Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Поуке.орг инфо

Ovo što Penava radi više nije ni govor mržnje nego govor bijede

Оцени ову тему

Recommended Posts

Plenković je ovaj tjedan morao izbaciti Penavu iz HDZ-a. Ovako će snositi dio krivnje za posljedice

Krajnja konzekvencija Penavine izjave o puzajućoj kontinuiranoj velikosrpskoj agresiji, jest da su hrvatski Srbi potencijalni neprijatelji hrvatske države, što znači da za njih, zapravo, ne bi trebalo biti mjesta u Hrvatskoj. Osim ako redovito ne ustaju kad čuju himnu, ako se ne umataju u hrvatske zastave kada se igraju utakmice, i ako ne počnu razmišljati o prelasku u "Hrvatsku pravoslavnu crkvu"
Ivan-Penava.jpg

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava imao je sreće. Naime, da se njegov nedavni antisrpski ispad nije dogodio usred skandala s ratnim avionima, dobio bi znatno veći publicitet. Pa bi se Andrej Plenković morao puno čvršće postaviti, i možda Penavu pokušati izbaciti iz stranke, pod cijenu trajnijeg gubitka vlasti u Vukovaru.

Penavin napad na Srbe sastojao se, podsjetimo, od dva elementa. Prvog, izrazito etički ružnog, i drugog, s katastrofalnim dugoročnim političkim posljedicama, ako se samo vodstvo HDZ-a najodlučnije ne suprotstavi Penavinim stavovima. Gospodin Penava napao je srpsku djecu u Vukovaru, zato što ne ustaju kad se izvodi hrvatska državna himna. Sada bismo mogli potrošiti tisuće i tisuće riječi na kompleksna pitanja o odnosu pojedinca ili određene društvene skupine prema državnim simbolima u razvijenim demokracijama.

TO VIŠE NIJE GOVOR MRŽNJE, NEGO GOVOR BIJEDE

Dovoljno je sjetiti se kako je spaljivanje državne zastave u Sjedinjenim Državama sudski opravdano Prvim amandmanom, ili, u najnovijem vremenu, kako dio profesionalnih američkih sportaša ne sjedi, nego kleči u vrijeme izvođenja himne, prosvjedujući tako protiv rastućeg rasizma u Americi. No, ovdje se, zapravo, ne radi o himni, nego o djeci. Koristiti djecu kao metu za političke napade doista je nevjerojatno nisko, čak i za domaće političke standarde.

To više nije govor mržnje, nego govor bijede, koji može izravno potaknuti fizičke međunacionalne incidente u Hrvatskoj. Drugo, gore čak i od toga, vukovarski je gradonačelnik izjavio kako je njegov grad epicentar kontinuirane puzajuće velikosrpske agresije.

Kad gradonačelnik kaže takvo što o vlastitom gradu, to, zapravo, znači da je gradonačelnik optužio sve Srbe u tom gradu da su potencijalni agresori. Što, opet, znači da Srbi ne bi trebali živjeti u tom gradu, jer je, dakle, riječ o neprijateljima, a kako trpjeti neprijatelje kraj sebe. Što bi, opet, bio gadljiv, ali izolirani incident, da gospodin Penava nije član vladajuće stranke.

ZA SRBE IMA MJESTA SAMO POD ODREĐENIM UVJETIMA

Budući da gospodin Penava jest član vladajuće stranke, svatko ima pravo pomisliti kako dio vladajuće stranke misli da se, eto, upravo odvija puzajuća velikosrpska agresija, kojoj je središte baš u Vukovaru, gradu opterećenom toliko prebolnih emocija. A ako dio vladajuće stranke misli da su hrvatski Srbi opet krenuli u agresiju na Hrvatsku, to znači da se taj dio vladajuće stranke s agresorom svakako želi obračunati.

