Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Шта има Амфилохије против Степинца?

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 25 минута, Toma рече

Доказ да ти ниси у криву је и у Символу вере, где исповедамо једно крштење, 
а то опет произилази и из самог Светог Писма где стоји "Један Господ, једна вера, једно крштење..".
Али не бити у криву не значи бити у праву.

ПС. Занимљиво је како често говоримо/пишемо да се "не сме радити" оно шта нам осећања нуде...
А опет..... Нису ли и осећања део нашег бића?

Нисам рекао за сваки случај. Овде је јасно шта Црква каже па не би требало да радимо по свом осећају.

пре 1 сат, Toma рече

Нису ли и осећања део нашег бића?

Твоја интелигенција и безобразлук су задивљујући! 

Осећао се безвредно, скочио са зграде и самоубио се. Владика благословио! 

Да ли си чуо за прелест? 

Хр је тамо где су се скупили 2-3 у његово име, од њих тројице 2 се осећају безвезе, не осећају присуство Духа Светог, није била литургија! Владика потврдио!

Поп крстио дете, осећао је сумњу да ли Бог постоји, већ годину дана имао ту верску кризу, Амфилохије опет крсти дете! 

Био сам нешто кењкав кад сам се родио, нисам се томе обрадовао, сада бих да поновим, али не могу наново у материцу... Најрадоснији догађај у мом животу сам пропустио! 

Zanimljiva tema. Ne ulazeci duboko u materiju koju ne poznajem s kanonskw tacke, ako ni sudio svojim srcem smatram da je Ava bez pogovora u pravu. Naime iz avinog izlaganja slijedi povrsan zakljucak - “Bitna je forma”, dok kod ovih koji bi ponovo katolike da prekrstavaju  “Bitna je sustina”, sustina koja navodno postoji samo u Pomesnim PC (sto je onda kao takvu svodi na formu), no jedno ne moze bez drugog, medjutim kako su Tajne tajne i iz ljudskog ugla niko ne moze znati koliko neko istinako vjeruje, i da li uopste nakon sto je krsten to valjda samo Bog zna, ostaje da se prizna da je neophodno sa postoji pravilna forma pri cemi se dalje sutina izgradjike i potvrdjuje crkvenim opitnim zivotom. Zbog toga valjda ako je katolik krsten ispravno po PS- sto bi se reklo, koji razlog postoji da mu se to ne prizna? Da li on kao takav nece umjeti biti dobar i “pravilan” pravoslavan? Cisto sumljam da nece, cak sta vise bilo bi idiotski tvrditi da ne bi mogao.

пре 53 минута, Zoran Đurović рече

Твоја интелигенција и безобразлук су задивљујући! 

Осећао се безвредно, скочио са зграде и самоубио се. Владика благословио! 

Да ли си чуо за прелест? 

Хр је тамо где су се скупили 2-3 у његово име, од њих тројице 2 се осећају безвезе, не осећају присуство Духа Светог, није била литургија! Владика потврдио!

Поп крстио дете, осећао је сумњу да ли Бог постоји, већ годину дана имао ту верску кризу, Амфилохије опет крсти дете! 

Био сам нешто кењкав кад сам се родио, нисам се томе обрадовао, сада бих да поновим, али не могу наново у материцу... Најрадоснији догађај у мом животу сам пропустио! 

Оче, ти су у праву а ја сам погрешио.

Извини, неће се поновити.

