Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 3 часа, Драшко рече

Iako me je pinoirstvo malo samo zakacilo, nisam to voleo iako postujem Milanov stav da se time ponosi, uvek sam vise voleo da smo kraljevina, iako nisam tako odgajan vec valjda volim te imperijalisticke motive. Komunizam sa svim obelezjima mi je bio dosadan uvek. Ali je drzava imala neki sistem koji je funkcionisao po svim nivoima...to je tema za razmisljanje dal je komunizam bio takav ili je prosto bilo po sredi nesto drugo.

Мени се чини да је то све био резултат идеализма једне генерације, Титове генерације. Чим је та "стара гарда" одумрла, пукотине су почеле да се појављују посвуда. А док су они били живи, владали и бринули се о својој творевини за коју су крвљу плаћали - трудили су се да све иде што боље јер су заиста и вјеровали да то могу учинити са својим свјетоназором. Праве комунисте су онда наслиједили ситни буржоаски апартчици који су способни пресврнути из црвеног у црног за милисекунду, само за комад власти и моћи.

Сљедећи нараштај политичара Југославије, у свим републикама, није имао никакав виши идеал који би ујединио државу на неком духовном или макар идејном нивоу. Свако се окренуо својој авлији - Кучан је рекао да Словенија излази из Југославије јер је "њено одржавање постало прескупо" ( тако цинично и тако провидно ); Туђман је, као "добар Титов партизан" сањарио о Хрватској јер је за њу гајио осјећаје а не за Југославију; Алија је сањарио о исламској држави и исламском друштву или макар о некаквој нео-османској Босни ( да не улазим у читаву проблематику противрјечности таквих маштарија ); а наш Вођа који је прво Србе поробио својом страначком апаратуром ( иако се иронично звао Слободан ) па је онда то покушао и са остатком Југославије ( јер очигледно није познавао никакве концепте финије дипломатије, него је мислио да све може само на о-рук! и главом кроз зид )...

Када идеје и идеале ових људи упоредимо са идеалима Старе гарде, постаје јасно зашто ово сада не функционише. Ови први су радили како би постигли своје идеале ( иако дубоко погрешне, ипак, капа доље за искрену вјеру ), а ови сада бирају идеале који им се највише исплате. Тито када је слао Ђиласа у затвор, није га слао јер му овај није уплатио одређену своту новца или јер га је испрозивао на личној основи или попријеко погледао - него јер су се идеолошки почели разилазити те је из тога расла права политичка нестабилност. А ови сада су осјетљиви и на најобичнији пријеки поглед који у суштини ништа не значи.

пре 2 часа, Paradoksologija рече

Imala je jake ideološke stavove, ali pre svega ju je zanimala umetnost.

И ја сам за сада стекао такав утисак. Само што ми се чини да је њу више занимало да буде "на правој страни историје" него да сједне и промисли о другим виђењима. Рецимо, на Пешчанику сам прочитао како је Боркина идеја Југославије ( уједно и идеја урбане "Друге Србије" ) била идеја "простора у којем различити могу живјети заједно, једни поред других". Са опроштењем и пијететом према преминулој жени, али мени је то инфантилно схватање Југославије. Она није била никаква мултикулутрална идеја, него један национални пројекат, идеја стварања једне државе засноване на јасном јужнословенском етницитету и идентитету. Поприлично десничарска и националистичка идеја. Та иста Југославија је етнички почистила Фолксдојчере, отворених руку примила руске Бјелогардејце као најрођенију браћу и није јој сметало што су друге националности, борила се за територије Истре и Трста по основу да ту живе Словени, чак накратко планирала и припајање Бугарске ( а не неке хунске или романске земље ) - без обзира била она монархистичка или социјалистичка инкарнација. Друга је сада прича што је све то неуспјешно спроведено, па је било шта је било, ал' хајд.

Слажем се са Хуанитом да су идеје које она дијели са осталима из свог другосрбијанског коша оснажиле донекле примитивни национализам, јер су као тврди идеолози једне крајности били погодно жртвено јагње за јефтину али ефективну пропаганду. А томе су допринијеле, како ми за сада изгледа, управо заблуде попут ове о Југославији.

