Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

Videla je golog dečaka po kom je još uvek bilo tragova od porođaja i kom je pupčana vrpca bila podvezana pertlom

Beba-plac-620x350.jpg

Tek rođenog dečaka, ostavljenog u platnenoj torbi u dvorištu “Betanije“, u petak pre podne je pronašla Slavica Fejsa, novinarka “Ruskog slova” koja ovaj deo dvorišta novosadskog porodilišta koristi kao prečicu na putu do posla.

– Kako sam prilazila prodavnici dečje opreme čula sam dečji plač i prvo sam pomislila da je neko ostavio dete ispred i ušao u butik, međutim kada sam prišla bliže videla sam tu torbu na betonu i shvatila da plač dolazi odatle. Torba je bila otkopčana i ja sam je otvorila i videla golog dečaka po kojem je još bilo tragova od porođaja i kojem je pupčana vrpca bila podvezana pertlom. Mislila sam da ću se srušiti, ali sam se nekako pribrala, podigla ga i krenula da tražim pomoć – priča Slavica i kaže da će taj događaj pamtiti ceo život, prenose novosadski mediji.

Prvi je priskočio u pomoć vlasnik butika “9.maj”, ispred kojeg je ostavljena beba, Branislav Štrbac, koji je odmah alarmirao obezbeđenje porodilišta, a zatim i medicinsko osoblje koje je u neverici prihvatilo napuštenog dečaka. Prema Slavicinim rečima, nakon što su bebu predali lekarima i sestrama, u potpunom šoku je nastavila put ka svojoj redakciji  i tek kada je stigla na posao je shvatila da nije ostavila svoje podatke u Betaniji.

– Nazvala sam ih da se javim, a onda sam se brzo i vratila u “Betaniju” gde je stigla policija, okupili su se doktori i svi su bili u neverici šta se desilo. Tada su mi rekli da je dečak dobro i da nema nikakvih povreda – kaže Slavica i dodaje da je bila u Dečjoj bolnici da obiđe bebu, ali da nije mogla da uđe kod dečaka koji je već dobio ime Srećko.

Doktori su joj preneli da je dobrog opšteg stanja i da, za sada, nema nikakvih problema.

– Sigurno bi i svako drugi ko bi naišao tuda uradio isto, ali taj osećaj neću zaboraviti. Važno je da je on sad dobro i da bude dobro, ali ne mogu da prestanem da mislim o tome kako je počeo život i kakvu će sudbinu imati – kaže Slavica, inače majka dvoje dece. Dečak će još neko vreme provesti u Dečjoj bolnici, ali za sada nije sigurno ko će dalje preuzeti brigu o njemu.

O tome će odlučiti Centar za socijalni rad koji je uključen u ovaj slučaj i postoji nekoliko mogućnosti. Bebu bi u nekom trenutku mogla da preuzme hraniteljska porodica, eventualno bi mogao biti usvojen, a moguće je i da će brigu o njemu preuzeti Dečje selo ili dom na Vračaru. Naravno postoji mogućnost da se ipak jave i roditelji, ali će oni u tom slučaju svakako odgovarati za ono što su učinili, a zatim će morati da dokažu da sposobni da se brinu o detetu.

(Telegraf.rs)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 1 year later...

Dn_k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Beba muškog pola, najverovatnije stara tek nekoliko sati, pronađena je jutros ispred vrata crkve Svetog Arhangela Gavrila u Čajetini, saznaje „Blic“.

Čuvši tihi plač, novorođenče koje je bilo zamotano u ćebe, primetila je jedna Čajetinka koja je prolazila pored crkvene porte i odmah obavestila sveštenika Petra Lazića koji se nalazio u parohijskom domu.

Ubrzo su stigli policija i hitna pomoć koja je dete odmah prevezla na neonatološko odeljenje Opšte bolnice Užice. Odavde informacija – dečak je zdrav, težak tri kilograma i najverovatnije je rođen protekle noći.

