Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Поуке.орг инфо

Ovo što Penava radi više nije ni govor mržnje nego govor bijede

Оцени ову тему

Recommended Posts

Plenković je ovaj tjedan morao izbaciti Penavu iz HDZ-a. Ovako će snositi dio krivnje za posljedice

Krajnja konzekvencija Penavine izjave o puzajućoj kontinuiranoj velikosrpskoj agresiji, jest da su hrvatski Srbi potencijalni neprijatelji hrvatske države, što znači da za njih, zapravo, ne bi trebalo biti mjesta u Hrvatskoj. Osim ako redovito ne ustaju kad čuju himnu, ako se ne umataju u hrvatske zastave kada se igraju utakmice, i ako ne počnu razmišljati o prelasku u "Hrvatsku pravoslavnu crkvu"
Ivan-Penava.jpg

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava imao je sreće. Naime, da se njegov nedavni antisrpski ispad nije dogodio usred skandala s ratnim avionima, dobio bi znatno veći publicitet. Pa bi se Andrej Plenković morao puno čvršće postaviti, i možda Penavu pokušati izbaciti iz stranke, pod cijenu trajnijeg gubitka vlasti u Vukovaru.

Penavin napad na Srbe sastojao se, podsjetimo, od dva elementa. Prvog, izrazito etički ružnog, i drugog, s katastrofalnim dugoročnim političkim posljedicama, ako se samo vodstvo HDZ-a najodlučnije ne suprotstavi Penavinim stavovima. Gospodin Penava napao je srpsku djecu u Vukovaru, zato što ne ustaju kad se izvodi hrvatska državna himna. Sada bismo mogli potrošiti tisuće i tisuće riječi na kompleksna pitanja o odnosu pojedinca ili određene društvene skupine prema državnim simbolima u razvijenim demokracijama.

TO VIŠE NIJE GOVOR MRŽNJE, NEGO GOVOR BIJEDE

Dovoljno je sjetiti se kako je spaljivanje državne zastave u Sjedinjenim Državama sudski opravdano Prvim amandmanom, ili, u najnovijem vremenu, kako dio profesionalnih američkih sportaša ne sjedi, nego kleči u vrijeme izvođenja himne, prosvjedujući tako protiv rastućeg rasizma u Americi. No, ovdje se, zapravo, ne radi o himni, nego o djeci. Koristiti djecu kao metu za političke napade doista je nevjerojatno nisko, čak i za domaće političke standarde.

To više nije govor mržnje, nego govor bijede, koji može izravno potaknuti fizičke međunacionalne incidente u Hrvatskoj. Drugo, gore čak i od toga, vukovarski je gradonačelnik izjavio kako je njegov grad epicentar kontinuirane puzajuće velikosrpske agresije.

Kad gradonačelnik kaže takvo što o vlastitom gradu, to, zapravo, znači da je gradonačelnik optužio sve Srbe u tom gradu da su potencijalni agresori. Što, opet, znači da Srbi ne bi trebali živjeti u tom gradu, jer je, dakle, riječ o neprijateljima, a kako trpjeti neprijatelje kraj sebe. Što bi, opet, bio gadljiv, ali izolirani incident, da gospodin Penava nije član vladajuće stranke.

ZA SRBE IMA MJESTA SAMO POD ODREĐENIM UVJETIMA

Budući da gospodin Penava jest član vladajuće stranke, svatko ima pravo pomisliti kako dio vladajuće stranke misli da se, eto, upravo odvija puzajuća velikosrpska agresija, kojoj je središte baš u Vukovaru, gradu opterećenom toliko prebolnih emocija. A ako dio vladajuće stranke misli da su hrvatski Srbi opet krenuli u agresiju na Hrvatsku, to znači da se taj dio vladajuće stranke s agresorom svakako želi obračunati.

Ukratko, krajnja konzekvencija Penavine izjave o puzajućoj kontinuiranoj velikosrpskoj agresiji, jest da su hrvatski Srbi potencijalni neprijatelji hrvatske države, što znači da za njih, zapravo, ne bi trebalo biti mjesta u Hrvatskoj. Osim ako redovito ne ustaju kad čuju himnu, ako se ne umataju u hrvatske zastave kada se igraju utakmice, i ako ne počnu razmišljati o prelasku u “Hrvatsku pravoslavnu crkvu”.

