Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 11 часа, Снежана рече

...искуство хришћанске аскетике и мистике говори нам баш ово. У том "сада" је и прошло и будуће, "свагда сада и у све векове векова"... Христос - сада. Царство Небеско - сада...

Verujem, Gospode, i ispovedam da si Ti zaista Hristos, Sin Boga živoga, Koji si došao u svet da grešnike spaseš, od kojih sam prvi ja. Još vjerujem da je ovo samo prečisto Telo Tvoje, i ova sama prečasna Krv Tvoja....

On 24.6.2019. at 13:41, dragisa рече

Šta je to Vaznesenje?

Isus Hristos odleteo u nebo?

Da li Vaznesenje smatrate fizičkim događajem?

Вазнесење је догађај покрета творевине ка Богу у Христу. 

Није Христос "оделетео" у небо као биће одвојено од целокупне творевине већ је овај покрет природе ка Богу  возглављен у Њему. Сведоци Његовог вазнесења и сами су у овом догађају  учествовали.

Да, сматрам Вазнесење физичким догађајем, у смислу да укључује тело и материју. 

пре 16 часа, Снежана рече

али и искуство хришћанске аскетике и мистике говори нам баш ово. У том "сада" је и прошло и будуће, "свагда сада и у све векове векова"... Христос - сада. Царство Небеско - сада. И ту је и није ту...

Moram, sta da radim, jednostavno moram samo da dodam,..... pa, ovo ... i tu je i nije tu... je upravo ovo sto sam i pisao u predhodnim porukama na temi i postavljao citate od svetitelja... samo jos jedan kratki citat od sv.Simenona Novog Bogoslova :

https://svetosavlje.org/sabrane-besede/41/

"А постоји и други слух у најдуховнијим стварима. Шта је то? Обећање добара која ће се дати у будућности. Јер као што приликом првог доласка Господњег,који се објавио кроз пророке, премда су га они и видели и тачно знали, пошто се он у њиховим данима још није догодио, него је имао после тога да се догоди, они су говорили да чују оно што им се о њему открива и показује, пошто је то имало да се обистини доцније, тако и Павле, видевши добра која су припремљена за праведнике који се подвизавају, и сазнавши и тачно се уверивши да ће после другог доласка Господњег и васкрсења из мртвих то примити они који су Бога заволели свом душом, према обећању, повикао је: Чух неисказане речи које човеку није могуће говорити.. (2.Kor.12,4.... Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити...)

Kao sto su ti proroci videli verom i tacno znali za dolazak Gospodnji, iako se u njihovim danima jos nije dogodio (kako pise sv.Simeon i dalje nastavlja).... tako i svetitelji slicno apostolu Pavlu, znaju i vide jos ovde i sada u telu, verom i kroz duhovno iskustvo zadobijanja blagodati tacno se uveravaja u ta buduca dobra koja su pripremljena za pravednike koja ce oni primiti od Boga posle Njegovog drugog dolaska i vaskrsenja iz mrtvih.

@Bokisd pa nije, jednostavno ti i Carstvo i Boga držiš na leru za neko tamo vreme, a On sam nam je obećao da će biti sa nama do kraja vremena. Carstvo je ovde i u nama, sada i ovde se osvaja. Prosto imam osećaj da ti sam Život puštaš da ti promakne čekajući kao jevreji novog mesiju. Izvini, ali stvarno ne vidim smisao u puno reči koje apsolutno ništa ne znače, nego su tu čisto da bise raspravrljalo o nečem. Andrić je jednom rekao, parafraziram: Savršenstvo je u jednostavnosti. 

пре 5 часа, Bokisd рече

divna beseda treba je zaista pročitati celu, ...mnoštvo tema ali i divnih opisa:

"...да Њега сваки од нас носи на својим раменима, предајући Га тамо откуда се Он није ни одвојио..."

пре 10 часа, Снежана рече

@Bokisd pa nije, jednostavno ti i Carstvo i Boga držiš na leru za neko tamo vreme, a On sam nam je obećao da će biti sa nama do kraja vremena. Carstvo je ovde i u nama, sada i ovde se osvaja. Prosto imam osećaj da ti sam Život puštaš da ti promakne čekajući kao jevreji novog mesiju. Izvini, ali stvarno ne vidim smisao u puno reči koje apsolutno ništa ne znače, nego su tu čisto da bise raspravrljalo o nečem. Andrić je jednom rekao, parafraziram: Savršenstvo je u jednostavnosti. 

