Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 53 минута, Bokisd рече
пре 2 часа, dragisa рече
пре 3 часа, Bokisd рече

Joj, pa nije Dragisa, ... vidis u ovoj mojoj poslednjoj poruci gore na koje 'letenje' mislim, nije u sadasnjem zivotu,... u sadasnjeme se borimo sa grehom.... ako takodje s Njim ozivimo od greha (5.stih) u ovom sada zivotu... (moj citat),... dok je 'letenje' u smislu gore kako sam naveo, kada Isus dodje drugi put, znaci ne sada nego na kraju vremena i posle opsteg vaskrsenja,... i to 'letenje' si uveo ti u pricu, ja sam to uzeo kao sinonim za nase uzdizanje ka Hristu kako pise tamo apostol Pavle.... kako cemo da 'letimo' to samo Bog zna....

e pa vidiš u tome se sastoji cela tragedija o kojoj ja pričam, što bi rekli sam bog te poslao, kako bi do kraja bilo jasno dokle smo mi došli.

A, kakva sad tragedija Dragisa, sad te nista ne razumem, stvarno.

kako ne razumeš, ja govorim o tome da ono što nam je dato (sam Hristos) a to je ta mogućnost Vaskrsenja, Vaznesenja, Drugog Slavnog dolaska, Ovaploćenja... nazovi to kako hoćeš jer sve je to jedno, odnosno jednostavno rečeno pričešće Bogom u Hristu je OVDE I SADA.

Crkva Hristova je opstala samo zahvaljujući tom opitu te Žive Vode ovde i sada a ne na veri u neki imaginarni budući događaj

Crkva Hristova svojim učenjem, obredima, dogmatima to iskazuje i nastoji da aktuelizuje, međutim u praksi je to na žalost malo slabije iskustvo i zbog toga imamo ove begove u buduće ili prošle događaje. 

čak nam je lakše da prihvatimo neke potpuno SF teorije kako ćemo stvarno leteti u nebo nego li prihvatiti da je to u svoj svojoj istinitosti kao duhovni događaj moguć ovde i sada... ako ko hoće

пре 48 минута, Bokisd рече
пре 2 часа, dragisa рече

16. Jer ako mrtvi ne ustaju, to ni Hristos nije ustao.

17. A ako Hristos nije ustao, uzalud vjera vaša: još ste u grijesima svojim.

Brate Dragisa, pa mora ceo pasus i ostali stihovi da se razmotre, ovako izolovane nemamo potpuni kontekst.

Ali, ono sto ne razumem, koja je poenta ovih boldovanih reci.

poenta boldovanih reči je u tom: OVDE I SADA

ukoliko mrtav čovek nije ustao iz svog "groba" ovde i sada onda bukvalno ni Hristos nije ustao

pazi: onda ni Hristos bukvalno nije ustao

ovde je sažetim rečima data definicija šta znači verovati, odnosno šta je poznanje, odnosno šta je Večni Život, odnosno šta je Spasenje, odnosno šta je Pričešće Sinom, odnosno kako je On to prisutan ovde i sada ali ne još uvek, odnosno šta je to Tajna Hristova, odnosno.....itd u nedogled jer sve je to jedno, ....ali poenta svega toga pored toga da nam je data mogućnost je da je ta mogućnost ovde i sada.

пре 8 минута, dragisa рече

da banalizujem, možda bude jasnije:

uzaludna je vera ako se u ovom životu smo nadaš Vaskrsenju, potrebno ga je videti i opipati

a to samo može čovek koji umre i ustane iz groba ovde i sada

Znam, razumem te, pisem odgovor i objasnjenje, polako cu' da se ugasim od pregrevanja... :D

(samo razmisli Dragisa, da mi verujemo u Vaskrsenje, verujemo, to je vera u Vaskrsenje Isusa Hrista kako je zapisano u Pismu, iako je zapisano opet je to vera u to da se dogodilo Vaskrsenje Isusa Hrista ... i na kraju verujemo i nadamo se nasem vaskrsenju i na osnovu te vere opipavamo i vidimo umno kroz duhovna delanja to buduce nase vaskrsenje, .... kroz ono jos jedno vaskrsenje, tkz. vaskrsenje duse... nadam se da me razumes...)

1 hour ago, dragisa рече

kako ne razumeš, ja govorim o tome da ono što nam je dato (sam Hristos) a to je ta mogućnost Vaskrsenja, Vaznesenja, Drugog Slavnog dolaska, Ovaploćenja... nazovi to kako hoćeš jer sve je to jedno, odnosno jednostavno rečeno pričešće Bogom u Hristu je OVDE I SADA.