Е сад, све се може рећи о Борки и сличнима, али да су слабе личности и људи малог духа - не. То им морам признати.

1 hour ago, Juanito рече

Швеђани си еманциповани и културан народ, нису дивљи ко ми Балканци. 

То им је ових дана изгледа велика мана. Треба им мало више балканске емиграције, да им поново прокључа викиншка крв :ani_biggrin:

Postoji valjda u svemu ovome i valjda dosta razumljiviji klasni momenat, pa makar se klasa svela na određene društvene privilegije koje veze s novcem nemaju.

Borka je valjda bila deo tzv. beogradske 'kulturne elite' odakle su valjda često dolazili pozivi za mir i toleranciju. I valjda je očekivano da veliki deo Srbije koji je ekonomski u lošem stanju (što se od četrdesetih nadalje takođe redovno dešavalo i raznim nepodobnim 'elitnim' Beograđanima, u talasima nepodobnosti) a pritom je udaljen i od kulturnih i političkih zbivanja (što ovi 'krugdvojkaši' ipak svakako nikad nisu) oseti bes kad im se 'popuje' a osećaj je valjda da se to nekako čini 'odozgo', bez obzira na nameru.

I tako nekako decenijama propadaju antiratne i slične inicijative jer se doživljavaju kao nešto spolja i odozgo, samo jer su oni koji ih pokreću često iz Beograda i nekako povezani sa sličnim idejama u, recimo, Evropi. A kad se realno zađe u Srbiju, gomila ljudi ima koji slično razmišljaju, ali nikad nisu valjda imali prilike da se njihove misli javno čuju. Upoznala sam šumadijske seljake koji su odbili regutaciju '90ih jer bisu bili u fazonu da se kolju sa dojučerašnjom braćom, ali imamo to neko crno-belo razmišljanje o svemu, šta god kome bilo crno ili belo...

пре 15 минута, Вилер Текс рече

Не знам шта значи ложити се на нацију и који су то хришћани на које мислиш. Али знам да је припадност једном народу део потпуно нормална ствар као и припадност једној породици.

Христос је рекао "Идите и научите све народе" Није негирао идентите људи у било ком смислу као што то раде разни овоземљаски идеолози који би да нас усреће. Ја сам алергичан и на етнофилетизам и на  идеолошко "апатридство" у Цркви. Буди бог с нама.

Мислим да смо као народ угрожени и да се морамо борити за опстанак српског народа.

Родољубље или национализам (волим да кажем национализам јер му се даје апсолутно негетивна конотација од стране "мелтингпот идеолога") нема везе са тим да ли је неко преживео рат или не.

za mene je ona bila zena koja je umela da prepozna kada neko citira Tomasa Mana. to je sve. to sto sam to videla u klipu koji je postavljen da ilustruje njenu esencijalu fasistoidnost i koliko mi je to smesno stvarno ne mogu da objasnjavam vise...

a ti si se mrdnuo od izvikivanja parola i zvucis sasvim pristojno, cak zanimljivo. pozdravljam.

пре 26 минута, Paradoksologija рече

:0212_rolleyes:

Ti kad pomisliš da to bi moglo i kod nas nešto što u latinskim amerikama drugačije dožive, recimo flert ili ples, isto si valjda autošovinista. 

Ili nije sve to baš tako jednostavno i za osudu.

Ма не ради се о аутошовинизму, него о тобожњој толеранцији тих твојих северњака. 

Баш бих видео да л би водили културан дијалог са мном кад бих организовао неку еквивалентну изложбу која је супротна њиховој феминистичко-прогресивистичкој агенди. :smeh1: Лако је друштву, у коме је хришћанство давно престало да буде битно, да буде толерантно кад се исмева Христос. Исмевај њима битне вредности, па види како ће да реагују...

1 hour ago, Juanito рече

Ма не ради се о аутошовинизму, него о тобожњој толеранцији тих твојих северњака. 

Баш бих видео да л би водили културан дијалог са мном кад бих организовао неку еквивалентну изложбу која је супротна њиховој феминистичко-прогресивистичкој агенди. :smeh1: Лако је друштву, у коме је хришћанство давно престало да буде битно, да буде толерантно кад се исмева Христос. Исмевај њима битне вредности, па види како ће да реагују...

