Jump to content
Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Када се удруже млади и стари лавови: владике Максим и Амфилохије

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 10 минута, Lulaby рече

Ne. Mene koju sam napisala da volim Mitropolita i da volim da idem u Mitropoliju misle da sam trol. A ja volim i svetu Žiču i Manasiju i Ljubostinju i Kovilj i Koporin i Tvrdoš i Cetinje i Ždrebaonik i Zavala..Rakovica.....Kać ... Prohor Pčinjski...i sve svetinje Rac Almaš...Sent Andreja....Lepavina.Zar treba da vam nabrajam i dalje? . I blagodat je svugde naravno prisutna, velika. A ne znam zašto nekom smeta ako sam rekla da sa slika i priloga iz Mitropolije sija ljubav i radost.

Zato i kazem - zamena teza. Putujte i dalje : )  Ne zameram Vam, ali mene su ucili da pronadjem mir i radost u svom parohijskom hramu. Korisna su i ta putovanja, ali sa merom.

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Ti ne možeš da troluješ, јаче је од тебе. Донеси нам где Пајсије вели да је Артемије једини прави ученик Јустинов. Ја сам привео оно што је речено и написано. Публиковано.  

Bas htedoh da napisem, ali se zabavih drugim odgovorom...poceo i Boki da citira Markovite...

A Zile nam udario po Bombasima :D

пре 5 минута, Lulaby рече

@Paradoksologija @Vladan :::.  Draga gospodo vi imate pravo da verujete da sam ja trol, vaša sloboda ali vam postavljam pitanje. Da  li  vi  vidite  radost i  ljubav sa slika i priloga iz  Mitropolije Crnogorsko Primorske i da li  biste vi  kao  i ja vodili  vašu decu (ako je imate)  na poklonjenje  manastirima i svetinjama u mitropoliji i bili  zajedničari i učesnici te  blagodati? 

Završih ručak i valja se spremiti za školu.  Tamo me čekaju oni moji i oni su željni diskusije samo da ne odgovaraju.  A vi analizirajte ali vas molim i da  odgovorite.  Svako dobro!

Vodim decu u najbliži parohijski hram crkve koja je in communio sa SPC ili deo SPC. Kada god smo bivali u CG išli smo u crkvu tamo, zaista ne vidim potencijalni problem ni razlog za to pitanje.

пре 22 минута, Lulaby рече

da li  biste vi  kao  i ja vodili  vašu decu (ako je imate)  na poklonjenje  manastirima i svetinjama u mitropoliji i bili  zajedničari i učesnici te  blagodati? 

Ти си удрена у главу! Ја сам из ЦГ, тамо и рукоположен, прошле године служио по благослову Лохијевом у Дољанима. 

hP7Tf0t.jpg

Моју богодухну беседу пренела и Светигора. Имам их и више на Светигори. Као што сам увек гледао да помогнем Митрополиту за разне ствари. Као што сам сада против политике мог патријархата и критикујем је отворено, тако критикујем и Лохијеву, без да имам ишта против ових цркава. Ви сте злонамерни људи и зато то нећете да схватите. 

Ево са Светигоре, уживај да чујеш нешто паметно, не да блејиш. 

https://svetigora.com/oznaka/otac-zoran-djurovic/

пре 43 минута, Камењарац рече

И лична карта, и путовница, и поседовни лист, и крштеница - све ће ти бити показано и написано...

где си херцеговац:945729:

пре 1 минут, Вукашин рече

Vidim da si otvarao neke teme, gde su ti oni izvor.

Ne bih se zaletao, niti im verovao.

Не брини се, ја их пратим скоро од оснивања сајта. Има случајева кад су били у праву и имали неке тачне информације. Друга тема је одговор Димитријевића који је занимљив јер је ублажио ставове.

Рече млађани плазмакексаш Штампар Макарије. "Није тачно да Митрополит Амфилохије у јавним наступима најчешће избацује ријеч приморски ... "

На несрећу млађаног тротинеташа Макарија од Жуте Штампе, Митрополит Црногорско-приморски је одмах похитао да га и лично демантује јер ...

Амфилохије у недавном интервјуу РТС-у изјави:

"Ова Митрополија Црногорска, (избацио је по хиљадити пут оно географско ... приморска), она је живи континитет оне Митрополије која траје осам вјекова овдје, на овим просторима ... " http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/3558495/amfilohije-potkopavaju-temelje-crne-gore-odricu-zakona-svetog-petra-cetinjskog.html

Погледајте од 8" 33" до 8"41"

А има и у овом интервјуу оно Амфилохијево сањарење о Великој Црној Гори његових предака (којих предака ??? и кад је Црна Гора била толика ??? то изгледа он једини само зна) тј. сновима краља Николе о Великој Црној Гори од Скадра до Сарајева и Неретве, и од Дубровнка до Рашке ... Наравно, провидно заодевених у причу о Зетској Бановини и слично

И сад кажу ови идолопоклоничко замађијани Амфилохијевци да лажем кад кажем да он у својим медијским наступима најчешће гура црногорство и најчешће избацује оно географско ... приморска. Избацио је дакле митрополит Црногорско-приморски Амфилохије и у овом најновијем медијском наступу оно географско ... приморска .... А то му је званична титула, коју би да скрати. И сад он прича против етнофилетизма. Ц,ц,ц ... 0703_read Он просто отворено и дуго година само гура оно етничко и државно ... црногорско ... свуда и на сваком месту ... То је баш баш веље церковно и у духу најчистије процијеђеног антиетнофилетизма 0509_music

Међутим, прозрен је одавно. 

