Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Guest свештеник Иван

Eп. Атанасије: Кратак одговор Жељку Жугићу – Которанину, а уствари Еп. Артемију

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest свештеник Иван

Постављена слика

На антицрквеном сајту Борба за веру од 6. јуна 2010. г. Жељко Жугић-Которанин пише „апологију" епископа Артемија под насловом Уместо одговора критичару правникâ, као што је раније писао, а Артемије му објављивао, клеветнички текст Српска Православна Црква у наручју јереси(!). Овакав „бранилац" (као и његов суфлер, од кога је и научио фразу бивши епископ, заборављајући да су онда „бивши епископи" и Свети Сава и свети Григорије Богослов, јер су се и они добровољно повукли са епископске катедре, али су, наравно, остали епископи и опет служили Цркви-Христу) само штети владици Артемију, нашем брату и саслужитељу, коме би боље било да седне и мирно чита дела светих Отаца и дела светог Оца Јустина. А он, између осталог, у једној од својих беседа цитира речи светог Јована Златоуста: „Зло је грешити, но ту се дâ помоћи; али грешити, а о томе не говорити (=не признати), највеће је зло, јер се ту не дâ помоћи."

Овакви и слични „саветници" и „правни браниоци" епископа Артемија не знају - или неће да схвате - да благодатно-канонски ред и поредак у Цркви (IКор. 10, 15 - 17, 23 до 14, 40 итд.) није правна, јуридичка ствар и да зато свети канони светих Отаца и Сабора не допуштају члановима Цркве као Тела Богочовека Христа, па ни епископима, да иду на световно-правне судове. (Тиме они нису „лишени правâ" него поштују и верују благодат Светога Духа у Цркви Бога Живога.) А свети Оци - свеједно да ли јесу или нису „полагали римско право", као и „јеврејски закон" - добро су знали Благодат и Истину која дође кроз Исуса Христа и Њоме су руководили и изграђивали Цркву Народа Божјег.

Владика Артемије, нажалост, као да више верује у световно-правни, законско-судски поредак и поступак неголи у присуство и дејство Духа Утешитеља у Сабору Цркве, Који Цркву и нас у њој уводи у сваку Истину. Доказ: он је, опет нажалост, и при крају рада Сабора, уместо иоле канонског одговора и смирено-покајничког признања своје канонске одговорности за вишегодишње изигравање Патријарха, Синода и Сабора, прочитао у лице Сабору једну квазијуридичку или назовиправну пашквилу, попут ове Жугић-Которанинове. Штавише, он и даље мисли да су му његов фатални суфлер Симеон-Дејан Виловски, његови скупи адвокати и његови јефтини правници - одбрана! Од кога и од чега? И пред ким? Где је свима њима савест и брига за савести слабе браће? (Трагикомедија са Црном Реком и „црном реком" црноречких монаха само је још црња, а могло се све прелити у три бистре Бистрице...)

Нажалост, и по трећи пут нажалост, дубоко нас погађа горка реч пророка Божјег: „Лечисмо... - и не хтеде се излечити!"

Ово записах на путу за Свету Гору, идући са браћом монасима Светогорцима, који светом ави Јустину и Службу написаше и учествоваше на саборном прослављењу његовом на Врачару. Али - понашање владике Артемија и парасинагоге око њега не могоше схватити ни одобрити.

Умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије

https://www.pouke.org/news.php?do=view&cid=1&id=3882

Кратак одговор је изашао ни мање ни више на званичном сајту СПЦ. Ништа необично. Владика +Атанасије може, а за друге ако буде места. У ствари он је Црква, владика +Артемије вероватно није.

Када неко од неистомишљеника нешто напише једва да се успе појавити у два колико толико независна штампана медија у Србији. На сајту СПЦ "неподобни" већ годинама не могу написати било шта. Само слепац и наиван то не примећује. Линк на званични сајт Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске је већ годинама недоступан на званичном сајту СПЦ (која лудост) - наравно све досада када је владика +Артемије уклоњен и постављен нови и подобан сајт. О каквој искрености и братском односу појединаца ми говоримо. Да није зло и наопако било би смешно. Појединци раде управо оно за шта оптужују (прелест, антицрква и сл.) и погрдним именима називају друге - умислили су да су само они Црква а сви неистомислећи су зурлоти и висећи који, кад већ висе, треба и да отпадну. Постоји ли прелест већа и гора од ове.

Guest ага пије млеко

Ок, брате, да не закључујемо пребрзо....

Можда еп. Артемије не даје званичном сајту СПЦ своја писма....

Можда бивши сајт ЕРП не жели такође да буде на званчном сајту СПЦ...

Не знам да ли тачно је ни "твоје" ни "моје" мишљење, али дајмо ако нисмо у нешто сигурни да не "палимо ватру" тамо где је нема....

1. Ок, брате, да не закључујемо пребрзо....

2. Можда еп. Артемије не даје званичном сајту СПЦ своја писма...

3. Можда бивши сајт ЕРП не жели такође да буде на званчном сајту СПЦ...

1. ОК.  4chsmu1

2. Ако си у праву то уопште није лоше... Каква корист било коме од нечијих преписки на званичном сајту.

3. Мислим ипак да је неко (већ одавно) намерно скинуо хиперлинк са имена Епархије рашко-призренске.

