Jump to content
Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Када се удруже млади и стари лавови: владике Максим и Амфилохије

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 11 минута, Bokisd рече

Dobro, programska operacija Ukrajinska crkva je pocela u tempiranom trenutku i ona je nastavak onog Majdana i 'agresije' na Donbas (sto ne krenuse na Krim da vidimo kako deluju Suhoji i Migovi i S - 400 .... :D).

Neka pravi Amfilohije kompromis za neku imovinu i neka Milo radi sto' hoce, samo neka se sacuva jedinstvo nase crkve.

Јесте, али у ЦГ се руше Цркве а граде Базе. Није ЦГ русија, они су праве Русе протерицвали, подметали ноге на сваки ћошак. Руси, на Русе у ЦГ углавном гледају као на пребегле криминалце који су опљачкали државу, одбегле политичке фанатике или секташе. Украински сценарио са Порошенком се планирао са доалском Путина и пребегом бивших Јељцинових олигарха за Британију и другде. Значи ухватили су бивше СССР обавештајце где праве проблеме Русима у украини. да би довели до ове ситуације. Јер су то такви мозгови, нису хришћани под бр.1 већ нека врста социјалистичких републиканаца.

Него да се вратимо на тему о Митрополији, да духовно стражимо, да не спавамо над зидинама аутокефалије СПЦ.

Слажем се око мигова, ништа без ракета и ја то некад помислим...

пре 3 минута, Аристарх рече

Него да се вратимо на тему о Митрополији, да духовно стражимо, да не спавамо над зидинама аутокефалије СПЦ.

Apsolutno, samo polako i bez svadja izmedju nas.

пре 9 минута, Zayron рече

Pitanje sam uputio ocu Djuroviću ali sam zahvalan i tebi ako si imao volje da mi odgovoriš. Na toj temi o Lžičkim Srbima je bilo to tako da si ti skoro istrrolovao mene, svjesno ili nesvjesno, nadam se da nije namjerno. Ja sam tamo pozvao na glasanje a ti si tamo "zanovijetao" ko kakva nadžak-baba. 

прочитај поново Зајроне, добру си тему отворио. Мало сам те тестирао на њој, након што си почео да тролујеш са пореклом словена. И то због Божа Врећа, којег си ми стављао пар дана раније на другу тему... Прочитај негде опет нашу преписку на тему о Л.Србима:945729:

пре 1 сат, kopitar рече

Zar vama nije cilj da budu pravoslavne vjere bez obzira kako se zvali..što se ne uvedu dva naziva SPC i CGPC.

Имена су ... Митрополија Црногорско-приморска, Епархија Будимљанско-никшићка ... СПЦ је опште име за Цркву.

Међутим оно што је за осуду је следеће. За Митрополита Амфилохија званична и обавезна титула је ... Митрополит Црногорско-приморски ... Али он за то не хаје, и онда се важећа и благословена и канонска титула у његовим јавним наступима најчешће прекраја на национално и државно име ... Сам је Амфилохије прекраја ... у титулу ... Митрополит Црногорски ... Са географије, ... Црногорско-примосрски што је канонско, Амфилохије прешалта у национално и државно .... Митрополит Црногорски... И то јако иритира Србе у Црној Гори. Зашто? Зато што Амфилохије лицемерно прича да не треба србовати нити имати српског националног назива у имену Цркве. Да не треба да се говори или пише СПЦ у Црној Гори и слично. Јер каже митрополит ... То је етнофилетизам.

Али, кад он сам, по етничком принципу прекраја своју сопствену титулу са ... Митрополит Црногорско-приморски на ... Митрополит црногорски ... то му не смета. Значи, код Амфилохија србовање није дозвољено, а црногорствовање јесте дозвољено и пожељно је. Е то је Амфилохије!!! За њега српски етнофилетизам јесте јерес и није пожељан у ЦГ, али црногорствовање и мењање своје титуле на етнички ниво, на црногорство, е то може, и то није грех?! Црногорски етнофилетизам за Амфилохија није страшан. То може. 

Ако си искрено против етнофилетизма онда нема ни србовања ни црногорствовања. Овако испада да му онај део у титилу ... Приморски ... Јако смета у јавним наступима.

Подсећам да је титула светог Петра Цетињског била ... Митрополит Црногорски, Скендеријски и Приморски. Зашто Амфилохије својевољно и без благослова Сабора СПЦ крати своју канонску титулу Митрополит Црногорско-приморски, само на Митрополит Црногорски? Па одговор је јасан и комарачкој свести. 

То се зове двоструки стандарди и мењање плоча како ти одговара за црногорску причу. То је једно чисто фолирање и гажење по живцима Србима у ЦГ, који су већина верника. И после се Амфилохије чуди што му верници често не верују за многе ствари.

