Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Za pocetak bih se izvinio ako sam temu postavio u pogresnu sekciju foruma u tom slucaju molim moderatore da je premeste u drugu sekciju i da mi ne zamere.

Mozda ce vam ovo zvucati rogobatno ako kazem da nisam neki vernik, ali to sam izabrao kako bih vam priblizio trentuno stanje, jer je verovatno od znacaja za ono o cemu cu u nastavku pricati. Kada sam bio mladji,14-15 godina, u jednom trenutku sam poceo intenzivno da razmisljam o tome da li postoji zivot posle smrti i nekako sam zakljucio da ga nema i da nije logicno bas. Bilo je to dosta teskih dana kao da je sve izgubilo smisao i samo sam o tome razmisljao. Srecom je to proslo i bio sam miran narednih godina (sada mi je 23). U tom periodu nekad sam isao na liturgije, ali ne redovno niti preterano cesto.

Sad dolazim do problema pre jedno 7-10 dana mi se kao grom iz vedra neba vratila ta misao, verovatno zato sto je u poslednjih godinu dana umrlo par ljudi za koje sam bio vezan iz familije. I opet sam imao slicno iskustvo kada pomislim o kraju kao da mi se na trenutak telo paralise i sav se skoro zacrvenim verovatno od nemoci da odgovorim na pitanja. A pitanja koja su me mucila su sledeca. Po cemu bi se smrt razlikovala od sna, jer smo tokom sna mi nesvesni, dakle ne bismo znali ni da smo umrli kada bi nam se to desilo tokom sna. Takodje dodatno pitanje koje me muci je sta je sa ljudima koji se rode sa nekim mentalnim deformitetom ili ljudima koji steknu mentalno oboljenje tokom zivota, kako bi oni uopste mogli da nastave sa vecnim zivotom kada imaju takvo trenutno stanje svesti. Takodje stariji ljudi cesto podetinje i to mi je nekako sumnja da ce i on tipa biti u vecnom zivotu u njihovom najboljem stanju svesti (na primer onome iz mladosti, srednjih godina...). Ova pitanja su mi i ranije padala na pamet, ali jednostavno kao da me nisu pogadjala.

Jos jedno mozda cudno pitanje, ali zasto bi se neko onda molio za zdravlje ako ce mu svakako biti bolje u drugom zivotu?

Nadam se da ce neko uspeti da mi da dobar odgovor na ova pitanja i da mi pomogne da vratim naruseni duhovni mir. Da budem iskren tesko bi mi bilo da se pomirim sa ateistickim pristupom. Inace generalno u zivotu mi je sve potaman i nemam za sta da se pozalim osim ove nedoumice koja mi ne da mira.

Hvala svima

Teska pitanja, mozda da potrazis odgovor kod nekog svestenika (ako poznajes nekoga)

Inace, u veri smrt je vezana sa dusom kao delom u coveku, koji je nematerijalna i duhovna stvar i kada covek umre telom dusa nastavlja da zivi svojim zivotom u zagrobnom zivotu. I na primer, dobro, spavas, mi smo nesvesni ali opet sanjamo razne snove koji na neki nacin predstavljaju i nas dusevni zivot i onda mozemo na neki nacin sebi predstaviti i postojanje zivota posle smrti koji ce se odvijati se na tom jednom dusevnom i duhovnom nivou ,.... nesto slicno po analogiji spavanju i snovima. Just_Cuz_19

Tako isto zivot posle smrti vezan je za dusevni i duhovni zivot i za one koji su mentalno oboleli ili suzene svesti i sve ce se nekako, sav covekov zivot ce se preslikavati u taj zivot duse posle smrti, dusa ima sigurno neku sposobnost percepcije stvari  i mogucnost prosvecenja i tamo, sigurno da dusa ima neku svoju 'svest', slicno kao sto sada imamo svest,......tako da, i oni koji su ovde ograniceni 'telesnom' svescu , nece biti ograniceni tamo dusevnom 'svescu'.

