Jump to content
Небитан Лик

Епископ Максим: „Сјединити раздељено“ - одговор Епископу бачком Иринеју на текст „О савесним пастирима и неодговорним портпаролима“, од 27. марта 2019. године

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 29 минута, о.Небојша рече

Мислим да је би то било низлажење на њихов ниво, а ја у ”слици пакла” не желим да учествујем.

Такође је замолио уредника Поука да се обустави ова бесмислена полемика, ако је могуће.

Ако је аутентично рекао бих да је за ово са паклом мислио на оне који су водили причу о томе да ли је он иза неког псеудонима или не.

Јер да је мислио на цео форум (као што говори @Александар Милојков) онда делује мало глупо да од главног уредника на форуму тражи нешто...

Мсм то би било као да од Белзебуба тражиш да ти заврши неки посао у паклу... :)) 

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Мсм то би било као да од Белзебуба тражиш да ти заврши неки посао у Паклу... :)) 

Vladan, алал вера! :amen:

пре 8 минута, Tristatri рече

o.Nebojša, ovo implicira da je on upoznat da postoji diskusija na ovom forumu (u vezi njegove objave). Preko Vas ili kako drugačije?

Јесте, упознат је да дискусија постоји. Ја сам га лично упознао.

пре 2 минута, Александар Милојков рече

Јесте, упознат је да дискусија постоји. Ја сам га лично упознао.

Опростите: упознали сте га о детаљима дискусије или да постоји дискусија?

пре 7 минута, Vladan :::. рече

Ако је аутентично рекао бих да је за ово са паклом мислио на оне који су водили причу о томе да ли је он иза неког псеудонима или не.

Мислио је на форуме генерално - на вођење дискусије без лица и идентитета. Када сам са њим причао на тему форума (генерално), ја сам употреибо ту синтагму "икона пакла". Ето, можда је од мене то и позајмио. :)

пре 1 минут, Леон Професионалац рече

Опростите: упознали сте га о детаљима дискусије или да постоји дискусија?

Да дискусија постоји и да је на нивоу кафанске туче.

Дубоко сам уверен да би и владика Бачки заузео исти став. Ето, толико од мене. Одох да преводим Светог Августина. Поздрав свима.

Da, da dako je i počela tema … zaboravih.

Edit: … ponovo zaboravih - o Nebojšu, znači opet množina. Ili kako Vladan reče, da parafraziram,  glasnike/umolioce ka nižim sferama.

.

пре 8 минута, Александар Милојков рече

Да дискусија постоји и да је на нивоу кафанске туче.

Овако. Два момка су седели у кафани и пили пиће. Онда је један опсовао другог и дошло је до свађе. Због тих тешких речи су заратиле њихове породице. Онда су се у ту свађу укључили пријатељи а за њима и комшије. Свађа је убрзо прерасла у кафанску тучу.

Ова двојица с почетка приче сад више нису битни али подељене групе су и даље на ратној нози.

Не знам да ли овај који је први опсовао схвата да је он изазвао кафански тучу. 

пре 20 минута, Александар Милојков рече

Мислио је на форуме генерално - на вођење дискусије без лица и идентитета. Када сам са њим причао на тему форума (генерално), ја сам употреибо ту синтагму "икона пакла". Ето, можда је од мене то и позајмио. :)

Не знам шта си му то напричао али ти први овде имаш и лице и идентитет и историју и драге и познате људе...

Овде има фотографија са децом, породицом, пријатељима, из рата, из болница, са венчања и крштења, људи се и уживо срећу, траже молитве за тешке болести и упокојене, исповедају се, траже помоћ за разне муке, друже се, покрећу се хуманитарне акције и помаже људима, на десетине бракова склопљено израђала се деца... Какав пакао? Какав не-идентитет? Наравно, није то исто као да си са неким лице у лице сваког дана и наравно да има потпуних анонимуса овде, али тако са висине стрпати све ове људе у пакао, људе који су са вама тело и крв Христова... Што би рекао Иринеј: о онотологијо о етико о теологијо...

пре 29 минута, Tristatri рече

o.Nebojša, šta mislite Vi da je on kod ovoga mislio: na internet u celini, forume kao takve, ili konkretno na Pouke?

На ову дискусију конкретно

o.Nebojša, ovo implicira da je on upoznat da postoji diskusija na ovom forumu (u vezi njegove objave). Preko Vas ili kako drugačije?

Преко других

.

пре 3 минута, о.Небојша рече

Преко других

Синхронизовано, нема шта. :ok:

Не замерите. ?

Moje misljenje je da mi na forumu treba da razgovaramo o stavovima i principima i argumentima koje neka licnost ili kolega forumas iznosi na forumu ili u bilo kojoj drugoj javnoj sferi i medijskom prostoru.