Од кад је интезивније почео да се дружи са Милом, Амфилохије је све чешће црногорствовао, и у исто време лицемерно пљувао на србовање, као отровну јерес етнофилетизма. Као да је црногорствовање нешто за похвалу, а србовање по аутоматизму за осуду. 

Е мој брате Амфилохије ... Није то добро. 

пре 9 минута, Уријус Хетејин-У. Остојић рече

Прочитао сам овај текст синоћ. Прва мисао ми је била, овај човек је глуп к'о ноћ. Сачеках јутро (које је паметније од вечери, како кажу), па и дан мало да одоцни. Опет га прочитах и опет иста мисао, глуп као ноћ, приде безобразан. Шета се по простору Цркве са катаном лажи и тако оштро сече "главе" лако саблажњивом народу, који се, опет лако збуни читајући његове конструкције заблуда и лажи. Ко мало црквене историје зна, свестан је да је од увек у Њој било проблема и сукоба, као нпр. Светог Кирила Александрисјког који је сазнавши да су светог Јована Златоуста у Цариграду уписали у диптихе, осудио овај чин и рекао: "Ако је Јован међу епископима, зашто онда Јуда није међу апостолима?" ... Сваки човек са мало вере и знања свестан је да м. Амфилохије ради све како би очувао јединство цркве, не само у ЦГ, већ широм васељене, па од те бриге и лети по њој у нади да ће успети у ономе за шта се литургијски молимо (за јединство Светих Божијих Цркава). Ова брига се огледа у томе што он надилази етно-филетистичке димензије цркве ( тј. човека који у тај рам своди Цркву) и става којима смо сви склони. Тако Цркву види и осећа као једно Биће и Тело које својим "префиксним" именима ( Српска, Бугарска, Грчка, Руска, итд.)  САМО сведочи о постојању ЈЕДНЕ Цркве на поменутим просторима. По истом основу брине и о другим епископима, са великом љубављу и поверењем у њих, без обзира на нека неслагања са поменутима. Прича о пучу је на нивоу таблоидне штампе, довољно је да се прошета поред трафике и виде такви наслови. 

- Ево га још један од требињских тамбураша (прво па мушко! Одмах се пријави Урија Хетејин на Аву, а зна шта ја радим у цркви). Кад Ава залије земљу, они искоче као печурке!:)) 

- Што се тиче лажи, ко о чему курва о поштењу.

- Човек је мој верни пратилац па памти кад сам мучио Тасу са Кирилом и Златоустим. 

- Етно филетизам је фора коју Максим и Лохијеви гурају не би ли дијаспору потчинили Фанару.

- Неће Ава вама да пише теолошке трактате, јер нисте на том нивоу, зато вас терам шибом као стоку. 

пре 41 минута, Аристарх рече

Не примај се на Бокситове ком. Стара му је тактика да као се претвори као змија, прича нешто на моменте сувисло, а онда изађе са адским садржајима, јер му је таква душа. 

пре 19 минута, Жичанин рече

Старац Пајсије Светогорац каже да свештенство постоји због народа а не народ због свештеника :)

Шмерцујеш. И то је лоша формулација. Реч је увек само о различитим улогама које људи имају у цркви и различитим даровима. Иначе, Пајсије је, не могу да се закунем за извор, али је пуштена информација, рекао за Амфилохија: Он је лукава црногорска змија! - Да ли је то тачно не знам. Мислим да ли је Пајсије то рекао, али ја то тврдим без да ми треба потврда са стране. Ја сам са тим човеком имао доста сношаја (мислим на сусрете, не на сексуалне односе).  

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Не примај се на Бокситове ком. Стара му је тактика да као се претвори као змија, прича нешто на моменте сувисло, а онда изађе са адским садржајима, јер му је таква душа. 

Steta, mislim da smo imali dobar odnos i komunikaciju. :blush:

пре 4 часа, Аристарх рече

Није, то је Црква настала након уништења и изганства Србског митрополита из Зетско Дукљанске Митрополије. Петровић један монах је водио око 5.000 људи, против канона су направили своју "Митрополију" јер је земљиште прошле било окупирано и инфраструктура уништена, сви монаси потровани пре тога. Део њих су Превлачки мученици данас.

Петровићи су тек после 8 година добили благослов од Србског патријарха, до тада су имали благослов од Руске Царице написмено. Значи Митрополија Црногорско Приморска је наследница старе Зетско Дукљанске митрополије која је била у Тивту. На месту бенедиктијанског манастира који је откупио Свети Сава и направио Митрополију. Касније је тај Манастир уништен од морлочких бизнисмена из Котора (дошли из венеције као и део морнарице и војске). Морлаци су ти етнички арапи. Било их је и пирата. Што је парадокс јер је Барбароса (риђобради келт чак је и Сулејман словен пореклом али из персије), био Турски пират, па касније оснивач Турске морнарице заједноса Билалијем.

