Jump to content

Postavi pitanje muslimanu

Оцени ову тему

Препоручена порука

Pa milost i pravda ne idu ruku pod ruku. Na primjer, Marko ubije Janka. Pravedno bi bilo da Marko bude kažnjen (smrću ili kako god). U tom slučaju, mi nismo milostivi prema Marku. Međutim, ako bismo željeli da budemo milostivi, onda bismo morali da mu oprostimo i da ga ne kaznimo, a u tom slučaju bi bili nepravedni (prema žrtvi). Osim, naravno,  ako nismo bogovi koji pokojnom Janku mogu dati satisfakciju u vidu vječnog života u raju, nezavisno od toga kako je Marko prošao.

Bog, prema islamskom učenju, ne prašta na onom svijetu Marku ukoliko mu Janko ne oprosti, što znači da Bog nije milostiviji od Janka. Slijedi - Bog se upravlja prema ljudskim mjerilima i željama.

A kako cemo da budemo milostivi prema Janku?I sta je milost za Janka?

Bog moze da oprosti,ali prvo trazi od ljudi da oproste jedni drugima,ako ne On onda daje satisfakciju,nadoknadu,...onome kome je nepravda ucinjenja i prasta gresniku ako se je pokajao i trazio oprost i cvrsto odlucio da nece vise da se vrati na taj greh...

Подели на овим сајтовима

Može jer riječ "muslimanka" nema značenje koje ugrožava hrišćansko učenje. Međutim, nezgodno bi bilo da se zove Muhamedanka jer mi ne smatramo Muhameda poslanikom Božjim.

Muslimanka znaci ona koja veruje da je Bog jedan jedini i da je Muhamed Boziji poslanik

Подели на овим сајтовима

Bog moze da oprosti,ali prvo trazi od ljudi da oproste jedni drugima,ako ne On onda daje satisfakciju,nadoknadu,...onome kome je nepravda ucinjenja i prasta gresniku ako se je pokajao i trazio oprost i cvrsto odlucio da nece vise da se vrati na taj greh...

Izbjegavaš odgovore na konkretna pitanja jer imate paradokse kao i evolucionisti. Odustajem.

Подели на овим сајтовима

Zbog cega muslimani ne smeju da jedu svinjsko meso? 

Zbog cega ne smeju da cuvaju psa? Znam da je zbog pljuvacke ali koji je tacan razlog?

Da li je istina da je ipak moguce cuvati psa, ali da posle kontakta sa njim treba 7 puta oprati ruke? :) 

Подели на овим сајтовима

Вечни живот може бити милост за Јанка коме је Марко ускратио прилику за спасење.

Сам Бог ће пресудити обојици јер Он једини најбоље познаје људе.

Имам и ја једно питање. Да ли је за свако убиство (нормално ван рата ) прописана смртна казна. Има ли других казни у зависности од ситуације, и које су ?

Подели на овим сајтовима

Zbog cega muslimani ne smeju da jedu svinjsko meso?  Zbog cega ne smeju da cuvaju psa? Znam da je zbog pljuvacke ali koji je tacan razlog? Da li je istina da je ipak moguce cuvati psa, ali da posle kontakta sa njim treba 7 puta oprati ruke?

Poštovani Pointer, muslimani ne jedu svinjetinu jer je zabranjena. Isto je zabranjena i Jevrejima u SZ. Isus a.s. nije jeo svinjetinju. Razlog zabrane je zato što je štetna po zdravlje. Ipak, u krajnjoj nuždi nije greh pojesti onoliko koliko je potrebno da se utoli glad. 

Čuvanje psa je zabranjeno kod kuće. Dozvoljeno je napolju ukoliko postoji opravdana potreba. Razlog je isti kao i za svinje, štetnost po zdravlju. Koliko ja znam, posudu koju je lizao pas treba oprati 7 puta i to prvi put sa zemljom. Naravno, zemlja se danas može zameniti sa deterdžentima. Što se tiče fizičkog kontakta,  kontakt s psom poništava abdest, ritualno pranje vodom. Nakon čega se može ponovo uzeti abdest, odnosno izvršiti rituelno pranje. Usput, biznis s psima je zabranjen.

Ukoliko imate još neka pitanja slobodno postavite

Подели на овим сајтовима

Poštovani Pointer, muslimani ne jedu svinjetinu jer je zabranjena. Isto je zabranjena i Jevrejima u SZ. Isus a.s. nije jeo svinjetinju. Razlog zabrane je zato što je štetna po zdravlje. Ipak, u krajnjoj nuždi nije greh pojesti onoliko koliko je potrebno da se utoli glad. 

