Jump to content
Danijela

Poslodavcu žena treba da radi, a ne da rađa

Оцени ову тему

Recommended Posts

Skandalozna poruka Ministarstva rada u sred kampanje za podizanje nataliteta

Milena Antić
Foto: RTS / screenshot

"Nijedan poslodavac neće zaposliti takvu ženu - koja se danas zaposlila, a sledećeg dana zatrudnela. Njemu je žena potrebna da radi. Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje".

Ako ste pomislili da je ovakva skandalozna izjava došla od nekog bezosećajnog poslodavaca, prevarili ste se, poruka je stigla direktno iz Ministarstva za rad, zapošaljavanje, boračka i socijalna pitanja, tačnije višeg savetnika i šefice Odseka za poslove u oblasti populacione politike i finansijske podrške porodici sa decom Milene Antić Janić i to usred kampanje za podizanje nataliteta! (Snimak njenog gostovanja na RTS počinje od 11 minuta).

Trudnice koje su poslušale savete državne kampanje da dižu natalitet u Srbiji i otišle na porodiljsko bolovanje sad su kažnjene jer neke od njih primaju naknadu za porodiljsko odustvo 900, 1.000 ili oko 2.000 dinara.

Drugim rečima, neće imati "leba da jedu" sa sve svojom tek rođenom decom, ako im je to jedini izvor prihoda po novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Gostujući na RTS, Milena Antić iz Ministartva za rad, zapošaljavanje, boračka i socijalna pitanja, rekla je juče da ne znaju koliko je žena tako oštećeno i "da li su uopšte oštećene".

Antićeva je, između ostalog, skandalizovala sve majke da je ta naknada zarade za porodiljsko odustvo radi nege deteta mera usklađivanja rada i roditeteljstva i namenjena je zaposlenoj ženi, koja u periodu kada se porodi koristi odsustvo u skladu sa Zakonom o radu - "dakle ženi koja stvarno radi".

Objašnjavajući šta znači "žena koja stvarno radi", ona je dodala:

Milena Antić Janić
Foto: youtube Milena Antić Janić

- Znači da je zasnovala radni odnos i kod poslodavca provela određeno vreme na radu - kazala je ona gostujuću u "Beogradskoj hronici" na RTS kod novinarke Rade Đurić.

Upitana šta je sa ženama koje su se danas zaposlile, a sledećeg dana zatrudnele Milena Antić je poentirala i zapanjila javnost Srbije:

- Nijedan poslodavac neće zaposliti takvu ženu. Njemu je žena potrebna da radi. Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje - pojasnila je ona situaciju.

Podsetimo, po novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, ukoliko ste radili dva meseca i otvorili trudničko bolovanje zbog rizične trudnoće, onda se te dve plate sabiraju i podele sa 18 i tako dobijaju cifre naknada od 900 do 2.000 dinara.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/poslodavcu-zena-treba-da-radi-a-ne-da-radja-skandalozna-poruka-ministarstva-rada-u/54njx8z

Đorđević se izvinio zbog izjave Milene Antić o trudnicama

Đorđević se izvinio zbog izjave Milene Antić o trudnicama
Izvor: N1

Ministarstvo za rad javno seizvinilo zbog negativne izjave o trudnicama predstavnice tog ministarstva Milene Antić, tokom gostovanja u Beogradskog hronici na prvom programu Radio-televizije Srbije.

Ministar Zoran Đorđević ocenio je tu izjavu kao skandaloznu i naložio da Milena Antić bude adekvatno sankcionisana, saopšteno je iz Ministartsva"Izjava je skandalozna. Zaista sam šokiran. Lično sam pričao sa gospođom Antić i skrenuo joj pažnju na sve negativne posledice njene izjave. Nema opravdanja za takav postupak", rekao je Đorđević.

On je kazao da će to biti poslednja opomena njoj i svima drugima i da takve stvari ne smeju da se izgovore, a kamoli dešavaju.

