Jump to content

Препоручена порука

Gospodine ministre odbrane i druže Aleksandre Vuline,

zastava.jpg

Radi sprečavanja podrivanja vojne i odbrambene moći zemlje, dužni ste da javnosti odgovorite na mnoga pitanja vezana za ekonomsku stabilnost, ovog po državu važnog resora.

Otuda Vas javno pitamo: da li je Ministarstvo odbrane bankrotiralo u 2018. godini? Postoji bezbroj činjenica koje nam ukazuju da je u 2019. godini, ugrožena egzistencija pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva odbrane, usled Vaših čudnih finansijskih vratolomija, odluka i eksperimenata poput projekta „Lazar“, o čemu ćemo sledećih dana, uz stručnu analizu i dokaze objasniti srpskoj javnosti o kakvoj se, namerno promašenoj ili ne, investiciji radi. Bilo je tu svega i svačega popravki „puhova“ starih 30 godina za 150 hiljada evra, preko sumnjive transakcije sa advokatskim kancelarijama teškim oko 60 miliona evra, do besmislenih transakcija i „budžetiranja“ projekata koje realizuju privatne firme i produkcije. U pauzi rešavanja krupnih državnih problema kao što je premišljanje da li ćete dozvoliti da deca srpskih vojnika prime novogodišnje paketiće u Domu Garde u Topčideru, odgovorite i na ova za vas prizemna, ali po državu važna pitanja.

Pod jedan.

Pripadnici Vojske Srbije poslednju platu i naknade primili su sa računa Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine. Pretpostavljamo da se radi o jedinom takvom centru iz Zvečanske ulice, pošto je obaveštenje pristiglo pripadnicima Vojske Srbije putem SMS bilo šturo. Dakle, krucijalno pitanje je zbog čega plata pripadnicima Vojske Srbije i Ministarstva odbrane, nije isplaćena legalno sa računa Ministarstva odbrane? (Da pojasnimo, kao prvi i jedini reprezentativni sindikat nemamo primedbi da novac za plate izmučenih srpskih vojnika obezbedi i dobrostojeća tetka iz Kanade i to srazmerno uvećano za iznos novca koji misteriozno odlazi na račune privatnika na razne besmislene projekte i malverzacije u okviru Ministarstva odbrane).

Pod dva.

Isplata novca za otpremnine u 2018. godini kasnile su sve do saopštenja Vojnog sindikata Srbije, kada smo upozorili javnost da naše kolege od parazitskog vođenja Ministarstva odbrane ne mogu na miru da odu ni u zaslužene penzije. I tad je novac za otpremnine isplaćen sa računa VMA, a ne sa računa Ministarstva odbrane Vlade Republike Srbije.

Da li je gospodine ili druže ministre, Ministarstvo odbrane bankrotiralo usled mnogih besmislenih projekata ili da ih tako nazovemo „investicija“?

Dužni ste da vojsci u ovom važnom geopolitičkom trenutku odgovorite na mnoga pitanja, pa i ovo.

Gospodine ili druže ministre,

U budućem vremenu, jer istorija nas je naučila da je svaka vlast ili politička garnitura odlazila (neke i preko noći) moraćete da i pred tužiocima i sudovima objašnjavate mnoge unosne kriminalne poslove u koje ste sa Vašim saradnicima, što kaže srpski narod „upleteni do guše“.

Slavna srpska vojska nije teatar u kome Vi kao pajac igrate neku od svojih životnih uloga. Niti je bilo čija dedovina. Narednih dana objavljujemo činjenice o malverzacijama i tražimo odgovore.

Ukoliko ih ne dobijemo, naći ćemo načina da dođemo do odgovora! S obzirom da ozbiljnost situacije i stepen ugroženosti Vojske Srbije, kojoj smo se zakleli na vernost to zahteva od nas, njenih pripadnika!

