Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 1 минут, Bokisd рече

( nisam o tome pricao )

Ali, danas su malo drugaciji odnosi nego ranije. I, roditelji treba  da postuje sinove i kceri ( ima tamo, i, ono, da otac ne treba zalostiti sina ).

U svakom slucaju, .....kada dodje vreme,....Зато ће оставити човек оца свог и матер своју, и прилепиће се к жени својој, и биће двоје једно тело.... ( tada, je jaca privezanost izmedju supruznika, ali, naravno, ostaje postovanje prema roditeljima )....

Znači nećeš ih poslušati, oženićeš se i protiv njihove volje za onu osobu koju si ti sam sebi izabrao za suprugu.

пре 7 минута, Zayron рече

Znači nećeš ih poslušati, oženićeš se i protiv njihove volje za onu osobu koju si ti sam sebi izabrao za suprugu.

Pa,danas,  u vecini situacija, roditelji se slazu ( ili, ne, u krajnjem slucaju ) sa izborom,.. zavisi, od cele situacije,.... verovatno postoji resenje,....sta i kako,.... ( ne znam sta drugo da kazem ).

пре 19 минута, Bokisd рече

Pa,danas,  u vecini situacija, roditelji se slazu ( ili, ne ) sa izborom,.. zavisi, od cele situacije,.... verovatno postoji resenje,....sta i kako,.... ( ne znam sta drugo da kazem ).

Ok. To je samo hipotetički ali nije baš ni malo takvih slučajeva iako su sve rjedji, no, ipak neki završavaju i dan danas tragično, što bi rekli češki policajci svojim kriminalističkim slengom rodinou zabijačkou, porodičnim ubistvom. Šta bi ti rekao ili savjetovao nekom svom prijatelju, homosexualcu (opet hipotetički) koji bi se našao u ovakvom problemu: Sprema svadbu sa curom s kojom hoda samo kao sa zastirajućim paravanom jer žive na selu ili u malom mjestu i neće da se o njemu to zna da je gej, ima dečka s kojim naravno ni ne pomišlja raskinuti tu vezu (tjeraće s oboje uporedo sve dok to mogne, uspije i stigne skrivat) a zove te za kuma na svadbi koja možda bude dokonce i svadba crkvena? Prihvatio bi li se tog takvog kumstva i šta bi mu onda na to sve rekao?

пре 11 минута, Zayron рече

Ok. To je samo hipotetički ali nije baš ni malo takvih slučajeva iako su sve rjedji, no, ipak neki završavaju i dan danas tragično, što bi rekli češki policajci svojim kriminalističkim slengom rodinou zabijačkou, porodičnim ubistvom. Šta bi ti rekao ili savjetovao nekom svom prijatelju, homosexualcu (opet hipotetički) koji bi se našao u ovakvom problemu: Sprema svadbu sa curom s kojom hoda samo kao sa zastirajućim paravanom, ima dečka s kojim naravno ni ne pomišlja raskinuti tu vezu a zove te za kuma na svadbi koja možda bude dokonce i svadba crkvena? Prihvatio bi li se tog takvog kumstva i šta bi mu na to sve rekao?

Uf, teska ( hipoteza ) :!:, ....iako, u zivotu vrlo realna i moguca.

Ne znam, opet, previse nepoznatih stvari. Moj stav o homo prici je poznat. Sad, kod primene u praksi ( nekih stavova i principa ) postoji puno faktora koji uticu na pozeljnu realizaciju ( tako je i kod bilo koje  teorije i misljenja ),.... treba da se vodi racuna o mnogim aspektima licnosti kojoj se obracas.

U principu, mislim ( verovatno ) se ne bih prihvatio kumstva. Realno gledano, verovatno, ne bih i gajio i imao blisko prijateljstvo sa homo osobom. Mogu da pomognem bilo kome, ali, prijatelje i najblize ljude , ipak, biram u odnosu na ono, kako verujem, kako zivim i kako mi odgovara ( mentalno ).

Tako nekako. 

пре 13 часа, Bokisd рече

Uf, teska ( hipoteza ) :!:, ....iako, u zivotu vrlo realna i moguca.

Ne znam, opet, previse nepoznatih stvari. Moj stav o homo prici je poznat. Sad, kod primene u praksi ( nekih stavova i principa ) postoji puno faktora koji uticu na pozeljnu realizaciju ( tako je i kod bilo koje  teorije i misljenja ),.... treba da se vodi racuna o mnogim aspektima licnosti kojoj se obracas.

U principu, mislim ( verovatno ) se ne bih prihvatio kumstva. Realno gledano, verovatno, ne bih i gajio i imao blisko prijateljstvo sa homo osobom. Mogu da pomognem bilo kome, ali, prijatelje i najblize ljude , ipak, biram u odnosu na ono, kako verujem, kako zivim i kako mi odgovara ( mentalno ).

