Jump to content
  1. Dragi

Dragi

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Opozicioni lideri Saveza za Srbiju ne plaše se eventualnog hapšenja koje bi moglo da usledi nakon jučerašnjeg vanrednog obraćanja predsednika države koji je pozvao institucije da rade svoj posao i rekao da će policija u nekom trenutku morati da reaguje na nasilje opozicije.

Vlast i opozicija ponovo su juče imali potpuno različitu sliku stvarnosti. Ono što opozicija naziva pokušajem ulaska u Gradsku upravu radi razgovora sa gradonačelnikom i pokušaj predaje pisma na pisarnici, vlast naziva fašističkim nasilnim upadom usmerenim protiv žena, gradskih funkcionera i promocijom nasilja. Predsednik države je pozvao institucije da ubuduće rade svoj posao pa se postavlja pitanje očekuju li pripadnici opozicije hapšenja.
      Predsednik Dveri Boško Obradović kaže da se ni do sada nije pozivao na poslanički imunitet.
      – Stojim uvek iza svojih reči i dela. Neću odustati od borbe za osnovne demokratske vrednosti, slobodu medija i fer izbore. Mi smo ustavobranitelji i borci za slobodu. Mnogo veći heroji su ljudi koji su pokrenuli proteste u Žitorađi ili Negotinu. Oni su pravi lideri, a ja imam obavezu kao narodni poslanik da stanem u prve redove borbe protiv diktature i poniženja svih nas. Nema nazad. Nema povlačenja i nema predaje. Nastavljamo sve do pada Vučića sa vlasti – kaže Obradović.
      Predsednik opštine Stari grad Marko Bastać smatra da je u ovoj zemlji sve moguće.
      – U ovoj zemlji su već bez pravnog osnova hapšeni studenti, čak je uhapšen i jedan srednjoškolac. Tako da me ništa ne bi iznenadilo. Ali ne razmišljam o tome. Mi smo danas hteli da razgovaramo sa gradonačelnikom, da vidimo da li on uopšte zna šta se dešava u Beogradu, da mu tražimo da obustavi besmislene i štetne projekte i razreši večitog zamenika Vesić Gorana. Međutim, utvrdili smo da Beograd nema gradonačelnika, a da večiti zamenik Vesić Goran nema hrabrosti da se suoči sa građanima i odbornicima – ukazuje Bastać za naš list.
      Kako dodaje, Vesić je brutalno zloupotrebio odbornice u Skupštini grada Beograda kao i zaposlene u raznim gradskim i opštinskim ustanovama.
      – Baš kao što nedeljama zloupotrebljava medije koje napredni klan finansira našim novcem na kojima me označava kao huligana, dripca, teroristu i fašistu. Reč je o istoj matrici koju su upotrebljavali pre nego što su ubili Olivera Ivanovića i pokušali da ubiju Milana Jovanovića. Za sve što se dešavalo danas kao i za eventualno hapšenje i napade na mene lično i na druge učesnike mirnih protesta odgovoran je isključivo večiti zamenik Vesić Goran, koji je od danas preuzeo i ulogu gradonačelnika – smatra Bastać.
      A Željko Veselinović, odbornik Skupštine grada, dodaje da Vesić i gradonačelnik Zoran Radojičić nisu smeli da izađu iz zgrade već su se junački krili unutra, dok su odbornici beogradske skupštine probali da uđu u svoju Skupštinu i predaju pismo na pisarnici.
      – Ali je Vesić, koji je komandovao ženama zaposlenim u Skupštini grada, naterao te žene da stanu na vrata i pod njegovom dirigentskom palicom viču i vređaju odbornike. Farsa koju prave svuda u Srbiji i kriju se iza žena je provaljena i više nego smešna – opisuje Veselinović. Na mogućnost hapšenja, on kaže da „ako će da hapse odbornike koji hoće da uđu u zgradu u koju su izabrani, onda neka hapse slobodno i pokažu svetu Severnu Koreju u Srbiji“.
      – To bi bio sjajan posao. Odgovornost treba da imaju nalogodavci koji su žene terali na silu da sprečavaju ulazak odbornika u zgradu – zaključuje Veselinović.
      Podsetimo, krajem februara odbornici Saveza za Srbiju odlučili su da bojkotuju rad Skupštine grada Beograda.
       Uloga žena u političkoj borbi
      Zanimljivo je da se žene koje brane SNS čelnike lokalnih uprava ne pojavljuju prvi put. Najpre su žene iz Brusa najpre „same organizovale“ okupljanje ispred opštine Brus braneći sada već bivšeg predsednika opštine Milutina Jeličića Jutke, optuženog za seksualno uznemiravanje svoje sekretarice, a zatim su žene ponovo bile u frontu odbrane Jutke na dan kada je smenjen sa čela opštine. Juče se to dogodilo ispred Starog dvora gde su kancelarije funkcionera glavnog grada. Tabloidi istovremeno pišu da Savez za Srbiju u prve redove svojih okupljanja isturaju žene i decu, te da će njih povesti i u šetnju do televizije Pink u subotu.