Pa, za zdravlje se molimo jer to prirodna potreba coveka, ne mozemo da izdrzimo tezinu i bolove bolesti pa trazimo pomoc od doktora i od Boga .... ali, ima kod velikih svetitelja i podviznika kroz istoriju crkve, da su trpeli velike i teske bolesti iako su molitvom Bogu mogli da se iscele i to je ipak bila velika vera u pitanju, ......ovo sto kazes, takvi ljudi svetitelji verovali su i znali su da ce im biti bolje u drugom zivotu i nisu brinuli za bolesti i svoje zdravlje.

mislim da se trenutno bavis mnogo teskim stvarima i pitanjima na koje ne mozes tako lako dobiti odgovore...ja licno mislim da bi prvo trebalo da prestanes da se bavis njima jer ti ona nece biti na duhovnu korist...ono sto treba da znamo, to nam je dato...bolje pokusaj malo sa molitvom...

i pocni sa citanjem tekstova koji su za pocetnike u veri...na nasem sajtu ih ima dosta...tako ces preusmeriti paznju na neke korisnije stvari u ovom trenutku...

na kraju bi bilo jako dobro da porazgovaras sa nekim dobrim duhovnikom, sa nekim ko ce ima vremena i volje da ti se posveti...

духовна литература по савету свештеника или духовника и лагано степеник по степеник. одговори ће долазити сами по себи... 

@АлексаС 

probaj ovo. njemu verujem.

https://www.youtube.com/watch?v=-xtHLFUkV-o&list=PLjs78BGA5NNBRzXO5DRDnB0Mq0FS_sCZY&index=1

rekla bih da tebe muci strah od smrti. pitanja i odgovori su tu sekundarna stvar.

timor mortis conturbat me.

@АлексаС ali provali oko 23.30 kaze danas je gotovo nepristojno postavljati pitanja o smrti. to se krije od ljudi, sklanja sa pozornice...savremeni covek zeli da se distancira od toga. 

tako da je ovo lepa prilika da malo porazmislis o Bogu, kad si se vec zapitao sve to.

@Bokisd
Hvala na odgovoru. Ovo oko sna mi nije uverljiv odgovor na pitanje, jer to bi moglo samo da bude posledica toga sto smo i dalje zivi. Odgovor za zdravlje je dosta dobar sto se mene tice.

@JESSY
Hvala na odgovoru, voleo bih da ne moram da se bavim njima trenutno, ali tesko bi mi bilo da se molim dok jos uvek preispitujem to cemu se molim.

@Предраг М
Hvala na odgovoru, verovatno da je to i najbolje, ali trenutno mi nije bas lako izvodljivo da idem da posecujem manastire.

@ana čarnojević
Muci me taj strah i iz njega proizilaze ova pitanja. Mada trenutno mi nije jasno kako i sve ostale ne muce i slicna pitanja i kako se tako lako nose sa njima, tj. neko se pomirio sa tim, a drugi su ubedili/uverili sebe u postojanje Boga. Sto se tice snimka, dosta je zanimljiv, ali vise daje neki pregled razvoja religija, a sa ovim delom iz 23.30 se slazem u potpunosti.

Nadam se da ce se jos neko ukljuciti u diskusiju, pogotovu neko od teologa.

Полако. Ето, на пример то питање болесних који се моле за здравље, и оних са другим проблемима. Можда их не треба тако издвајати...Живимо сваки дан. Једна моја сусетка каже да је сваки дан неки други дан.

Слободни смо да прихватимо друге људе. и сами себе.

Заиста сте поставили тешку тему. 

пре 31 минута, АлексаС рече

@ana čarnojević
Muci me taj strah i iz njega proizilaze ova pitanja. Mada trenutno mi nije jasno kako i sve ostale ne muce i slicna pitanja i kako se tako lako nose sa njima, tj. neko se pomirio sa tim, a drugi su ubedili/uverili sebe u postojanje Boga. Sto se tice snimka, dosta je zanimljiv, ali vise daje neki pregled razvoja religija, a sa ovim delom iz 23.30 se slazem u potpunosti.

pa okej to i jeste vazno. prvi spomenici kulture su grobnice, prvi dodir sa metafizikom je smrt nekoga koga smo poznavali, ljudi vekovima traze odgovor...velika tema. koja se danas od ljudi skriva. poziv na trazenje. ako ne dobijes odgovor ovde na forumu idi dalje. bar znas sa cim si se sreo.

ako te bas roka idi kod psihijatra. to je njihov posao. mozda je depresivna reakcija na smrt voljenih. ako te remeti da normalno funkcionises i to traje duze od godinu dana lepo kod cika doktora.

@ana čarnojević Proći će vremenom verovatno, ali bih voleo da za ubuduće imam barem neke odgovore ili neka zanimljiva tumačenja, jer sam malo naučni tip, a i volim da razmišljam o najrazličitijim stvarima, da sagledavam situacije iz više uglova. Pitanje koje bi me svakako kad tad mučilo, možda je i bolje sto je sad da ga ne ostavljam za stare dane :D Hvala ti što si mi predstavila ovog teologa sigurno ću poslušati još nešto od njega.