пре 5 минута, Juanito рече

Za početak, uopšte nisi razumeo. Izložba nije 'ismevala' Isusa. Autorka je vernica i lezbejka. Drug koji je gej joj je upravo bio umro od side, a svi oko nje u crkvi su govorili kako je to eto tako prosto Božja kazna. A ona se nije slagala, pa je pružila svoju viziju Hrista koji je povezan sa ovim konkretnim marginalizovanim delovima društva. Možemo se ne slagati ili smatrati da je povezivanje pogrešno, da ne radi analogija sa carinicima i prostitutkama sa kojima je Isus jeo i pio, ili da je analogiju trebalo drugačije prikazati, ali apsolutno ne stoji da se Hristos 'ismeva'. Misliš da jedna lezbejka misli da je povezivanje Hrista sa gej osobama 'ismevanje' Hrista? Po kom osnovu?

пре 12 часа, ana čarnojević рече

a o pogubnosti nacionalistickih aveti i mrznje necemo pricati nikada...

Далеко од тога. Ево, можемо одмах и овде. НА првом месту, сваки шовинистички испад је као такав огаван. Све оно што се радило и у много мањој мери ради у овој земљи по том плану је огавно, посебно толеранција којекаквих вуцибатина који се прогласе "националистима" или "Србима" итд. Даље, шовинизам је изузетно огавна појава и према људима који нису православни или нису припадници већинског народа или су било каква мањина и на личном плану. На крају, све док имамо таквих појава овде, и док се такве појаве толеришу, не можемо било коме другом да спочитавамо било шта. Оно што видим као позитивно са те стране је да ми се чини (можда погрешно, не знам, али је утисак свакако) да смо као друштво у далеко мањем проблему, јер су такви ликови код нас и даље маргиналци, док у државама бивше СФЈ такви ликови кроје капу и уништавају те своје државе онако како било која штеточина која овде дође на власт никад неће моћи, јер их закључавају у једну тешку ненормалност. Појаве примитивног и вулгарног национализма које се у својим манифестацијама могу видети на јавним местима су тек огавне. Ако ћемо даље о овој теми, врло радо, јер о тим појавама мислим скоро исто што и ти.

Али ако мислиш на погубност типа да су националисти започели ратове у бившој СФРЈ као што ми је деловало да си инсинуирала, онда си у жестоком проблему, јер то везе са истином нема. Ратове у бившој СФРЈ су започели и углавном водили југословенски комунисти. Ако погледаш владајуће структуре свих зараћених страна, тамо било каквих националиста, шовиниста, чега год, скоро да и нема. Скоро сви до једног југословенски комунисти. Ако ћемо да идемо даље и да причамо о томе шта нам је југословенски комунизам урадио и како нас је упропастио толико да наредних 50 година нећемо моћи да се опоравимо, можемо и то, сматрам да је тема више него битна. 

Али да за све недаће на овим просторима кривиш неке пајаце и корисне идиоте, као што их криви и ова клика о којој причамо, а да пренебрегавамо зликовце који су заправо направили и водили све те ратове - много је непоштено према свима.

пре 34 минута, Paradoksologija рече

Postoji valjda u svemu ovome i valjda dosta razumljiviji klasni momenat, pa makar se klasa svela na određene društvene privilegije koje veze s novcem nemaju.

Borka je valjda bila deo tzv. beogradske 'kulturne elite' odakle su valjda često dolazili pozivi za mir i toleranciju. I valjda je očekivano da veliki deo Srbije koji je ekonomski u lošem stanju (što se od četrdesetih nadalje takođe redovno dešavalo i raznim nepodobnim 'elitnim' Beograđanima, u talasima nepodobnosti) a pritom je udaljen i od kulturnih i političkih zbivanja (što ovi 'krugdvojkaši' ipak svakako nikad nisu) oseti bes kad im se 'popuje' a osećaj je valjda da se to nekako čini 'odozgo', bez obzira na nameru.

