Jump to content
Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Када се удруже млади и стари лавови: владике Максим и Амфилохије

Оцени ову тему

Recommended Posts

Мене и даље занима технички тј. практични део те приче да Мило хоће да обнови тзв. ЦПЦ. Шта мислите како то мисли да изведе?

Украјински сценарио је немогућ. Рецимо и Денисенкова и Малетичева секта имају број верника (и организацију) о којима ЦПЦ не може чак ни да сања а опет, од када је кренуло масовно заузимање храмова од канонске Цркве, имају мањак свештенства и морају да стављају огласе и конкурсе и организују курсеве (?!) за свештенике да би отете храмове активирали (мада и поред тога храмови често зврје празни јер их углавном нису отели локални верници него десничарски и верски екстремисти доведени ко зна одакле). У Цг чак и када би у наредном периоду рукоположили све способне мушке из "ЦПЦ"  од 20 до 60 година не би имали довољно људи. А где су манастири и остало, ко би тамо био? А где су "обични" верници који би у те "попуњене" храмове и манастире ишли? И где би и којом брзином исшколовали те људе? Једино да иду на курсеве и да се избрукају и више него што се сада брукају... Јер када би Мило сутра потезом оловке дао Мирашу све цркве и манастире у Цг (и по једног полицајца (ако их уопште и за то има довољно) да чува сваку да СПЦ не уђе у њих) овај нити би имао људе нити би знао нити могао са њима ишта да уради и све би то пропало. Осим ако би се сва земља продала инвеститорима а цркве порушиле или остале као магацини. А све ово (заједно) би вероватно значило Милов крај што је још један од разлога зашто сумњам да он хоће Украјински сценарио.

Македонски сценарио је реалнији. У њему нема нерешивих проблема са људским ресурсима, имовинским зачкољицама, црквено-политичким противницима. Македонци су у раскол отишли као комплетна инфраструктура, организација, свештенство и верници. Само су на папиру променили име и уклопили се са политичарима. Ништа од проблема са којима се суочава Мило са својом сектом нису имали. Ако је и било неких закона који се тичу имовине они су више били последица и епилог раскола него алат да се њима оствари нешто што није имало никакве везе са стањем на терену (као што се за Милов закон инсинуира да има за циљ).

Ако је ово моје резоновање тачно претпостављам да је то јасно и осталим црквено-политичким актерима у Цг и онда се поставља питање: зашто нико од њих није рекао нешто типа: Мило то планира да уради тако и тако а овај закон ће у томе имати ту и ту улогу и онда ће бити то и то итд. итд.

Јер, ако се држимо хипотезе да Мило хоће Украјински сценарио, онда би он морао да иступи са детаљним планом за аутокефалију као што је и Порошенко то урадио. И не само то него је Порошенку аутокефалија била и један од главних адута у предизборној кампањи, ишао на богослужења и код расколника и код унијата, шетао се по целој земљи и показивао "томос", стављали га са "томосом" на билборде, рекламе, емисије.

Мило ништа од тога не ради, доноси закон непримењив на терену и не говори са којим људима, како и када планира да освоји све храмове и манастире, напуни их свештеницима, верницима и монасима и затим шета кроз целу земљу са томосом...