Za sada je nepoznato ko je ostavio bebu, tek kamere sa jednog objekta u blizini zabeležile su da se ispred crkve nešto ispred šest sati zaustavio automobil koji je nedugo zatim nastavio put.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/slika-koja-ce-vam-slomiti-srce-tek-roden-decacic-ostavljen-ispred-crkve-u-cajetini/vrrtn7p

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

koliko li se zena samo godinama muči i leči ne bi li postale majke...

koliko zena ostane bez dece zbog njihove prerane smrti...

a onda Gospod podari nekom to najvece blago, a on ga ne želi...

da li uopšte na svetu može postojati bilo kakav opravdani razlog da se tako nešto učni....

ja to ne mogu da shvatim....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da ne sudimo, ipak ne znamo okolnosti, svasta tu moze da bude - od panicnog straha majke i pritiska poludele okoline s jedne strane, pa sve do ledenog srca narkomana ili cega vec tome slicnog. Samo Bog zna, tako neka blago urazumi i majku i svakog ko je ma i najmanje saucesnik u ovakvom nedelu. A da je tragicno i pretuzno - naravno da jeste...

Uglavnom, Roditelj nikad nece da ga napusti, kao i svakog drugog coveka. Neka je ziv i zdrav i uzbrdo brz, naci ce se njemu i doma i ognjista. :)

"...Moze li zena zaboraviti porod svoj?... A da bi ga i zaboravila, Ja necu zaboraviti tebe..." 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не знам дал да осуђујем или критикујем нисам паметан...Времена су тешка у сваком погледу (економском,културном,друштвеном).

.Али једно је сигурно критиковаћу како је могао неко да слика остављену  бебу испред цркве,каква мозак треба да будеш да то урадиш,шта је хтео да окачи на мрежи....Тотални идиотизам.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, obi-wan рече

ipak ne znamo okolnosti, svasta tu moze da bude

Obi...samo žena može da zna kakav je to osecaj...to je deo tvog tela, tvoje meso...kako možeš da se odvojiš  od njega...??? nema šanse...

nisam osudila, samo prosto ne mogu da verujem...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Mali Marko рече

како је могао неко да слика остављену  бебу испред цркве,каква мозак треба да будеш да то урадиш,

ljudi slikaju i nastradale i unesrecene...nema tu više nikakvog skrupula...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, JESSY рече

Obi...samo žena može da zna kakav je to osecaj...to je deo tvog tela, tvoje meso...kako možeš da se odvojiš  od njega...??? nema šanse...

nisam osudila, samo prosto ne mogu da verujem...

Moras da kapiras da to moze da bude vrlo mlada i neiskusna zena, a prestravljena necim (npr. krivicom zbog neocekivane trudnoce, pritiskom okoline...).
Djordje je dobro primetio: ostavili su ga da zivi, i stavise - doneli ga bas ispred crkve. I to dosta toga govori.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, obi-wan рече

A da bi ga i zaboravila, Ja necu zaboraviti tebe..." 

to znamo, naravno...to dete je Božije...

ali postupak "majke" nema opravdanja...naglašavam "postupak"...to se ne sme tolerisati...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, JESSY рече

ljudi slikaju i nastradale i unesrecene...nema tu više nikakvog skrupula...

Уместо да помогне,узме дете и правац болница "тај" се хвата за телефон и слика...Свака му част,одговорност му је минус нула.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, JESSY рече

ali postupak "majke" nema opravdanja...naglašavam "postupak"...to se ne sme tolerisati...

Iako stojim na istom osnovnom temelju, ne mogu da se slozim do kraja - ne znamo pozadinu i okolnosti. I kad nam se cini da je tu sve prilicno jasno, ipak ostavi mesta da moze da bude nesto iznenadjujuce, a samo Bogu znano. Razmisli: ostavljen je na pragu hrama... to samo po sebi vec dosta govori...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, obi-wan рече

Moras da kapiras da to moze da bude vrlo mlada i neiskusna zena, a prestravljena necim (npr. krivicom zbog neocekivane trudnoce, pritiskom okoline...).

ona nije prekinula trudnocu...znaci nosila je 9 meseci dete u svojoj utrobi..dovoljno vremena da izadje na kraj sa svim eventualnim teškoćama...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, JESSY рече

ona nije prekinula trudnocu...znaci nosila je 9 meseci dete u svojoj utrobi..dovoljno vremena da izadje na kraj sa svim eventualnim teškoćama...

Uh, a kako to mozemo mi da znamo tako sigurno?... Znas i sama da je zivot neizmerno slozeniji od toga...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

А да ли постоји уопште могућност код нас да мајка легално "остави" дете неком манастиру на чување,  ако се већ нашла у безизлазној ситуацији? Типа, као некада, да га посвети Богу? 