"Natalitet je naš cilj broj jedan i nastavićemo da radimo na tome da položaj majki u Srbiji bude bolji iz dana u dan i da imamo što više dece", rekao je Đorđević.

Milena Antić rekla je da nijedan poslodavac neće da zaposli ženu koja se danas zaposlila, a sledećeg dana zatrudnela, kao i da je poslodavcu potrebna žena koja radi.

"Zasnivate radni odnos da biste radili, a ne da sutra odete na bolovanje", rekla je Milena Antić.

Jos samo da im poverujemo...

пре 37 минута, Danijela рече

...da Milena Antić bude adekvatno sankcionisana, 

Stvarno se ne razumem...Da li ovo ide sa ovim? 

Kako se adekvatno sankcionise?Opomenom?

пре 39 минута, Danijela рече

On je kazao da će to biti poslednja opomena njoj i...

пре 56 минута, Сања Т. рече

Jos samo da im poverujemo...

Stvarno se ne razumem...Da li ovo ide sa ovim? 

Kako se adekvatno sankcionise?Opomenom?

poslati je na porodiljsko sa 900,- mesečno bi po meni bila adekvtna kazna 

Управо сада, Снежана рече

poslati je na porodiljsko sa 900,- mesečno bi po meni bila adekvtna kazna 

Само се стрпи 9 месеци. Нека проба да гледа у сунце и храни се фотосинтезом. :dry:

Moja drugarica je pred porođajem. Radila do sredine devetog meseca trudnoće. Zaposlena je godinama, ali nije imala pun fond časova do prošlog septembra. Upravo je saznala da će joj na porodiljskom plata biti manja za 8000 dinara.

Osecam veliku muku u stomaku kada procitam ovakve kretenske izjave. Jos mi je veca muka kada vidim da narod sve to apsorbuje kao mrtvo more. Milosevic je bio mala maca u odnosu na ovo sto je Vucic i njegova ekipa. Neka nam Bog pomogne i neka da pameti onima koji vladaju jer je ludila dosta! 

пре 2 часа, Danijela рече

Ministarstvo za rad javno se izvinilo zbog negativne izjave o trudnicama

Извињење је променило закон? Није? Марш онда.

пре 3 часа, Џуманџи рече

Извињење је променило закон? Није? Марш онда.

Ovo jeste suština... ono što je ova žena rekla je samo iskreno pravdanje zakonskog rešenja... zakon upravo to propisuje - ako nisi radila bar 18 meseci pre nego što si zatrudnela, dobićeš manje para... što kraći period, to manje para...

Neke stvari su logičnije i pravednije - žena otpuštena na početku trudnoće opet može da ostvari pravo na neku naknadu, porodiljsko nije ograničeno na stalno zaposlene itd. Ali se zaista može gledati kao slučaj retroaktivne primene jer su žene na koje se odnosi zatrudnele pre devet meseci, a mnoge verovatno ne bi da su znale koliko će im biti umanjena primanja u odnosu na ono što su očekivale. Inflacija je takođe faktor.

Drugi problem je što se preko grbače svih porodilja isteruje problem sa trudničkim bolovanjem koje se često neopravdano otvara - umesto da funkcionišu komisije za bolovanja i odgovaraju lekari koji bez indikacije otvaraju bolovanja, sve trudnice koje su bile na bolovanju bivaju kažnjene. 

пре 1 минут, Paradoksologija рече

Neke stvari su logičnije i pravednije - žena otpuštena na početku trudnoće opet može da ostvari pravo na neku naknadu, porodiljsko nije ograničeno na stalno zaposlene itd. Ali se zaista može gledati kao slučaj retroaktivne primene jer su žene na koje se odnosi zatrudnele pre devet meseci, a mnoge verovatno ne bi da su znale koliko će im biti umanjena primanja u odnosu na ono što su očekivale. Inflacija je takođe faktor.