:skidamkapu:

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Ти си удрена у главу! Ја сам из ЦГ, тамо и рукоположен, прошле године служио по благослову Лохијевом у Дољанима. 

hP7Tf0t.jpg

Моју богодухну беседу пренела и Светигора. Имам их и више на Светигори. Као што сам увек гледао да помогнем Митрополиту за разне ствари. Као што сам сада против политике мог патријархата и критикујем је отворено, тако критикујем и Лохијеву, без да имам ишта против ових цркава. Ви сте злонамерни људи и зато то нећете да схватите. 

Ево са Светигоре, уживај да чујеш нешто паметно, не да блејиш. 

https://svetigora.com/oznaka/otac-zoran-djurovic/

Нема жена довољно информација. Можда ће схватити овде.

пре 10 часа, Kifa рече

Овај клињо је баш забаван. Ајде мало да му дамо тротинета.

1. Прво, малиша, тачно је да у својим медијским наступима Амфилохије најчешће избацује реч ... приморски ... јер воли да црногорствује. Ево најновији свежи пример, тј. његов интервју за РТС после Тројичиданског Сабора у Подгорици ...  http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/3558495/amfilohije-potkopavaju-temelje-crne-gore-odricu-zakona-svetog-petra-cetinjskog.html  Ајд чик нађи да је себе именовао као Митрополитом Црногорско-приморским? Ал јесте Митрополитом Црногорским ... Стога, не пали се ко хепо коцкица.

2. Ха ха ха ... Забаван си момче ... Опет лупеташ ... Овде квака није око тога да ли он прича против признања Космета већ како то да његовом пријатељу Милу Ђукановићу, како га он лично назива, није одржао парастос за срамно признање Косова, али јесто по Београду правио своје црногорске перформансе на ту тему. Прво се чисти у својој кући, но он посебно воли да прво чисти по србијанској. Ваљда по монтенегринском бонтону. :naklon:  

3. Кажеш "Метохија је део бића Црне Горе" ... Синко, ипак прелазиш на виолину и танке струне емоција ... Али овде се не ради само о лепим и патриотским емоцијама, већ о томе да исти Амфилохије не мисли само о емоцијама већ и о територијама, јер замера чак и свом пријатељу и кримосу Милу, који је баш емотивно сензибилан, зашто Тачију у преговорима није тражио Метохију ... А Мило је баш лакмус папир и еталон за емоције, па баш од њега Амфилохије да тражи и очекује исте. :smeh1: Али, зашто му је онда замерио, што није тражио Метохију од Тачија. Можда ипак верује у Милове крими ... емоције ... и сензибилност око Метохије. Ц, ц, ц ... 

4. Лапрдаш мали незнавенко и о Врањини и Никону Јерусалимцу, јер си историјски поткован о Никону Јерусалимсцу и Врањини, ко и баба Стојана са Старе Планине. То што је Никон из Јерусалима дошао на Врањину, и што је Врањина била метох Манастира св. Архангела Михајла у Јерусалиму, не значи и то да је Врањина припадала Јерусалимској Патријаршији. Ал то је за тебе виша математика, јер иако си неизмерно незнавен по питањима из историје, смело лапрдаш произвољне глупости. А и Амфилохије је чувен по незнању из историје јер је чак тврдио да је Манастир Врањина од његовог оснивања у 13. веку (незнање на куб!!!), припадао Јерусалимској Патријаршији. То је такво лупетање да је трагикомично. Осим тога, знају и ђаци прваци да тек од 1348. године (а не 1233 како погрешно прича Амфилохије), Манастир Врањину цар Душан поклања Српском Манастиру св. Архангела Гаврила у Јерусалиму. А један Грк, (то нека ти буде домаћи задатак из историје да му нађеш име, јер си видим незнавен на куб), каже да се у Манастиру Светог Архангела Михајла у Јерусалиму помињао Српски Патријарх и после пропасти средњовековне Српске царевине и државе. Дакле, синко, не Јерусалимски већ Српски. По твојој ишчашеној логици и потпуном незнању историје ти нам онда сервираш неистину да је Врањина у Зети српској, припадала Јерусалимској Патријаршији, али сами Грци кажу да је чак и у Јерусалиму Манастир св. Архангела Михајла припадао Српском Патријарху. Па ти сад и даље веруј генију за историју Амфилохију, ако желиш. Ја немам те афинитете.

5. Пету тачку си схватио као и предходне 4. Ајде мало прст на чело. Напни последње сиве ћелије у концентрацију. Можда доскочиш до поенте.

6. Овде си посебно комичан ... Максим је човек са ставом ... :smeh1: ... Да, зато се већ на два Сабора одрицао својих ставова, јер му је претило бријање. Став му је у фазону ... То што сам рекао, нисам мислио да кажем, али ето рекао сам, па се сад писмено кајем. Мада, по други пут већ. Али, људи, верујте ми на реч, то је, јер ја људи, имам СТАВ!!! :))

7. Ајде ми нађи да ђакон Патријарха то произноси ... Српских и Поморских земаља ... у БГ или Црној Гори? Бићу ти јако захвалан. Да и ја нешто научим од млађарије. А то да је Амфилохије кованица ... Митрополит СПЦ у Црној Гори ... Монтенегринска, знају и птице на Цетињу. Овде је дечко поента приче нешто друго, али твје сиве ћелије опет заказаше. Дај се мало потруди. Не лупетај увек одма из прве. :smeh1:

8. Каква жеља Руског Цара, питаш се? Каква Велика Црна Гора, јопет се питаш? Па учи синко и читај нешто, а не гледај цртаће ... Можда нешто и научиш. Нисам плаћен да ти на форуму дајем часове из историје. Ако ништа ... гуглај мало.  

