Jump to content

СПУТЊИК: СПЦ донела одлуку: Обновити дијалог са македонском црквом

Оцени ову тему

Препоручена порука

Свети Архијерејски Сабор СПЦ донео је одлуку да обнови преговоре о решавању статуса "Македонске православне цркве" (МПЦ) и настави разговор о томе са њеним представницима, пише "Политика", позивајући се на изворе из врха СПЦ.

Питање МПЦ било је у среду једина тема преподневног заседања највишег црквеног тела.

Како наводи лист, спровођењем одлуке о наставку дијалога са МПЦ бавиће се после заседања Сабора, Свети архијеријски синод СПЦ.

Српска црква није, како је рекао извор листа, желела да иницира обнављање дијалога са Македонцима док је у затвору био архиепископ охридски Јован Вранишевски.

Он је, међутим, пуштен на слободу 2015. године и учествује и на овом, као и на неколико претходних заседања Сабора СПЦ, заједно са владикама Православне охридске архиепископије, која је под окриљем српске цркве, пише београдски дневник

https://rs.sputniknews.com/politika/201905161119813712-spc-donela-odluku-obnovu-dijaloga-sa-makedonskom-crkvom/

View full Странице

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 43
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Дај Боже да се из овога изроди нешто добро. Браћа Македонци могу да нам замерају како смо се касно сетили да обновимо дијалог, свеједно да ли су или нису у праву поводом тога. Архиепископ Јован пуштен

Нема корист, него има штету. Али ви до сада нисте показали да сте зрели. Какву корист имате од тога што остајет у расколу кад је било јако близу решења више пута, па сте због политике више волели

Тако је. Фанар не даје аутокефалије. То треба свима да је јасно. А коме није, тај је "изгорео по главе"

Постоване слике

Nešto mi tu smrdi. Izgleda da Vartolomeju neće biti problem da napravi i Makedonsku crkvu i Crnogorsku a ima i finih kandidata i novu SPC. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 47 минута, Поуке.орг инфо рече

Свети Архијерејски Сабор СПЦ донео је одлуку да обнови преговоре о решавању статуса "Македонске православне цркве" (МПЦ) и настави разговор о томе са њеним представницима, пише "Политика", позивајући се на изворе из врха СПЦ.

Питање МПЦ било је у среду једина тема преподневног заседања највишег црквеног тела.

Како наводи лист, спровођењем одлуке о наставку дијалога са МПЦ бавиће се после заседања Сабора, Свети архијеријски синод СПЦ.

Српска црква није, како је рекао извор листа, желела да иницира обнављање дијалога са Македонцима док је у затвору био архиепископ охридски Јован Вранишевски.

Он је, међутим, пуштен на слободу 2015. године и учествује и на овом, као и на неколико претходних заседања Сабора СПЦ, заједно са владикама Православне охридске архиепископије, која је под окриљем српске цркве, пише београдски дневник

https://rs.sputniknews.com/politika/201905161119813712-spc-donela-odluku-obnovu-dijaloga-sa-makedonskom-crkvom/

Дај Боже да се из овога изроди нешто добро. Браћа Македонци могу да нам замерају како смо се касно сетили да обновимо дијалог, свеједно да ли су или нису у праву поводом тога. Архиепископ Јован пуштен је на слободу 2015. године, више од три године се ствари нису помакле с мртве тачке. Пропуста има на обе стране, а у МПЦ има дивних људи, верујућих, паметних, неоптерећених бугарофилштином и србомрштином. Због њих морамо да нађемо начин да се овај раскол реши што пре, на радост свих искрених и добронамерних Срба и Македонаца. Бојим се само да сада у македонској штампи, након последњих вести из Васељенске Патријаршије, не освану наслови попут овог - ”Касно СПЦ у Македонију стиже”

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Нажалост али чини ми се да је за македонски дијалог већ касно . Бартоломеј је већ започео процес као и са Украјином и сада је само питање времена тј. зависи колико македонци и Зајев нуде за томос. Уколико македонци пристану на дијалог то не може више да прође без Бартоломеја као медијатора и уз њихове максималистичке захтјеве јер у рукаву имају томос као џокер.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 40 минута, Талични Том рече

Бојим се само да сада у македонској штампи, након последњих вести из Васељенске Патријаршије, не освану наслови попут овог - ”Касно СПЦ у Македонију стиже”

Оооо! Буди уверен у то да ће одмах кренути медијска кампања.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 20 минута, Srdjan61 рече

Нажалост али чини ми се да је за македонски дијалог већ касно . Бартоломеј је већ започео процес као и са Украјином и сада је само питање времена тј. зависи колико македонци и Зајев нуде за томос. Уколико македонци пристану на дијалог то не може више да прође без Бартоломеја као медијатора и уз њихове максималистичке захтјеве јер у рукаву имају томос као џокер.

