Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Поуке.орг инфо

Епископ бачки Г. Иринеј о саопштењу Епископа западноамеричког Г. Максима: Опасни портпароли

Оцени ову тему

Recommended Posts

Искрено, саопштење Синода СПЦ на које је владика Максим реаговао - тако што је радио свој посао, то јест потиснуо смутње и нејасноће у вези са богослужењима (саслуживање са другим ПЦ у САД) у СВОЈОЈ ЕПАРХИЈИ, било ја крајње двосмислено. Сетимо се, и сам владика Иринеј је морао да то саопштење (препоруку) додатно тумачи, како се не би разумело да је САС заповедио прекид општења са Цариградском патријаршијом.

Непотребно сукобљавање, по мом мишљењу. И не свиђају ми се те приче, макар биле и шала, да одмах сатиремо, ко средњовековна инквизивија, некога ко се дрзне да о нечему другачије мисли. Нека Бог дарује мир и братску слогу нашим архијерејима, а кроз њих и свима нама јединство Цркве.

пре 18 минута, Александар Милојков рече

И не свиђају ми се те приче, макар биле и шала, да одмах сатиремо, ко средњовековна инквизивија, некога ко се дрзне да о нечему другачије мисли. Нека Бог дарује мир и братску слогу нашим архијерејима, а кроз њих и свима нама јединство Цркве.

За ово Амин.

пре 18 минута, Александар Милојков рече

тако што је радио свој посао, то јест потиснуо смутње и нејасноће у вези са богослужењима (саслуживање са другим ПЦ у САД) у СВОЈОЈ ЕПАРХИЈИ,

Није само то радио. Него је критиковао портпароле (и форуме) и слао суптилне оптужбе. Да је хтео само да појасни нејасноће рекао би нешто у стилу... "у складу са одлуком СПЦ наша епархија не прекида општење са цариградском патријаршијом итд". И нико не би ни трепнуо.

пре 20 минута, Александар Милојков рече

Сетимо се, и сам владика Иринеј је морао да то саопштење (препоруку) додатно тумачи, како се не би разумело да је САС заповедио прекид општења са Цариградском патријаршијом.

То што је додатно тумачио не значи да је била неразуљива. Била је разумљива. Јасно је било да је 1. реч о препоруци 2. да се избегавање општења односило на појединце који су се присајединили расколницима, а не на целе патријаршије. Само неписменим људима је било неразумљиво.

Неки Украјинци су покушали да из тог саопштења СПЦ спинују и то да је неопштење са украјинским расколницима такође само "препорука", а не да ми уопште немамо општење с њима у целости, што је кристално јасно. Дакле само функционално неписмени и злонамерни људи су могли да "не разумеју" одлуку. 

Појашњење в. Иринеја је било у смислу богословске и канонске потке такве одлуке (помињање акривије и икономије). 

пре 19 минута, Ведран* рече

Појашњење в. Иринеја је било у смислу богословске и канонске потке такве одлуке (помињање акривије и икономије).

@Александар Милојков

Осим тога ово се уклапа и у претходна деловања е. Иринеја јер је он и након писма патријарха Иринеја п. Барту послао и своје засебно писмо које је завршио са, парафразирам, "ја рекох и душу спасих". Што се мене тиче његова појашњења су више његова, лична, додатна, него што су сугестија да патријарх или Синод не знају шта треба да пишу или како да кажу.

Камо среће [sic] да се још неки од наших (чувених епископа теолога) оглашавају поводом овога својим појашњењима. Али, ето, нема их...

Зашто их нема? Ево пар мисли о томе... https://pouke.org/forum/index.php?/topic/54074-raskol-se-zahuktava/&do=findComment&comment=1862667

пре 8 часа, Ведран* рече

Тебе Аво  @Zoran Đurović треба посебно каштигати, јер се расписујеш по овим темама, а нећеш да дођеш у нашу авлију на Раскол се захуктава. 

:D

Nece. Ljubomoran sto sam temu zapoceo ja. :cheesy3:

пре 28 минута, Trifke рече

Nece. Ljubomoran sto sam temu zapoceo ja. :cheesy3:

И тебе треба каштигати. Родио си дете, а сад треба ми да ти га љуљамо, јел? 

А после кад одрасте ти ћеш доћи, као Фанарци у Кијев након 300 година, да кажеш ја те родих ти си моје дете.

Ц ц ц ц 

пре 1 минут, Ведран* рече

И тебе треба каштигати. Родио си дете, а сад треба ми да ти га љуљамо, јел? 

А после кад одрасте ти ћеш доћи, као Фанарци у Кијев након 300 година, да кажеш ја те родих ти си моје дете.

Ц ц ц ц 

Primecujem da neke kengurske individue pokusavaju da stave kritiku na moj racun ali cu ih preskociti onako lagano iako je to vise u skladu sa njihovom prirodom nego sa mojom plemenitom. :cheesy3:

пре 12 часа, Vladan :::. рече

Камо среће [sic] да се још неки од наших (чувених епископа теолога) оглашавају поводом овога својим појашњењима. Али, ето, нема их...

