Jump to content
Логос

Епархија ваљевска: Саопштење поводом пресуде Великог Црквеног Суда бившем архимандриту Никодиму (Богосављевићу)

Rate this topic

Recommended Posts

image.jpeg.2a55abdf54dd432da982fa9220938b09.jpeg

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПРАВОСЛАВНЕ ЕПАРХИЈЕ ВАЉЕВСКЕ

Обавештавамо свештенство, монаштво и верни народ да је својом одлуком Велики црквени суд (ВЦС бр. 69 од 16. маја 2019. год.) донео коначну пресуду којом је бивши архимандрит Никодим (Богосављевић) кажњен лишењем свештеничког чина, монаштва и монашког имена и враћен у ред лаика са крштеним именом Драган. Овом одлуком оснажена је пресуда Црквеног суда Епархије ваљевске (ЦС бр. 52 од 22. априла 2019. год.).

Бивши архимандрит Никодим (Богосављевић) јавно је прекинуо молитвено општење са патријархом, надлежним епископом и осталим епископима СПЦ и самовољно напустио богослужбено место, те је тако сам себе изопштио из крила једне, свете, саборне и апостолске Цркве. На позиве Епископа ваљевског Г. Милутина није се одазивао и ниједног тренутка није показао да се каје због својих поступака. Сходно томе, случај је предат у надлежност Црквеног суда Епархије ваљевске, који је пресудио као што је горе наведено, а што је и оснажено коначном пресудом Великог црквеног суда Српске Православне Цркве.

Такође, обавештавамо верни народ да Драган Богосављевић (бивши архимандрит Никодим) и поред свих опомена, позива на покајање, пресуда црквених судова, забрана свештенослужења и даље служи и на тај начин наставља да чини оно што Богу није угодно.

Апелујемо на све вернике да се држе јединства Свете Православне Цркве, јер по речима светог Кипријана Картагинског: „Коме Црква није мајка, томе ни Бог није отац“.

Из Канцеларије Црквеног суда

Епархије ваљевске

Извор: Епархија ваљевска

View full Странице

Не траје дуго кога Ава узме да черечи и ко удари на владику Игњатија! Артемије и Никодим (Марко и Драган) су написали по једну бесмислену књигу против Артемија. Демонстрирао сам у 1 тексту и на 1 примеру методолошки садизам Артемијев и сву неоснованост тог духовног гиганта; мислио сам да напишем и један текст против блебетања и Никодимовог, али не дођох до тог његовог бестселера!:))

Јавно сам на Поукама писао против Никодима, док је @Родољуб Лазић био његов пајтос.  

Изгледа да те баш жуља оно што пишем, јер не пропушташ ниједну прилику да нешто слажеш како би ме дисквалификовао и дискредтовао. То је ад хоминем, драги мој, и то ти је једино остало.

Један текст, који и сада сматрам коректним, потписао сам заједно са Никодимом и још двојицом људи. При чемиу то није Никодимов текст, он га није писао, само га је потписао. А све то је било пре његовог сукоба са владиком Милутином. Ако ћемо том твојом логиком, онда можеш да прозовеш владику Николаја који је годинама сарађивао у богомољачком покрету са каснијим владиком Дионисијем, који је направио раскол у Америци. Они су итекако били пајташи. И мноштво сличних примера кроз историју Цркве. Али твој стил је такав, једини циљ је дисквалификовати онога ко ти није по вољи. Тако је сад и митр. Амфилохије одговоран за некога ко је постао "епископ" у некаквој расколничкој цркви у Аустралији. Ноторне глупости. Ваљда је и свети Јустин одговоран за Артемија, јер му је био духовно чедо? А владика Иринеј бачки и Атанасије и Амфилохије што су били професори и дружили се са неким садашњим македонским епископима у њиховој расколничкој цркви. 