MINISTARSTVO ODBRANE: Zlonamerne tvrdnje sindikata

Ministarsvo odbrane saopštilo je sinoć da su tvrdnje Vojnog sindikata Srbije da je u novoj godini ugrožena egzistencija pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije „zlonamerne i netačne tvrdnji Vojnog sindikata Srbije“.

„Apsolutno su neistinite tvrdnje Vojnog sindikata Srbije da su pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije isplaćene zarade i naknade za poslednji mesec s računa Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine. Zarade za sve zaposlene u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije su u decembru, kao i prethodnih meseci, isplaćivane ustaljenom procedurom – redovno i iz sredstava Ministarstva odbrane“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo odbrane dodaje da odgovorno i precizno projektuje svoj budžet i prihode. Za 2018. godinu, kako navode, projektovana su dovoljna sredstva za zarade i sve vrste novčanih naknada. 

Prema njihovim rečima, svim pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije isplaćene su novogodišnje čestitke za svako dete do 15 godina života, u iznosu od 2.000 dinara. Takođe, napominju i da su svi operativni troškovi namireni, tako da Ministarstvo odbrane nema neizmirenih obaveza u 2018. godini.

„Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije nastavljaju da vode brigu o svojim pripadnicima i da preduzimaju konkretne mere ka daljem poboljšanju njihovog standarda. O tome govori i činjenica da je u poslednjih godinu dana zarada povećana dva puta – prvi put 1. decembra 2017. za 10 odsto, drugi put od 1. januara 2019. za devet odsto. Uvećana su novčana primanja vojnika, učenika, kadeta i lica na drugom stručnom usavršavanju za 10 odsto, a od 1. januara 2019. godine za devet odsto. Uvećana su i primanja licima van Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koja se angažuju ugovorom o delu i ugovorom o privremenim i povremenim poslovima za 10 odsto, a od 1. januara 2019. godine za devet odsto“, ističu u Ministarsvu.

Budžet Ministarstva odbrane i Vojske Srbije za 2019. godinu je, kako naglašavaju. veći za 35 odsto od prošlogodišnjeg, a prioritetne stavke u budžetu su poboljšanje standarda pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, nabavka savremenog naoružanja i obnova infrastrukture.

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/da-li-je-ministarstvo-odbrane-bankrotiralo/

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ НАСТАВЉА ДА ОБМАЊУЈЕ И ЛАЖНО ИЗВЕШТАВА ЈАВНОСТ

Поводом јучерашњег отвореног писма министру одбране, са питањем да ли је Министарство одбране банкротирало, и да ли је егзистенција припадника Војске Србије угрожена, уместо одговора добили смо уобичајене нападе, увреде и лажно извештавање. 
49210906_2183142898592920_44990711813573

Министра нисмо питали да ли су последње исплате плата и новогодишњих честитки извршене са рачуна центра за заштиту одојчади, деце јер смо то и сами видели у извештајима које добијамо од банака. Ми смо питали да ли је Министарство одбране банкротирало и да ли имамо разлог за бригу, и за тај одговор смо остали ускраћени. 

Сад је више него очигледно да Министарство одбране нешто жели да сакрије и појачава сумњу у вези са финансијама у том Владином ресору. 

Питамо Министарство одбране, шта је то злонамерно у нашем отвореном писму и зашто сте и овај пут слагали када сте саопштили да последње исплате нису извршене са рачуна центра за заштиту одојчади, деце. Шта сте тиме хтели да кажете и постигнете или сакријете? 

Слагали сте и то, да Министарство одбране одговорно и прецизно пројектује свој буџет и приходе. Јер ми поуздано знамо да нпр. последња "вежба" на Пештеру, у коју сте слупали око 150 милиона, није била планирана буџетом. Да сте слагали говори и чињеница да у октобру и до краја 2018. нисте исплатили средства за субвенционисање стамбених кредита, а за шта је требало баш оних 150 милиона. Шта се десило и са неисплаћеним солидарним помоћима за рођење детета за које припадници војске имају правоснажна решења? Спорна је и набавка возила "Лазар" коју сте такође извршили у 2018-тој, а коју нисмо пронашли планирану у буџету за прошлу годину. А која је њена вредност тек ћемо да питамо? Да ли је потребно још да набрајамо? 