Све је део притиска на СПЦ у Црној Гори и уопште. Сва та писања о обнови аутокефалије ЦПЦ и слично. Али једноставно треба остати чврст и према Милу, и према западу, и према свим притисцима на СПЦ. Па ЦПЦ је секта над сектама. Видите како их се и расколници из Украјине сад одричу. Ко онда једини може да обнови канонску аутокефалну ЦПЦ? Па само митрополит Амфилохије, али он то не жели нити хоће. А и да хоће, и да се предомислио, он то не сме од честитог верног народа у Црној Гори и честитог свештенства. Али зато ће Амфилохије покушати да добије аутономију по принципу ... Ваша Светости, браћо Архијереји, оде нам сва имовина СПЦ у руке државе ако нам под хитно не дате најширу могућу аутономију за Православну Цркву у Црној Гори. ... Сам след будућих догађаја јасно ће показати да ће то бити следећи могући предлог Митрополита Амфилохија. Ако Мило на то пристане значи да је све што се збивало у последње време била скривена игра за необавештене масе и прећутни договор Мила и Амфилохија. Ако Мило пак не пристане на аутономију значи да је запад решио да по покуша по сваку сваку цену изазове сукобе у Црној Гори и покуша да реши не само питање СПЦ у Црној Гори већ и цело српско питање у Црној Гори. По принципу Олује. Али и ту запад има погрешне процене, а и многи хотимични или нехотимични паничари у нашим редовима. Лично, изгубио сам поверење у Митрополита Амфилохија још одавно, јер је годинама свесно и намерно фолирао и честити верни народ у Црној Гори, и честито свештенство, лажном причом да је идеја о аутономији удбашка прича, а све време док је то неискрено протурао у свештенству, он лично имао паралелне договоре са Милом око аутономије. Дакле прича о аутономије је још од 2011 његова лична прича и његов лични договор са Милом. Све време је митрополит Амфилохије од 2011 тајно договарао аутономију са Милом а свештенству у ЦГ крајње неискрено просипао причу да су гласине око спремања аутономије лаж, и да је то ноко аутономије, он је почео већ јавно, међу свештенством и монаштвом, да протура причу да је аутономија оно за шта се он залаже. Најшира могућа ека удбашка прича. Негде око 2015. када је Амфилохије увидео да је прозрен, и да су многи у СПЦ лично дознали за његове тајне договоре са Милом аутономија по украјинском моделу у РПЦ. И како веровати таквом човеку као што је Амфилохије који и своје сопствено свештенство лаже годинама, а дужан је да му говори истину, и који се не либи да своје тајне договоре са некрштеним криминалцем Милом назива удбашким гласинама, а потом јавно почне да прича да је он за аутономију. Да није било чврстог и доброг става Патријарха Иринеја и владике Иринеја Бачког, та прича о аутономији би још 2011 или 2012 прошла и у Црној Гори и у СПЦ. Али, Амфилохије се преварио у процени, иако је једно време чак ангажовао и Русе у причу да га подрже око аутономије.

Све је део притиска на СПЦ у Црној Гори и уопште. Сва та писања о обнови аутокефалије ЦПЦ и слично. Али једноставно треба остати чврст и према Милу, и према западу, и према свим притисцима на СПЦ. Па ЦПЦ је секта над сектама. Видите како их се и расколници из Украјине сад одричу. Ко онда једини може да обнови канонску аутокефалну ЦПЦ? Па само митрополит Амфилохије, али он то не жели нити хоће. А и да хоће, и да се предомислио, он то не сме од честитог верног народа у Црној Гори и честитог свештенства. Али зато ће Амфилохије покушати да добије аутономију по принципу ... Ваша Светости, браћо Архијереји, оде нам сва имовина СПЦ у руке државе ако нам под хитно не дате најширу могућу аутономију за Православну Цркву у Црној Гори. ... Сам след будућих догађаја јасно ће показати да ће то бити следећи могући предлог Митрополита Амфилохија. Ако Мило на то пристане значи да је све што се збивало у последње време била скривена игра за необавештене масе и прећутни договор Мила и Амфилохија. Ако Мило пак не пристане на аутономију значи да је запад решио да покуша по сваку сваку цену изазвати сукобе у Црној Гори и покуша да реши не само питање СПЦ у Црној Гори већ и цело српско питање у Црној Гори. По принципу Олује. Али и ту запад има погрешне процене, а и многи хотимични или нехотимични паничари у нашим редовима. Лично, изгубио сам поверење у Митрополита Амфилохија још одавно, јер је годинама свесно и намерно фолирао и честити верни народ у Црној Гори, и честито свештенство, лажном причом да је идеја о аутономији удбашка прича, а све време док је то неискрено протурао у свештенству, он је лично имао паралелне договоре са Милом око те исте аутономије (коју је предходно проглашавао удбашким гласинама). Дакле прича о аутономији је још од 2011 Амфилохијев лични план и његов лични договор са Милом. Све време је митрополит Амфилохије од 2011 тајно договарао аутономију са Милом а свештенству у ЦГ крајње неискрено просипао причу да су приче око спремања аутономије лаж, и да је то око аутономије - гласина. Негде око 2015., када је Амфилохије увидео да је прозрен, и да су многи у СПЦ лично дознали за његове тајне договоре са Милом око аутономије, он је већ почео јавно, међу свештенством и монаштвом, да прича да је за најширу аутономију. И како онда веровати таквом човеку као што је Амфилохије који је и своје сопствено свештенство лагао годинама, а дужан је да му говори истину, и који се не либи да своје тајне договоре са некрштеним криминалцем Милом назива удбашким гласинама, а потом јавно почне да прича да је и он за аутономију. Да није било чврстог и доброг става Патријарха Иринеја и владике Иринеја Бачког, та прича о аутономији би још 2011 или 2012 прошла и у Црној Гори и у СПЦ. Али, Амфилохије се преварио у процени, иако је једно време чак ангажовао и Русе у причу да га подрже око аутономије. Ни Руси му ту нису могли помоћи.