пре 20 минута, Justin Waters рече

Zanimljiva tema. Ne ulazeci duboko u materiju koju ne poznajem s kanonskw tacke, ako ni sudio svojim srcem smatram da je Ava bez pogovora u pravu. Naime iz avinog izlaganja slijedi povrsan zakljucak - “Bitna je forma”, dok kod ovih koji bi ponovo katolike da prekrstavaju  “Bitna je sustina”, sustina koja navodno postoji samo u Pomesnim PC (sto je onda kao takvu svodi na formu), no jedno ne moze bez drugog, medjutim kako su Tajne tajne i iz ljudskog ugla niko ne moze znati koliko neko istinako vjeruje, i da li uopste nakon sto je krsten to valjda samo Bog zna, ostaje da se prizna da je neophodno sa postoji pravilna forma pri cemi se dalje sutina izgradjike i potvrdjuje crkvenim opitnim zivotom. Zbog toga valjda ako je katolik krsten ispravno po PS- sto bi se reklo, koji razlog postoji da mu se to ne prizna? Da li on kao takav nece umjeti biti dobar i “pravilan” pravoslavan? Cisto sumljam da nece, cak sta vise bilo bi idiotski tvrditi da ne bi mogao.

Ја кажем с канонске тачке гледишта да не треба поново крштавати а и то је пракса наше Цркве. Кад се аријанцима признаје што не би и католицима. Било би добро да су људи који се противе прочитали бар део литературе за Канонско право а има је доста тј. било је кад сам ја положио пре 5 година: Фидас, Афанасјев, Јевтић, Милаш, Бумис итд.

пре 45 минута, Toma рече

Оче, ти су у праву а ја сам погрешио. Извини, неће се поновити.

Иронија уме да буде израз не духовитости него садизма... :dedica:

пре 59 минута, Жика рече

Ја кажем с канонске тачке гледишта да не треба поново крштавати а и то је пракса наше Цркве. Кад се аријанцима признаје што не би и католицима. Било би добро да су људи који се противе прочитали бар део литературе за Канонско право а има је доста тј. било је кад сам ја положио пре 5 година: Фидас, Афанасјев, Јевтић, Милаш, Бумис итд.

Rimokatolicima se i priznaje krštenje. I obrnuto. Anatema iz 1054 je povučena tako da smo na jedan način pre 1054. No sad je pitanje da li je onaj Peruanac uopte bio kršten, da li je imao krštenicu i ostalo? Ako sad takav to ne zna, a iz nekog razloga ne može da se proveri, šta uraditi? Ne mislim da je dotični Peruanac bio aktivan Rimokatolik, jer takvi ne prelaze u Pravoslavlje, mislim na laos, narod - ako prelaze iz Rimokatolicizma, onda su to visoko obrazovani, teolozi itd., ali ne običan narod, običan narod sluša svog sveštenika amo i tamo. Znači, dotični Peruanac je ili bio visoko obrazovan, ili manje više nevernik, ateista, za veru dosad nije mnogo mario. Moje mišljenje.

пре 45 минута, Жика рече

Драги брате, ово није био само канонски него догматски проблем. Првенствено догматски. Требало се рашчистити ко крштава. Црква вели да је то Хр, а не поп. Донатисти су католицима (нама) негирали крштење као валидно зато што су говорили како смо морално посрнули. И онда су те питали: Како Духа Светога може да да онај који га нема? 

Проблем је са нашим теолозима (Атанасије, Сава, Метелинос...) што не познају и западно предање, које је овде у суштини исто са источним, и онда не могу да укапирају о чему се ради, па говоре како је на крштеном ван православља само неки натпис, знак, али не и благодат. То је суманута теза којом је Агиорит покушао да оправда Томос из 1756. Крштење је валидно, каже Августин, зато што га Хр обавља, али је то сада проблем за нашијенце јер су они Хр дали као ексклузиву ПЦ! У сада комплетним делима Флоровског, што је издала Браничевска, имаш интегрални текст О границама Цркве. То је главни проблем који нашијенци не каче: Црква није ограничена на ПЦ. Неко би могао да замишља апстрактног Хр који је свудаприсутан, јер није луд да га ограничи временом и простором (ипак будала слијепога погледа има), али то није била Августинова идеја. Он је проповедао Свеукупног Христа, који је Црква.        

пре 1 минут, Dragi рече

No sad je pitanje da li je onaj Peruanac uopte bio kršten, da li je imao krštenicu i ostalo?

Не да је био крштен, него је био ђакон у КЦ! Кад би католици зађаконили неког ко није крштен? Па тога нема ни у Црној Гори!