I tako nekako decenijama propadaju antiratne i slične inicijative jer se doživljavaju kao nešto spolja i odozgo, samo jer su oni koji ih pokreću često iz Beograda i nekako povezani sa sličnim idejama u, recimo, Evropi. A kad se realno zađe u Srbiju, gomila ljudi ima koji slično razmišljaju, ali nikad nisu valjda imali prilike da se njihove misli javno čuju. Upoznala sam šumadijske seljake koji su odbili regutaciju '90ih jer bisu bili u fazonu da se kolju sa dojučerašnjom braćom, ali imamo to neko crno-belo razmišljanje o svemu, šta god kome bilo crno ili belo...

Можда делимично стоји, али зашто избегавамо све оно што је цела та екипа радила, са Борком као својим саставним и врло истакнутим делом?

Оно што мени највише смета је да су узурпирали појмове "фашизам" и "антифашизам" и етикету "фашисте" делили свакоме ко им из било ког разлога није по вољи. Док је грмела о слободи, у исто време је у неколико интервјуа у којима сам је ја слушао хвалила Југославију и има само речи хвале за тадашњу екипу која је била "прогресивна" и слично (радило се о систему и земљи у којој је, на пример, постојао вербални деликт, људи су се прогањали ако би се усудили да кажу истину која се комунистичком режиму није свидела, новине су се масовно цензурисале, службе су држале шапу на скоро сваком аспекту живота, итд.). Наравно, ради се о екипи комуњара пре Осме седнице, кад је засела друга екипа комуњара и мање више само наставила са репресивним методама, али то није била њена екипа.

Неко ко ми дроби о слободи и антифашизму а у исто време хвали један крајње болестан и репресиван систем или није искрен или није нормалан. Неко ко труби о антифашизму а људима дели епитете да су фашисти и да "ревидирају историју" (ону црно - белу, комуистичку, у којој је постхумни носилац француских и америчких ордена проглашен Сотоном и "фашистом") кад хоће да се отвори дебата поводом историјских чињеница о томе шта се стварно радило у Другом светском рату није меродаван за било какву нормалну причу, нити може да буде узор за било шта нормално. Свака даља прича такве особе, чак и када делови приче стоје, девалвирана је оном претходном, крајње ненормалном.

Проблем са целом том екипом није што су они некаква "елита", сем можда у својим главама. Проблем је што имаш екипу комуњара који се грозе било каквог другачијег мишљења, деле епитете, три деценије живе на донацијама и пљују све око себе. Ја са правом елитом не бих имао проблем, али ови то нису. Они су окот репресивног система, са психологијом стаљиниста, који се трипује да треба да соли памет свима около и да се њихово мишљење, ничим заслужено, уважава свуда и у потпуности.

пре 3 часа, Juanito рече

WTF?!

Ради се о две потпуно другачије појаве, нема никакве основе да даш овакво поређење.

Imam. :)

пре 3 часа, Juanito рече

Кад би неко напао људе из НВО, а ја онда бранио нападаче тиме да су их ови изазвали износећи своје мишљење, то би онда било еквивалентно овој горе тврдњи.

Ne bi... zato što nije bila poenta poredjenja u nasilju... već u prebacivanju krivice za nešto loše na nekog čija jedina krivica se sastoji u tome što navodno iritira/izaziva onog lošeg... a što zapravo kao da skida odgovornost sa lošeg. Naprotiv,  za nacionalizam su odgovorni nacionalisti. Za komunizam komunisti. Za silovanje silovatelj. As simple as that.

пре 3 часа, Juanito рече

Уопште нисам то ни помислио. Него се овде ради о тржишту идеја. Ови квази-грађани и квази-борци за људска права су просто људима огадили иначе добре идеје идеје које продају јер су у пакету продавали свашта труло и то је онда довело и доводи до успеха ове друге стране.

Ne dovodi... do uspeha druge strane dovodi promovisanje druge strane... (što često uključuje i pljuvanje po prvoj)

Nisam siguran ni kako to zamisljas? Sta kao neko se lozi na ljudska prava i smori ga Kandićka i onda se učlani u Obraz? U kom to crtaću? :)

Pre ovih NGO frikova smo bili Švedska?

