Jump to content
Trifke

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 2 часа, Ćiriličar рече

Поред Сирије, Путин добија и игру око Турске - НАТО савезника придобија на своју страну. Сада, НАТО може да контролише Вартоломеја у непријатењској Турској, али Султан неће задавити православног Патријарха ЧАК и да НАТО нареди/уцени. Сада катедру на Босфору контолише Путин, преко Султана, а НАТО контролише патријарха. Патријарх и НАТО су против Русије и Цркве - ко има боље позиције закључите сами!

(ima ono prorocanstvo svetitelja medj rusima, da ce pravoslavni ruski car osvojiti Carigrad i uspostaviti pravoslavno carstvo i monarhiju .... al imaju i grci svoja prorocanstva kako ce se dici u samom Carigradu veliki i slavni grcki car koji ce svojom vojskom osvojiti ovaj grad i takodje obnoviti pravoslavno carstvo i monarhiju....eh, kad sam ziveo jedno vreme u grckoj jedan monah nam u jednom manastiru prevodio tri dana i noci :D, stvarno .....neka prorocanstva nekih grckih i vizantijskih svetitelja o tom velikom grckom caru i velikom ratu za Carigrad i za vlast nad ovim gradom....pa smo malo raspravljali izmedju sebe, jeste, nije, jeste :D...... i ajd da vidimo kakva ce i da pratimo situacion'....:POPOcorn1:)

пре 10 минута, Ćiriličar рече

@The Godfather Kume znadem, to je Bliocv brader, springerovac...'nakro rekoh...udario sam sebi šamar da vidim jel' doro vidim :))

Nema stajanja - SAMO JAKO! Fali samo beli konj i to ti je...

Kaka evolucija.

Kac si došo na Forum, beše ko sobarica. Nisi znao ništa, u ništa se nisi mešao, sve vladike ti behu "On1", a sad već po neke smeštaš na belog konja. Jbmte robijo kominternovska!

@RYLAH  Имаш ли и један једини упоредив документ (или доказ) издат од стране Артемијаваца да су спремали раскол или да су сад у расколу?

пре 16 минута, Милан Ракић рече

Msm. da je takvih zajebancija o VVartolomeju, pa niže o mnogima pšomenutim ovde bivalo mnogo.

A kuvvarica Anna @ana čarnojević je več ovde nasuprotila u istom vajbu. I odgovorila!

Sliku u trenutku "uhvaćene" NjegoveSvesvetosti gde je namrčen i valjda pun besa, sa pitanjem da li gledaste slike nekog od prozvanih, Te tako, da li i po zločuveniju "mrzitelj pevnica" umirovljeni episkop u poređenju sa Svesvetim izgleda kako?

Kako u poređenju sa Svesvetim i borama na licu "izgleda" izdajnik MCPZBiS?

Kako poslednje pomenuti sa naslovnice stoji u odnosima estetičkim?

Ili pak "Kluni"?

I treba nnam reset da kuvarice progovore! One svoju teologiju grade na ljubavi gotovljenja hrane najmilijima!

Mislite o tome!

пре 4 минута, Дејан Мачковић рече

Међутим, сад кад нам ЦИА покушава да преузме управљање Црквом

Nema potrebe za daljim čitanjem.

пре 14 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@RYLAH  Имаш ли и један једини упоредив документ (или доказ) издат од стране Артемијаваца да су спремали раскол или да су сад у расколу?

Не тражим документ, нормално да нико неће да стави на папир "спремам раскол", али тражим било шта опипљивије од "тако је јер ја тако кажем и веруј ми на реч!".

До сад, тога апсолутно нема. Више додуше нема ни оних децидних тврдњи да се на расколу плански ради већ неколико година, сад се раскол свео на нешто што лебди у ваздуху у врх главе неколико месеци, али не може да се пређе преко њих као да нису изречене.

Ако је вама неко ауторитет и његова реч сасвим довољна да поверујете у нешто оволико озбиљно, мени није и тражим било шта конкретно.

@Милан Ракић Milane, prvo ti veze blage nemaš ni o Crkvi ni o veri. Tvoja specijalnost je sarma. Drugo, ono što znaš je trać iz medijskog rate. Treće, nisi čitao 1% mojih komentara, a da si čitao ni 30% ne bi razumeo jer nadilaze tvoj intelektualni nivo. I četvrto, Maksim Vasiljević nije bog, on je grešni čovek, kao takav on nije "nesliven i nerazdeljiv" od njegovog Čina, kojem, Činu se ja klanjam, nego je kao grešan čovek nesliven i razdeljiv od Čina...a i od katedre. A potvrda mojih reči je i to što je razdeljen od katedre, za što sam se i sam zalagao koliko sam mogao. Narvno ne zlurado, nego...tri tačke.

