Jump to content
Trifke

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 6 часа, Ćiriličar рече

@The Godfather Ali nastavljati priču o ordenu, još pomiwati većinu (nije rekao naslov episkopa, nego ljudi u crkvi) zaista prelazi u patologiju...mislim koja je poenta. Ima u narodu ona "pametniji popušta"...momak je najpametniji oko Krita, pa zna Adama pre pada, pa poredi Ukrajinu i Srbiju, Sv. Savu i...da ne lajem...i sad orden.

Njemu je poseban interes da fura sad tu priču...to mu je JEDINO što ima, da što više kavge više sebe odbrani tipa: ONI su, isti ti, su mene klevetali, skidali sa profesure...to je žešća gordost...pa i sam Amfilohije je napravio step bak, Džombić je uljepšavao priču, Mitropolit je to umešavao i obješnjavao...kad ono...

Можда ће се прича развлачити до Сабора. Постаће велики борци за незнамшта. Направиће такву припрему да ће га/их бити теже развластити на Сабору. Медијски ће бити теже да се уради нешто озбиљно.  Ту су негде и избори.

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

А шта ако изазов за јединство Цркве има конкретан разлог, попут оног из 1054? Да ли је тада нека од помесних Цркава, осим Римске и Цариградске, могла да буде неутрална? И на шта би то личило?

То и јесте проблем у тим верским и идеолошким сукобима и деобама јер се не оставља могућност неутралности(или си са нама или против нас).

Ипак, као што сам писао пре 5 година(без обзира што овде неке попадије мисле да се нико овом темом никад није бавио па смо самим тим сви некомпетентни), сматрам и сад да СПЦ треба да остане неутрална.

А ево и зашто:

Сукоб Руса и Фанара(Грка) без обзира ко је у праву, има за основ две, по мом мишљењу, потпуно погрешне идеологије које су су се увукле у православље. Идеологије другог и трећег Рима, односно империјалног(државног) примата над целим православљем.

Обе ове идеологије су анахроне, јер су имале смисла само у константиновском периоду Византије и нешто мало у време царске Русије.

Ми Срби као народ никад нисмо имали такву представу о православљу ни о цркви. Заправо, имали смо неку другу. За нас је црква=народ, а не црква=империја. Стога код нас постоји идентификација вере и нације и то је можда неки други проблем, али у сваком случају империјални проблем није наш.

Друга ствар на овај сукоб између Руса и Фанара гледам као на џапање две бабе од којих је једна једном ногом у гробу а другом на кори од банане а друга је само на кори од банане. Идеја другог и трећег Рима је пропала, или боље рећи потрошена и превазиђена. Русија данас није империја. Светска сила је само захваљујући наслеђу Совјетије у наоружању. Док Грци немају ама баш ништа, осим ако не мисле, као што некад писах, крунисати Трампа за Византијског цара.

У том сукобу, опет кажем, без обзира ко је у праву, а мислим да су Руси овај пут у праву јер је Цариград погазио све да би реализовао своје империјалистичке тежње и доказао Русима да може да их гази, мада ни Руси нису без кривице јер су требали украинско питање решити сами и много раније. Дакле, у том сукобу Срби би требали бити нешто треће, или боље рећи трећа солуција.  Можда она солуција која нуди решење за ово стање у православљу оптерећено прошлошћу Византије и царске Русије. Солуција народне цркве, без империјалних тежњи, без непримењивог анахронизма. Мислим да у данашњем времену таква једна солуција црква=народ=Нови Израиљ, није само враћање на оно првобитно стање цркве, већ пре свега адекватан одговор на глобализацију. На крају црква је и настала у једном времену сличном данашњем, у једном глобализму који је спровео Рим, али онај први пагански Рим. И тај њен идентитет, црква=народ је опстао прва три века најгорих прогона. Значи да је тај идентитет опитно проверен и показао се као најбољи.

Сврставањем, ми Срби ризикујемо да изгубимо своје аутентично православље и прихватимо империјалистичке халуцинације непостојеће Византије и непостојеће царске Русије. На жалост, иако мислим да је српско православље решење за глобализам и актуелну кризу у православљу, ми овог момента као народ нисмо спремни да, попут Фанара који је правио теолошку подлогу за тренутну будалаштину коју чини, наметнемо ту причу.