Углавном било би лоше да се било ко у СПЦ дискриминише због тога што има супротно мишљење о неким горућим питањима у Цркви од браће и великодостојника из уредничке и управљачке структуре званичног сајта. Са овим се вероватно можемо сложити.

Guest ага пије млеко

1. Ок, брате, да не закључујемо пребрзо....

2. Можда еп. Артемије не даје званичном сајту СПЦ своја писма...

3. Можда бивши сајт ЕРП не жели такође да буде на званчном сајту СПЦ...

1. ОК.  4chsmu1

2. Ако си у праву то уопште није лоше... Каква корист било коме од нечијих преписки на званичном сајту.

3. Мислим ипак да је неко (већ одавно) намерно скинуо хиперлинк са имена Епархије рашко-призренске.

Углавном било би лоше да се било ко у СПЦ дискриминише због тога што има супротно мишљење о неким горућим питањима у Цркви од браће и великодостојника из уредничке и управљачке структуре званичног сајта. Са овим се вероватно можемо сложити.

Потпуно се слажем са свим.

Сад се сетих.....Има још епископа и епархија који су такође љути противници "синодалаца" и налзе се на зван. сајту СПЦ....

Ово записах на путу за Свету Гору, идући са браћом монасима Светогорцима, који светом ави Јустину и Службу написаше и учествоваше на саборном прослављењу његовом на Врачару. Али - понашање владике Артемија и парасинагоге око њега не могоше схватити ни одобрити.

Ко не верује нека провери.  0409_feel

Ко не верује нека провери.   4chsmu1

Ја хоћу, ако Бог да.

Волео бих видети како би се понашао владика +Атанасије да се са њим десило исто као са владиком +Артемијем. Мислим да би његова реакција са све његовим импулсивним (не видим оправдање за то) карактером била далеко парасинагогичнија. До сада владика +Артемије је био један од ретких који покушава помоћи да се ствари одрже под контролом. Скоро сви остали изјавама и писанијама као да желе додати уље на ватру. А опет сви "оплели" по +Артемију. Не разумем ту вашу логику никако. И владика +Атанасије искористи сваку прилику да омаловажи његову личност, а "братске" клевете су увек увијене у некакву наводну добронамерност. Не разумем од куда некоме потреба да стално некога саветује и исправља. Али свакога. Невероватно.

Guest ага пије млеко

Ок, Дражо, али дозволи да приметим нешто што је по мени огромна ствар код личности +Атанасија.

Он је једини у скоријој историји СПЦ сам благоизволео повући се, услед болести и неспособности, се епископске катедре . И то у три наврата : ЗХЕ, Жичка Е и ЕРП....И томе се види заправо заиста његово смирење. Који се владика повукао од своје епархије ? Ја за таквог не знам...

П.С. Приметио сам да си променио аватар!  Није лош .

Једино му фали испод  запис : " Μολών λαβέ "      0110_hahaha

Ок, Дражо, али дозволи да приметим нешто што је по мени огромна ствар код личности +Атанасија.

Он је једини у скоријој историји СПЦ сам благоизволео повући се, услед болести и неспособности, се епископске катедре . И то у три наврата : ЗХЕ, Жичка Е и ЕРП....И томе се види заправо заиста његово смирење. Који се владика повукао од своје епархије ? Ја за таквог не знам...

П.С. Приметио сам да си променио аватар!  Није лош .

Једино му фали испод  запис : " Μολών λαβέ "      0110_hahaha

Свети Сава I Архиепископ Српски, Мелентије Хиландарац...

1. И то у три наврата : ЗХЕ, Жичка Е и ЕРП...

2. Једино му фали испод  запис : " Μολών λαβέ "      :0104cheesy:

1. Значи да се трипут прихватао епсикопске катедре иако се већ први пут повукао због здравствених проблема (физичке немоћи). За мене чудно и нелогично. У том и толиком повлачењу не видим никакво смирење.  ;)

2. Одрађено.  0102_laugh

2. Једино му фали испод  запис : " Μολών λαβέ "      :0104cheesy:

1. Значи да се трипут прихватао епсикопске катедре иако се већ први пут повукао због здравствених проблема (физичке немоћи). За мене чудно и нелогично. У том и толиком повлачењу не видим никакво смирење.  ;)

2. Одрађено.  0102_laugh

Жичку је прихватио да би помогао болесном Епископу Стефану, по благослову Патријарха Павла, а колико ми се чини и САСабора, а ЕРП као што знамо по наговору и благослову Св. Синода и Патријарха Српског, а сва та администрирања су била краткотрајна, а Владика Атанасије је упркос својој болести чинио оноколико колико може, па кад га болест докрајчи он је прекидао.

Владика Атанасије би требао непрекидно мировати  због проблема са вратним пршљеновима, јер та болест код других људи ствара непокретност и изискује непрестано лежање, строго мировање итд., док је код +Атанасија неким чудом другачије.

Guest ага пије млеко

2. Једино му фали испод  запис : " Μολών λαβέ "      :0104cheesy:

1. Значи да се трипут прихватао епсикопске катедре иако се већ први пут повукао због здравствених проблема (физичке немоћи). За мене чудно и нелогично. У том и толиком повлачењу не видим никакво смирење.  ;)

2. Одрађено.  0102_laugh

Претпостављам да знаш зашто сам ти рекао да поставиш овај грчки запис ?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...