Па можемо дати јефтинију понуду. :))

Искрено, плаче ми се, али смејем се да не бих плакао.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Ведран* рече

Па можемо дати јефтинију понуду. :))

Искрено, плаче ми се, али смејем се да не бих плакао.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 22 минута, Srdjan61 рече

Томос би требало да издајемо ми јер смо мајка Црква. А Барт то неће признати свакако.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, farisejski.bukvojed рече

Makedonstvujusci raskolnici od Fanara mogu dobiti alokefaliju (kopirajt Vedran).

Тако је. Фанар не даје аутокефалије. То треба свима да је јасно.

А коме није, тај је "изгорео по главе"

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Ведран* рече

Тако је. Фанар не даје аутокефалије. То треба свима да је јасно.

А коме није, тај је "изгорео по главе"

Malo sam čitao neke komentara i diskusije na temu onoga što se dogadja sa Maksom. Ima jako puno ljudi koji su ovo predvideli još jako davno.  me je obradovalo jer nemam baš hrabrosti da budem usamljen u onome sto mislim i pišem. Zanim me šta nam posle svega sledi i kako će pravoslavlje izgledati za 10 godina ako Bog da da poživimo dotle.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мене занима, каква корист има СПЦ од то што не даје аутокефалију МПЦ? Надам се да ќу да добијем одговор.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Trifke рече

Zanim me šta nam posle svega sledi i kako će pravoslavlje izgledati za 10 godina ako Bog da da poživimo dotle.

Потруди се да поживиш, па ћеш видети. :smeh1:

Него што да се мислиш за 10 година унапред. Ниси Владика да мислиш унапред. :smeh1:

Доста је свакоме дану зла својега.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Orthophill рече

Мене занима, каква корист има СПЦ од то што не даје аутокефалију МПЦ? Надам се да ќу да добијем одговор.

Нема корист, него има штету. Али ви до сада нисте показали да сте зрели.

Какву корист имате од тога што остајет у расколу кад је било јако близу решења више пута, па сте због политике више волели раскол него да се вратите у окриље Цркве. До сада би имали аутокефалију 10 пута и звали бисте се Македонска Православна Црква.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Ведран* рече

Нема корист, него има штету. Али ви до сада нисте показали да сте зрели. 

Какву корист имате од тога што остајет у расколу кад је било јако близу решења више пута, па сте због политике више волели раскол него да се вратите у окриље Цркве. До сада би имали аутокефалију 10 пута и звали бисте се Македонска Православна Црква. 

Тачно је да смо незрели. Највеќи грех и погрешку које смо направили је то што нисмо послушале блаженог фарисеја Гамалаила и гонили смо вл. Јована, бившег митрополита Велешког. Бивши премијер Љубчо Георгиевски, пре неко време покајао се и изјавио: Ми и МПЦ смо направили грешку са Јована, требало је, оставити га у неготински манастир, да тамо живи и богослужи... Гонеќи га ми смо учинили мученика од њега.
И заиста је био у праву, али касно. Ево, 4 година ПОА је целосно слободна. Шта се догодило? Ништо. Да ли се увеќао број верника? Није. Само преко фб групу „Соборно Православие“ оци, браќа и сестре су показали своје “хришќанство“ и “љубав“ према свима који нису са њих. (Пример: Један дан плаше народ, да ќе арх. Стефан са читавом МПЦ да преѓе у унија, када доѓе папа, други дан, кад су увидели да Стефан није се ни појавио на мису, послао два ѓакона и један професор, нити пак примио папу, да причају, како папа не поштује Стефана).

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Иначе, ја аутокефалну МПЦ, не могу да замислим без ПОА. МПЦ и ПОА мора да се обедину, да не будемо као Цркву у Украјину.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава Јањић поручио је да нико не може прекинути везу Срба са Косова са матицом Србијом и да Срби на КиМ не пристају да буду претворени у националну мањину без колективних политичких права и посебне заштите духовне и културне баштине.