Što tebi nisu ogadili ljudska prava?

пре 3 часа, Juanito рече

Као што је Бота де факто огроман кривац за долазак Вучића на власт. 

Išao okolo i nagovarao ljude da glasaju za Vučića? :)

Bota je sjebao svoju stranku... a za Vučićev dolazak i opstanak na vlasti su krivi oni koji glasaju za njega. To su punoletni ljudi, odgovaraju sami za svoje postupke i izbore.

1 hour ago, ana čarnojević рече

za mene je ona bila zena koja je umela da prepozna kada neko citira Tomasa Mana. to je sve. to sto sam to videla u klipu koji je postavljen da ilustruje njenu esencijalu fasistoidnost i koliko mi je to smesno stvarno ne mogu da objasnjavam vise...

a ti si se mrdnuo od izvikivanja parola i zvucis sasvim pristojno, cak zanimljivo. pozdravljam.

За мене је она била жена која је имала апсолутно промашене ставове.

Хвала. Морам признати да си и ти успела да нађеш начина да водиш пристојан разговор са људима који не мисле исто као и ти. Лаку ноћ.

пре 10 часа, RYLAH рече

Али ако мислиш на погубност типа да су националисти започели ратове у бившој СФРЈ као што ми је деловало да си инсинуирала, онда си у жестоком проблему, јер то везе са истином нема. Ратове у бившој СФРЈ су започели и углавном водили југословенски комунисти. Ако погледаш владајуће структуре свих зараћених страна, тамо било каквих националиста, шовиниста, чега год, скоро да и нема. Скоро сви до једног југословенски комунисти. Ако ћемо да идемо даље и да причамо о томе шта нам је југословенски комунизам урадио и како нас је упропастио толико да наредних 50 година нећемо моћи да се опоравимо, можемо и то, сматрам да је тема више него битна. 

Али да за све недаће на овим просторима кривиш неке пајаце и корисне идиоте, као што их криви и ова клика о којој причамо, а да пренебрегавамо зликовце који су заправо направили и водили све те ратове - много је непоштено према свима.

Rile nisam insinuirala, ni blizu. Znam da su ratove zapoceli i vodili komunisti. S tim sto je taj komunizam imao i drugu stranu medalje, a to je bio nacionalizam. Mislim da je to prvi definisao St Protic, to je bilo cudoviste koje je imalo dve glave. I obe glave su bitne. Komunizam je ljudima opustosio duse i ucinio ih spremnim da se prepuste nacionalizmu. Nisu se klali po principu sad cu da te zakoljem zato sto si komunista ili nisi nego zato sto si Srbin, Hrvat ili musliman...

Ja sam se malo bavila srpskom kulturom i tradicijom...te stvari nisu od juce. Nacionalizam je jedna od magistralnih tema srpske kulture i ne treba meni Borka da mi kaze u cemu je problem. Ja nikada dinara nisam dobila za bilo sta tog tipa, bukvalno...meni je samo zao ovog naroda koji ne ume da pobegne od svog primitivizma. A dovoljno je samo da ode nedeljom ucrkvu. Nista vise...A ovi sto u ime Hristovo urlaju po Beogradu i klali bi...e za te mi treba Borka.

Rile nisam insinuirala, ni blizu. Znam da su ratove zapoceli i vodili komunisti. S tim sto je taj komunizam imao i drugu stranu medalje, a to je bio nacionalizam. Mislim da je to prvi definisao St Protic, to je bilo cudoviste koje je imalo dve glave. I obe glave su bitne. Komunizam je ljudima opustosio duse i ucinio ih spremnim da se prepuste nacionalizmu. Nisu se klali po principu sad cu da te zakoljem zato sto si komunista ili nisi nego zato sto si Srbin, Hrvat ili musliman...

Прво, извини, погрешно сам те схватио.