пре 37 минута, Kifa рече

Амфилохије покушати да добије аутономију по принципу ... Ваша Светости, браћо Архијереји, оде нам сва имовина СПЦ у руке државе ако нам под хитно не дате најширу могућу аутономију за Православну Цркву у Црној Гори. ... Сам след будућих догађаја јасно ће показати да ће то бити следећи могући предлог Митрополита Амфилохија. Ако Мило на то пристане значи да је све што се збивало у последње време била скривена игра за необавештене масе и прећутни договор Мила и Амфилохија. Ако Мило пак не пристане на аутономију значи да је запад решио да по покуша по сваку сваку цену изазове сукобе у Црној Гори и покуша да реши не само питање СПЦ у Црној Гори већ и цело српско питање у Црној Гори. По принципу Олује. Али и ту запад има погрешне процене, а и многи хотимични или нехотимични паничари у нашим редовима. Лично, изгубио сам поверење у Митрополита Амфилохија још одавно, јер је годинама свесно и намерно фолирао и честити верни народ у Црној Гори, и честито свештенство, лажном причом да је идеја о аутономији удбашка прича, а све време док је то неискрено протурао у свештенству, он лично имао паралелне договоре са Милом око аутономије. Дакле прича о аутономије је још од 2011 његова лична прича и његов лични договор са Милом. Све време је митрополит Амфилохије од 2011 тајно договарао аутономију са Милом а свештенству у ЦГ крајње неискрено просипао причу да су гласине око спремања аутономије лаж, и да је то ноко аутономије, он је почео већ јавно, међу свештенством и монаштвом, да протура причу да је аутономија оно за шта се он залаже. Најшира могућа ека удбашка прича. Негде око 2015. када је Амфилохије увидео да је прозрен, и да су многи у СПЦ лично дознали за његове тајне договоре са Милом аутономија по украјинском моделу у РПЦ. И како веровати таквом човеку као што је Амфилохије који и своје сопствено свештенство лаже годинама, а дужан је да му говори истину, и који се не либи да своје тајне договоре са некрштеним криминалцем Милом назива удбашким гласинама, а потом јавно почне да прича да је он за аутономију. Да није било чврстог и доброг става Патријарха Иринеја и владике Иринеја Бачког, та прича о аутономији би још 2011 или 2012 прошла и у Црној Гори и у СПЦ. Али, Амфилохије се преварио у процени, иако је једно време чак ангажовао и Русе у причу да га подрже око аутономије.

:aplauz:

пре 9 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

El stvarno ja ovde jedini mislim da i AV i Milo imaju zajednički interes oko toga da zajednički reše problem uticaja SPC.?

Ja duboko verujem u to što vidim. Ranije se nisu pojavljivali botovi AV na Crkvenim temama.

Наравно да ниси једини, више људи је овде на теми о томе писало и не треба много мудрости да се то види.

Називате Вучића "шизојем", ваљда шизофреничарем, али осуђујући сами упадате у такву несрећу.

Ево, да Вучић позове на такав скуп, ви који сте страсно против Вучића одбацили бисте такав скуп.

пре 32 минута, Лазар Нешић рече

Наравно да ниси једини, више људи је овде на теми о томе писало и не треба много мудрости да се то види.

А шта ако је тај део приче спин? Шта ако служи обмани? Има ли ишта код њих да не служи обмани?

Зашто ми то пада на памет? Ја се, рецимо, уопште не бавим м. Амфилохијем и тиме шта је он у задњих 100 година радио или за шта је био јесте или биће способан.

Гледам га (а и остале) малтене искључиво кроз то шта је радио од када се убрзала криза у Украјини а нарочито од фамозног Максимовог интервјуа након којег је СПЦ почела да пуца по шавовима. Зашто га гледам само кроз тај период? Зато што су од тада почеле да падају маске, почели су људи да се брукају и показују од чега су направљени, што ћутањем, што бављењем глупостима, што саопштењима, што медијским урадцима, што прављењем кланова и промоцијом.

Синоћ сам овде на теми уз кратку анализу поставио питање: како ће то Мило да да аутономију ЦПЦ? И нема одговора. Зашто? Можда зато што сваки одговор значи сврставање и поделу. Поделу по линији: Амфилохије/Вучић. Ко верује Амфилохију он је и против Вучића и ЦПЦ. Ко је за Вучића он је против Амфилохија.

А шта ако неко ни у лудилу [sic!] није за Вучића али неће ни Амфилохију да да бланко меницу? Јер шта ако је та подела спин? Шта ако те поделе нема? Је ли то (у оваквој црквено-политичкој Србији и Цг) немогуће? Има ли ичега другог што би ефикасније онеспособило Србе да бране СПЦ и у Србији и у Црној Гори од поделе Амфилохије/Вучић? Како да се Срби уједине у борби за одбрану Цркве ако су подељени? Ова питања не би требало да буду табу. Јер ако је народ који би требало да брани Цркву поделом онеспособљен онда главни актери могу да остварују своје планове око ЦПЦ и СПЦ без већих проблема.