Пре сат времена, feeble рече

Nego, kad smo kod Ukrajinaca, ko je sledeci na redu da ih prizna? Ja sam ocekivao da ce Rumuni davno to uraditi ali nekako ide sporije nego sto sam ocekivao.

Најсветији престо Александрије,  јер већ кружи видео урадак alla Severina у коме се виде неке ногице Оца отаца, Судије васељене, Епископа епископа Папе и Патријарха.

Ипак, неће све ићи лако јер Грцима је тамо проблем што од мисије имају блато и црнце, а од дијаспоре пола аутобуса Грка и значајан број Руса, па би нека дупла Јерархија послана из Москве врло лако могла да их финансијски измасакрира. А ипак, Александријска Патријаршија је само једно одјељене Министарства иностраних послова Грчке, тако да лова заједно са инструкцијама стиже из Атине. Добро су се и до сада опирали. Колико сам ја схватио неће још дуго.

Истовремено, Руси имају озбиљан проблем јер њихови вјерници иду у било коју цркву и свеједно им је да ли је руска, српска или грчка. Наравно ни један Грк ни под разно не би ишао никад ни у једну цркву у којој нема пола сата ааааа на Свјати Боже и византијских заставица, тј која није грчка. Грци су националисти, а Руси нису, они су империјалисти. Прављење дупле јерархије захтјева велике паре.

пре 32 минута, Жељко рече

сматрам и сад да СПЦ треба да остане неутрална.

Bilo bi pozeljno, ali bojim se da je kasno za tako nesto. Kao sto je receno u prethodnim komentarima - Fanar je potreban Amerikancima kao uporiste u Evropi, uz OCA koja sve vise jaca ( i koja ce dobiti svu raspolozivu logistiku zvanicnog Americkog drzavnog aparata, a i iz " duboke drzave )  i ulivanje svih ep u SAD u istu ( koja ce se staviti pod sapu Fanara ) dobijamo novog mocnog igraca na geopolitickoj sceni. U nekoj buducoj projekciji izmenom pravila da vaseljenski moze biti samo Grk - pusti masti na volju i zakljuci zasta se postavlja pozornica. Dobicemo borbu za Carigradski tron izmedju Rusa i Amerikanaca, a s obzirom da lagano, ali sigurno klizimo u svepravoslavni raskol, nije tesko predvideti hipoteticki dalji razvoj situacije i ko ce se naci na njemu. Sve ovo je u domenu teskih spekulacija, ali ne i nemoguce za desiti se...

пре 40 минута, Дејан Мачковић рече

Најсветији престо Александрије,  јер већ кружи видео урадак alla Severina у коме се виде неке ногице Оца отаца, Судије васељене, Епископа епископа Папе и Патријарха.

Ипак, неће све ићи лако јер Грцима је тамо проблем што од мисије имају блато и црнце, а од дијаспоре пола аутобуса Грка и значајан број Руса, па би нека дупла Јерархија послана из Москве врло лако могла да их финансијски измасакрира. А ипак, Александријска Патријаршија је само једно одјељене Министарства иностраних послова Грчке, тако да лова заједно са инструкцијама стиже из Атине. Добро су се и до сада опирали. Колико сам ја схватио неће још дуго.

Истовремено, Руси имају озбиљан проблем јер њихови вјерници иду у било коју цркву и свеједно им је да ли је руска, српска или грчка. Наравно ни један Грк ни под разно не би ишао никад ни у једну цркву у којој нема пола сата ааааа на Свјати Боже и византијских заставица, тј која није грчка. Грци су националисти, а Руси нису, они су империјалисти. Прављење дупле јерархије захтјева велике паре.

To tvoje je čista utopija ko Tito i Nesvrstani i kad bi se tako nešto nemoguće ostvarilo bili bi ko anglikanci.

A utopija je je i zbog svijesti ili nesvjesti "glupih" balkanskih naroda koji nikad nisu bili neki faktor u svijetu osim kad zatrebaju za neke "više" ciljeve ...tako da mislim da će vaši episkopi nakon što ih se još malo pripremi, većinski glasati za Grke a ostali će biti dovoljno mudri da se slože sa većinom zbog višeg dobra. Tako će isto biti i sa natom i EU.