Ukratko, krajnja konzekvencija Penavine izjave o puzajućoj kontinuiranoj velikosrpskoj agresiji, jest da su hrvatski Srbi potencijalni neprijatelji hrvatske države, što znači da za njih, zapravo, ne bi trebalo biti mjesta u Hrvatskoj. Osim ako redovito ne ustaju kad čuju himnu, ako se ne umataju u hrvatske zastave kada se igraju utakmice, i ako ne počnu razmišljati o prelasku u “Hrvatsku pravoslavnu crkvu”.

PLENKOVIĆ JOŠ UVIJEK NE ŽELI RISKIRATI S PENAVOM

Krajnja konotacija Penavine izjave jest da nam Srbi, ovi sadašnji, u Hrvatskoj uopće ne trebaju. A ta vrsta protusrpske ideologije, koju dio HDZ-a nesumnjivo podržava, podjednako je nepodnošljiva za funkcioniranje Hrvatske kao normalne, demokratske države, kao i za međunarodni status naše zemlje. Andrej Plenković sve to naravno razumije.

Kao što zna da je početkom tjedna, odmah poslije ovog strahovito opasnog ispada Ivana Penave, morao pokrenuti postupak za Penavino isključivanje iz Hrvatske demokratske zajednice, jer u suprotnom sam Plenković preuzima dio krivnje za posljedice antisrpske politike vukovarskog gradonačelnika njegovih HDZ-ovih sumišljenika.

No, Plenković ne želi riskirati s Penavom, dok god na to baš ne bude prisiljen, kao što ne može smijeniti Krstičevića, jer bi tako ugrozio svoj položaj u stranci koja iznutra i dalje funkcionira kao Komunistička partija u komunističkom sustavu, što znači da se sastoji od niza frakcija, koje predstavljaju različite skupine birača. A ona frakcija koju reprezentira Ivan Penava (ili Milijan Brkić), jedna je od najsnažnijih još od osnutka HDZ-a. Stoga će svaka HDZ-ova politika stalno u sebi nositi više ili manje vidljive elemente uvjerene, tvrde protusrpske ideologije.

https://www.telegram.hr/price/ovo-sto-penava-radi-vise-nije-ni-govor-mrznje-nego-govor-bijede/

Како ли је нашем народу у Хрватској.Јадни људи крај оваквих монструма.Ни у СФРЈ није било нормално а како је тек сада.

Mene u Hr nitko ne dira, niti me ruzno gleda jel sam Srbin, ali ne pjevam cetnicke pjesme, niti ikakve koje bi bile provokativne. Na poslu su me prije pitali da igraju sad Hr- Srb, za koga bi navijao, rekoh za Srb normalno. Ali dok igra Hr sa nekim, naravno da budem za Hr, od srca.

Obzirom da je bio rat, I zlocini, I ubojstva, I sve to, mogli bi malo I mediji I politicari da olade sa svojim provokativnim izjavama, da nije tih I takvih goveda, ne bi ni bilo rata.

Cuo sam da Srbi tamo oko Vukovara sad kao vise ne znaju latinicu I ijekavicu, nego moraji citati na cirilici I poceli su govoriti ekavicu, a cijeli zivot su govorili ijekavicu.

Jedna frendica trazila hleb, svi je gledaju, ono, kak je to mogla traziti hleb u Hr ducanu. Gluposti.

A s druge strane, zakaj sad govore hleb ako su im ocevi I djedovi govorili kruh, cemua menjati?

Msm, ljudi se svadjaju oko gluposti, a svi su kao neki vjernici, a nece da oproste jedni drugima, puni su mrznje I slicno.

Tko ne oprosti, ne bude mu oprosteno, jasno pise.

O Penavi sam cul da je dobar covijek I gradonacelnik, pa me iznenadila ova izjava. Nego mi samo nemojte reci da je gospon Pupovac svetac. Steta je kaj djeca ispastaju, tak je bilo I za vrijeme rata, I poslije rata, ocevi jedu kiselo grozdje, a djeci trnu zubi, ne ?

Hrvatska vojska nije usla u Srb, nego srpska u Hr, pa tko je onda zapoceo rat ?