Кажете да је буџет Министарства одбране и Војске Србије за 2019. годину, већи за 35% од прошлогодишњег, а слагали сте и то да су приоритетне ставке у буџету побољшање стандарда припадника Министарства одбране и Војске Србије, јер да је тако, не би сектор господина Баће добио за 235% већа новчана средства у односу на прошлу годину, док рецимо топли оброк и регрес уопште нисте планирали. 

Крајње је време да се уразумите, да престанете да обмањујете јавност и понижавате и потцењујете српског војника. 

Војни синдикат Србије постоји да би постављао оваква питања, а ви постојите да на њих дате одговоре, јер је војска под цивилном и демократском контролом, па је потребно да објасните јавности шта је ту злонамерно и зашто за вас нпр. није злонамерно то што сте дали отказ нашем законском заступнику-председнику синдиката.
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

ТВ ДУЕЛ: МИНИСТАР ОДБРАНЕ - ВОЈНИ СИНДИКАТ СРБИЈЕ

И данашње саопштење Министарства одбране, представља вид манипулације и извртања истине са циљем избегавања конкретних одговора и истинитог информисања јавности. 

Тврдимо, да су последње две исплате припадницима Војске Србије (други део плате и новогодишња новчана честитка) извршене од "центра за заштиту одојчади, деце" и о томе поседујемо доказе у виду извештаја о уплати. 

Међутим, данашње саопштење опет отвара нова питања и не даје одговоре на јавно постављена питања. 

Не тако давно, управо од Министарства одбране, јавност је информисана да је ово министарство, касарну у Земуну , поклонило управо предузећу Југоипорт СДПР. Тад је речено да ће војска заузврат добити хаубице и баш возила Лазар. Ако ову вест узмемо у обзир, онда је јасно да возила Лазар нису донација него компензација. Питамо и ко је и кад платио порез на ту назови донацију и која је њена вредност. Такође питамо и ко је и кад закључио уговор о тој или таквој донацији, а нас занима и то колико је новца до сад Војска уложила или инвестирала у пројекат Лазар. 

И даље одговорно тврдимо да субвенције за стамбене кредите из октобра 2018. нису одобрене и реализоване, а у 2019. години су укинуте. 

У последњем саопштењу Министарства одбране међутим, ни речи о средствима за топли оброк и регрес. 

Такође, остали смо ускраћени и за одговор зашто је и по ком основу дат отказ председнику јединог репрезентативног синдиката у ВС, Војног синдиката Србије. 

Зашто на та питања нема одговора Министарства одбране? 

Ради истинитог и објективног информисања јавности о стању у систему одбране, које је са нашег становишта никад горе, позивамо министра одбране на јавну ТВ дебату, уживо. Ако су резултати његовог рада такви какве их приказује Министарство одране, верујемо да ће позив за дебату прихватити. Ако одговор изостане, закључак је више него јасан.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Radić: Blokada računa MOD pokazatelj da mehanizam potrošnje novca nije vidljiv

Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je danas da situacija sa navodnom blokadom računa Ministarstva odbrane Srbije jasno govori da mehanizam potrošnje novca nije vidljiv.

0Piše: Beta
  Istinomer  
aleksandar_radic_MOD-678x381.jpg?x33771
Foto: MOD

U izjavi za agenciju Beta, Radić je naveo da su u prethodne dve godine sklopljeni veoma vredni poslovi koji se tiču nabavke helikoptera H-145M, tehničke podrške za održavanje lovaca Mig-29 i drugi, ali da vrednost tih poslova nije poznata široj javnosti već je informisanje uglavnom obavljano kroz tabloide i retke izjave zvaničnika.