СПЦ не може да се меша међу Русе и Барта све и да хоће, нити може нешто у односима Украјине и Русије и Цариграда (било црквено а још мање политички) да промени. Нити има смисла говорити о томе да стаје на нечију страну. О томе уопште није реч.

Реч је о томе да се противљењем фанариотском разбојништу у Украјини (каква год да је историја тамошњих раскола) не стаје на страну Руса него на страну Цркве. И тако исто раде и остале Цркве. Фанариоти то тумаче другачије али ту већ долазимо на терен њихове (наопаке) теологије примата.

То значи да СПЦ не може да ћути, да се прави Тоша, да блеји, да пилатовски пере руке од Украјине. Зашто? Зато што у политици тако нешто пролази али у Цркви не. Јер је Црква једно Тело и не може рука да каже: шта ме брига за ногу.

Зато СПЦ својим јасним ставом брани првенствено себе да се не одвоји од Тела и (тиме) престане да буде Црква. На том плану политичка прагматичност тј. себичност (= издвајање из Тела) и дипломатија (= увијање лажи у обланде) не пролазе.

Ја се водим предвиђањем св.Николаја Жичког да ће Христос изаћи из Европе и настанити се у Азију, да ће православље бити велико у Азији. Мислим на далеку Азију, Кину, Индију, свакако Русију где се и ми можемо прошлеповати. Питање је сад ко ће и како оправославити велику Азију. Ја имам идеју, само што нисам почео да је спроводим. Даће Бог некако. :)

Уопште није поента наметање православља, него даровање одређених вредности, идејних, идеолошких, моралних и егзистенцијалних. Неопходно је да државе и власти учествују и помогну у томе. У складу са православном теологијом, неће више бити проблема са папизмом, увек ће се част првенства давати саборно, сва општа питања ће бити саборна.

Шта ће бити за триста или хиљаду година, можете замислити само. Што се тиче Запада, мислим, наслућујем, да ће се САД и Енглеска поџабати до смрти, јер се не зна ко коме више зла смешта. Живеће се, биће мучно, људски род ће бити у могућности да учини неслућене ствари, а докле ће трајати и како ће се свршити драма отпадништва, само Бог Отац зна.

пре 9 минута, Vladan :::. рече

СПЦ не може да се меша међу Русе и Барта све и да хоће, нити може нешто у односима Украјине и Русије и Цариграда (било црквено а још мање политички) да промени. Нити има смисла говорити о томе да стаје на нечију страну. О томе уопште није реч.

Реч је о томе да се противљењем фанариотском разбојништу у Украјини (каква год да је историја тамошњих раскола) не стаје на страну Руса него на страну Цркве. И тако исто раде и остале Цркве. Фанариоти то тумаче другачије али ту већ долазимо на терен њихове (наопаке) теологије примата.

То значи да СПЦ не може да ћути, да се прави Тоша, да блеји, да пилатовски пере руке од Украјине. Зашто? Зато што у политици тако нешто пролази али у Цркви не. Јер је Црква једно Тело и не може рука да каже: шта ме брига за ногу.

Зато СПЦ својим јасним ставом брани првенствено себе да се не одвоји од Тела и (тиме) престане да буде Црква. На том плану политичка прагматичност тј. себичност (= издвајање из Тела) и дипломатија (= увијање лажи у обланде) не пролазе.

Као хришћанин се слажем с овим што говориш, као Србин мислим да си ово сјајно објаснио, али као верски и политички аналитичар мислим да је религија сувише искључива.

пре 20 минута, kopitar рече

A utopija je je i zbog svijesti ili nesvjesti "glupih" balkanskih naroda koji nikad nisu bili neki faktor u svijetu osim kad zatrebaju za neke "više" ciljeve ...tako da mislim da će vaši episkopi nakon što ih se još malo pripremi, većinski glasati za Grke a ostali će biti dovoljno mudri da se slože sa većinom zbog višeg dobra. Tako će isto biti i sa natom i EU.

То би тако било код ваших епископа, наши су ипак Срби, а Срби су ајдучија.

Дакле, математика је у овоме: Нема математике!

пре 17 минута, Жељко рече

мислим да је религија сувише искључива

пре 14 минута, Жељко рече

Нема математике!

Није можда пријатно али је тако. Јер: Је ли Епимафије митрополит (којег је аутокефалисао Барт)? Је ли Онуфрије митрополит (којег је Барт као избрисао)?