Tako nekako. 

Ne mora to biti neko pravo prijateljstvo, može to biti i radni kolega ili nešto tome slično gdje si uvijek nismo u mogućnosti birati ljude s kojima ćemo raditi ili se družiti, to toliko nije ni bitno. Znači oni bilo šta da urade kako vidiš osim možda odlaska u manastir je loše, ali ni tamo ih ne bi primili kad bi to tamo odmah rekli i priznali da su homosexuali. Šta god da urade je loše, gore i najgore. Ne valja kad se ožene i srede si svadbu kao paravan i zastirajući manevar, ne valja kad žive otvoreno kao gejevi, ne valja kad to kriju, ne valja kad lažu sami sebe pa se oženit na silu pokušaju pa u tom ne izdrže i to ne dopadne dobro, završi fijaskom itd. Dakle ta hipotetička situacija za koju ti kažeš da je Uf, teska ( hipoteza ) :!:, ....iako, u zivotu vrlo realna i moguca je ustvari najčešća i još jedna od lakših s kojim se oni sreću vrlo često i svakodnevno, naročito ti po selima, u provinciji i u malim mjestima. A šta ako hipotetčki otkrijemo, utvrdimo ili ustanovima da oni zaista za taj svoj poremećaj nisu ni odgovorni niti ga je moguće nekako ispraviti ili promjeniti. Ili nam možda čak na Sudnjem danu sam Gospod Bog rekne i prekori nas: "Vi bezumnici, naravno da se to sve što tamo piše nije nikad odnosilo na takve koji su se takvi poremećeni rodili jer sam Ja Bog htio da se takvi rode i to omogućio i dozvolio već na takve koji to nisu bili niti se takvi rodili a žive i ponašaju se kao da jesu? Da nisam htio ili dozvolio da se rode, ne bi se nikad ni rodili. Niko se na svijet ne rodi bez toga da ja to prvo dozvolim. Za šta vam služi taj razum koji sam vam dao?" Niko ustvari ni ne zna koji je tačan uzrok i razlog toga da se takvi ljudi radjaju ali znam jedno sigurno, da se s takvim pitanjem ne bih htio sresti na Sudnjem danu i tako nešto čuti od Gospoda Hrista. Možda bi to trebala biti ta polazna pozicija za dijalog unutar Crkve o njima ili s njima: A šta zaista ako se kojim slučajem (ni to nije isključeno a sasvim je dosta dobro moguće i poprilično vjerovatno) nekad negdje nepobitno utvrdi da je to zaista urodjeni hendikep kao bilo koji drugi: sljepilo za boje, nedostatak čula mirisa ili srčane pregrade i sl. i za koji oni ne mogu, takvi su se već rodili? A mi hrišćani smo se prema njima ponašali odbojno, odvratno, grubijanski, nehrišćanski i neljudski a ne kao prema hendikepovanim ljudima i svojim bližnjima. Odjavljujem se, sutra imam nekog posla po uredima.

пре 15 часа, Zayron рече

Ne mora to biti neko pravo prijateljstvo, može to biti i radni kolega ili nešto tome slično gdje si uvijek nismo u mogućnosti birati ljude s kojima ćemo raditi ili se družiti, to toliko nije ni bitno. Znači oni bilo šta da urade kako vidiš osim možda odlaska u manastir je loše, ali ni tamo ih ne bi primili kad bi to tamo odmah rekli i priznali da su homosexuali. Šta god da urade je loše, gore i najgore. Ne valja kad se ožene i srede si svadbu kao paravan i zastirajući manevar, ne valja kad žive otvoreno kao gejevi, ne valja kad to kriju, ne valja kad lažu sami sebe pa se oženit na silu pokušaju pa u tom ne izdrže i to ne dopadne dobro, završi fijaskom itd. Dakle ta hipotetička situacija za koju ti kažeš da je Uf, teska ( hipoteza ) :!:, ....iako, u zivotu vrlo realna i moguca je ustvari najčešća i još jedna od lakših s kojim se oni sreću vrlo često i svakodnevno, naročito ti po selima, u provinciji i u malim mjestima. A šta ako hipotetčki otkrijemo, utvrdimo ili ustanovima da oni zaista za taj svoj poremećaj nisu ni odgovorni niti ga je moguće nekako ispraviti ili promjeniti. Ili nam možda čak na Sudnjem danu sam Gospod Bog rekne i prekori nas: "Vi bezumnici, naravno da se to sve što tamo piše nije nikad odnosilo na takve koji su se takvi poremećeni rodili jer sam Ja Bog htio da se takvi rode i to omogućio i dozvolio već na takve koji to nisu bili niti se takvi rodili a žive i ponašaju se kao da jesu? Da nisam htio ili dozvolio da se rode, ne bi se nikad ni rodili. Niko se na svijet ne rodi bez toga da ja to prvo dozvolim. Za šta vam služi taj razum koji sam vam dao?" Niko ustvari ni ne zna koji je tačan uzrok i razlog toga da se takvi ljudi radjaju ali znam jedno sigurno, da se s takvim pitanjem ne bih htio sresti na Sudnjem danu i tako nešto čuti od Gospoda Hrista. Možda bi to trebala biti ta polazna pozicija za dijalog unutar Crkve o njima ili s njima: A šta zaista ako se kojim slučajem (ni to nije isključeno a sasvim je dosta dobro moguće i poprilično vjerovatno) nekad negdje nepobitno utvrdi da je to zaista urodjeni hendikep kao bilo koji drugi: sljepilo za boje, nedostatak čula mirisa ili srčane pregrade i sl. i za koji oni ne mogu, takvi su se već rodili? A mi hrišćani smo se prema njima ponašali odbojno, odvratno, grubijanski, nehrišćanski i neljudski a ne kao prema hendikepovanim ljudima i svojim bližnjima. Odjavljujem se, sutra imam nekog posla po uredima.