• Од Рапсоди,
      "TO MOŽE SAMO PRAVOSLAVLjE": Lajfkoučing nema potencijal da isceli čoveka
      Veliki broj “lajfkoučeva” koji nude rešenja za brojne probleme savremenog čoveka govori upravo o tome da je savremeni čovek danas uplašen, da je njegova psiha razorena, da mu se duh razboleo
      Oliver Subotić / Foto Tanjug
      Veliki broj “lajfkoučeva” koji nude rešenja za brojne probleme savremenog čoveka govori upravo o tome da je savremeni čovek danas uplašen, da je njegova psiha razorena, da mu se duh razboleo i da mu je potrebno isceljenje, kaže za Tanjug uoči vaskršenjeg posta prezviter Oliver Subotić i upućuje da to isceljenje vekovima nudi Pravoslavna Crkva.
      “Jedan pravoslavni teolog kaže, kada bi sveti oci živeli u naše vreme, oni teologiju nikada ne bi poredili sa filozofijom nego sa medicinom, jer teologija treba da leči čoveka”, navodi Subotić, koji je početkom godine objavio drugo izdanje knjige "O kamenu odbačenom i onima koji ga odbaciše", koja odgovara na neke dileme odgovarao na brojna pitanja koja interesuju vernike, ali i ateiste.

Pravoslavni pristup čoveku, kaže, usmerava ka Bogu, ka Hristu, jer isceljenje bez Božije blagodati nije moguće, a, kako kaže, savremeni čovek poseže za nekim površnim rešenjima koja suštinski ne rešavaju problem, jer ne isceljuju um i srce, a tome pribegava, jer oseća nedostatak mira i radosti, možda čak i ne može da definiše šta nema, premda oseća da mu nešto nedostaje.

Upozorava da pristup “dovoljno je misliti pozitivno” može dovesti čoveka u stanje samoobmane da je on zaista isceljen i da je rešio problem, dok unutra “strasti tinjaju, muče čoveka i lome ga, a da on nije toga ni svestan”.

“Taj ''lajfkoučing'' omogućava čoveku spoljašnje funkcionisanje i na neke kratke staze rešavanje ''ovozemaljskih'' problema, a u unutrašnjem smislu nema potencijal da isceli čoveka, jer nema odakle da pruži iscelenje, koje bez blagodati Duha Svetog nije moguće”, kaže Subotić.

Kako kaže, mas mediji su učinili da je dalekoistočna tradicija svima poznata, a mali broj ljudi čak i na ovim prostorima je svestan da pravoslavlje ima ogromno blago unutrašnje, umne molitve i metod sticanja istinskog umnog mira i prosvetljenja, i navodi primer "kružnog kretanja uma" o kome govori upravo pravoslavno hrišćanstvo.

Veliki broj “gurua” i opštu popularnost joge i meditacionih tehnika vidi kao posledicu duhovnog pustošenja posle Drugog svetskog rata i nemogućnost Crkve da slobodno deluje u posleratnom vremenu, ali i kao posledicu nedovoljnog rada sa vernicima u naše vreme.
        Na pitanje da li je suština da čovek “izgubi ličnost u bezličnom okeanu nirvane” i pronalasku mira kako to zagovara budizam, a o čemu se malo govori, Subotić kaže da je upravo takva ideja opasna.

“U budizmu čovek postiže mir tako što gasi svoju ličnost, a u pravoslavlju čovek dobija mir tako što isceljuje svoju ličnost u zajednici sa ličnošću Božijom. To su dve potpune različite koncepcije. Šta ima radosno u gašenju ličnosti? Zašto smo zadobili energije ako treba da ih ugasimo?”, kaže Subotić i dodaje da se tu treba zapitati zašto je ličnost uopšte stvorena ako na kraju treba da se ugasi i uroni u nešto potpuno bezlicno.

Subotić napominje da je najbolje da loše misli, naročite one koje su mračne, čovek molitveno odseca i odbacuje i da ne ulazi u “razgovor sa njima”.

Takođe, ukazuje da ljudi osećaju misli koje drugi čovek ima prema njima, bez obzira što ih ne izgovara i preporučuje da u konfliktima u misaonom pogledu ne gajimo neprijateljstvo već da usmeravamo prema ljudima dobru energiju, kroz molitvu.