„Ne postoji zvaničan izvor da smo iz Rusije kupili helikoptere Mi-35 i Mi-17, da se nabavlja naoružanje iz Kine ili nešto od Jugoimport SDPR-a. Iako se već neko vreme prikazuje baterija haubica Nora i nekoliko oklopnih transportera Lazar, nemamo zvaničnu informaciju da su oni uvedeni u naoružanje. Sve su to aktivnosti koje se mere stotinama miliona evra, ali nemamo informaciju kako se to sve finansira, to jest to finansiranje nije ‘čitljivo’ iz budžeta“, rekao je on.

Radić je rekao da je tek vojni budžet za 2019. godinu uvećan za taj iznos nabavki naoružanja ali da je javnost i to saznala indirektno, preko izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića na vežbi na Pešteru u novembru prošle godine, kada je rekao da će, iako su izdvajanja za vojsku oko 600 miliona evra, realni vojni budžet biti veći od milijarde evra.

„Kada imamo to kao sliku, onda je apsurdno da je Ministarstvo odbrane u blokadi za neku marginalnu sumu. Situacija jasno govori da mehanizmi potrošnje novca nisu vidljivi“, rekao je on i dodao da se informisanje javnosti o pitanjima nabavki naoružanja u Srbiji obavlja mimo službenih kanala.

List Danas ranije je preneo da je račun Ministarstva odbrane u blokadi od kraja novembra 2018. godine, s obzirom da ta institucija duguje nešto manje od 30.000 dinara.

Pozivajući se na bazu podataka na sajtu Narodne banke Srbije, list navodi da se pretraživanjem dužnika u prinudnoj naplati može utvrditi da je to ministarstvo u blokadi zbog iznosa od 27.860 dinara.

Vojni sindikat Srbije uputio je u utorak, 2. januara otvoreno pismo ministru odbrane Aleksandru Vulinu sa pitanjem „da li je ministarstvo bankrotiralo u 2018. godini“ i naveo da su zaposleni poslednju platu i naknade primili sa računa Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine.

List Danas je takodje objavio i faksimil SMS poruka koje su navodno dobili članovi Vojnog sindikata Srbije, na kojima se vidi da su dve poslednje uplate u decembru dobili sa računa Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine.

Ministarstvo odbrane je negiralo te tvrdnje i navelo da su zarade isplaćene redovnom procedurom, kao i da su za plate za 2018. godinu projektovana dovoljna sredstva.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Društvenim mrežama deli se objava ratnog vojnog invalida Novice Kostića iz Vlasotinca, koji je kao pripadnik JNA ranjen u Karlovcu nakon samo pet dana ratovanja, a koji je od ratnog veterana iz Hrvatske na poklon dobio protezu za stopalo, nakon što sedam godina nije uspevao da zameni staru koja se raspala.
        Kostić je već dugi niz godina angažovan kao mirovni aktivista preko neprofitne organizacije Centar za nenasilnu akciju koja okuplja ratne veterane iz Armije BiH, Vojske Republike Srpske Krajine, hrvatske vojske i Vojske Jugoslavije. Od 2008. organizuju zajedničke posete mestima stradanja civila i vojnika u ratu koji se 90-ih vodio na prostoru bivše Jugoslavije i učestvuju na komemoracijama stradalih koje organizuju lokalne i državne vlasti.
      Živi na jugu Srbije, u Vlasotincu, gde je predsednik udruženja ratnih vojnih invalida, pišu zagrebačka 24sata. Nakon što je objavio da sedam godina nosi istu protezu s raspadnutim stopalom i da nema pravo na novu, iznenadio ga je paket koji mu je iz Hrvatske stigao preko Mađarske.
      Naime, ratni veteran iz Hrvatske poslao mu je oblogu stopala za levu protezu C41 koju je, kako je napisao, teško nabaviti i nije jeftina. Uz nju je stiglo i pismo.
      - Pismo koje je bilo unutra je bilo jako jako dirljivog sadržaja s puno topline, empatije i solidarnosti, čovek pojašnjava da smo mi samo ljudi i da smo u istim problemima, kao da nam taj prokleti rat nikome ništa dobrog nije doneo. Taj moj bivši neprijatelj, a sada već duže vreme prijatelj kaže da me je od momenta upoznavanja prihvatio kao prijatelja i brata - napisao je Novica.
      Novica Kostić, FOTO: Facebook/Printscreen Autor pisma zamolio ga je da ostane anoniman jer ne želi da ga sredina u kojoj živi, proziva. Iako nije ranjen u ratu, preko kolega je pronašao deo proteze koji je Kostiću bio potreban.
      - Šta ovde dodati, što reći osim da je ovo možda jedna snažna poruka ostalima, posebno političarima, da ako mi koji smo direktno pucali jedni na druge možemo razgovarati i prihvatiti jedni druge, zašto je to njima problem, što ih sprečava u tome? Znam da će ovo svako gledati iz svog ugla, ali priznaćete, o ovome treba razmišljati posebno kada su u pitanju obični ljudi, ljudi koji sve u društvu pa i rat, iznesu na svojim leđima - zaključuje Novica.

