Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 21 часа, dragisa рече

kako ne razumeš, ja govorim o tome da ono što nam je dato (sam Hristos) a to je ta mogućnost Vaskrsenja, Vaznesenja, Drugog Slavnog dolaska, Ovaploćenja... nazovi to kako hoćeš jer sve je to jedno, odnosno jednostavno rečeno pričešće Bogom u Hristu je OVDE I SADA.

Crkva Hristova je opstala samo zahvaljujući tom opitu te Žive Vode ovde i sada a ne na veri u neki imaginarni budući događaj

Crkva Hristova svojim učenjem, obredima, dogmatima to iskazuje i nastoji da aktuelizuje, međutim u praksi je to na žalost malo slabije iskustvo i zbog toga imamo ove begove u buduće ili prošle događaje. 

čak nam je lakše da prihvatimo neke potpuno SF teorije kako ćemo stvarno leteti u nebo nego li prihvatiti da je to u svoj svojoj istinitosti kao duhovni događaj moguć ovde i sada... ako ko hoće

e sad malo objasni podrobinije ...svi mi imamo svoje tripove :) reci svoj trip (put)

Pa ne-  zanima me, nemoj se smejati mojoj želji za opipljivim ... i vezi duhovnosti i materije...

A Gospod je i više od SF.

Pričaj, pljuni

pa vrlo je klasično ispričano milion puta: ...kao što rekoh, moraš biti spremna da se odrekneš same sebe, dakle svesno presrtaš sebe (sve što si ti mislila, sve kako si ti videla, sve što si činila, sve.... jednostavno celog sebe; samo je problem što to ne možeš uraditi ako zaista nisi sabijena u ćošak, dakle mora postojati ogroman i realan naboj, potreba, kriza pretnja... šta got ali nešto što će te stvarno pomeriti iz temelja... nemoj ni slučajno da pokušavaš ono u fazon "eto ja bi da probam" ili "baš me zanima"). kad precrtaš sebe a to je najveći ljudski strah ("ako potpuno precrtam sebe šta će sa mnom biti, ko ću ja biti, u šta ću se pretvotiti..") onda se u tebi pojavljuje jedna prelepa Ličnost za koju više ni sama ne znaš da li si ti ili nisi ti ali opet sa druge strane si sigurna da si ti i to najlepša ti a sa treće strane dobro znaš da to nije tvoje ali opet je tvoje.....

пре 18 минута, dragisa рече

pa vrlo je klasično ispričano milion puta: ...kao što rekoh, moraš biti spremna da se odrekneš same sebe, dakle svesno presrtaš sebe (sve što si ti mislila, sve kako si ti videla, sve što si činila, sve.... jednostavno celog sebe; samo je problem što to ne možeš uraditi ako zaista nisi sabijena u ćošak, dakle mora postojati ogroman i realan naboj, potreba, kriza pretnja... šta got ali nešto što će te stvarno pomeriti iz temelja... nemoj ni slučajno da pokušavaš ono u fazon "eto ja bi da probam" ili "baš me zanima"). kad precrtaš sebe a to je najveći ljudski strah ("ako potpuno precrtam sebe šta će sa mnom biti, ko ću ja biti, u šta ću se pretvotiti..") onda se u tebi pojavljuje jedna prelepa Ličnost za koju više ni sama ne znaš da li si ti ili nisi ti ali opet sa druge strane si sigurna da si ti i to najlepša ti a sa treće strane dobro znaš da to nije tvoje ali opet je tvoje.....

ok...i onda dalje...?

пре 29 минута, sanja84 рече

Pa ne-  zanima me, nemoj se smejati mojoj želji za opipljivim ... i vezi duhovnosti i materije...

Mozda nesto u smislu materija i duhovnost,.... po veri materija nece propasti i biti unistena (i ne moze samo ide iz neke forme u drugu formu ili energiju) i na kraju vremena ce se 'preobraziti' u novo nebo i u novu zemlju (kako pise u pismu) koja (materija) nece biti vise trulezna i propadljva kao sto sada vidimo .......i na njoj (materiji) kao novoj i 'preobrazenoj' ce da zive ljudi sa svojim vaskrslim telima koja ce takodje biti netrulezna i nebeska i duhovna.

I, onda zivot tog coveka sa svojom dusom u svom vaskrslom telu koji ce biti slican angelskom zivotu u toj novoj zemlji i nebu... imamo i duhovnost i materiju koja nastavlja da postoji sada u nekoj novoj formi i 'energiji'....

Nisam siguran da li sam bas pogodio u vezi pitanja ... :D

пре 13 минута, Bokisd рече

Nisam siguran da li sam bas pogodio u vezi pitanja ... :D

to je bilo nešto više u vezi toga što je dragisa rekao da ne filozofiramo o fizičkim manifestacijama duhovnih stvari...

inače Gospod je došao u telu...to je materija. I Bog i čovek

nisam postavljala pitanje u vezi materije nego sam se nespretno izrazila u govoru. 

