Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Лубеница

Да ли је у оваквим тренуцима могуће остати Хришћанин?

Recommended Posts

пре 4 часа, Лубеница рече

Хришћански би било да се сви помолимо за монструма који је учинио ово недело.

Mislim da biti hriscanin nema nikakve veze sa zakonodavstvom...

Sto kaze Obi- dozivotna robija ili u slucaju silovatelja- kastracija. 

Ja jesam pravoslavne vere, ali me moja vera ne sprecava da trazim da se zakonom kazne pocinitelji kriminalnog dela...zamisli da te ( ne daj Boze) napadne neka budala na ulici...sta ces uraditi...moliti se da mu Bog prosvetli razum i poda mu hriscansko smirenje ili braniti se ?

Ja se ne dvoumim ni najmanje...posle cu da se molim da budala prezivi.

Ја ћу вам само рећи не дао Бог никоме. 

А @Рапсоди хвала на одговорима, не бих баш имала воље да одговорим на превише искључиве закључке. А она је то урадила и боље него што бих ја.

Сматрам приличан број вас за јако интелигентне људе желела сам да чује како бисте се ви борили са овим, а ви сте одмах спремни, као и увек, на осуду против које ја покушавам да се изборим. 

Наравно да не постоји ствар која би донела у питање моју веру. Питање је љуто и оштро јер такве емоције тренутно владају у мени.

пре 23 минута, Лубеница рече

Наравно да не постоји ствар која би донела у питање моју веру. Питање је љуто и оштро јер такве емоције тренутно владају у мени.

Napisa neko napred - vera nema veze sa emocijama. I ja pobesnim kad vidim ovakve vesti, ali ne dovodim veru u pitanje zbog toga.

Desilo se nesto slicno pre par godina kod nas u Leskovcu, nastradao je moj komsija , decko andjeo, koji me je ocuvao i koga sam poznavao citavog zivota. Tada nisam bio religiozan, pa mi je sve to nekako palo veoma tesko. Stvarno ne znam zbog cega i tad nije bilo osude sa moje strane i neki poriv za mrznju. Ali sam taj osecaj gorcine i nepravde kad ti ode najblizi i ta bezosecajnost i zlo kod napadaca uskomesa osecanja u coveku. :/ 

@obi-wan i @Рапсоди

Mislio sam da se ne komentarisem ali ne izdrzah.

Ako sam dobro razumeo, piranje je da li treba ostati hriscanin u smislu moliti se za ubicu a ne da li odustati od vere zbog tog nemilog dogadjaja. Moje misljenje je, bez obzira koliko su emocije povredjene, da od vere ne treba odustati a moliti se za ubicu je relativna stvar i individualna, ja to iskreno ne bih mogao, ali ona ne treba da utice na odluku da li biti hriscanin ili ne. To je samo jedno veliko iskusenje. Citao sam clanke o tom ubistvu i video lice ubice, mislim da ubici ne bi molitve mnogo pomogle, pre bi tu pomogao neki vrstan psihijatar ili bas neki veliki molitvenik koji ima jak dar molitve. Posto sam se preko clanaka iz raznih novina upoznao sa pricom, mislim da bi trebalo da se pimolimo za njegovu devojku Kacu, koja je vec jednom izgubila na slican nacin prvog momka a sada se taj scenario ponovio i sa ovim drugim momkom, i ona je strasno skrhana posle svega. Njoj bi molitva bila mnogo vise potrebna nego samom ubici, kome je sasvim sve jedno.

Takodje se treba moliti za njegovu sestru, majku i oca koji su sigurno skrhani od prevelikog bola i patnje.

Zbog njih covek treba da ocvrsne u veri i da ostane hriscanin, da im da veliku podrsku i molitvenu i prijateljsku, a takodje i razumevanje, bez obzira da li ih poznaje ili ne.

Ubici to nece mnogo znaciti, kako sam citao, on je poskakivao tj igrao i pevusio dok je isao do sudije ili da da izjavu ( nisam upamtio detalje) znaci njegov um je poremecen, pa me je pidsetio malo i na Nerona koji je uz pesmu i u nekoj cudnoj ekstazi, uzivao u plamenu koji je gutao Rim. Da li se vredi za njega moliti? Naravno da ne, ne bi vredelo... 

Generalno smo mi ljudi veoma cesto subjektivni i na svakojaka desavanja i situacije gledamo iskljucivo kroz sebe. Retko se nadje po koji dobar slusalac, ili covek koji promisli i proba da se stavi u situaciju drugog. Odmah smo kadri da meljemo svoju pricu. :) 

пре 10 часа, Nikola Stojanovic рече

Generalno smo mi ljudi veoma cesto subjektivni i na svakojaka desavanja i situacije gledamo iskljucivo kroz sebe. Retko se nadje po koji dobar slusalac, ili covek koji promisli i proba da se stavi u situaciju drugog. Odmah smo kadri da meljemo svoju pricu. :) 

Pa tesko je u takvim situacijama biti ne subjektivan i lako se izboriti sa emocijama koje coveka u tom ternutku preplave. Ipak se desilo nekom tvom bliznjem a mi smo samo ljudi sa svojim manam i vrlinama. 

lpak je bolje fokusirati se na ljude kojima je zaista potrebna molitvena podrska i pomoc jer su pretrpeli veliki gubitak i prema njima usmeriti emocije saosecanja i patnje emocije ruzne preokrenuti ka njima tj pruziti im ogromno razumevanje i podrsku, kroz molitve itd.

