Jump to content

Rate this topic

Recommended Posts

пре 17 минута, Ведран* рече

Да, аха. Јер сам тада причао екс катедра. :smeh1: 

Међу шиитима, пракса је да на почетку такозваних resalah-а, аутор јасно и гласно читаоцу да до знања да му није ни на крај памети да се упушта у оправдавање основних догмата вере. За њих, то је неприкосновена истина коју није потребно оправдавати и која се просто мора прихватити.

Разуме се, ми смо хришћани и наш начин размишљања се разликује, али донекле ми се допада овај њихов приступ. Вековни канонски поредак Цркве је нешто што је јасно изнад мишљења, идеја и судова појединаца, и времена. 

пре 14 минута, Хаеул рече

Та прича ће дотичног кад-тад коштати катедре.

Ne mora značiti jer ne biva uvjek po pravdi i istini na ovom svijetu.

пре 8 минута, kopitar рече

Ne mora značiti jer ne biva uvjek po pravdi i istini na ovom svijetu.

Не бива, али људска биологија ради своје. Он већ има 79 година.

А како ће га Црква памтити, довољно говори то како је реаговала на његова недела. Ако ја нисам задовољан што није одмах збачен, као што заслужује, сигуран сам да није задовољан ни он што практично нико није признао његову креацију.

На овој теми се не би требало упуштати у дискусију са јеретицима-папистима поготово ако се они дистанцирају од нас речима ми и ви.Са њима можемо да причамо о ономе што нам је заједничко.Ми њихов менталитет не можемо ни да схватимо то је мешавина охолости и потуљености.Како је рекао о.Јустин они су само шрафови велике машине који не могу ни да се покрену док то не учини главни механичар из Рима.Овде би требало причати пре свега о Цариграду,украјинском расколу,Максиму и богословском факултету како да се врати под контролу Цркве.Са папистима немамо шта да причамо.

On 4.5.2019. at 8:51, Ведран* рече

Скоро ништа у томе примењивању тријадологије на еклисиологију не ваља. 

То што је Црква икона Св Троице и слично, што је на једној другој теми наводио Милојков, као аргумент у подршку ове приче, је потпуни промашај. Навео је Св Максима који такође говори и да је људска душа икона Божија, и још свашта, а не само Црква. Он прича у сасвим другом контексту.

Међутим, не видех да неко прича о устројству Цркве, у смислу у којем ови причају. Као да су заборавили да се Христос оваплотио, умро и васкрсао. Да је основао Цркву своју Духом Светим и усиновио нас Богу Оцу. То је троичност, откривена троичност. А не разглабања о унутартроичном животу, до те мере да су смислили можда и најглупљи термин у историји теологије "богословска тројица". Цркви није потребна никакава "поправка" да би била боље устројена по триадологији! И то пирамидално (!).

Али проблем је сада што су неки засновали цео свој теолошки идентитет и репутацију на овим разглабањима. И не могу сада себи да признају промашај. 

Јасно је шта Свети Максим говори, за оног ко жели да га пажљиво прочита - у ком значењу је Црква (однос јединства и мноштва) икона Божија, а у ком је то људска душа. Црка и човек јеску по икони Божијој, тријадологија има импликације на еклисиологију и антропологију - од када је Цркве. То што неки то још увек не разумеју, не значи да те импликације нису постојале (погледати Тасино тумачење 34. Апостолског канона, у којем се, такође, цитира и Зонарино тумачење). То што ти ниси видео, не значи да нешто и не постоји. Такође, повезивање Цркве са тријадологијом (Црква као икона Боога) никако не умањује цркквену стварност у њеној христолошкој равни. Не знам одакле то да тријадологија искључује христологију у еклисиологији!?

Затим... Мислио сам да си направио лапсус, али кад видех да си три пута поновио, схватих да није лапсус. Наиме, троЈичност, не троичност, ТроЈица, не Троица.

Да наведем тумачење владике Атанасија 34. Апостолског канона:

"Ово је један од темељних канона Цркве, који саборну организацију Цркве повезује са тајном Свете Тројице, јер је Црква по слици Божанске Тројице и створена, и живи, и дела (Еф 2, 10-22; 2Кор 13, 13; Мистагогија Светог Максима). "Канон жели да су архијереји једнодушни и повезани свезом љубави, и да буду пример љубави и слоге своме клиру и народу, да се тако прослави Бог (Отац), кроз Господа... Који је узаконио љубав (Духом Сетим)". (Зонара). На основи овог канона настало је и првенство части главнох епископских катедри: Рима, Александрије, Цариграда, Београд... Али, то првенство никако не води папском или њему случном примату власти."