Osnovni problem je (po meni) pogrešna percepcija svrhe te naknade... ta naknada i ne treba da služi tome da zaposlena žena može da se porodi jer ima "platu" za vreme trudnoće i porodiljskog... već da svaka žena može da se porodi jer ima izvor prihoda... ne treba ni uslov ni visina da budu uopšte vezani za zaposlenje i prethodnu visinu plate, već da svaka trudnica dobije isto...

Цитат

Drugi problem je što se preko grbače svih porodilja isteruje problem sa trudničkim bolovanjem koje se često neopravdano otvara - umesto da funkcionišu komisije za bolovanja i odgovaraju lekari koji bez indikacije otvaraju bolovanja, sve trudnice koje su bile na bolovanju bivaju kažnjene. 

To je praktično nemoguće... hajde ti neku trudnicu koja se npr. samo žali na bolove ali ti deluje kao da izmišlja nateraj da radi i razmišljaj da li će zbog tebe izgubi plod... neće ni jedna komisija to sebi staviti na savest...

пре 11 минута, Avocado рече

Osnovni problem je (po meni) pogrešna percepcija svrhe te naknade... ta naknada i ne treba da služi tome da zaposlena žena može da se porodi jer ima "platu" za vreme trudnoće i porodiljskog... već da svaka žena može da se porodi jer ima izvor prihoda... ne treba ni uslov ni visina da budu uopšte vezani za zaposlenje i prethodnu visinu plate, već da svaka trudnica dobije isto...

To je praktično nemoguće... hajde ti neku trudnicu koja se npr. samo žali na bolove ali ti deluje kao da izmišlja nateraj da radi i razmišljaj da li će zbog tebe izgubi plod... neće ni jedna komisija to sebi staviti na savest...

Ali nisu uveli univerzalnu pomoć svim porodiljama, što bih pozdravila, već je to i dalje porodiljsko odsustvo sa posla... Napravili su frankenštajnovski zakon.

Ali ćemo lagano staviti sebi na savest to što će trudnica koja je održavala rizičnu trudnoću imati upola manja primanja tokom pirodiljskog?

пре 2 минута, Paradoksologija рече

Ali nisu uveli univerzalnu pomoć svim porodiljama, što bih pozdravila, već je to i dalje porodiljsko odsustvo sa posla... Napravili su frankenštajnovski zakon.

Znam...

пре 2 минута, Paradoksologija рече

Ali ćemo lagano staviti sebi na savest to što će trudnica koja je održavala rizičnu trudnoću imati upola manja primanja tokom pirodiljskog?

To je već drugo... političari nemaju savest... ako bi oni bili u onim komisijama, problema ne bi ni bilo... kao i nekih beba...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од kopitar,
      Američki svećenik o neobičnom noćnom susretu: Rekao mi je da je on moj anđeo čuvar | Bitno.net https://www.bitno.net/vjera/svjedocanstva/americki-svecenik-o-neobicnom-nocnom-susretu-rekao-mi-je-da-je-on-moj-andeo-cuvar/#.XYOBJL6j1QI.whatsapp
    • Од Поуке.орг инфо,
      Neki lik na YouTube koji se zove Elvis Duspara (u coveru na YouTube ima i ono Za dom spremni sa verovatno nekakvim glupavim opravdanjem da je to sve ok i da to nema veze sa nacističkim ustaškim usklikom), već dugo vremena pravi razne video snimke koje imaju nekakve veze sa rimokatoličkom Crkvom. 
      Tako je napravio i ovaj video iz naslova teme
      MASONERIJA U CRKVI: Tko je žena na slici?

Ujedno, prozvao je i portal BITNO.net (sa kojima mi imamo veoma lepu saradnju) konkretno za ovu vest u ovom slučaju
      https://www.bitno.net/vjera/devetnice/devetnica-gospi-od-andela/ 

U svakom slučaju, pogledajte o čemu se radi, ako imate malo vremena na pretek, mozda bude interesantno za diskusiju.
      Vidimo da je ovaj Elvis veoma popularan na netu.

