Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

Шта симболизују зодијачки знаци на појединим фрескама (не мислим на астрологију , хороскоп и остале будалаштине,занима ме симболика )? 718723862_greece-mani-dekoulou-monastery-zodiac20(1).jpeg.cebdcf1f69cb40598a0ff416ce6248d4.jpeg

Послато са HUAWEI VNS-L21 користећи Pouke.org мобилну апликацију

У међувремену сам нашао објашњење. Христос је приказан као центар универзума.Они у овом случају означавају небеска тела или временске периоде у точку времена , а Христос је у центру круга као Господар времена :)

Девет чина ангелских.

Мислим да су овде у питању Анђели default_0101smile.gif

Послато са XT1635-02 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Зодијак или у преводу "животињски круг" је симбол космоса око Земље и та симболика се не користи само у астрологији, него и у астрономији. На пример, рећи да је Месец "на 15. степену бика" је синоним да се Месец налази на 45. степену од тзв. "гама тачке". А сама гама-тачка се и даље обележава астролошким симболом овна.

То је само симболика, као што и месеце и даље називамо именима по римским паганским божанствима (јануар месец бога Јануса, март месец бога Марса) а да о томе и не мислимо.

На крају крајева, и планете сунчевог система зовемо по именима римских богова. Данас кад се каже "Марс" прва асоцијација је планета, не римски бог рата. Све до пре пар векова, астрологија и астрономија су ишле руку под руку. Оно што данас видимо као астролошки круг зодијака, за средњовековног образованог човека је представљало раван еклиптике, односно, у пренесеном значењу, космос.

(И нисам ја сад ту нешто много паметна, интересовала сам се за астрономију у нижим разредима средње и ишла у Петницу, па ово случајно знам :) )

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...