Da su lijepo priznali neovisnu Hr, da su im dali razvod mirno, sve bi bilo ok, imali bi smo dobre I bratske odnose kao sto su I bili prije rata. Ovako sad o posljedicama rata moze se tjednima pricati, a umjesto da ispastaju oni koji su huskali na rat, ispasta naravno narod. 

Мирна реинтеграција Источне Славоније је добар модел решавања конфликата на Балкану. Срамотно је ово што ради Пенава, нарушавајући атмосферу у једном тако осетљивом месту какво је Вуковар и шире, Источна Славонија. Срби који живе у Источној Славонији би требало да буду достојанствени и да поштују своју  домовину, Републику Хрватску. Међутим, ово што Пенава ради је недопустиво. У последњем испаду, као што је примећено и у одличном уводном тексту, објавио је идентитет деце која су седела током интонирања државне химне и прозвао читаву школу. После тога се десио и напад на српског тинејџера. Надам се да ће реаговати правобранитељка за децу у РХ.  

Ne opravdavam napad na djecu, niti prozivke, ali tko je nahuskao djecu da sjede I nepostivaju zemlji u kojoj zive I rade ? --Roditelji i politicari. Djeca nisu zla, nisu se rodila sa nepostivanjem drugih.

A onda se ljutimo kad muslimani u Srb nece da ustanu I pjevaju nasu himnu. Dvostruke standarde imamo.

Нико неће некога у Србији напасти што није устао на химну, нити је било етничког чишћења и концлогора као у Хрватској. Људима су испрани мозгови по матрици КПЈ од Дрезденског конгреса.  Чим се спомене неки злочин над Србима, умјесто осуде одмах се јављају неки коментари ако су  Срби сами криви, јер су то изазвали својим понашањем.

пре 4 часа, SerbCro рече

Mene u Hr nitko ne dira, niti me ruzno gleda jel sam Srbin, ali ne pjevam cetnicke pjesme, niti ikakve koje bi bile provokativne. Na poslu su me prije pitali da igraju sad Hr- Srb, za koga bi navijao, rekoh za Srb normalno. Ali dok igra Hr sa nekim, naravno da budem za Hr, od srca.

Obzirom da je bio rat, I zlocini, I ubojstva, I sve to, mogli bi malo I mediji I politicari da olade sa svojim provokativnim izjavama, da nije tih I takvih goveda, ne bi ni bilo rata.

Cuo sam da Srbi tamo oko Vukovara sad kao vise ne znaju latinicu I ijekavicu, nego moraji citati na cirilici I poceli su govoriti ekavicu, a cijeli zivot su govorili ijekavicu.

Jedna frendica trazila hleb, svi je gledaju, ono, kak je to mogla traziti hleb u Hr ducanu. Gluposti.

A s druge strane, zakaj sad govore hleb ako su im ocevi I djedovi govorili kruh, cemua menjati?

Msm, ljudi se svadjaju oko gluposti, a svi su kao neki vjernici, a nece da oproste jedni drugima, puni su mrznje I slicno.

Tko ne oprosti, ne bude mu oprosteno, jasno pise.

O Penavi sam cul da je dobar covijek I gradonacelnik, pa me iznenadila ova izjava. Nego mi samo nemojte reci da je gospon Pupovac svetac. Steta je kaj djeca ispastaju, tak je bilo I za vrijeme rata, I poslije rata, ocevi jedu kiselo grozdje, a djeci trnu zubi, ne ?

Hrvatska vojska nije usla u Srb, nego srpska u Hr, pa tko je onda zapoceo rat ?

Da su lijepo priznali neovisnu Hr, da su im dali razvod mirno, sve bi bilo ok, imali bi smo dobre I bratske odnose kao sto su I bili prije rata. Ovako sad o posljedicama rata moze se tjednima pricati, a umjesto da ispastaju oni koji su huskali na rat, ispasta naravno narod. 

