Jump to content
  1. даисправитсја

даисправитсја

2. Nebojš.a

Nebojš.a

3. Lady Godiva

Lady Godiva

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Сличан садржај

• Од LeptirPlavi,
      Braćo i sestre,

Ima li ko informacija o ovim monasima:
      MONAH AMVROSIJE I VUČICA ALFA SU RAZDVOJENI PRE 10 GODINA: Sada su se opet videli, ali se 1 stvar skroz PROMENILA
      WWW.ESPRESO.CO.RS Tadašnji Vladika Žički Hrizostom odlučio je da zbog bezbednosti vernika, koji obilaze manastir Kovilje, pitomu vučicu ukloni iz manastira. Tako je i bilo Отац Герасим: Да зрачимо а не да мрачимо • Радио ~ Светигора ~
      SVETIGORA.COM Игуман манастира Ђурђеви Ступови у Расу, јеромонах Герасим, говори за Радио Светигору о животу манастира, о духовној обнови оних који се у њега уграђују и  
    • Од JESSY,
      Vernici stalno dolaze i svakodnevno donose nove recepture, savetuju monahinje. One sve zapisuju i tako nastaje svojevrsna narodna riznica

Nekoliko kilometara od Gruže, kod sela Čestina nalazi se manastir Kamenac. Ovaj manastir poslednjih pet godina posećuje sve veći broj vernika. Od usta do usta pročulo se da njihovi melemi, tinkture i čajevi blagotvorno deluju i pomažu u izlečenju raznih bolesti.
      - Kada smo 2013. godine krenuli u Rusiju da obilazimo manastire nismo ni slutili da ćemo tamo otkriti čime treba da se bavimo i pomažemo vernicima. U manastiru gde se nalaze mošti svete Matrone u Moskvi, put nam se sam otvorio. Sveta Matrona je bila veliki čudotvorac, prišli smo i pomolili se i ja sam tražila blagoslov da mi ona pomogne da odlučim čime treba da se bavimo. Svi su dobili po buket hrizantema, a kada sam se ja okrenula dobila sam veliki buket lekovitog bilja. Shvatila sam da je to znak. Tada smo počeli ozbiljnije da se bavimo spravljanjem preparata - priča monahinja Hristina i nastavlja: - Volela sam da se bavim lekovitim biljem odmalena - sestra mi je biolog, moja baka je pravila melem protiv opekotina koji je naša porodična tradicija.
      U početku su u manastiru Kamenac počeli da prave meleme za lice i ruke, kao i onaj od gaveza. Vremenom, nastala je čitava paleta proizvoda.

U manastiru su pronašli dragocene drevne recepture i ljudi su brzo počeli da se vraćaju sa rezultatima. Javio im se i čovek koji pravi tinkturu od pečuraka reiši i čage i ponudio im je, kako kažu, sjajnu recepturu koju su nazvali Čistač.
      - Sad te gljive nabavljamo iz Rusije. Isto tako, dobili smo divni recept za rakiju od maline koja pomaže kod cisti i mioma. Ako se redovno uzima, stvarno pomaže. Sadimo i peruansku jagodu čiji je unutrašnji deo veoma lekovit. Dokazano je da je 40 bobica ove jagode svako jutro blagotvorno za one koji imaju problem sa tumorom na debelom crevu - priča naša sagovornica.
      Vernici stalno dolaze u manastir i svakodnevno donose nove recepture, savetuju monahinje… One sve zapisuju i tako nastaje svojevrsna narodna riznica.

.    

• Од Драгана Милошевић,
      Grupa humanih ljudi iz Negotina u saradnji sa ovdašnjim Kolom srpskih sestara i Crkvenom opštinom Negotin organizovala je humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za štićenice Manastira Sveta Petka Izvorska kod Paraćina.

U akciju su se uključile i lokalne samouprave iz Negotina, Kladova i Majdanpeka, članovi Moto kluba Fri rajder 17 iz Prahova, na desetine pojedinaca, ali i skoro 100 privrednih i trgovinskih objekata iz ove tri opštine.
      - Negotinci, Kladovljani i Majdanpečani su pokazali da su humani i velikog srca pa su se i odazvali apelu da pomognemo i prikupimo neophodne potrepštine za 90 štićenica sa smetnjama u razvoju o kojima brine 10 monahinja Manastira Sveta Petka u Izvoru kod Paraćina. Napunili smo njihovim donacijama kamion od pet tona konzerviranom hranom, zejtinom, brašnom, šećerom, voćem, povrćem, garderobom, pelenama za odrasle, sredstvima za higijenu i svime što će monahinjama olakšati brinu o tim ženama – kaže Saša Mihajlović, uz Danila Petrovića i Ivana Ristića, inicijator ove humanitarne akcije.