Нема србске окупације. Има само најезда арапа и бугара који су уништавали Цариград, Грке и Србе пре доласка турака па су асимиловани касније. Разумеш ли сад, Црна Гора је наследница Црногорског вијалета тј. области у Османском Царству, није се никада обновила у смислу идентитет, иако су Срби већина. Добила је назив по морлацима (грчка реч), то су ти арапски власи (латинизовани арапи), који су били повлашћена класа у бившој Османској империји. Који су владали Црном Гором и делом Србије, Албанијом, Бугарском, Бих... Морлаци су сатавни део Хрватске, имали су државу Моровлашка, пре уједињења са Хрватима. Тако су Хрвати изашли на море до далмације.

Inače mene je više zanimao onaj ljudski i hrišćanski razmjer ili dimenzija, nego kanoničnost ili nekanoničnost bilo koje koje crkvene odluke ili crkve, srpske ili crnogorske i njihovih istorijskih poteza i čina. Kako je moguće da svešteno lice SPC izbacuje iiz crkve plemića člana i potomka Petrović-Njegoš kuće/dinastije koji se došao pokloniti moštima svoga pretka? Hoće li ovaj sveštenik odgovarati kome  za ovakav nehrišćanski postupak?

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas,_Crown_Prince_of_Montenegro

https://en.wikipedia.org/wiki/Petrović-Njegoš_dynasty

пре 23 минута, farisejski.bukvojed рече

Јел га траст мозгова већ прогласио за главни проблем православља у Монтенегро и глобално, а и шире, или још већају?

Интересантно је да избегавају да ме у јавним наступима помену, да као људи не би чули за мене, а испод жита су гледали и гледају да ми преко Фанара дођу главе. Још, затрпан сам приватним порукама од пријатеља из ЦГ којима се још поглед мути од Лохи вируса. Цене ме, а примају се на његову причу и налазе се у амбигвној ситуацији. Има оних који ми шаљу честитке, других који су збуњени, трећих који ми помињу фамилију. 

Гледај ову маестралну замену теза: Ја се залажем за јединствену СПЦ и ова прича не може никако да буде троловање. Овај пак, како је проваљен, сада измишља да сам ја за некакав раскол? Које је то лудило мозга? На то се само малоумник може примити. Лохијевци отворено говоре за наш Синод да је издајнички, и зато су у причу убацили непопуларног Вучића, без да се питају што гро СПЦ није прогласио никакав пост нити позвао народ на бунт? И онда се јаве ови тролови који тврде да Лохи није покушао са Американцима ("наше" владике у САД подржане од Америке и Фанара) никакав пуч у СПЦ? Ко је овде луд?  

пре 5 часа, Леон Професионалац рече

Ја сам се истог дана причестио на Литургији у једној цркви у Србији и сматрам да сам се и ја причестио заједно са њима. И са митрополитом кијевским Онуфријем нпр. 

Не знам шта Вас уче на том факултету... 

Нормално да јеси.

Не знам чему онда овакав коментар обојен неком сујетом или мржњом, кад смо на истој страни. Сматрамо Једну Цркву.

Нема потребе браћала да се доказујеш. 

А ја сам рекао у контексту да је свети Путир остављен и нама који смо каснили, да не би били ускраћени Причешћа тај дан. Кад се већ правиш паметан, прочитај па онда одговори. 

пре 12 минута, ГрешниСлуга рече

Нормално да јеси.

Не знам чему онда овакав коментар обојен неком сујетом или мржњом, кад смо на истој страни. Сматрамо Једну Цркву.

Нема потребе браћала да се доказујеш. 

А ја сам рекао у контексту да је свети Путир остављен и нама који смо каснили, да не би били ускраћени Причешћа тај дан. Кад се већ правиш паметан, прочитај па онда одговори.

А уче ли Вас да персирате старијима? Нисам са Вама један коментар измењао а већ смо пер ту?

Ако сте хтели само да напоменете да је за вас остављено Причешће зашто сте онда подебљали да сте се заједно са браћом одоздо (или како већ, да не тражим цитат) причестили? Ко да ми нисмо. Зато је моја реакција била  очекивана. 

Даље, колико сам разумео, Ви сте тек студент, зар не? Откуд Вам супермоћ да бојите мој коментар сујетом или мржњом? Мислим да себи превише дајете за право.