Crkva Hristova je opstala samo zahvaljujući tom opitu te Žive Vode ovde i sada a ne na nekom imaginarnom budućem događaju

Crkva Hristova svojim učenjem, obredima, dogmatima to iskazuje i nastoji da aktuelizuje, međutim u praksi je to na žalost malo slabije iskustvo i zbog toga imamo ove begove u buduće ili prošle događaje. 

čak nam je lakše da prihvatimo neke potpuno SF teorije kako ćemo stvarno leteti u nebo nego li prihvatiti da je to u svoj svojoj istinitosti kao duhovni događaj moguć ovde i sada... ako ko hoće

Okey, predpostavio sam, vec smo to na predhodnoj stranici nesto pricali, ali nisam bio siguran da li na to mislis i za ove stihove :

16. Jer ako mrtvi ne ustaju, to ni Hristos nije ustao.

17. A ako Hristos nije ustao, uzalud vjera vaša: još ste u grijesima svojim.

Gde si ovo boldovao pa sam morao da pitam da mi bude jasno.

Ovde konkretno sto se tice ovih stihova, naravno da se slazem sa ovim sto naglasavas da je spasenje sada ako ko hoće i da se to aktualizuje kroz dogmate, ucenje, sluzbe, obrede u Crkvi (kako sam navodis).

I, to ovi stihovi i govore (17), govore o veri u Hristosa koji je ustao i na osnovu nase vere da je Hristos ustao.... И нас који бејасмо мртви од грехова оживе с Христом (благодаћу сте спасени) Ef. 2, 5 ....nismo vise u tim gresima svojim.

Ovo u vezi 16.stiha, on se nadovezuje na neke druge stihove i ima kontekst samo vezano za te druge stihove, recimo, ...18 Дакле, и они који помреше у Христу, изгибоше... Vaskrsenje je vezano za Hristosa, On je vaskrsao i ustao iz groba i pobedio smrt i apostol ovde objasnjava da ...14  А ако Христос не уста, узалуд дакле проповедање наше, а узалуд и вера ваша... zbog toga sto je Hristos ustao to je osnova nase vere i zbog toga tu veru i povezuje sa onom verom u nase vaskrsenje..... i ako neko ne veruje u vaskrsenje Hristosa onda necemo verovati i u dogadjaj naseg vaskrsenja i zbog toga ovi stihovi gore 14. i 16.

A, sto se tice konkretnog dogadjaja naseg vaskrsenja apostol Pavle dalje pise:

22  Јер како по Адаму сви умиру, тако ће и по Христу сви оживети.

23  Али сваки у свом реду: новина Христос; а потом они који вероваше Христу о Његовом доласку;

24  Онда крај, кад преда царство Богу и Оцу, и кад укине свако поглаварство и сваку власт и силу.

Vidis Dragisa, mora neki red i poredak i treba da bude vera, da verujemo Bogu kako je On uspostavio taj odredjeni red i poredak stvari koji se ticu naseg vaskrsenja i onda kako prenosi Pavle .... prvi novina Hristos i onda potom mi hriscani cemo oziveti i vaskrsnuti (.... ali i oni koji su sada oziveli i duhovno svojom dusom...) o Njegovom dolasku tj. na kraju vremena i istorije.

Ima i tkz.vaskrsenje duse koje se najprisnije tice toga sada i ovde koje potenciras i mislim da je to je ono da.... smo bili u grehovima i sa smo oziveli Hristom ako verujemo u Njegovo Vaskrsenje.... Recimo kako tumaci ove stihove sv.Jeronim Stridonski :

И с Њим васкрсе и посади на небесима у Христу Исусу.

Другой толкователь, понимающий воскресение и царство Христа в духовном смысле, не поколеблется утверждать, что святые уже сидят [на небесах] и царствуют с Христом: потому что ведь как святой не есть во плоти, хотя и живет в плоти, но пребывает в небесном [мире]; хотя и ходит по земле и, переставая быть плотью, весь обращается в дух, − так и на небесах он сидит с Христом, потому что Царство Божие внутри нас (Лк 17:21).

Upravo ovo sto ti navodis, duhovno razumevanje Vaskrsenja Isus Hrista i naseg savaskrsavanja sa Njim OVDE I SADA.