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Драги брате, ово није био само канонски него догматски проблем. Првенствено догматски. Требало се рашчистити ко крштава. Црква вели да је то Хр, а не поп. Донатисти су католицима (нама) негирали крштење као валидно зато што су говорили како смо морално посрнули. И онда су те питали: Како Духа Светога може да да онај који га нема? 

Проблем је са нашим теолозима (Атанасије, Сава, Метелинос...) што не познају и западно предање, које је овде у суштини исто са источним, и онда не могу да укапирају о чему се ради, па говоре како је на крштеном ван православља само неки натпис, знак, али не и благодат. То је суманута теза којом је Агиорит покушао да оправда Томос из 1756. Крштење је валидно, каже Августин, зато што га Хр обавља, али је то сада проблем за нашијенце јер су они Хр дали као ексклузиву ПЦ! У сада комплетним делима Флоровског, што је издала Браничевска, имаш интегрални текст О границама Цркве. То је главни проблем који нашијенци не каче: Црква није ограничена на ПЦ. Неко би могао да замишља апстрактног Хр који је свудаприсутан, јер није луд да га ограничи временом и простором (ипак будала слијепога погледа има), али то није била Августинова идеја. Он је проповедао Свеукупног Христа, који је Црква.        

Надовезао сам се на Јустина који је поменуо канонско право. Читао сам "О границама Цркве" раније.

пре 1 минут, Dragi рече

Okej, to je nešto drugo. To je "bauštela" za kanoničare, ne za mene :D

Зато сам канонски и објаснио. Као што верујемо у једног Бога Оца, Сина и Светога Духа, и једну Цркву, тако верујемо и у једно Крштење. 

Иначе, ја сам парох заједници у Палерму и једној код Рима, палермитанци су сви Италијани, али су различитих друштвених провенијенција. Дакле, нема образовани-необразовани. Има нешто што се деси код човека и одлучи да приступи ПЦ. Ја сам причислио неколико Италијана ПЦ, али никога нисам прекрстио. Јер је то забрањено. Било је скандалозно кад сам приио једну девојку кроз миропомазање, јер није била кризмана у КЦ, а ревнитељи из ове заједнице је после наговарали да се крсти (јер их збуњују ови бесмислени и неканонски поступци неких православних свештеника), иако сам је миропомазао и причестио! Наравно да се није крстила поново. Ја се паштим око ове теме јер ми ови агиорити збуњују паству. 

пре 3 минута, Жика рече

Читао сам "О границама Цркве" раније.

Из тога што си читао избачени су били "саблажњиви" моменти. Сада имаш људски превод. - Као кад је покојни еп. Саа Вуковић из Шмемановог Великог поста избацио поглавље о честом причешћивању - да се народ не би саблажњавао!12:smeha:

пре 18 минута, Zoran Đurović рече

Не да је био крштен, него је био ђакон у КЦ! Кад би католици зађаконили неког ко није крштен? Па тога нема ни у Црној Гори!

Аво, дираш у несумњиву канонску јурисдикцију крштенијех и антикршћанских Црногораца да крштавају и ђе чули и ђе не чули:)

пре 36 минута, Zoran Đurović рече

Иронија уме да буде израз не духовитости него садизма... :dedica:

Ако си помислио да сам оно написао иронично, погрешио си. 
Ја заиста мислим да си ти у праву и да сам ја погрешио.
Не знам ... како да ти то напишем, а да ми верујеш.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Коментаришући Предлог закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који је јуче утврдила Влада Црне Горе, протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор цетињске Богословије, рекао је за „Вијести“ да су о том законском рјешењу упознати из медија и да никаквог припремног дијалога није било о ономе што је прије четири године препознато као лоше од свих вјерских заједница и Венецијанске комисије.