пре 16 минута, Александар Милојков рече

јер је Црква по слици Божанске Тројице и створена, и живи, и дела (Еф 2, 10-22; 2Кор 13, 13;

Иако не оспоравам да је Црква у неким аспектима (рецимо "да су архијереји једнодушни и повезани свезом љубави") икона Тројице ја не успевам да видим у овим одељцима идеју да је Црква створена по слици Тројице (а да живи и дела се види у два стиха али то се ваљда и подразумева, нема потребе да се наглашава).

Еф 2, 10-22

10 Јер смо његова творевина, саздани у Христу Исусу за дјела добра, која Бог унапријед припреми да у њима ходимо.
11 Зато памтите да ви, који сте некада по тијелу незнабошци били, називани необрезање од оних који су се звали тјелесно обрезање руком вршено,
12 Да бијасте у оно вријеме без Христа, отуђени од заједнице Израиљеве и страни у завјетима обећања, наде немајући, и без Бога на свијету.
13 А сад у Христу Исусу, ви који сте некад били далеко, постадосте близу крвљу Христовом.
14 Јер Он је мир наш, који и једне и друге састави у једно и разруши преграду која је растављала, то јест непријатељство,
15 Укинувши тијелом својим закон са његовим заповијестима и прописима, да оба сазда у самоме себи у једнога новога човјека, стварајући мир;
16 И да помири са Богом и једне и друге у једном тијелу крстом, убивши непријатељство на њему.
17 И Он дошавши благовијести мир вама који сте далеко и онима који су близу.
18 Јер кроз Њега имамо и једни и други приступ ка Оцу у једном Духу.
19 Тако, дакле, нисте више странци ни дошљаци, него сте суграђани светих и домаћи Божији,
20 Назидани на темељу апостола и пророка, гдје је угаони камен сам Исус Христос,
21 На коме сва грађевина, складно спојена, расте у храм свети у Господу;
22 У кога се и ви заједно уграђујете у обиталиште Божије у Духу."

2Кор 13, 13

13 Благодат Господа Исуса Христа и љубав Бога Оца и заједница Светога Духа са свима вама. Амин.

Ово није реплика Александру него чисто размишљање око тумачења в. Атанасија.

пре 3 минута, Vladan :::. рече

Ово није реплика Александру него чисто размишљање око тумачења в. Атанасија.

Мислим да је Тасино тумачење на месту.

Шта ћемо са овим:

"Оче свети, сачувај у име твоје, оне које си ми дао, да буду једно КАО МИ." (Јн 17,11)

"Да сви једно буду, као ти , Оче, што си у мени и ја у теби, да и они У НАМА једно буду..." (Јн 17,21)

А треба обратити пажњу на Мистагогију Светог Максима, када говори о Цркви као икони и обличју Бога. Ту иконичност исказује у контексту говора о односу мноштвености и јединства.

пре 12 минута, Александар Милојков рече

Мислим да је Тасино тумачење на месту.

ОК, може ли једно тумачење Тасиног тумачења како је то на месту тј. где се у та два одељка види стварање цркве по слици Тројице?

Управо сада, Александар Милојков рече

Шта ћемо са овим:

"Оче свети, сачувај у име твоје, оне које си мида, да буду једно КАО МИ." (Јн 17,11)

"Да сви једно буду, као ти , Оче, што си у мени и ја у теби, да и они У НАМА једно буду..." (Јн 17,21)

То је онај део Тасиног тумачења који каже "да су архијереји једнодушни и повезани свезом љубави... да се тако прослави Бог (Отац) итд.".

