Jump to content
Небитан Лик

Епископ Максим: „Сјединити раздељено“ - одговор Епископу бачком Иринеју на текст „О савесним пастирима и неодговорним портпаролима“, од 27. марта 2019. године

Оцени ову тему

Recommended Posts

Није ми јасно што погура Еп. Атанасија. Ваљда зато што Таса нема Епархију па, ко вели, нема шта да изгуби. :skidamkapu:

Многи су у дилеми шта би еп.Атанасије Јевтић рекао на све ово у вези деловања Фарана, а ја могу тврдити да би он био знатно оштрији и директнији од осталих, Бачког и Амфилохија, који иступају са критикама на рачун Фанара.

пре 7 минута, Milan Nikolic рече

Многи су у дилеми шта би еп.Атанасије Јевтић рекао на све ово у вези деловања Фарана, а ја могу тврдити да би он био знатно оштрији и директнији од осталих, Бачког и Амфилохија, који иступају са критикама на рачун Фанара.

Главно је питање зашто ћути поготово кад се погледа његов углед код Грка ?

Зато што се боји да ће их сахранити. Вероватно не може да нађе снисходљивије речи.

Па неће пуцати са пушком по њима . Мислим да је погрешан тренутак да се ћути у овакој кризи за целу Цркву поготово кад се узме у обзир да иначе има коментар на све и свашта

Неће пуцати пушком али би могао једино да изнесе оптужбу за извитоперење вере и отпадање од Цркве. У том смислу кажем да их може сахранити.

1 hour ago, Леон Професионалац рече

Није ми јасно што погура Еп. Атанасија. Ваљда зато што Таса нема Епархију па, ко вели, нема шта да изгуби. :skidamkapu:

Meni ovo sto Maksim napisa lici na decu koja su krenula da jedu slatko u ostavi a onda ih majka uhvati u raboti . Onda deca pokusavaju sve i svasta da bi se nekako izvukli. Tako bi izgleda i neki hteli da Tasa preuzme ovu diskusiju. 

1 hour ago, Milan Nikolic рече

To 100%  Cuo sam da je vec grmio javno,  sto znaci da ce mozda nesto napisati o svemu ovome. 

пре 2 часа, feeble рече

Jedno glupo pitanje od laika: Zasto neki episkopi kad pisu govore o sebi u 1. licu mnozine a ostali ne? Je li bi to trebalo tako ili ne? Ovo sam opazio kod Maksima i Artemija (bez zelje da povlacim paralele).

Ја ти шаљиво одговорих (а можда то и није била само шала, него ти сугерисах пророчко надахнуће). Сада, ми знамо за 1) pluralis modestiae,  што је стилска употреба прве особе множине, уместо одговарајуће у сингулару, која се користи да би се избегла честа понављања, да се прикрије важност говорника да би се тако читаоци или слушаоци више укључили, и 2) pluràlis maiestàtis, која се обично користи у званичним говорима еминентних особа, као што су црквени прелати, краљеви, војни генерали и сл.

Е, сада је, драги брате, на теби и на свима нама да одгонетнемо коју фигуру је користио Максим. Ја немам сумње!:))  

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Добио си надахнуће са висине!:)) Биће тако. 

Аво, објасни човеку шта значи "ми" у обраћању епископа и да је то нешто нормално. :)

пре 25 минута, Trifke рече

To 100%  Cuo sam da je vec grmio javno,  sto znaci da ce mozda nesto napisati o svemu ovome. 

Да резимирам своје ставове. Није проблем што Фанар хоће да буде Први, него је проблем што ово првенство заснива на Ипостаси Бога Оца који је једини узрочник других Ипостаси, па тако и Фанар жели да једини буде узрочник, тј. да једини додељује аутокефалије, док други могу само да се сагласе. Тобоже, у свему можемо бити једнаки, мада већ се показује претензија и на исповедање вере, али само један може бити који додељује аутокефалије. Ето, то вам је савремена и веома катастрофална јерес.

Друго, а то се тиче еп.Атанасија и целе приче са теологијом Зизјуласа, постоје одређене категорије у личносном постојању Свете Тројице, које једноставно нису примењиве на људско и историјско устројство Цркве. Зизјулас и његови подржаваоци заступају становиште да таквог ограничења нема, конкретно нема ограничења у вези ипостасног својства Оца као Узрока, док Атанасије и остали не подржавају такву аналогију по којој фанар може да поседује узрочност других.

пре 1 сат, Леон Професионалац рече

А било је јасно када је еп. Атанасије "потуран" у претходном саопштењу (владике Бачког)? :)

пре 29 минута, Trifke рече

Meni ovo sto Maksim napisa lici na decu koja su krenula da jedu slatko u ostavi a onda ih majka uhvati u raboti . Onda deca pokusavaju sve i svasta da bi se nekako izvukli. Tako bi izgleda i neki hteli da Tasa preuzme ovu diskusiju. 