U knjizi “O kamenu odbačenom i onima koji ga odbaciše” Subotić je odgovarao na brojna pitanja koja postavljaju vernici, ali i ateisti, poredio je svetske religije, govorio je o pravoslavnoj veri kao istinitoj, ali bez nametanja.

“Nisam pokušao da dokažem Boga, ostavio sam slobodu svima, ali sam želeo da čitaocu ostavim neki trag prema kojem može da prepozna Istinitu Svetlost i da dalje sam traga”, priča Subotić.

Ako ćemo da uporedimo svetske religije, ne treba da upoređujemo samo učenja, napominje on, iako na tom nivou odmah možemo primetiti gde je najuzvišenije ucenje i postavlja pitanje u kojoj svetskoj religiji se, osim u hrišćanstvu, može naći ljubav prema neprijatelju.

Ističe da su istiniti ljudi, odnosno svetitelji, najveći argument istinosti pravoslavlja.

Knjiga koju je nedavno objavio je, kaže, imala specifičan put i nastala je na osnovu njegovog duhovnog iskustva i traganja koje je pretočio u štivo.

Želeo je da na taj način pomogne ljudima koji možda sada traže na način na koji je on tragao pre vishe od dvadeset godina i postavljao sebi razna, pitanja poput problema postojanja zla u svetu. U knjizi se bavio i otklanjanjem stereotipa o religiji koji su iz nekog razloga i danas uvreženi u društvu.

“Ne u želji da ubedim. Ne verujem u metode dokazivanja koji čoveku ne daju mogućost izbora, nego u želji da ukažem na jednu perpsektivu koje čovek možda nije bio svestan i da probudim njegovu moć prepoznavanja”, napominje Subotić.

Na pitanje da li crkva može da iskoristi nove kanale komunikacije budući da su u savremenom vremenu popularni “jutujberi” i blogeri, Subotić odgovara da često naglašava da crkva nikada nije bila moderna, ali da jeste uvek bila savremena, te da crkva koristi informacione tehnologije, ali koji su prikladni.

“Jutjub je misionarski koristan, možete postaviti interesantna predavanja, pravoslavne filmove, razne klipove koji su duhovno poučni i crkva to i čini u meri u kojoj je to potrebno. Sa druge strane crkva ne želi da se takmiči poput drugih, u smislu ko će postaviti više klipova, imati više lajkova, a još manje da od sveštenika pravi jutjubere”, kaže Subotić.

Smatra da se ne sme izgubiti živi kontakt vernog naroda sa crkvom, jer bez toga ljudi neće moći da isceljuju svoje duhovne rane.

“Svaki medij, pa nek je i najsavršeniji, je ipak neka vrsta posrednika. Mi ne možemo da se pričestimo putem medija. Ne možemo da napravimo elektronsku crkvu i da budemo posmatrači liturgije. Moramo fizički da budemo tu i fizički da primimo pričešće. Tu je vrhunac našeg života u Hristu”, kazao je on.
      http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:782050-TO-MOZE-SAMO-PRAVOSLAVLjE-Lajfkoucing-nema-potencijal-da-isceli-coveka

• Од Поуке.орг инфо,
      Voditelj Ivan Ivanović izjavio je da će poslednja emisija "Veče sa Ivanom Ivanovićem" biti emitovana 28. decembra i da posle tog neće raditi tu emisiju jer "ne želi da predstavlja dekor za lažnu slobodu".

