Jump to content
  • Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Архимандрит Стефан (Вучковић), игуман манастира Велика Ремета на Фрушкој Гори, био је 20. октобра 2020. године гост духовне трибине у Вазнесењском храму у центру Београда, где се са благословом старешине цркве, протојереја Арсенија Арсенијевића, пуних 17 година приређују оваква сабрања.

Звучни запис предавања

Овога пута отац Стефан је говорио на тему “Апостоли у времену и простору“, а драгог госта је у име старешине и управе храма поздравио и најавио ђакон мр Бошко Савић.

Извор: Радио Светигора
    • Од grigorije22,
      – Зашто се ми бојимо да будемо обични људи са нормалним људским особинама и тражимо у свему редом некакав духовни смисао ? – Лакше је односити се према свему тако. Ствар је у томе да наша духовна литература понекад са нама збија лошу шалу. Ипак, све ове текстове писали су монаси и за монахе. А монаси древности и средњег века писали су такве књиге у којима се одражавају њихове духовне вежбе: њихов ниво и та црквеност, манастирског контекста, у којој су они живели. То није увек прикладно не само лаицима, но чак и монасима нашег времена, јер често ми немамо појма шта су биле ове духовне вежбе. Ето, Јован Лествичник пише о смирењу. Читамо са усхићењем и заносом, али дајући том схватању своје значење може бити погрешно, нетачно, опасно. А потом следи жалба: Лествичник уводи у депресију. Лествичник нема никакве везе с тим. Он је писао своју књигу имајући у виду конкретне људе, своје савременике – синајске монахе. Њему није ни на памет пало да ће његову књигу почети читати лаици, нарочито жене са децом у наручју или чак световни свештеници. Ми не водимо рачуна о тако очигледним стварима и зато сами себе мучимо.

• Од Поуке.орг - инфо,
      Гост Радио-Беседе био је архимандрит Михаило Биковић, игуман манастира Јовање, код Ваљева. Отац Михаило је говорио о свом монашком путу и о манастиру у којем је игуман, о улози Цркве Божје у очувању породице и традиционалних вредности, као и о свом учешћу на Међународној конференцији монаштва и духовништва у Москви, одржаној 2020. године.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У уторак, 22. септембра 2020. године, у порти храма Ваведења Пресвете Богородице у Врбасу, архимандрит Михаило Биковић, игуман манастира Јовања, одржао је предавање на тему „Мој живот у Цркви”.

Звучни запис предавања

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од JESSY,
      Један крај, један почетак
      Драги пријатељи, желим вам све најбоље!
      Данас је важна прекретница у мом животу.
      Нешто врло важно се ближи крају.
      И почиње нешто ново.
      Данас, 24.08.2020, поднео сам Светој Атинској Архиепископији молбу за моју оставку из редова клира и поново постао обичан грађанин овог света. Сада сам "једноставан" Андреи Конанос.
      Много је разлога за мој одлазак клира и нећу их данас овде анализирати. Овим постом желим да учиним само две ствари: а) да вас обавестим о овој промени у мом животу; б) објасним како ћу поступити од сада. И само то.
      Након 20 година службе, данас скидам своју свештеничку одећу. Али ни у ком случају је не „бацам“ с презиром и гађењем!
      Пољубим је и захвалан сам јој на чињеници да ми је две деценије пружала прилику да осетим целу планету Земљу као "домовину", да доживим невероватне тренутке Божјег присуства у свом животу и да упознам дивне људе из свих крајева света.
      А сада настављам.
      Ја напуштам редове свештенства. Али моје срце, моја суштина и моје унутрашње „језгро“ остају с вама, остају непоколебљиви. Никада се неће променити, мада ће сада и моја слика и изглед бити другачији.
      Љубав и Божја Истина и даље ће ме привлачити увек попут кисеоника и светлости.
      Наставићу да служим и волим све које сретнем. Писаћу, говорити и помагати својим слабим силама колико год могу.
      Са свом својом искреношћу , али сада са већом отвореношћу, ширином и слободом.
      Мој глас  ће се и даље чути и у вашој тузи и радости.
      Предамном се отвара ново поглавље живота, а ја ћу бити сретан што ћу бити са вама, путницима у овом поглављу.
      Не знам да ли ћу живети сутра. Такође не знам колико више могу да причам, пишем и комуницирам са вама.
      Али сигурно знам да, без обзира колико „сутра“ ће ми Бог дати - месеце, године или деценије - волео бих да буду искрени и истинити.
      Не могу вам представити ниједну своју светост или своје велике врлине, осим истине и искрености мог срца.
      Управо та свест ми даје радост и снагу да кренем напред, осећајући Бога и Његову љубав.
      Могу разговарати сатима о свему томе, али не желим да вас умарам. Довољно за данас.
      Видећемо се поново
      Хвала на свему, Андреи Конанос
  • Креирај ново...