Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Када се удруже млади и стари лавови: владике Максим и Амфилохије

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 23 минута, farisejski.bukvojed рече

Za nekoga ko nije siguran da li Carigradski Patrijarh mora biti (izmedju ostalog) Jermenin, prebrzo zakljucujes. Pogotovo kada zakljucujes da nesto (opasnost) ne postoji.

Да, нико ми још није одг. да ли Србин или Рус може да буде васељенски патријарх.

Ја на опасност гледам из друге перспективе, али не ширимо тему сад превише. Морали би да говоримо и о проблемима Руске Патријаршије, који су толики да је велика рестрикција била (ако се није променила ситуација) по питању слободе говора свештенства и монаштва јавно. 

Има један кога сам ја некад пратио, Андреј Кураев се зове, иако га зову сајбер свештеник. Кад смрша, ликом је сличан О.Сава Јањићу. ПОзнат је по много теолошких коментара и доскочица, има једна Руском свештенику, где му каже да није добро освештао једну космичку ракету, јер је експлодирала током лета.

https://www.rt.com/news/411287-priest-blessing-rocket-failure/

пре 1 минут, Аристарх рече

Да, нико ми још није одг. да ли Србин или Рус може да буде васељенски патријарх.

Ја на опасност гледам из друге перспективе, али не ширимо тему сад превише. Морали би да говоримо и о проблемима Руске Патријаршије, који су толики да је велика рестрикција била (ако се није променила ситуација) по питању слободе говора свештенства и монаштва јавно. 

Има један кога сам ја некад пратио, Андреј Кураев се зове, иако га зову сајбер свештеник. Кад смрша, ликом је сличан О.Сава Јањићу. ПОзнат је по много теолошких коментара и доскочица, има једна Руском свештенику, где му каже да није добро освештао једну космичку ракету, јер је експлодирала током лета.

https://www.rt.com/news/411287-priest-blessing-rocket-failure/

Курајев је знао нас Србе да поткачи.

пре 7 минута, Жика рече

Прочитат ћу то:945729:, предпостављам да нас је хвалио у том тексту, на њему особен критичан начин. Он је био у Московски, не знам где је сада... 

Што се Руса тиче, ја сам само изјаву Кирила Московског коментарисао на Поуке (кад је на свој рођендан пре украинског сценарија изјавио да се ближи крај времена и света), заједно са сличнима њему. Који тврде да у теологији може да се пронађе идеја о крају времена-света у једној примитивној врсти контекста . Те ставове појединих о крају света-времена сам успешно оборио!

пре 23 минута, ana čarnojević рече

:0426_feel:Десет фолирантских контраверзи Митрополита Црногорско-приморског Амфилохија.:smeh1:1324_womens

То су већ Митрополитове флексибилности биле. Контраверзе су посебна прича, то смо свели на његове саветнике, што се тиче Митрополије. А на нивоу СПЦ, нађе Херцегове, некога у БГ...:smil443643319dc3d:

пре 28 минута, Аристарх рече

То су већ Митрополитове флексибилности биле. Контраверзе су посебна прича, то смо свели на његове саветнике, што се тиче Митрополије. А на нивоу СПЦ, нађе Херцегове, некога у БГ...:smil443643319dc3d:

Sta znam, za tolike decenije monaskog podviga i arhijerejskog bivanja i nije neki spisak foliranja. Ovo sto mi je zapelo za oko je posebno zanimljiv pogled na stvari. Ima dubinu zakljucivanja i rukopis onih analogija na kojima se zasnivaju spinovi... Nekakvu Sarapijansko-Vucicevicku auru. 

Btw mislim da je ispravno kontroverza a ne kontraverza kako se autoru spiska ucinjelo. Mitropolit bar tu ne bi omanuo, ako nista... 

пре 3 часа, о.Небојша рече

Широк је то појам и захтијева разматрање, а глупо је да улазимо у појединости, јер се оче ниси представио ни именом, ни мјестом службовања, а овамо доводиш све у ред, па чак и студенте.