Ti лажеш да си Србин по задатку.Говориш кајкавски ни један Србин не говори кајкавски.Чак ни писмени хрвати не пишу кајкавски.Што се тиче Вуковара како Те није срамота да лажеш да Срби морају да говоре екавски.Увек су говорили екавски у Вуковару и Срби и Хрвати.Ишао сам тамо јер сам има два стрица.Није Србија почела рат него Хрватска која се преотивуставно отцепила и из свог назови Устава избацили Србе.Тако да немој овде да ширип усташку пропаганду.Убиства Срба и терор су континуирани на територији назови Хрватске још од оснивања Бановине 1939,Ндх па и под ФНРЈ и СФРЈ.Шиц.

пре 3 часа, SerbCro рече

Ne opravdavam napad na djecu, niti prozivke, ali tko je nahuskao djecu da sjede I nepostivaju zemlji u kojoj zive I rade ? --Roditelji i politicari. Djeca nisu zla, nisu se rodila sa nepostivanjem drugih.

A onda se ljutimo kad muslimani u Srb nece da ustanu I pjevaju nasu himnu. Dvostruke standarde imamo.

Опет нападаш Србе и вређаш наш народ.Усташко дивљаштво нема граница.Шиц.

пре 5 часа, SerbCro рече

Šta?? Odakle ti ove informacije?

Čuo sam ovo, čuo sam ono.. Pun si relevantnih saznanja, daj još.

A ova izjava da je ovaj pokušaj od političara dobar čovek, evo ne znam... Šta očekivati od čoveka koji je kao direktor srednje škole koju pohađaju i Srbi zajedno sa Hrvatima išao po prosvedima za ukidanje ćiriličnih natpisa u Vukovaru, kojih po zakonu mora biti zbog broja stanovnika?

Da.. od njega nastane predsednik istog grada da širi svoje stavove

1 hour ago, Августин рече

Ti лажеш да си Србин по задатку.Говориш кајкавски ни један Србин не говори кајкавски.Чак ни писмени хрвати не пишу кајкавски.Што се тиче Вуковара како Те није срамота да лажеш да Срби морају да говоре екавски.Увек су говорили екавски у Вуковару и Срби и Хрвати.Ишао сам тамо јер сам има два стрица.Није Србија почела рат него Хрватска која се преотивуставно отцепила и из свог назови Устава избацили Србе.Тако да немој овде да ширип усташку пропаганду.Убиства Срба и терор су континуирани на територији назови Хрватске још од оснивања Бановине 1939,Ндх па и под ФНРЈ и СФРЈ.Шиц.

Posto sve znas, onda znas I kako se govori na sjeverozapadu Hr ? A ti lazes da nisam Srbin, jer ja mogu da dokazem domovnicom, tj drzavljanstvom srpskim. Pricas gluposti. 

Kaj ako se netko otcepio, trebamo ih granatirati I krenuti u borbu sa bracom, umjesto da se dogovorimo za stolom kaj je najbolje da narod ne strada ? Vjerujem da je svemu tome kumovala SAD I EU, ali je nasa vojska se tamo borila I napadala, a ne oni ovamo, to je cinjenica.

Ne sirim ja nikakvu ustasku propagandu, a vidim da si ti brate pun neke mrznje, ne valja ti to. Valja oprostiti I pomirivati narod.

1 hour ago, Ardita рече

Šta?? Odakle ti ove informacije?

Čuo sam ovo, čuo sam ono.. Pun si relevantnih saznanja, daj još.

Da, oko Vukovara se vise govori ekavicom, ispricavam se na netocnoj/ neprovjerenoj informaciji. Ljudi koje ja poznam od tamo koriste knjizevni, a prica o hlebu/ kruhu je tocna. Uglavnom, poanta je bila da nekad trebamo sacekati sa manje bitnim stvarima radi pomirenja, radi mira, ljudi.

Kaj se tice Penave, samo kazem kaj sam cuo od prijatelja koji ga osobno pozna, a ja politiku ne pratim, bar dok se ne pojavi pravi covjek.