У каквим год да су сада односима трио Мило-Амфилохије-Вучић свеједно остаје питање:

Како ће Мило да да аутокефалију ЦПЦ, која је могућа и функционална на терену, коју признају остале Цркве и која неће да га обори са власти?

А мислим да одговарањем на то питање можемо да добијемо неке одговоре и на односе ове тројице за оне које то занима.

пре 33 минута, Жичанин рече
Зашто Патријарх и многи Епископи нису позвали народ на улице, на велики скуп у знак подршке Митрополије и Срба у Ц.Гори?
Зато што прећутно подржавају годинама овај мафијашки режим. 
И сви Епископи који су подигли глас против комунизма, и против ове мафијашке власти су сада стављени на стуб срама, против њих се води медијска хајка.

Zato sto imaju inf ko se sa kim, kada i zbog cega sastajao i zato sto su prozreli celu igru, zato sto ne znaju kako da istinu saopste i uzdaju se u samoregulaciju...
A mozda su procenili da je najbolje da se rese balasta i da puste da se stvari odvijaju svojim tokom...

Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију

Amfilohije podgoričkim Vijestima: Vučić je izdajnik, izdaće Kosovo, nismo se raspravljali

Braćo, i sestre, mrzitelji. Što vi lepo ne pređete kod Marka Radosavljevića. 

Ili možda stvarate od Zorana novog Marka. 

On 13.6.2019. at 11:09, Zoran Đurović рече

Јанићије је добар човек, али хипнотисан Амфилохијем. Зато ће платити скупу цену. У СПЦ су били наивни и неспособни, тако да су их сада Амфилохије, Максим, Григорије довели до свршеног чина.

Није ми јасно зашто Григорије? Он је по мени, јако частан човек и жртва Митрополитовог покушаја да удовољи Фанарима тако што ће нас екуменистички преко колена, покатоличити, јер озбиљан дијалог би захтевао велики теолошки рад. Па се после Крита у Солуну ако се не варам исповедио и покајао. По мени је Григорије па и ви сами, неосновано пропагандна жртва тог замаха фанара кроз Митрополију СПЦ, из ког су Фанари изашли неопечени, за почетак али видећемо до када (имао сам неко виђење о Кирилу Московском и ПутинуsFun_bat). Након чега су наставили даље да мељу месо наших Славјанских Цркви.

Питање ми се поставља, може ли неко из СПЦ или Кирил Московски да буде Патријарх васељенски? Или мора да буде Фанар или неки Грк, Армен...?

1 hour ago, Жичанин рече

Зашто Патријарх и многи Епископи нису позвали народ на улице, на велики скуп у знак подршке Митрополије и Срба у Ц.Гори?

Зато што прећутно подржавају годинама овај мафијашки режим. 

И сви Епископи који су подигли глас против комунизма, и против ове мафијашке власти су сада стављени на стуб срама, против њих се води медијска хајка.

Брате, ти знаш да те волим, али је ово паметно одлучено, јер нема ништа од одузимања имовине. Спц, осим Лохија, никад није подржавала Мила. 

пре 37 минута, Vladan :::. рече

Гледам га (а и остале) малтене искључиво кроз то шта је радио од када се убрзала криза у Украјини а нарочито од фамозног Максимовог интервјуа након којег је СПЦ почела да пуца по шавовима. Зашто га гледам само кроз тај период? Зато што су од тада почеле да падају маске, почели су људи да се брукају и показују од чега су направљени, што ћутањем, што бављењем глупостима, што саопштењима, што медијским урадцима, што прављењем кланова и промоцијом.

Амен! Амфилохије завађа и народ у Србији црнећи Вучића (нисам Вучићев фан ни најмање, али ни Жутих), а то све чини да би га приказао Миловим коалиционим партнером и како ће да поклони имовину спц у ЦГ као ову на КиМ. Лохи једноставно не бира средства. Поделио је сабор, створио свој клан и онда су покушали да направе пуч у СПЦ са контра приопћењем. Најгоре у целој причи је што је успео да поквари наше односе са Москвом.  