Ти си и на Поукама и свугде писао свашта. За владику Милутина си написао да је бесомучан, у "знаменитом" чланку "Апел владикама да не зезају попове" писао си : „Прошли су дани, тако да могу да напишем сувисли одговор на несувисли потез нашег патријарха“; изјавио си  да смо без папе болесна Црква,  па онда да "ладно причешћујеш католике" итд. итд.  Било би ти паметније да се покријеш ушима и да ћутиш, јер све што си написао, остало је забележено. 

пре 48 минута, Родољуб Лазић рече

Један текст, који и сада сматрам коректним, потписао сам заједно са Никодимом и још двојицом људи.

Што ја не потписах ту срамну петицију?

пре 49 минута, Родољуб Лазић рече

А све то је било пре његовог сукоба са владиком Милутином.

Како то да ти видовитост функционише само у мом случају? 

пре 50 минута, Родољуб Лазић рече

Ако ћемо том твојом логиком, онда можеш да прозовеш владику Николаја који је годинама сарађивао у богомољачком покрету са каснијим владиком Дионисијем, који је направио раскол у Америци.

Нећемо, бркаш бабе и жабе.

пре 50 минута, Родољуб Лазић рече

Тако је сад и митр. Амфилохије одговоран за некога ко је постао "епископ" у некаквој расколничкој цркви у Аустралији.

Где сам то написао? 

пре 51 минута, Родољуб Лазић рече

За владику Милутина си написао да је бесомучан

Наведи. Већ је објашњено зашто сам користио и пародију на Милутинов рачун. За папа родио Лутера и деда је сатаниста. 

Нема јеретика без Писма. Ти разумеш шта је пишем као што се Максим разуме у сликарство. Али, карактеристично је за социопате да мисле да су најпаметнији на свету. Бангав си ти у мозак, пријатељу.  

Не

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Што ја не потписах ту срамну петицију?

Петоиција је сасвим на месту, и даље стојим иза потписа. 

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Нећемо, бркаш бабе и жабе.

Не, то је иста логика, дисквалификујеш некога за поступке са којима нема везе.

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Где сам то написао? 

Овде: 

Епархија за Аустралију и Нови Зеланд Слободне Српске Православне Цркве је добила владику. Знате ли ко га је рукоположио за ђакона и чије је духовно чадо? Погодили сте: Митрополит Амфилохије. Неђић се сада аутокефалисао од Амфилохија. 

65393091_444281826157355_337841219547273

Оће се Амфилохију у расколе. 

пре 17 минута, Zoran Đurović рече

Наведи. Већ је објашњено зашто сам користио и пародију на Милутинов рачун

Наравно да није пародија. Написао си 29. септембра 2016. године на 63. страни теме "Потискивање сећања на католике...":

Небитан је разлог, јасно си написао да је бесомучан.

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Овде: 

Епархија за Аустралију и Нови Зеланд Слободне Српске Православне Цркве је добила владику. Знате ли ко га је рукоположио за ђакона и чије је духовно чадо? Погодили сте: Митрополит Амфилохије. Неђић се сада аутокефалисао од Амфилохија. 

Не, не пише да је Лохи одговоран. 

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Наравно да није пародија. Написао си 29. септембра 2016. године на 63. страни теме "Потискивање сећања на католике...":

Писао: Позивање на бесомучног Милутина је апсолутна бесмислица. Лутерани сатанисти, жертвују децу и пију им крв.... Ко има мало здравог мозга тако му нешто не би пало на памет. Као онај кретен, за кога одговорно велим да је кретен, Никодим, који шири лажи како папа Бенедикт и Франциско кољу малу децу... Кретненчина је благи израз.

- Ако теби нормалан, а не тада бесом мучена особа, може да изјави ову глупост, онда ти свака част. 

Кажем да сам писао и пародије, јер сам направио апел да се удави у води Милутин јер је он расписао био позив за молитву против суше, а онда наишао потоп. Али си ти превише глуп да би разумео шта је пародија. 

пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

Петоиција је сасвим на месту, и даље стојим иза потписа. 