Ivanović za agenciju Beta rekao da je odluku doneo iz ličnih i poslovnih razloga.
      "Nemam razloga da verujem da će vreme koje dolazi na Prvoj biti onakvo kakvo je bilo i ne postoji ništa što će moći da me uveri da će moći da se radi slobodno. Mislim da je situacija takva kakva je i ne želim da moje ime stoji uz sve što se desilo prilikom kupovine te televizije, niti mislim da treba da dovodim sebe i tim koji je radio deset sezona u situaciju da budemo uslovljeni, pritisnuti ili da budemo poniženi pre svega potencijalnim pretpostavljenima koji će se možda pojaviti", rekao je poznati voditelj.
      On je dodao da "slobode nema, da postoje neke borbe koje pojedinačno vode (Zoran) Kesić i on kao i drugi koji se time bave", ali da ne ne verujem da će biti moguć i "ovaj minimum slobode ostvariti u budućnosti".
      "Ono što sam ja saznao da su planovi za mene bili da emisija traje do juna, i onda da nađu neki način da je prekinu, uz neku bogatu finansijsku nadoknadu za mene. Ne postoje te pare za koje bih prodao obraz i iza toga stojim svih ovih godina. Ovaj moj potez ima veze sa čašću, pa potom sa svim ostalim", rekao je on.
      Ivanović je rekao da on i njegov tim za sada nemaju ponudu, a ni plan šta će raditi.
      "Ljudi koji rade ovu emisiju, 20 porodica, oko 50 ljudi, svi su istog stava kao i ja. Svi smo jednoglasni i osećamo i mislimo isto. Mislim da je u redu bilo da moje ime stoji uz Prvu svih ovih godina i isto tako mislim da nije u redu da stoji od januara pa na dalje", rekao je on.
      Voditelj je naveo da je poslednja emisija sledećeg petka.
      "Večeras je poslednji intervju koji sam uradio što je vrlo važno jer mislim da su moji intervjui obeležili tu emisiju u svih 10 sezona. Poslednja emisija je sledećeg petka u kojoj tradicionalno pomažem svojim gledaocima. S obzirom na to da se emisije rade za publiku, red je da se oprostim u emisiji koja je posvećena našoj publici", naveo je Ivanović.
      On je rekao da u Srbiji nema slobodnog društvo i da nedostaje sloboda na svim nivoima, dodajući da je njegova emisija bila privid lažne slobode i da su stvari normalne.
      "Stvari nisu normalne, posle neprijatnosti koje sam doživeo na konferenciji za novinare predsednika republike to je postalo jasno. Mislim da je scenario bio da ide neki period diskreditovanja od šest meseci. Imate situaciju u kojoj novinari bezočno lažu, predsednik učestvuje u svemu tome, sve prodje, niko se ne izvini, niko ne demantuje iako je dokazano da je sve laž, i na nju niko ne reguje, ne reaguje moja televizija niti je bilo reakcije nekih drugih televizija ili novinskih kuća", rekao je Ivanović.
      On dodao da ima obavezu da prvi kaže da ovde ništa nije normalno i da to što se dešava ne treba da se dešava.
      "Neko jednostavno mora da kaže dosta je. Ne verujem da moj glas ima tu snagu, ali zbog sebe i ljudi sa kojima radim kažem dosta je. Moj čin je poruka svima koji slobodno misle, poruke svima koji nisu članovi nijedne stranke. Negde mora da se podvuče crta ispod koje ne dozvoljavaš bilo kome da se igra tvojim dostojanstvom", rekao je Ivanović.
      http://rs.n1info.com/Vesti/a446072/Ivan-Ivanovic-najavio-da-vise-nece-raditi-emisiju-na-Prvoj.html
    • Од Милан Ракић,
      Sprdati se s „ravnozemljašima“ prestalo je biti smiješno nekako od onog trenutka kad je Donald Trump osvojio izbore u SAD-u. To je bio i razlog zašto ovogodišnji „Flat Earth International Conference“ nije bio tako popraćen kao u godinama kad je sve skupa još izgledalo više smiješno, a manje zabrinjavajuće. Njih 650 okupilo se u Denveru kako bi raspravljali o tome da je Zemlja ravna. Prošle godine okupili su se u Raleighu u Sjevernoj Karolini, te je BBC tada, kako bi ilustrirao o kakvom je stanju svijesti riječ, citirao što tko od njih ima za reći.