Једино може да се одговори са оним јеванђелским не и да.

пре 10 минута, Жељко рече

То би тако било код ваших епископа, наши су ипак Срби, а Срби су ајдучија.

Можемо ми сад да заузмемо и неутралну позицију. Можемо чак и да се ставимо на страну фанара. Опет нам ни једно ни друго не би веровали. Јер ми смо Словени и што се фанариота тиче, малтене шта год говорили, на страни смо Руса. Барт би рекао: ма ви сте (увек) против нас, само сте се сад уплашили па се фолирате, и опет би били на истом. Осим што бисмо Онуфрију забили нож у леђа.

пре 3 часа, kopitar рече

To tvoje je čista utopija ko Tito i Nesvrstani i kad bi se tako nešto nemoguće ostvarilo bili bi ko anglikanci.

1) Мислим да сте погријешили тему наше данашње емисије.

2) Није ми јасно то ваши наши епископи. Ја лично никад нећу признати Епифанија, таман га признало 7 васељенских сабора, а знам и још десетине других људи који исто тако неће. Тако да ме боли уво, шта ће епископи гласати. Што каже Ињац, наше највеће оружје је да нема математике и логике, и да те упуцамо таман кад мислиш да ти иде најбоље (нпр Франц Фериднанд)

3) Балкански народи нису битни у свијету, али у Православној цркви јесу. Да нису Срби први скинули с нокта Вартоломеја и Епифанија, Руси би остали сами. Надам се да су свјесни тога.

4) Грци (попови) су свуда небитни сем на Балкану. Личе на старе и олињале бабе аристократкиње које иду по дипломатским пријемима да би пиле шампањац за џаба, и јеле уштипке и тако се свима додворавају за још који комад торте. Такви су исто грчки епископи и архимандрити на Западу. Не знам из ког разлога су тако лудо и јефтино продали поштовање које су имали код нас, као нигдје у свијету. Ваљда што нас сматрају нижом расом. У СПЦ су били поштовани и цијењени, и сад им је то неповратно нестало, барем у наредних 50 година, ако и буде. Ако успију да сломе СПЦ и разбуцају нам садашњу Аутокефалију, народ неће покорно ићи за њима, него ће престати да иде у Цркву. То је оно што они не схватају. Било како било, паре добити неће.

пре 22 минута, Дејан Мачковић рече

1) Мислим да сте погријешили тему наше данашње емисије.

2) Није ми јасно то ваши наши епископи. Ја лично никад нећу признати Епифанија, таман га признало 7 васељенских сабора, а знам и још десетине других људи који исто тако неће. Тако да ме боли уво, шта ће епископи гласати. Што каже Ињац, наше највеће оружје је да нема математике и логике, и да те упуцамо таман кад мислиш да ти иде најбоље (нпр Франц Фериднанд)

3) Балкански народи нису битни у свијету, али у Православној цркви јесу. Да нису Срби први скинули с нокта Вартоломеја и Епифанија, Руси би остали сами. Надам се да су свјесни тога.

4) Грци (попови) су свуда небитни сем на Балкану. Личе на старе и олињале бабе аристократкиње које иду по дипломатским пријемима да би пиле шампањац за џаба, и јеле уштипке и тако се свима додворавају за још који комад торте. Такви су исто грчки епископи и архимандрити на Западу. Не знам из ког разлога су тако лудо и јефтино продали поштовање које су имали код нас, као нигдје у свијету. Ваљда што нас сматрају нижом расом. У СПЦ су били поштовани и цијењени, и сад им је то неповратно нестало, барем у наредних 50 година, ако и буде. Ако успију да сломе СПЦ и разбуцају нам садашњу Аутокефалију, народ неће покорно ићи за њима, него ће престати да иде у Цркву. То је оно што они не схватају. Било како било, паре добити неће.

Sad više nisam toliko siguran da će te izabrati Grke ali će te svejedno morati.

Ja osobno da sam pravoslavaca izabrao bi Ruse jer igraju za sada pošteniju igru.

Ali nesvrstani neće te moći biti..