Jer kako kaze Jeronim,... svetitelji iako hodaju po zemlji, prestaju da budu telesni, postaju duhovni i na taj nacin oni na nebesima sede sa Hristom, jer je Carstvo Bozije unutra u nama..... znaci verom kroz duhovno delanje prestajemo da budemo i razmisljamo po telu i tako se duhovno i umno uzdizemo i sedimo sa Hristom na nebesima.... i onda kada se svetitelji upokoje jos vise su prisniji sa Hristom na nebesima i kada dodje vaskrsenje tela, onda svetitelji zadobijaju potpunu i savrsenu zajednicu sa Bogom.

Ja mislim da slicno razmisljamo i da tu nema neke velike razlike i neslaganja, sada i ovde sve sto radimo pozitivno i dobro ce nam se vratiti tamo.

пре 2 часа, Bokisd рече

Ovo u vezi 16.stiha, on se nadovezuje na neke druge stihove i ima kontekst samo vezano za te druge stihove,

ok ajde da vidimo kakav je kontekst:

• 12. A ako se Hristos propovijeda da je ustao iz mrtvih, kako neki među vama govore da nema vaskrsenja mrtvih?
  • 13. A ako nema vaskrsenja mrtvih, to ni Hristos nije ustao.
  • 14. A ako Hristos nije ustao, onda je prazna propovijed naša, pa prazna i vjera vaša.
  • 15. A pokazujemo se i lažni svjedoci Božiji što svjedočismo protiv Boga da vaskrse Hrista, kojega ne vaskrse, ako, dakle, mrtvi ne ustaju.
  • 16. Jer ako mrtvi ne ustaju, to ni Hristos nije ustao.
  • 17. A ako Hristos nije ustao, uzalud vjera vaša: još ste u grijesima svojim.
  • 18. Onda i oni koji usnuše u Hristu, propadoše.
  • 19. I ako se samo u ovome životu nadamo u Hrista, jadniji smo od sviju ljudi.
  • 20. No zaista je Hristos ustao iz mrtvih, te postade prvenac onih koji su umrli.
  • 21. Jer pošto je kroz čovjeka smrt, kroz čovjeka je i vaskrsenje mrtvih.
  • 22. Jer kao što u Adamu svi umiru, tako će i u Hristu svi oživjeti.
  • 23. No svaki u svome redu: prvenac Hristos, potom, o njegovu dolasku, oni koji su Hristovi:
  • 24. Onda kraj, kad preda Carstvo Bogu i Ocu, kad ukine svako poglavarstvo i svaku vlast i silu.
  • 25. Jer on treba da caruje dok ne položi sve neprijatelje pod noge svoje.
  • 26. Posljednji neprijatelj ukinuće se - smrt.
  • 27. Jer sve pokori pod noge njegove. A kada kaže da mu je sve pokoreno, očigledno, osim Onoga koji mu pokori sve.
  • 28. A kad mu sve pokori, onda će se i sam Sin pokoriti Onome koji mu sve pokori, da bude Bog sve u svemu.
  • 29. Inače, šta će činiti oni koji se krštavaju za mrtve; ako mrtvi uopšte ne vaskrsavaju? Zašto se i krštavaju za mrtve?
  • 30. Zašto se i mi izlažemo opasnosti svaki čas?
  • 31. Svaki dan umirem, tako mi, braćo, vaše pohvale, koju imam u Hristu Isusu Gospodu našem.
  • 32. Jer ako se po čovjeku borih sa zvjerovima u Efesu, kakva mi je korist? Ako mrtvi ne ustaju - da jedemo i pijemo, jer sutra ćemo umrijeti!

hoću da ti pokažem da ti nemaš pravo shvatanje upravo konteksta, i onoga šta ustvari ovi stihovi govore. ti kažeš sledeće:

пре 3 часа, Bokisd рече

Ovo u vezi 16.stiha, on se nadovezuje na neke druge stihove i ima kontekst samo vezano za te druge stihove, recimo, ...18 Дакле, и они који помреше у Христу, изгибоше... Vaskrsenje je vezano za Hristosa, On je vaskrsao i ustao iz groba i pobedio smrt i apostol ovde objasnjava da ...14  А ако Христос не уста, узалуд дакле проповедање наше, а узалуд и вера ваша... zbog toga sto je Hristos ustao to je osnova nase vere i zbog toga tu veru i povezuje sa onom verom u nase vaskrsenje..... i ako neko ne veruje u vaskrsenje Hristosa onda necemo verovati i u dogadjaj naseg vaskrsenja i zbog toga ovi stihovi gore 14. i 16.