– Да ли има смисла да се тога играмо и да Црква доказује да је постала власник нечега послије 1918? Полази се од погрешне претпоставке да је држава прије 1918. држала у власништву црквену имовину што није тачно и не постоји ниједан релевантан доказ. Питам људе из Владе да ли они имају доказ да је и прије 1918. држава била власник? – казао је отац Гојко Перовић.
      Он подсјећа да су два судска процеса, за цркве на Крушевцу и Ћипуру, доказала да објекти грађени у вријеме Краљевине Црне Горе не припадају држави него вјерској заједници.
      – Има ли смисла трошити енергију и полет и државе и цркве да доказујемо да су 2 и 2 – 4. Полазећи од једне такве неозбиљне и површне претпоставке улазимо у један галиматијас који ће нам само одузети вријеме и енергију умјесто да стварамо секуларно друштво у коме се зна шта коме припада  – поручио је отац Гојко Перовић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Ромејац,
      Несрпска већина против обнове цркве у Гусињу
      Обнову светиње у овој варошици на крајњем северу Црне Горе покушавају да спрече Албанци, који су пре неки дан сломили крст и бацили га у поток

Подгорица – Они који су пре једног века палили и рушили православну светињу у Гусињу сада поново разним претњама и скрнављењем обновљених темеља покушавају спречити изградњу цркве Светог Василија Острошког Чудотворца.
      Обнову светиње у овој варошици на крајњем северу Црне Горе покушавају спречити Албанци, који су пре неки дан сломили крст и бацили га у поток. Крст се налазио на обновљеним темељима некадашње и будуће богомоље Светог Василија Острошког у месту Мартиновићи.
      Према попису из 2011. године у Гусињу, Црногораца и Срба има око шест одсто, а остало су Албанци, Муслимани и Бошњаци, од око 1.700 становника колико укупно овде живи.
      „Ово је још један атак неправославног становништва у Црној Гори на српске  светиње. Овога пута су у Мартиновићима оскрнавили крст са обновљених темеља. Скинули су га, сломили и бацили у поток у ноћи између понедељка и уторка, када су верници и приметили шта се десило”, саопштио је парох горњополимски и андријевички Бојан Радуновић који је цео случај одмах пријавио полицији.
      Полиција је по пријави изашла на лице места, извршила увиђај и очекује се њено саопштење. За сада нико из полиције не жели на ову тему да комуницира са новинарима, али ни о другим случајевима и бројним ранијим провокацијама на верској и националној основи у овом крају.
      У Митрополији црногорско-приморској су нам рекли да очекује „одлучну реакцију државе, која би морала да се обрачуна са људима који шире верску и националну мржњу без обзира из ког националног ентитета потичу”.

Православци, којих је у Гусињу сада веома мало, рекли су нам да је службеник Комуналне полиције у Општини Гусиње Бујар Хасанђекај веома ружним и неприкладним речима вређао православно свештенство, вернике и српске светиње.
      „Позивам на мир и суздржаност наше комшије Албанце, али и наше вернике и све православце којима тешко падају провокације којима смо изложени”, поручује свештеник Радуновић.
      Бољи познаваоци прилика о овом делу Црне Горе где живе већински Албанци, тврде да је на овакво понашање неправославних комшија инспирацију дао некадашњи председник Албаније Саљи Бериша. Он је рекао да „представници Српске православне цркве и екстремистичке групе провоцирају мештане и обнављају цркву” и затражио од државе Црне Горе да то хитно спречи.
      Мештани Албанци су покушали да црквену имовину прогласе сопственом својином, али су надлежни судови правоснажно пресудили да је „стварни власник” црква, то јест да је реч о црквеној земљи.                                                                                    
      Црква срушена 1941. године
      У црквеним књигама записано је да су цркву 1941. године порушили мештани албанске националности, међу којима су били Тахир Балидемај и Рам Монов.
      „Године 1902, митрополит Митрофан Бан својим писмом бр. 550 од 3. априла налаже свештенику гусињском Ђорђу Шекуларцу да огради место за цркву и гробље у Мартиновићима. Године 1928. почела је градња Храма Св. Василија Острошког Чудотворца у Мартиновићима, од камена... Завршена је тек десет година касније”, сведоче хронике.
      Црква је освештана 1938, а две године касније свештеник Ђорђе Шекуларац пише у годишњем извештају архијерејском намесништву андријевичком да у „Мартиновићима живи 73 мушке и 52 женске особе који су православни Срби”.
      „Године 1941, црква је срушена и остало је само метар висине зида у читавој основи. Међу рушитељима је био и Тахир Балидемај и Рам Монов, који се попео на цркву и бацио звоно”, сведоче списи.
      „Након Другог светског рата земљиште на коме је црквиште и гробље користио је или га издавао уз накнаду члан црквеног одбора Рашко Поповић.”

