Jump to content
Небитан Лик

Епископ Максим: „Сјединити раздељено“ - одговор Епископу бачком Иринеју на текст „О савесним пастирима и неодговорним портпаролима“, од 27. марта 2019. године

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ово је школски примјер залудности дискусије са тврдоглавима, и овде се испуњавају ријечи ап Павла. Човјека јеретика по првом и другом савјетовању клони се. При томе не мислим да је Максим неки догматски јеретик у данашњем смислу ријечи, него више сепаратиста и групаш, што ријеч сама по себи и значи.

Формално је у праву, дјелује хладно и пристојно, па чак и аргументовано. Руга се Иринеју за масоне и Мелентија, а од јасног питања да ли би саслуживао и са Мирашем, он одговара "јао што мене Грци воле, ја тамо први началствујем" итд. Класичан спин, који не вриједи одговора, него само шамар. 

Знам сто Срба који су исто тако студирали у Грчкој, мазили се, љубили се, имали љубавнике, љубавнице, лијепо се проводили, али нико нема такав степен субмисивности и аутошовинизма као он. То је болесно. Истовремено, жалосно је колико нема храбрости да јасно каже свој став, " људи, ја сам тотално на Вартоломејевој страни, Руси ме не занимају.. " То је ок, поштено, али управо у недостатку тога става, је Максимова биједа и промашај. Прави се блесав да је Иринеј бесправно реаговао на његово интерно епархијско упутство, а заправо цијела прича је око Максимове недвосмислене подршке Вартоломеју у дјеловању у Украјини. Тема није да ли смо ми прекинули општење са Вартоломејем, него шта се дешава у Украјини. И ту је спин. И ту сад упадају зебре, индивудуе, личност, Зизилуас, Атанасије Јевтић, потпис на Криту итд. 

Пошто као рјешење предлаже и цитира Писмо Василија Великог о духоборцима, који каже "нека само не говоре да је Дух створење …"Е па нека Максим само каже да Епифаније Думенко није митрополит и да не би саслуживао са њим... па ће бити све ОК, и сигуран сам да ће се Иринеј извинити. Само нека то каже у неким грчким новинама или неком новом Вартоломејевом интервју у Политици који ће да напише.

Жалосно ће бити ако Сабор не буде одмах расправио о овоме под тачком један, а не да пет дана читају колико је звоника окречено. И таман нека одреде Максима за портпарола па да изађе он пред новинаре и каже: "Ми не прихватамо Вартоломејево насиље, Епифаније није био и никад неће бити митрополит Кијевски.."

пре 32 минута, Trifke рече

Zalosno je ovo sto si napisao. Ovako nesto ne prilici doktoru teologije. Ne verujem da je bilo ko ovde zeljan rasprave . Jedina slama koja ovde je prsti dolayi od tvojih komentara. Imao sam volje i zelje da lepo razgovaram sa tobom o onom izdvojenom misljenju vladike Maksima o tome da bi Rusi trebali da se raduju ovome sto je Vaseljenski uradio i td medjutim posle ovakvih tvojih komentara ne vidim da bi to donelo bilo kakve koristi. i meni i tebi.  Evo ja cu se izvuci i izbegavati da odgovaram na ovakve vrste kometara koje budes postavljao.  

Их, брате, што си осетљив. Не љутим се. :)

пре 3 минута, Александар Милојков рече

Их, брате, што си осетљив. Не љутим се. :)

Nije rec o osetljivosti vec o koristi od diskusije. Drugo ne vidim sta ti imas da se ljutis. Ja ti nisam pripisivao ni zelju da ucestvujes u svadji ni radosti zbog rasprave izmedju dvojice vladika. 

Ziv ti meni bio. 

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

Неће пуцати пушком али би могао једино да изнесе оптужбу за извитоперење вере и отпадање од Цркве. У том смислу кажем да их може сахранити.

Па ако је то тако нек онда каже да је тако а не да ми нагађамо шта би рекао а шта неби 

@Дејан Мачковић Одлично је Еп.Иринеј указао и на Мелетија пошто ови из Фанара вело често мисле да су увек управу а имали су неколико да кажемо сумњивих предстојатеља . То што се Максиму не свиђа да је Вартоломеј скренуо са пута као Мелетије је његов проблем 

пре 1 сат, Александар Милојков рече

А било је јасно када је еп. Атанасије "потуран" у претходном саопштењу (владике Бачког)? :)

Код Еп. Иринеја је добро похваљен Еп. Атанасије. 

пре 47 минута, Trifke рече

Nije rec o osetljivosti vec o koristi od diskusije. Drugo ne vidim sta ti imas da se ljutis. Ja ti nisam pripisivao ni zelju da ucestvujes u svadji ni radosti zbog rasprave izmedju dvojice vladika. 