Jedan sam od najbučnijih zalagača da se smeni sa PBFa, i to nisam ni krio ni ćutao. Dakle sarma-navijanje nema šta da raspravlja sa mnom. Je l'  ti treba crtati? I još nešto, ovo što ti kažem, nije nepoznato ni samom Maksimu. Iako smo ja i Maksim dva sveta, ali Crkva je i moja, to jest i ja sam deo Crkve.

To što tvoj um, pod velikim uticajem sarme, ne može da pojmi da ima ljudi sa nekim višim osćanjima ka nečemu je komlikoana priča. Ti valjaj jeftine metafore iz stomaka, navijaj i uživaj...i da podvučem: niko te nije dirao, ali kad napadneš očekuj da se ljudi brane. Tako da ne menjaj teze...ako hoćeš biti "agresor" i "okupirati" moje mišljenje, izvrtati ga, turati u konteste sarma-obaveštenost - budi spreman na kontraudare. Ti si, čovek - sudeći po komentarima - niskog i obrazovnog i intelektualnog nivoa - za ove teme, zato možeš samo da navijaš. Što više kažeš, više se blamiraš. Neće ljudi da ti kažu, a ja sam otvoren čovek.

I pod razno, Maksima sam prozvao javno, imenom i prezimenom, kad se oglasio oko Krita...dakle kad njegovih blamaža potonjih nije ni bilo. Turaš nos gde ti nije mesto...meni ne smeta. Čak i metafore koje koriistiš ili su čuo na forumu, ili su inspirisane od sarme...tako da...besmileno je dalje...

Ah da....može biti da si jurodiv...pa ako je tako, moli se za mene, i onda sve što rekoh ne važi...kako ti volja. To što se maksim sada sakrio iza Amfilohijeve mantije, ne može mene da obmane...ja ne verujem u UZP-e.

пре 18 минута, Дејан Мачковић рече

Наравно да није, јер тема није орден, нити то може бити црквена тема. Поента је оставити утисак у јавности да у Синоду сједе неки мрачни типови. Проблем ордена није црквено питање него политичко, које су опозиционари узели и искористили два дана, а ови наши опозиционари млате са њим већ ево трећу недељу.

AMIN! 

пре 10 минута, Милан Ракић рече

Nema potrebe za daljim čitanjem.

Нема потребе онима који имају мозак амебе, и који стварно мисле да Григорије и Максим представљају неке самосталне и слободне стријелце, жељне аполитичности.

Људи који се представљају као пријатељи Трампа и Меркел, који руку на срце о њима немају појма,не могу да глуме светитеље.

Сјећали се ико колико се Григорије увлачио Додику, колико је био ангажован на изборним кампањама? Додуше касније су се растали, али сјећање ме довољно служи, да Григорије не може да никоме придикује о политичарима. Још поврх свега напише књигу у којој себе пореди са Леонардом Давичнијем? 

Енџој амнезија

пре 20 минута, Дејан Мачковић рече

Циљ није ни орден ни Вучић, па чак ни Вартоломеј, циљ је уплашити Синод и срозати га да не би могао да реагује на неправилности. Синод је тај који суди у првој инстанци-

:dobro:

@Милан Ракић I još nešto, da ne ispadne da te ružim...na osnovu tvojih komentara, dakle subjektivno, bez velikih podloga da to mogu znati, smatram da si divan, dobar čova...ali izigravaš mačo tipa, a u stvari si kao dete...toliko...sa mnom ti je bolje da se držiš provene priče: argument na argument. Što ti nije jasno o meni pitaj, i ja ću ti reči iskreno...sve ostalo mačku o rep...takva zaključivanja su kao zaraditi para od ćibicara....eno je onde, evo je ovde...mada ništa spektakularno nema kod mene...ni mojih mišljenja...

пре 41 минута, RYLAH рече

Не тражим документ, нормално да нико неће да стави на папир "спремам раскол", али тражим било шта опипљивије од "тако је јер ја тако кажем и веруј ми на реч!".

До сад, тога апсолутно нема. Више додуше нема ни оних децидних тврдњи да се на расколу плански ради већ неколико година, сад се раскол свео на нешто што лебди у ваздуху у врх главе неколико месеци, али не може да се пређе преко њих као да нису изречене.

Ако је вама неко ауторитет и његова реч сасвим довољна да поверујете у нешто оволико озбиљно, мени није и тражим било шта конкретно.