пре 1 сат, SerbCro рече

Posto sve znas, onda znas I kako se govori na sjeverozapadu Hr ? A ti lazes da nisam Srbin, jer ja mogu da dokazem domovnicom, tj drzavljanstvom srpskim. Pricas gluposti. 

Kaj ako se netko otcepio, trebamo ih granatirati I krenuti u borbu sa bracom, umjesto da se dogovorimo za stolom kaj je najbolje da narod ne strada ? Vjerujem da je svemu tome kumovala SAD I EU, ali je nasa vojska se tamo borila I napadala, a ne oni ovamo, to je cinjenica.

Ne sirim ja nikakvu ustasku propagandu, a vidim da si ti brate pun neke mrznje, ne valja ti to. Valja oprostiti I pomirivati narod.

Срам те било лажеш ни један Србин не говори кајкавски.Шиц

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Sudeći po fotografijama, grupa "Samoodbrana" priprema se sve češće za zajedničko političko delovanje, a analitičari smatraju da će uspešnost njihovog angažovanja zavisiti i od toga da li će i koliko biti spremni da se posvete politici.
      Ova grupa se poslednjih meseci nekoliko puta sastajala, o čemu svedoče zajedničke fotografije kako u zatvorenim prostorijama tako i na protestima koje je glumac Nikola Kojo objavljivao na svom tviter profilu. Poslednja slika deluje možda i najozbiljnije pošto se grupa ostvarenih ličnosti van politike ovekovečila u studiju, što bi moglo da predstavlja simbolični početak njihovog političkog delovanja. Kojo je tu fotografiju, takođe, postavio na Tviter i poručio:
      "Kad je politička borba, onda političari. Kad je okupacija, onda #samoodbrana. Branite drveće, čast, zdravu pamet, život... ovo poslednje baš i ne vredi bez ovog pre... Srećno!", napisao je Kojo.
      Na fotografiji se, između ostalih, nalaze sociolog Jovo Bakić, akademik Dušan Teodorović, glumac Radoslav - Rale Milenković, bivša predsednica Vrhovnog suda Vida Petrović Škero, karikaturisti Dušan Petričić i Koraks, arhitekta Dragoljub Bakić i drugi... S njima je na prvoj slici bio i pisac Filip David.
    • Од JESSY,
      Jako nevreme, poput onog koje je pogodilo popularna grčka letovališta u jeku sezone, možemo sve češće da očekujemo, predviđaju meteorolozi.
      U letnjoj oluji na severu Grčke, praćenoj gradom poginulo je sedam osoba, dok je 100 povređeno. Pričinjena je i velika materijalna šteta.
      Nedelju dana pre velike oluje, grčke vlasti su zbog velikog požara evakuisale nekoliko sela na ostrvu Evija.
      rošle godine, u požaru u oblasti istočno od Atine nastradalo je najmanje 70 osoba. Utvrđeno je da je požar izbio zbog ljudske nepažnje.
      Kada se ovakve stvari dogode, mnogi se pitaju kako da zaštite sebe i članove porodice.
    • Од Милан Ракић,
      "Prijatelji se sreću, a onda nestaju, da bi ustupili mesto drugima."
      To je na poleđini naše zajedničke fotografije sa maturskog plesa napisala jedna moja tadašnja simpatija iz gimnazijske klupe. Onda je otišla na studije. Na faksu je srela jednog starijeg i zanimljivijeg - i više se nismo sreli. Posle se udala. Tako se njeno poimanje tematike zvane meaning of life sa poleđine one fotografije (koju, začudo, čuvam i danas), obistinilo.

