Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Lion

Rock музика у нашим животима

Оцени ову тему

Recommended Posts

... њене позитивне и негативне стране.

Мисли које ми долазе у овоме тренутку (а може се и књига написати на ову тему)...

Оно што нама људима недостаје, а што су нам Свети Оци подвижници препоручивали је подвиг ка оздрављењу душе, њеном враћању у првобитно стање и здравље. Зато су написене и „Лествица“ и бројне хришћанске подвижничке књиге, не само зато да би нас привеле Богу него да би и наше душе и тела учиниле здравима.

Треба савлађивати танатоса, сексуалну енергију у себи, усмеравати је ка рецимо благословеном браку или ка неким креативним стварима. Рок музика, као и свака друге забавна музика распаљује тај танатос у нама, ослобађа га, подржава га...и то нам свима одговара. А зашто ? Психолози би одлично одговорили: зато што га потискујемо. Зато се осећамо слободним и када слушамо агрсивну музику, и када пијемо и када радимо многе друге ствари...али све то само пуцањ у празно. Човек и даље остаје незадовољен и неиспуњен, чак фрустриран и раздражен. Музика и остале страсти постају део наше личности, обликују нас, а у истинској духовности нисмо се много обликовали јер тек треба доћи до ње...као што Св.Јован Лествичник на почетку свог дела каже: Свакоме је потребан Мојсије који ће га превести до Обећане земље... На пример, када сам отишао на Свету Гору, тек тамо сам рекао себи „Ово је Православље...“ А зашто ? Зато што сам осетио по први пут праксу, слободу, љубав... То је оно што нам свима недостаје, неко ко ће нам причати и усмеравати ка здравом расуђивању, неко ко ће фаворизовати својим примером оно што је здраво, у друштву где је оно што је здраво исмејано и понижено.

Дакле, ја много волим рок музику, али сам свестан да једним делом она и негативно утиче на мене. Некада ме ослобађа, а некада пуни негативном енергијом и бесом... Сад, добро је да свако у себи одреди границу докле му нешто одговара а докле не.

Нека рок музика многима (као што и јесте) буде прелаз на нечем много Лепшем и Већем  0212_rolleyes

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Рок као начин живљења, започиње своје постојање на православним основама: тежња за слободом, превазилажење овог света, бунт против не правде и зла у свету, тежња за љубављу. Колико год побуде биле добре опет рокери често своје енергије бића усмеравају на погрешну страну. Уместо да нађу Онога ко је победио свет и постану заиста слободни, често постају робови овога света. Мислећи да угађањем својим страстима, постају слободни они постају робови истих. Постају зависници од алкохола, од блуда, од које чега. Често улазе у све то млади здрави са пуно идела, невино, притом кад животне енергије наинтезивније бујају у човеку, и не усмеравајући их како треба, улазећи у лоше друштво, после неколико година живљења рокен рола, постају разбијене личности. Рачун стиже за године пијанства, не спавања, веза на једну ноћ, или опет платонских љубави које често сналазе рокере који умеју да стварају попуно изопачену представу о љубави, последице су опседнутост према одређеној особи. Такође један деструктиван дух често прати млађане рокере, који почињу да унаказују своја тела гомилама пирсигна и које чега. Ту је и исконска тежња човека за забрањеним воћем, па неретко се проба дрога, или се налази једна доза задовољства у мрачњаштву. Млади се одушевљавају текстовима који или пропагирају блуд или насиље а некад и отворено сатанизам. Последице су унакажене личности. Такође идолатрија, поистовећивање са глановима бендова, затим прихватање и прављење једне филозофије живота која је потпуна страна православљу. живљење у нереалном свету од пијанства до пијанства, од партнера до партнера, избегавање суочавања са проблемима, све то низазива дубоке последице. Али опет ти исти рокери су и на самом почетку били боготражитељи а да нису тога ни свесни били. На њих се можда могу применити Спаситељеве речи " е да ли сте студени или врући", рокери који су дотакли дно лакше и дубље прихватају Бога неко млаки који су целог живота нити тамо нити вамо.  Отуда толики број рокера који прелазе у православље, јел су то одувек и тражили али на погршном месту. Али потребно је заиста дубоко покајање, потребно је смирити се и рећи себи погрешио сам живео сам годинама у заблуди. То није лако за некога који је годинама живео са свешћу да је изнад већине људи. Стари човек се грчевито бори у нама да преживи говорећи, не издај идеале своје младости. Иако дубоко повређене личности ако до покајања дође чудо Божије милости наступа, рокере чека тешка борба са чудовиштем које су одгајили у себи али опет кажем покајање је чудо Божије.

На крају ми остаје да напоменем да се овај текст не односи на рок музику него на рок као начин живота. И све ово се готово може применити на разне културе живљења (панкери, народњаци, навијачи, репери итд. суштина је иста а форма различита). И још да кажем да је све ово написано на основи дугогодишњег искуста "живљења рока" и пријатељства са иситм људима.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Рок музика, као и свака друге забавна музика распаљује тај танатос у нама, ослобађа га, подржава га...и то нам свима одговара.

Prvi put cujem za ovako nesto.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

само си си мало  confused-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0212_rolleyes' />, можда од врућине. Oсим ако не мислиш да та музика распаљује танатос 89898989898989 мада је све то тако ископликовано...нагон либида и танатоса(деструкције, смрти, Θάνατος). Има ту добрих фројдовских објашњењења, са све фрустрацијама :mad:. Мада не треба уско тумачити либидо кроз сексуалну енерију, не треба банализвати, ту су све оне животоносне енергије, нагони за самоодржањем(и глад и жеђ),

а с друге стране оне разарајуће танатоса. Све је то испреплетано,  као Коларићу Панићу, сами себе заплићемо ,сами себе расплићемо :0104cheesy:

За крај да се сложим са Трапом,

И све ово се готово може применити на разне културе живљења (панкери, народњаци, навијачи итд. суштина је иста а форма различита).

најбоље се види у теми о музици о самоутепству. 0212_rolleyes

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...