Ziv ti meni bio. 

Хтедох да напишем "не љути се", него мој "паметни телефон" исправи у "не љутим се". Опрости

1 hour ago, Александар Милојков рече

Хтедох да напишем "не љути се", него мој "паметни телефон" исправи у "не љутим се". Опрости

Bog neka oprosti!  

мени је ова архијерејска преписка почела да личи на преписку доктора наука и једног основца. 

пре 6 часа, Zoran Đurović рече
пре 6 часа, Bokisd рече

Nema sta, svetitelji kao po obicaju pravo u metu. :ok:

Па нису они спинери као неки овде...

SPINER NIJE OBIČNA IGRAČKA Stručnjaci otkrivaju zašto su čitave generacije mališana zaluđene novotarijom

https://www.blic.rs/vesti/beograd/spiner-nije-obicna-igracka-strucnjaci-otkrivaju-zasto-su-citave-generacije-malisana/zdrk8jf

:smeh1:

пре 23 минута, Предраг М рече

мени је ова архијерејска преписка почела да личи на преписку доктора наука и једног основца. 

Dilema je ko je doktor nauka a ko osnovac.  :0205_whistling::cheesy3:

пре 13 минута, Trifke рече

Dilema je ko je doktor nauka a ko osnovac.  :0205_whistling::cheesy3:

Један је, нажалост, молио надлежног професора да прогледа кроз прсте докторанту... И сада доживљава ове лекције... Има их више који су докторирали у Грчкој на муфте. Пита ли се неко зашто нису публиковали своје докторате? Овде, код мене, ти, пријатељу, си докторант иако си одбранио тезу, све док је и не објавиш јер ти треба одобрење комисије. По публикацији исте, постајеш доктор. Ја сам то. Максим није публиковао своју генијалну тезу. Моја је распродата на Августинијануму, мораћу да им донесем друге примерке. 

Vidimus et approbavimus

iuxta statuta (XIV, III) et Ordinationes (V 28c)

Instituti Patristici Augustinianum incorporati

Pontificiae Universitati Lateranensi.

Prof. Vittorino Grossi, OSA

Prof. Robert J. Dodaro, OSA

Prof. Nello Cipriani, OSA

Imprimi potest

Don Enrico dal Covolo,

Rector Magnificus Pontificiae Universitatis Lateranensis.

Romae, ex Pontificia Universitate Lateranense

die 12 mensis Februarii A.D. 2010

© Augustinianum 2010

Некоме није јасно зашто моја маленкост није могла да дође да предаје патрологију у Бг? 

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Некоме није јасно зашто моја маленкост није могла да дође да предаје патрологију у Бг? 

biće da je zbog poznatog srpskog sindroma fvjjp - fali vam još jedan papir :smeh1:

пре 10 часа, Александар Милојков рече

А сада да одговоримо на питање о томе да ли смо са цариградскога становишта канонски исправан српски епископ? Као прво, код свих ословљавања наше смерности од било којег од епископа Васељенске Патријаршије увек и без изузетка се користи формула „Bishop of the Serbian Orthodox Diocese of Western America“ (Епископ Српске православне епархије Западне Америке). Дакле, Цариграђани нас ословљавају управо онако како и ми себе идентификујемо. Ни у једном од осталих аспеката живота дијаспоре није показан ни траг оног што је бачки Владика описао говорећи о Метаксакису и његовој „заоставштини“. Ако саслужујемо са Цариграђанима, при чему често и началствујемо на тим сабрањима, онда се треба питати зар онда нису они ти који крше слово и дух 28. халкидонског канона кога, по бачком Владици, сматрају валидним? Поента је следећа: ако нас „толеришу као неканонске“ онда су и они „неканонски“ јер крше (наводно) властито тумачења тог канона.

Могуће да фанариоти у САД поступају другачије али Барт сигурно мисли да је сва дијаспора у његовој надлежности:

"Moreover, we recognize and declare this Autocephalous Church, established within the boundaries of the sovereign territory of Ukraine by means of this signed Patriarchal and Synodal Tomos, as our spiritual daughter, ... without being henceforth entitled to establish bishops or found extraterritorial altars in regions already lawfully dependent on the Ecumenical Throne, which bears canonical competence over the Diaspora, but instead restricting its proper jurisdiction within the territories of the State of Ukraine. "

а исто тако сматра и да и сви патријарси сматрају да је Фанар глава свим Црквама:

"In addition to the above, we declare that the Autocephalous Church in Ukraine knows as its head the most holy Apostolic and Patriarchal Ecumenical Throne, just as the rest of the Patriarchs and Primates also do".