Ovi humani Negotinci su zajedno sa predstavnicama Kola srpskih sestara, sveštenicima Rankom Jovićem, protojerejom-stavroforom i Marjanom Krečuljem, jerejem, kao i prahovskim bajkerima, na Svetog Luku štićenicama i monahinjama uručili prikupljenu pomoć, a one su je dočekale otvorenog srca.
      - Monahinje sa tolikom požrtvovanošću i posvećenošću brinu o svojim štićenicama, da smo bili jako dirnuti, pa je ova akcija bila i najmanje što smo za njih mogli da učinimo – dodaje Mihajlović.
      Manastir Sveta Petka u Izvoru kod Paraćina  u kojem monahinje još od 1946. vode brigu o nemoćnima. One 24 časa dnevno vode konstantnu brigu o svojim štićenicama od kojih je skoro polovina nepokretnih, a da pritom nijedna žena nema dekubit.
      - Uspeli smo da vratimo osmeh bar na kratko svima u Manastiru, preneli smo im pozdrave iz Negotinske krajine, da znaju da nisu sami u svojoj borbi i dali obećanje da nećemo stati na ovome već ćemo pokušati da pokrenemo celu Srbiju da nam se priključi - rekao je Saša Mihajlović.
      HUMANI NEGOTINCI: Dobar odziv za akciju pomoći štićenicama Doma Manastira Svete Petke Izvorske
      WWW.NOVOSTI.RS GRUPA humanih ljudi iz Negotina u saradnji sa ovdašnjim Kolom srpskih sestara i Crkvenom opštinom Negotin organizovala je humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za štićenice Manastira...  
    • Од Danijela,
      Sanja Stankovic, pravoslavni psiholog i osnivac stranice http://www.imanade.org/ pokrenula je i youtube kanal pa izvolite zapratiti
      https://www.youtube.com/channel/UCxuIYbBmKbmvVy6hcZgrbXw

• Од Trifke,
      https://100posto.hr/news/u-hrvatskoj-se-dogodilo-cudo-ravno-onim-biblijskim-bozanic-je-rekao-kako-ljubitelji-ndh-ne-mogu-biti-krscani-jos-uvijek-smo-u-soku?fbclid=IwAR2mTOdKho_qG7ZkLo9m2Bw2hHSwYQBtvawQYPpUr7kIdVhFhcSXFmZBTyQ

Napokon malo dobrih vijesti s Kaptola. U aktivno obilježavanje Dana sjećanja na holokaust ove se godina uključila i hrvatska katolička crkva. U četvrtak je preko južnog tornja zagrebačke katedrale spušten ogroman natpis na hrvatskom i hebrejskom, dugačak 50, a širok 8 metara na kojem uz natpis Dan sjećanja na žrtve holokausta stoje i riječi iz Knjige proroka Izaije (56,5).
      “Podići ću im u kući svojoj i među svojim zidovima spomenik i ime… dat ću im vječno ime koje neće biti iskorijenjeno."
      'Pročišćenje istinom'
      Prošle su 74 godine od završetka Drugog svjetskog rata, no ovakav iskorak katoličke crkve povijest ne pamti. Dodatno je hrvatsku javnost zabezeknuo (u pozitivnom smislu) i presedanski istup zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića. U govoru povodom obilježavanja Dana sjećanja na holokaust koje je u četvrtak organizirala katolička crkva, Bozanić je po prvi puta jasno osudio ustaške zločine i ogradio se od veličanja ustaštva. Štoviše, kazao je da veličanje NDH nije kršćanski. U govoru je jasno istaknuo Jasenovac kao jedno od 'stratišta nevinih ljudi' te kazao kako moramo biti 'svjesni snage zla', a osvrnuo se i na potomke počinitelja zločina NDH kojima, kaže, treba 'pročišćenje istinom'.
      “Ne možemo isključiti iz ovoga spomena ni djecu i unučad počinitelja, čiji su životi obilježeni zločinima otaca i djedova, te im je potrebno pročišćenje istinom. Na tome je tragu neprihvatljivo dopustiti da se danas ponovno budi bilo koji oblik antisemitizma. Nama kršćanima sasvim je jasno – kako je rekao i papa Franjo – da kršćanin ne može biti antisemit. Kršćanstvo i bilo koji oblik mržnje prema čovjeku i drugom narodu, jedno drugo isključuju”, kazao je u svom za promjenu dirljivom i na neki način povijesnom govoru.
      Ovakav zaokret u katoličkoj crkvi koja je još jesenas odobravala svetu misu zadušnicu za '35 hrvatskih mučenika, visokih časnika, generala i pukovnika Hrvatske vojske NDH' među kojima ima i odgovornih za velike pokolje nehrvatskog stanovništva tijekom Drugog svjetskog rata, još nije zabilježen. Znakovito, lani nije bilo ni tradicionalne mise zadušnice za poglavnika Antu Pavelića povodom godišnjice njegove smrti 28. prosinca.
      Izgleda da je vhuška domaćeg klera ozbiljno shvatila znakove nezadovoljstva takvim ponašanjem koji su dolazili iz Vatikana i govorkanja da zbog toga papa Franjo razmišlja da ih smijeni pa su promijenili ponašanje. Neka samo tako nastave, bilo je i vrijeme.
      Na stranici gde se nalazi ovaj tekst ima jos nekih zanimljivih stvari. 
  • Креирај ново...