Međutim, sva moja kasnija iskustva govore suprotno: ljudi koji su mi u bilo kom trenutku životnog maratona postali prijatelji i danas su uza me. Možda ne fizički, taktilno, na dohvat ruke, ali su prisutni u mislima, povremenoj konverzaciji, onlajn razmeni, čak i kod susreta jednom u dvadeset godina a kao da je juče bilo. Nikakav problem.
      Milan Milošević je umetnik, čitaj: muzičar, kompozitor, virtuoz na klarientu (uostalom, kao i njegov otac, legendarni Božidar Boki Milošević) i profesor na Konzervatorijumu u Vankuveru, gradu koji zovem "kanadskim Mediteranom". Sada već mogu da kažem da se dugo znamo, još od 2008. godine, kada sam poslednji put boravio u Vankuveru. Tada sam sa njim i nekoliko njegovih bliskih prijatelja, naših zemljaka, sada naturalizovanih Kanađana, razmenio gomilu informacija o zajedničkim vremenima koje zovemo "nekad i sad" i o zemlji koja je nekada postojala, a sada je više nema.
      I, gle, evo me ponovo sa Milanom Miloševićem, nakon kreativnog kontakta iz te davne godine u kojoj sam pokušao da na ovim prostorima predstavim njegov tadašnji world music projekat "Darunam". Napominjem da se nisam proslavio kao promoter - "Darunam" numere zavrtele su se, koliko mi se čini, samo u mom ZAIRU i nigde više... Rekoh, čini mi se. Zato se, molim vas, uzdržite kad poželite da me angažujete kao promotera vaših krvlju i znojem stvorenih proizvoda.
      Ali, sada je u pitanju jedna priča koja će, mislim bar tako, malo koga ostaviti ravnodušnim, pošto je akter priče Margita, a to znači: Margita Stefanović Magi, tragična junakinja jugoslovenskog roka, pored Milana Mladenovića duša i srce benda koji odavno pripada legendi, EKV.
      Moj prijatelj Milan Milošević nazvao je ovu priču "Nema nazad", a ja sam bio toliko drzak da je prekrstim u:

Magi, jednom i nikad više

"Ne znam za bolju osobu od tebe za ovo sto ću da kazem," pisao mi je Milan, "a nadam se da ćeš imati strpljenja za celu priču, budući da je ‘scenario’ zaista zivotni. Želeo bih da dopre do šire publike, a nisam siguran koji je način najbolji da se ovo podeli sa svetom. Priča govori o poslednjem, nikad objavljenom snimku sa Margitom iz maja 1991. godine, snimku koji je nastao sasvim slučajno...

