Jump to content
Guest свештеник Иван

Верници питају атеисте

Rate this topic

Recommended Posts

пре 6 часа, Avocado рече

Abiogenezom i evolucijom.

(ako ces da insistiras na takvim pitanjima dobices ovakve odgovore)

Vrtimo se u krug. U svakom slucaju hvala ti na odgovorima i strpljenju.

пре 9 часа, Avocado рече

Svasta ili nista, zavisno od pojedinacnog ateiste.

U principu se tako može reći i za svakog teistu u smislu da svaki teista veruje u okviru svojih shvatanja i na svoj način, često drugačije od ostalih a u tom slučaju ova tema ne bi imala smisao jer bi se sve svelo samo na prosto samodeklarisanje.

Drugo pitanje koje sam postavio jeste u dobroj meri pitanje za pojedinca ali prvo pitanje "Teisti povezuju postojanje čoveka sa Bogom i veruju u pretpostavljam duh/energiju čoveka a šta su čovek i život za ateistu?" je prilično uopšteno i ako pojam ateiste postoji, trebalo bi da postoji i neki odgovor na ovo pitanje. :)

Možemo mi ateizam gledati strogo kao "odgovor na jedno konkretno pitanje" ali u tom slučaju ateizam ništa ne znači niti ima bilo kakav smisao isto kao što bi bilo sa nekim naučnim ateistom koji bi na dokaze koje iznese NASA o tome da je Zemlja okrugla, odgovorio sa "nije", bez ikakvih dodatnih pojašnjenja ili ponude konkretnog drugačijeg gledišta.

пре 8 часа, Карфиолац рече

U principu se tako može reći i za svakog teistu u smislu da svaki teista veruje u okviru svojih shvatanja i na svoj način, često drugačije od ostalih 

Moze. 

Цитат

a u tom slučaju ova tema ne bi imala smisao jer bi se sve svelo samo na prosto samodeklarisanje.

:stadaradim:

Цитат

Drugo pitanje koje sam postavio jeste u dobroj meri pitanje za pojedinca ali prvo pitanje "Teisti povezuju postojanje čoveka sa Bogom i veruju u pretpostavljam duh/energiju čoveka a šta su čovek i život za ateistu?" je prilično uopšteno i ako pojam ateiste postoji, trebalo bi da postoji i neki odgovor na ovo pitanje. :)

Ne bi. Ja bih ti odgovorio za sebe ali ne razumem najbolje pitanje.

Цитат

Možemo mi ateizam gledati strogo kao "odgovor na jedno konkretno pitanje" ali u tom slučaju ateizam ništa ne znači niti ima bilo kakav smisao isto kao što bi bilo sa nekim naučnim ateistom koji bi na dokaze koje iznese NASA o tome da je Zemlja okrugla, odgovorio sa "nije", bez ikakvih dodatnih pojašnjenja ili ponude konkretnog drugačijeg gledišta.

Atezam znaci to sto znaci. Pojedini ateisti imaju razlicite razloge zasto ne veruju u Boga.

On 22.6.2018. at 15:20, Avocado рече

Ma jok... za početak, verovatnije je da je samorepliciranje krenulo pre prve ćelije tj. da prvi samoreplicirajući RNK nije imao ni neki proto-ćelijski zid.

PBS Eons? :)

пре 18 часа, Avocado рече

Gledam ali nisam siguran da li sam tu to saznao... ne bih rekao...

Ja sam bas o tome kod njih gledao. Tri kanala (pbs space time, pbs eons i "its ok to be smart") su napravili trojni serijal na temu "potraga za izvorom zivota"

пре 1 сат, Broken рече

Imao bih jedno pitanje za ateiste. Ima li neka knjiga popularna medju ateistima, kao neka ateisticka biblija?

Citam sad Zabluda o bogu od Dawkinsa. Nisam nesto odusevljen, bar za sad. :D

Nema.

1 hour ago, Биљана рече

Zašto ne vjerujete u Boga? Zbog nedostatka dokaza o njegovom postojanju, or what!? :) 

Pre bih to formulisao kao zbog "nedostatka dobrih razloga"... što je malo šire od nedostatka materijalnih dokaza... npr. ni filozofski argumenti mi nisu ubedljivi...

пре 28 минута, Avocado рече

Pre bih to formulisao kao zbog "nedostatka dobrih razloga"... što je malo šire od nedostatka materijalnih dokaza... npr. ni filozofski argumenti mi nisu ubedljivi...

Ok, a pazi ovako, za postojanje nekog Pere Perića u telefonskom imeniku nema ama baš nikakvih dokaza, a ipak stoji njegovo i ime i prezime i broj telefona i ako bi sad uzeli da ga nazovemo, sigurna sam da bi nam se Pero javio :) 
Zašto je tako teško vjerovati u Boga, vjerovati tek tako, bez dokaza (bilo kakvih), a u Peru iz telefonskog imenika nije? :)

пре 53 минута, Биљана рече

Zašto je tako teško vjerovati u Boga, vjerovati tek tako, bez dokaza (bilo kakvih), a u Peru iz telefonskog imenika nije? :)

Zato sto Pera ne tvrdi da je izvor tvohg zivota i svakog koga volis, ne izvrce svu "logiku" socijalnog ponasanja ("ljubite neprijatelje") i svake drustvene strukture ("najveci neka bude najmanji i sluzi svima") naopako itd. itd

1 hour ago, Биљана рече

Ok, a pazi ovako, za postojanje nekog Pere Perića u telefonskom imeniku nema ama baš nikakvih dokaza, a ipak stoji njegovo i ime i prezime i broj telefona i ako bi sad uzeli da ga nazovemo, sigurna sam da bi nam se Pero javio :) 

Prvi razlog: zato što podatke o Peri iz imenika možemo da proverimo... kao što i sama navodiš, ako nazovemo Peru verovatno bi nam se javio ako su podaci tačni i ažurni. Dakle, postoje materijalni dokazi u prilog Perinog postojanja, samo ih ti i ja još uvek nismo proverili ali ako poželimo, to možemo nedvosmisleno da utvrdimo. To isto ne možemo u odnosu na Boga.

Drugi razlog: da parafraziram Hičensa - za izvanredne tvrdnje su potrebni izvanredni dokazi. Tvrdnja da postoji neki Pera Perić i ima taj i taj broj telefona je prilično banalna tvrdnja i nemam ni razloga da ti ne poverujem u takvu tvrdnju.... ali ako recimo izneseš tvrdnju da je taj Pera Perić 10 puta uzastopno dobio na lotou, to je već prilično neverovatna tvrdnja u koju ti niko osim lakovernih neće poverovati bez ozbiljnih dokaza... a posebno ti neće poverovati bez dokaza ako treba da se "investiraju" u tu priču, npr. ako im tražiš da obožavaju i slede Peru Perića jer će im on jednog dana dati nešto lepo ako ga obožavaju i slede.

Nije uopšte teško verovati u Boga bez ikakvih dokaza... niti mislim da je to nešto loše... samo ja ne vidim nikakav razlog zašto bih verovao u to...