Петиција је најобичнија бљувотина, и зато ја кажем да си ти непоправљиви секташ и јеретик. Него, ниси нам одговорио да ли исповедаш равну земљу? 

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Ђуровићу, све је ту, нека људи читају и разумевају шта је ко рекао и шта је смисао реченог. 

Што сте пропливали код СПЦ кад сте тако паметни? Мислим да се твоја злоба може поредити само са Артемијевом. Ево вашег памфлета на увид:

https://stanjestvari.com/2018/06/04/zahtev-sinodu-spc/

пре 33 минута, Zoran Đurović рече

Што сте пропливали код СПЦ кад сте тако паметни? Мислим да се твоја злоба може поредити само са Артемијевом. Ево вашег памфлета на увид:

https://stanjestvari.com/2018/06/04/zahtev-sinodu-spc/

Хвала што си поставио линк. 

1 hour ago, Родољуб Лазић рече

Хвала што си поставио линк. 

Нема на чему, нисам ја Лазић па да зато што не могу да убијем Ђуровића му побришем све текстове који су учинили тај сајт популарним. И данас једе хлеб мој. 

пре 31 минута, grigorije22 рече

I sta ce sad da bide sa njim? Ako se ne pokaje sledi mu dinstanje u paklu. :ani_biggrin:

У сваком случају иде у таму најкрајњу. Не знам да ли си му видео последње клипове на јутјубу, тотално је пропао. Туга од човека. Можда напишем неки текст о томе. 

Управо сада, ronin рече

изгледа као да је остарио преко ноћи

Као друг Тале.

Нема зајебанције са духовним стварима. Ту се човек оштети одмах ако крене да се заноси. У ревности без расуђивања флипне. Као наш @Родољуб Лазић, Никодимов пајтос. А и ти познајеш особу која уме да се заноси. Крајње лековита је поука Пајсијева: 

