Jump to content

Пред лондонским судом поднета тужба против СПЦ због случајева педофилије

Оцени ову тему

Препоручена порука

Zbog tvrdnji o seksualnom zlostavljanju od nekih sveštenika Srpske pravoslavne crkve, uskoro bi trebalo da počne suđenje u Londonu

Podnete tužbe protiv SPC zbog pedofilije

Britanski advokat Mladen Kesar, potvrdio je za Danas da je podneo tužbe protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC) za šest klijenata zbog seksualnog zlostavljanja od strane sveštenika SPC.

Piše: J. Diković21. decembra 2018. 12.30 Izmenjeno: 12.30

0508foto-FoNet-SPC-678x381.jpg?x33771Foto: FoNet/ SPC

Kako nam je Kesar objasnio, tužbe su podnete Višem sudu u Londonu, i trenutno se zavode u registar, nakon čega će sud odlučiti kada će početi sudska parnica. Nijedan sveštenik neće biti tužen individualno, već celokupna SPC, s obzirom na to da kao verska zajednica ima odgovornost za postupke onih koji je predstavljaju. Zlostavljanje se desilo u Srbiji, Bosni i Hercegovini (BiH) i Hrvatskoj, ali je šest oštećenih – dva đakona, i dve žene, kao i porodica 19-godišnjeg polaznika semeništa koji je preminuo 1999, a za čiju smrt njegova majka krivi sada penzionisanog vladiku Vasilija Kačavendu, pravdu zatražilo u Londonu, jer smatraju da je ne bi bilo pred domaćim sudovima.

– Mi smatramo da je ovo u javnom interesu ne samo zato što je žrtvama onemogućena pravna zaštita u matičnim zemljama. Broj pedofila u SPC je nepoznat, ali sigurno nije mali. Oni su zaštićeni, a sveštenike često premeštaju iz jedne eparhije u drugu, uključujući i one u inostranstvu. Mislimo da nije isključeno da su sveštenici skloni takvom ponašanju već dobili premeštaj u zapadne zemlje ili da mogu biti prebačeni u budućnosti – ističe Kesar za Danas.

Sveštenik SPC, Bojan Jovanović, jedan od šest tužitelja, izašao je u javnost 2015. s navodima protiv Kačavende, tvrdeći da ga je seksualno uznemiravao i tražio da mu dovodi dečake. Kačavenda je tužio Jovanovića za klevetu i ovaj postupak je i dalje u toku. Jovanović je pre nekoliko meseci izjavio da je o tužbi protiv SPC obavestio i predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerku Anu Brnabić i da im je dostavio svu prateću dokumentaciju.

Vasilije Kačavenda se penzionisao 2013. godine, i to nakon što se na internetu pojavio snimak koji ga prikazuje kako ljubi mladića. Majka studenta semeništa Milića Božinovića, koji je preminuo 1999. tvrdi da je njen sin ubijen nakon što je odbio Kačavendu. Prema službenom izveštaju policije on se ubio tako što je aktivirao bombu u manastiru u Šekovićima.

Tu je i slučaj vladike Eparhije vranjske Pahomija Gačića, koji je bio optužen za seksualno zlostavljanje četvoro tinejdžera tokom 1999. i 2000. godine. Pahomije je posle četiri godine suđenja proglašen nevinim, da bi Opštinski sud u Nišu potvrdio presudu. Vrhovni sud Srbije je 2007. proglasio ove dve sudske presude nezakonitim, ali nije mogao narediti ponovno suđenje zbog pravila da jednoj osobi ne može biti suđeno dva puta za isti zločin. Jedan 24-godišnjak je 2013. izjavio za „Vranjske novine“, podseća Balkanska istraživačka mreža BiH (BIRN) da ga je Pahomije seksualno zlostavljao tokom perioda od devet godina.

BIRN podseća i na slučaj sveštenika Ilariona, koji je 2001. godine uhapšen zbog sumnje da je seksualno zlostavljao maloletnike u manastiru Hopovo. NJega je SPC odmah smenila, da bi u oktobru 2006. bio osuđen na deset meseci zatvora. Kazna mu je kasnije povećana na jednu godinu. Tokom prošle godine Vrhovni sud Srbije je naredio ponovno suđenje, ali predmet nikada nije došao do suda zbog zastarevanja.