Пусти дјецу да уживају од Бога датој им слободи, јер је таквих Царство небеско.

Слобода и одговорност иду руку под руку.

Патријарх персира сваком кога први пут види.

Да ли Ви када сретнете некога први пут, дакле, када не познајете човека - да ли таквом персирате или сте одмах а прву постали интимуси? 

Сада, добро размислите па ћете видети шта браните. Заправо, свима је јасно да сте против Ђуровића и да Вама уопште није битно ко је у праву. 

пре 2 часа, ana čarnojević рече

Sta znam, za tolike decenije monaskog podviga i arhijerejskog bivanja i nije neki spisak foliranja. Ovo sto mi je zapelo za oko je posebno zanimljiv pogled na stvari. Ima dubinu zakljucivanja i rukopis onih analogija na kojima se zasnivaju spinovi... Nekakvu Sarapijansko-Vucicevicku auru

Btw mislim da je ispravno kontroverza a ne kontraverza kako se autoru spiska ucinjelo. Mitropolit bar tu ne bi omanuo, ako nista... 

Да не бих спиновао у Вучићевој аури, која би вероватно била дужа од целе странице, па би обухватила више страна на теми... Бит ћу кратак:

Чланак О.Зорана је обухватио више психологија које ће вероватно да га прочитају, наглашавајући да су он и Митрополит велики пријатељи поред многих искушења која су имали, чак су имали скоро сусрет. Иако су колеге и О.Зоран није подређен Митрополиту Амфилохију. Митрополит Амфилохије подстиче СПЦ, да се подреди Васељенској Цркви на начин да и О.Зоран има већи утицај него сами Митрополит Амфилохије. Што О.Зоран напада као и већина Цркве, док неки фалсификују питања аутокефалије СПЦ.

Уз то неки никоговићи, које О.Зоран сматра пријатељима и рођацима Амфилохија:pivo:, шаљу О.Зорану претеће поруке. Ја ту врсту људи зовем балвани, из разлога што ако се деси било какав сукоб, мораш их везат за дрво. Да не би правили проблеме због који те чега Хаг. Јер не знају ни закон нити шта се дешава, а притом јако су острашћени и страшљиви па ако их човек и пусти, имали би трауме после.

Зашто балване треба везати буквално за стабла и причати им о стаблима њихове лозе и како су преживели. Зато што ће Мило да их провоцира екцесима, јер екцеси требају Милу да би наставио да води политику забране давања држављанства људима који су пореклом из бивше републике ЦГ, али су остали са друге стране границе. Значи, људи имају породице, имовину и послове које морају да оставе и одрекну се држављанства Србије. Да се онда декларишу као црногорци да би добили ЦГ. држављанство. Они се по статистикама броје на стотине хиљада. Проблем су јер руше било коју опозицију србима у ЦГ, ако се врате. Џомић и неки свештеници су само порука АНБ-а да и даље имају подршку запада за ту политику. Црногорска Амбасада у Београду, не дозвољава нити има апарат да направи било који документа било ком свом бившем грађанину.