https://direktno.rs/zivot/295311/vojni-invalid-iz-srbije-dobio-protezu-od-veterana-iz-hrvatske.html

• Од Ćiriličar,
      Pretili su mi, a sad su mi i zapalili kuću!
      Ono što je zanimljivo je da čitavo naselje, u kojem se nalazi kuća, nije imalo vode.
      - Isključena je voda juče u popodnevnim satima. Nije imalo vode, jer da je imalo, pristupili bismo gašenju komšije i ja. Saznali smo da voda nije isključena na ventilu koji je za ovo naselje, već na dalekom magistralnom vodu, gde se nikada ne isključuje. Vodovod ne zna kako je neko tamo otišao da isključi vodu.

Predsedniku sindikata "Sloga" zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije Dejanu Pavloviću jutros oko 1.45 zapaljena je kuća u Surčinu, gde živi kao vojni zakupac, a Pavlović je za Direktno.rs detaljno opisao šta se dešavalo u noći između subote i nedelje, te šta misli da je pozadina požara.
        Dejan Pavlović Foto: Printscreen - Legao sam da spavam noćas oko 1 sat posle ponoći. Sa zadnje strane mi je boks za pse, a jedan pas je unutra. Negde oko 15 do 2 sam čuo besan lavež pasa, ali nisam obratio pažnju. Međutim, mali pas koji je unutra je počeo da laje i da lupa u vrata i ja sam ustao i video plamen napolju. Istrčao sam, otvorio boks da spasim pse, pozvao policiju i vatrogasce - priča za Direktno.rs Dejan Pavlović.
      "Predsedniku 'Sloge' u Vojsci Srbije zapaljena kuća"
      Ono što je zanimljivo je da čitavo naselje, u kojem se nalazi kuća, nije imalo vode.
      - Isključena je voda juče u popodnevnim satima. Nije imalo vode, jer da je imalo, pristupili bismo gašenju komšije i ja. Saznali smo da voda nije isključena na ventilu koji je za ovo naselje, već na dalekom magistralnom vodu, gde se nikada ne isključuje. Vodovod ne zna kako je neko tamo otišao da isključi vodu.
      Foto: Sindikat Sloga Budući da je ostao bez krova nad glavom, kao i bez ličnih stvari, Pavloviću je prva briga gde i kako da se smesti.
      - Rano jutros su dolazili iz Vojne ustanove Dedinje da mi daju drugi bungalov. Ostali su mi samo majica, pantalone i patike. Ceo nameštaj je izgoreo i sve stvari. Totalna je šteta.
      Foto: Sindikat Sloga Kako je požar došao spolja, Pavlović smatra da je on namerno izazvan.
      - Sa zadnje strane je šuma i jezero, nepristupačno je, nema osvetljenja, mogao je da dođe ko god hoće. To mislim jer sam dao pre dva, tri meseca intervju za novine "Svedok" u kojem sam objasnio stanje u vojsci, rekavši zbog čega je odliv kadra toliki, šta rade vojnici, te da imaju platu kao radnici na trafici. Posle toga su po nečijem nalogu protiv mene pokrenuli disciplinski postupak za navodno rušenje ugleda vojnika. U vreme korone sam pisao dve krivične prijave protiv neodgovornih komandanata, jednog na Pasuljarskim livadama, drugog u Valjevu, jer su njihovom greškom oboleli ljudi. Tada su krenuli pritisci da se manem Sindikata, da pazim šta pišem na Facebook-u, da ne treba da dajem saopštenja i da pazim šta radim.
      Foto: SIndikat Sloga Pre nekoliko dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je kasarnu u Jakovu, pa se i tim povodom oglasio Pavlović.
      - On je obećao da će osnažiti vojsku, a ja sam izdao saopštenje da prvo ispuni obećanje koje je dao pre tri godine kao premijer, kada je obećao da će plate profesionalnih vojnika i podoficira biti značajno povećane, da će svaki vojnik imati tri kompleta uniforme.
      Aleksandar Vulin Foto: Direktno.rs Pavlović je istakao da ga ovaj potez neće ućutkati, a posebnu poruku imao je za ministra Aleksandra Vulina.
      - Samo se lud čovek ne plaši, ali nisam u panici. Ovo je opomena samo. Da će baš neko da me ućutka, neće. Voleo bih da dođe ministar lično da pogleda kakvo je to političko saopštenje kada vam se spali sve što imate i ispadnete političar zato što kažete da vam je spaljeno sve to - zaključio je za Direktno.rs Dejan Pavlović, koji je dodao da će podneti krivičnu prijavu protiv N.N. počinioca, ali i protiv Vojne ustanove na Dedinju, jer nisu obezbedili ni hidrant, ni PP aparate.