пре 28 минута, Аристарх рече

Није ми јасно зашто Григорије? Он је по мени, јако частан човек и жртва

Неки сматрају да је григорије опасан бизнисмен од своје 4-те године. Ја не разумем да ли је то теолошки оправдано или није, да владика поседује приватно два хотела у неком градићу у херцеговини. Интуитивно ми се намеће да је то у реду. само док се не кандидује за Председника, премијера, скупштинског посланика... што имамо код Римокатолика. Нисам чуо да га нападају као качавенду или онога у Руму да спопада младе даме или да је недај боже педер...

Суштински говорим само о фанарима и хаосу који су направаили у Православљу. Зато сам и поставио оно питање... Ево снимак где објашњава да је бизнисмен од 4-те године, морао сам поставит:945729:.

пре 4 часа, Kifa рече

Све је део притиска на СПЦ у Црној Гори и уопште. Сва та писања о обнови аутокефалије ЦПЦ и слично. Али једноставно треба остати чврст и према Милу, и према западу, и према свим притисцима на СПЦ. Па ЦПЦ је секта над сектама. Видите како их се и расколници из Украјине сад одричу. Ко онда једини може да обнови канонску аутокефалну ЦПЦ? Па само митрополит Амфилохије, али он то не жели нити хоће. А и да хоће, и да се предомислио, он то не сме од честитог верног народа у Црној Гори и честитог свештенства. Али зато ће Амфилохије покушати да добије аутономију по принципу ... Ваша Светости, браћо Архијереји, оде нам сва имовина СПЦ у руке државе ако нам под хитно не дате најширу могућу аутономију за Православну Цркву у Црној Гори. ... Сам след будућих догађаја јасно ће показати да ће то бити следећи могући предлог Митрополита Амфилохија. Ако Мило на то пристане значи да је све што се збивало у последње време била скривена игра за необавештене масе и прећутни договор Мила и Амфилохија. Ако Мило пак не пристане на аутономију значи да је запад решио да покуша по сваку сваку цену изазвати сукобе у Црној Гори и покуша да реши не само питање СПЦ у Црној Гори већ и цело српско питање у Црној Гори. По принципу Олује. Али и ту запад има погрешне процене, а и многи хотимични или нехотимични паничари у нашим редовима. Лично, изгубио сам поверење у Митрополита Амфилохија још одавно, јер је годинама свесно и намерно фолирао и честити верни народ у Црној Гори, и честито свештенство, лажном причом да је идеја о аутономији удбашка прича, а све време док је то неискрено протурао у свештенству, он је лично имао паралелне договоре са Милом око те исте аутономије (коју је предходно проглашавао удбашким гласинама). Дакле прича о аутономији је још од 2011 Амфилохијев лични план и његов лични договор са Милом. Све време је митрополит Амфилохије од 2011 тајно договарао аутономију са Милом а свештенству у ЦГ крајње неискрено просипао причу да су приче око спремања аутономије лаж, и да је то око аутономије - гласина. Негде око 2015., када је Амфилохије увидео да је прозрен, и да су многи у СПЦ лично дознали за његове тајне договоре са Милом око аутономије, он је већ почео јавно, међу свештенством и монаштвом, да прича да је за најширу аутономију. И како онда веровати таквом човеку као што је Амфилохије који је и своје сопствено свештенство лагао годинама, а дужан је да му говори истину, и који се не либи да своје тајне договоре са некрштеним криминалцем Милом назива удбашким гласинама, а потом јавно почне да прича да је и он за аутономију. Да није било чврстог и доброг става Патријарха Иринеја и владике Иринеја Бачког, та прича о аутономији би још 2011 или 2012 прошла и у Црној Гори и у СПЦ. Али, Амфилохије се преварио у процени, иако је једно време чак ангажовао и Русе у причу да га подрже око аутономије. Ни Руси му ту нису могли помоћи.

Да, ово је све тачно. Ја сам текст писао имајући у виду крајњи циљ, а то је аутокефалија. Први корак би била аутономија. Сасвим си у праву да са Лохију не може веровати на реч (мене је лично слагао не знам колико пута) и он је свих ових година преговарао са Милом и гледали су како би се докопали аутономије. Сада су овим Предлогом добили јак аргумент. 2 су могућа сценарија: 

1) Венецијанска комисија (ВК), чије је мишљење саветодавно, заседа 21-2 јуна. По мојој оптимистичкој верзији они ће то оборити. То мишљење дели и Адвокат Иван Симић: – Iako imovina Crkve ima sasvim posebnu duhovnu, istorijsku i nacionalnu vrednost, ona se u ovoj situaciji mora braniti najpre s pravnog stanovišta, kao imovina koja pripada pravnom licu – SPC... – Kao neko ko nije verski ali jeste pravni fanatik, moram da naglasim da manastiri i crkve u Crnoj Gori nikako ne mogu da postanu državna imovina. Crkva je odvojena od države, a u pravnom saobraćaju predstavlja posebno pravno lice, sa svojom imovinom... Restitucija je preduslov za pripadnost društvu koje temelji evropske vrednosti, pa je neshvatljivo da danas jedna država, koja teži tim vrednostima, ima planove za novi krug konfiskacije.