Elem, pre 28 godina, kao student druge godine na FMU, snimao sam muzički demo u kući jednog zajedničkog prijatelja na Vračaru. To je bio amaterski tonski studio, poseban zbog maltene muzejske kolekcije istorijskih elektronskih klavijatura, kao odraz strasti njegovog vlasnika prema elektronskoj muzici.
      Noć pre tog neobičnog jutra nisam mogao da spavam. Imao sam ključ od studija. Ispostavilo se da su u tom podrumu, zapravo, snimale muzičke zvezde poput EKV, ali i neke tada još nedovoljno poznate grupe poput Mobi Dika i još nekih. Došao sam u studio sam tog ranog jutra, tog krajnje običnog, toplog, mirisnog majskog beogradskog jutra. Napravio sam sebi kafu. U tom neko iznenada, bez kucanja, otvori vrata podrumske sobe, a na vratima - Margita iz EKV!
      Odmah sam je prepoznao, krajnje iznenađen što je srećem u vreme i na mestu na kom je zaista nisam očekivao. Neobično živahnog glasa za tako rani jutarnji čas, reče mi: "Hajde da nešto imrovizujemo, pa kako ispadne... Evo, pustiću traku da ide tek tako, bez stajanja i vraćanja, pa da vidimo, ha?"
      I tako, neplanirano snimismo jednu punu tonsku traku od nekih četrdesetak minuta čiste muzičke aleatorike. U početku, uglavnom, muzičke besmislice, ali ubrzo, nešto kasnije, mnogo smislenije muzičike misli. U prvih 10 minuta čak mislim da se uopšte nismo ni razumeli, niti slagali u idejama; ali posle tog početnog, kriznog perioda, počeli smo da se nadopunjujemo u idejama - i završismo tu seansu krajnje ekstatično...
      Sećam se da sam iz svoje naivnosti i neiskustva namerio da iste večeri sve to izbrišem sa trake. Ali hoćeš, Margita je kasnije dosnimavala svoje improvizacije na postojeći snimak, dodavajući svoje muzičke ideje, kao na kakvom muzičkom kanvasu. U narednih par nedelja, ta traka je postala jedini preostali vid komunikacije među nama.
      ...Nakon tog jutra, Margitu nikada više nisam sreo. Samo sam nailazio na tragove koje je ostavljala za sobom, na tonskom pultu u studiju - male ceduljice, kriptične podsetnike. Tek sada shvatam da je Magi radila demo-snimke i komponovala za buduci EKV album, "Dum Dum". Čuo sam i neke grube snimke na klavijaturama koji su, sada to znam, bili prapočetak numera za album "Neko nas posmatra". Zapravo sam, kao kakav nepozvani svedok, ne kapirajući, slušao i gledao rađanje jednog od najznačajnijih "kamenova mudrosti" jugoslovenskog roka u njegovom izvornom, embrionalnom obliku...
      Tek nekoliko meseci kasnije iste te 1991. godine preslušah naše delo i počeh da ga editujem, dok u jednom trenutku nisam došao do, otprilike, sedam i po muzickih minuta. To što smo napravili zazvučalo mi je kao da dolazi sa druge planete! Ništa slično do tada nisam čuo. Danas mi se čini da zrači duhom albuma grupe Pink Flojd iz 2014, "Endless River", izdatog dvadeset i tri godine posle onog našeg trenutka inspiracije i improvizacije!
      Do sada je taj neobjavjeni snimak bio na analognoj traci u sefu prijatelja. Sef je otvoren ovog proleća, posle 28 godina. Mislim da je ovo poslednji neobjavljeni muzički snimak Margite Stefanovic-Magi i jedini ikada urađen zajedno sa Aleksandrom Radulovicem-Futom, gitaristom i poznatim kompozitorom, koji je tek kasnije nasnimio svoj muzički doprinos na naš inicijalni duet.
      Magi mi je na kraju rekla: "Neka se ovo zove NEMA NAZAD". Zapisao sam to u mom notnom bloku i ostalo je kao podsetnik sve do danas. Bio sam veoma mlad. Nisam tada bio u stanju u potpunosti da razumem njen poseban kreativni muzički dar.
      Margitu nakon tog jutra više nisam video. Ta jedna efemerna, neobjavljena numera, "Nema nazad", ostala je kao trag jednog vremena i nekih divnih ljudi kojih, nažalost, više nema."
      .
      (Vankuver, 28. juna 2019, 2:56 PM, Milan Milošević)
      .
      * * *
      Šta sam mogao da dgovorim Milanu osim: "...Divna priča, hvala ti. Odmah da kažem, više nego išta želim da je u tvoje ime podelim sa slušaocima moje radio-emisije, istovremeno i sa 5000 svojih prijatelja i isto toliko pratilaca na Fejsbuku, a zatim i sa posetiocima sajta www.modli.rs. Znam da će ovu priču sa mog Fejsbuk zida mnogi šerovati - Magi je legenda koju vreme, kako protiče, sve više jača. Očekujem reakcije, a slutim da će mnoge ići ka tebi. Ostaje samo pitanje zajedničkog kompozitorsko-produkcionog projekta na kom ste radili, to jest njegove 7-minutne esencije: gde bi i kako bi svi koji to požele mogli da ga čuju?"
      Milanov info stigao je odmah. Sadržavao je link ka kraćoj verziji na YouTubeu, a tu je, između ostalog, napomena na engleskom: "Never before released improvisational electro-acoustic music from 1991, "Nema Nazad" by Margita Stefanović Magi (EKV), Milan Milošević & Aleksandar Radulović Futa."
      Zoran MODLI, FB