PLENKOVIĆ JOŠ UVIJEK NE ŽELI RISKIRATI S PENAVOM

Krajnja konotacija Penavine izjave jest da nam Srbi, ovi sadašnji, u Hrvatskoj uopće ne trebaju. A ta vrsta protusrpske ideologije, koju dio HDZ-a nesumnjivo podržava, podjednako je nepodnošljiva za funkcioniranje Hrvatske kao normalne, demokratske države, kao i za međunarodni status naše zemlje. Andrej Plenković sve to naravno razumije.

Kao što zna da je početkom tjedna, odmah poslije ovog strahovito opasnog ispada Ivana Penave, morao pokrenuti postupak za Penavino isključivanje iz Hrvatske demokratske zajednice, jer u suprotnom sam Plenković preuzima dio krivnje za posljedice antisrpske politike vukovarskog gradonačelnika njegovih HDZ-ovih sumišljenika.

No, Plenković ne želi riskirati s Penavom, dok god na to baš ne bude prisiljen, kao što ne može smijeniti Krstičevića, jer bi tako ugrozio svoj položaj u stranci koja iznutra i dalje funkcionira kao Komunistička partija u komunističkom sustavu, što znači da se sastoji od niza frakcija, koje predstavljaju različite skupine birača. A ona frakcija koju reprezentira Ivan Penava (ili Milijan Brkić), jedna je od najsnažnijih još od osnutka HDZ-a. Stoga će svaka HDZ-ova politika stalno u sebi nositi više ili manje vidljive elemente uvjerene, tvrde protusrpske ideologije.

https://www.telegram.hr/price/ovo-sto-penava-radi-vise-nije-ni-govor-mrznje-nego-govor-bijede/

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Како ли је нашем народу у Хрватској.Јадни људи крај оваквих монструма.Ни у СФРЈ није било нормално а како је тек сада.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Mene u Hr nitko ne dira, niti me ruzno gleda jel sam Srbin, ali ne pjevam cetnicke pjesme, niti ikakve koje bi bile provokativne. Na poslu su me prije pitali da igraju sad Hr- Srb, za koga bi navijao, rekoh za Srb normalno. Ali dok igra Hr sa nekim, naravno da budem za Hr, od srca.

Obzirom da je bio rat, I zlocini, I ubojstva, I sve to, mogli bi malo I mediji I politicari da olade sa svojim provokativnim izjavama, da nije tih I takvih goveda, ne bi ni bilo rata.

Cuo sam da Srbi tamo oko Vukovara sad kao vise ne znaju latinicu I ijekavicu, nego moraji citati na cirilici I poceli su govoriti ekavicu, a cijeli zivot su govorili ijekavicu.

Jedna frendica trazila hleb, svi je gledaju, ono, kak je to mogla traziti hleb u Hr ducanu. Gluposti.

A s druge strane, zakaj sad govore hleb ako su im ocevi I djedovi govorili kruh, cemua menjati?

Msm, ljudi se svadjaju oko gluposti, a svi su kao neki vjernici, a nece da oproste jedni drugima, puni su mrznje I slicno.

Tko ne oprosti, ne bude mu oprosteno, jasno pise.

O Penavi sam cul da je dobar covijek I gradonacelnik, pa me iznenadila ova izjava. Nego mi samo nemojte reci da je gospon Pupovac svetac. Steta je kaj djeca ispastaju, tak je bilo I za vrijeme rata, I poslije rata, ocevi jedu kiselo grozdje, a djeci trnu zubi, ne ?

Hrvatska vojska nije usla u Srb, nego srpska u Hr, pa tko je onda zapoceo rat ?