http://www.politika.rs/scc/clanak/429628/Nesrpska-vecina-protiv-obnove-crkve-u-Gusinju
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Зашто треба уклонити владику Максима?

Због велеиздаје; а после ниједан владика да ми изађе на очи и да каже: Нисмо мислили да је ситуација тако озбиљна. Црква има разноразне чланове са различитим даровима од истог Духа, а мени припаде пророчки. Дуги низ година сам говорио унапред шта ће се десити (артемити, Никодим Равноземљаш итд.), а то су многи отписивали на глупост, на немогуће и сл. и са смешком, а често и са ругањем, испратили. На жалост наших протестаната, који веле да се пророштва после записују, ова моја су била сва унапред записана, а постоје и протоколарна писам која сам упутио. Томе је сведок форум Поуке. Свако може да провери, иако мора да марљиво копа.
      Пророк није неко ко само говори о будућем, него на основу садашњег упозорава. Тако имамо Јону који се разочара што Господ не затре Ниниву. Увек сам упозоравао, а са радошћу прихватао оне који су се враћали са кривог пута. Но, у овом конкретном случају, ми немамо покајника.
      Јустин, заточеник и изолован, са којим као да делим судбину, је вапио: Свети Сава распет пред Патријаршијом! Исто је и данас. Зар то, господо владике, у свили и кадифи, не видите? – Наравно да не стављам све владике у исти кош. Лепа јела, удобни кревети, возила, ласкавци су успели да вас ослепе? Није вас срамота да узмете у уста име Саве који је крварио ноге по камењу? Лагао Доментијан? Није. Него немате вере и образа. Тргујете са Савом и користите га за ваше бесмислене и овоземаљске циљеве! Имате човека који је назвао Саву бандитом (неканонски задобио аутокефалију за државу, sic!) и изједначио његов рад са садашњом ситуацијом у Украјини!
      Максим, не само да је похулио на Саву, и на тој хули истрајавао, него је и нашу аутокефалију стављао под знаке навода, како је политика Фанара, тј. њихов правопис тако налаже, јер тиме означавају да су те аутокефалије кобајаги, тобожње, лажне, и да је цариградски патријарх Глава свим недопуњеним патријарсима. Пентархија је већ превазиђен пројекат, али користан да се свим аутокефалним црквама одузме аутокефалија. За сада не могу да негирају статус старих патријаршија, иако немају одговор на питање шта са Римом?, али хоће да све остале цркве подчине себи по моделу Украјине. Ви сте кобајаги аутокефални, а то значи само донекле аутономни, а Патријарху Иринеју (ја сам аутор који је написао сигурно највише апологија у корист српског Патријарха Иринеја) је глава Вартоломеј! Иринеј је незрео. Како је пак „аутокефалија“, на чему инсистира Максим са својим менторима из Фанара, дата држави, а не Цркви, онда та „аутономија“ важи само за границе одређених држава, а све што је у иностранству, тј. у „варварским земљама“, припада Фанару.
      Да ли је Максим узео паре од Ције или Фанара и колико, ја то не могу да кажем. Не бих улазио у то да ли је плаћен или добровољни сарадник, али је несумњиво у тој причи. Интерес Ције је да има једног преговарача, а не 20. То је много лакше да се исконтролише. Још када се зна да је тај један у Истамбулу, где ни Ердоган не зна да ли ће се ујутро пробудити, све постаје једноставније. Ако би им пало на памет да се нешто узјогуне, Американци могу да издају наређење да сви нестану у току ноћи, као што се скоро десило са саудитским новинаром.