65210695_204195040467734_859537910729277 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Логос
      Верни народ има могућност да слуша директан пренос богослужењâ из Саборног храма у Новом Саду путем програма радио-станицâ Епархије бачке (Беседа, Славословље, Тавор и Благовесник), као и путем стриминга на интернет порталу Информативне службе Епархије бачке.   Верни народ има могућност да слуша директан пренос богослужењâ из Саборног храма у Новом Саду путем програма радио-станицâ Епархије бачке (Беседа, Славословље, Тавор и Благовесник), као и путем стриминга на интернет порталу Информативне службе Епархије бачке.
      Радним данима Јутрење почиње у 7 часова, а у наставку Часови. Средом и петком Литургија пређеосвећених Дарова почиње у 10 часова. Суботом Јутрење почиње у 7 часова, а у наставку света Литургија. Недељом и празником света Литургија почиње у 9 часова.
      Почев од 22. марта, и убудуће, померена су вечерња богослужења у свим храмовима у Новом Саду, односно од понедељка до петка вечерња богослужења почињу у 16 часова.
      Према новоуведеним мерама Владе Републике Србије, од 2. априла 2020. године забрањена су окупљања више од две особе у затвореном простору, а од суботе, 4. априла, од 13 часова биће уведена забрана кретања до понедељка, 6. априла, у 5 часова ујутру. Верни народ ће имати прилику да у суботу, 4. априла, слуша директан пренос бденија са почетком у 17 часова, док ће у недељу, 5. априла, бити емитован директан пренос свете Литургије, са почетком у 9 часова, а пренос вечерњег богослужења у 18 часова.
      ПРЕНОС БОГОСЛУЖЕЊА УЖИВО  
        Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • By Логос
      Саучешће Његове светости патријарха руског Кирила поводом упокојења епископа ваљевског Милутина, Москва, 3. априла 2020.     Његова светост патријарх московски и све Русије Кирил изразио је саучешће Његовој светости патријарху српском Иренеју поводом упокојења владике ваљевског Милутина.   Његовој светости Иренеју, архиепископу пећком, митрополиту београдско-карловачком, патријарху српском   Ваша Светости, драги у Господу, сабрате и саслужитељу!   У име цијеле Руске православне цркве, изражавам своје најдубље саучешће Вама и Светом синоду Српске православне цркве у вези с упокојењем преосвећеног Милутина, епископа ваљевског.   Тешки за народ час искушења, почивши архипастир је дочекао заједно са својом паством, помажући онима у невољи, молећи се и служећи Тајну божанске евхаристије. Он је пао као жртва погубне епидемије до краја испунивши своју дужност.   Нека свемилостиви Господ упокоји душу Свог новопрестављеног вјерног слуге у насељима праведним и учини му вјечан спомен.   Са братском љубављу у Господу   + КИРИЛ, ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ И СВЕ РУСИЈЕ   Превод: Марија Живковић     Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • By Логос
      САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ И ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ И МИЛЕШЕВСКЕ Цетиње, 3. април 2020.       Браћо и сестре и драга дјецо духовна,   У петој недјељи поста, коју по црквеној традицији још зовемо и глувна недјеља, налазимо се у ”глуво доба” нашег великопосног подвига. То је доба молитвене тишине и умножавања духовнога труда и пажње – пред предстојеће вријеме Господњих страдања и Његовог преславног васкрсења.   Са тим се, ове године, а по Божијем допуштењу, поклапа и невиђено искушење пријетеће пандемије вируса COVID 19, које је захватило цио свијет, па и нашу Црну Гору. Број заражених особа се из дана у дан повећава, а самим тим и мјере надлежних државних и здравстевних институција су све строжије – у погледу народног кретања и сабирања на једном мјесту. Оно што, међутим, Црква, кроз двијехиљадегодишњу историју, кроз сва страдања и патње, личне и колективне, није заборавила, а што и данас, при овом свечовјечанском страдању свједочи јесу ријечи истине Христове: ”Ја сам хљеб живи који сиђе с неба, и хљеб који ћу ја дати тијело је моје, које ћу ја дати за живот свијета… Који једе моје тијело и пије моју крв има живот вјечни, и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан”. (Јн. 5, 51.54) Већ су онда неки од његових слушалаца рекли: ”Ово је тврда бесједа” (Јн. 6, 60) и ”тада многи од ученика његових отпадоше и више не иђаху за њим” (Јн. 6, 66). Да је та бесједа заиста тврда потврђује чињеница што и данас многи не само да не иду за њим него га и пљују и на исти крст прикивају, као некада јеврејске старјешине, управо зато што је себе прогласио за Сина Божијег и Хљеб Живота. Но, на питање Христово дванаесторици апостола: ”да нећете и ви да идете”?  