Pavlović za Direktno: Pretili su mi, a sad su mi i zapalili kuću! | Društvo i ekonomija | Direktno
      DIREKTNO.RS Predsedniku sindikata 'Sloga' zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije Dejanu Pavloviću jutros oko 1.45 zapaljena je kuća...  
    • Од Милан Ракић,
      U Kairu je u toku 31. svetska islamska konferencija na temu Nadležnost i obaveznost izgradnje države. Islamsku zajednicu Srbije predstavlja muftija Mustafa ef. Jusufspahić.

Konferenciju, koja se održava 15. i 16. septembra, je organizovalo Ministarstvo vakufa Republike Egipta na čelu sa ministrom Vakufa šeih Muhamedom Muhtar Džumom, a pod pokroviteljstvom predsednika Egipta.
      Konferenciji prisustvuju ministri i muftije iz 55 država i preko 159 islamskih učenjaka.

Muftija Jusufspahić je u svom obraćanju, nakon zahvale Allahu i salavata na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kazao da mu je velika čast što se susreće sa prisutnima na skupu u Kairu te je sve poselamio u ime muslimana Srbije.

Muftija je na početku istakao plemenitost organizatora koja se ogleda u pozivu za učešće jednoj maloj zajednici muslimana, poput Islamske zajednice Srbije, koja broji oko 600 hiljada pripadnika, gde im je data mogućnost da se obrate na ovako velikom i važnom skupu.

„Mi (muslimani) moramo da prihvatimo obavezu da učestvujemo u izgradnji država (u kojima živimo) zarad Allaha, zarad budućnosti, zarad naše dece. Ja ne verujem u nešto što danas nazivaju modernim islamom. Islam je dat za sva vremena i kao takav ostaće kao put do Allaha.“, kazao je, između ostalog, muftija Jusufspahić.