Напокон, подебљао сам горе оно што ми није јасно а с обзиром на то да је конструкција коју сте навели прилично бесмислена, с правом бих да Вас питам: да нисте можда желели да напишете Сматрамо Цркву Једном

пре 27 минута, Zoran Đurović рече

Иначе, Пајсије је, не могу да се закунем за извор, али је пуштена информација, рекао за Амфилохија: Он је лукава црногорска змија! - Да ли је то тачно не знам.

Браво оче... ко Вас не зна скупо би Вас платио... да нисам читао Ваше текстове, упецао бих се у ову замку. Ово је класична пецаљка. Исто као што сте написали горе да су се неки самоубили код митрополита. И раније сте имали испаде. Као нешто се ограђујете, а пишете... па што сте онда споменули ако је непоуздан извор. Доста је то произвољно и ненаучно. Кад сте већ велики научник и позивате се на неке изворе, онда би требало да знате како да се изјашњавате.:)) 

Е да... једва да сам Вас ословио са ,,оче,, и да сам Вам персирао. Знате какав подвиг... :naklon:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије обишао је данас радове на изградњи Саборног храма Преподобне Мати Параскеве – Св. Петке, на Божовој главици у Даниловграду.     Претходно је у манастиру Ждребаоник, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије са свештенством служио Свету литургију, након које је и одржана сједница Одбора за изградњу Саборног храма Св. Петке.   По ријечима оца Жељка Ћалића, пароха даниловградског, Одбор је констатовао да ће се врло брзо (ових дана) почети са изградњом храма, с обзиром да су добијене све потребне дозволе и сагласности за његову градњу.   Камен темељац за Саборни храм Свете Петке, коју племе Бјелопавлића слави као крсну славу и своју заштитницу, Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије освештао је 29. октобра 2017. године. Храм се гради по пројекту проф. др Светислава Поповића, декана Архитектонског фатултета у Подгорици, на плацу који је Црквеној општини поклонила Олга Беговић. У изградњи храма учествују Бјелопавлићи, али и сви други становници даниловградске општине.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Куросава међ' српским владикама

Акира Куросава је пре дуплих изештаја са саборâ наше помесне Цркве направио ремек-дело Рашомон,  где сваки од протагониста прича своју причу и свака од њих се разликује. Свако прича причу онако како је сам доживео тај исти догађај, желећи тиме да оног другог увери у истину коју говори. На званични извештај са мајског Сабора СПЦ текуће године, појави се и друго приопћење, које је први потписао митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Сада смо добили и два извештаја са седнице Епископског Савета СПЦ у Северној, Средњој и Јужној Америци, одржане у Чикагу, 7. децембра 2019. Привешћу оба извештаја. Први је мој превод текста који су писали епископи Лонгин и Максим (за њих је званични језик енглески, па се не труде да нам дају текст на српском; оригинал овде), а други је епископа Митрофана (овде).

1) САОПШТЕЊЕ ЦЕНТРАЛНОГ ЦРКВЕНОГ САВЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

Централни Савет Српске Православне Цркве у Северној, Централној и Јужној Америци, који представља свих пет српских православних епархија на овим територијама, састао се у катедрали Светог Васкрсења у Чикагу 6-7, децембра 2019. Наш састанак је почео Светом Литургијом коју је предводио Његово Преосвештенство Епископ Кирило Буенос Аирески и Јужне и Централне Америке. Тиме смо поново потврдили наше јединство у Христу и са пуноћом Српске Православне Цркве.
      Савет је размотрио и одлучио о многим питањима важним за живот и функционисање наше Свете Цркве.
      Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке Црквеног Сабора одржаног у јулу, а које се тичу територијалног ограничења садашњег устројства, и да се Црквени Сабор који би укључивао свих пет епархија сазове почетком следеће године. Наши епископи су известили Савет да ће Епископски Савет извршити све директиве Синода. Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар.
      Одлучујући о буџету Централне Цркве за наредну годину, Савет је поновио своју финансијску и моралну подршку раду Теолошке школе Свети Сава, смештене у манастиру Нова Грачаница. Од наших епископа се тражило да именују Веће Поверења које ће сарађивати са нашим епископима, дајући препоруке за побољшање и развој школе.
      Црквени спољни правни савет САД-а одржао је презентацију у вези савета који су дали 2017., који се тиче корпоративне структуре за епархију и преименовања и понудио је низ опција и препорука за осигурање поштовања свих законских захтева. Оне су узете у брижљиво разматрање.
      Централни Савет је са великом забринутошћу констатовао постојање концентрисаних напада на наше епископе, и преко њих на нашу Свету Цркву, који су вођени на интернету и путем друштвених медија. Знамо да су напади, који приписују нечасне мотиве и проблематичне правне методе нашим епископима, у ствари лажни и сасвим неутемељени. Савет даје наново пуну подршку и поверење нашим епископима и целокупном Епископском Савету, и тражи од наших верника да те нападе одбаце као лажи, као што то они и јесу.
      Чикаго, 7. децембра 2019

За време овог светог Божићног Поста молимо се за Његову Светост, нашег Патријарха Иринеја, за јерархију, свештенство, монаштво и све вернике Српске Православне Цркве, као и за снагу и благодат од Новорођеног Спаситеља да наставе светим путем Св. Саве.