Једва и са једним објашњењем, ставом излазимо на крај. Било би много да се сви изјасне. САС рекао шта треба.

On 20.3.2019. at 17:49, Поуке.орг инфо рече

Никада није подржала етнофилетизам, односно патолошки псеудоцрквени шовинизам. Није га признала у случају бугарског раскола у 19. веку, ни у случају такозваног македонског раскола у 20. веку,

То значи да је раскол „такозвани“, али да ипак није раскол? Или је „такозвано македонски“ зато што је „македонски“ измишљотина и не постоји, али је ипак шовинизам, макар у суштини непостојећег (ид)ентитета? И како то да постоји само „украјински“, „бугарски“, „македонски“ патолошки псеудоцрквени шовинизам, а да су велике свете и једине богоизбране православне нације успеле да остану имуни на то велико зло и да у пуноћи живе свету наднационалност православља?   

Свети Синод СПЦ и Њ.П. владика Ириниеј опет игранју улогу „гласа вапијућег у пустињи“. Наспрам њиховог саопштења, каткад наиван а каткад крајње злонамеран текст владике Максима звучи попут мешавине нечега написаног из пера каквог хипика с једне стране, и бескрупулозног адвоката с друге.

On 25.3.2019. at 22:26, milos50 рече

То значи да је раскол „такозвани“, али да ипак није раскол? Или је „такозвано македонски“ зато што је „македонски“ измишљотина и не постоји, али је ипак шовинизам, макар у суштини непостојећег (ид)ентитета? И како то да постоји само „украјински“, „бугарски“, „македонски“ патолошки псеудоцрквени шовинизам, а да су велике свете и једине богоизбране православне нације успеле да остану имуни на то велико зло и да у пуноћи живе свету наднационалност православља?   

Не будите злонамерни.

Да, „такозвано македонски“ зато што Њ.П. владика Иринеј, баш и многи други, то „македонски“ сматра измишљотином - али он никоме не ускраћује право да се декларише као „Македонац“.

И, не „велике свете и једине богоизбране православне нације“ очигледно нису имуне на патолошки псеудоцрквени шовинизам, с обзиром да владика Иринеј јасно окривљује патријарха Вартоломеја за управо то.

On 2.4.2019. at 20:23, Хаеул рече

Да, „такозвано македонски“ зато што Њ.П. владика Иринеј, баш и многи други, то „македонски“ сматра измишљотином - али он никоме не ускраћује право да се декларише као „Македонац“.

Ово није пример „патолошког псеудоцрковног шовинизма“? Није! Због јаког имунитета.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      У недељу Свете Педесетнице, 3/16. јуна 2019. године, у Саборном храму у Новом Саду, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки госпoдин Иринеј, началствовао је Евхаристијским сабрањем, уз саслужење Епископа мохачког господина Исихија, братства Саборног храма и новосадских ђакона.
      У свом архипастирском обраћању владика Иринеј је између  осталог истакао: ,, ... Сâм назив Празника казује његов садржај. Педесетница је најзваничнији назив Празника, будући да се данашњи догађај десио у педесети дан по празнику старозаветне Пасхе, и она налази свој смисао као и остали старозаветни празници у Новом Завету.  Дух Свети не силази сâм од себе, будући да ништа што је од Бога не садржи било какав вид самовоље. Отац благоволи, а Син Божји дејствује, што нам сведочи и текст богослужбене химне на јутрењу данашњег Празника.  Дух Свети није постао човек као вечни Син Божји, него је само у појединим моментима историје Цркве Христове био видљив у својој невидљивости. Данас се пројављује у виду огњених језика, пламен који греје и оживотворава. Зеленило је символ живота, а у данашњем Празнику славимо живот не само биолошки, него и живот вечни који нам дарује Спаситељ света..."

Извор: Епархија бачка
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је данас Свету Архијерејску Литургију у манастиру Брезојевица код Плава.  Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа плавске Жупе.
      Звучни запис беседе

Празник Свете Тројице, коме је посвећена ова древна светиња, иначе метох манастира Високи Дечани, ријечима архипастирске бесједе честитао је Владика Јоаникије. „У овај дан људи су разумијевали једни друге иако су били из разних народа, и како је сишао Дух Свети настало је чудесно разумијевање међу људима разних народа и разних језика,  зато што је Господ био међу њима и Он им је дао да свак разумије језик другог и како онај други говори, да се њему тај туђи језик чини својим и да се у потпуности разумију они који се до тада нијесу могли разумијевати„. Након свете Литургије, у Светосавском дому, уприличена је славска трпеза на којој је освештан и преломљен славски колач.  Домаћин славе било је братство Дашић.

