Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Логос

Митрополит Амфилохије: Први пут у историји атеиста покушава да ствара своју цркву!

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 26 минута, Kifa рече

Воли Амфилохије те драматуршке перформансе и остала набијања тензија. Све са једним циљем - Црквена аутономија Црне Горе у односу на Београд. На брзину. У цајтноту. Сад или никад ... за спас СПЦ и српства уопште 0509_music  ... Али , без обзира на Крит, ово неће проћи. Друга је ово тема. ... Но пасаран ... :osmeh:

НИсам знао то, то је компликовано питање. Сад криви 10% хрвата у Боку Которску да ангажовано иду да сруше ново изграђену крстионицу старе Митрополије, притом без грађ. дозволе. На такве ствари га је Вучић гањао на сабору. Тај сабор има више извештаја, не зна се ко се коме покајавао. У 10 дана су била 3 различита извештаја.

зато ја мсм. да он има јако лоше саветнике али да није против СПЦ. Само се меша у политику без потребе, он би код Лукашенка у Бјелорусију исту ствар радио. то је спектакл читати њега и о њему.

пре 39 минута, Kifa рече

Митрополит је то неколико пута понављао. Али, ево ти на пример овде. 

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:690816-Mitropolit-Amfilohije-za-Novosti-Mila-bih-krstio-u-Ostrogu

Има интервју. 

Овде га је критиковао Митрополит, има чланака где га је проклињао више пута, да сам ја прочитао. Некад и 3.000 пута преко Светог Петра Цетињског. Али ја сам читао ЦГ новине на нету, па сам за два сата видео стање. ТИ читаш новости, нема ту пикантних детаља... Суштински највише грађани иду у Стразбург, отимају им све на обали мора, Цркви такође. Црква неку имовину и сама продаје... мсм. то је њихова ствар, док се не врате мигранти преко пештер планине и ослободе огњишта своја и обале наше.

Знам пуно тога и око те имовине на Приморју. Из прве руке. И ко се бунио од Примораца. И зашта. И ко му је изградио зграду у Подгорици поред храма светог Ђорђа. И како се шта продаје. И шта ће тек да се ради. Али нећу да дижем непотребну прашину. Ипак је он Митрополит и хоћу да га у много чему заштитим и од њега самог. А и због Цркве. Да се народ не бави таквим стварима. Можда би се неко саблазнио. Довољно се Амфилохије упетљао и овако. Воли политику. То му је просто страст. То сви у Црној Гори виде. Хоћу да га поштедим и од њега самог. Ушао је и у године. Да не испадне да прогањам старца, или да га пратим. Али имам пуно људи у Црној Гори који ме редовно о свему обавештавају. Кад би сад испричао све што знам, не би многи издржали, а да се не узмуте. Нећу. Има Бог. Он све види. И Амфилохијеве слабости и моје слабости. Нико није безгрешан. На крају крајева, ма колики он глумио, хоћу да верујем да му је крајња намера добра. А да су му неки од саветника катастрофа и да су врло блиски Миловим круговима то већ и врапци на гранама знају у Црној Гори. То се овде у Србији пале на разне приче, јер гледају на Амфилохија из друге перспективе и не знају га добро. Али надам се и верујем да ће и поред масе катастрофалних грешака он остати веран Цркви. 

пре 28 минута, Kifa рече

Знам пуно тога и око те имовине на Приморју. Из прве руке. И ко се бунио од Примораца. И зашта. И ко му је изградио зграду у Подгорици поред храма светог Ђорђа. И како се шта продаје. И шта ће тек да се ради. Али нећу да дижем непотребну прашину. Ипак је он Митрополит и хоћу да га у много чему заштитим и од њега самог. А и због Цркве. Да се народ не бави таквим стварима. Можда би се неко саблазнио. Довољно се Амфилохије упетљао и овако. Воли политику. То му је просто страст. То сви у Црној Гори виде. Хоћу да га поштедим и од њега самог. Ушао је и у године. Да не испадне да прогањам старца, или да га пратим. Али имам пуно људи у Црној Гори који ме редовно о свему обавештавају. Кад би сад испричао све што знам, не би многи издржали, а да се не узмуте. Нећу. Има Бог. Он све види. И Амфилохијеве слабости и моје слабости. Нико није безгрешан. На крају крајева, ма колики он глумио, хоћу да верујем да му је крајња намера добра. А да су му неки од саветника катастрофа и да су врло блиски Миловим круговима то већ и врапци на гранама знају у Црној Гори. То се овде у Србији пале на разне приче, јер гледају на Амфилохија из друге перспективе и не знају га добро. Али надам се и верујем да ће и поред масе катастрофалних грешака он остати веран Цркви. 

