Jump to content

Јеромонах Петар и монах Теофило из туманске обитељи по благослову игумана редовно свирају гитаре

Оцени ову тему

Препоручена порука

Са интернет портала headliner.rs доносимо видео запис на коме јеромонах Петар и монах Теофило из туманске обитељи изводе њихову верзију "Wasting Love":

View full Странице

Подели на овим сајтовима

Komentar:

vatri89
Мене су лично много нервирали металци иако сам био као члан СПЦ и био назваћу то "национално освјештен". Слушао сам по друштвеној инерцији турбо фолк. Временом сам кренуо редовно на Литургије, кренуо се Причешћивати и не размишљајући пуно о поменутима сматрао сам их на неки начин за антихристе док сам којекакве (сујетене) "бабе" што пјевају турбо-фолк-црквене пјесме које немају грама живота у себи и које банализују хришћанство сматрао за побожне и узоре правог пута. Читао сам разне текстове дружио се са побожним људима и полако сам стицао слику православног учења. Истовремено сам читао свјетску класичну књижевност и мало поезију и испуњавао препоруке Цркве (молитва, пост, причешће). Временом сам упознао човјека са физичким потешкоћама пуног (вјероватно православне) радости и који је био активни уд Христовог тјела који је био рокер и слушао којекаве Бјесове, сатанисте и рокере. Мени тада и сада занимљива и позитивна личност. Дуго је требало да сварим његов поглед на свијет, али (укратко) резултат је да сад видим рок и Православље као врло блиске "културе". Рок кад се тумачи кроз умјетничко и православно гледиште, добија по мени предиван смисао и вриједност. По другој страни Православље сигурно да може без рока, али га мени лично рок текстови изузетно обогаћују и утврђују. Тренутно ми је то предивна синергија. Бјесови су ми постала омиљена група. Браћи-оцима са снимка желим да наставе путем Цара Давида који је исто свирао "гитару" и чији се текстови чују у цркви свакодневно и широм цијеле васељене. Сви умјетници-монаси нека мало и стварају јер то је божанска особина људи и то је начин да добри људи приђу Цркви и да сви ми боље упознамо Господа и његов умјетнички, стваралички Дух Свети. Фарисеји нека отпадају ако желе, а смирени, отвореног срца и ума ће да приђу кад осјете љубав, љепоту и вјечну радост Васкрслога Господа нашега!
Подели на овим сајтовима

Šta je ovo? Iron maiden 4 glas podoben? 

Nema tu kreacije uopšte. Ajd da su uradili kameni zapečatanu uz gitare ili gospodi vozzvah 6 glas pa da razumem....

Lep pokušaj ali je slabo i odsvirano i otpevano i snimljeno (audio)

Подели на овим сајтовима

Благо нама са оваквим калуђерима и верницима којима су црквене песме баналне а воле бјесове.

Подели на овим сајтовима

Нисам схватио ко је тврдио да су црквене песме баналне??

А са друге стране није ми јасно зашто су неки људи готово саблажњени са овим што два монаха свирају гитару и певају световну песму? Или у најмању руку су у великом чуду. Па људи моји зар ви никад не радите ништа што није црквено, у строгом смислу? 

Знате испијање кафе је непотребно уживање. Као и слушање музике, било какве, и уживање у уметности, и гледање филмова, једење укусног десерта, читање лепе књиге, излазак на пиће, итд. итд. Ја сам у чуду да су светски људи, какви по интернету коментаришу, дошли до тога нивоа пустињачког отшелништва да им је постало саблажњиво што два монаха свирају гитару?

Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Августин рече

Благо нама са оваквим калуђерима и верницима којима су црквене песме баналне а воле бјесове.

Мишљења сам да су људи који воле рок и метал ђавоимани. Ко још нормалан може да слуша то драње? Тако ће се драти и у паклу. А и онај знак прстима, рогови и репић.. brrr

Зна се православни хришћанин да слуша само духовну музику, Два анђела шеташе и евентуално оне етно песме типа Заспо Јанко. Само је то на духовну корист.

Подели на овим сајтовима

Па ништа специјално, двојица калуђера дрљају по гитарама. У реду је коме се свиђа, а и коме се не свиђа, питање укуса.

Подели на овим сајтовима

Двојица  младића свирају у слободно време. С обзиром колике су гужве у Туману, чисто сумњам да свирају сваки дан.

Подели на овим сајтовима

@Драгана Милошевић Не верујем да они имају слободно време... то чак у манастирима не постоји.