Мене само занима где се (ван Мистагогије) у она два одељка види стварање Цркве по слици Тројице.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Поуке.орг - инфо
      У Бањој Луци је свечано прослављен празник Вазнесења Господњег – Спасовдан. Поводом славе града Бање Луке и Саборног храма Христа Спаситеља Епископ бањалучки Г. Јефрем је, уз саслужење више свештеника и ђакона, служио Свету архијерејску Литургију.     Присутним вјерницима пригодном бесједом обратио се Преосвећени Владика, честитајући Спасовдан свим грађанима Бање Луке и Београда. Епископ Јефрем истакао је да Вазнесење Господње, као и сви дани у Христове 33 године земаљског живота, био велики, натприродан дан, који се не може ријечима описати.   Потом је обављен чин благосиљања и резања славског колача и свечана литија улицама које окружују Саборни храм. Учешћа у литији узели су и градоначелник Бање Луке Игор Радојичић, предсједник Скупштине града Зоран Талић и благочестиви народ.     Извор: Саборни храм Христа Спаситеља у Бања Луци
    • By Поуке.орг - инфо
      Светом архи­је­реј­ском Литур­ги­јом на Спа­сов­дан у Хра­му Све­тог Ваз­не­се­ња Господ­њег у Жар­ко­ву, началство­вао је викар Њего­ве Све­то­сти – Њего­во Пре­о­све­штен­ство Епи­скоп реме­зи­јан­ски Г. Г. Стефан. Саслу­жи­ва­ли су му про­то­је­реј-ста­вро­фор Часлав Марин­ко­вић, про­то­је­реј-ста­вро­фор Никола Трај­ко­вић, јереј др Нико­ла Гаврић, јереј Алек­сан­дар Јова­но­вић, про­то­ђа­кон Радо­мир Перчевић и про­то­ђа­кон Мла­ден Кова­че­вић.      Чиње­ни­ца да Спа­сов­дан увек пада у четвр­так (четр­де­се­ти дан по Вас­кр­су) није спре­чи­ла да се на Литур­ги­ји сабе­ре вели­ко мно­штво мешта­на који су дошли да се зајед­но са сво­јим вла­ди­ком и све­ште­ни­ци­ма помо­ле за спа­се­ње све­та и сва­ко добро од Госпо­да које нам је на спа­се­ње.   Након Све­то­га При­че­шћа када се при­че­стио вели­ки број паро­хи­ја­на, усле­ди­ла је и Лити­ја око хра­ма. У Лити­ји су зајед­но са мешта­ни­ма уче­шћа узе­о и Пред­сед­ник Град­ске Општи­не Чука­ри­ца Г. Срђан Кола­рић са сво­јим сарад­ни­ци­ма.   У духу хри­шћан­ске тра­ди­ци­је сва­ке годи­не се реже и слав­ски колач, а дома­ћин ове годи­не је био углед­ни бизни­смен из Бео­гра­да и осве­до­че­ни при­ја­тељ и добро­твор Хра­ма Све­то­га Ваз­не­се­ња Господ­њег у Жар­ко­ву Г. Милош Цве­тић. За сле­де­ће дома­ћи­не су се при­ја­ви­ли све­ште­ни­ци Небој­ша Мили­ће­вић и Мар­ко Стан­ко­вић.   После реза­ња слав­ског кола­ча све при­сут­не је поздра­вио вла­ди­ка Сте­фан пре­нев­ши бла­го­сло­ве Њего­ве Све­то­сти Патри­јар­ха срп­ског Г.Г. Ири­не­ја и рекав­ши да дана­шњи пра­зник не доно­си ништа мање сла­вље и ништа мању радост од оне Вас­кр­шње. Вла­ди­ка је иста­као како је наш Бог једи­ни пра­ви Бог коме је ста­ло до спа­се­ња сва­ко­га чове­ка и Који се због тога родио на земљи као човек, и Који је вас­кр­сао и Који с е ваз­нео на Небе­са и сео са десне стра­не Бога Оца руше­ћи тако сву ово­зе­маљ­ску логи­ку. Вла­ди­ка је позвао народ да се на свим Литур­ги­ја­ма, а наро­чи­то слав­ским саби­ра­мо у што већем бро­ју како бисмо се на тај начин више при­бли­жи­ли Богу јер како је Сам Господ рекао да тамо где се сабе­ру дво­је или тро­је у Име Њего­во да Је и Он Сам ту при­су­тан. Након тога се захва­лио и четво­ро­ма добро­тво­ра, добит­ни­ци­ма Гра­ма­те коју Њего­ва Све­тост доде­љу­је они­ма који су пока­за­ли несе­бич­ну љубав и рев­ност пре­ма Срп­ској Пра­во­слав­ној Цркви.   Текст гра­ма­те је про­чи­тао Архи­је­реј­ски наме­сник бео­град­ско-посав­ски и ста­ре­ши­на хра­ма про­то­је­реј-ста­вро­фор Бран­ко Митро­вић. Ово­го­ди­шњи добит­ни­ци гра­ма­та су Г. Милан Трај­ко­вић, дипло­ми­ра­ни инже­њер елек­тро­тех­ни­ке из Бео­гра­да, Г-ђа Јасми­на Челе­бић, маги­стар еко­ном­ских нау­ка из Бео­гра­да, Г-ђа Све­тла­на Гуџе­вић и Г-ђа Сен­ка Будић. Про­та се захва­лио и свим дру­гим при­ло­жни­ци­ма не ума­њу­ју­ћи нима­ло зна­чај њихо­вих при­ло­га и дона­ци­ја за које је рекао да рав­но­прав­но ути­чу на одр­жа­ва­ње и улеп­ша­ва­ње хра­ма и рекао да ће се уско­ро поче­ти са радо­ви­ма на изград­њи новог паро­хиј­ског дома.     Извор: Световазнесенских храм у Жаркову
