Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Тему отвара неко ко се уопште не разуме у кафане нити исте посећује, али   једно сећање, једна мисао , мора да се искаже, мора да се исприча.

Кафана сама осамљена, ван времена, ван токова, на Јадранској магистрали, на излазу из Брадарева, према граници са Ц.Гором. 

Увек иста и пре  30 година и сада . Ништа се на њој није променило. Иста стара кућа, комбинација  неког импровизованог српско турског стила, исти стари карирани стољњаци, старе столице , и стари импровизовани расхладник за пића. Амбијент  ван времена,  као да си налетео на  атмосферу из Андрићевих романа. Тик изнад ње једна огромна претећа  стена,  налик на оне из кањона Мораче .  Музика  нека неодређена народна скоро и нечујна. Да не пролети неки савремени ауто  магистралом не би знали у ком сте добу.Около све саме стене и дивље зеленило. Унутрашњост кафане искрено не знам ни да ли постоји. Ми смо увек  седели вани и уживали у  жутој и црној кокти у стакленим  боцама. Никада ту нисмо јели, а нисам сигурна да је и имало шта за појести. Довољна је била жута и црна кокта, импровизовани расхладник за пиће, претећа стена која нас је  увек заокупљала, и невероватан шмек   неког другог времена , као да смо  управо сишли са  времеплова и закорачили у неку другу пријатну чулима  димензију . Не могу да  изгуглам слику те кафане, да дојам буди упечатљивији. Можда је неко од форумаша био. Заиста је јединствена. 

Пишите о вашој омиљеној кафани...али нека буде посебна.       

Таква има у Панчеву, зове се "Коноба". Карирани столњаци, месингане пиксле, музика толико гласна да можеш да попричаш са својим саговорником. Банатски ризлинг увек хладан. Милина

пре 1 минут, Милан Лазић рече

Таква има у Панчеву, зове се "Коноба". Карирани столњаци, месингане пиксле, музика толико гласна да можеш да попричаш са својим саговорником. Банатски ризлинг увек хладан. Милина

Овде су стољнаци  карирани  не намештено , већ напросто је аутентик   јер ништа није намештено, све је случајно тако. И не знам  како се зове и да ли уопште има неко име. 

Ако вас пут случајно нанесе преко Јелице ка Ивањици, па наиђете на стару кафану са оваквом баштом, обавезно свратите, неко ће вас од укућана већ услужити. Ту ћете се срести са историјом сигурно, на зиду ( 5метарски плафон), виси слика која приказује како је иста та кафана изгледала пре више од 100 и добар кусур година.

Расхладна витрина се подразумева :)

Можете и да кажете да сам вас ја препоручила, знаће сигурно ;)

IMG_20190709_132430.jpg

Svaka tema o kafanama i picu i boemstu je za pohvalu, za to hvala :skidamkapu:

Za mene u kafani su bitni ljudi koji tu dolaze, a kao prostori ima ih dosta lijepih, provjereno. 

Zivjeli

пре 1 сат, Милан Лазић рече

Банатски ризлинг увек хладан.

Ali domaci. 

Kod vas u Omoljici u centru ima zanimljiva kafana, zaboravih ime, jedno dva puta sam navratio. Ostala mi u sjecanju zato sto je prosta i domaca, onako sirova seoska. Bila i neka muzika a sve se zbivalo prije podne. 

1 hour ago, Милан Лазић рече

@geronymo Ту ми је мајка радила, можда те је она и послужила. :)

Proslu godinu oko Vaskrsa sam bio, na sam Praznik sam se pricestio u vasem hramu, i godinu prije. Pa lako bilo, da je vasa majka radila, jedna gospodja me usluzila. 

Manjež dok je stvarno bio kafana. Tamo je moj deda po ocu dolazio u studentskim danima i pio vino "Bagrina". Tamo sam pravio ispraćaj u vojsku. 

Sad je fenserica ali opet lepo. 

пре 10 часа, geronymo рече

Proslu godinu oko Vaskrsa sam bio, na sam Praznik sam se pricestio u vasem hramu, i godinu prije. Pa lako bilo, da je vasa majka radila, jedna gospodja me usluzila. 

Не знам да ли вас је мајка послужила али знам сигурно да дте слушали моје дивно појање (скроман момак). :)

On 10.7.2019. at 10:00, Рапсоди рече

Пишите о вашој омиљеној кафани...али нека буде посебна.       