Извор: Радио Светигора
    • Од Логос,
      Саборни храм у Нишу обележио је храмовну славу - Силазак Светог Духа на апостоле у недељу 16. јуна 2019. године.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније, а Преосвећеном Владики су саслуживали свештеници Саборног храма протојереј Ставрофор Бранислав Цинцаревић, протојереј-ставрофор Ненад Микић, протојереј Миодраг Павловић, протојереј Борислав Стаменковић, протојереј Владица Савић и свештеници из других нишких храмова: протојереј-ставрофор Мирољуб Стојановић, свештеник у пензији, протојереј ставрофор Добривоје Митровић из храма Светог Илије у Нишкој Бањи, протојереј-ставрофор Јован Илић из храма Светог Пантелејмона, јереј Дарко Китановић из храма Светог Луке, војни свештеници јереј Иван Ганић и јереј Ђорђе Димић, јеромонах Нектарије (Ђурић), протођакон Стеван Кричка и ђакон Ђорђе Филиповић.
      Храм је био испуњен верним народом, а учешће у Светој служби узели су градоначелник Ниша г. Дарко Булатовић, начелница Нишавског округа г-ђа Драгана Сотировски, председник Скупштине града мр Раде Рајковић, представници војске Србије, председници градских општина и других јавних и културних институција града Ниша.
      У својој архипастирској беседи Преосвећени Владика је говорио о сведочанству апостола Луке о данашњем празнику на који је "... Црква Христова конституисана, и Дух Свети непрестано од тога дана пребива у Цркви. Без Духа Светога нема ни Литургије, а нема ни Цркве. Дух Свети је онај који чини могућим и присутним овде и сада Царство Божије и који нам даје могућност вечног живота."
      Благољепију торжествене Литургије допринело је здружено појање хорова Бранко из Ниша и гостију из Пољске - хора "Muzyka Cerkiew", са катедре за дириговање конзерваторијума "Фредерик Шопен" из Варшаве. Овај хор наступа на овогодишњем фестивалу Музички едикт, чиме је Фестивал незванично и отворен, а гости на Светој Литургији били су и хорови из Мексика, Белорусије и САД.

Извор: Епархија нишка
    • Од Логос,
      Велики традиционални црквено-народни сабор у манастиру Свете Тројице код Пљеваља одржан је и ове године. Тим поводом, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије у недељу, 16. јуна 2019. на сам Празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетницу. Саслуживали су архијерејски намесник пљеваљски протојереј-ставрофор Саша Јањић, настојатељ Светоархангелске обитељи у Ђурђевића Тари јеромонах Зосима и протођакон Никола Перковић.

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
      Велики број верника из Пљеваља и околине, али и из других епархија наше Српске Православне Цркве дошао је у Пљевља и пљеваљску светињу да узме, пре свега, молитвеног учешћа у обележавању овог великог и радосног хришћанског Празника. У току свете службе, Епископ Атанасије је јеромонаха Зосиму произвео у чин протосинђела.
      Након Свете Литургије и трократног опхода око храма уз читање одељака из Светог Јеванђеља, испред храма је Преосвећени Епископ Атанасије пререзао славски колач и освештао славско жито. У беседи Епископ Атанасије је свим учествујућим у Светој Литургији честитао овај велики и дивни Празник, рођендан Цркве Божије на земљи, Силазак Светога Духа на апостоле – Педесетницу, Тројичиндан:
      – Данас, на рођендан наше Свете Цркве сагледавамо, пре свега, шта је Црква, како она живи, како она делује. Данас је наш поглед усмерен ка Небу, ка Богу Оцу, Сину и Духу Светоме. Господ наш Исус Христос, обраћајући се својим ученицима, рекао је: Нећу вас оставити сироте, нећу вас оставити саме, него ћу доћи у сили Духа Светога. Он је рекао да је он Светлост свету и то је и показао, собом и својим делима. И до дана данашњег Он то ради и показује. Свима који верују у Њега. На данашњи дан Он је послао Духа Светога на своје свете Апостоле, и преко њих Он наставља да придобија људе за Царство Небеско, за живот вечни.
      – Видите шта значи Дух Свети у животу свакога од нас. Дух Свети сабира, он не раздваја браћу. Дух Свети појачава љубав. Тамо где приметите да је оплићала љубав, или да је нема, знајте браћо да се одатле Дух Свети повукао. Јер особина Духа Светога, особина Божија, је да љубав јача, да се заједница међу браћом појачава а не да ослабљује. Тамо где је неслога међу људима, где су свађе, зависти, тамо је Црква слаба, одатле се Бог повукао. Ако видимо да смо негде слаби молимо се Богу да ојачамо, да би смо могли наставити живети у заједници, у љубави, славећи Бога Једнога у Тројици, Оца, Сина и Духа Светога, беседио је владика.
      За све присутне приређено је заједничко послужење, трпеза љубави, а онда је народно весеље, исказивање радости и заједништва у овом великом хришћанском Празнику, настављено у порти манастира уз песму, игру и срдачно дружење.

Извор: Епархија милешевска
  • Create New...