Знам да је ужасно тешка тема, али интересује ме постоји ли та могућност из разлога што би то можда спасило неке животе. Или постоји манастир у који би могла да оде жена са дететом/децом?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг инфо,
      Predsednik Severne Makedonije zatražio je od vaseljenskog patrijarha Vartolomeja da iskoristi svoje apelaciono pravo za priznavanje Makedonske pravoslavne crkve

EPA-EFE/ RADEK PIETRUSZKA  

Predsednik Stevo Pendarovskiu u pismu navodi da se vaseljenskom patrijarhu obraća u ime velikog dela svojih sunarodnika, koji se identifikuju kao pravoslavni hrišćani i čija je jedina želja i potreba da se pomire sa svojim bližnjima i usredsrede na zajedničku budućnost, suživot i istinsku slobodu.
      "U vezi s tim, dozvolite mi da zamolim vašu svetost da uvaži poziv našeg naroda i naše Crkve da iskoristite svoj prerogativ i konačno pružite našim građanima pravoslavne hrišćanske vere priliku da budu ravnopravni sa ostalim pravoslavnim hrišćanima širom sveta", istakao je Pendarovski u pismu, prenosi agencija MIA.
      Predsednik Severne Makedonije zatražio priznavanje Makedonske pravoslavne crkve
      WWW.B92.NET    
    • Од Иван Ц.,
      Sveštenik Nikola Radović juče se susreo sa porodicom jednog od mladića koji je učestvovao u nemilom događaju, u noći 21. maja, kada je došlo do uznemiravanja njega i njegove porodice ispred crkve Svetog Nikole u Starom Baru.

Otac Nikola posjetio za Bajram porodicu učesnika incidenta ispred crkve
      BARINFO.ME Sveštenik Nikola Radović juče se susreo sa porodicom jednog od mladića koji je učestvovao u nemilom događaju, u noći 21. maja... Otac Nikola je dobio poziv od porodice S.K. da ih posjeti tokom bajramskih praznika, čemu se on, kako ističe, „s posebnom radošću odazvao“.
      „Nakon nemilog događaja nisam osjećao ni srdžbu, ni ljutinu, ali me je u međuvremenu ophrvao osjećaj tuge kojeg nisam mogao da se oslobodim, pošto sam u sebi doživljavao Bar kao primjer skladnog života. Međutim, osjećaj tuge je prošao kada sam juče ujutro dobio poziv od porodice jednog od mladića da budem njihov gost za Bajram, osjetio sam mir u srcu. Doživio sam u Mrkojevićima predivno gostoprimstvo porodice i njihovih prijatelja, ljudski razgovor i razumijevanje. Izrazii su još jednom žaljenje za sve što se dogodilo, a susreo sam se i sa mladićem koji iskreno pokazuje pokajanje za sve što se dogodilo. Uvjerio sam se da to što je uradio nije porodično vaspitanje, već je bio ponešen masom.
      Njihov gest poziva u ovakvoj situaciji pokazuje da Bar ostaje grad međunacionalne tolerancije i vjerskog sklada, kojeg ne treba samo riječima da slavimo, već i djelom da pokazujemo. Ovakav primjer porodice, a i Bar je jedna mala porodica, pokazuje da i na širem planu tako može biti, gdje ima ljudi – ima i dogovora .
      Ne bih volio da neko ovog mladića ni mrko pogleda ili mu ružnu riječ uputi. Treba ga ljubavlju podstaći i podržati. Ono što se desilo ne treba nikad više da se ponovi, a svi moramo da radimo na ljubavi, slozi i bratskom pomirenju. Svi imamo pravo da pogriješimo, a ko se iskreno pokaje, a ovaj mladić sigurno jeste, moramo da ga podržimo. Lako je suditi, ali prije svega treba opraštati.
      Pošto je sve ovo uznemirilo građane, želim da poručim da nema razloga za brigu, i da sam sada
      apsolutno spokojan, i zbog divnoga gesta poziva i zbog gostoprimstva, ali i zbog činjenice da međukulturni, međuvjerski i međunacionalni sklad u Baru postoji, u šta su me uvjerile brojne poruke građana sve tri vjere koji su ovih dana izražavali tugu i žaljenje zbog svega što se dogodilo.  
      Moramo da nastavimo da idemo jedni kod drugih na Bajrame, Božiće, Vaskrse, da propovjedamo ono što propovjeda svaka vjera, hrišćanska ili muhamedanska, Sveto pismo ili Kur’an, a to je ljubav. Samo na takvoj osnovi, osnovi ljubavi,  možemo da gradimo našu budućnost“, rekao je za Bar Info i Radio Bar sveštenik Nikola Radović.
    • Од kopitar,
      Drago Bojić: Bez asistencije Crkve i oltara, nacionalistička ideologija ne bi imala toliku moć | Tacno.net
      WWW.TACNO.NET Foto: šg Treba razvijati svijest o zajedničkim korijenima...  
    • Од Драгана Милошевић,
      Zar ne bi bilo bolje kad bismo samo digli Zemlju u vazduh, pa da svršimo već jednom s tim?"
      Tomas (29) živi na istoku Engleske i iako je njegova ideja o dizanju sveta u vazduh tek misaoni eksperiment, on je siguran u jedno - ljudi ne treba da imaju bebe i naša vrsta treba postepeno da izumre.
      To je filozofija po imenu anti-natalizam. I dok ideja datira još iz stare Grčke, nedavno je dobila ogroman novi podsticaj na društvenim mrežama.
      Na Fejsbuku i Reditu postoje na desetine anti-natalističkih grupa, neke sa hiljadama članova. Na Reditu, r/antinatalism ima skoro 35.000 članova, dok samo jedna od na desetina Fejsbuk grupa sa anti-natalističkom temom ima više od 6.000.
      Oni su raspršeni širom sveta i imaju raznorazne razloge za svoja uverenja. Među njima su briga za genetsko nasleđe, izbegavanje patnje dece, koncept dobrovoljnog pristanka i zabrinutost za prenaseljenost i životnu sredinu.