2) ЦГ може да не прихвати то мишљење јер им је то јакао страшило у овој игри, па кад добију аутономију, сами ће променити закон. Уколико би пак, како неки мисле, ВК се изразила позитивно, онда би СПЦ заиста била у тешкој ситуацији, али у пракси се светиње неће моћи отети, и изазваће се крвопролиће. Без крви неће проћи. Оружје је у народу и то би значило и крај Дуванског Краља.   

пре 8 минута, Аристарх рече

Неки сматрају да је григорије опасан бизнисмен од своје 4-те године.

:0426_feel:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Пад маски са пучиста на ПБФ

Пучисти на ПБФ су се начисто изгубили у својим лагаријама. Оно што сам писао у више наврата за Перишића и Кубата овде се види очигледно. Када сам пре неколико година причао са неким владикама са каквим преварантима имају посла, нису ми веровали. Сада верују.
      Поред пуштања снимака – ту се види колико су притворни и подмукли, јер су тајно снимали и пуштали оно што мисле да им одговара – док су Митрополита Порфирија тајно снимали на предавањима и онда то прекрајали да би направили петпарачке вести на које се наивни могу пецати. Сво ово време су овејавали по БУ, кукајући на «зле и мрачњачке» синодалце, а сада су узели и да туже ПБФ статутарној комисији. Ускоро ћемо имати то мишљење. Игњатија су психички урнисали, па је тачно што наведе Максим да је овај изгубио сан. Овде вам пак доносим Перишић-Кубат писмо професорима на ПБФ и одговор Митрополита Порфирија:
      1)      Уважене колеге,
      непријатно нам је што вам се обраћамо овим поводом, али мислимо да сви треба да будете обавештени о појединим збивањима на нашем Факултету. Наиме, данас смо од нашег курира господина Љубомира Грчића сазнали о дешавањима која су се збила непосредно пре седнице Наставно-научног већа заказане за 5. 12. 2019. године. Господин Грчић је тога јутра из Ректората донео на Факултет допис Ректорке проф. др Иванке Поповић у којем нас (по четврти пут!) Ректорка упозорава на чињеницу да Савет нашег Факултета није легално изабран, те да сходно томе све одлуке које донесе, будући нелегалне не могу производити правно важеће последице. Речима саме Ректорке: „Савет не може да остварује надлежности прописане Законом и актима Универзитета и Факултета [дакле, да усвоји оставку декана, постави вд декана, закаже седницу, итд, итд] док његов састав не буде конституисан у складу са прописима“. Овај допис је курир Љубомир Грчић донео са Универзитета у оквиру својих радних обавеза. Међутим, приликом предаје дописа, на Факултету је доживео озбиљне непријатности, само због тога што је вршећи своју дужност донео Ректоркин допис. Убрзо пошто је допис предао у деканат, са телефона доцента Драгана Карана позвао га је митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије, који га је приликом разговора оптужио за то што је уопште донео допис, између сталог, речима: „Ти лажеш“ [да су ти са Универзитета рекли да донесеш допис], „Признај за кога радиш, ко те је послао“ (sic!), „Одуваћу те“ и сл. Подсећамо вас на то да се ове претње односе на човека који је давно остао без оба родитеља, и тренутно од свог посла храни четворочлану породицу. Међутим, није се све завршило на претњама митрополита Порфирија. Сутрадан, доцент Драган Каран је одвео господина Грчића у свој семинар и вербално малтретирао. Уместо да се опомена Ректората прими са захвалношћу и уради све да се отклоне поменути недостаци, прети се куриру који је опомену донео а документ се скрива од очију професора и сарадника Факултета (а изгледа и од самог секретара).