• Од JESSY,
      Zašto mladi ne kupuju stanove? Zato što jedu avokado. Zašto ne mogu da se zaposle? Previše su zahtevni. Zašto ne čitaju knjige? Zato što više vole serije. Zašto ne razgovaraju međusobno? Zato što gledaju u svoje telefone. Zašto pate od depresije? Zbog toga što koriste društvene mreže... Većina ovih premisa se lako može demantovati, ismejati ili posmatrati kao nešto čemu nedostaju nijanse. Takođe ih je lako ponavljati - neke od njih su kao novinarske teze - brze, korisne fraze, zahvaljujući kojima možete instant izraziti stav o ponašanju mlade generacije. Fraze ne zahtevaju previše razmišljanja, kliše je efikasan. Ideja da depresiju izazivaju društvene mreže kreće od tih rečenica. Ne samo zato što se radi o jako ozbiljnoj temi (Svetska zdravstvena organizacija navodi da više od 300 miliona ljudi pati od depresije, a posebno su joj podložni mladi ljudi) već jer i dominantna poruka medija to često podržava.
      Gledam naslove medija i vidim:
      "Depresiju mogu prouzrokovati društvene mreže. Mladi ljudi su najizloženiji" (Gazeta Wyborcza)
      "Poslednja naučna istraživanja pokazuju da postoji jaka veza između dugotrajnog korišćenja društvenih mreža i razvijanja simptoma depresije, uglavnom usamljenosti i umora" (NeuroExpert.org)
      "Svakodnevno ponavljanje aktivnosti kao što su buđenje i uzimanje telefona je postalo klica virusnog širenja internet depresije u doba društvenih mreža" (Psychoportal)
      "Koncentracija i samopoštovanje su sve gori. Kako društvene mreže uništavaju našu psihu"(Focus)
      "FOMO stvarno postoji: kako društvene mreže uzrokuju porast depresije i usamljenosti" (Healthline)
      "Ljudi rođeni posle 1995. imaju više mentalnih poremećaja. Naučnici ukazuju da su uzroci nedostatak sna i razvoj društvenih mreža." (NBC News)
    • Од Милан Ракић,
      Aleksandar Mitrović, sin vlasnika Pinka Željka Mitrovića, osuđen je na 12 meseci nošenja nanogice u svom stanu i zabranu upravljanja motornim votilom na godinu dana, zbog saobraćajne nesreće u julu 2013. kada je na pešačkom prelazu u Ustaničkoj ulici pregazio 17-godšinju Andreu Bojanić, rečeno je za N1 u Prvom osnovnom sudu u Beogradu.

Mitrović je osuđen na jedinstvenu kaznu za oba krivična dela: teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
      Mitroviću će u kaznu biti uračunaro i vreme provedeno u pritvoru od 19. jula do 4. oktobra 2013. godine.
      Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović izjavio je danas da njegov sin Aleksandar nije kriv za saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula Andrea Bojanić već da ga je sud osudio samo zbog toga što je njegov sin.

„Posle tri veštačenja, koje nisam tražio ja ili moj sin Aleksandrar već Tužilaštvo, sva tri su potvrdila da moj sin Aleksandar nije kriv, ali je danas sud osudio mog sina samo zato što je moj sin. E, moj časni sude!“, naveo je Mitrović na svom tviter nalogu.
      Aleksandar Mitrović je osuđen na 12 meseci nošenja nanogice u svom stanu i zabranu upravljanja motornim vozilom na godinu dana za dva krivična dela – teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
      On je 18. jula 2013. godine, vozeći džip Ustaničkom ulicom, iz pravca Bulevara kralja Aleksandra prema Ulici Vojislava Ilića, na pešačkom prelazu udario i usmrtio 17-godišnju Andreu Bojanić.
      Otac nastradale devojke i tužilaštvo najavili su žalbu na presudu.

• Create New...