротно, ја. мсм. да су житије Св.Отаца лако спојиве у један или више парфема, мешавине мироносних парфема... са којима човек себи привидно улепша живот

Parfemi, kazes ?

1 hour ago, Bokisd рече

Dok vizualizacija i bilo kakva masta i slike ili vidjenja u molitvi su strogo zabranjena stvar. :0201wink:

Размишљам се, можда је поента доћи до духовног нивоа свести да ти више није потребно промишљање, већ ти као неком сликару сви потези савршено происходе из зглоба, не из главе.

Јер се наводило на другој теми о медитацији, раније да навођена визуелизација није добра у психологији... Сад не знам дал ту има неког будизма, хиндуизма, шаманизма... Зато питам

пре 5 минута, Аристарх рече

@Broken мсм. да је то добра аналогија, ту фору парфема сам од њега покупио0703_read.

Mislis da Rafailo koristi mirisne vodice ?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...