Но, ни то није цела прича. Да ствари буду још горе, уочи седнице ННВ 12. 11. 2019. године, која је сазвана јер је СА Синод тражио од ННВ да разреши дужности декана Његово преосвештенство владику Игнатија, у вечерњим часовима митрополит Порфирије је позвао колегу проф. др Драга Санду, и том приликом му рекао: „Патријарх ти је поручио да, уколико сутра не гласаш за смену декана, глава ти је на пању.“ Колега Сандо је исте вечери о том разговору обавестио декана владику Игнатија. Ни овим се, међутим, претње не исцрпљују. Сетимо се да је исти митрополит пре нешто више од годину дана са једним младим доцентом водио врло непријатан разговор, у којем је, поред осталог, припретио да ће, уколико се Факулет не буде понашао према упутствима Синода „владика Иринеј и он отићи код Вучића и скинути Факултет са Универзитета“.
      Колегијална дужност и елементарна људскост нас је нагнала да вам се на овај начин обратимо и са овим чињеницама упознамо. Више је него жалосно и апсолутно недопустиво да се овако нешто континуирано дешава на нашем Факултету. Овим путем смо вас хтели само обавестити о нашој (а уверени смо и вашој) људској нелагоди коју свако мора осетити у додиру са оваквим појавама. Зато апелујемо на све вас (укључујући и митрополита Порфирија) да се као чланови академске заједнице озбиљно тргнемо и да почнемо да се са много више уважавања односимо једни према другима (било да смо наставно или ненаставно особље) да бисмо заједничким напором превазишли ове врло мучне ситуације у које смо чини се почели да све више западамо.
      С изразима колегијалног уважавања,
      Проф. др Владан Перишић
      Проф. др Родољуб Кубат

2) Поштоване колегинице и колеге,
      Мејл који су на електронске адресе наставника и ненаставног особља ПБФ упутили професори Родољуб Кубат и Владан Перишић подсетио ме је на разговоре које сам годинама водио са покојним академиком и професором нашег Факултета Владетом Јеротићем. У њима се, академик Јеротић, често освртао на један од најпримитивнијих облика психолошких механизама одбране којим се его особе брани од властитих непожељних нагонских тежњи и осећања несвесно их приписујући другим лицима - пројекцију. У њој се намере, ставови и жење других људи тумаче у складу са сопственим потиснутим склоностима.
      Пошто знам, као што већина од вас такође зна, да су методи које критикују Кубат и Перишић управо њима својствени, и да су их они годинама примењивали на ПБФ-у, па и током ових претходних бурних дана, помислио сам да је овде реч о поменутом механизму одбране. Међутим, пошто знам да су догађаји које у писму описују нетачно представљени - што је добро познато личностима које се поименице наводе у њему - односно да Перишић и Кубат обмањују и кривотворе истину, закључио сам да, самим тим овде није реч о несвесном процесу него о свесној и злонамерној манипулацији и клевети.  
      Митрополит Порфирије
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Пад маски са пучиста на ПБФ

Пучисти на ПБФ су се начисто изгубили у својим лагаријама. Оно што сам писао у више наврата за Перишића и Кубата овде се види очигледно. Када сам пре неколико година причао са неким владикама са каквим преварантима имају посла, нису ми веровали. Сада верују.
      Поред пуштања снимака – ту се види колико су притворни и подмукли, јер су тајно снимали и пуштали оно што мисле да им одговара – док су Митрополита Порфирија тајно снимали на предавањима и онда то прекрајали да би направили петпарачке вести на које се наивни могу пецати. Сво ово време су овејавали по БУ, кукајући на «зле и мрачњачке» синодалце, а сада су узели и да туже ПБФ статутарној комисији. Ускоро ћемо имати то мишљење. Игњатија су психички урнисали, па је тачно што наведе Максим да је овај изгубио сан. Овде вам пак доносим Перишић-Кубат писмо професорима на ПБФ и одговор Митрополита Порфирија:
      1)      Уважене колеге,
      непријатно нам је што вам се обраћамо овим поводом, али мислимо да сви треба да будете обавештени о појединим збивањима на нашем Факултету. Наиме, данас смо од нашег курира господина Љубомира Грчића сазнали о дешавањима која су се збила непосредно пре седнице Наставно-научног већа заказане за 5. 12. 2019. године. Господин Грчић је тога јутра из Ректората донео на Факултет допис Ректорке проф. др Иванке Поповић у којем нас (по четврти пут!) Ректорка упозорава на чињеницу да Савет нашег Факултета није легално изабран, те да сходно томе све одлуке које донесе, будући нелегалне не могу производити правно важеће последице. Речима саме Ректорке: „Савет не може да остварује надлежности прописане Законом и актима Универзитета и Факултета [дакле, да усвоји оставку декана, постави вд декана, закаже седницу, итд, итд] док његов састав не буде конституисан у складу са прописима“. Овај допис је курир Љубомир Грчић донео са Универзитета у оквиру својих радних обавеза. Међутим, приликом предаје дописа, на Факултету је доживео озбиљне непријатности, само због тога што је вршећи своју дужност донео Ректоркин допис. Убрзо пошто је допис предао у деканат, са телефона доцента Драгана Карана позвао га је митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије, који га је приликом разговора оптужио за то што је уопште донео допис, између сталог, речима: „Ти лажеш“ [да су ти са Универзитета рекли да донесеш допис], „Признај за кога радиш, ко те је послао“ (sic!), „Одуваћу те“ и сл. Подсећамо вас на то да се ове претње односе на човека који је давно остао без оба родитеља, и тренутно од свог посла храни четворочлану породицу. Међутим, није се све завршило на претњама митрополита Порфирија. Сутрадан, доцент Драган Каран је одвео господина Грчића у свој семинар и вербално малтретирао. Уместо да се опомена Ректората прими са захвалношћу и уради све да се отклоне поменути недостаци, прети се куриру који је опомену донео а документ се скрива од очију професора и сарадника Факултета (а изгледа и од самог секретара).