Da su lijepo priznali neovisnu Hr, da su im dali razvod mirno, sve bi bilo ok, imali bi smo dobre I bratske odnose kao sto su I bili prije rata. Ovako sad o posljedicama rata moze se tjednima pricati, a umjesto da ispastaju oni koji su huskali na rat, ispasta naravno narod. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 41 минута, SerbCro рече

Ovako sad o posljedicama rata moze se tjednima pricati, a umjesto da ispastaju oni koji su huskali na rat, ispasta naravno narod. 

da

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мирна реинтеграција Источне Славоније је добар модел решавања конфликата на Балкану. Срамотно је ово што ради Пенава, нарушавајући атмосферу у једном тако осетљивом месту какво је Вуковар и шире, Источна Славонија. Срби који живе у Источној Славонији би требало да буду достојанствени и да поштују своју  домовину, Републику Хрватску. Међутим, ово што Пенава ради је недопустиво. У последњем испаду, као што је примећено и у одличном уводном тексту, објавио је идентитет деце која су седела током интонирања државне химне и прозвао читаву школу. После тога се десио и напад на српског тинејџера. Надам се да ће реаговати правобранитељка за децу у РХ.  

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne opravdavam napad na djecu, niti prozivke, ali tko je nahuskao djecu da sjede I nepostivaju zemlji u kojoj zive I rade ? --Roditelji i politicari. Djeca nisu zla, nisu se rodila sa nepostivanjem drugih.

A onda se ljutimo kad muslimani u Srb nece da ustanu I pjevaju nasu himnu. Dvostruke standarde imamo.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Нико неће некога у Србији напасти што није устао на химну, нити је било етничког чишћења и концлогора као у Хрватској. Људима су испрани мозгови по матрици КПЈ од Дрезденског конгреса.  Чим се спомене неки злочин над Србима, умјесто осуде одмах се јављају неки коментари ако су  Срби сами криви, јер су то изазвали својим понашањем.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 часа, SerbCro рече

Mene u Hr nitko ne dira, niti me ruzno gleda jel sam Srbin, ali ne pjevam cetnicke pjesme, niti ikakve koje bi bile provokativne. Na poslu su me prije pitali da igraju sad Hr- Srb, za koga bi navijao, rekoh za Srb normalno. Ali dok igra Hr sa nekim, naravno da budem za Hr, od srca.

Obzirom da je bio rat, I zlocini, I ubojstva, I sve to, mogli bi malo I mediji I politicari da olade sa svojim provokativnim izjavama, da nije tih I takvih goveda, ne bi ni bilo rata.

Cuo sam da Srbi tamo oko Vukovara sad kao vise ne znaju latinicu I ijekavicu, nego moraji citati na cirilici I poceli su govoriti ekavicu, a cijeli zivot su govorili ijekavicu.

Jedna frendica trazila hleb, svi je gledaju, ono, kak je to mogla traziti hleb u Hr ducanu. Gluposti.

A s druge strane, zakaj sad govore hleb ako su im ocevi I djedovi govorili kruh, cemua menjati?

Msm, ljudi se svadjaju oko gluposti, a svi su kao neki vjernici, a nece da oproste jedni drugima, puni su mrznje I slicno.

Tko ne oprosti, ne bude mu oprosteno, jasno pise.

O Penavi sam cul da je dobar covijek I gradonacelnik, pa me iznenadila ova izjava. Nego mi samo nemojte reci da je gospon Pupovac svetac. Steta je kaj djeca ispastaju, tak je bilo I za vrijeme rata, I poslije rata, ocevi jedu kiselo grozdje, a djeci trnu zubi, ne ?

Hrvatska vojska nije usla u Srb, nego srpska u Hr, pa tko je onda zapoceo rat ?

Da su lijepo priznali neovisnu Hr, da su im dali razvod mirno, sve bi bilo ok, imali bi smo dobre I bratske odnose kao sto su I bili prije rata. Ovako sad o posljedicama rata moze se tjednima pricati, a umjesto da ispastaju oni koji su huskali na rat, ispasta naravno narod. 