ja bi se 95% složio sa svim što si ovde opisao, međutim odaje te ovaj boldovani detalj. dakle stvar je suptilna i zahteva pažnju u čitanju kako bi smo se dobro razumeli. dakle ti kao što i inače tvrdiš navodno veruješ u isto kao i ja a ja ti pokazujem da ne verujemo u isto, a to se vidi iz smisla tvoje rečenice. dakle u 95% se slažemo ali ovih 5% radikalno menja stvar jer ostaješ zarobljen u percepciji očekivanja budućeg događaja.

da krenem od pojmova: po tebi je pojam vere nešto slično pojmu nadanja, da tako kažem po tebi je vera neka vrsta poverenja da će se nešto na kraju sigurno dogoditi jer je obećano i zapisano, i ti veruješ da će to tako sigurno biti. čvrstina vere se u ovom svetlu vidi u nepokolebivoj ubeđenosti da to tako mora biti jer ti potpuno veruješ u reč Gospodnju. dakle može se reći da je to vera na blanko, vera bez dokaza. u takvom smislu vera što je zatucanija to je bolja odnosno čvršća. međutim ja mislim da je takva vera pogubna. vera koja nije zasnovana na otkrivenju je 100% pogrešna. (manje važna napomena: naravno da se u veru ulazi sa tim blanko poverenjem ali to je samo ulaznica i vrlo kratko traje, ne i konačni produkt vere). Apostol u gornjem citatu upravo govori ljudima koji su krenuli u veru na ovaj način i zapeli na tom putu. on ih i prekoreva jer shvata da oni nisu uspeli da zakorače u Hrista i kroz Hrista dođu do poznanja Istine, a to je sam IH potvrdio kao ultimativni cilj odnosno suština Negove radosne vesti (Jn. 17, 3) zbog koje je i došao. Kada Apostol kaže 13. A ako nema vaskrsenja mrtvih, to ni Hristos nije ustao. ovo se ne odnosi na mrtve koji će u nekom budućem UNIKATNOM trenutku svi odjedared ustati ( Ili kako si ti to rekao: i ako neko ne veruje u vaskrsenje Hristosa onda necemo verovati i u dogadjaj naseg vaskrsenja , ukoliko sam dobro razumem ovaj tanani prizvuk onda necemo verovati i u dogadjaj naseg vaskrsenja govori o toj vrsti vere u taj budući unikatni trenutak). ne Apostol ovde govori o aktuelnom OVDE I SADA vaskrsenju mrtvih koje je u duhovnom smislu bukvalno ustajanje iz mrtvih. to Vaskrsenje mrtvih ovde i sada je ujedno i vaznesenje i ovapločenje i...sve ono što sam pisao, odnosno kako to Apostol lepo i kratko kaže vera je potvrda stvari ne vidljivih.  

dakle da jedno je verovati u Boga za Oca a drugoje znati Boga za Oca kroz Hrista. vera koja ne dostigne do temelja o to je Sinovstvo nije vera, tvrdim da Crkva nije sagrađena i evo opstala na tom temelju (na temelju te "obveznice/čeka" koja nikako da se unovči već 2000 godina, i sve pomera na za u budući događaj) već da je sagrađena na direktnom opitu na to vodi živoj, koji je ovde i sada, koji ne veruje na slepo, nego veruje ono što živi i što opituje. mnogo je velika razlika između ove prve i ove druge vere. prva je nadanje sa milion i jednom mogućom stranputicom a druga je poznanje u Sinu koji: zasija svetu svetlost razuma...

da bi prošli kroz ceo citat i njegov kontekst odnosno njegov osnovni smisao, ima mnogo da se piše, jer sad dolazimo na onaj deo a ko su onda mrtvi iz 18. 20. i 23. stiha i kako se sad spominje redosled ako je sve sada i ovde ali o tome u drugom postu malo kasnije....

пре 11 часа, dragisa рече

dakle ti kao što i inače tvrdiš navodno veruješ u isto kao i ja a ja ti pokazujem da ne verujemo u isto

Aaa, Dragisa lafe :osmeh:... pa nije valjda bas tako, znam da si to rekao u nekom drugom smislu kao neku razliku u detaljima, jer sigurno ti i ja verujemo u Vaskrsenje Isusa Hrista i cekamo vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka.