пре 4 минута, АлексаС рече

@ana čarnojević Proći će vremenom verovatno, ali bih voleo da za ubuduće imam barem neke odgovore ili neka zanimljiva tumačenja, jer sam malo naučni tip, a i volim da razmišljam o najrazličitijim stvarima, da sagledavam situacije iz više uglova. Pitanje koje bi me svakako kad tad mučilo, možda je i bolje sto je sad da ga ne ostavljam za stare dane :D Hvala ti što si mi predstavila ovog teologa sigurno ću poslušati još nešto od njega.

pa ljudi smo. ta volja za zivotom i radost zivota je ipak osnov svega. mi se molimo za zdravlje onih koje volimo zato sto volimo da su u nasoj blizini. to je tako logicno. voleli bi da zajedno predjemo taj put ili veci deo puta...nedostajali bi nam.

pa zar nije tako?

@ana čarnojević Pitanje oko bolesti se vise odnosilo na to da, ako verujemo da postoji vecni zivot, onda to ne bi trebalo previse da nas potresa, jer cemo se svakako sresti u buducnosti, a kako je sve vecno, onda ne bismo puno izgubili. Hvala na odgovorima Ana.

пре 5 минута, АлексаС рече

@ana čarnojević Pitanje oko bolesti se vise odnosilo na to da, ako verujemo da postoji vecni zivot, onda to ne bi trebalo previse da nas potresa, jer cemo se svakako sresti u buducnosti, a kako je sve vecno, onda ne bismo puno izgubili. Hvala na odgovorima Ana.

pa dobro ali mi nismo svi na tom stupnju duhovnog razvoja da mozemo tako lako da se nosimo sa tim pitanjima. znam ljude koji su dugo u crkvi i jos uvek imaju strah od smrti. i placu kad se sete nekog svog koga ne mogu da vide.

nemoj mene da slusas, nisam teolog, ja to onako kao neka tetka ali kapiras sta hocu da ti kazem. nemati strah od smrti je jedan lep plod duhovnog zivota. nije to lako. to imas ako stvarno znas Ko te tamo ceka. 

@АлексаС 

Aleksa pre svega dobro dosao ovde na forum. Dok ti se ne javi teolog neki, vidis, eto osetih potrebu da te pozdravim. 

Mislim da smo kroz tvoja pitanja svi manje vise prosli, postavljajuci ih sebi u nekim periodima zivota. Podsetio si me na mog sina, kad mu je umrla baka on je imao razna osecanja, tugu, ljutnju, svasta nesto. Al onda je krenula serija pitanja. A kako ce mene baka prepoznati kad umremo, pa nece me videti kao starijeg, kako ce znati da sam to ja, a sta ako ne bude ona izgledala kako je pamtim kako cu ja znati da je to ona,pa tu ce biti puno ljudi kako cemo se naci i sve tako redom. S tim sto je on tad imao 5,6god. I to su pitanja koja mozda ne tako bukvalno al muce sve nas. I to je u redu. 

Ono sto ne bi bilo dobro je da nas ta pitanja zaokupljaju na nacin da izgubimo zivotnu radost, da funkcionisemo u svakodnevnom svetu, da ucimo druzimo se, zivimo, radimo, budemo kreativni i produktivni. 

Ta pitanja nisu losa sama po sebi, ona nas teraju da preispitamo nasa uverenja, da vidimo sta je nama tu zapravo briga i zasto, ko nam nedostaje,koga bismo voleli da vidimo. I kako rastemo sto kalendarski i zivotno sto u veri, nasi odgovori na ta pitanja se menjaju. Oni nisu konstanta. 

Ne postoji tacan i ispravan odgovor. 