U daljem obraćanju, muftija je ukazao na neispravnost i opasnost uzdizanja nacionalizma i stavljanja pripadnosti naciji ispred islama. Muftija je spomenuo odnos države i Islamske zajednice Srbije gde je pohvalno govorio o ponovnom uspostavljanju verske službe unutar vojnih snaga.
      Muftija beogradski i vojni se danas susreo i sa ministrom Vakufa Egipta, muftijama Omana i Malezije.

• Од Милан Ракић,
      Kako Tango Six saznaje, načelnik Generalštaba Vojske Srbije doneo je 6. juna odluku da se vojni aerodrom „Batajnica“ preimenuje u Vojni aerodrom „Pukovnik – pilot Milenko Pavlović“.

Odluka o preimenovanju već je stupila na snagu i njom se najveći namenski vojni aerodrom na prostoru bivše Jugoslavije više ne zove po geografskom pojmu već po jednom od najslavnijih pilota lovaca u modernoj istoriji jugoslovenskog i srpskog RV i PVO.
      Pavlović je u vreme NATO agresije na SR Jugoslaviju bio komandant tadašenjeg 204. lovačkog avijacijskog puka. Poginuo je u borbenoj misiji 4. maja 1999. godine nedaleko od rodnog Valjeva. Vojska Srbije, pre svega RV i PVO baštinili su sećanje na Pavlovića, o njegovoj pogibiji snimljen je dokumentarac, njegovo ime nosi ulica koja vodi do batajničkog aerodroma a 101. lovačka avijacijska eskadrila nazvala je i jedan lovac MiG-29 (18351) po njemu.
    • Од Милан Ракић,
      Ministar odbrane Aleksandar Vulin, u pratnji zamenika načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-majora Petra Cvetkovića i komandanta RViPVO general-majora Duška Žarkovića, obišao je na aerodromu Batajnica pripadnike Vojske Srbije angažovane u dežurnoj jedinici lovačke avijacije u okviru stalno zadejstvovanih snaga u sistemu RViPVO, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Ministar je prisustvovao davanju uzbune za pripravnost i pokretanje te jedinice i po prvi put posle više ovakvih događaja organizovanih što za vojne zvaničknike što za javnost, dežurni par aviona je zaista i poleteo.
      Jedan od pilota koji su danas leteli na vazduhoplovima MiG-29 je komandir dežurne jedinice lovačke avijacije major Dejan Janković, stoji u saopštenju Ministarstva odbrane. On je istakao da je prikazana simulacija pojavljivanja nepoznate letelice iznad teritorije Republike Srbije:

– Simulirano je podizanje pripravnosti i poletanje dežurne jedinice, a kao što se moglo videti, uspešno smo izvršili presretanje tog vazduhoplova i izvršili njegovu identifikaciju. Nakon toga on je nastavio svojim putem, pošto je reč o avionu koji nije ugrožavao naš vazdušni prostor i vratili se na aerodrom uz bezbedno sletanje, a dežurna jedinica je time prevedena u niži stepen pripravnosti – objasnio je major Janković.
      „202“ i „108“ na dežurstvu / Foto: Ministarstvo odbrane Spreman za poletanje / Foto: Ministarstvo odbrane Prvo poletanje i letenje tokom pokaznog leta posle dugo vremena / Foto: Ministarstvo odbrane Кomandant 204. vazduhoplovne brigade brigadni general Željko Bilićistakao je da se na aerodromu Batajnica u stalno zadejstvovanim snagama u sistemu PVO nalazi i ova dežurna jedinica, čiji su piloti i tehnički sastav 365 dana u godini spremni da polete u svakom trenutku, u bilo kakvim meteorološkim uslovima, danju ili noću, kako bi branili vazdušni prostor Republike Srbije.

– Danas je prikazan pokazni let, a mi smo spremni da odgovorimo na sve izazove, rizike i pretnje koji se postavljaju pred nas. Tome je naravno doprineo i prijem novih vazduhoplova, povećanje operativnih sposobnosti, povećanje broja sati naleta i nadamo se da će to ići samo ka boljitku. –
      Petar VOJINOVIĆ

• Креирај ново...