Ti лажеш да си Србин по задатку.Говориш кајкавски ни један Србин не говори кајкавски.Чак ни писмени хрвати не пишу кајкавски.Што се тиче Вуковара како Те није срамота да лажеш да Срби морају да говоре екавски.Увек су говорили екавски у Вуковару и Срби и Хрвати.Ишао сам тамо јер сам има два стрица.Није Србија почела рат него Хрватска која се преотивуставно отцепила и из свог назови Устава избацили Србе.Тако да немој овде да ширип усташку пропаганду.Убиства Срба и терор су континуирани на територији назови Хрватске још од оснивања Бановине 1939,Ндх па и под ФНРЈ и СФРЈ.Шиц.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, SerbCro рече

Ne opravdavam napad na djecu, niti prozivke, ali tko je nahuskao djecu da sjede I nepostivaju zemlji u kojoj zive I rade ? --Roditelji i politicari. Djeca nisu zla, nisu se rodila sa nepostivanjem drugih.

A onda se ljutimo kad muslimani u Srb nece da ustanu I pjevaju nasu himnu. Dvostruke standarde imamo.

Опет нападаш Србе и вређаш наш народ.Усташко дивљаштво нема граница.Шиц.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 часа, SerbCro рече

Šta?? Odakle ti ove informacije?

Čuo sam ovo, čuo sam ono.. Pun si relevantnih saznanja, daj još.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, Ardita рече

Naivni su ljudi ovde u Srbiji koji ih ne znaju

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

A ova izjava da je ovaj pokušaj od političara dobar čovek, evo ne znam... Šta očekivati od čoveka koji je kao direktor srednje škole koju pohađaju i Srbi zajedno sa Hrvatima išao po prosvedima za ukidanje ćiriličnih natpisa u Vukovaru, kojih po zakonu mora biti zbog broja stanovnika?

Da.. od njega nastane predsednik istog grada da širi svoje stavove

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Августин рече

Ti лажеш да си Србин по задатку.Говориш кајкавски ни један Србин не говори кајкавски.Чак ни писмени хрвати не пишу кајкавски.Што се тиче Вуковара како Те није срамота да лажеш да Срби морају да говоре екавски.Увек су говорили екавски у Вуковару и Срби и Хрвати.Ишао сам тамо јер сам има два стрица.Није Србија почела рат него Хрватска која се преотивуставно отцепила и из свог назови Устава избацили Србе.Тако да немој овде да ширип усташку пропаганду.Убиства Срба и терор су континуирани на територији назови Хрватске још од оснивања Бановине 1939,Ндх па и под ФНРЈ и СФРЈ.Шиц.

Posto sve znas, onda znas I kako se govori na sjeverozapadu Hr ? A ti lazes da nisam Srbin, jer ja mogu da dokazem domovnicom, tj drzavljanstvom srpskim. Pricas gluposti. 

Kaj ako se netko otcepio, trebamo ih granatirati I krenuti u borbu sa bracom, umjesto da se dogovorimo za stolom kaj je najbolje da narod ne strada ? Vjerujem da je svemu tome kumovala SAD I EU, ali je nasa vojska se tamo borila I napadala, a ne oni ovamo, to je cinjenica.

Ne sirim ja nikakvu ustasku propagandu, a vidim da si ti brate pun neke mrznje, ne valja ti to. Valja oprostiti I pomirivati narod.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Ardita рече

Da, oko Vukovara se vise govori ekavicom, ispricavam se na netocnoj/ neprovjerenoj informaciji. Ljudi koje ja poznam od tamo koriste knjizevni, a prica o hlebu/ kruhu je tocna. Uglavnom, poanta je bila da nekad trebamo sacekati sa manje bitnim stvarima radi pomirenja, radi mira, ljudi.

Kaj se tice Penave, samo kazem kaj sam cuo od prijatelja koji ga osobno pozna, a ja politiku ne pratim, bar dok se ne pojavi pravi covjek.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, SerbCro рече

Posto sve znas, onda znas I kako se govori na sjeverozapadu Hr ? A ti lazes da nisam Srbin, jer ja mogu da dokazem domovnicom, tj drzavljanstvom srpskim. Pricas gluposti. 

Kaj ako se netko otcepio, trebamo ih granatirati I krenuti u borbu sa bracom, umjesto da se dogovorimo za stolom kaj je najbolje da narod ne strada ? Vjerujem da je svemu tome kumovala SAD I EU, ali je nasa vojska se tamo borila I napadala, a ne oni ovamo, to je cinjenica.