Čuvanje psa je zabranjeno kod kuće. Dozvoljeno je napolju ukoliko postoji opravdana potreba. Razlog je isti kao i za svinje, štetnost po zdravlju. Koliko ja znam, posudu koju je lizao pas treba oprati 7 puta i to prvi put sa zemljom. Naravno, zemlja se danas može zameniti sa deterdžentima. Što se tiče fizičkog kontakta,  kontakt s psom poništava abdest, ritualno pranje vodom. Nakon čega se može ponovo uzeti abdest, odnosno izvršiti rituelno pranje. Usput, biznis s psima je zabranjen.

Ukoliko imate još neka pitanja slobodno postavite

Ovo nije tacno za svinjetinu, da je stetna po zdravlje, a takodjer ni za psa, da je steno po zdravlje. Svinjetina nista manje nije opasna po zdravlje nego li govedina ili piletina. Sva zivincad su opasna po zdravlje ako su bolesna, a ako su zdrava onda nisu. 

Ovo da je svinjetina stetna po zdavlje, iluzija proistice iz davnih vremena kada nije bilo frizidera i zamrzivaca da se namirnice cuvaju. Svinjetina se lakse pokvari od jagnjetine, piletine ili govedine, i ako se ne konzumira odmah, nakon nekoliko sati po klanju svinjceta dolazi do procesa kojeg vode bakterije i ljudi koji su konzumirali to meso oboljevali su od trovanja, i raznih drugih bolesti. Danas sa friziderima nema nikavih posledica za zdravlje ako se svinjetina cuva u friziderima, i konzumira u normalnim kolicinama, kao i svaka druga hrana. 

Za psa takodjer proizilazi iz cinjenice da su u davna vremena ljudi zivjeli prljavije, i da su psi koji su bili udomaceni bili prljavi, nevakcinisani i podlozni bolestima. Drzanje ovakvog psa u kuci svakako je nosilo potencijalni rizik za oboljevanje, pa otud ta zabrana. Danas to nema nikakve veze kada postoje vakcine, veterinari i kada se pas moze tretirati tako da bude zdraviji nego sami ukucani. 

Подели на овим сајтовима

Имам и ја једно питање. Да ли је за свако убиство (нормално ван рата ) прописана смртна казна. Има ли других казни у зависности од ситуације, и које су ?

Koliko ja znam brate ignjatije, postoji kvalifikacija ubistava. I sve zavisi od okolnosti. Npr., ako vernik vernika nehotice ubije, mora osloboditi jednog roba i još neka materijalna kazna. Kako mi je jedan rabin objasnio, jedina kazna u Judaizmu je smrtna. U Šerijatu, postoje smrtne kazne za već određena krivična dela kao npr., blud, veleizdaja, ... i ove kazne ne može niko preinačiti. Međutim, postoje i druge kazne za ubistvo. Treba bosanac da ti odgovori detaljnije. 

Подели на овим сајтовима

Kad nije bilo frižidera muslimani nisu oboljevali od zaraza koje nosi pas. Danas, kada ima frižidera muslimani u dečijoj kolici vozikaju svoju rođenu decu dok nemuslimani pogotovo na Zapadu vozikaju vakcinisane pse. Naravno, na Zapadu gde je standard ipak kvalitetan. U drugorazrednim i trećerazrednim zemljama nemaju svi pare za vakcine, trening, specijalna hrana, kupanje, ... I opet oboljevaju kao u starim vremenima. 

Подели на овим сајтовима

Nije bitno, oboljevali ste od drugih bolesti. Ni ja ne simpatisem kad neko tretira psa kao da je rodjeno dijete pa u njega ulaze pare da ga ustirka kao da je bogovo. 

Poenta je samo da misao da je svinja stetna po zdravlje i da je ne treba zbog toga jesti, i da je to toliko stetno da dolazi kao zapovjest od Boga, to nije tacno. Svinjetina nije stetna ako se tretira normalno i konzumira umjereno kao i svaka druga hrana. 

Isto vazi i za psa, drzati psa u kuci danas nije stetno po zdravlje, a kako ce ko tretirati tog psa hoce li s njim spavati u krevetu, ljubiti ti ga i grliti i jel to dobro, to je druga tema. 

Подели на овим сајтовима

Svinjsko meso ipak jeste stetnije od ostalog mesa, zbog velike kolicine masti, koja uz redovno koriscenje povecava rizik od kardiovaskularnih bolesti...

u masti je problem jer je svinja jedina zivotinja koja je evolucijom razvila sposobnost da mast cuva ne samo ispod koze nego i u samim misicima.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...