A ima li to veze sa onim "Neki od vas ovde, neće videti smrti, dok ne vide Carstvo Božije u slavi..." 

to znači neki će videti Gospoda ove i sada,

a ostali: "Blago onima koji ne videše o poverovaše.." . i ostali će biti spašeni, iako nisu videli Carstvo Božije u slavi, već će videti posle smrti- ove fizičke.

Ima li smisla?

пре 5 минута, sanja84 рече

A ima li to veze sa onim "Neki od vas ovde, neće videti smrti, dok ne vide Carstvo Božije u slavi..." 

to znači neki će videti Gospoda ove i sada,

a ostali: "Blago onima koji ne videše o poverovaše.." . i ostali će biti spašeni, iako nisu videli Carstvo Božije u slavi, već će videti posle smrti- ove fizičke.

Ima li smisla?

kako ja shvatam, a volela bih da me neko učen ispravi, za Boga je sve sada, kod njega nje postoji vreme kakvo mi poznajemo i ne postoji smrt kakvu mi poznajemo jer se on svakoga dana razapinje, umire i vaskrsava za nas kao istom ljubavlju i žrtvom kao pre 20 vekova, on je Bog živih i naša fizička smrt bi trebaloda bude samo prelazak iz života u Život. Svima nam je dat dar ljubavi i svi možemo da budemo u slavi ovde u ovom životu. Što se ovog citata "Blago onima koji ne videše, a poverovaše" pak tiče, mislim da se to više odnosi na sve nas koji ga nismo fizički upoznali a verujemo u njegovo postojanje...a sad idem da kuvam ručak :smeh1:

пре 12 часа, Снежана рече

Ah, pa, Snezo, mislim, ono,  posle svega onoga sto sam napisao i postavio sta kazu svetitelji o obecanom carstvu (a to je tek mali deo)  mislim da ne mozemo doci do zakljucka da je carstvo bas u leru sto se tice duhovnog nivoa , jer svetitelji sami za sebe kazu i svedoce da imaju zalog i da vide jasno i duhovno sozercavaju blagodat tog buduceg carstva i to sada u ovom vremenu i telu i dusi, da zbog toga sto i poznaju to buduce carstvo onda ga i svim screm ocekuju kako bi se to carstvo ispunilo na njima kada bude doslo u svojoj slavi i toj blagodati.

Sad, da rasclanimo stvari....... stvar i cela prica moze da bude i jednostavna, ali i nije bas tako jednostavna kada se malo zagrebe ispod povrsine.... jer, prvo, kada gledamo vremenski,  to i jeste carstvo buduceg veka, kako se i kaze u Simvolu vere,.... cekam vaskrsenje mrtvih i zivot buduceg veka. I, po meni, je stvar jednostavna u tom smislu,  pricamo o carstvu koje je pojmovno stvar buducih stvari i tek treba na kraju vremena i istorije da se pokaze i ostvari u svoj svojoj punoci kada Isus treba drugi put dodje u Svojoj slavi i tako verujemo...... i takvo je otkrovenje i tako je crkva propisala da verujemo i to je ako gledamo po recima i spoljasnje jednostavno za razumeti.

I, onda, ako je to vrlo jasno i ocigledno da tek treba da dodje to buduce carstvo, onda i jeste ono za na vremenski na 'leru' kao specificni i jedinstveni dogadjaj koji treba da bude tek na kraju istorije i vremena i mi ne mozemo fizicki da budemo prisutni (nemamo vremensku masinu :D) i to je ono sto je valjda jednostavno za razumeti u celoj ovoj prici (bar meni).

Ono gde nije bas tako jednostavno (po meni) jeste sad druga strana price, kako to sad to vremenski buduce carstvo koje je u 'leru', mi mozemo ovde i sada da vidimo i da osetimo i da znamo tacno kako izgleda i da znamo sta nam donosi kada bude doslo....... i onda na osnovu toga svega i vidjenja u kojem imamo jasnu sliku tog carstva......  da se zbog toga ovde i sada trudimo svom dusom i svim silama da ga zadobijemo i da budemo sa Bogom. 