Ne sirim ja nikakvu ustasku propagandu, a vidim da si ti brate pun neke mrznje, ne valja ti to. Valja oprostiti I pomirivati narod.

Срам те било лажеш ни један Србин не говори кајкавски.Шиц

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Da li ste upali u doomsurfing i/ili doomscrolling kandže? Evo o čemu se radi.
      IZVOR: MONDO / XIAOMI Većina ljudi je potpuno saglasna da 2020. godina nezaustavljivo grabi ka vrhu spiska najgorih godina svih vremena - makar onih, koje mi pamtimo, je li tako…
      Svakog dana, od jutra do mraka izloženi smo bujici svega i svačega s interneta, a većina toga što dolazi do nas je veoma negativne prirode.
      Lavini problema koja nas ove godine zatrpava sad možemo da dodamo još jednu nevolju: čitanje loših vesti je loše za naše zdravlje!
      Sasvim je normalno da se svako od nas svakodnevno informiše o bitnim događajima, pogotovo u slučaju posebne situacije kao što je aktuelna pandemija Covid-19, ali ispostavlja se da sve ima svoju granicu.
      Naime, sve više stručnjaka upozorava na zdravstvene probleme, koji mogu da nastupe, ako se izlažemo prevelikoj količini loših vesti, koje do nas uglavnom stižu preko interneta, mobilnih telefona i drugih uređaja priključenih na “mrežu svih mreža“. Ispostavlja se da je u ljudskoj prirodi da se više fokusira na negativno, nego na pozitivno, što znači da je veća verovatnoća da upadnemo u vrtlog jurnjave za lošim vestima (pogotovo u toku kriznih perioda), nego da provedemo sate tragajući za zabavom.
      To nam mobilni telefoni i slični uređaji dodatno olakšavaju, jer nam je sve pod prstom i sve nam je na klik, a moderno plasiranje vesti lepo čini da se što duže zadržimo na nekom mestu. Tome posebno doprinose društvene mreže - Facebook, Instagram, Twitter i slične - koje, ako ne promovišu besomučno sve i svašta, propagiraju zdrav život ili ne iskazuju “pametne“ misli i motivacione statuse, koje im niko nije tražio, onda - MRAČE!
      Nekontrolisano pregledanje društvenih mreža i sajtova sa vestima, samo da bismo našli loše vesti, a zatim ceo ciklus pokrenuli ispočetka, i tako satima, sad ima svoj zvanični naziv. Ako loše vesti jurite preko računara, to se naziva doomsurfing, a ako koristite mobilni uređaj onda se radi o doomscrollingu (engl. doom - propast, strašna sudbina).
      Dok praćenje vesti, čak i kada su loše, nije problematično u malim i umerenim količinama, jer je uvek bolje biti informisan, nevolje nastaju kad se vreme provedeno uz ekran meri satima, kad ljudi čitaju loše vesti od buđenja do spavanja, uvek sa mobilnim telefonom u ruci. Stručnjaci za mentalno zdravlje iz SAD upozoravaju da je kod osoba koje jure (loše) vesti više od dva sata dnevno značajno povećan rizik od razvoja anksioznosti (teskoba, neprestana strepnja da će se desiti nešto loše) i depresije (dugotrajno loše raspoloženje, tuga, bezvoljnost).
      U igri je još jedan fenomen, takozvani "sindrom zlog sveta", objašnjava SK. Uzrok ove pojave, definisane još pre pola veka, kombinuje opsednutost sredstava informisanja lošim vestima i nemogućnost modernog čoveka da okrene leđa bujici vesti. Rezultat je stvaranje ubeđenja da je svet mnogo opasniji nego što stvarno jeste, povlačenje u izolaciju i, ironično, još veće izlaganje lošim vestima.
      Rešenje, očigledno, leži u ograničavanju vremena provedenom uz loše vesti i (bezbednom) kontaktu sa prijateljima, koji pozitivno utiču na raspoloženje. Kad je svet već pun loših vesti, nemojte izlagati zdravlje dodatnom faktoru rizika.
      https://mondo.rs/MobIT/Tech-Vesti/a1342093/Sta-je-doomsurfing-poremecaj-Sta-je-doomscrolling-poremecaj-Doomsurfing-opis-Doomscrolling-opis.html