    • By Поуке.орг - инфо
      Јуче је у храму Вазнесења Господњег у Сувом Пољу обиљежена црквена слава поводом чега је свету архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански Господин Фотије.     Епископу су саслуживали игуман манастира Часнога Крста, архимандрит Нектарије Тешић и архијерејски намјесник угљевичко-јањски, протојереј Александар Тешић као и многи вјерни народ.   Кум данашњег прослављања овог великог Господњег празника је Раденко Шарчевић из Равног Поља, ученик седмог разреда основне школе у нашем селу, док се за идућу годину јавио да кумује Миле Шарчевић. Овим се кумство наставило са сина на оца.   Вазнесење Господње је круна хришћанских празника јер нам показује где је наша истинска отаџбина. Чули смо из данашњег читања светог Јеванђеља и апостола да Христос одлази на небеса да припреми место за своје ученике и за све хришћане који се удостоје Царства небеског. Овај празник нам указује да се отргнемо од земље, што свакако није лако јер нас земља вуче себи силом гравитације,вуче нас ка гробу. А знамо да гроб није наша последња реланост, него пролаз ка Васкрсењу и Вазнесењу на небеса. Нажалост многи од нас не размишљају своме крају и свеопштем Суду Божијем који нас све чека. Тада ће једни бити удостојени места које нам је Господ припремио на небесима а други ће бити извргнути са сатаном у огњено језеру тј. Пакао. Зато нас Црква непрестано опомиње да будемо духовно будни и да мислимо на своје спасење.     Ових дана излазимо из пандемије изазване овим несретним вирусом. Неки говоре да ће се поново појавити у истом или другачијем облику. У сваком случају, држимо се своје Цркве и Светог Причешћа. Не дозволите да вас неко одврати од Причешћа. Онај ко вас одврати од Причешћа одвратио вас је од Бога и спасења – поучио је вјерни народ у својој бесједи Епископ Фотије.     Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • By Поуке.орг - инфо
      У четвртак, 28. маја 2020. године, када Црква Божија прославља празник Вазнесења Господњег - Спасовдан, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Саринaц.   Звучни запис беседе   Епископу су саслуживали свештеници и игумани манастира Епархије шумадијске: игуман манастира Јошаницa архимандрит Евтимије, игуман манастира Денковaц архимандрит Серафим, игуман манастира Ћелије јеромонах Доситеј, протојереј Срђан Кандић, јереј Слободан Савковић и протођакон Иван Гашић.   Литургијско појање увеличали су дивни гласови монахиња манастира Липара, које је предводила игуманија мати Тавита.   На Светој Литургији присуствовао је већи број верника који су се на крају свете Литургије сјединили са Васкрслим Господом кроз Свету Тајну Причешћа.   По прочитаном Јеванђељу, верном народу се обратио надахнутом беседом Преосвећени Владика Јован, најпре честитавши празник Вазнесења Христовог игуману и братству манастира, као и свим сабраним на Светој Литургији. Преосвећени Владика је говорио о значају и смислу празника Спасовдана за сав род људски, а који слави васцела Православна Црква:   “Срећан празник овоме свештеном манастиру и нека је благословен ваш долазак, да се данас Богу помолимо, да данас од Спаситеља света затражимо и да Га замолимо да нас спасе... Овим празником прослављамо догађај вазнесење или узнесење Христа са земље на небо. Али Господ својим Вазнесењем није оставио и препустио нас саме себи, већ чусмо Његове речи и обећање “Ја сам са вама у све дане до свршетка века”, а кад је Господ са нама, ко може против нас? Господ се свих чедрдест дана јављао својим ученицима припремао их и учио о Царству Божијем.    