• Од JESSY,
      – Mogu da blejim sa ortakom nasamo bez da se ta situacija seksualizuje od strane društva, rodbine, itd.
      – Ja zauzimam prostor i zato što sam debela ljudi mi ga omogućavaju. Time što sam debela ljudi su neviđeno oprezni oko toga da mi ne bude neprijatno dok negde sedim na primer.
      – Niko nikada nije insinuirao da sam dobila neki posao ili da dobro zarađujem jer sam spavala sa nekim.
      – Kad smo kod toga, niko me nikad nije nazvao “kurvom”. Ne postoji koncenzus oko toga šta znači biti kurva, svakako šta god značilo, taj termin podrazumeva određen nivo agresije i mizogenije koju nije nikako prijatno pretrpeti.
      – Dosta ljudi misle da sam pametna, iako im objektivno nikada nisam dala povod za to, ali debelim ženama se u našem društvu upisuje u najmanju ruku emotivna inteligencija i dobrota.
      – Znam da se retko kome dopadam, samim tim ni ne osećam presiju da se dopadnem.
      – Mogu da imam intelektualnu konverzaciju sa muškarcem bez da se ona bespotrebno seksualizuje.
      – Gro žena me ne vidi kao pretnju i mogu bez tenzije da blejim sa njihovim partnerima.
      – S obzirom na to da me retko ko muva, ne osećam se kao hodajuće meso za mušku konzumaciju i objektifikaciju kao mnoge moje drugarice.
      – S tim u skladu, kroz svoju debelost ja sam oduzela sposobnost seksualizacije moj tela posmatraču. Drugim rečima, moje salo i meso, i tako dalje, sakriva najčešće seksualizovane delove tela kao sto su “linija”, struk, jasno izražene grudi, linije vilice, itd.
      – Neke žene godinama rade na tome da istaknu svoje telo, da njihovo telo bude primećeno, a moje se uvek nameće i to bez napora sa moje strane. Moje telo je prosto nezaboravno.

http://www.psiholjub.com/nauka/poremecaji-ishrane/privilegije-debelih-zena/
    • Од JESSY,
      Jako nevreme, poput onog koje je pogodilo popularna grčka letovališta u jeku sezone, možemo sve češće da očekujemo, predviđaju meteorolozi.
      U letnjoj oluji na severu Grčke, praćenoj gradom poginulo je sedam osoba, dok je 100 povređeno. Pričinjena je i velika materijalna šteta.
      Nedelju dana pre velike oluje, grčke vlasti su zbog velikog požara evakuisale nekoliko sela na ostrvu Evija.
      rošle godine, u požaru u oblasti istočno od Atine nastradalo je najmanje 70 osoba. Utvrđeno je da je požar izbio zbog ljudske nepažnje.
      Kada se ovakve stvari dogode, mnogi se pitaju kako da zaštite sebe i članove porodice.
    • Од Милан Ракић,
      Vikend analiza Jasmine Lukač-Taj Đilasov nadkandidat možda bi mogao da bude baš i Jovo Bakić, čime bi se postigao veliki dramski obrt i “pomirenje” dva pola protesta, jednog koji pripada opoziciji, i drugi uticajnoj javnosti.