Ни ја нисам ишао у кафану због саме кафане... Шта знам ако се сетим Београда, тамо је код физичког института у Стари Град неки паб Црна Овца, тј. био је. Сад ми пада на памет Табор на звездари па на хиподром је лепо, тамо је добра, Краљева трибина некад, па онда и код саше, узелац... то су све пристојна места која сам упамтио... 

Као баш посебно место сам упамтио Крстовград... То је на Ибарску магистралу између прогорелице и богутовачке бање у Краљево. То место се може описати само сликом а има и сајт: http://krstovgrad.rs/

Image result for крстовград краљево

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Људи воле да се хвале својим достигнућима и успесима, својом лепотом и богатством, оним што им добро полази за руком, тиме како изгледају, како живе, шта једу и шта гледају; воле да се хвале својом децом, својим пореклом и својим образовањам.

А апостол Павле нам данас говори о томе да се хвали својим немоћима. Управо је немоћ предмет којим се он хвали. Ово човеку није јасно, посебно савременом човеку који живи у свету који обећава да ће га избавити од свих брига: човек треба да буде вечно млад, набилдован, леп, богат и здрав – сви теже ка томе, и овај свет то нуди човеку. А овде чујемо речи првоврховног апостола, једног од стубова Цркве, једног од оних камена-темељаца на којима је Господ саградио Своју Цркву, коју врата пакла неће савладати – шта каже? – „Похвалићу се својим немоћима!“ 
      Апостол Павле је био на многим мисионарским путовањима и свуда је проповедао. Он, човек који је био прогонитељ Христа, човек који је одобравао убиства хришћана, који је био њихов сведок и сам их је захтевао, постао је највећи и одани Христов ученик, иако за живота Спаситеља није ишао за Њим, а можда Га чак никад није ни видео. И овај човек говори о свом животу у Христу: о томе како је тучен палицама, како је каменован, како се давио, како је био у опасностима међу непријатељима, међу паганима, међу лажном браћом, у граду, у пустињи, на мору…
      Све време је прогањан, а притом је радио сам, својим рукама – о томе такође сведочи… Наизглед, све саме незгоде, све оно што свет сматра увредљивим, страшним и тешким, од чега наводно покушава да заштити човека, Павла је свуда пратило.
      Апостол Павле сам тежи ка томе и сам се хвали, зато што му Господ каже да се „сила Моја у немоћи остварује“ – то је истина коју нам је врло тешко да схватимо, зато што наша природа жели нешто друго.
      Постоји још нешто: човек је истеран из раја, и тежња ка комфору која га данас покреће – заправо је делимично такође тежња ка повратку у рај. Зато има тако много назива за разна места, удобна, лепа и комфорна, која се данас називају „Рај“ на разним језицима. „Одмарао сам се у том и том летовалишту, хотелу, био сам као у рају,“ – кажу људи.
      Апостол Павле је пронашао рај у Христу, и рај се уселио у његово срце, и Христос га није оставио, и сила Христова се остваривала у немоћи апостола Павла. Он говори о томе да му је дат анђео сатане – нека болест, нека бољка, како кажемо, која је смиравала његово тело – он је три пута молио да га Господ избави од ње, било му је тешко, лоше и болно, очигледно да је чак размишљао: ако ме Господ избави од ове болести, још више ћу Му послужити, бићу здравији и јачи и ништа ми неће сметати да служим Господу.
      Али Господ говори свима нама – и људима који као апостол Павле моле за избављење од разних невоља – Он каже: „Не знате шта вам је на корист. Сила се Моја у немоћи остварује.“ Управо зато што су неки тукли апостоле, ударали палицама и каменовали, али су они притом своје прогонитеље преобраћали у верне Христове ученике. Као што је и сам апостол Павле од прогонитеља постао Христов ученик – ето, у тој немоћи се остварује Божија сила, и кад молимо за нешто супротно, усуђујемо се да узимамо од Бога Његову славу. И не знамо шта је за нас боље. Нека болест, заправо и безначајна, можда ће нас спасити спречивши нас да заборавимо Бога. Зато што тамо где се људи претварају у фотогрфију с насловне странице модног часописа – нема места за Божију благодат. Трудимо се да се свидимо свету, покушавамо да спојимо неспојиво, али ништа нам неће поћи за руком, јер се сила Божија у немоћи остварује, човек у смирењу стиче благодат Светог Духа, благодат која је у стању да исцели и све око овог човека.
      Данас је посебан дан – спомен на свете апостоле, спомен на служење на које смо сви позвани. Сви смо ми апостоли у овом свету, сви смо ученици Христови, сви смо посланици. Зато, пре свега, треба да престанемо да ропћемо и да се жалимо на свој живот и на своје немоћи, и како каже Јован Златоусти, треба да се односимо према свему томе с радошћу и весељем. Кад се ујутру пробудимо прво што треба да кажемо јесте: „Слава Теби, Господе! Благодарим Ти за овај дан, за ово сунце, за ову кишу, за ову руску студен, за ову топлоту, за незгоде и искушења која ми шаљеш и не лишаваш ме благодати Светог Духа – што не остављаш мене, последњег грешника, блудника и издајника. И дајеш ми да будем Твој ученик, да будем друг апостола Петра и Павла – дајеш ми могућност да Ти служим, дајеш ми могућност да говорим и сведочим истину о Теби, Господу Исусу Христу, Спаситељу нашем!“ Амин.