• Од JESSY,
      Ovo nije obična košarkaška priča. Nikada i nije bila. Nije košarkaška, iako počinje sa našom reprezentacijom. Nije čak ni klasična sportska. Iako je njeno centralno mesto zauzela fotografija koju je napravio član stručnog štaba naše nacionalne selekcije.
        Jedan od pomoćnika selektora Aleksandra Đorđevića u stručnom štabu "orlova", Adam Tatalović, tokom obilaska srpskih manastira 2018. godine je blizu Studenice zapazio neobičnu scenu na regionalnom putu. Uzbrdica, a na njoj jedna invalidska kolica. U njima čovek, kog uzbrdo gura - ćerka.
      Adam Tatalović nije baš običan košarkaški radnik. Kada smo vam ga prvi put predstavili, mogli ste da saznate da srpski baš i ne poznaje savršeno jer je rođen, odrastao i još uvek živi u Sjedinjenim Američkim Državama, ali dušu našeg naroda poznaje bolje od mnogih koji su u Srbiji od malena. Inače, odrastao je u porti jedne crkve, prosto je kuća njegove porodice delila dvorište sa hramom, pa je i sam sanjao da će jednog dana, "sigurno", biti sveštenik. Otišao je, međutim, u košarkaške vode. I dostigao velike visine.
    • Од Дејан,
      Autor mondo.r
      Izvor Vijesti.me
        Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije čestitao je predsedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću na odluci da napusti obeležavanje godišnjice vojne akcije "Bljesak" zbog isticanja znaka "Za dom spremni", ocenjujući da taj gest Milanovića zaslužuje poštovanje.
      Izvor: MONDO/Anto Baković "To što je uradio odlika je časnog hrvatskog naroda, kog mi svi poštujemo", rekao je on Vijestima.
      Milanović je ranije danas kazao da da odgovornost zbog incidenta u Okučanima treba da snosi organizator - Ministarstvo branitelja.
         Mitropolit Amfilohije kazao je i da je čuo da je Milanović ranije, prilikom pojete Jasenovcu, naredio da se sa tog spomen obeležja ukloni tabla sa natpisom "Za dom spremni".
          Milanović napustio obeležavanje "Bljeska" zbog ustaškog pozdrava
      Izvor: Tanjug
      Amfilohije o Milanoviću: To što je uradio odlika je časnog hrvatskog naroda
      MONDO.RS Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije čestitao je predsedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću na odluci da napusti...  
    • Од JESSY,
      U vrijeme kada u javnosti traju žestoke polemike oko toga da li je za pravoslavni Vaskrs potreban policijski čas, ili je trebalo dozvoliti vjernicima da prisustvuju liturgiji, jedan episkop naročito se ističe u jasnim i glasnim stavovima koji očigedno dopiru do vjernog naroda.
      U pitanju je episkop Zahumsko – hercegovački i primorski Dimitrije, čija saopštenja za javnost, izjave za medije njega i sveštenstva, ne ostavljaju prostor za sumnju i podjele među vjernicima.
      -Ako bismo mogli zamisliti situaciju u kojoj se mjere o zabrani javnih okupljanja ne bi odnosile na vjernike, i tada bi zbog javanđelske vjere koja nas uči da je bližnji naš život, one trebalo da budu poštovane i primjenjivane od strane hrišćana. Zbog toga je najtrezvenije da poštujemo sve odluke i preporuke gradskih, republičkih i državnih vlasti kojima se nastoji spriječiti širenje ovog opakog virusa i spasti što veći broj života. Ne smijemo dozvoliti da ugrožavamo živote svojih bližnjih, jer su oni za svakog pravog hrišćanina najveća svetinja – napisao je vladika u pismu vjernicima na Lazarevu subotu.
    • Од Ćiriličar,
      I pored strogih zabrana: Više od 70 vernika u Sabornoj crkvi u Požarevcu, pričestili se istom kašikom (FOTO) | Srbija | Novosti.rs
      WWW.NOVOSTI.RS Među brojnim vernicima u samoj crkvi, bilo je i starijih od 65 godina i gastarbajtera  
  • Креирај ново...