2) ЕПИСКОПСКИ САВЕТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

6. децембра/23. новембра 2019. године
      У Чикагу

Свој богоданој Црквеној пуноћи Српског православног Народа у Северној, Средњој и Јужној Америци
      По благодати и дару Светога и Животворнога Духа, чувајући благообразност и свештени поредак (1Кор 14,40) Цркве Христове, а на основу одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године), и у духу налога Епископског савета (Еп.сав. Бр. 11 од 5. децембра 2019. године), Епископи чланови Епископског савета за Северну, Средњу и Јужну Америку имају част да саопште да усвајају одлуку Светог Архијерејског Синода која гласи: „Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци…. које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју“ (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године).
      Сложивши се са овом одлуком Светог Архијерејског Синода, Епископски савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци, саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода.
      Тако је оно што је зависило од богољубивих епископа учињено, а преостало се односи на вас да пројавите сложну и сагласну љубав према Господу, чиме ће се пројавити и ваша искрена љубав према нашој Светосавској Цркви.
      Епископски Савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци

ОСВРТ НА РАЗЛИЧИТЕ ИЗВЕШТАЈЕ

Ваља најпре приметити да је Митрофанов извештај ранији (6. дец.), док је Лонгин-Максим каснији (7. дец.). Испада да Л-М коригују Митрофанов извештај, односно да је Митр. независан. Митр. је лојалан Синоду, док у Л-М имамо муљање. Л-М вели: „Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке (certain decisions) Црквеног Сабора одржаног у јулу“. У Митр. се јасно понавља синодска одлука: „Ставити ван снаге све одлуке“.   
      Сасвим је јасно да је Л-М за америчку публику и да покушава да релативизује речено од Синода. Синод је тражио још 25. септ. да се сазове ванредни Сабор, док је Лонгин то одбио 19 нов. сазивајући само састанак Епископског Савета за Северну, Средњу и Јужну Америку, а за 6. и 7. децембар састанак Централног Црквеног Савета. Синод на то пролонгирање (није игра речи) понавља захтев за Сабором 25. нов. не пристајући на Лонгинове игре без граница.
      Иначе, Лонгин и Максим су сво време дезинформисали црквену јавност да није било никаквих промена, да за све имају покриће и сагласност Сабора и Синода СПЦ, а сада су спиновали преко несвесних борбаша за неверу да су имали ту сагласност, и објављено је несрећно срочено (да се благо изразим, јер смо имали и случај позивног писма Јустина Жичког које је Патријарх – верујући у здраву памет српског епископа – потписао, за позив на прославу рукоположења Светог Саве) писмо еп. Јована шумадијског (овде). Но ни из тог несрећног писма не произилази оно што се десило на терену, а то је да су променили име још пре две године. Зашто? С чијим допуштењем? Из ког разлога? Питао се неко: „Ко је крив што је Устав 'усвојен' без дозволе Сабора и Синода у Бг? Ко је крив што се у Уству не помиње Спц и Патријарх у Београду? Шта тачно значи Максимово саопштење да ће он да саслужује са свима са којима је до сада саслуживао, без обзира на став Сабора у Београду? Да ли то значи ако Спц прекине општење са турским патријархом Вартоломејем да се то не односи на Максима?“.
      Из Л-М не знамо ни да ли је Сабор на крају сазван! „Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар (The Central Council received this information and awaits the calling of the Sabor by the Episcopal Council for February 29)“. Ово је врхунац апсурда, јер исти Савет од себе очекује да се посаветује сам са собом, а онда да донесе одлуку о седници о саветовању и тако у круг. Савет се већ био састао и могли су да донесу одлуку, а не да пишу ове бесмислице. Код Митр. је све јасно: „Епископски савет... саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода“. Питање је да ли је то Митрофанова „истина“? Знамо да је било свађе између њега и Лонгина. Подсећам на дуплу игру Лонгина и Иринеја, јер Лонгин у свом акту вели: „На тим састанцима [о којима сада пишем] ће се приступити извршењу одлука Светог Архијерејског Синода“. Иринеј: „Седнице поменутих тела су сазване ради имплеметација одлукâ Светог Архијерејског Синода“.