Bez odgovora SPC

List Danas je još pre nekoliko dana poslao pitanje portparolu SPC da li možemo da dobijemo komentar o ovim tužbama britanskog advokata, međutim, odgovor i dalje nismo dobili.

Извор: https://www.danas.rs/drustvo/podnete-tuzbe-protiv-spc-zbog-pedofilije/

Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, [email protected] рече

A kakva je nadležnost suda Londonskog tj Britanskog

Verovatno ista kao i Viseg savetnika vlade Republike Srbije, takodje Britanskog...:coolio: Mislim, Britanca

Zapravo ne znam, ali mi to negde onako ima smisla da se poveze...Britanac, savetnik Vlade "pruza strateske savete"  Vladi za komunikaciju i podrsku u odnosima sa javnoscu...kao i podršku za razvoj politike, upravljanje projektima i spoljnim poslovima...pa logicno mi onda negde dodje uklapanje i Britanskog suda... bilo bi mi cudno da je Francuski, ili Nemacki, ili neki drugi, a Britanski je bas onako, logican...

Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Adelaida рече

Verovatno ista kao i Viseg savetnika vlade Republike Srbije, takodje Britanskog...:coolio: Mislim, Britanca

Zapravo ne znam, ali mi to negde onako ima smisla da se poveze...Britanac, savetnik Vlade "pruza strateske savete"  Vladi za komunikaciju i podrsku u odnosima sa javnoscu...kao i podršku za razvoj politike, upravljanje projektima i spoljnim poslovima...pa logicno mi onda negde dodje uklapanje i Britanskog suda... bilo bi mi cudno da je Francuski, ili Nemacki, ili neki drugi, a Britanski je bas onako, logican...

Ај да се спустим на твој ниво жење д анапднеш власт Србије, саветник је именован од валсти Србије. Суд Британије није, тако да седи један па када кренеш да демагогишеш употреби бар одгов арајјуће паралеле,Да је суд Правде у Стразбуру неби ни питао о надлежности

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, [email protected] рече

Ај да се спустим на твој ниво

Bolje nemoj, propasces. 

пре 3 минута, [email protected] рече

тако да седи један

Svaka ocena je za djaka...:) ali ja u obzir uzimam samo ocene onih ucitelja od kojih imam sta da naucim...;)

Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, [email protected] рече

A kakva je nadležnost suda Londonskog tj Britanskog???????????????

Pa, ako je neki medjunarodni sud i ako smo mi potpisali neki papir kojim priznajemo nadleznost ovog suda onda ima nadleznost.

Verovatno se ne bi ni obracali njihovi advokati ovom sudu da nema neku nadleznost. Ali,meni licno nije jasno, kako ce taj sud u tom dalekom Londonu da pronadje bas objektivnu istinu u ovom slucaju,pa, to treba da traje ko zna koliko sudjenje sa svedocima,vestacima, doktorima i ko zna sta je jos sve je potrebno da bi se doslo do istine o ovim slucajevima.

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Pa, ako je neki medjunarodni sud i ako smo mi potpisali neki papir kojim priznajemo nadleznost ovog suda onda ima nadleznost.

Verovatno se ne bi ni obracali njihovi advokati ovom sudu da nema neku nadleznost. Ali,meni licno nije jasno, kako ce taj sud u tom dalekom Londonu da pronadje bas objektivnu istinu u ovom slucaju,pa, to treba da traje ko zna koliko sudjenje sa svedocima,vestacima, doktorima i ko zna sta je jos sve je potrebno da bi se doslo do istine o ovim slucajevima.

Овде је јасно написано Виши Лондонски суд,не међународни,ја не знам д апостоји неки међународни суд за људска права у лондону, Зато сам и питао  која и каква му је надлежност за ову тему и за нас,да каже неко ко зна

Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, [email protected] рече

каква му је надлежност за ову тему и за нас,да каже неко ко зна

пре 1 сат, александар живаљев рече

Britanski advokat Mladen Kesar

Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, [email protected] рече

све то ок,али то што је он адвокат у Енглеској не даје надлежност над ситуацијом у Србији

Ne znam...znam da drzavljanin strane drzave, ili neko ko boravi u inostranstvu, moze da podnese tuzbu u inostranstvu protiv nekoga u Srbiji. Mozda neko od tih ostecenih boravi ili ima drzavljanstvo u Britaniji pa eto...