Прича није наивна, јер иако Максима не би следила епархија у одвајању од СПЦ, ипак може да нам направи проблем са преформулисањем статуса у САД, па да плаћамо милионе на адвокате да би се ствар вратила у нормалу. Ако би, у најгорој варијанти, Максим успео да потчини дијаспору Фанару, онда бисмо ми, Срби, најмање за век изумрли. Јер срце Србије је тренутно у дијаспори. Изгубиће се језик, родитељи ће помрети, деца ће пре да иду у Париз него у Доњи Милановац. Живе паре неће пристизати као сада. Не могу да разумем како неко не види да је ово самоубиство?!
      Не бих се задржавао на друге „врлине“ веселог Максима, као што је патолошко лагање, што смо црно на бело већ доказали. Кад неко има ђон уместо образа, онда је све могуће. Ако ви на Сабору затражите од њега да изјави како је Лепа Брена створила свет, он ће то потписати. Такав му је морал. Не разумем Амфилохија који га хвали да није хомосексуалац (као да је то похвала), и каже да је „моралан“. Ако је моралан једнако и бити лажов, онда ок. Потписујем. Али, велим ти, Владико, да као што си много пута погрешио, и то накнадно увидео, а ја ти на време скретао пажњу, тако је и сада. Фанариоти су сада узели да врше притисак на СПЦ око Македоније, и тајминг је промишљен, јер су то лукави бизантинци, па да СПЦ не изда неко јаче саопштење, али сте ви следећи за одстрел. Зато је неморално ваше штићење Максима. Та клановска политика ће нас уништити, али ви као да се над тиме нисте извили. Да не помињем владику Атанасија који се претворио у ћутолога. Као да је кастриран. 
      Ја се ни најмање не руководим оном: Рекох и спасих душу своју! Не. Мене не интересује моја судбина, јер је имам код Господа. Мене интересује опште наше добро, и слободно могу да станем иза своје речи. Сада су неки узели да спинују и кажу како већина владика нису хтели да дође Вучић. А он дође са хартијама. И онда шуш! Неморал вас је убио. Зато немате храбрости да обријете Максима. Срам да вас буде! Скинусте за бесмислице Јована нишког, Георгија канадског, Филарета... Туга ме обузима и плачем над оним што радите и не радите. Јустин Ћелијски је плакао свакодневно иако није знао ни пола овога што ја знам и читам. Угојили сте се, господо, од сала не можете да мислите.       
      Ја сам фанарски клирик. Нама су забранили да било шта на ове теме пишемо или чак причамо. Имам акт. Звали су ме на одговорност већ 3 пута. Максим ме је пријавио 2 пута патријарху Вартоломеју. Ја сам по цену рашчињења узео да заступам позицију СПЦ. Иоле нормална особа зна шта то значи. Зато сада сваког владику понаособ прозивам. Са чиме ћеш Ти пред Саву? У Риму је проплакала икона св. Саве кад сам ја дошао. Забележено у штампи. Да ли од радости или туге?
      Ако се не слажете са промоцијом Источног Папе и стварања једне New Age црквене структуре, склоните Максима. Ако га не пипнете, онда Патријарх Иринеј да прави сваки пут 3 метаније до земље и љуби папучу Вартоломеју! Склањањем Максима послала би се снажна порука Фанару да не могу да се мешају у послове других Цркава и да било каква њихова акција око наших цркава неће бити поздрављена. Такође би се послала јасна порука Руској Цркви да делимо њихов став поводом Украјине, као и да смо дубоко захвални на свим жртвама које је руски народ поднео ради нас током векова. Захвалност на речима не треба никоме, него на делима.

Свештеник Зоран Ђуровић
      Рим, 16. мај 2019

View full Странице
  • Create New...