Са друге стране, отимање имовине је такође покушај, да би зацементирали своју политику, јер цркву доживљава као једину директну претњу идеологији коју спремају у ЦГ. Притом, Митрополит има јако лоше тумаче политике у СРБ. Јер разграничење у оквиру аутономије на које су се албанци обавезали, нема везе са признавањем Независности КиМ за коју лобира црногорска служба безбедности и неки политичари у СРБ. Па самим тим Амфилохије испада компромитован. Ове отимачине задужбина старе Михољске митрополије, које су дате Светом Сави па их је откупљивала Руска Царска породица у једно време да их врати Српској Цркви... и остале земље, сваком човеку су смешне. јер имамо правно искуство пост-комунизма и повратка имовине. Без обзира на намештене парнице у стразбургу које су биле. Постоји више нивоа судова, и јасна манипулација која је у корист Срба. Скоро су Срби чак обнављали римокатоличе цркве и имају добре односе са римокатолицима свих националности у ЦГ приморију, док се друга слика поставља по питању крстионице на Сабору од стране Митрополије. За што је неко и био критикован (сад не знам да ли пре или после сабора). Ако Мило не успе да уништи СПЦ, зна да ће ући у ЕУ или згубити снагу да спречава стотине хиљада срба са друге стране границе да се врате на огњишта, па ће онда људи који воде порекло из ЦГ опет да буду већина јер не постоји та републичка граница и њихови перверзни закони са којима су одвојили рођену браћу од браће, синове од отаца...

Значи ставови о КиМ, питања србске опозиције у ЦГ (која су била тема на сабору искључиво због информација од саме опозиције у ЦГ о Митрополиту), покушају брисања аутокефалије СПЦ, док се са друге стране аутономија можда Митрополије покушава свести на апсолутну независност. Зашто то тврдимо, да покушава апсолутну независност, зато што предводи групу епископа који су показали јако велика одсупања од канона, која ни ја не бих радио. Притом јавно нападају Патријарха и одичу га се као и свих нас, самим тим јер воде у неки смер где нас више неће бити јер ће нам Ердоган одлучивати о свему.

То мениговори, да се нешто чудно догађа. Ако ме не нагута амфетаминима неки ђакон:smeh1:, па полудим и све заборавим. Имали смо такве случајеве да дувају и пију те таблете неки ђакони и свештеници (пишу новине, али нисам сигуран да су сви раскринкани):945729:.

пре 26 минута, Леон Професионалац рече

Слобода и одговорност иду руку под руку.

Патријарх персира сваком кога први пут види.

Да ли Ви када сретнете некога први пут, дакле, када не познајете човека - да ли таквом персирате или сте одмах а прву постали интимуси? 

Сада, добро размислите па ћете видети шта браните. Заправо, свима је јасно да сте против Ђуровића и да Вама уопште није битно ко је у праву. 

Nema potrebe da pravite slučaj od toga. Msm. persiranja. 

Prosto, kažu pametniji ljudi koji su duže na intermeku, forumima, pričaonicama i ostalim oblicima virtuelnih socijalnih zajednica da to nije uobičajeno. 

пре 28 минута, Аристарх рече

То мениговори, да се нешто чудно догађа. Ако ме не нагута амфетаминима неки ђакон:smeh1:, па полудим и све заборавим. Имали смо такве случајеве да дувају и пију те таблете неки ђакони и свештеници (пишу новине, али нисам сигуран да су сви раскринкани):945729:.

siguran si da vec nisi gutao? mozda su ti uvalili nesto a nisi ni primetio.1324_womens

meni su sumnjive te kadionice, pravo da ti kazem.:pop:

пре 35 минута, Милан Ракић рече

Nema potrebe da pravite slučaj od toga. Msm. persiranja. 

Prosto, kažu pametniji ljudi koji su duže na intermeku, forumima, pričaonicama i ostalim oblicima virtuelnih socijalnih zajednica da to nije uobičajeno. 

Са Вама ћу лако, ми смо стари знанци. Именом и презименом пишете, знам бар део онога што сте у животу прошли итд. 

Не ради се уопште о персирању. То је само део. Свима персирам, рецимо г. Августину никад нисам спочитао тако нешто, пишемо дуго, старији је од мене итд. Њему персирам а он мени не мора. Али да ми се студент појави са онаквим речником - то не иде. Оно браћала није за мене, није ни за Поуке. Није ни за прво обраћање било коме, тек није за некога ко помиње некакав литургијски језик, љубав и сл. 

Хоћу да кажем, све укупно није пристојно а не само неперсирање. 