Свето Писмо сведочи о тим јављањима Спаситеља апостолима, мироносицама, као и другим људима попут онога пута за Емаус Луки и Клеопи. После, дакле, ових четрдесет дана, Он се вазнео на небо и сео где? – тамо где је увек и био, са десне стране Бога и Оца. Господ се родио и дошао на овај свет и проживео тридесет и три ипо године, али се никад није одвајао од Оца. Он сада оставља овај свет физички, али је присутан кроз Цркву, Литургију, Јеванђеље, кроз Духа Светога.    Два пута је Господ говорио о своме Вазнесењу, једном Никодиму, а други пут на Тајној Вечери када је рекао “Ја изиђох од Оца и дошао сам на свет и опет остављам свет и идем Оцу своме”. Шта је тиме хтео Господ да каже? Хтео је да нам каже да је то и наш пут, пут нашег узношења на небо, нашег вазнесења. Јер вазнесењем Христовим, људска природа је узнета на небо и спашена. Након овог догађаја читаво небо постало је достижно човеку. Али ком човеку? Оном човеку који живи по Богу и у Богу. Ето нам радости Вазнесењем Господњим, јер је и нама отворено небо.    Но од нас зависи да ли ће оно бити затворено, нашом саможивошћу, нашом гордошћу, или ћемо врлинским животом да га задржимо отвореним када пођемо к њему. По речима Светог Јована Златоустог Вазнесење Господње је потврда да се Бог спријатељио са људима. Да би се узнели на небо потребно је да збацимо терет греха са себе, злобе, мржње, себичности, одвојености, да се покајемо да се исповедамо. Јер ако се не ослободимо оваквог терета, он нас вуче ка земљи и не да нам да идемо горе.    Вазнесење Господње има и морални значај, да имамо на уму да не припадамо само земљи него и небу, не само времену већ и вечности, не само материји већ и духу. Ако то осећамо и ако тако живимо бићемо вазнесени. Док живимо на земљи да се мислима и срцем уздигнемо изнад свега што је приземно чулно и грешно. Овим празником ми славимо растанак Господа са својим ученицима, а ми знамо да је сваки растанак са оним кога волимо болан. А управо овај растанак је једини растанак који је описан као радостан. Због чега? Због тога што су Апостоли поверовали и веровали у све оно што је рекао Господ да ће се збити и што се збило. Да ће испунити Очево обећање и да ће им послати Духа Светог, који води и руководи Цркву и све нас у Цркви“.     Извор: Епархија шумадијска
    • By Поуке.орг - инфо
      У четвртак 28. маја 2020. године у манастиру Вратна прослављена је храмовна слава Вазнесење Господње – Спасовдан. Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион, а саслуживали су архимандрит Козма (Радовић), игуман манастира Буково, протојереј-ставрофор Нико Туфегџић, свештеник у пензији, протосинђел Симеон (Николић), сабрат манастира Буково, протосинђел Захарија (Митић), настојатељ манастира Свете Тројице и архиђакон Илија (Јовановић), сабрат манастира Буково.     Славски колач Епископ је преломио са породицом Леповић, овогодишњим домаћинима славе.   У празничној беседи Епископ Иларион је нагласио да други долазак Христов неће бити тако нечујан као први већ ће бити у слави са анђелима, тада ће Господ доћи као судија а не као непознати новорођени младенац у пећини. Господ нам дарује да се пре тог страшног тренутка окупљамо у Цркви Његовој, јер свака света Литургија јесте невидљиви силазак Христов са анђелима. Он је присутан кроз свето Причешће које је извор живота, рекао је владика. Потом је свима окупљенима пожелео да не буду плашљиви и површни у вери, већ да се труде да буду храбра војска Христова.     Извор: Епархија тимочка

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...