9. Ко је и кад рекао да је за аутономију. Па питај га лично. Лично се и увери. То и кафе куварице знају ал ти не знаш. 

10. Годинам прича да је против уласка у ЕУ и против европског духа, али потом мења плоче, што иначе врло воли, па затим прича нешто сасвим друго. Шта? Да је он за ЕУ и да никад није био против уласка у ЕУ.

Зато, клињо, не само да си скроз необавештен већ си скроз незнавен и балав. Појачај Плазма кекс, пре следећег писања. Можда ојачаш. 

Настављај се ... 

1. Зна се шта је историјска Црна Гора и који је простор обухватала, митрополит јесте митрополит црногорски и ако не наведе цијелу титулу ништа није погријешио, а то су радили и многи његови претходници. А имаш србијанских епископа који по потреби проширују и скраћују своје титуле, њима се ти брини пошто је за тебе српско једино оно што је Београдски пашалук. 

2. Теби очигледно једино смета што је подржао Србе са КиМ и напао издајничку политику издајника Вучића и комуњаре Дачића, купио си се за сендвич а то ти не ваља. 

3. Боље да је Метохија и у саставу Црне Горе, ти и остали Вучићеви сендвичари би је продали црном ђаволу ако би вам понудио довољно пара да уживате у пашалуку, стало вам је до Метохије као до пада вриједности алжирског динара, зато су твоји напади на митроплоитове ставове о Метохији крајње биједни. 

4. Не требају мени часови Петра Драгојловића, тебе и осталих, платио бих да вас не слушам. 

5. АВ АВ АВ 

6. Брани ти зато педофиле и педере као и Зоран Ђуровић. 

7. Питај Владимира Руменића колико пута му је прикачио поморске земље. 

8. Боље гледати цртаће него вјеровати руским маштаријама. Јесу нам помагали али су нас и грдно лагали. 

9. Лично сам га слушао када прича о томе зато знам да лупеташ као кафе куварица. 

10. Послушај и за какву је он ЕУ. Ја сам објаснио његов став о Европи али ти нећеш да укључиш мозак. 

Не брини се ти  за моју исхрану. Плазма ми је мало, зато сам појео и КифЛу.

пре 10 минута, Жика рече

Није она трол. Само искрено поштује Амфилохија. Озбиљно мислим.

Moguće. Ali je jasno da se učlanila zbog ove teme, pa je neiskreno da tvdi da je tu zbog razbibrige a ova joj tema smeta u tome. Ne bih to nazvala trolovanjem, već botovanjem.

пре 43 минута, farisejski.bukvojed рече

Меншчи да би поп Ђуровић некако преболео што је гг. Максим паметнији и школованији од њега (јер су за попову памет довољне и две ноге, а за Максимову можда требају и четири), али никако не може да преболи што је Максим љепши од њега. Ижједе се сав.:)))

Ја мислим да би максим ишао као Обилић кроз Фанарске редове (у теолошком смислу). Али ако би григорије и атанасије били са њиме. Па где један падне, други наставља :2hf007n:. А Ђуровић би овамо свештеничке послове водио .

Али очигледно нема среће од херцеговаца по том питању, предали су се!!!

хаха, види се ко напада О.Зорана. не знају разлику између монаха (који постају епископи...) и свештеника0703_read

пре 7 минута, Штампар Макариjе рече

1. Зна се шта је историјска Црна Гора и који је простор обухватала, митрополит јесте митрополит црногорски и ако не наведе цијелу титулу ништа није погријешио, а то су радили и многи његови претходници. А имаш србијанских епископа који по потреби проширују и скраћују своје титуле, њима се ти брини пошто је за тебе српско једино оно што је Београдски пашалук. 

2. Теби очигледно једино смета што је подржао Србе са КиМ и напао издајничку политику издајника Вучића и комуњаре Дачића, купио си се за сендвич а то ти не ваља. 

3. Боље да је Метохија и у саставу Црне Горе, ти и остали Вучићеви сендвичари би је продали црном ђаволу ако би вам понудио довољно пара да уживате у пашалуку, стало вам је до Метохије као до пада вриједности алжирског динара, зато су твоји напади на митроплоитове ставове о Метохији крајње биједни. 

4. Не требају мени часови Петра Драгојловића, тебе и осталих, платио бих да вас не слушам. 

5. АВ АВ АВ 

6. Брани ти зато педофиле и педере као и Зоран Ђуровић. 

7. Питај Владимира Руменића колико пута му је прикачио поморске земље. 

8. Боље гледати цртаће него вјеровати руским маштаријама. Јесу нам помагали али су нас и грдно лагали. 

9. Лично сам га слушао када прича о томе зато знам да лупеташ као кафе куварица. 

10. Послушај и за какву је он ЕУ. Ја сам објаснио његов став о Европи али ти нећеш да укључиш мозак. 