Oво уоквирено те молим да ми појасниш. По мени, те две ствари су искључиве, посебно у контексту српско - југословенског комунизма, јер се овде систематски затирала та прича. Да ли се мисли на то да је комунизам злоупотребљавао национална осећања људи, или на нешто друго? ЈЕр знам да сви ови који су водили ратове деф нису били националисти. Нпр. Мира је презирала "српски национализам" и сматрала простацима све са националним осећањима, била заклета Југословенка до смрти. Слоба је био ситан комунистички апаратчик кога су околности на таласу националног незадовољства избациле на површину, али он сам никад није био "национално освешћен". Ни они које је његово крило КП почистило на Осмој седници нису имали било какве националне осећаје (то је ово крило које је после оснивало већи број првих НВО по Србији, међу њима и Борка). О људима из апрата силе и тајних служби боље да се не троше речи. Нпр. Ратко Младић је све негде до половине 1993. године ударцем и уз бахата вређања скидао војницима са главе било какву капу која на себи није имала петокраку (ако је нпр. имала двоглавог орла).

Зато бих стварно да сконтам везу између та два, толику везу да их назовеш "двоглава аждаја", јер ја стварно ту везу нигде не видим, сем у чињеници да су комунисти злоупотребљавали осећај националне припадности људи?

meni je samo zao ovog naroda koji ne ume da pobegne od svog primitivizma. A dovoljno je samo da ode nedeljom ucrkvu. Nista vise...A ovi sto u ime Hristovo urlaju po Beogradu i klali bi...e za te mi treba Borka.

Слажем се апсолутно, сем у томе да ми треба некаква Борка. Јер било каква Борка може само да их додатно антагонизује и учврсти у примитивизму или у ненормалним поривима. А неретко их разне Борке и намерно хране и изазивају да би, кад добију очекивану реакцију од болида, себе представљали као жртве и дали себи (нов) смисао постојања.

По мени, то једино може Црква. На жалост, Црква за то нити је способна нити показује интересовања, а није мали број ни оних из Цркве који чак и симпатишу такве појаве. То и доследно спровођење закона кад се такве ствари десе.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Ромејац,
      Позната водитељка Телевизије Београд Данка Нововић преминула је у болници на Бежанијској коси у 76. години.
      Данка Нововић је рођена у Прокупљу 1943. године. После Прокупља живела је у Урошевцу, а потом се са мајком преселила у Београд, где је завршила Шесту београдску гимназију, наводи РТС.
      Студирала је Правни и Филозофски факултет али, како је говорила, није имала времена да их заврши.
      Као двадесетогодишњакиња, после двоипогодишње припреме са лекторима, почела је телевизијску каријеру 1958. у директном преносу – читајући најаву програма.
      Радила је и као уредник Дневника, али је себе сматрала спикерком, то је био њен позив.
      Отменим држањем, посебном дикцијом и бојом гласа обележила је телевизију у Југославији и Србији, преноси Танјуг.
      Певала је у првом Омладинском клубу у Београду, док су репертоар који је изводила са Мињом Суботом биле италијанске канцоне, џез и рокенрол.
      Била је првакиња своје гимназије у гимнастици, дружила се с екипом с Црвеног Крста, која је била незамислива без Драгана Гаге Николића.
      За њу је Тома Здравковић написао и отпевао песму „Данка”.
      http://www.politika.rs/scc/clanak/433662/Preminula-voditeljka-Danka-Novovic
    • Од Драгана Милошевић,
      Дугогодишња новинарка Спортске редакције РТС-а Сања Вујисић преминула је у уторак у Београду у 56. години после дуге и тешке болести.
      Била је прва жена која се у Спортској редакцији појавила као презентер спорта у Дневнику и емисијама специјализованим за фудбал као што је био "Топ спорт".