Апостол Петар у име њих и у име свих Хришћана до данашњег времена одговара: ”Господе, коме ћемо отићи? Ти имаш ријечи живота вјечнога.” (Јн. 6, 67-68)   Зато вас и ми све, очински позивамо, да, поред те непоколебиве вјере у Христа као Хљеб вјечног живота, овогодишње чекање васкршњих празника, поред утврђеног молитвеног и великопосног правила, бринући о здрављу душе, проведемо и у дисциплини коју налажу компетентне здравствене службе за здравље тијела. Пред нама су још три недјеље до Васкрса. Проведимо их у љубави према Богу и према ближњима, већином у својим домовима, пред својим породичним иконама, са зажегнутим тамјаном и кандилом, и са молитвеником и Светим Писмом – у рукама. Претворимо свој дом у храм Божији, а своје срце и душу у обиталиште Духа Светога, кроз ослобођење од богомржње и братомржње, зависти, злобе и сваке нечистоте духовне и тјелесне. Није случајно да је апостол Павле назвао породицу ”домаћом црквом”.   Свештеници ће наћи начина, у договору са органима јавнога реда, да општенародне молитве, служе у храмовима, привремено – без присуства већине народа. Имена свих живих и умрлих, па и свакога од вас, биће на тим службама поменута. На свакој Литургији се молимо ”за живот свијета и спасење”, ”за болеснике”, приносимо ”ову разумну службу за васељену, за свету, саборну и апостолску Цркву, за присутне и оправдано одсутне… за сваку земљу и град, за патнике, путнике, заробљенике, сужње, прогнанике”. Приносимо дарове ”ради свих и за све”. С тим у вези, а и везано за друге духовне потребе ваше, посебно за Свето Причешће – молимо вас да будете у  контакту са надлежним парохијским свештеником, по чијим духовним упутствима водите ваш духовни живот у данима пред нама. Благодарећи развоју савремене технике, велики број црквених служби моћи ћете ових дана пратити како путем интернета, тако и путем програма Радија Светигоре и Милешеве, наших епархијских сајтова, Телевизије Храм, као и преко медија других помјесних Православних Цркава.   Појачајмо своје молитве у ове великопосне дане, и покажимо храброст, смирење, љубав  и стрпљење који су нас красили у данима одржавања свенародних литија, и који су били прва и најважнија одлика наших светих и благочестивих предака, од којих смо и наслиједили ову вјеру у бесмртност и вјечно људско достојанство. Нека наше расуђивање буде у складу са оним Христовим: ”Ја сам Пут, Истина и Живот” (Јн. 14, 6) и ”Од ове љубави нико нема веће, да ко живот свој положи за ближње своје (Јн. 15, 13), као и са оном древном и освештаном истином исповједања вјере ”Чекам васкрсење мртвих”! Управо је пост онај који нас учи тој саможртвеној љубави, која је лијек од сваког вируса, па и од овог допуштеног од Бога не би ли се људи покајали и излијечили од опаке саможивости и вјере у смрт и ништавило.   Будимо увјерени да ће сваки наш труд, спроведен са благословом и послушношћу, поготово наше богољубље и братољубље, које наши љекари и медицински радници ових дана, као и вазда, несебично показују, Господ стоструко умножити у данима који су пред нама, дај Боже и вавијек вијека. Бог ће дати, да све буде добро, и да се, по ко зна који пут, Живот покаже јачим од смрти.   Поздрављамо вас поздравом вјере, наде и љубави: Христос васкрсе!     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • By Логос
      Највише је уплатио Телеком (пет милиона), а међу донаторима су и ДДОР (три милиона), као и Епархија бачка СПЦ (два милиона). Стиже и опрема из три братске провинције у Кини.     Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је данас да је на рачун који је отворен пре неколико дана, с циљем да се финансијски помогне здравственим радницима у Војводини, до сада приспело 30 милиона динара.   Највише је уплатио Телеком Србије (пет милиона), а међу донаторима су ДДОР (три милиона), као и Епархија бачка Српске Православне Цркве, која је приложила два милиона динара.     -То је наменски новац који ће бити упућен здравственим радницима у Војводини према јавним критеријумима које буде утврдио Секретаријат за здравство. Највероватније ће то бити упућено оним медицинарима са најнижим примањима – казао је Мировић и најавио да ће када све ово прође, окупити све донаторе да им се лично и на достојан начин захвали.     