NIsam previše rečita pa ispadam tako neobjašnjena :)

пре 1 минут, sanja84 рече

to je bilo nešto više u vezi toga što je dragisa rekao da ne filozofiramo o fizičkim manifestacijama duhovnih stvari...

inače Gospod je došao u telu...to je materija. I Bog i čovek

nisam postavljala pitanje u vezi materije nego sam se nespretno izrazila u govoru. 

NIsam previše rečita pa ispadam tako neobjašnjena :)

Bravo, tacno, Gospod u telu (materija)  Bogocovek.... :ok:

i da, nešto što sam pitala na drugoj temi, baš ste mi vi počeli odgovarati, pa sam je posle izgubila iz vida... isto kao vaznesenje i svi praznici se odvijaju istočasno ovde i sada..imam pitanje... AKo smo se krstili u Gospoda i u smrt njegovu smo se krstili? Taj deo oko umiranje...liturgija traje 24h po celom svetu od istoka do zapada i stalno se vrši evharistija..e sad šta je zapravo to. Zašto moramo da "ubijemo" Boga da bi imali večni život. Opet ne formulišem dobro misao...otići će priča u drugom smeru..hm...kad osmislim pitanje..biću konkretnija

Dakle negde sam pročitala kako čovek ne može da trpi Božije prisustvo duže vremena jer je nesavršen i izgoreo bi, isto tako onda i Boga boli naša nesavršenost i kao da ne može da bude sa nama dok se ne "očistimo" a Bog je nedosegljiv...znači nikad ne bi mogli da budemo stalno sa Bogom? Da li Boga "ubija" naše prisustvo. u smislu evharistije

1 hour ago, sanja84 рече

e kvarim vam priču sorry...

nastavite vi svoj razgovor...

Mislim da nema problemos', :ok:sve je to nekako spojena prica, tj. ovo sto kazes na kraju da li mozemo da budemo stalno u prisustvu Boga,.... jednostavno mozemo , kako i na koji nacin to je mislim duga prica i njoj se ucimo ceo zivot u crkvi.

пре 20 минута, Bokisd рече

Mislim da nema problemos', :ok:sve je to nekako spojena prica, tj. ovo sto kazes na kraju da li mozemo da budemo stalno u prisustvu Boga,.... jednostavno mozemo , kako i na koji nacin to je mislim duga prica i njoj se ucimo ceo zivot u crkvi.

hm...sve vreme govorite dodji i vidi, znači govorite kao znanci iz opita, zato vas gnjavim i pomalo u zanosu pišem pa sam malo nerazumna...nije puno ljudi stalno sa Bogom, barem ne pričaju o tome, pa me zanima eto kako je ...

najviše bi me brinula eto neka eventualna gordost i prelest... :)

пре 1 минут, sanja84 рече

hm...sve vreme govorite dodji i vidi, znači govorite kao znanci iz opita, zato vas gnjavim i pomalo u zanosu pišem pa sam malo nerazumna...nije puno ljudi stalno sa Bogom, barem ne pričaju o tome, pa me zanima eto kako je ...

najviše bi me brinula eto neka eventualna gordost i prelest...

U principu pricam malo iz prakse ,Just_Cuz_19 ali mnogo vise teorijski,:citac: .... u crkvi sam negde oko 25.godina bio puno na Svetoj Gori, ziveo u Grckoj nesto malo vise od godinu dana, puno putovao sa poklonickim putovanjima i slicno, tako da mozda je i ta neka gordost nesto sto o cemu moramom najvise paziti, i sa tim svojim uzvisavanjem nad drugim ide razlicita prelest, .... ali, zato polako treba ici i ne zuriti sa tim nekim 'zanosima', nemiran duh ne moze da donese neki mir i dobro i tu 'laganicu' u trazenju nekih odgovora u veri.

пре 10 минута, Bokisd рече

U principu pricam malo iz prakse ,Just_Cuz_19 ali mnogo vise teorijski,:citac: .... u crkvi sam negde oko 25.godina bio puno na Svetoj Gori, ziveo u Grckoj nesto malo vise od godinu dana, puno putovao sa poklonickim putovanjima i slicno, tako da mozda je i ta neka gordost nesto sto o cemu moramom najvise paziti, i sa tim svojim uzvisavanjem nad drugim ide razlicita prelest, .... ali, zato polako treba ici i ne zuriti sa tim nekim 'zanosima', nemiran duh ne moze da donese neki mir i dobro i tu 'laganicu' u trazenju nekih odgovora u veri.

nisam nemirna ...laganica..više srećna jer naiđoh na  opitne..mogu se malo veseliti tome  :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...