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Guest
      Од Guest,
      Синод је донео одлуку примити Инокентија у канонско јединство Цркве у чину епископа Крупнишкога и одредио му, по молби митрополита Старозагорског Галактиона, да буде викарни епископ Старозагорског митрополита.
      Бивши лидер расколника Инокентије 02. децембра, о.г. Светоме Архијерејскоме Синоду Бугарске православне цркве подне покајно писмо у коме моли Синод да га прими у канонско јединство са мајком Црквом. Такође је Инокентије упутио и својеручно потписану декларацију у којој се одриче свих чинова и титула добијених после 1. октобра 1998 године, када је на Свеправославноме сабору у Софији примљен у канонско јединство с титулом крупнишки епископ, што он није тада прихватио.
      Извор: Епархија горњокарловачка
    • Guest
      Од Guest,
      У свом писму Инокентије моли опроштај, јер је схватио да је извршио нешто против Цркве, а потписао се као „епископ крупнишки Инокентије“, саопштио је Митрополит Кирило, подсјетивши да је на Свеправославном сабору 1998. године, на којем је био савладан раскол у Бугарској православној цркви и велики дио расколника вратио се под окриље канонске Цркве, Инокентију који је хиротонисан у епископа, одређено да буде Епископ крупнишки, али он је остао у алтернативном синоду.
      По мишљењу владике Кирила то указује на то да се Инокентије одриче чина „софијског митрополита“ који је добио од алтернативног синода.
      Након што је 26. новембра канонски Синод позвао на јединство Бугарске православне цркве, који су многи оцијенили као позив на очување јединства међу бугарским канонским јерарсима, Инокетније је саопштио своје намјере преко штампе.
      Митрополит Кирило је такође саопштио да је по његовим сазнањима више од 15 свештеника из Софијског округа спремно да се врати у крило канонске Цркве. Зимско засједање канонског Синода почеће 10. децембра и вјероватно ће тада бити ријешено питање покајања Инокентија и других свештеника, саопштио је Митрополит Кирило.
      Митрополит Инокетније је отишао у раскол као архимандрит, још на почетку појаве раскола 1992. године, кад је дио свештенства Бугарске православне цркве изразио неповјерење Патријарху бугарском Максиму зато што је он наводно 1971. године дошао на чело Бугарске патријаршије уз помоћ комунистичких власти, нарушивши црквени устав. 1996. године архимандрита Инокентија је хиротонисао расколнички патријарх Пимен у епископа и назначио га за софијског митрополита, а након Пименове смрти он је дошао на чело алтернативног синода.
      РАДИО СВЕТИГОРА
    • Од Walter,
      Интервју расколничког митрополита Пимена ''мпц''
      МИТРОПОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Као што сте поменули, реч је вишедеценијском спору између две цркве, случај са Јованом није толико стар и као такав није разлог спора, тако да није реално очекивати ''размену''како би с едошло до решења. Желим да кажем да и поред велике прашине која се дигла поводом изјаве председника Николића, да он нема мандат да преговара у име СПЦ, већ само може да се заузме за продужетак дијалога, нити пак ми као Синод, коме је предлог био директно упућен, имамо власт да ослобађамо затворенике. Ми као Синод можемо само да се заложиме пред надлежним институцијама не за ослобађање него за помиловање односно смањење затворске казне. Да је предлог био иоле озбиљан, сматрам да је било других начина да се он саопшти онима којима је био упућен, а не овако посредно преко ТВ интервјуа, па сада морамо сви да будемо некакви стручњаци да би разумели шта смо то из предлога требали да схватимо.
      ПРЕС24: Да ли је за МПЦ прихватљиво мешање државе у црквене проблеме?
      МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Сматрам да то питање мора бити решавано међу црквама као што је и чињено кроз историју, све у сагласности са Светим канонима Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве.
      ПРЕС24: Десет година откада је СПЦ ја саздала паралелну цркву у Македонији, такорећи нема никаквих официјалних контактс двеју цркава. До када ће бити оваква ситуација у разговорима МПЦ-СПЦ?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН:Нити смо икада ескивирали преговоре нити смо их једностарно напуштали. СПЦ је једноставно опрала руке пред осталим православним Црквама показујући да су они учинили све, што је за нас било понижавајуће и неприхватљиво.. Годинама уназад показујемо како је ''пројекат- ПОА '' неуспешан и да је далеко од истинског решења, зато очекујемо да изнова заједно седнемо за преговарачки сто како би изнашли решење.