Не брини се ти  за моју исхрану. Плазма ми је мало, зато сам појео и КифЛу.

:))

Види балавко.

Плазма ти изгледа баш штети. То се јасно види. 

А КифЛа те потпуно уништи.:skidamkapu:

Следећи пут попиј мало више млека. Да се не загрцнеш док гуташ КифЛу. :mahmah:

Још ти ни млечњаци нису изникли. Може ти бити опасно по стомачић.

:ok:

И не заборави да промениш памперсе јер ... баш си неуредан.

Evo ovde kaze A da je Milosevic heroj upisan u knjigu zivota ( nisu izneli iz zemlje ni nekoliko stotina miliona eura - mozda i par milijardi koje su oteli od sirotinje, koliko je ljudi glavu izgubilo - ni to se ne racuna, ni sto danas trpimo posledice i trpecemo jos ko zna koliko - ni to ne vazi )

A ima i deo gde prica kako je malo kadio i Titu - na kvarno - da niko ne vidi - valja se
https://www.kolektiv.me/95332/amfilohije-ogrijesio-sam-se-o-milosevica-on-je-zelio-dobro-srpskom-narodu

Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Куросава међ' српским владикама

Акира Куросава је пре дуплих изештаја са саборâ наше помесне Цркве направио ремек-дело Рашомон,  где сваки од протагониста прича своју причу и свака од њих се разликује. Свако прича причу онако како је сам доживео тај исти догађај, желећи тиме да оног другог увери у истину коју говори. На званични извештај са мајског Сабора СПЦ текуће године, појави се и друго приопћење, које је први потписао митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Сада смо добили и два извештаја са седнице Епископског Савета СПЦ у Северној, Средњој и Јужној Америци, одржане у Чикагу, 7. децембра 2019. Привешћу оба извештаја. Први је мој превод текста који су писали епископи Лонгин и Максим (за њих је званични језик енглески, па се не труде да нам дају текст на српском; оригинал овде), а други је епископа Митрофана (овде).

1) САОПШТЕЊЕ ЦЕНТРАЛНОГ ЦРКВЕНОГ САВЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

Централни Савет Српске Православне Цркве у Северној, Централној и Јужној Америци, који представља свих пет српских православних епархија на овим територијама, састао се у катедрали Светог Васкрсења у Чикагу 6-7, децембра 2019. Наш састанак је почео Светом Литургијом коју је предводио Његово Преосвештенство Епископ Кирило Буенос Аирески и Јужне и Централне Америке. Тиме смо поново потврдили наше јединство у Христу и са пуноћом Српске Православне Цркве.
      Савет је размотрио и одлучио о многим питањима важним за живот и функционисање наше Свете Цркве.
      Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке Црквеног Сабора одржаног у јулу, а које се тичу територијалног ограничења садашњег устројства, и да се Црквени Сабор који би укључивао свих пет епархија сазове почетком следеће године. Наши епископи су известили Савет да ће Епископски Савет извршити све директиве Синода. Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар.
      Одлучујући о буџету Централне Цркве за наредну годину, Савет је поновио своју финансијску и моралну подршку раду Теолошке школе Свети Сава, смештене у манастиру Нова Грачаница. Од наших епископа се тражило да именују Веће Поверења које ће сарађивати са нашим епископима, дајући препоруке за побољшање и развој школе.
      Црквени спољни правни савет САД-а одржао је презентацију у вези савета који су дали 2017., који се тиче корпоративне структуре за епархију и преименовања и понудио је низ опција и препорука за осигурање поштовања свих законских захтева. Оне су узете у брижљиво разматрање.
      Централни Савет је са великом забринутошћу констатовао постојање концентрисаних напада на наше епископе, и преко њих на нашу Свету Цркву, који су вођени на интернету и путем друштвених медија. Знамо да су напади, који приписују нечасне мотиве и проблематичне правне методе нашим епископима, у ствари лажни и сасвим неутемељени. Савет даје наново пуну подршку и поверење нашим епископима и целокупном Епископском Савету, и тражи од наших верника да те нападе одбаце као лажи, као што то они и јесу.
      Чикаго, 7. децембра 2019

За време овог светог Божићног Поста молимо се за Његову Светост, нашег Патријарха Иринеја, за јерархију, свештенство, монаштво и све вернике Српске Православне Цркве, као и за снагу и благодат од Новорођеног Спаситеља да наставе светим путем Св. Саве.

2) ЕПИСКОПСКИ САВЕТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

6. децембра/23. новембра 2019. године
      У Чикагу

Свој богоданој Црквеној пуноћи Српског православног Народа у Северној, Средњој и Јужној Америци
      По благодати и дару Светога и Животворнога Духа, чувајући благообразност и свештени поредак (1Кор 14,40) Цркве Христове, а на основу одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године), и у духу налога Епископског савета (Еп.сав. Бр. 11 од 5. децембра 2019. године), Епископи чланови Епископског савета за Северну, Средњу и Јужну Америку имају част да саопште да усвајају одлуку Светог Архијерејског Синода која гласи: „Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци…. које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју“ (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године).
      Сложивши се са овом одлуком Светог Архијерејског Синода, Епископски савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци, саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода.
      Тако је оно што је зависило од богољубивих епископа учињено, а преостало се односи на вас да пројавите сложну и сагласну љубав према Господу, чиме ће се пројавити и ваша искрена љубав према нашој Светосавској Цркви.
      Епископски Савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци

ОСВРТ НА РАЗЛИЧИТЕ ИЗВЕШТАЈЕ

Ваља најпре приметити да је Митрофанов извештај ранији (6. дец.), док је Лонгин-Максим каснији (7. дец.). Испада да Л-М коригују Митрофанов извештај, односно да је Митр. независан. Митр. је лојалан Синоду, док у Л-М имамо муљање. Л-М вели: „Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке (certain decisions) Црквеног Сабора одржаног у јулу“. У Митр. се јасно понавља синодска одлука: „Ставити ван снаге све одлуке“.   
      Сасвим је јасно да је Л-М за америчку публику и да покушава да релативизује речено од Синода. Синод је тражио још 25. септ. да се сазове ванредни Сабор, док је Лонгин то одбио 19 нов. сазивајући само састанак Епископског Савета за Северну, Средњу и Јужну Америку, а за 6. и 7. децембар састанак Централног Црквеног Савета. Синод на то пролонгирање (није игра речи) понавља захтев за Сабором 25. нов. не пристајући на Лонгинове игре без граница.
      Иначе, Лонгин и Максим су сво време дезинформисали црквену јавност да није било никаквих промена, да за све имају покриће и сагласност Сабора и Синода СПЦ, а сада су спиновали преко несвесних борбаша за неверу да су имали ту сагласност, и објављено је несрећно срочено (да се благо изразим, јер смо имали и случај позивног писма Јустина Жичког које је Патријарх – верујући у здраву памет српског епископа – потписао, за позив на прославу рукоположења Светог Саве) писмо еп. Јована шумадијског (овде). Но ни из тог несрећног писма не произилази оно што се десило на терену, а то је да су променили име још пре две године. Зашто? С чијим допуштењем? Из ког разлога? Питао се неко: „Ко је крив што је Устав 'усвојен' без дозволе Сабора и Синода у Бг? Ко је крив што се у Уству не помиње Спц и Патријарх у Београду? Шта тачно значи Максимово саопштење да ће он да саслужује са свима са којима је до сада саслуживао, без обзира на став Сабора у Београду? Да ли то значи ако Спц прекине општење са турским патријархом Вартоломејем да се то не односи на Максима?“.
      Из Л-М не знамо ни да ли је Сабор на крају сазван! „Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар (The Central Council received this information and awaits the calling of the Sabor by the Episcopal Council for February 29)“. Ово је врхунац апсурда, јер исти Савет од себе очекује да се посаветује сам са собом, а онда да донесе одлуку о седници о саветовању и тако у круг. Савет се већ био састао и могли су да донесу одлуку, а не да пишу ове бесмислице. Код Митр. је све јасно: „Епископски савет... саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода“. Питање је да ли је то Митрофанова „истина“? Знамо да је било свађе између њега и Лонгина. Подсећам на дуплу игру Лонгина и Иринеја, јер Лонгин у свом акту вели: „На тим састанцима [о којима сада пишем] ће се приступити извршењу одлука Светог Архијерејског Синода“. Иринеј: „Седнице поменутих тела су сазване ради имплеметација одлукâ Светог Архијерејског Синода“.
      Зашто одлуке већ нису донешене, јер ни претходне нису донешене на Сабору? Неко вели, да би се Сабор поставио као ауторитет и да би се обнародовало шта су пучисти урадили. Наиме, и сами пучисти су своје потезе правдали потврдом сабора који су летос држали, али тада није било никаквог гласања о овим одлукама.
      Пучисти су гледали да на сваки начин не дође до Сабора, правдајући то великим трошковима, а у бази прилепљујући те трошкове Синоду и окрећући тако делегате против истог. Сабор су сазвали (ако јесу) за 29. феб., што је последњи дан пред истек рока који им је Синод дао, а то је 1. март. Не постоји никакав позитиван рационалан разлог за тај датум, него показује само како се спрдају са Синодом. Очекују да ће до тада врбовати још неке истомишљенике, а у ствари се надају пропасти Сабора, јер ће људи одбити да дођу. Наиме, тада је Long Weekend и људи ће ићи другде или бити у кругу породице, а почиње и пост. Даље, Сабор је сазван у Клирвотеру, Флорида, што је далеко од Чикага где је концентрација Срба и трошкови које чланови морају да сносе су огромни. Такође се састанак планира у цркви где је била промоција књиге Гејл Волшек, заступнице дарвинизма и геј права, а Максим је био организатор тога. Он јој је и публиковао књигу, а надам се да је Атанасије Јевтић добио потписан примерак.
      Никакву одговорност за датум и место немају Митрофан и Кирило. Они су мањина. Јако ружна епизода је била ругање Максимово на рачун Кирила коме су (његовој епархији) САД епархије дужне да дотирају одређену суму, што је још у Амфилохијево време било установљено. То је мисионарска епархија, али се зна да сит гладноме не верује, мада може да му се и не руга барем. Максиму је пак битно да иде наоколо и да се хвали како је још увек професор на ПБФ...
      Сасвим су гратис жалопојке Л-М, али и Добријевића (овде), како их неки злонамерници гоне по медијима и друштвеним мрежама, јер су они дужни да објасне и зашто их „гони зли“ Синод и зашто им је поништио све одлуке. Г. Давид је рекао владикама да „хоћете да нас завадите са Синодом и са СПЦ“. И то је тачно. Американци су мајстори у замени теза. Већ годинамо бивамо бомбардовани спиновима и лажима који су финансирани из ових кругова, а бачка епархија доби и спор против Блица (овде), мада то може да изгледа као Пирова победа, али је битна као зарез на стаблу дрвета.
      Највећи проблем овде је прегистрација коју је тројац извршио, тако да су власништва црквеношколских парохија и других тела постала епархијска, и регистрована су као The one person corporation, што значи да могу да пређу код кога им драго. Добар текст о томе написа Каргановић (овде).
      Патријарх Вартоломеј у мају долази у САД. Да ли ће српске владике из САД доћи на мајски Сабор у Београд?