А мени се чини да је некима овде криво што је владика Максим експлицитно одбацио све инсинуације (то јест "сламнате човечуљке"), па сад више и нема смисла тући по "сламнатом". :) Штета, а таман се људи загрејали. Прштала слама на све стране. И гле сад, "извлачи се". :)

пре 34 минута, Александар Милојков рече

А мени се чини да је некима овде криво што је владика Максим експлицитно одбацио све инсинуације (то јест "сламнате човечуљке"), па сад више и нема смисла тући по "сламнатом". :) Штета, а таман се људи загрејали. Прштала слама на све стране. И гле сад, "извлачи се". :)

Zalosno je ovo sto si napisao. Ovako nesto ne prilici doktoru teologije. Ne verujem da je bilo ko ovde zeljan rasprave . Jedina slama koja ovde je prsti dolayi od tvojih komentara. Imao sam volje i zelje da lepo razgovaram sa tobom o onom izdvojenom misljenju vladike Maksima o tome da bi Rusi trebali da se raduju ovome sto je Vaseljenski uradio i td medjutim posle ovakvih tvojih komentara ne vidim da bi to donelo bilo kakve koristi. i meni i tebi.  Evo ja cu se izvuci i izbegavati da odgovaram na ovakve vrste kometara koje budes postavljao.  

пре 57 минута, Александар Милојков рече

Аво, објасни човеку шта значи "ми" у обраћању епископа и да је то нешто нормално. :)

Послушах те и објасних.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије служио је данас, 12. новембра 2019. године, поводом ктиторске славе манастира Грачаница, свету архијерејску Литургију у овој светињи СПЦ.    Звучни запис беседе   Преосвећеном Владики саслуживало је више свештника из Епархије, а у служби су молитвено учествовали и мештани Грачанице, околних села, као и ученици и наставни кадар основне школе „Краљ Милутин“. Током литургије свечано је обављен и чин монашења, известио је КИМ Радио. Како је Радио Слово љубве известио Димитрије Радић, Владика Теодосије је у чин расе произвео монахињу, дајући јој име по Светој великомученици Злати Меглинској.   У извештају КИМ Радија стоји да је Владика Теодосије казао да се данашњим празником прославља највећи српски владар, те да је ”данашња слава радост за све нас”.   “Нека је срећна слава и нека нас Господ одржи у свему што је добро, у све дане нашег живота, да славимо наше светитеље, али и да се водимо њиховим путем, да подражавамо њихов пример, њихов живот. Само ћемо тада засигурно ићи ка правом циљу, а то је Царство Небеско, вечно царство Христово које никад не престаје, које је у векове векова”, рекао је Владика.   Након Литургије, Владика је орденом Светог Краља Милутина одликовао извршног директора „Путева Србије“ Зорана Стојисављевића и генералног директора „Магистрале Београд“ Небојшу Башчаревића за посебан прилог у обнови и изградњи путева ка манастирима, као и Горана Јоргића из Грачанице за несебичну помоћ светињама.   „Нека Господ благослови труд свих који чине добро, како цркви, тако и нашем народу, а има их доста широм света. Ово што ми повремено доделимо неко признање наше цркве, то је само једна кап у мору, ако узмемо у обзир све оне које чине нашој цркви, а Господ зна њихова имена”, казао је владика.   Пригодним програмом у манастирском дворишту основна школа „Краљ Милутин“ обележила је свој дан. За разлику од осталих школа на централном Косову, у ОШ „Краљ Милутин” се број ђака из године у годину повећава, па тако ове године школу похађа 780 ђака.     Извор: Радио Слово љубве
    • Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      На празник Светога великомученика Димитрија Солунског, 8. новембра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је свету архијерејску Литургију у сомборској касарни Аеродром (Први центар за обуку Војске Републике Србије у гарнизону Сомбор), уз саслужење војних свештеника и свештенства Епархије бачке.   Звучни запис беседе   Учешће у Литургији узели су високи званичници и припадници Војске Републике Србије, госпођа Душанка Голубовић, градоначелница Града Сомбора, као и представници општина Апатин, Кула и Оџаци.   Владика Арсеније је извршио чин малог освећења војне капеле посвећене Светоме великомученику Димитрију, освештао је славско кољиво и пререзао славски колач који је принео мајор Небојша Мијаиловић, овогодишњи кум славе.   Захваливши Његовом Преосвештенству Епископу бачком г. Иринеју – са чијим благословом је освештао ову светињу, владика Арсеније је подсетио на жртву и страдање светитеља Димитрија. Његове мошти су целебне и чудотворне. Налазе се у Солуну, у великој базилици која је посвећена светоме Димитрију. Верници долазе из читавога света да се поклоне и да замоле светога Димитрија да он буде њихов заступник пред Богом, навео је Епископ нишки.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...