„Po meni, to je jedna od Sotoninih najvećih laži“, rekao je jedan, držeći mali model Zemljine kugle u ruci. „Ratovi, razaranje, smrt...“, govorila je jedna od gošća, držeći među prstima isti takav model okruglog planeta. „Osjećam da su me prevarili“, rekao je još jedan od uzvanika koji smatra da je sada „otkrio istinu“ da je Zemlja ravna. 
      Prošle godine ulaznica se plaćala između 109 i 249 dolara. Ove godine stvar je bitno skuplja, i do 350 dolara po osobi, nešto sitno manje od 2300 kuna. Uzvanici su dolazili iz cijelog svijeta, kao i prošle četiri godine, pa je mnoge klasično obrazovane znatiželjnike zanimalo kako uspijevaju pomiriti vjeru u ravnu Zemlju s očitim iskustvom zakrivljenosti Zemljine površine što su naprosto morali primijetiti tijekom leta na većim udaljenostima i visinama.
      Guardian je sada otišao ravno do organizatora konferencije, Robbieja Davidsona. „Mislio sam da je ideja da je Zemlja ravna budalaština“, kazao je o svom prvom susretu s tom protuznanstvenom idejom. Potom je objasnio kako je i zašto povjerovao u ravnu Zemlju.
      „O tome sam prvo čuo iz Biblije i pomislio: 'To ne može biti istina.' Mislim, vjerovao sam u sve ostalo, da je Zemlja nastala doslovno u šest dana, ali što je sa svim tim ostalim stvarima o ravnoj Zemlji? Ako ću biti dosljedan u doslovnom vjerovanju Bibliji, ne mogu onda odabirati u što ću vjerovati“, otkrio je da iza svega stoji fundamentalistički vjerski nazor.
      Nije se to dogodilo previše davno, prije nekoliko godina, ali je otada počeo širiti te svoje, zapravo ideje iz doslovnog tumačenja tekstova iz Biblije od kojih su najmlađi stari oko 800 godina, a najstariji pamte čak tisućljeća. Što se njih tiče, nema nikakve sumnje da je priča o okrugloj Zemlji zavjera i da netko širi „dezinformacije“ o obliku našeg planeta. Lista koje okrivljuju je poduža, ali je nekoliko točaka dežurnih krivaca svima zajednička: NASA, masoni, "globalisti" (što god to trebalo značiti) i Elon Musk.
      O tome da su prvi navodili da je Zemlja okrugla još antički Grci, ljudi poput Pitagore prije više od 2500 godina, tamo se u pravilu ne govori. Ali se zato govori o, i to je glavna točka svih rasprava, o Bibliji. Na toj konferenciji Guardianov Josiah Hesse primijetio je da su ideje o ravnoj zemlji najraširenije među evangeličkim protestantskim kršćanima, da su oni skloni najoduševljenije tvrditi da živimo na ploči, ali da su oni i ti koje se o tom ravnozemljaškom vjerničkom fenomenu najmanje ispituje.
      Hesse je na konferenciji često vidio da ljudi razglabaju o apokaliptičnim temama, o „kraju vremena“ o molitvi jednih nad drugima, o kopanju po Bibliji za čim više različitih citata navodno o ravnoj Zemlji. Nathan Roberts sebe smatra „kozmološkim evangelikom“ i ponosan je na to što je „našao više od 200 citata“.
      On je, piše Hesse, zgodan mladi poduzetnik, putuje SAD-om sa suprugom i djecom, govori ljudima o Isusu, prodaje knjigu o kreacionizmu, još jednom omiljenom štivu američkih evangelika, ovaj put o tome da Zemlja nije stara 4,5 milijardi godina i da se život razvio evolucijom, nego da je stara cca 6000 godina i da je Bog stvorio sve stvorove kakve danas vidimo u onih šest dana. Unatoč svemu, određena razlika između evangelika i fundamentalista u SAD-u ipak postoji.
      Ovi potonji su uglavnom opsjednuti „Otkrivenjem“ iz Biblije, nerijetko žive očekujući da propadne svijet i pripremaju svoje bunkere za tu namjenu. I jedni i drugi smatraju da je Zemlja ravna ploča, što im je jako važno kako bi im bila nenarušena slika ploče iznad koje je nebo, s Bogom na njemu, a ispod koje je pakao s ognjevima, vragovima i prokletim dušama unutra. Evangelici su i puno političniji.
      Oni su jako, skoro apsolutno podržavali Trumpovu predsjedničku kampanju, u stalnom su sukobu s javnosti zbog svojih stavova prema LGBT osobama, tako da se „ravna Zemlja“ uklapa u sliku mnoštva krajnje kontroverznih stavova.
      Svjesni toga, već neko vrijeme rade na taktikama privlačenja simpatizera organiziranjem rock koncerata, fora pastorima, pozivanjem slavnih osoba na nastupe kao što su Chris Pratt, Justin Bieber, Kim Kardashian... No, zasad nisu uspjeli privoljeti nekoga doista popularnoga da krene zagovarati isto što i oni. Riječ je o, suštinski, slici svijeta kakva je bila prisutna u Europi tijekom Srednjeg vijeka, plus obje Amerike, Australija i Novi Zeland.
      Znači, ploča je okrugla, nad njom je kupola nebeskog svoda, u centru okrugle ploče nalazi se Sredozemno more, neki će reći da je ispod ploče voda u podzemnom svijetu, jer sve to tako piše u Bibliji, te još neke slične stvari. Sve to uz nesalomljivo uvjerenje da je Zemlja takva kakva jest centar oko kojega kruže malo Sunce i još manji Mjesec, a potom i zvijezde i cijeli svemir.

https://www.express.hr/life/skup-ravnozemljasa-okrugla-zemlja-je-laz-sotone-18621?fbclid=IwAR2KnF85sDljzTY1pDo0DXZkCmwMNotxTP6reaXzUBcmACD4AURRBMHNzqY

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...