opsirnije na donjem linku
      https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-49341734

• Од Милан Ракић,
      Beloruska novinska agencija BELTA prenela je juče izjavu predsednika Državnog vojno-industrijskog komiteta Belorusije Romana Golovčenka da će Belorusija početkom 2021. godine predati Srbiji modernizovane avione MiG-29.

Golovčenko je istakao da se remont aviona obavlja u dogovorenim rokovima:
      – Tri se nalaze na remontu a jedan u procesu defektacije. Sve ide po planu. U stalnom smo kontaktu sa srpskom stranom, nema nikakvih poteškoća. Prema ugovoru isporuka aviona kupcu ide početkom 2021. godine – rekao je za BELTA prvi čovek beloruskog Državnog vojno-industrijskog komiteta koji je dodao da prema ugovoru radove remonta i modernizacije plaća srpska strana.
      Zvanična primopredaja 4 lovačka aviona MiG-29 u varijanti 9.13 izvršena je 25. februara ove godine u beloruskom 558. remontnom zavodu u Baranovičima gde je tri dana ranije započeo njihov remont. Iz Ministarstva odbrane Srbije tada su saopštili da je prijem aviona i pratećih kompleta zemaljske opreme izvršen u prethodne dve nedelje, i da su avioni odmah predati na generalni remont i modifikaciju opreme kako bi bili opremljeni kao i trenutnih 10 aviona ovog tipa u RV i PVO.
      Ministar odbrane Aleksandar Vulin izjavio je tom prilikom da su rokovi dogovoreni i precizni, da se računa da će faza remonta (prva faza) biti završena u najkraćem mogućem roku a potom i druga faza koja podrazumeva modernizaciju.
      Samo dan kasnije, vojno-politički komentator Aleksandar Radić je prenoseći ovu vest na internet stranici britanskog časopisa Air Forces Monthly naveo da će se istovremeno sa remontom, u saradnji sa ruskom kompanijom RSK MiG, obavljati i radovi na modernizaciji koji će obuhvatiti dorade na radaru, integraciju raketa vazduh-vazduh R-27ER i R-77 i preciznih vođenih raketa vazduh-zemlja.
      Radić je tada preneo i izjavu direktora 558. remontnog zavoda Pavela Pinigina da će se vremenski okvir radova kretati od 6 meseci do godinu dana, u zavisnosti od obima modernizacije koji će se izvršiti.

• Креирај ново...