Једноставно, мало су снимили за тај сајт, на неки начин и то је позитивна реклама за младе људе који ће на монахе да можда гледају и из једне друге перспективе

Подели на овим сајтовима

Већ смо имали прилику да слушамо на Youtube сјајну изведбу песме Црни лептир и др.владике Андреја.Видимо дасу људи одушевљени.Не разумем зашто би то био проблем,чак мислим да је то сјајно.Ако владика има музички таленат,зашто га не би показао онима који га и иначе слушају.Наравно,у већини случајева се у песмама пева о љубави између мушкараца и жене,и не мислим да је то проблем,може неко и ко је изабрао другачији начин живота,да презентује на леп начин све димензије живота уопште,.При томе не мислим на неке непримерене песме.Један је имао таленат за фудбал,па га је понекад демонстрирао,и људи су то коментарисали,и волели да виде.Мислим да то  изазива много бољи ефекат код људи него покушај да се  намеће монашки стил живота онима који живе у свету.

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, todor рече

Па ништа специјално, двојица калуђера дрљају по гитарама. У реду је коме се свиђа, а и коме се не свиђа, питање укуса.

И ја мислим да је тако али да се од тога прави нека идеологија и уметност смешно је.Нико није против тога да свирају и певају.Али мало је чудно.Шта би им рекао рециомо старац Јосиф исихаста или неки светогорац.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Како је лепо, величанствено и радосно, када знаш да је 56 - ог Епископа зетског и 41 - ог Митрополита црногорско - приморског, Високопреосвећеног Г. Јоаникија, као што је вековима и било, у Трон увео поглавар Српске Цркве. Некада је то био Архиепископ Жички (Пећки), а од 1346. године, Патријарх Српски. Овога пута такву велику част имао је Његова Светост Патријарх Српски Г. Порфирије.

И то управо на Цетињу, том скоро па шестовековном центру Српске Православне Цркве у Црној Гори. Све док је Српске Цркве и Цетињског Манастира на Цетињу, биће и Цетиња, јер је Цетиње и настало као имање Цетињског Манастира тј. као имање Српске Цркве. Поједине цетињске дириговане букаџије, тоталне незналице историје, често и некрштени људи, криминалне структуре, или пак страни и домаћи плаћеници који уопште немају никакве везе за правим Цетињем и Православном Црквом, поново су доживели тешки пораз. Велики део Цетиња ни у недељу а ни раније није био у друштву тих изманипулисаних или пак потплаћених људи који су по Бог зна који пут, противзаконито, антиуставно, безуспешно и на улици, покушали да узму образ црногорске престонице. Као и вековима раније, сви опаки и зли науми разбијали су се о освештане зидине Цетињског Манастира који је 1484. године основао српски феудалац из Зете, Иван Црнојевић. Као знамење српске царске империје Светих Немањића, Црнојевићи су оставили и грб Немањића на Олтару Цетињског Манастира. Тај свети немањићки грб и дан данас краси Олтар манастирског храма цетињске светиње. О томе је врло јасно и недвосмислено у својој "Историји Црне Горе' писао Митрополит црногорски, приморски и скендеријски, и стриц Његошев, свети Петар Цетињски. Да се зна чији је био и остао тај духовни бисер Црне Горе и српског народа. Победило је дакле поново Свето Цетиње. Оно Цетиње које је верно аманетима светих предака. Оно Цетиње чија историја и памет не почињу у Брозовом Јајцу нити у Кумровцу. Оно Цетиње које зна своју величанствену историју и које се држи своје Свете Српске Православне Цркве, своје светосавске и светопетровске традиције, светолазаревског и светопетровског Косовског Завета, свог немањићког духовног континуитета и своје велике цетињске светиње.
    • Од JESSY,
      У сећање на Петра Мамонова
      Јеромонах Козма (Афанасјев)
      Данас је Петру Мамонову 40 дана. Свог друга се сећа сабрат Донског манастира у Москви, јеромонах Козма (Афанасјев) за којег је сам Петар Николајевич једном рекао да од Бога има послушање да духовно руководи музичарима и зависницима. Како то изгледа?
      Још тада је било јасно да се овај човек мора окренути Христу

Петар Мамонов у улози оца Анатолија. Сцена из филма „Острво“    
      С Петром сам се упознао крајем 1980-их година на снимању филма „Такси-блуз“. Био је то дебитантски филм режисера Павла Лунгина. И ја сам тада у њему сниман у масовној сцени. Али то је било овлашно познанство.
      Ускоро сам 1990. године отишао у манастир. Молио сам се за Петра. Запамтио сам га као човека који тражи истину. Поред свег његовог младалачког панк наступа он је увек био врло дубок човек. Жудно је читао Достојевског, Толстоја и Гогоља. Тражио је Истину, био је гладан Истине. Још тада је било јасно да се овај човек мора окренути Христу.
      Имао је друга Жењу Казанцева који је касније умро. Био је познати гитариста. Петар га је сматрао најбољим басистом у земљи. Жења је први из њиховог друштва почео да води црквени живот. И касније су сатима, понекад и по читаве ноћи седели у кухињи и разговарали. Петар је стекао праву веру, црквеност. Постао је врло ревностан хришћанин. Давао је много прилога за храмове. Десетину је сигурно давао.

• Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поводом посете Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија Епархији зворничко-тузланској и Граду Добоју, дао је изјаву Телевизији Храм, Архиепископије београдско-карловачке. 
      Повезане вести:
      Добој и Српска шире руке патријарху Порфирију - мурал са ликом Патријарха српског
      Епископ Фотије: У име Господње
      Најава: Патријарх Порфирије у посети Епархији зворничко-тузланској
      Долазак нашег Патријарха Порфирија у Епархију зворничко-тузланску и Град Добој је велики догађај за нас, Православне србе наше Епархије и читаве Републике Српске, истакао је Епископ зворничко-тузлански, и додао: Када долази наш патријарх, он је духовни отац нашега народа, долази да нас поучи, долази да нас обиђе, долази да нас види, и то је увек једна духовна смотра да покажемо шта смо учинили и шта требамо да чинимо, којим путем да идемо. Радујемо се сусрету са њим, то је прилика да кренемо новим путем, да кренемо са новим снагама у заједништву и благослову, нагласио је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у изјави за Телевизију Храм, а поводом посете првојерарха наше помесне Цркве Епархији зворничко-тузланској и Граду Добоју. 

Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Годишње признање Друштва новинара Војводине за 2020. годину за праћење пољопривреде и живота на селу „Др Петар Дрезгић” додељено је Миланки Воргић. Иако у пензији, Миланка се од 2011. године редовно оглашава у емисијама Радио-Беседе „Наши у свету” и „Пчеле и мед”. О пчеларству као инспирацији у новинарском позиву, свом раду и наградама током радног века, Миланка Воргић је говорила у Јутарњем програму Радио-Беседе.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг инфо,
      АВА РИМСКИ ПОСТАО ДУХОВНИК БОГОРОДИЧИНЕ ЦРКВЕ РУЖИЦА НА КАЛЕМЕГДАНУ! Драги пријатељи, од јуче, 15. августа, године Господње 2021, постављен сам актом Патријарховим сабратом и духовником у цркви Ружици и капели свете Петке на Калемегдану. Такође сам постављен и у Информативну службу СПЦ. Перипетије које су биле ових месеци су разлог мог ретког појављивања на ФБ и ЈТ. Наставићемо и овде дружење, а моћи ћете од 1. да ме четвртком видите у Ружици уживо. Неки су помислили да их игноришем јер ме није било, а и кад сам се на кратко појављивао то је било у стилу Сфингиних енигми:))) – Но, свако ко зна крокодиле међ' којима морам да пливам, разуме ове разлоге. Многи ће се овоме обрадовати и учествовати у Авиној радости, а многи ће – као нпр. Родољуб Лазић – бити огорчени. Овај гест не значи само неки Авин успех, него је и велики знак да се прозори у СПЦ отварају да уђе мало промаје. Напомињем да мој пријем за Архиепископију не значи да сам in toto прихваћен, односно да се мој прошли рад може у целости потписати – јер ни сам не бих све могао потписати – него да је део уметничког и научног рада, као и ревновања за црквено јединство препознат као такав. Закључен је још један мој животни циклус и сада иде закључни у коме се своде рачуни и у коме намеравам да завршим разне научне и уметничке пројекте који су започети. Захваљујем се пред Господом свим драгим пријатељима који су ме подржавали и у овоме што је било, а што је дубоко обележило наш црквено-духовни живот, где су посебну улогу имале Поуке. О томе ће се писати у будућности, јер су темељи наше обнове, иако постављени пре више деценија, били стално ојачавани у мору искушења. И често решења нису била добра. Зато од истраживача очекујемо објективни суд, колико је то могуће. Морам да се нарочито захвалим мојој жени, Сузи, јер се сви њој диве, док мене доживљавају као неког пешадинца. Хвале њену побожност и дуготрпељивост, јер то у мени не могу да нађу:))) Велики поздрав свима!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4538250459552719&id=100001034309037
  • Креирај ново...