Мировић је такође рекао да су три провинције из Кине које су збратимљене са АП Војводином обезбедиле помоћ у медицинској опреми.     Помоћ која обухвата 80.000 заштитних маски, хиљаду заштитних одела, 3.000 заштитних визира, 20.000 заштитних рукавица, 170.000 једнократних маски и 200 бесконтактних топломера, стићи ће у Централни магацин Србије у близини Београда којим управљају Министарство здравља и Фонд за здравство. Део опреме који су обезбедиле три кинеске провинције биће допремљен у Клинички центар Војводине, а затим дистрибуиран у здравствене центре у покрајини.     -Ми готово свакодневно у КЦВ добијамо испоруке опреме. Никаквих проблема немамо нити смо их имали од самог почетка кризе. Желим да истакнем да смо се и ми из Покрајинске владе ангажовали да прибавимо помоћ, не чекајући да нам све стигне из Владе Србије – нагласио је Мировић.   НЕ ДАЈ БОЖЕ ДА ЈЕ КОРОНА ИЗБИЛА 2016.!   Председник Покрајинске владе осврнуо се и на претходну власт у АПВ коју је предводила ДС, рекавши „не дај Боже да нас је ово задесило 2016. године, на почетку нашег мандата када нисмо имали готово ни трећину опреме коју сада имамо, укључујући и савремене апарете попут рендгена који се такође користе у дијагностицирању корона вирусаˮ. На почетку свог мандата, подсетимо, Мировић је истакао да је опоравак здравства у АПВ приоритет његове владе.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • By Логос
      Позив Његовог Блаженства митрополита кијевског и све Украјине Онуфрија одражава предузете заштитне мере Украјинске Православне Цркве и Московске Патријаршије, уз неке специфичности применљиве за Украјину. Сви јерарси позивају верни народ да буде дисиплинован у ово време пандемије. Ипак, цркве нису затворене, и Света Тајна Причешћа је на располагању свима.     Поздрављам вас од срца, драги слушаоци, и нека вас Бог све благослови!   Налазимо се у тешком времену, доживљавамо недаће; заразна болест која се зове вирус корона се шири светом.   Грех је као пилула пресвучена површним задовољством, с једне стране, а горчином, са друге. А кад неко учини грех, он узима ову пилулу и пуни себе горчином. Ово је горчина нашег општег друштвеног греха, не само личног, већ греха целог света. Данас се тај грех пројављује у болести вируса короне, која нас је снашла, која је одвукла многе људе у очај и страх. Многи људи једноставно не знају шта да чине и куда да иду.   Као и у свим животним случајевима, можемо наћи себи наук у Светом Писму. Постојала је таква страница у историји људској кад се појавио вавилонски цар Навуходоносор. Он је освојио Египат, поразио фараона и окончао Египатско царство. И отпочело је ново царство - Вавилонско царство.   Господ је допустио Навуходоносору да казни Јудеју због народа који се недолично понашао, који је вређао Бога и чинио грехе. И тако, Господ шаље Навуходоносора на њих, који први долази у Јерусалим и узима свештене судове из Храма, затим узима многе младе људе и одводи их у ропство. И Господ објашњава Јудејцима речима пророка Јеремије: „Шаљем вам Навуходоносора, јер  много сагрешисте; морате испаштати за своје грехе. А онда ћу вас Ја избавити.“   Али Јудејци то не желе да учине. Кад је Навуходоносор дошао први пут,  узео је судове и младиће, након чега су се они побунили против њега. Онда је тај исти  цар дошао други пут, и нанео је још веће губитке. Опљачкао је Храм и одвео још више људи, преселивши их у Вавилон. Јудејци су мало испаштали, али су се опет побунили против њега. Онда је Навуходоносор послао заповедника своје војске, који је опљачкао и опустошио Јерусалим, разорио Храм и одвео скоро све Јудејце у ропство, а оне моћне вође који су се побунили против њега, одвео је у Вавилон и тамо их и погубио.   Навуходоносор је за нас данас тај вирус короне. Ми га морамо прихватити и испаштати кроз њега и исправити своје животе. Ми се, најпре, морамо молити Богу и окајати наше грехе, јер су они разлог зашто нас овај невидљиви Навуходоносор држи поробљене.   Не смемо се бунити против (безбедоносне) дисциплине, због техничких и здравствених прописа којих се морамо држати да би се спречило ширење овог вируса. Морамо им се повиновати, а не занемаривати их.   