      ПРЕС 24: Постоји ли неофицијална комуникација?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Неки од наших старијих архијереја имају у клирун Српске цркве владиек са којима су студирали па су у повременом контакту, па то на нивоу преговарачких комисија рађа личнапријатељства, повремено с енеке информације проверацвају преко телефонских контаката, па тако слободно можемо да кажемо да неофицијални контакти постоје. Као потврда овога поменуо бих и неофицијалну посету овога лета митрополита Амфилохија нашем Архиепископу г.г. Стефану.
      А управо преко ових неофицијалних контаката се мери пулс двеју цркава око наставка дијалога.
      ПРЕС24: Једно време је постојала идеја за савез са непризнатих православних цркава, Украјне, Црне Горе, Естоније, Белорусије... Постоје ли међу архијерејима МПЦ заступници ове идеје?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повремено се јављала та идеја у јавности за стварање противтеже вас поменутим црквама, било је и конкретних предлога од истих, али међу архијерејима никада нијеова идеја имала приврзанике пошто наши проблеми нису исте природе. Неки од њих немају ни канонски клир на пример. Ми верујемо да једино решење јесте у оквирима разговора са сестринским Црквама и да је наше место управо међу њима.
      ПРЕС24: Мала нада да у СПЦ не мисле сви исто јесте била и изјава вл. Лаврентија, који се отворено изјаснио да МПЦ треба да добије автокефални статус, но одмах је био и укорен од портпарола САС-СПЦ, г.Иринеја. Какве су Ваше процене, да ли постоји ли жеља у СПЦ да се црквено питање у Македонији затвори решењем које ће подразумевати автокефални статус?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Из онога што смо чули од епископа Лаврентија евидентно је да нису сви архијереји СПЦ идентичног става као Епископ бачки Иринеј, што охрабрује. Исто тако видели смо из реакције г. Иринеја, да он није бирао речи како би омаловажио свог неистомишљеника, што је тужно, поготову ако се зна да је овај великодостојник СПЦ и члан преговарачке комисије СПЦ. Па искрено, и поред добре воље дела Српских Епископа, не верујем у скоро решење и потврду автокефалности. То питање ће бити затворено, тек од стране будућих генерација које ће бити ослобођене национализма.
      ПРЕС24: Четири и по деценије траје црквени проблем. У њима је МПЦ изградила своју црквену структуру. Како Ви оцењујете развој црквата у овом периоду?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повратак младих људи цркви ,духовнати препород, бројност свештеничких кандидата у време када друге цркве имају кризу кадрова, обнова монаштва, манастира, бројни преводи као и све бројнија ауторска литература, повећање броја високог клира, јесте развој на коме могу да позавиде многе православне цркве. Све је то плод нашег колективног покајања током ових четири и по деценија. Тако да развој цркве оцењујем веома позитивно.
      ПРЕС24: Колика је новчана снага Македонске православне цркве? Ово вас питам зато што перцепција јавност је да свештеници, а особено владике живе веома луксузно?
      МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Откад је започео процес денационализације, МПЦ постаје све богатија преко враћања имовине или обештећења. Тај процес према мојим сазнањима је тек половично реализован и још увек је у току, тако да црква ће црква бири све богатија. Свакако да то не значи да само наша генерација је позвана да живи у благодетима денационализацие, већ да треба сви одговорно да се однесимо према имању и средствима како би се изнашао да исте и умножене предамо генерацијама које долазе.
      Сагласан сам са вашом констатацијом да у народу посоји перцепција о луксузном животу свештенства и да нас доживљавају као део богате и надмене класе, али на чему с етемељи таква перцепција? Треба ли богатство и луксуз да посматрамо само преко возног парка? Није ли данас аутомобил више потреба него луксуз? Треба ли да се генерализује да су сви свештеници богаташи када у руралним срединама имамо и свештеникекоји једва зарађују за живот?
      Не заслужује ли један црквени великодостојник примања и почасти као и сваки вршиоц јавних функција? Али у време економске кризе размљив јереволтот народа. Ипак, као што сам већ раније поменуо, наш задатак је да покушамо да разбијемо ову слику и то пре свега личним примером и сведочењем.
      Извор: http://press24.mk/st...jde-preku-tv-in
      Превод: Поуке.орг тим

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...