(u toku dana cu da odgovorim, ali vidi kako pocinje apostol ovu pricu ....  12. A ako se Hristos propovijeda da je ustao iz mrtvih, kako neki među vama govore da nema vaskrsenja mrtvih?.....  vidis zavisnost propovedi i vere ((a apostol u istoj ovoj poslanicu u 11 stihu kaze....Био дакле ја или они, тако проповедамо, и тако веровасте....)) u Hristosa koji je ustao iz mrtvih sa vaskrsenjem mrtvih.... i o tome prica u vecini u ovom 15 poglavlju i daje neke logicke dokaze putem analogije da postoji vaskrsenje,.... ali, i paralelno prica o tom vaskrsenju mrtvih kao buducem dogadjaju..... to su dva posebna aspekta jedne iste price o vaskrsenju Hristosa i vaskrsenju mrtvih)

пре 12 минута, Bokisd рече

Aaa, Dragisa lafe :osmeh:... pa nije valjda bas tako, znam da si to rekao u nekom drugom smislu kao neku razliku u detaljima, jer sigurno ti i ja verujemo u Vaskrsenje Isusa Hrista i cekamo vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka.

(u toku dana cu da odgovorim, ali vidi kako pocinje apostol ovu pricu ....  12. A ako se Hristos propovijeda da je ustao iz mrtvih, kako neki među vama govore da nema vaskrsenja mrtvih?.....  vidis zavisnost propovedi i vere ((a apostol u istoj ovoj poslanicu u 11 stihu kaze....Био дакле ја или они, тако проповедамо, и тако веровасте....)) u Hristosa koji je ustao iz mrtvih sa vaskrsenjem mrtvih.... i o tome prica u vecini u ovom 15 poglavlju i daje neke logicke dokaze putem analogije da postoji vaskrsenje,.... ali, i paralelno prica o tom vaskrsenju mrtvih kao buducem dogadjaju..... to su dva posebna aspekta jedne iste price o vaskrsenju Hristosa i vaskrsenju mrtvih)

naravno dobro si me razumeo (naravno da verujemo u isto) samo ova razlika oko toga šta znači cekamo vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka uopšte nije beznačajna čak je vrlo značajna

pišemo se kasnije

On 25.6.2019. at 12:09, dragisa рече

pošto vidim da shvatate između ostalog i bukvalno, mislim da bi to trebali da prodiskutujemo

hm...možda je samo tu stvar o percepciji čistoj i kvantnoj fizici. Prosto čovek počene da oscilira na drugim frekvencama (duhovni svet) i bukvalno ode u za nas nevidljiv raj, pakao ili gde god...za šta mi nemamo čula i receptore da ih sagledamo.

ne treba fantazirati i pokušavati tome dati neko "razumsko" objašnjenje, to su stvari duhovne prirode i teško ih je pretočiti u reči samo za rad komunikacije a kamoli ih objasniti, ali čovek to nekako mora umetnuti u reči i onda nastaju ove zavrzlame bukvalnih ili kvazinaučnih shvatanja...

isto je i sa pojmom svetlosti, tamo na jednoj drugoj temi odoše u neke frkvence pa ovako je pa onako je kao da je reč o bukvalnoj svetlosti, a reč je ustvari o ogromnoj jasnosti poznanja koja ima formu ... pa najpribližnije je reči svetlosti.... ali to svakako nije ova fizička svetlost...odnosno samo liči na nju a ustvari sila je u tome što rasvetljava i najdalji ćošak od mraka

пре 10 минута, dragisa рече

ne treba fantazirati i pokušavati tome dati neko "razumsko" objašnjenje, to su stvari duhovne prirode i teško ih je pretočiti u reči samo za rad komunikacije a kamoli ih objasniti, ali čovek to nekako mora umetnuti u reči i onda nastaju ove zavrzlame bukvalnih ili kvazinaučnih shvatanja...

isto je i sa pojmom svetlosti, tamo na jednoj drugoj temi odoše u neke frkvence pa ovako je pa onako je kao da je reč o bukvalnoj svetlosti, a reč je ustvari o ogromnoj jasnosti poznanja koja ima formu ... pa najpribližnije je reči svetlosti.... ali to svakako nije ova fizička svetlost...odnosno samo liči na nju a ustvari sila je u tome što rasvetljava i najdalji ćošak od mraka

ne slažem se..materija postoji takva kakva je i nije samo misao ili filozofija ili reč, materija postoji kao takva i ne treba je marginalizovati....

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...