A tacno je to da cesto vidimo ili procitamo onako kako mi zelimo jer gledamo kroz sebe a ovde je samo pitanje kako se najbolje izboriti sa time. 

Usmeriti svoju energiju i misli prema ljudima kojima je zaista potrebna paznja i pomoc, okrenuti fokus sa ubice na te ljude pa ce se tako promeniti i osecanja. Tj, prestati da osudjuje vec da salje ljubav prema onima kojima je potrebna tako emocije iz losih prelaze u dobre. Toliko od mene...

пре 11 часа, Liga Džentlmena рече

Ako sam dobro razumeo, piranje je da li treba ostati hriscanin u smislu moliti se za ubicu a ne da li odustati od vere zbog tog nemilog dogadjaja

Мислим да си промашио. Хришћански је не мрзети, желети добро, имати саосећање, и према убици. За њега се молимо кад се молимо за читав свет, а не кад се молимо за ближње, и драге особе. Можда се неки монах и за њега моли... Ал то није обавеза и дужност сваког хришћанина.

Дакле питање је како остати хришћанин, у смислу да не желимо зло, не мрзимо, тог (не) човека.

пре 2 часа, Ђорђе Р рече

Ал то није обавеза и дужност сваког хришћанина.

Uptavo tako.

пре 2 часа, Ђорђе Р рече

Дакле питање је како остати хришћанин, у смислу да не желимо зло, не мрзимо, тог (не) човека.

Kompleksna je to stvar i nije lako na to pitanje odgovoriti.

Nemamo svi dar " duhovnih ociju" pa da znamo da mozemo da rasudjujemo Boziju promisao. 

Ostati htiscanin ne zeleti zlo, jedino ako uspemo da razumemo motive, razloge tog ( ne) coveka i nadjemo neko opravdanje za njih samo tada zaista mozemo oprostiti i ne zeleti zlo. 

A da bi to mogli da uradimo morali bi da budemo na najuzvisenijem duhovnom stupnju. Stupnju bezuslovne ljubavi. Trebalo bi da budemo puni one Bozanske istinite ljubavi i topline i razumevanja za sve ljude pa cak i za takve " zlocince" . A koliko nas moze time da se pohvali?

Moje misljenje je da se to ne moze tako lako oprostiti a jos manje zeleti zlo takvoj osobi, a po najmanje ako je ta osoba povredila ili jos gore ubila nekog nama bliskog. Prosto ne mozes voleti nekoga ko ti je naneo tako veliko zlo. Prosto je tesko ziveti bez nekoga koga nema. Prosto ne postoji mehanizam koji bi mogao to da pobedi.

Naravno da ne treba nista konkretno preduzimati, njega ce kad tad stici " Bozija kazna" ako ne i ljudska, mrznja ili osuda ce vremenom nestati ne treba se zbog toga brinuti, sve mora ici svojim tokom. Zato treba svu paznju i ljubav molitvu posvetiti ljudima koji su pretrpeli gubitak, da se ne bi vodio misaoni rat, tako ce se skrnuti paznja sa tih ruznih misli i mrznje.

Nadam se sa sam koliko toliko uspeo da odgovorim na pitanje. Nadam se da ce jos neko moci da pomogne svojom nekom sugestijom. 