Sanja-291118b.mp4  
        Сећање на Сању ВујисићВише од 20 година правила је рубрике за Индирект, Спортски преглед, Свет спорта и Олимпијске кругове. Уређивала је и водила специјализоване емисије о Светским првенствима у фудбалу, Олимпијским играма, као и новогодишње емисије. Остаће упамћена по бројним интервјуима са врхунским спортистима, тренерима и представницима европских федерација.
      Рођена Београђанка говорила је четири страна језика, а савршено знање италијанског стекла је на Универзитету "Данте Алигијери" у Риму.
      Сања Вујисић је извештавала из Барија и Токија 1991. године, када је Фудбалски клуб Црвена звезда освојио титуле Купа шампиона и Интерконтиненталног купа.
      У Атини 1995. била је репортер на Европском првенству у одбојци. Уређивала је и водила специјализовану емисију "Одбојка сад".
      Пре две године (2016), Удружење спортских новинара Србије доделило јој је Награду "Бранка Прелевић".
      У Спортској редакцији Телевизије Београд Сања Вујисић је радила пуних 27 година.
      ртс  
    • Од Ромејац,
      Глумица Милена Дравић преминула је ноћас после тршке болести у 79. години у Београду. Jедна од најпознатијих српских и југословенских глумица, рођена је 5. октобра 1940. у Београду.
      Похађала је основну школу „Јанко Веселиновић” у Душановој улици, а потом уписала Прву мушку гимназију. Глумила је у преко сто филмских остварења. Популарност јој је донела сарадња са Љубишом Самарџицем.
      Најпознатије улоге остварила је у филмовима „Прекобројна”, „Јутро”, „Козара”, „Битка на Неретви”, „Љубавни живот Будимира Трајковића”, „Рад на одређено време”, „Мој тата на одређено време”, „Секула се опет жени”, „Није лако са мушкарцима” и „Зона Замфирова”.
      Позната је и као учитељица из култне серије „Приче из Непричаве”, Вера из „Полицајца са Петловог брда”, затим као Вукосава Петровић и Споменка из ТВ–комедија „Позориште у кући” и „Луд, збуњен, нормалан”.
      Са својим трећим супругом и колегом Драганом Николићем је од 1972. до 1974. водила популарни шоу програм Образ уз образ. Милена је често играла самохране мајке, сељанке, жене из радничке класе, била је и пионир и ексцентрична јунакиња филмова Црног таласа, а великим делом на успеху у каријери дугује и романтичним комедијама у којима је глумила уз Љубишу Самарџића.
      Дравићева је добитница Награде за најбољу споредну глумицу на Канском филмском фестивалу, специјалне награде Златна ружа на Филмском фестивалу у Венецији, најпрестижнијих српских награда Добричин прстен и „Жанка Стокић” за целокупан допринос југословенској и српској кинематографији, награде „Јоаким Вујић”, награде Павле Вуисић на Филмским сусретима у Нишу, четири Златна ћурана на Данима комедије у Јагодини и чак рекордних десет Златних арена на Филмском фестивалу у Пули, јавља Танјуг.

Вукосављевић: Губитак неког блиског
      Министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић упутио је поводом смрти велике југословенске и српске глумице Милене Дравић телеграм саучешћа у коме је истакао да се вест о њеном одласку „код генерација њених искрених приврженика доживљава као губитак неког блиског”.
      „Потресен тужном вешћу у име Министарства културе и информисања и у своје лично име изражавам дубоко и искрено саучешће због смрти Милене Дравић њеној породици, пријатељима, колегама и Удружењу драмских уметника Србије”, навео је Вукосављевић.
      Он је подсетио да је Милена Дравић друго име за једну велику епоху домаћег филма, глумица јединственог лирског сензибилитета у раним улогама, али и зрелих карактерних драмских и комичних остварења, осим на филму, и на телевизији и у позоришту.
      „Освајала је шармом, љупкошћу и добротом. Била је звезда, али увек скромна и непосредна. Сигуран сам да се вест о њеном одласку у свим нашим домовима, код генерација њених искрених приврженика, доживљава као губитак неког блиског”, истакао је Вукосављевић, преноси Танјуг.

http://www.politika.rs/scc/clanak/413221/Preminula-Milena-Dravic
    • Од Ромејац,
      Професорка Правног факултета у Београду и чланица Српске академије наука и уметности (САНУ) Смиља Аврамов преминула је данас у 101. години у Београду