Извор: Православие.ру

• Од بسم الله الرحمن الرحيم,
      „Патријарх кијевски и све Руси-Украјине Филарет“: Константинопољ је нарушио моја права
      Фанар је поставио услов, како ја не бих поднио своју кантидатуру у вријеме избора предстојатеља ПЦУ, иако сам ја на то имао право, рекао је Филарет. Такођер, Филарет је нагласио да не само што он има право водити нову вјерску организацију, већ је за то и спреман.
      Био сам спреман успоставити и водити цркву, али је Константинопољ направио услов, да не смијем испоставити своју кандидатуру. „То значи да су моја права повријеђена. Имао сам право номиновати своју кандидатуру, али Цариград је поставио услов да ако не одустанем, Сабора неће бити. И томос неће бити“, -нагласио је Филарет.
      Према ријечима „Кијевског патријарха и све Руси-Украјине", он се помирио са том неправдом „због томоса, због аутокефалије“.
      „Али знам да је наш договор био такав, ја сам хтио и одбити, али сам остао. Речено нам је: Када добијете томос, тада сте Аутокефална црква, радите што хоћете“, додао је „првојерарх Кијевске патријаршије“, Филарет Денисенко.
      Такоће је истакао да исти тај томос, за који је жртвовао своја права, није допремио ништа у државу Украјину,  осим још веће подјеле.
      СПЖ-Савез Православних Журналиста

• Од Логос,
      И молитва вере ће спасити болесника, и подигнуће га Господ; и ако је грехе учинио, опростиће му се  (Јак. 5, 14-15). 

Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве, служио је 25. априла 2019. године, на Велику среду, свету тајну јелеосвећења у крипти храма Светог Саве на Врачару.
      Владика Стефан се, заједно са свештенослужитељима Светосавског храма, помолио за здравље окупљених верника и њихових најмилијих, као и за оне чија су имена била исписана на цедуљама а који нису могли да присуствују светој тајни. Верници, који су се као и претходних година сабрали у велико броју, добили су освећено брашно и уље које су понели својим домовима. 
      Црквено предање сведочи древност свете тајне јелеосвећења која се над потребитима обављала још у првим вековима хришћанства. Њено установљење нам потврђује и Јеванђеље речима Светог апостола Јакова: -Болује ли ко међу вама? Нека дозове презвитере црквене, и нека се моле над њим, помазавши га уљем у име Господње. И молитва вере ће спасити болесника, и подигнуће га Господ; и ако је грехе учинио, опростиће му се (Јак. 5, 14-15).

Извор: Храм Светог Саве
    • Од Јелена М.,
      Данас ћу се ослободити лажних пријатеља, непотребних веза, лоших мисли, неконтролисаних емоција.
      Дан ћу провести у раду и добром расположењу.
      Мање ћу гледати у монитор и смањићу слаткише.
      А сада одох, да ове речи спроведем у дело!
    • Од dragana.mihic,
      Помаже Бог!
      Сумњам да моја шеснаестогодишња ћерка има дечка. До сада смо имале отворен однос али од своје петнаесте године је постала повучена. Заиста је убаво девојче и излгеда старије но што јесте (љуби је мајка!).
      Ја у њеним годинама нисам имала момка и прва веза ми је била на факултету, али морам признати да сам имала однос пре брака, али ми је тада дечко, а сада муж већ 20 година, био први момак и била сам сигуран да је онај прави.
      Не знам како да поступим. Који је баш став о средњошколским везама?
  • Create New...