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

• Сличан садржај

• Од ризница богословља,
      Претходног викенда Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Немачке Господин Григорије био је у првој канонској посети црквеној општини Берлин. У суботу 22. децембра Владика Григорије био је на вечерњој служби у Храму Светог Саве, при коме су пароси протојереј Вељко Гачић и протонамесник Радомир Колунџић, док је у недељу 23. децембра служио свету литургију у Храму Васкрсења Господњег. Епископу су у присуству многобројног верног народа саслуживали старешина ЦО Берлин протојереј-ставрофор Драган Секулић, протонамесник Радомир Колунџић и протођакон Александар Секулић. Светој литургији присуствовали су и дипломатски представници Републике Србије и Грчке.   Звучни запис беседе   Извор: Епархија деселдорфска и немачка
    • Од ризница богословља,
      Јерусалимска православна црква моли се за јединство православља и нада се да ће путем преговора бити могуће да се дође до разрешења конфликта између Константинопољске и Руске православне цркве, кажу у Јерусалимској патријаршији.   „Ми се стално молимо за јединство Цркве. Ми вјерујемо да ће током преговора бити пронађено одговарајуће решење за ту ситуацију. Све то нас забрињава и ми се молимо за јединство. Ми смо за то да влада љубав међу Црквама“, казао је РИА Новостима представник Јерусалимске патријаршије.   Он је изразио увјерење да „Исус Христоис неће оставити Цркву због тога што је, како је казано у Јеванђељу основана на камену и врата пакла неће јој одољети“.   У Јерусалимској цркви се надају да ће се, уз учешће помјесних Цркава, дијалогом пронаћи рјешење за постојећи проблем, додао је он.   Извор: Митрополија црногорско-приморска
      View full Странице
    • Од ризница богословља,
      Јерусалимска православна црква моли се за јединство православља и нада се да ће путем преговора бити могуће да се дође до разрешења конфликта између Константинопољске и Руске православне цркве, кажу у Јерусалимској патријаршији.   „Ми се стално молимо за јединство Цркве. Ми вјерујемо да ће током преговора бити пронађено одговарајуће решење за ту ситуацију. Све то нас забрињава и ми се молимо за јединство. Ми смо за то да влада љубав међу Црквама“, казао је РИА Новостима представник Јерусалимске патријаршије.   Он је изразио увјерење да „Исус Христоис неће оставити Цркву због тога што је, како је казано у Јеванђељу основана на камену и врата пакла неће јој одољети“.   У Јерусалимској цркви се надају да ће се, уз учешће помјесних Цркава, дијалогом пронаћи рјешење за постојећи проблем, додао је он.   Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од ризница богословља,
      Руска православна црква тражи од Цариграда да се извини због наношења значајне штете светском православљу, изјавио је портпарол патријарха Кирила, Александар Волков. Према његовим речима, тренутна ситуација може брзо да се промени ако се крене путем дијалога. „У том смислу ово растојање се мери једним фактором: Цариградска патријаршија и њен Синод треба да схвате погрешност својих поступака и одлука и извине се за оне поступке које су већ нанеле значајну штету читавом светском православљу и будућности православља у Украјини“, истакао је Волков на конференцији за новинаре.   У том случају „врата за дијалог ће бити поново отворена“. Он је напоменуо да ће РПЦ са задовољством констатовати покушај Цариграда да „излечи оне ране које су већ нанете светском православљу“. Он је додао да ће патријарх Вартоломеј бити лично одговоран за могуће крвопролиће у Украјини због црквеног питања.   „Ако се у Украјини пролије иједна кап крви, за ту кап биће лично одговоран цариградски патријарх Вартоломеј, који је својим непромишљеним и антиканонским поступцима кренуо путем подршке расколницима и погоршавања грађанског сукоба у Украјини“, истакао је он. Услед одлуке Цариградске патријаршије да започне процес признавања аутокефалности неканонске украјинске цркве, Синод Руске православне цркве је објавио да прекида еухаристичко општење са Цариградском патријаршијом. Синод РПЦ је ту одлуку назвао канонски ништавном и оценио да је одлука Цариграда о поништавању акта из 1686. године, којим је Кијевска митрополија предата у надлежност Московској патријаршији — политичка.   Извор: Митрополија црногорско-приморска
      View full Странице
    • Од ризница богословља,
      Руска православна црква тражи од Цариграда да се извини због наношења значајне штете светском православљу, изјавио је портпарол патријарха Кирила, Александар Волков. Према његовим речима, тренутна ситуација може брзо да се промени ако се крене путем дијалога. „У том смислу ово растојање се мери једним фактором: Цариградска патријаршија и њен Синод треба да схвате погрешност својих поступака и одлука и извине се за оне поступке које су већ нанеле значајну штету читавом светском православљу и будућности православља у Украјини“, истакао је Волков на конференцији за новинаре.   У том случају „врата за дијалог ће бити поново отворена“. Он је напоменуо да ће РПЦ са задовољством констатовати покушај Цариграда да „излечи оне ране које су већ нанете светском православљу“. Он је додао да ће патријарх Вартоломеј бити лично одговоран за могуће крвопролиће у Украјини због црквеног питања.   „Ако се у Украјини пролије иједна кап крви, за ту кап биће лично одговоран цариградски патријарх Вартоломеј, који је својим непромишљеним и антиканонским поступцима кренуо путем подршке расколницима и погоршавања грађанског сукоба у Украјини“, истакао је он. Услед одлуке Цариградске патријаршије да започне процес признавања аутокефалности неканонске украјинске цркве, Синод Руске православне цркве је објавио да прекида еухаристичко општење са Цариградском патријаршијом. Синод РПЦ је ту одлуку назвао канонски ништавном и оценио да је одлука Цариграда о поништавању акта из 1686. године, којим је Кијевска митрополија предата у надлежност Московској патријаршији — политичка.   Извор: Митрополија црногорско-приморска