пре 3 часа, Жика рече

I ranije kad je bio u posjeti MPC, izmotavao se po pitanju autokefalnosti i glupirao sa njegovim " zezancijama". A ja uopste ne vjerujem da je on otisao bez nekog dogovora u RPC. Njega obicno salju jer nije glup, tacnije inteligentan je dosta, ali je i sklon lupetanjima pa ga mnogi ne uzimaju za ozbiljno. Bio sam siguran tada da se radi o ispitivanju situaciju i uticaju koji bi RPC mogla imati u MPC. Nikad se iz RPC nisu kontatovali sa SPC oko resenja i pruzanja pomoci, odnosno posredovanja sa MPC. Imamo samo one lazne izlive ljubavi. Medjutim stigla opomena za takvo ponasanje u Ukrajini. SPC po obicaju ne radi nista, niti ih ko dva posto cijeni u pravovoslavnom svijetu.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      У пленарној сали СО Варна 19. септембра тропарима Богородици и Пресветом крсту Господњем у извођењу хорова Катедралног храма и Цркве „Св. Атанасија“ свечано је отворена 21. Недеља православне књиге у Бугарској. На почетку је Његово високопреосвештенство Митрополит варненски и великопреславски г. Јован поздравио госте и све присутне и прочитао поздравно писмо које је скупу упутио Његова светост Митрополит Софије и Патријарх бугарски г. Неофит.     Затим је Високопреосвећени позвао дуго очекиваног госта „Недеље православне књиге“, Његово високопреосвештенство Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија (Радовића), да се обрати присутнима. Књига Митрополита Амфилохија „Увод у православну филозофију образовања“ у издању Митрополије варненско- великопреславске, представљена је прошле године на Форуму књига у Варни.   Митрополит Амфилохије је сабранима говорио на тему овогодишње Недеље православне књиге: „Православно образовање младих“.   „Сваки напредак и свако достигнуће у образовању потпуно је бесмислено и непотребно, ако пропустимо најважније, да дамо деци знање о вечности. Духовна храна је најважнија храна у њиховом образовању“, истакао је Високопреовећени Митрополит Амфилохије.   Након што је Митрополит Амфилохије одговорио и на неколико питања публике, протојереј-ставрофор Радомир Никчевић, уредник Издавачко – информативне установе „Светигора“ Митрополије црногорско-приморске (Црна Гора), представио је Сабрана дјела Митрополита Амфилохија, објављена на српском језику у тридесет књига.   Доц. др Свилен Тутеков са Теолошког факултета Универзитета „Св. Ћирило и Методије“ из Великог Трнова, који је током сусрета преводио, изазвао је будуће докторанте из Трнова, рекавши да је такав рад вредан проучавања, и изразио спремност да постави тему и буде научни вођа таквог доктората.   На крају вечери песникиња Елка Њаголова, представила је антологију „Хлеб наш насушни“ у којој је Митрополит Амфилохије такође заступљен.   У оквиру „Недељу православне књиге“, која се одржава од 19. до 25. септембра у Варни, биће представљени нови наслови и аутори, које су прошле године објавили православни издавачи у Бугарској. Такође, на форуму ће се водити разговори о актуелним темама у животу заједнице и Цркве, саопштили су организатори те традиционалне манифестације, Митрополија варненско- великопреславска и општина Варна.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Логос,
      Дана 19/6. септембра лета Господњег 2019., када наша Света Црква прославља Чудо Светог архангела Михаила у Хони, верници Златибора су имали част и велики благослов да угосте свога оца и архијереја – Епископа Јустина.      Његово Преосвештенство Епископ Јустин началствовао је на Светој Архијерејској Литургији у Храму Преображења Господњег на Златибору која је почела у осам часова. Епископу Јустину саслуживали су архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, архијерејски намесник драгачевски протојереј-ставрофор Милун Ивановић, протојереј-ставрофор Љубисав Аџић (пензионисани свештеник из Ваљева), протосинђел Урош, игуман Манастира Увац, протојереј Давид Селаковић, јереј Петар Лазић, јереј Јован Стојковић, јереј Ненад Ивановић, протођакон Александар Грујовић и ђакон ужички Александар Тимотијевић. Велико мноштво верног народа дошло је у храм да дочека свога владику.   У поучној беседи Преосвећени Владика указао је свом верном стаду на огромну помоћ за испуњење Божијег Закона коју ми људи добијамо од архангела. Ми, нажалост, нисмо свесни тога и некако најмање помињемо свете анђелске силе у својим молитвама. Али и поред те велике неправде они су и даље ту и спремни су да нам помогну. Међу анђелским силама нема већег и мањег, него је свако од Бога добио своје призвање. Иако не разумемо те небеске силе, многи данас у Цркви теже да досегну то невидљиво.     