I, sad, opet na kraju svega, dolazimo do same sustine ove price na temi,  kako to carstvo mi imamo ovde i sada i kako mozemo da zadobijemo takvo duhovno stanje da mozemo da ga osetimo i vidimo onakvo kakvo jeste iako je ono buduce ? I, taj nacin zadobijanja takvog duhovnog stanja u kome mozemo da imamo 'kontakt' sa tim buducim carstvom blagodati , imamo opisan naravno kod svetitelja i tu je sad konacno :D prica postaje malo 'komplikovanija' sve u zavisnosti kako poznajemo i koliko smo upoznati sa ucenjem svetitelja o podvigu zadobijanja blagodati koja nas uznosi do vidjenja buduceg carstva onakvog kakvo i jeste u toj svojoj punoci.

Sad, ja sam pre citao malo takvu duhovnu literaturu o tome kako mozemo dostici takva duhovan stanja koja nam svedoce o carstvu, ali i mnogu drugu (literaturu) koja se bavi tumacenjem te svetiteljske (literature) koja je sve samo nije lagana za razumevanje i shvatanje ove price o tome da mozemo da vidimo i osetimo putem blagodati carstvo onakvo kakvo i jeste, ali i da ga jos nemamo u svojoj punoci jer je to nekako i normalno, jer je to carstvo stvar buducih dogadjaja i tek treba da se javi u svoj svojoj punoci.

I, zbog toga svetitelji i govore o tom buducem carstvu koje imamo sada o ovde, kao o zalogu ili predukusu tog vecnog i buduceg carstva. I kako sad sledstveno svetitelji mogu da govore tako da su oni sada sa Hristom i u carstvu blagodati, ali da nam se opet sve to daje kao duhovni i blagodatni zalog i predukus onoga sto cemo biti na kraju svega, ....e, to ja licno jos nisam razumeo i shvatio, ali verujem da je to tako jer .... tako svedoce svetitelji u tim svojim pricama i duhovnim ucenjima o tim stvarima i vec sam nesto i postavljao u vezi toga, kao sto na primer kaze ovako sv.Isak Sirin :

"Јер, докле не дође Онај (Дух истине, прим. прев.) Који је испуњење тајни, и док се на очигледан начин не удостојимо откривења њиховог, вера између Бога и Светих свештенодејствује неизрециве тајне, којих да се и ми удостојимо благодаћу Самога Христа као залогу овде, а у најстварнијој истини тамо, у Царству небесном, са онима који Га љубе. Амин."

I, mozda je ovo najbitnje od svega u celoj prici, ovo specificno sto kaze sv.Isak....свештенодејствује неизрециве тајне..... kako to sada imamo zalog onih stvari i kako putem toga jasno vidimo i mozemo duhovno i nadumno da sozercavamo blagodat buduceg veka, to je ta svestenodejstvujuca neizreciva tajna koju su upoznali oni koji su zadobili veliku blagodat... i nama onda jedino ostaje da im verujemo da je tako kako nam i svedoce i onda i mozemo da se potrudimo koliko mozemo Just_Cuz_19 da zadobijemo blagodat ... koja ce nam sama reci....reci ce nam onoliko koliko je zadobijemo  (kao sto je i svetiteljima pricala u izobilju jer su i imali preveliku blagodat koju su zadobili svojim prevelikim podvizima i duhovnim trudom) kako izgleda to buduce carstvo u svoj svojoj punini i blagodati ...

itd.... o ovome moze da se prica godinama, sve cetiri knjige Dobrotoljublja govore o tome i svi svetitelji...

Управо сада, Bokisd рече

sto jes'.. pravim se kao nesto pametan ,.... sta da radim... :D:osmeh:

Не, него хоћу да читам шта пишеш, али када видим да си објавио пост који је мањи семинарски рад одустанем :D

пре 2 минута, Панарет рече

Не, него хоћу да читам шта пишеш, али када видим да си објавио пост који је мањи семинарски рад одустанем :D

... no way.... nema odustajanja... si' cuo.... :D :945729:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...