      Зашто одлуке већ нису донешене, јер ни претходне нису донешене на Сабору? Неко вели, да би се Сабор поставио као ауторитет и да би се обнародовало шта су пучисти урадили. Наиме, и сами пучисти су своје потезе правдали потврдом сабора који су летос држали, али тада није било никаквог гласања о овим одлукама.
      Пучисти су гледали да на сваки начин не дође до Сабора, правдајући то великим трошковима, а у бази прилепљујући те трошкове Синоду и окрећући тако делегате против истог. Сабор су сазвали (ако јесу) за 29. феб., што је последњи дан пред истек рока који им је Синод дао, а то је 1. март. Не постоји никакав позитиван рационалан разлог за тај датум, него показује само како се спрдају са Синодом. Очекују да ће до тада врбовати још неке истомишљенике, а у ствари се надају пропасти Сабора, јер ће људи одбити да дођу. Наиме, тада је Long Weekend и људи ће ићи другде или бити у кругу породице, а почиње и пост. Даље, Сабор је сазван у Клирвотеру, Флорида, што је далеко од Чикага где је концентрација Срба и трошкови које чланови морају да сносе су огромни. Такође се састанак планира у цркви где је била промоција књиге Гејл Волшек, заступнице дарвинизма и геј права, а Максим је био организатор тога. Он јој је и публиковао књигу, а надам се да је Атанасије Јевтић добио потписан примерак.
      Никакву одговорност за датум и место немају Митрофан и Кирило. Они су мањина. Јако ружна епизода је била ругање Максимово на рачун Кирила коме су (његовој епархији) САД епархије дужне да дотирају одређену суму, што је још у Амфилохијево време било установљено. То је мисионарска епархија, али се зна да сит гладноме не верује, мада може да му се и не руга барем. Максиму је пак битно да иде наоколо и да се хвали како је још увек професор на ПБФ...
      Сасвим су гратис жалопојке Л-М, али и Добријевића (овде), како их неки злонамерници гоне по медијима и друштвеним мрежама, јер су они дужни да објасне и зашто их „гони зли“ Синод и зашто им је поништио све одлуке. Г. Давид је рекао владикама да „хоћете да нас завадите са Синодом и са СПЦ“. И то је тачно. Американци су мајстори у замени теза. Већ годинамо бивамо бомбардовани спиновима и лажима који су финансирани из ових кругова, а бачка епархија доби и спор против Блица (овде), мада то може да изгледа као Пирова победа, али је битна као зарез на стаблу дрвета.
      Највећи проблем овде је прегистрација коју је тројац извршио, тако да су власништва црквеношколских парохија и других тела постала епархијска, и регистрована су као The one person corporation, што значи да могу да пређу код кога им драго. Добар текст о томе написа Каргановић (овде).
      Патријарх Вартоломеј у мају долази у САД. Да ли ће српске владике из САД доћи на мајски Сабор у Београд?

Зоран Ђуровић
      Рим, 10.12.2019

View full Странице
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Куросава међ' српским владикама

Акира Куросава је пре дуплих изештаја са саборâ наше помесне Цркве направио ремек-дело Рашомон,  где сваки од протагониста прича своју причу и свака од њих се разликује. Свако прича причу онако како је сам доживео тај исти догађај, желећи тиме да оног другог увери у истину коју говори. На званични извештај са мајског Сабора СПЦ текуће године, појави се и друго приопћење, које је први потписао митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Сада смо добили и два извештаја са седнице Епископског Савета СПЦ у Северној, Средњој и Јужној Америци, одржане у Чикагу, 7. децембра 2019. Привешћу оба извештаја. Први је мој превод текста који су писали епископи Лонгин и Максим (за њих је званични језик енглески, па се не труде да нам дају текст на српском; оригинал овде), а други је епископа Митрофана (овде).

1) САОПШТЕЊЕ ЦЕНТРАЛНОГ ЦРКВЕНОГ САВЕТА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