Mislim isto da su presude u stranim sudovima podjednako vazece kao i u nasim. Tipa u Nemackoj nekome sude zbog necega, osude ga na tvorza, on pobegne u Srbiju, ne sme preko granice nigde jer ce ga uhapsiti istog momenta...a desi se da ako ga uhapse u Srbiji moraju da ga isporuce nemcima..recimo opljackao je kucu nekog gastarbajtera i on ga tuzio ali ne sudu u Srbiji, nego sudu u Nemackoj...jer gastarbajter zivi u nemackoj. Nema veze sto je delo pocinjeno u Srbiji, ima pravo da ga tuzi ili u Srbiji, ili u Nemackoj...

Mozda je i ovde to slucaj...nisam pravnik ali toliko znam. 

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Adelaida рече

Ne znam...znam da drzavljanin strane drzave, ili neko ko boravi u inostranstvu, moze da podnese tuzbu u inostranstvu protiv nekoga u Srbiji. Mozda neko od tih ostecenih boravi ili ima drzavljanstvo u Britaniji pa eto...

Mislim isto da su presude u stranim sudovima podjednako vazece kao i u nasim. Tipa u Nemackoj nekome sude zbog necega, osude ga na tvorza, on pobegne u Srbiju, ne sme preko granice nigde jer ce ga uhapsiti istog momenta...a desi se da ako ga uhapse u Srbiji moraju da ga isporuce nemcima..recimo opljackao je kucu nekog gastarbajtera i on ga tuzio ali ne sudu u Srbiji, nego sudu u Nemackoj...jer gastarbajter zivi u nemackoj. Nema veze sto je delo pocinjeno u Srbiji, ima pravo da ga tuzi ili u Srbiji, ili u Nemackoj...

Mozda je i ovde to slucaj...nisam pravnik ali toliko znam. 

Navela si dela koja su počinjena na toj teritoriji,o tome je reč,ovde nije taj slučaj da je nešto poičinjeno na teritoriji Engleske.

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, [email protected] рече

Navela si dela koja su počinjena na toj teritoriji,o tome je reč,ovde nije taj slučaj da je nešto poičinjeno na teritoriji Engleske.

Ne, nisi me razumeo. Recimo ja imam boravisnu dozvolu u Nemackoj, mene u Srbiji siluje neki lik, ja ga tuzim ali ne u Srbiji, vec u Nemackoj, jer imam ista prava kao i Nemci...sud donese presudu i ta presuda vazi i u Srbiji i u Nemackoj

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Поводом 350-годишњице упокојења Светог и богоносног оца нашег Василија Острошког, у продукцији Телевизије Храм, приређен је документарни филм „Свети Василије Острошки-сведок Васкрсењаˮ аутора катихете Бранислава Илића. О наведеном филму уочи премијерног приказивања које је најављено за 13. септембар у 19.30ч, извештавају медији Српске Православне Цркве. Доносимо звучне записе прилогâ са црквених радио-станица:
      Шести Фестивал хришћанске културе у Епархији тимочкој биће одржан од 13. до 21. септембра у Зајечару
      Најава: Уживо пренос отварања VI Фестивала хришћанске културе и трибине о филму "Свети Василије Острошки-сведок васкрсења"
      Катихета Бранислав Илић за Радио "Светигору": Братска љубав свештенства и верног народа Митрополије црногорско-приморске уткана је у филм о Светом Василију
      Катихета Бранислав Илић за Радио "Златоусти": Документарни филм о Светом Василију Острошком је каменчић у мозаику љубави према чудотворцу острошком
      Катихета Бранислав Илић у емисији "Гост радија": Темељи документарног филма о Светом Василију налазе у студију Радио-Беседе
      Катихета Бранислав Илић за Радио-Глас: Премијера документарног филма о Светом Василију биће сабрање под светитељевим молитвеним омофором
      Катихета Бранислав Илић за Радио-Глас: Фестивал хришћанске културе нас укрепљује и обогаћује благословеним садржајима

Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Родољуб Лазић,
      У више наврата последњих година Вук Драшковић је у својим обраћањима и написима тешко оптуживао СПЦ, износио различите грубе неистине и дисквалификације протв СПЦ, не бирајући речи. То се десило и сада, непосредно пре устоличења митрополита Јоаникија, а и после устоличења. Најпре је објавио текст "Буна под Ловћеном"  https://www.portalanalitika.me/clanak/buna-pod-lovcenom,  a после Јоаникијевог устоличења је дао интервју на N1 https://www.youtube.com/watch?v=DZ7MqTHkS50 у коме каже да су "СПЦ и црногорска влада ранили и згазили Цетиње", да "Цетињани памте веселије сахране од насилног, бруталног и хеликоптерског устоличења једног попа, свештеника који пориче и Цррну Гору и Црногорце назива печуркама после кише", да он то "не би назвао верским устоличењем, јер у том чину нема нигде  Христа ни трунке добре намере" (од 2:30), да га највише брине "претварање СПЦ у установу, организацију која се одриче Христа, јер не сме Црква да прибегава насиљу, да проповеда мржњу, не сме да дели ни људе, ни народе, ни породице, и у том тренутку када каже "нација је наш врховни ауторитет", тог тренутка она је одметнута од Христа" (од 18:40).
      Поставља се питање - докле ће СПЦ трпети његове антицрквене харанге? Није ли време да, у складу са његовом реториком, потврди његову неприпадност СПЦ? Што је много, много је...

• Од Поуке.орг - инфо,
      Вјековима су се православни митрополити устоличавали на Цетињу, а неко је прогласио да то не треба тако да буде, каже поглавар СПЦ. Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије први пут је говорио данас о предстојећем устоличењу митрополита Јоаникија, истичући да до сада није рекао ни једну ријеч о збивањима у Црној Гори, али да препознаје савремени механизам замјена теза.

– Зато нисам до сада ни једну реч рекао на оно што се збива у Црној Гори, и заиста смо веома тужни и препознајемо савремени механизам замјена теза гдjе некога унапријед прогласите црним, гдје га прогласите провокатором, креатором свих могућих проблема и онда себи створите легитимно право да га спутавате да он води путевима своје слободе која је истовремено и љубав- казао је патријарх након литургије у Храму Светог Симеона Мироточивог у Београду.
      Према његовим ријечима, вјековима су се православни митрополити устоличавали на Цетињу, а неко је прогласио да то не треба тако да буде.
      – Иако ми сада немамо друго рјешење јер спроводимо оно што је природно и нормално, а бивамо дефинисани као ‘неко ко нешто на силу намеће’ и као ‘неко ко не разумије ситуацију’ и као ‘неко ко провоцира’- додао је он.
      Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) казао је да устоличење и све што црква јесте и увијек ће бити у духу онога што се темељи на вјери и на молитви, смирења и љубави.
      – То би било исто као кад би вам неко рекао – Ви не можете да дишете ваздух јер тај ваздух не припада вама! А, ви без дисања не можете јер је то природна и нормална ствар. Црква дејствује и дјела увијек и искључиво из Јеванђеља. По својој природи она није ту да рјешава било какве политичке неспоразуме, није ту чак ни да утиче на њих, а камоли да доноси политичке одлуке – рекао је патријарх Порфирије.
      Поручио је да се црква не бави државним питањима.
      – Нека свако буде оно што по својој савјести хоће, нека припада ком хоће народу и нека устројава свој живот на најбољи могући начин, али ако је Христов и ако слуша ријеч Христову, онда ће увијек бити свједок мира – рекао је патријарх Порфирије.
      Патријарх је истакао да устоличење митрополита Јоаникија треба да буде утемељено на вјери, молитви, љубави и на непрестаном подсјећању себе да нам ријеч Христова мора бити мјеродавна.
      – Ако јесте, имаћемо мир у души, а ако није бићемо у најмању руку узнемирени- закључио је он.

Извор: Дан
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Јеротеј служио је, у осму недељу по Духовима када наша Света Црква молитвено прославља Пренос моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Архиђакона Стефана у манастиру Сланци.

У својој надахнутој беседи је рекао: „Мера нашег раста је колико узрастамо у Христу да бисмо достигли до висине раста Његовог. То је оно чему треба да стремимо и да служимо Свету Цркву тамо где нас Он постави на служење. Све те службе су часне и све су то дарови које смо добили од Бога да му служимо. Сви смо ми иконе пред Богом, суштински исти и једнаки пред Богом“.

Извор: Телевизија Храм
    • Од obi-wan,
      Ovaj clanak sam malocas video kod nekih prijatelja po mrezi.
      Napisan je, to je vazna napomena, 2017. godine. Nije nov, ali jeste jos kako aktuelan.
  • Креирај ново...