Ок, можемо бар да узмемо у обзир то што говори, напоменуо је да проблематика са расколом није једноставна да он пусти много корјења прије него што се озваничи, не можемо да се понашамо као да нема опасности "свана", а и изунутра, неке ствари су евидентне.

Ово разматрање захтјева специфичан метод нпр: Да предпоставимо "филм" у коме се раскол десио, како би га изрежирали, какав би сљед догађаја на основу данашње ситуације могли предпоставити, а да филм не буде глуп.

Колико би ствари могли преузети из стварности а шта би морали измислити?

Мало или нимало?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Guest
      Од Guest,
      Синод је донео одлуку примити Инокентија у канонско јединство Цркве у чину епископа Крупнишкога и одредио му, по молби митрополита Старозагорског Галактиона, да буде викарни епископ Старозагорског митрополита.
      Бивши лидер расколника Инокентије 02. децембра, о.г. Светоме Архијерејскоме Синоду Бугарске православне цркве подне покајно писмо у коме моли Синод да га прими у канонско јединство са мајком Црквом. Такође је Инокентије упутио и својеручно потписану декларацију у којој се одриче свих чинова и титула добијених после 1. октобра 1998 године, када је на Свеправославноме сабору у Софији примљен у канонско јединство с титулом крупнишки епископ, што он није тада прихватио.
      Извор: Епархија горњокарловачка
    • Guest
      Од Guest,
      У свом писму Инокентије моли опроштај, јер је схватио да је извршио нешто против Цркве, а потписао се као „епископ крупнишки Инокентије“, саопштио је Митрополит Кирило, подсјетивши да је на Свеправославном сабору 1998. године, на којем је био савладан раскол у Бугарској православној цркви и велики дио расколника вратио се под окриље канонске Цркве, Инокентију који је хиротонисан у епископа, одређено да буде Епископ крупнишки, али он је остао у алтернативном синоду.
      По мишљењу владике Кирила то указује на то да се Инокентије одриче чина „софијског митрополита“ који је добио од алтернативног синода.
      Након што је 26. новембра канонски Синод позвао на јединство Бугарске православне цркве, који су многи оцијенили као позив на очување јединства међу бугарским канонским јерарсима, Инокетније је саопштио своје намјере преко штампе.
      Митрополит Кирило је такође саопштио да је по његовим сазнањима више од 15 свештеника из Софијског округа спремно да се врати у крило канонске Цркве. Зимско засједање канонског Синода почеће 10. децембра и вјероватно ће тада бити ријешено питање покајања Инокентија и других свештеника, саопштио је Митрополит Кирило.
      Митрополит Инокетније је отишао у раскол као архимандрит, још на почетку појаве раскола 1992. године, кад је дио свештенства Бугарске православне цркве изразио неповјерење Патријарху бугарском Максиму зато што је он наводно 1971. године дошао на чело Бугарске патријаршије уз помоћ комунистичких власти, нарушивши црквени устав. 1996. године архимандрита Инокентија је хиротонисао расколнички патријарх Пимен у епископа и назначио га за софијског митрополита, а након Пименове смрти он је дошао на чело алтернативног синода.
      РАДИО СВЕТИГОРА
    • Од Walter,
      Интервју расколничког митрополита Пимена ''мпц''
      МИТРОПОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Као што сте поменули, реч је вишедеценијском спору између две цркве, случај са Јованом није толико стар и као такав није разлог спора, тако да није реално очекивати ''размену''како би с едошло до решења. Желим да кажем да и поред велике прашине која се дигла поводом изјаве председника Николића, да он нема мандат да преговара у име СПЦ, већ само може да се заузме за продужетак дијалога, нити пак ми као Синод, коме је предлог био директно упућен, имамо власт да ослобађамо затворенике. Ми као Синод можемо само да се заложиме пред надлежним институцијама не за ослобађање него за помиловање односно смањење затворске казне. Да је предлог био иоле озбиљан, сматрам да је било других начина да се он саопшти онима којима је био упућен, а не овако посредно преко ТВ интервјуа, па сада морамо сви да будемо некакви стручњаци да би разумели шта смо то из предлога требали да схватимо.
      ПРЕС24: Да ли је за МПЦ прихватљиво мешање државе у црквене проблеме?
      МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Сматрам да то питање мора бити решавано међу црквама као што је и чињено кроз историју, све у сагласности са Светим канонима Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве.