Анђели су били присутни када се Господ родио и кад год се нешто велико дешавало у историји они су били ту. Сви свети људи којима су се, како је посведочено  у Светом Писму, јављали анђели сматрали су себе недостојнима да им се анђео јави и говорили су за себе да су најмањи у овоме свету. За разлику од њих они којима се јављају они тамни анђели сматрају да су нешто велико. Прави анђели су кротки и милосрдни и они долазе и дају нам радост у срцу када заједничаримо са Богом и чинимо добро. Они се радују када човек изабере прави пут у животу, а када чини зло они су тужни и привемено се удаље од таквога човека. Једино се постом, покајањем и исповешћу можемо одбранити од оног црног анђела.   На крају своје беседе, Преосвећени је посаветовао вернике да читају Житија светих. Такође, требало би читати и молитву анђелу чувару, па макар понедељком, јер је то дан који је посвећен анђелима. Тако ћемо остати на уском и тесном, али благословеном путу, јер једино он води у вечни живот. Чак ни дуг живот ништа не вреди човеку ако не задобије живот вечни, и све те године тада одлазе у заборав. Једина радост живота је да нам имена буду записана у књизи живота.   По завршетку Свете Архијерејске Литургије Његово Преосвештенство Епископ Јустин је крстио ћерку јереја Ненада Ивановића која је на крштењу добила име Ленка. У Светој Тајни Крштења учествовали су намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протосинђел Урош, игуман манастира Увац, као и протођакон Александар Грујовић. Епископ се и овом приликом обратио родитељима и кумовима мале Ленке као и свима који су присуствовали овој Светој Тајни истакавши да је ово велики догађај за Цркву и да се данас читаво биће и читаво тело Цркве радује. Владика је честитао породици нагласивши да је Ленка на данашњи дан рођена за Цркву.     Након Свете Тајне Крштења уприличена је трпеза љубави на којој се присутнима обратио старешина Храма Светог Преображења Господњег на Златибору јереј Ненад Ивановић. Он се захвалио Епископу Јустину што је благоизволео да предводи Свето сабрање као и на мудрој и плодотворној речи коју је упутио свим присутним верницима. Такође, Његовом Преосвештенству честитао је велики јубилеј наше Свете Цркве – осам векова самосталности и осам векова постојања Епархије жичке.     Извор: Епархија жичка
    • Од Логос,
      О празнику Рођења Пресвете Богородице кога света Црква молитвено прославља у суботу 21.септембра, разговарали смо са оцем Зораном Филиповићем, старешином храма Светог Николаја Мирликијског.   Your browser does not support the HTML5 audio tag.
        Извор: Радио Глас
    • Од Логос,
      Обраћањем и представљањем Сабраних дјела Његовог високопреосвештенство Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија сјутра, 19. септембра, са почетком у 18 часова, у Варни, Бугарској, почеће  21. „Недеља православне књиге“ на тему „Православно образовање младих“.     У оквиру „Недељу православне књиге“, која се одржава од 19. до 25. септембра, биће представљени нови наслови и аутори, које су прошле године објавили православни издавачи у Бугарској, и разговараће се о актуелним темама у животу заједнице и Цркве, саопштили су организатори ове традиционалне манифестације Варна и Велико Турново, уз помоћ општине Варна.   Специјални гост Недеље је, како је најављено, Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије (Радовић), ученик Светог Јустина Поповића и Светог Пајсија Светогорца и један од најпознатијих савремених православних теолога. Од прошле године, његово главно дијело „Увод у православну филозофију образовања“, издање Митрополије Варне и Велико Турново, доступно је на бугарском језику. Прве ноћи (19. септембра), Митрополит Амфилохије говориће на тему форума – „Православно образовање младих“, а биће представљени и његови сабрани радови.   На форуму ће се разговарати о питањима која се односе на васпитање дјеце, да ли је могуће да дјеца одрастају као вриједни појединци, носећи у себи традиционални дух хришћанских и породичних вриједности, ослањајуће се на вјековно искуство Цркве …     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Zoran Đurović,
      +  + +
      5.  И  ПОСЛЕДЊЕ ПИСМО
      Њ. СВ. Патријарху Иринеју и Св.Синоду о несаборној одлуци о  Еп.Максиму Западно- америчком
      Ваша Светости и Оци Синодалци,
            Лежећи у болници у Требињу од упале плућа, добри људи донеше ми ово Писмо које већ кружи  у јавности по Српским Земљама.
      Његов писац је познати професор Правног Факултета у Бгд.  Б. БЕГОВИЋ.
           Шаљем вам га на пажљиво читање и упознавање да оно представља глас јавности у Српским Земљама и Српском Народу, - и процену поступка осуде Еп. Максима како ју је формулисао Еп.Бачки Иринеј (добро би било да га прочита и проучи и Брат Крушевачки Давид, еда би схватио да о 800-годишњици Светосавске Цркве не може се писати тако површно и несаборно о брату Еп.Максиму, па и о нама осталима).