Но, ни то није цела прича. Да ствари буду још горе, уочи седнице ННВ 12. 11. 2019. године, која је сазвана јер је СА Синод тражио од ННВ да разреши дужности декана Његово преосвештенство владику Игнатија, у вечерњим часовима митрополит Порфирије је позвао колегу проф. др Драга Санду, и том приликом му рекао: „Патријарх ти је поручио да, уколико сутра не гласаш за смену декана, глава ти је на пању.“ Колега Сандо је исте вечери о том разговору обавестио декана владику Игнатија. Ни овим се, међутим, претње не исцрпљују. Сетимо се да је исти митрополит пре нешто више од годину дана са једним младим доцентом водио врло непријатан разговор, у којем је, поред осталог, припретио да ће, уколико се Факулет не буде понашао према упутствима Синода „владика Иринеј и он отићи код Вучића и скинути Факултет са Универзитета“.
      Колегијална дужност и елементарна људскост нас је нагнала да вам се на овај начин обратимо и са овим чињеницама упознамо. Више је него жалосно и апсолутно недопустиво да се овако нешто континуирано дешава на нашем Факултету. Овим путем смо вас хтели само обавестити о нашој (а уверени смо и вашој) људској нелагоди коју свако мора осетити у додиру са оваквим појавама. Зато апелујемо на све вас (укључујући и митрополита Порфирија) да се као чланови академске заједнице озбиљно тргнемо и да почнемо да се са много више уважавања односимо једни према другима (било да смо наставно или ненаставно особље) да бисмо заједничким напором превазишли ове врло мучне ситуације у које смо чини се почели да све више западамо.
      С изразима колегијалног уважавања,
      Проф. др Владан Перишић
      Проф. др Родољуб Кубат

2) Поштоване колегинице и колеге,
      Мејл који су на електронске адресе наставника и ненаставног особља ПБФ упутили професори Родољуб Кубат и Владан Перишић подсетио ме је на разговоре које сам годинама водио са покојним академиком и професором нашег Факултета Владетом Јеротићем. У њима се, академик Јеротић, често освртао на један од најпримитивнијих облика психолошких механизама одбране којим се его особе брани од властитих непожељних нагонских тежњи и осећања несвесно их приписујући другим лицима - пројекцију. У њој се намере, ставови и жење других људи тумаче у складу са сопственим потиснутим склоностима.
      Пошто знам, као што већина од вас такође зна, да су методи које критикују Кубат и Перишић управо њима својствени, и да су их они годинама примењивали на ПБФ-у, па и током ових претходних бурних дана, помислио сам да је овде реч о поменутом механизму одбране. Међутим, пошто знам да су догађаји које у писму описују нетачно представљени - што је добро познато личностима које се поименице наводе у њему - односно да Перишић и Кубат обмањују и кривотворе истину, закључио сам да, самим тим овде није реч о несвесном процесу него о свесној и злонамерној манипулацији и клевети.  
      Митрополит Порфирије

View full Странице
    • Од Логос,
      Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије обишао је данас радове на изградњи Саборног храма Преподобне Мати Параскеве – Св. Петке, на Божовој главици у Даниловграду.     Претходно је у манастиру Ждребаоник, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије са свештенством служио Свету литургију, након које је и одржана сједница Одбора за изградњу Саборног храма Св. Петке.   По ријечима оца Жељка Ћалића, пароха даниловградског, Одбор је констатовао да ће се врло брзо (ових дана) почети са изградњом храма, с обзиром да су добијене све потребне дозволе и сагласности за његову градњу.   Камен темељац за Саборни храм Свете Петке, коју племе Бјелопавлића слави као крсну славу и своју заштитницу, Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије освештао је 29. октобра 2017. године. Храм се гради по пројекту проф. др Светислава Поповића, декана Архитектонског фатултета у Подгорици, на плацу који је Црквеној општини поклонила Олга Беговић. У изградњи храма учествују Бјелопавлићи, али и сви други становници даниловградске општине.     Извор: Митрополија црногорско-приморска

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...