      ПРЕС24: Десет година откада је СПЦ ја саздала паралелну цркву у Македонији, такорећи нема никаквих официјалних контактс двеју цркава. До када ће бити оваква ситуација у разговорима МПЦ-СПЦ?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН:Нити смо икада ескивирали преговоре нити смо их једностарно напуштали. СПЦ је једноставно опрала руке пред осталим православним Црквама показујући да су они учинили све, што је за нас било понижавајуће и неприхватљиво.. Годинама уназад показујемо како је ''пројекат- ПОА '' неуспешан и да је далеко од истинског решења, зато очекујемо да изнова заједно седнемо за преговарачки сто како би изнашли решење.
      ПРЕС 24: Постоји ли неофицијална комуникација?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Неки од наших старијих архијереја имају у клирун Српске цркве владиек са којима су студирали па су у повременом контакту, па то на нивоу преговарачких комисија рађа личнапријатељства, повремено с енеке информације проверацвају преко телефонских контаката, па тако слободно можемо да кажемо да неофицијални контакти постоје. Као потврда овога поменуо бих и неофицијалну посету овога лета митрополита Амфилохија нашем Архиепископу г.г. Стефану.
      А управо преко ових неофицијалних контаката се мери пулс двеју цркава око наставка дијалога.
      ПРЕС24: Једно време је постојала идеја за савез са непризнатих православних цркава, Украјне, Црне Горе, Естоније, Белорусије... Постоје ли међу архијерејима МПЦ заступници ове идеје?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повремено се јављала та идеја у јавности за стварање противтеже вас поменутим црквама, било је и конкретних предлога од истих, али међу архијерејима никада нијеова идеја имала приврзанике пошто наши проблеми нису исте природе. Неки од њих немају ни канонски клир на пример. Ми верујемо да једино решење јесте у оквирима разговора са сестринским Црквама и да је наше место управо међу њима.
      ПРЕС24: Мала нада да у СПЦ не мисле сви исто јесте била и изјава вл. Лаврентија, који се отворено изјаснио да МПЦ треба да добије автокефални статус, но одмах је био и укорен од портпарола САС-СПЦ, г.Иринеја. Какве су Ваше процене, да ли постоји ли жеља у СПЦ да се црквено питање у Македонији затвори решењем које ће подразумевати автокефални статус?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Из онога што смо чули од епископа Лаврентија евидентно је да нису сви архијереји СПЦ идентичног става као Епископ бачки Иринеј, што охрабрује. Исто тако видели смо из реакције г. Иринеја, да он није бирао речи како би омаловажио свог неистомишљеника, што је тужно, поготову ако се зна да је овај великодостојник СПЦ и члан преговарачке комисије СПЦ. Па искрено, и поред добре воље дела Српских Епископа, не верујем у скоро решење и потврду автокефалности. То питање ће бити затворено, тек од стране будућих генерација које ће бити ослобођене национализма.
      ПРЕС24: Четири и по деценије траје црквени проблем. У њима је МПЦ изградила своју црквену структуру. Како Ви оцењујете развој црквата у овом периоду?
      МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повратак младих људи цркви ,духовнати препород, бројност свештеничких кандидата у време када друге цркве имају кризу кадрова, обнова монаштва, манастира, бројни преводи као и све бројнија ауторска литература, повећање броја високог клира, јесте развој на коме могу да позавиде многе православне цркве. Све је то плод нашег колективног покајања током ових четири и по деценија. Тако да развој цркве оцењујем веома позитивно.
      ПРЕС24: Колика је новчана снага Македонске православне цркве? Ово вас питам зато што перцепција јавност је да свештеници, а особено владике живе веома луксузно?
      МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Откад је започео процес денационализације, МПЦ постаје све богатија преко враћања имовине или обештећења. Тај процес према мојим сазнањима је тек половично реализован и још увек је у току, тако да црква ће црква бири све богатија. Свакако да то не значи да само наша генерација је позвана да живи у благодетима денационализацие, већ да треба сви одговорно да се однесимо према имању и средствима како би се изнашао да исте и умножене предамо генерацијама које долазе.
      Сагласан сам са вашом констатацијом да у народу посоји перцепција о луксузном животу свештенства и да нас доживљавају као део богате и надмене класе, али на чему с етемељи таква перцепција? Треба ли богатство и луксуз да посматрамо само преко возног парка? Није ли данас аутомобил више потреба него луксуз? Треба ли да се генерализује да су сви свештеници богаташи када у руралним срединама имамо и свештеникекоји једва зарађују за живот?
      Не заслужује ли један црквени великодостојник примања и почасти као и сваки вршиоц јавних функција? Али у време економске кризе размљив јереволтот народа. Ипак, као што сам већ раније поменуо, наш задатак је да покушамо да разбијемо ову слику и то пре свега личним примером и сведочењем.
      Извор: http://press24.mk/st...jde-preku-tv-in
      Превод: Поуке.орг тим

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...