Da je ljudima koji su koliko zimus demonstrirali protiv vlasti neko rekao na šta će to sada izgledati, većina ne bi verovala. A izgleda kao dvostruki potpuni neuspeh – i političara u liku Dragana Đilasa i građanske javnosti u liku Jove Bakića.
      Potpuni neuspeh jer koliko u decembru više desetina hiljada ljudi je izašlo na ulice zbog krvave glave Đilasovog potpredsednika Borka Stefanovića. U junu zbog tri okrvavljene glave studenata iz Novog Sada jedva da se okupilo više stotina ljudi.
      Priča o prebijanju političkih neistomišljenika neslavno je potrošena, kao što su Saša Janković i Saša Radulović pre dve godine neslavno uništili priču o izbornoj krađi. I kao što tri godine ranije Ne davimo Beograd nije uspeo da od protivnika urbanističkog nasilja i mafijaške gradnje izraste u ozbiljnu političku snagu.
      Uzalud je sada neprestano ponavljanje poruka o nasilju nad neistomišljenicima. Raskorak između očekivanja i ishoda je toliko nesrećno veliki da dovodi samo do prihvatanja situacije.
      Drugi nivo poraza koji se tiče građanske javnosti se ogleda u slučaju Jove Bakića – nakon toliko reči o ogromnom dometu protesta na planu oslobađanja od straha, svesti o ugroženim političkim slobodama, nakon javnih peticija i izjašnjavanja univerzitetskih profesora, stvar se vratila na šta?
      Na saslušanje Bakića u policiji u svojstvu građanina, zbog intervjua u kome je rekao da se u Radioteleviziju Srbije ne upada bez dugih cevi.
      Koliko u februaru zbog Bakićevog saslušanja u policiji možda bi na ulice Beograda izašlo više od 50.000 ljudi, koliko ove subote pet hiljada bi predstavljalo neverovatan uspeh. I to uz navođenja svih mogućih razloga, kao što su ispitni rokovi za studente, raspust, velike vrućine i slično.
      I Dragan Đilas i Jovo Bakić kao ličnosti paradigmatične za protest mogu sami sebi za zahvale za poraz, priznali to ili ne. Prvi, jer se i dalje ne obraća građanima, koliko Vučiću samom, a i drugi iz istog razloga.
      Za razliku od njih, Vučić se jedino i isključivo obraća ne kamerama, ne građanskoj javnosti, niti protivniku Đilasu i drugima, već građaninu, prosečnom stanovniku Srbije, šta god o njemu u sebi mislio.
      Obraća se osobi koja nosi obuću od 2000 dinara, majicu od 500, koja krpi kraj s krajem, i koja je u stalnom očekivanju nekog sloma. Iznimno, Vučić se obraća i stranoj javnosti, ali pazeći da ne poremeti svoju glavnu publiku.