„Наравно да Срби са КиМ треба да се питају о својим условима живота јер уосталом ми овде живимо са осталима, али ако неко мисли да може да пресече везу Срба са својом државом Србијом, без обзира ко је тренутно на власти, мислим да за то неће имати релевантне саговорнике“, објавио је на Твитеру игуман Високих Дечана.
      Поручио је да Срби на КиМ не пристају да буду претворени у безобличну националну мањину без колективних политичких права и посебне заштите духовне и културне баштине.
      “Без тога бисмо били бедно изманипулисани од косовских албанских политичара. Зато сваки дијалог са Србима мора да иде преко Београда“, нагласио је он.
      Подсјетио је да је Епархија Рашко-призренска на КиМ део Српске Православне Цркве и да је у Пећкој Патријаршији сједиште Патријарха српског.
      „Покушаји да се са Србима на КиМ направе односи одвојени од Србије немају подршку народа“, поручио је отац Сава Јањић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Драгана Милошевић,
      Свети Дух је показао Своје деловање и Свој план за СПЦ! Као и увек до сада. По томе се можемо усудити да претпоставимо у ком смеру ће брод наше Цркве запловити у наредном периоду.
      Данашњи зимски дан пробили су зраци сунца осветљавајући избор који је Црква донела. Свети Дух је показао Своје деловање и Свој план за СПЦ! Намерно правим ту паралелу јер је до шеснаест часова Србија била у мраку претпоставки, пијачарског кибицарења и неоснованих закључака, те фамозних „лобија”. Људска глупост и доконост изразиле су се у кладионици личних инсинуација и измишљених категорија. Нормално да су се ту и „стране службе“ већ увелико укључиле, а речи као што су „издаја” и „лобији”, биле главни зачин мемљиве слике тог нашег дна, на које смо сами себе, властитом „памећу“ и помућеним изборима довели са индицијом да ћемо на том гадном месту и остати…
      Хвала Богу да Он има за нас други план, а данашњи избор Цркве то је собом и потврдио!
      Данас је изабран човек који говори грчки, немачки, енглески и служи се руским. Који је први доктор теологије на Светосавском трону и који је остварио ону тешку Христову максиму носећи „хлеб” погођенима земљотресом у Пакрацу, јер то није лицемерно то урадио. За камере и пред камерама. Не, то је урадио из простог разлога јер није ни могао другачије. Није могао, јер тридесет пуних година само то и ради!
      Терапијска заједница „Земља живих” јесте дело које је његово.
      Те људе, којих су се и њихови најрођенији одрекли, он је помогао направивши рехабилитациони центар за лечење од болести зависности. Свакако, уз помоћ о. Бранка Ћурчина и уз благослов и подршку епископа бачког др Иринеја Буловића, заједница „Земља живих”данас има више од стотину штићеника у камповима широм Србије. Такође и Манастир Ковиљ, чији је он био игуман, стајао је и дан данас стоји иза овог успешног пројекта, учинивши га, својом љубављу, потпуно бесплатаним за све штићенике.
      Такође, он је и стуб покрета ”Привредник” који се брине да талентована али сиромашна деца буду потпомогнута не би ли ипак остварила свој потенцијал. Свакако да је и брига о ресоцијализацији жртава секти и култова нашла своје место у веома згуснутом распореду овог српског духовника.
      Али, оно што је можда најбитније је – ЕВХАРИСТИЈА! Као радост, а не као уцена!
      Његова предавања и његова дела јасно показују да је Христос поново закуцао на врата београдских цркава.
      АКСИОС!
      Sveštenik dr Ugrin Popović: Današnji zimski dan probili su zraci sunca osvetljavajući izbor koji je Crkva donela - Čudo
      WWW.CUDO.RS Свети Дух је показао Своје деловање и Свој план за СПЦ! Као и увек до сада. По томе се можемо усудити да претпоставимо у ком смеру ће брод наше Цркве запловити у наредном...  
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Светом архијерејском Литургијом којом ће, у Спомен храму Светог Саве на Врачару са почетком у 9 часова, началствовати Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом, председавајући Светим Архијерејским Синодом, уз саслужење отачаствених архијереја, започеће Свети Архијерски Сабор за избор новог поглавара Српске Православне Цркве.

Изборни Сабор биће одржан у крипти Спомен храма Светог Саве на Врачару по процедури одређеној Уставом Српске Православне Цркве и канонима Свете Цркве. Није предвиђено присуство медија овом догађају, а по завршетку заседања биће издато званично саопштење за јавност.

Информативна служба Српске Православне Цркве

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Mateja824,
      Не знам да ли је неопходно са се састаје Синод, али ми СПЦ требала имати и званичан став.
      Ово је питање на које се позивају многи верници. Владика Лаврентије је примио вакцину, има оних који нису узели и верујем да је неће узети, али који је званичан став СПЦ то није неважно питање, а неки верници 

Останите ми с Богом!
    • Од Поуке.орг - инфо,
      До бесвести понавља давно превазиђене фразе из комунистичког времена о великоруском империјализму и великосрпском национализму које у Црној Гори нико осим Ђукановића не види. Не треба заборавити да је тај наратив изобилно коришћен као покриће за језиве злочине над православним Србима на подручју нацистичке Независне државе Хрватске у току Другог светског рата. Опширније на интернет страници Митрополије црногорско-приморске: 

Владика Јоаникије: Ђукановић није одустао од намере да угрози СПЦ | Православна Митрополија црногорско-приморска (Званични сајт)
      MITROPOLIJA.COM До бесвести понавља давно превазиђене фразе из комунистичког времена о великоруском империјализму и великосрпском национализму које у Црној Гори нико осим Ђукановића не види. Не...  
  • Креирај ново...