Постоје одређени здравствени прописи који нужно не уништавају вирус корону, али га заустављају, не дозвољавајући му да се прошири. А вирус корона се уништава Силом Божјом, која долази на нас преко доктора и лекова. Према томе, позивам вас, као што је претходно говорио пророк Јеремија: будите стрпљиви, покајте се и молите се! И чините оно што вам данас доктори кажу, јер се они разумеју у мере предострожности за ову болест. Чините то, али имајте поверење у Бога и покушавајте да исправите свој живот. Јер наши су греси узрок овога што нам се дешава.   Наша Црква се прикључила кампањи изолације од овог вируса. Прво што чинимо јесте да се молимо у црквама и манастирима еда да би нам се Бог смиловао и опростио нам сва наша сагрешења. Ми православни хришћани Украјинске Православне Цркве молимо се за све људе, за све Украјинце - да нам свима опрости, јер смо сви, у извесној мери, криви за ово што нам се дешава.   Код нас се звона чују много пута, јер њихово звоњење (уз молитву) уништава све врсте зараза и болести.   Нарочито се молимо за докторе који су данас на првој линији фронта у борби против вируса короне. Покушавамо да им обезбедимо не само молитвену помоћ - ми примамо докторе у манастирима, обезбеђујемо им храну, помажемо им пре и после посла. А у нашим манастирима припремају се просторије које би биле коришћене као последње уточиште попут подручних болница за оболеле. А манастири не само да ће обезбедити ове просторије, већ ће и услужити људе.   Правимо маске, и купујмо и бесплатно разносимо хигијенске производе.   Развијајмо добровољачки покрет који ће да разноси лекове, храну и све што је неопходно за живот, за старије људе који не могу то сами да чине.   Постоје људи које је већ захватио вирус короне - шта треба чинити с њима? Поново се позивам на Свето Писмо. Библија говори о једној заразној болести која се некад звала губа. Према Божјем закону, губавци су били изоловани од општења са другим људима. И онда кад су били излечени, долазили су свештенику (свештеник је био и физички и духовни лекар), и он је испитивао особу и доносио закључак и давао дозволу да ли је та особа спремна или не да се врати у заједницу са другима.   Данас следимо исти пример. Можда вирус короне није исто што и губа; ова болест је блажа, али је ипак заразна. А људи који су захваћени овом болешћу -  као што се дешава, а ми им желимо здравље - морају се молити дома, да не би њихово присуство у цркви угрозило оне који су здрави. Наиме, то не би било из љубави, то би било из других разлога.   Бог тражи од нас да љубимо једни друге. Љубав увек пита: шта могу дати на жртву за свог ближњег? Жртва за ближњег зове се љубав. Где год да смо - у болници или стану – морамо се молити. Почните се молити ту где сте, узмите Молитвеник, Псалтир, узмите Јеванђеље, неку другу душекорисну књигу и читајте, молите се. Или само читајте „Оченаш“, „Богородице Дјево“, „Возбраној Војеводје“, Исусову Молитву - и на тај начин ћете бити уједињени у Телу Цркве. Јер није простор тај који нас сједињује, није физичка раздаљина. Ми се сједињујемо око Богу молитвом и добрим делима - то нас сједињује са Богом. Црква се не окреће од тих људи. Таква особа може позвати свештеника, свештеник ће доћи и исповедити  и причестити га Светим тајнама Христовим.   Цркве су током ове пандемије места где су људи у миру и где налазе утеху за себе. Према томе, цркве се неће затварати. Морамо се придржавати здравствених мера које данас постоје, и не доводити у цркве стотине људи као пре, већ почети са само двоје. Боље је унапред се договорити са свештеником преко телефона да желимо да се причестимо, а свештеник ће одредити време, и људима ће бити омогућено да дођу и да се на миру исповеде и да узму учешће у исцељењу душе и тела.   Нека би нам Бог помогао да будемо дисиплиновани. Наиме, самодисциплина је увек неопходна, нарочито у опасним временима.   Ми смо спремни да помогнемо, колико можемо, оним људима који немају средстава за преживљавање током ове пандемије корона вируса. Коме год је потребна помоћ, нека се обрати својој цркви. Ми ћемо вам помоћи колико можемо.   Више од свега, окренимо се Богу, са Богом је све могуће. Он ће нам послати све што нам је потребно - и за духовни и за телесни живот.                           Његово Блаженство митрополит кијевски  и све Украјине Онуфрије     Извор: Инфо-служба СПЦ

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...