Sad sa neke duhovne strane, moze se tu svasta reci. Teoloski. Al i tu opet nema nekog toliko crno belog poimanja. Mnogo je vaznije sta tebi ta pitanja predstavljaju. I sta bi ti radio kad bi dobio odgovor na njih. Da li bi te "zadovoljio" neki odgovor do koga nisi sam dosao. Ti si mlad, pretpostavljam da shvatas da izgubiti bliske ljude sa sobom nosi tugu i prazninu koje prosto treba odbolovati, pustiti. Ako tebe ta pitanja u toj meri sputavaju, mozda zaista ne vi bilo lose da popricas sa nekim od poverenja. I da pre svega to sve vidis kao neki proces koji se u tebi odvija koji nije strasan. Ljudski je. Uobicajan. Nisi nista cudan zbog toga. Pre bi bilo cudno da se nikad ne zapitamo "a sta posle". 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Emilijan,
      Sta je???
      Koliko je oblast sna uopste istrazivana????
      pisite sve sta znate...
      (recite ako vec postoji tema)
    • Од Аурор,
      Vučić: Mislim da sam pravi čovek za rešavanje pitanja Kosova
      FoNet
      31.07.2017. 13:35 >13:360 Izvor: Tanjug / Dragan Kujundžić Želim da Srbija krene novim putem i da otvoreno i pošteno razgovaramo o rešenju za Kosovo, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu švajcarskom dnevniku Blik.
      Lako je reći idi i bori se za Kosovo, ali to nas je uvek vodilo u rat, ukazao je Vučić, ističući da on želi da ide novim putem za Srbiju. 
      "Želim otvorene razgovore o rešenju za Kosovo, čak i ako Srbi za to još nisu spremni. Neću se predati, jer će ta debata imati dobar efekat za sve nas, bilo da postignemo dobar rezultat ili ne", naglasio je Vučić. 
      On smatra da bi do neuspeha došlo ako nijedna strana ne bi bila voljna nešto da izgubi, jer bi se tada sukob nastavio u nedogled i nanosio bi štetu obema stranama. 
      "Verujem da sam pravi čovek za ovaj posao, jer sam bio najmlađi poslanik, najmlađi ministar i premijer, sada sam i najmlađi predsednik i više nemam ličnih ambicija", istakao je Vučić. 
      On je napomenuo da se o ustupcima ne govori javno, ali je predočio da je srpska strana spremna da nađe kompromis i postigne napredak. 
      "Sukob će se na kraju rešiti i bilo bi bolje da to bude sada, a ne kroz 100 godina", poručio je Vučić. 
      On je rekao da se mora postići da Srbi i Albanci žive u miru i prijateljstvu, kao što to rade u Švajcarskoj. 
      Vučić je rekao da postoje dva razloga zašto Brisel ne može da definiše vremenski okvir za prijem Srbije u Evropsku uniju i precizirao da su to sukob oko Kosova i odnosi sa Rusijom. 
      On je ocenio i da postoji problem sa pravosuđem, zbog neefikasnosti, a ne nedostatka nezavisnosti. 
      "Odavno smo doneli odluku koja nas vodi u EU, ali još nismo članica i moj posao je da održavam najbolje moguće odnose sa Rusijom", zaključio je Vučić.
      http://rs.n1info.com/a287568/Vesti/Vesti/Vucic-Mislim-da-sam-pravi-covek-za-resavanje-pitanja-Kosova.html
    • Од Pemac,
      Poštovanje,
      Hvala što ste me primili na Vaš forum. Imam nekoliko pitanja, lijepo bih Vas molio ako biste mi mogli pomoći Vašim odgovorima? 

Prvo, postoji li literatura koja objašnjava crkvenu liturgiju? Nisam pravoslavac, rimokatolik sam, a volim otići par puta godišnje i u obližnju pravoslavnu crkvu, međutim svaki put stojim po strani jer, osim što ne mogu razumjeti liturgiju, ne znam ni što treba činiti tijekom obreda. Dakle, želio bih shvatiti tijek i strukturu liturgije kako bih ubuduće mogao svjesnije sudjelovati u njoj. 
      Drugo, postoji li kakva literatura koja me može uvesti u crkvenoslavenski jezik, barem na razinu kojom vlada prosječan vjernik Vaše crkve?
      Treće, možete li mi savjetovati literaturu koja objašnjava hijerarhiju pravoslavne crkve jer moram priznati da ne znam što znače naslovi stavrofor, eparh itd.
      Kako se pripremaju one delicije za krsnu slavu - ima li kakva ozbiljnija literatura i po tome pitanju?
      Četvrto, gdje mogu naručiti orginalne CD-e Divne Ljubojević? Ne bih želio piratske..
      Eto toliko, hvala Vam najljepša. Srdačan pozdrav
    • Од Драшко,
      Kada vas boli duša, jel imate kome da to ispričate i da li vam bude lakše i da li nadjete put ili čak rešenje?
      Kada vas neko nenamerno povredi nekom izjavom, konstatacijom ili pitanjem, da li prećutkujete ili se desi da obajsnite da vas ta izjava, pitanje....itd...povredjuje?

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...