https://www.patriarchate.org/announcements/-/asset_publisher/MF6geT6kmaDE/content/patriarchikos-kai-synodikos-tomos-choregeseos-autokephalou-ekklesiastikou-kathestotos-eis-ten-en-oukraniai-orthodoxon-ekklesian?_101_INSTANCE_MF6geT6kmaDE_languageId=en_US

Осим тога, то што сада фанариоти (икономијски) служе и нормално се понашају према нашим епископима не мора да значи (акривијски) ништа. Јер они су акривијски признавали (тј. толерисали) аутокефалију МП, признали рашчињења и анатеме раколника, саслуживали итд. итд. а онда, када се указала прилика, икономијски, ради мира, избрисали МП као гумицом и направили своју нову "црквену" структуру. И то тако што су јој дали Томос за "аутокефалност" и поставили "митрополита" кога нико није признао. Зашто? Па лепо пише у Томосу да су они су глава свим локалним Црквама као и да је сва дијаспора њихова. А оба, наравно, активирају само онда када им се за то укаже (историјска) прилика...

Ово све је в. Максиму познато, као и последице по верне у Украјини, и надам се да не мисли заиста да би фанариоти били много финији према нама када би им се указала прилика да, неком новом структуром, избришу СПЦ и покупе целу њену дијаспору.

пре 45 минута, Снежана рече

biće da je zbog poznatog srpskog sindroma fvjjp - fali vam još jedan papir :smeh1:

Да, нисам завршио основну школу, како каже владика Максим!:)) 

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије служио је данас, 12. новембра 2019. године, поводом ктиторске славе манастира Грачаница, свету архијерејску Литургију у овој светињи СПЦ.    Звучни запис беседе   Преосвећеном Владики саслуживало је више свештника из Епархије, а у служби су молитвено учествовали и мештани Грачанице, околних села, као и ученици и наставни кадар основне школе „Краљ Милутин“. Током литургије свечано је обављен и чин монашења, известио је КИМ Радио. Како је Радио Слово љубве известио Димитрије Радић, Владика Теодосије је у чин расе произвео монахињу, дајући јој име по Светој великомученици Злати Меглинској.   У извештају КИМ Радија стоји да је Владика Теодосије казао да се данашњим празником прославља највећи српски владар, те да је ”данашња слава радост за све нас”.   “Нека је срећна слава и нека нас Господ одржи у свему што је добро, у све дане нашег живота, да славимо наше светитеље, али и да се водимо њиховим путем, да подражавамо њихов пример, њихов живот. Само ћемо тада засигурно ићи ка правом циљу, а то је Царство Небеско, вечно царство Христово које никад не престаје, које је у векове векова”, рекао је Владика.   Након Литургије, Владика је орденом Светог Краља Милутина одликовао извршног директора „Путева Србије“ Зорана Стојисављевића и генералног директора „Магистрале Београд“ Небојшу Башчаревића за посебан прилог у обнови и изградњи путева ка манастирима, као и Горана Јоргића из Грачанице за несебичну помоћ светињама.   „Нека Господ благослови труд свих који чине добро, како цркви, тако и нашем народу, а има их доста широм света. Ово што ми повремено доделимо неко признање наше цркве, то је само једна кап у мору, ако узмемо у обзир све оне које чине нашој цркви, а Господ зна њихова имена”, казао је владика.   Пригодним програмом у манастирском дворишту основна школа „Краљ Милутин“ обележила је свој дан. За разлику од осталих школа на централном Косову, у ОШ „Краљ Милутин” се број ђака из године у годину повећава, па тако ове године школу похађа 780 ђака.     Извор: Радио Слово љубве
    • Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      На празник Светога великомученика Димитрија Солунског, 8. новембра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је свету архијерејску Литургију у сомборској касарни Аеродром (Први центар за обуку Војске Републике Србије у гарнизону Сомбор), уз саслужење војних свештеника и свештенства Епархије бачке.   Звучни запис беседе   Учешће у Литургији узели су високи званичници и припадници Војске Републике Србије, госпођа Душанка Голубовић, градоначелница Града Сомбора, као и представници општина Апатин, Кула и Оџаци.   Владика Арсеније је извршио чин малог освећења војне капеле посвећене Светоме великомученику Димитрију, освештао је славско кољиво и пререзао славски колач који је принео мајор Небојша Мијаиловић, овогодишњи кум славе.   Захваливши Његовом Преосвештенству Епископу бачком г. Иринеју – са чијим благословом је освештао ову светињу, владика Арсеније је подсетио на жртву и страдање светитеља Димитрија. Његове мошти су целебне и чудотворне. Налазе се у Солуну, у великој базилици која је посвећена светоме Димитрију. Верници долазе из читавога света да се поклоне и да замоле светога Димитрија да он буде њихов заступник пред Богом, навео је Епископ нишки.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...