Foto: BETA
      I zato je prvo što je Vučić uradio, ako se sećamo, kada su protesti počeli, bilo da se izravno obrati onima koji su demonstrirali, i da isključi druge političare kao suvišne.
      Jer, politički protest može da ima kao zahtev samo promenu vlasti, bilo da hoće vanredne izbore, bilo pre toga ostavke najviših zvaničnika, ali tu svakako moraju biti dve grupe političara koje se oko toga bore.
      Međutim, ako protest zovemo građanski to znači da se može tražiti svašta – smanjenje poreza, otkrivanje izvršilaca nekog zločina, ili rešavanje duga u švajcarskim francima.
      Kada su se na kraju Vučić i građani dogovorili da je protest ovo drugo, i Đilas i Savez za Srbiju su se upodobili tom okviru – tražeći svoja građansko-partijska prava u vezi sprovođenja izbora.
      I saveznici su prosto priznali poraz – da samo traže svoja prava od Vučića, da ga ne smenjuju, ali će to jednom sigurno uraditi. Jednom – kada?
      Posle onoliko usijanih govora na trgovima Srbije i dizanja lestvice očekivanja, posle onoliko zaklinjanja da je stvar još malo pa rešena.
      I, pošto se većina ljudi ne može toliko sekirati oko izborne procedure i medija, koliko političari, na kraju više nije imao ko da demonstrira.
      A izjave tipa da su demonstracije maraton a ne sprint, bile su vrh debakla. Njima su vođe protesta svoje pristalice “mamuzale” na, u dlaku isti način kao i vrh Srpske napredne stranke svoje, jer i naprednjaci obećavaju svojima kad ih dovoze na mitinge, bolju budućnost u nekom dugom maratonu, koji nije kratka trka.
      I kada je konačno glumac i član DS Branislav Lečić otvoreno rekao da protesti više nemaju smisla, onaj ko je iz Saveza za Srbiju ili van njega, izvršio pritisak da povuče tu izjavu, učinio je toj grupaciji medveđu uslugu.
      Naterao je Savez za Srbiju da najotvorenije pokaže kako osim tog protesta u nestajanju nemaju ništa drugo da pregrme do proleća i izbora 2020.
      Da li su stvari mogle biti drugačije? Da li je Jovo Bakić i javnost koju predstavlja mogla da izvrši drugačiji, bolji uticaj na minuli društveni tok? Na čemu Bakić temelji prizivanje Revolucije karanfila, navodeći primer kada su protugalski oficiri izvršili vojni puč u tom intervjuu za NIN koji je morao da objašnjava “korektnim” policajcima?
      Da li Bakić ima priliku da razgovara sa srpskim oficirima, bivšim i sadašnjim, i da možda primeti, da su to vojnici jedne teško poražene države, te da bi, ako se o cevima radi, pre cev okrenuli i pucali sebi u glavu kao seljak-plemić iz poslednjeg romana Mišela Uelbeka, nego što bi pokušali da utiču na istoriju?
      Đilasu sada ostaje isto što i Zoranu Đinđiću pre 20 godina. A to je da razmišlja o ličnosti koja bi, kao nosilac parlamentarne ili bojkot liste, mogla da pokrene i pridobije podršku, i to "Jovo, nanovo", sa nekom novom temom.
      To ne bi trebalo da bude tako teško, Đinđić je, mladim ljudima sa kojima je voleo da raspravlja o politici, dugo pre nego što je to lansirano na političkoj sceni, tvrdio da je Vojislav Koštunica idealni kandidat protiv Slobodana Miloševića.
      Kako se prepričava, objašnjavao je da je to zato što Koštunici izgleda kao da nije preterano stalo do kandidovanja, deluje kao profesor koji uvek može da zabije nos nazad u svoje knjige.

Foto: BETA
      Đilasu bi potraga za kandidatom – profesorom koji izranja iz knjiga i nije mu stalo do para i moći - trebalo da padne još lakše nego Đinđiću. Jer Đilas mnogo lakše podnosi da bude čovek broj dva. To je dokazao i kada na velikom mitingu opozicije 13. aprila nije govorio, prepuštajući tu čast svom nekadašnjem partijskom šefu Borisu Tadiću.
      Taj Đilasov nadkandidat možda bi mogao da bude baš i Jovo Bakić, čime bi se postigao veliki dramski obrt i “pomirenje” dva pola protesta, jednog koji pripada opoziciji, i drugi uticajnoj javnosti.
      To bi označilo prećutni pakt onih koji ne misle dobro jedni od drugima, ali samo zajedno mogu da potvrde tačnost svog polazišta da je vlast represivna i diktatorska.
      Uzgred, to bi možda i sačuvalo od teškog raspada i Savez za Srbiju, budući da bi i dalje svi (Vuk Jeremić, Boško Obradović) ostali u trci za kasnije – nakon što nadikandidat uspe ili propadne na izborima.
      Jovo Bakić bi dobio životnu priliku da proveri koliko mu je naučna postavka tačna, što naravno, zahteva i lični doprinos. Mogao bi da proveri svoj zaključak da su Đilas i Vučić dva lica istog establišmenta, i da nešto uradi iznutra.
      Nešto slično kao što je uradio kada je svojevremeno objavio da mu je Vučić po dolasku na vlast 2012. pokazao dosije Ivice Dačića sa zabeleženim spornim kontaktima sa povezanim sa kriminalom.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...