Централни Савет Српске Православне Цркве у Северној, Централној и Јужној Америци, који представља свих пет српских православних епархија на овим територијама, састао се у катедрали Светог Васкрсења у Чикагу 6-7, децембра 2019. Наш састанак је почео Светом Литургијом коју је предводио Његово Преосвештенство Епископ Кирило Буенос Аирески и Јужне и Централне Америке. Тиме смо поново потврдили наше јединство у Христу и са пуноћом Српске Православне Цркве.
      Савет је размотрио и одлучио о многим питањима важним за живот и функционисање наше Свете Цркве.
      Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке Црквеног Сабора одржаног у јулу, а које се тичу територијалног ограничења садашњег устројства, и да се Црквени Сабор који би укључивао свих пет епархија сазове почетком следеће године. Наши епископи су известили Савет да ће Епископски Савет извршити све директиве Синода. Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар.
      Одлучујући о буџету Централне Цркве за наредну годину, Савет је поновио своју финансијску и моралну подршку раду Теолошке школе Свети Сава, смештене у манастиру Нова Грачаница. Од наших епископа се тражило да именују Веће Поверења које ће сарађивати са нашим епископима, дајући препоруке за побољшање и развој школе.
      Црквени спољни правни савет САД-а одржао је презентацију у вези савета који су дали 2017., који се тиче корпоративне структуре за епархију и преименовања и понудио је низ опција и препорука за осигурање поштовања свих законских захтева. Оне су узете у брижљиво разматрање.
      Централни Савет је са великом забринутошћу констатовао постојање концентрисаних напада на наше епископе, и преко њих на нашу Свету Цркву, који су вођени на интернету и путем друштвених медија. Знамо да су напади, који приписују нечасне мотиве и проблематичне правне методе нашим епископима, у ствари лажни и сасвим неутемељени. Савет даје наново пуну подршку и поверење нашим епископима и целокупном Епископском Савету, и тражи од наших верника да те нападе одбаце као лажи, као што то они и јесу.
      Чикаго, 7. децембра 2019

За време овог светог Божићног Поста молимо се за Његову Светост, нашег Патријарха Иринеја, за јерархију, свештенство, монаштво и све вернике Српске Православне Цркве, као и за снагу и благодат од Новорођеног Спаситеља да наставе светим путем Св. Саве.

2) ЕПИСКОПСКИ САВЕТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЕВЕРНОЈ, СРЕДЊОЈ И ЈУЖНОЈ АМЕРИЦИ

6. децембра/23. новембра 2019. године
      У Чикагу

Свој богоданој Црквеној пуноћи Српског православног Народа у Северној, Средњој и Јужној Америци
      По благодати и дару Светога и Животворнога Духа, чувајући благообразност и свештени поредак (1Кор 14,40) Цркве Христове, а на основу одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године), и у духу налога Епископског савета (Еп.сав. Бр. 11 од 5. децембра 2019. године), Епископи чланови Епископског савета за Северну, Средњу и Јужну Америку имају част да саопште да усвајају одлуку Светог Архијерејског Синода која гласи: „Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци…. које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју“ (Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године).
      Сложивши се са овом одлуком Светог Архијерејског Синода, Епископски савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци, саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода.
      Тако је оно што је зависило од богољубивих епископа учињено, а преостало се односи на вас да пројавите сложну и сагласну љубав према Господу, чиме ће се пројавити и ваша искрена љубав према нашој Светосавској Цркви.
      Епископски Савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци

ОСВРТ НА РАЗЛИЧИТЕ ИЗВЕШТАЈЕ

Ваља најпре приметити да је Митрофанов извештај ранији (6. дец.), док је Лонгин-Максим каснији (7. дец.). Испада да Л-М коригују Митрофанов извештај, односно да је Митр. независан. Митр. је лојалан Синоду, док у Л-М имамо муљање. Л-М вели: „Савет је био извештен од наших епископа да је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве одредио да се укину одређене одлуке (certain decisions) Црквеног Сабора одржаног у јулу“. У Митр. се јасно понавља синодска одлука: „Ставити ван снаге све одлуке“.   
      Сасвим је јасно да је Л-М за америчку публику и да покушава да релативизује речено од Синода. Синод је тражио још 25. септ. да се сазове ванредни Сабор, док је Лонгин то одбио 19 нов. сазивајући само састанак Епископског Савета за Северну, Средњу и Јужну Америку, а за 6. и 7. децембар састанак Централног Црквеног Савета. Синод на то пролонгирање (није игра речи) понавља захтев за Сабором 25. нов. не пристајући на Лонгинове игре без граница.
      Иначе, Лонгин и Максим су сво време дезинформисали црквену јавност да није било никаквих промена, да за све имају покриће и сагласност Сабора и Синода СПЦ, а сада су спиновали преко несвесних борбаша за неверу да су имали ту сагласност, и објављено је несрећно срочено (да се благо изразим, јер смо имали и случај позивног писма Јустина Жичког које је Патријарх – верујући у здраву памет српског епископа – потписао, за позив на прославу рукоположења Светог Саве) писмо еп. Јована шумадијског (овде). Но ни из тог несрећног писма не произилази оно што се десило на терену, а то је да су променили име још пре две године. Зашто? С чијим допуштењем? Из ког разлога? Питао се неко: „Ко је крив што је Устав 'усвојен' без дозволе Сабора и Синода у Бг? Ко је крив што се у Уству не помиње Спц и Патријарх у Београду? Шта тачно значи Максимово саопштење да ће он да саслужује са свима са којима је до сада саслуживао, без обзира на став Сабора у Београду? Да ли то значи ако Спц прекине општење са турским патријархом Вартоломејем да се то не односи на Максима?“.
      Из Л-М не знамо ни да ли је Сабор на крају сазван! „Централни Савет је примио ове информације и чека сазивање Сабора од стране Епископског Савета за 29. фебруар (The Central Council received this information and awaits the calling of the Sabor by the Episcopal Council for February 29)“. Ово је врхунац апсурда, јер исти Савет од себе очекује да се посаветује сам са собом, а онда да донесе одлуку о седници о саветовању и тако у круг. Савет се већ био састао и могли су да донесу одлуку, а не да пишу ове бесмислице. Код Митр. је све јасно: „Епископски савет... саопштава да је нашој Светосавској Цркви јединство важније од свега другог те сазива ванредни Црквени сабор за 29. фебруар 2020. године у Клирвотеру, Флорида, који ће извршити одлуку Светог Архијерејског Синода“. Питање је да ли је то Митрофанова „истина“? Знамо да је било свађе између њега и Лонгина. Подсећам на дуплу игру Лонгина и Иринеја, јер Лонгин у свом акту вели: „На тим састанцима [о којима сада пишем] ће се приступити извршењу одлука Светог Архијерејског Синода“. Иринеј: „Седнице поменутих тела су сазване ради имплеметација одлукâ Светог Архијерејског Синода“.
      Зашто одлуке већ нису донешене, јер ни претходне нису донешене на Сабору? Неко вели, да би се Сабор поставио као ауторитет и да би се обнародовало шта су пучисти урадили. Наиме, и сами пучисти су своје потезе правдали потврдом сабора који су летос држали, али тада није било никаквог гласања о овим одлукама.
      Пучисти су гледали да на сваки начин не дође до Сабора, правдајући то великим трошковима, а у бази прилепљујући те трошкове Синоду и окрећући тако делегате против истог. Сабор су сазвали (ако јесу) за 29. феб., што је последњи дан пред истек рока који им је Синод дао, а то је 1. март. Не постоји никакав позитиван рационалан разлог за тај датум, него показује само како се спрдају са Синодом. Очекују да ће до тада врбовати још неке истомишљенике, а у ствари се надају пропасти Сабора, јер ће људи одбити да дођу. Наиме, тада је Long Weekend и људи ће ићи другде или бити у кругу породице, а почиње и пост. Даље, Сабор је сазван у Клирвотеру, Флорида, што је далеко од Чикага где је концентрација Срба и трошкови које чланови морају да сносе су огромни. Такође се састанак планира у цркви где је била промоција књиге Гејл Волшек, заступнице дарвинизма и геј права, а Максим је био организатор тога. Он јој је и публиковао књигу, а надам се да је Атанасије Јевтић добио потписан примерак.
      Никакву одговорност за датум и место немају Митрофан и Кирило. Они су мањина. Јако ружна епизода је била ругање Максимово на рачун Кирила коме су (његовој епархији) САД епархије дужне да дотирају одређену суму, што је још у Амфилохијево време било установљено. То је мисионарска епархија, али се зна да сит гладноме не верује, мада може да му се и не руга барем. Максиму је пак битно да иде наоколо и да се хвали како је још увек професор на ПБФ...
      Сасвим су гратис жалопојке Л-М, али и Добријевића (овде), како их неки злонамерници гоне по медијима и друштвеним мрежама, јер су они дужни да објасне и зашто их „гони зли“ Синод и зашто им је поништио све одлуке. Г. Давид је рекао владикама да „хоћете да нас завадите са Синодом и са СПЦ“. И то је тачно. Американци су мајстори у замени теза. Већ годинамо бивамо бомбардовани спиновима и лажима који су финансирани из ових кругова, а бачка епархија доби и спор против Блица (овде), мада то може да изгледа као Пирова победа, али је битна као зарез на стаблу дрвета.
      Највећи проблем овде је прегистрација коју је тројац извршио, тако да су власништва црквеношколских парохија и других тела постала епархијска, и регистрована су као The one person corporation, што значи да могу да пређу код кога им драго. Добар текст о томе написа Каргановић (овде).
      Патријарх Вартоломеј у мају долази у САД. Да ли ће српске владике из САД доћи на мајски Сабор у Београд?

Зоран Ђуровић
      Рим, 10.12.2019

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...