Jump to content
w.a.mozart

Kremacija tela... šta mislite o istoj

Оцени ову тему

Recommended Posts

jel ovo ti misliš ili je neki kanon.... inače,o kanonima smo čuli da su promenljiva kategorija

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,6250.msg172316.html#msg172316

ako je dogmat-što čisto sumnjam,onda skidam kapu

Naravno da je kremacija greh...

"Zar ne znate da su telesa vasa hram Duha Svetoga...?" "A koji razara hram Boziji, razorice njega Bog..."

Telo je svetinja, kao i dusa, i njemu pripada nasledje vecnog zivota, kao i dusi...

Ovo nam najbolje pokazuju mosti svetih, odnosno cinjenica da i sam Bog proslavlja i javlja svoje domace kroz telo koje su nosili za vreme boravka u ovom zivotu...

Buduci da je tako, zar nije besmisleno spaliti ga? Kad nesto spalite, vi ga i stvarno i simvolicki predajete zaboravu i nestanku...

Druga je stvar ako je neko zlocinacki spaljen, jer to nije bilo njegovom voljom...

Аман! Не треба вам знање догмата да би тако нешто закључили. Наравно ако бих био свештеник ја би тако то радио.

Спаљивање тела је оправдано само због заразе. А Оваплоћење Христово? То се не сме превиђати.

Размислите и сами: старе културе, укључујући неандрталце,мумије и Египат, стари јевреји.

А мошти светаца? Све нас то упућује на јасан закључак.

da li je mrtvo telo hram Duha Svetog

Jeste, jer je nekad krsteno, pricescivano, i ocekuje svoje Vaskrsenje, a ne da ostane zakopano zauvek... to nam u punoci svedoce mosti Svetih, naravno... znaci, mrtvo telo nije nesto pogano, ako to mislis...

I naravno, cinjenica da je Sin Boziji dosao u telu medju nas sama po sebi dovoljno govori koliko je telo svetinja, kako kaze i apostol...

Cesto sam imao prilike da cujem kako razne vladike nazivaju grob nekog pokojnika malim hramom, jer se u njemu cuvaju zemni ostaci koji cekaju da ozive, kao sto kaze Pismo...

"Covece, hoce li oziveti kosti ove?" "Gospode, Gospode, Ti znas..." "I gle, bese vojska vrlo velka..."

Ја лично никад не бих могла да помислим да се упокојена мени драга особа кремира. То ми је несхватљиво. И уопште, не могу да схватим људе који кремирају своје упокојене. Без обзира што га је душа напустила, ипак је тело свето, јер га је Господ створио и оно је било обитавалиште душе.То је са хришћанске тачке гледишта, а оно друго, када те неко драг напусти, и даље желиш да његово тело што дуже траје...Како можеш допустити да ти се вољено тело испостави у виду пепела у некој кутијици!?! Ужас! Али опет понављам, то је само моје мишљење... :0104cheesy:

Jeste, jer je nekad krsteno, pricescivano, i ocekuje svoje Vaskrsenje, a ne da ostane zakopano zauvek... to nam u punoci svedoce mosti Svetih, naravno... znaci, mrtvo telo nije nesto pogano, ako to mislis...

I naravno, cinjenica da je Sin Boziji dosao u telu medju nas sama po sebi dovoljno govori koliko je telo svetinja, kako kaze i apostol...

Cesto sam imao prilike da cujem kako razne vladike nazivaju grob nekog pokojnika malim hramom, jer se u njemu cuvaju zemni ostaci koji cekaju da ozive, kao sto kaze Pismo...

"Covece, hoce li oziveti kosti ove?" "Gospode, Gospode, Ti znas..." "I gle, bese vojska vrlo velka..."

:0104cheesy:

Ako ćemo pravo, i Sveti Sava je spaljen, pa to nije oduzelo ni jednu jotu njegovoj svetosti. Ko zna koliko je hrišćanskih mučenika skončalo u plamenu, pa su opet sveti.

Znači Bog svakako proslavlja svoje Svete, ma kako skončali, ali ono što je bitno ovom prilikom je naš odnos prema upokojenim i prema smrti uopšte. Ne ukopavaju se ljudi u rake zbog njih samih, u smislu da će im zbog toga biti bolje ili lošije na onom svetu, nego se to radi zbog nas samih i zbog našeg odnosa prema tvorevini.

Lično imam protiv i sanduka, ali razumem da su se ljudi počeli tako ukopavati u vreme velikih zaraza, što ne znači da se sada opet ne može vratiti kako je bilo. Monasi se i onako bez sanduka ukopavaju. Bar po nekim manastirima.

Ne znam koliko je vas bilo na nekoj kremaciji, jer je to u stvari fejk kremacija. Ekipa sa groblja samo spusti sanduk u kanal i to je to. Oni taj sanduk sa telom pošalju u krematorijum i tamo se telo spaljuje danima. Kasnije nazovu porodicu i predaju urnu sa pepelom.

Krematorijum koji je na Novom groblju u Beogradu mi je baš kripi. Ko da sam u nekoj jezovitoj gotičkoj crkvi kakva se prikazuje u hororima. Imaju neki žasu vitraž koji podseća na plamen i hladnu mermernu salu. Žasu. Da sam mrtvac ne bih hteo da se spalim na takvom mestu. Ako već hoće neko da me spaljuje, bolje onako indijanski, na brdu i lomači, da vidi ceo svet. Žurka, žurka.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...