Професорка Правног факултета у Београду и чланица Српске академије наука и уметности (САНУ) Смиља Аврамов преминула је данас у 101. години у Београду, саопштило је Удружење "Огањ".
      Смиља Аврамов је рођена 15. фебруара 1918. године у Пакрацу док је Правни факултет завршила у Загребу 1947. године. Докторирала је на Правном факултету у Београду 1950. године, а стручно се усавршавала у Лондону и у САД, на универзитетима Харвард и Колумбија.
      Од 1973. године до одласка у пензију 1985. године, била је шеф Катедре за медународно право и међународне односе Правног факултета у Београду.
      Предавала је по позиву и на бројним универзитетима у Европи, Азији и Америци, а од 1980. до 1982. била је на челу светског Удружења за међународно право.
      Била је један од водећих светских стручњака за проблематику геноцида а током 1991. и 1992. године, као стручни консултант председника Србије Слободана Милошевића, учествовала је на међународним конференцијама везаним за распад СФРЈ.
      Место и време сахране Смиље Аврамов биће накнадно саопштени.

http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:752733-Преминула-професорка-међународног-права-Смиља-Аврамов
    • Од АлександраВ,
      Један од најпрепознатљивијих гласова у музичкој историји и краљица соула, Арета Френклин, преминула је у 77. години од рака панкреаса, преноси агенција АП.

Арета Френклин, која је освојила 18 Гремија, преминула је у свом дому у Детроиту, саопштио је њен портпарол.
      „У једном од најмрачнијих тренутака наших живота, нисмо способни да пронађемо прикладне речи да изразимо бол у нашим срцима. Изгубили смо стену наше породице. Љубав коју је имала према својој деци, унуцима и рођацима била је безгранична“, саопштила је породица.
      Легендарна певачица се дуго борила са болешћу након што јој је 2010. године констатован рак панкреаса.
      Прошлог новембра наступила је у Њујорку, на забави Фонда Елтона Џoна за помоћ оболелима од сиде. Отада није наступала, већ је отказала два концерта заказана за март и април ове године.
      Продала је више од 75 милиона албума. Имала је 77 песама које су доспеле на „Билбордову“ листу „Хот 100“ и 20 синглова који су освојили прво место на ритам и блуз листама.
      Рођена је у Мемфису у породици баптистичког свештеника и од раних година се музички образовала учећи од звезда госпела.
      Арета Френклин је имала каријеру дугу седам деценија, а један од њених првих хитова из 1967. године Поштовање (Respect) са албума Never Loved The Man The Way I Love You, постала је својеврсна химна покрета за права Афроамериканаца у Америци, а признање јој је одао и челник тог покрета Мартин Лутер Кинг.
      Од 1968. била је позната широм Америке и Европе као "Lady Soul" и важила је за симбол црначког поноса, а амерички недељник Тајм јој је посветио једну од насловних страна.
      Арета Френклин је 2005. од тадашњег америчког председника Џорџа Буша млађег добила Председничку медаљу слободе, а 10 година касније певала је на инаугурацији председника Барака Обаме.
      Иза ње је остала богата музичка каријера са мноштвом хитова, попут Respect, I Say A Little Prayer For You, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, Think, који је такође отпевала у, сада већ култној верзији, у филму Браћа Блуз.
      Елтон Џон: Краљица је мртва. Живела краљица!
      Познате личности широм света изразиле су своје жаљење због смрти краљице соула. Дајана Рос назвала је „дивном, златном душом“, док је Пол Макартни рекао да је била „краљица наших душа“.
      „Одвојимо један тренутак да се захвалимо Арети Френклин, краљици наших душа, која је много, много година инспирисала људе“, истакао је бивши члан „Битлса“.
      Елтон Џон навео је да је смрт Арете Френклин „ударац за све који воле праву музику, музику из срца, душе и цркве“.
      „Читавом свету ће недостајати, али ће се сви и даље радовати у њеном наслеђу. Краљица је мртва. Живела краљица!“, написао је Елтон Џон на Твитеру.
      Од Арете су се опростиле и колегинице Ени Ленокс из „Јуритмикса“ и Бет Мидлер називајући је „највећим гласом у историји поп музике“. 
      „Тешко је замислити свет без ње. Не само да је била јединствена и бриљантна певачица, већ је њена посвећеност покрету за људска права оставила изузетан утицај на свет“, написала је њена пријатељица и колегиница Барбра Стрејсенд.
      Од легендарне певачице опростили су се и Палома Фејт, Џон Леџенд, Лијам Галагер...
      РТС

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...