Професор Б. БЕГОВИЋ је очигледно човек високо стручан и такође добронамеран. Молим Вас да у години прослављања 800 година Аутокефалије Апостолске Цркве Светог Саве схватите да се не може  доносити одлука која личи на језик Конзисторије Карловачке Митрополије (која је у Црно-Жутој Монархији била под  дирекним утицајем поунијаћене Украјине).
         Својом одлуком Св.Синод није усвојио наводно “прећутно“ одобравање чланова Св.Сабора, јер је по сведочењу бројних Епископа Св.Сабора после читања Давидових неутемељених  оптужби  итекако гласно и јасно већина Епископа протествовала (зато су накнадно тражили да се исправи Саопштење Св.Сабора, редиговано самовољно од Брата кога ја зато зовем цензором у СПЦ). Брат Давид из Светолазаревског Крушевца треба да схвати да се тако не пише из Светосавског живог Апостолског Светоотагког Предања. Језуитизам и инквизицијски дух никад није био својствен Светосавском Предању. Очигледно да је тај Брат писао из “крушебачке“ Епархије, а не из суседног Светој Жичи Крушевца.
            Свети Оци, очигледно је да је оваквим „одлукама“ диктираним  само од једног члана Св.Синода, понижен углед и Светог Синода, и његовог Председника Патријарха, и самим тим целе Светосавске Цркве Христове. Такво понижавање није обележавање  800-годишњице Свете Архиепископије Светог Саве и Мученичке Пећске Патријаршије.
                Писано уочи Светог Успенија Богоматере 2019.г, у Њеном Манастиру  Тврдошу.
      Еп.Атанасије, који се због повреде повукао са Светосавске Столице, али се „није одрекао Архијерејског служења у Христовој Цркви“ (Св.Патријарх Николај Мистик).       
      У Херцеговини Светога Саве, Треће по рангу од оснивања Жичке Архиепископије.
      Прилог: Писмо професора Б. Беговића

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...