Мсм. да идеалистички посматраш пост-милошевићево време, мени то изгледа обрнуто. Хахаха доводиш у питање, разлог зашто је митрополит направио манастир у Чиле, реће људи да је то шверцерска рута. Озбиљно, нисам знао то за Пг, ја одем на Луштицу свако лето, свратим до Грбља, Будве, Аде... Па знам из прве руке неке проблеме које имају људи, неки моји познаници су ишли да спрече рушење крстионице старе митрополије. Кад су се били намерачили, пре неких месец дана. Али ако су Митрополит и Мило заједно. Онда су и Вучић и Иринеј са њима. То би значило да су највећи преваранти у нашој историји. Заједно са качавендом и аном брнабић, ми би били либералнији од американаца онда.

Митрополит афилохије нема световну и духовну власт, па ти зато ови из Цг, јављају. Они су навикли да се то канонско правило, Његош је то лепо сакрио као оснивач академије анука... или са друге стране кадије су их тужиле и кадије су им сусиле... То је проблематика из црногорског вијалета остала, па санџаци који их окружују... Не може Патријарх Иринеј или Бачки Иринеј да буде крив због тога што УНЕСКО хоће да скине неке Цркве и манастире из Рашке области са листе заштите, јер неки стручњаци около граде куће, штале, кафане...

То мора суд да реши, пре или касније. Није проблем што краду, проблем ће бити новим власницима кад буду морали све да врате. Ја не мсм. да ломим главу као праведници под комунизмом на силне национализације. Али дефинитивно М.Амфилохиј има лоше саветнике, ако си пратио Вучића кад препричава сабор уЖичи. По њему, Митрополит је измишљао оптужбе занесен погрешним предпоставкама по питању терминолошког значења неких његових изјава и споразума које СРБ. има. Као и Устава. Због чега узбуњује грађане републике Србије заједно са Артемијем...

Митрополит Амфилохије је контраверзна личност, али се надам да ће ипак остати веран СПЦ-у. Он је једини који може нањети велике штете нашој цркви. Његова ситуација је сложена као и ситуација Онуфрија у Украјини. Већина ву ерника и свештенства вероватно имају српску националну свест, али већина која уз помоћ државе расте у држави има црногорску свест, а треба мислити и о њима у пастирском смислу.Он  има подељену националу свест српско-црногорску.  С друге стране оно што ја подразумевам под српском свешћу (Скоро непрекинута нит од српске прве државе, преко косовског мита до данашњих дана) је у Србији још у горем стању него у Црној Гори. Ако би Вучић сутра рекао да су Срби Албанци мислим да би 20% становништва и тзв. интелектуалаца почело да брани ту тезу без имало стида. Амфилохије брани Косово јер је то и стуб идентитета традиционалне Црне Горе али и Срба у БиХ као и Хрватској, чак више него у самој Србији. Амфилохија нападају вучичевци не зато што је он против таквог српства већ зато што је још увек за њега. Велика искушења иду за све, али изгледа да тако мора да се види што би ми рекли ко је вера, а ко невера. Све оно што је било некад у време Христа и апостола се и сада понавља у неком облику. Ја би волео васкрсење без крста, али знам да то не иде, Бог допушта све ово да и сами видимо ко смо и шта смо и од ког смо материјала. Чини ми се да сам ја слама, али Бог зна. Да ли ће бити државе, Косова у Србији и српске Црне Горе не знам. То се мени чинило неупитно и дио мог разумевања себе и света пола мог живота. Цркве ће бити то је сигурно, оно што је идол ће отпасти, само да са идолом и ми не отпаднемо. 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Kада је Мило Ђукановић ове године најавио да ће радити на обнови аутокефалне црногорске цркве, митрополит црногорско-приморски је поручио - то је први пут у историји да атеиста хоће да прави цркву.       "Признајем да нисам способан да употребим благу реч, некад из мене избије Динарац и човек, али знам која је мера људског понашања", рекао је једном приликом митрополит Амфилохије. Рођен као Ристо Радовић у близини Манастира Мораче, говорио је - васпитаван сам уз гусле и приповедања о чојству и јунаштву.   Kада је из Баната дошао на Цетиње 1990. године, причао је - тада је мало ко овде знао ко је Свети Петар Цетињски, а сви су у кућама имали слике Јосипа Броза.   Kада су га 2000-их видели као новог патријарха српског, рекао је - неће ме се Црногорци тако лако ратосиљати. Kада је Мило Ђукановић ове године најавио да ће радити на обнови аутокефалне црногорске цркве, Амфилохије је поручио - то је први пут у историји да атеиста хоће да прави цркву.   У разговору за РТС митрополит црногорско-приморски Амфилохије говорио је о иницијативи врха црногорске државе и Закону о слободи вероисповести, о Милу Ђукановићу, Момиру Булатовићу, Слободану Милошевићу, Зорану Ђинђићу, Александру Вучићу, о своје три деценије на Цетињу.     Извор: РТС

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...