Зоран Ђуровић
      Рим, 10.12.2019

View full Странице
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Куросава међ' српским владикама

Акира Куросава је пре дуплих изештаја са саборâ наше помесне Цркве направио ремек-дело Рашомон,  где сваки од протагониста прича своју причу и свака од њих се разликује. Свако прича причу онако како је сам доживео тај исти догађај, желећи тиме да оног другог увери у истину коју говори. На званични извештај са мајског Сабора СПЦ текуће године, појави се и друго приопћење, које је први потписао митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Сада смо добили и два извештаја са седнице Епископског Савета СПЦ у Северној, Средњој и Јужној Америци, одржане у Чикагу, 7. децембра 2019. Привешћу оба извештаја. Први је мој превод текста који су писали епископи Лонгин и Максим (за њих је званични језик енглески, па се не труде да нам дају текст на српском; оригинал овде), а други је епископа Митрофана (овде).

1) САОПШТЕЊЕ ЦЕНТРАЛНОГ ЦРКВЕНОГ САВЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

Централни Савет Српске Православне Цркве у Северној, Централној и Јужној Америци, који представља свих пет српских православних епархија на овим територијама, састао се у катедрали Светог Васкрсења у Чикагу 6-7, децембра 2019. Наш састанак је почео Светом Литургијом коју је предводио Његово Преосвештенство Епископ Кирило Буенос Аирески и Јужне и Централне Америке. Тиме смо поново потврдили наше јединство у Христу и са пуноћом Српске Православне Цркве.
      Савет је размотрио и одлучио о многим питањима важним за живот и функционисање наше Свете Цркве.
      Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке Црквеног Сабора одржаног у јулу, а које се тичу територијалног ограничења садашњег устројства, и да се Црквени Сабор који би укључивао свих пет епархија сазове почетком следеће године. Наши епископи су известили Савет да ће Епископски Савет извршити све директиве Синода. Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар.
      Одлучујући о буџету Централне Цркве за наредну годину, Савет је поновио своју финансијску и моралну подршку раду Теолошке школе Свети Сава, смештене у манастиру Нова Грачаница. Од наших епископа се тражило да именују Веће Поверења које ће сарађивати са нашим епископима, дајући препоруке за побољшање и развој школе.
      Црквени спољни правни савет САД-а одржао је презентацију у вези савета који су дали 2017., који се тиче корпоративне структуре за епархију и преименовања и понудио је низ опција и препорука за осигурање поштовања свих законских захтева. Оне су узете у брижљиво разматрање.
      Централни Савет је са великом забринутошћу констатовао постојање концентрисаних напада на наше епископе, и преко њих на нашу Свету Цркву, који су вођени на интернету и путем друштвених медија. Знамо да су напади, који приписују нечасне мотиве и проблематичне правне методе нашим епископима, у ствари лажни и сасвим неутемељени. Савет даје наново пуну подршку и поверење нашим епископима и целокупном Епископском Савету, и тражи од наших верника да те нападе одбаце као лажи, као што то они и јесу.
      Чикаго, 7. децембра 2019

За време овог светог Божићног Поста молимо се за Његову Светост, нашег Патријарха Иринеја, за јерархију, свештенство, монаштво и све вернике Српске Православне Цркве, као и за снагу и благодат од Новорођеног Спаситеља да наставе светим путем Св. Саве.

2) ЕПИСКОПСКИ САВЕТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

6. децембра/23. новембра 2019. године
      У Чикагу

Свој богоданој Црквеној пуноћи Српског православног Народа у Северној, Средњој и Јужној Америци
      По благодати и дару Светога и Животворнога Духа, чувајући благообразност и свештени поредак (1Кор 14,40) Цркве Христове, а на основу одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године), и у духу налога Епископског савета (Еп.сав. Бр. 11 од 5. децембра 2019. године), Епископи чланови Епископског савета за Северну, Средњу и Јужну Америку имају част да саопште да усвајају одлуку Светог Архијерејског Синода која гласи: „Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци…. које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју“ (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године).
      Сложивши се са овом одлуком Светог Архијерејског Синода, Епископски савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци, саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода.
      Тако је оно што је зависило од богољубивих епископа учињено, а преостало се односи на вас да пројавите сложну и сагласну љубав према Господу, чиме ће се пројавити и ваша искрена љубав према нашој Светосавској Цркви.
      Епископски Савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци

ОСВРТ НА РАЗЛИЧИТЕ ИЗВЕШТАЈЕ

Ваља најпре приметити да је Митрофанов извештај ранији (6. дец.), док је Лонгин-Максим каснији (7. дец.). Испада да Л-М коригују Митрофанов извештај, односно да је Митр. независан. Митр. је лојалан Синоду, док у Л-М имамо муљање. Л-М вели: „Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке (certain decisions) Црквеног Сабора одржаног у јулу“. У Митр. се јасно понавља синодска одлука: „Ставити ван снаге све одлуке“.   
      Сасвим је јасно да је Л-М за америчку публику и да покушава да релативизује речено од Синода. Синод је тражио још 25. септ. да се сазове ванредни Сабор, док је Лонгин то одбио 19 нов. сазивајући само састанак Епископског Савета за Северну, Средњу и Јужну Америку, а за 6. и 7. децембар састанак Централног Црквеног Савета. Синод на то пролонгирање (није игра речи) понавља захтев за Сабором 25. нов. не пристајући на Лонгинове игре без граница.
      Иначе, Лонгин и Максим су сво време дезинформисали црквену јавност да није било никаквих промена, да за све имају покриће и сагласност Сабора и Синода СПЦ, а сада су спиновали преко несвесних борбаша за неверу да су имали ту сагласност, и објављено је несрећно срочено (да се благо изразим, јер смо имали и случај позивног писма Јустина Жичког које је Патријарх – верујући у здраву памет српског епископа – потписао, за позив на прославу рукоположења Светог Саве) писмо еп. Јована шумадијског (овде). Но ни из тог несрећног писма не произилази оно што се десило на терену, а то је да су променили име још пре две године. Зашто? С чијим допуштењем? Из ког разлога? Питао се неко: „Ко је крив што је Устав 'усвојен' без дозволе Сабора и Синода у Бг? Ко је крив што се у Уству не помиње Спц и Патријарх у Београду? Шта тачно значи Максимово саопштење да ће он да саслужује са свима са којима је до сада саслуживао, без обзира на став Сабора у Београду? Да ли то значи ако Спц прекине општење са турским патријархом Вартоломејем да се то не односи на Максима?“.
      Из Л-М не знамо ни да ли је Сабор на крају сазван! „Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар (The Central Council received this information and awaits the calling of the Sabor by the Episcopal Council for February 29)“. Ово је врхунац апсурда, јер исти Савет од себе очекује да се посаветује сам са собом, а онда да донесе одлуку о седници о саветовању и тако у круг. Савет се већ био састао и могли су да донесу одлуку, а не да пишу ове бесмислице. Код Митр. је све јасно: „Епископски савет... саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода“. Питање је да ли је то Митрофанова „истина“? Знамо да је било свађе између њега и Лонгина. Подсећам на дуплу игру Лонгина и Иринеја, јер Лонгин у свом акту вели: „На тим састанцима [о којима сада пишем] ће се приступити извршењу одлука Светог Архијерејског Синода“. Иринеј: „Седнице поменутих тела су сазване ради имплеметација одлукâ Светог Архијерејског Синода“.
      Зашто одлуке већ нису донешене, јер ни претходне нису донешене на Сабору? Неко вели, да би се Сабор поставио као ауторитет и да би се обнародовало шта су пучисти урадили. Наиме, и сами пучисти су своје потезе правдали потврдом сабора који су летос држали, али тада није било никаквог гласања о овим одлукама.
      Пучисти су гледали да на сваки начин не дође до Сабора, правдајући то великим трошковима, а у бази прилепљујући те трошкове Синоду и окрећући тако делегате против истог. Сабор су сазвали (ако јесу) за 29. феб., што је последњи дан пред истек рока који им је Синод дао, а то је 1. март. Не постоји никакав позитиван рационалан разлог за тај датум, него показује само како се спрдају са Синодом. Очекују да ће до тада врбовати још неке истомишљенике, а у ствари се надају пропасти Сабора, јер ће људи одбити да дођу. Наиме, тада је Long Weekend и људи ће ићи другде или бити у кругу породице, а почиње и пост. Даље, Сабор је сазван у Клирвотеру, Флорида, што је далеко од Чикага где је концентрација Срба и трошкови које чланови морају да сносе су огромни. Такође се састанак планира у цркви где је била промоција књиге Гејл Волшек, заступнице дарвинизма и геј права, а Максим је био организатор тога. Он јој је и публиковао књигу, а надам се да је Атанасије Јевтић добио потписан примерак.
      Никакву одговорност за датум и место немају Митрофан и Кирило. Они су мањина. Јако ружна епизода је била ругање Максимово на рачун Кирила коме су (његовој епархији) САД епархије дужне да дотирају одређену суму, што је још у Амфилохијево време било установљено. То је мисионарска епархија, али се зна да сит гладноме не верује, мада може да му се и не руга барем. Максиму је пак битно да иде наоколо и да се хвали како је још увек професор на ПБФ...
      Сасвим су гратис жалопојке Л-М, али и Добријевића (овде), како их неки злонамерници гоне по медијима и друштвеним мрежама, јер су они дужни да објасне и зашто их „гони зли“ Синод и зашто им је поништио све одлуке. Г. Давид је рекао владикама да „хоћете да нас завадите са Синодом и са СПЦ“. И то је тачно. Американци су мајстори у замени теза. Већ годинамо бивамо бомбардовани спиновима и лажима који су финансирани из ових кругова, а бачка епархија доби и спор против Блица (овде), мада то може да изгледа као Пирова победа, али је битна као зарез на стаблу дрвета.
      Највећи проблем овде је прегистрација коју је тројац извршио, тако да су власништва црквеношколских парохија и других тела постала епархијска, и регистрована су као The one person corporation, што значи да могу да пређу код кога им драго. Добар текст о томе написа Каргановић (овде).
      Патријарх Вартоломеј у мају долази у САД. Да ли ће српске владике из САД доћи на мајски Сабор у Београд?