Iz te perspektive licno mislim da imam pravo kao laik i vernik crkve da komentarisem neke stavove koje je e.Maksim izneo kroz razne medije. Narocito onoga sto se tice price oko nove crkvene strukture u Ukrajini i uloge VP i p.Vartolomeja u svemu tome, gde je i pokrenuta prica izmedju e.Maksima i e.Irineja kroz saopstenja u kojima su vladike izneli svoje stavove sto se tice ove glavne teme o kojoj vec mesecima  diskusijemo na glavnoj temi o Raskolu, gde smo na 500 strana zajednickim snagama forumasa rasvetljavali razne aspekte ove price koja je zaista vrlo teska za celu nasu PC.

Sto se tice oko nacina diskutovanja i u vezi neke teske armosfere na forumu(ima) neka o tome vodi racuna administracija, licno sam se trudio sve ovo vreme koliko pisem na forumu da ne koristim jake i neprimerene reci prema bilo kom vladici i u buducnosti cu jos vise povesti racuna o tome kada se povede prica o nekim pisanjima bilo kog vladike. Ali, opet, koliko kontam, mozemo da pricamo o stavovima crkvenih ljudi i dogadjajima koji se ticu funkcionisanja i postajanja i zivljenja nase crkve,  naravno koliko je vise moguce argumentovano, kulturno i bez vredjanja.

Поштујући личност Епископа Господина Максима, дубоко се не слажући са тим да је дискусија бесмислена (увек треба почети од тога одакле је кренула дискусија), тему ћемо закључати за даље расправе. "Икона пакла" свакако није форум Поуке, јер да је "икона пакла" не би овде било бракова, дружења, упознавања на разним нивоима, хуманитарних акција конкретним личностима, оних који су отишли у манастире, свештеника итд... 

Тема иде под кључ. Хвала свима који су са уважавањем и поштовањем водили ову дискусију из које може много да се научи.

Админ-тим

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије служио је данас, 12. новембра 2019. године, поводом ктиторске славе манастира Грачаница, свету архијерејску Литургију у овој светињи СПЦ.    Звучни запис беседе   Преосвећеном Владики саслуживало је више свештника из Епархије, а у служби су молитвено учествовали и мештани Грачанице, околних села, као и ученици и наставни кадар основне школе „Краљ Милутин“. Током литургије свечано је обављен и чин монашења, известио је КИМ Радио. Како је Радио Слово љубве известио Димитрије Радић, Владика Теодосије је у чин расе произвео монахињу, дајући јој име по Светој великомученици Злати Меглинској.   У извештају КИМ Радија стоји да је Владика Теодосије казао да се данашњим празником прославља највећи српски владар, те да је ”данашња слава радост за све нас”.   “Нека је срећна слава и нека нас Господ одржи у свему што је добро, у све дане нашег живота, да славимо наше светитеље, али и да се водимо њиховим путем, да подражавамо њихов пример, њихов живот. Само ћемо тада засигурно ићи ка правом циљу, а то је Царство Небеско, вечно царство Христово које никад не престаје, које је у векове векова”, рекао је Владика.   Након Литургије, Владика је орденом Светог Краља Милутина одликовао извршног директора „Путева Србије“ Зорана Стојисављевића и генералног директора „Магистрале Београд“ Небојшу Башчаревића за посебан прилог у обнови и изградњи путева ка манастирима, као и Горана Јоргића из Грачанице за несебичну помоћ светињама.   „Нека Господ благослови труд свих који чине добро, како цркви, тако и нашем народу, а има их доста широм света. Ово што ми повремено доделимо неко признање наше цркве, то је само једна кап у мору, ако узмемо у обзир све оне које чине нашој цркви, а Господ зна њихова имена”, казао је владика.   Пригодним програмом у манастирском дворишту основна школа „Краљ Милутин“ обележила је свој дан. За разлику од осталих школа на централном Косову, у ОШ „Краљ Милутин” се број ђака из године у годину повећава, па тако ове године школу похађа 780 ђака.     Извор: Радио Слово љубве
    • Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      На празник Светога великомученика Димитрија Солунског, 8. новембра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је свету архијерејску Литургију у сомборској касарни Аеродром (Први центар за обуку Војске Републике Србије у гарнизону Сомбор), уз саслужење војних свештеника и свештенства Епархије бачке.   Звучни запис беседе   Учешће у Литургији узели су високи званичници и припадници Војске Републике Србије, госпођа Душанка Голубовић, градоначелница Града Сомбора, као и представници општина Апатин, Кула и Оџаци.   Владика Арсеније је извршио чин малог освећења војне капеле посвећене Светоме великомученику Димитрију, освештао је славско кољиво и пререзао славски колач који је принео мајор Небојша Мијаиловић, овогодишњи кум славе.   Захваливши Његовом Преосвештенству Епископу бачком г. Иринеју – са чијим благословом је освештао ову светињу, владика Арсеније је подсетио на жртву и страдање светитеља Димитрија. Његове мошти су целебне и чудотворне. Налазе се у Солуну, у великој базилици која је посвећена светоме Димитрију. Верници долазе из читавога света да се поклоне и да замоле светога Димитрија да он буде њихов заступник пред Богом, навео је Епископ нишки.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...