Зоран Ђуровић
      Рим, 10.12.2019
    • Од Дејан,
      Наш начин живота и пре свега наш однос према Богу и другима изграђује наш лик, односно, тачније  доприноси да се икона Божија у нама васпостави у својој лепоти или да остане покривена наслагама злих дела, које мењају лик Божији у нама и чине од нас трагичну карикатуру. Свака мисао и свако дело утичу на изглед лика Божијег у нама, на то колико смо заиста христоподобни, а колико смо духовно деформисани, колико аутентично живимо оним животом који нам је Бог дао, а колико живимо у лажи и обмани сујете и гордости овога света. Док смо у телу можемо да утичемо на ово стање и да покајањем (променом начина живота) очистимо лик Божији у нама од греховних наслага и нечистота.
      Дубоко верујем да суд Божији треба да доживаљвамо као непосредни сусрет свих нас са пуноћом Божије благодати, тренутак светлости који ће заувек осветлити све тајне нашег бића и показати колико је у нама сачувана икона Божија. То засигурно неће бити ситничаво испитивање и вагање добрих и лоших дела, јер се у таквом суду увек поставља питање правде која је изнад Божије љубави. Оваквим размишљањима улазимо у апсурд, мислећи да наша зла дела принуђују Бога да нас казни по тој "правди" и одмах постављамо питање зашто Бог, ако је заиста милостив, свакоме све једноставно не опрости. Међутим, знамо из самих речи Божијих да сви неће наследити Царство Божије, не зато што Бог није милостив, или зато што по некој принуди мора да казни грешнике, већ зато што Божији суд не почива на оваквим основама. Наша дела утичу на изглед иконе Божије која је утиснута у личност сваког човека. На суду ћемо са тим ликом изаћи пред Оца небеског и у зависности да ли ће он препознати у нама лик Сина свога возљубљенога и вечно нас (пре)познати и волети оном љубављу којом је свога Сина заволео од вечности, или ће у нама видети неку накарадну карикатуру, избледелу икону, од тога ће зависити наш вечни удео у Царству Божијем. Богу не долазимо као индивидуе, већ једино у Христу, као што ћемо у Христу вечно живети у Богу. Без лика Христовог не можемо имати ни вечни удео у љубави Оца небескога.
      Живот у греху и страстима квари икону Божију у нама. Од богоподобног бића грехом постајемо зверолики, подли, спремни на свако зло и лукавство. Овакав лик Бог неће препознати и они који своје срце у овом животу испуне мраком и смрадом злих дела,  доживљаваће његову љубав и светлост као вечну муку и патњу. Бог није створио пакао, али он постоји као стање, јер га у својим срцима сами људи стварају тако што постају неспособни да живе у светлости Божијој и зато што су изгубили лепоту лика Божијег поставши мрачне сенке које беже од светлости. Они који су правилном употребом своје слободе (врлинама) благодатном помоћу Божијом ослободили лик Божији у себи од наслага пале људске природе, страсти и грехова, засијаће у огњу љубави Божије као злато у ватри. Као што материје које горе у огњу добијају својство огња не губећи својства своје посебности, тако ће бити и са онима који засијају на суду Божијем радошћу вечног живота. Огањ љубави Божије не да им неће нашкодити, већ ће у светлости Божијој још више и вечно узрастати у љубави Божијој. Овај исти огањ, за оне који су себе градили на пропадљивим материјалима (на злим делима овога света) вечно ће горети не могући да поднесу љубав Божију, исто као што они који живе у мраку светлост, која би иначе радовала њихове очи, доживљавају као бол и патњу.
      Не чињење добрих дела квари и потамњује лик Божији у нашим срцима јер пропуштањем да учинимо оно што по савести коју нам је Бог дао треба да учинимо, а све зарад наших ситних страсти и пролазних добитака, уводи нас у лажно постојање у коме губимо христоликост.
      Због свега овога, можемо да разумемо (колико је то могуће нашем ограниченом уму) да неће у том тренутку бити конфликта између Божије љубави и правде, како то бива у нашој палој природи. Огањ којим ће они који баштине пакао вечно горети, није ништа друго него огањ вечне љубави Божије коју они не могу да поднесу јер су више заволели дела таме од светлости.
      Суд Божији почиње већ и овде и завршава се у коначном сусрету свих са Богом након Другог доласка Господњег, када ће праведници васкрснути у вечни живот, а они који су изабрали дела таме у вечну муку. Подсетимо се речи Еванђеља по Јовану које говоре о овој тајни:
      Јн 3, 17-21: "Јер не посла Бог Сина својега на свијет да суди свијету, него да се свијет спасе кроз њега. Који у њега вјерује не суди му се, а који не вјерује већ је осуђен, јер није вјеровао у име Јединороднога Сина Божијега. А ово је суд што је свјетлост дошла на свијет, а људи више завољеше таму неголи свјетлост; јер њихова дјела бијаху зла. Јер сваки који чини зло мрзи свјетлост и не иде ка свјетлости, да се не разоткрију дјела његова, јер су зла. А ко истину твори, иде ка свјетлости, да се виде дјела његова, јер су у Богу учињена."
      Архимандрит Сава Јањић
      ИЗВОР

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...