Pa, ako je kolega ili neka druga situacija u pitanju ( kada se dolazi u kontakt sa ljudima ), onda, ( po meni ) treba odrzavati dobre odnose sa svima, bez obzira kakvo je opredeljenje tih ljudi. ( nekako sam zapamtio , apostol Pavle je napisao,....Ако је могуће, колико до вас стоји, имајте мир са свим људима.....to je i neka moja maksima - u odnosu sa ljudima koju pokusavam da primenim u zivotu,....jest, da mi tesko ide od ruke,ali,  sta da radim....  :w9k3k6:  )

Mozda, ( ne znam tacno, logicki zakljucujem ) i postoje kod homo price , neki, kod kojih deluje da je u prirodi doslo do nekih genetskih promena, koje uzrokuju jaku homo orjentaciju. Ako je zaista tako , verujem da ce' Bog suditi po svom pravednom sudu.

Ali, opet, bez borbe nista ne biva' i nista ne postize, kako u zivotu , tako i na mentalnom i duhovnom planu. I, ako se homo covek bori sa svojom 'prirodom', pa, koliko ima snage i volje, neka se bori. U tom smuslu, takodje , verujem, da ce' Bog opet, pravedno suditi, gledajuci posebno zivotnu situaciju ( u kojoj se svako ponaosob nalazi ), ali, i na osnovu nasih fizickih, mentalnih i duhovnih snaga.

Kao sto ima jedna prica ( cini mi se kod sv. Pajsija Velikog ), kada su ga ucenici pitali, ( parafraza ), kako ce Bog suditi o nasim ( monaskim ) trudovima u duhovnoj borbi. Pajsije ih krisom odvede u pecinu gde ugledase jednog monaha kako se valja po zemlji od muke,.....  i on im rece, evo, vidite kako se ovaj nas brat muci i bori teskom mukom i poslednjim atomima snage sa svojim strastima, ....on, ce' se pokazati velikim zajedno sa najvecim ocima podviznicima ( koji su na stojali na molitvi danima i mesecima sa vrlo mali hrane i vode ), jer, on se bori onoliko kolike su mu duhovne i fizicke snage, dok su oci imali vise volje i snage i mogli su, da se  jace i istrajnije bore i da u takvoj surovoj borbi pobedjuju svoje strasti.

Znaci, kako se kaze, svako ima neki svoj krst i muku.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Pilot paraglajder iz Beograda Petar Lončar, član Aero-kluba „Jat“ i jedan od sportista Vazduhoplovnog saveza Srbije, postao je prvi pilot na svetu koji je leteo paraglajderom na svih sedam kontinenata, saopšteno je iz Saveza.

Kako navode, Svetska vazduhoplovna federacija do sada nije zabeležila ovakav primer, a Lončar je svojim nedavnim letenjem u Australiji kompletirao i poslednji svetski kontinent:
      – Sa svoje 33 godine i 12 godina letačkog iskustva, Petar je uspeo da leti u čak 65 zemalja na svih 7 kontinenata. Sve je počelo sa letenjem u Evropi 2007. godine, pa je na red došla Azija 2010. i let na Himalajima u Nepalu, kao i 2013. godine let u Pakistanu na visini od oko 7.000 metara.
      Dalje se Petar uputio 2013. na Havaje, a Severnu Ameriku je posetio i 2017. godine kada je leteo u Kanadi. Prvi let u Južnoj Americi ostvario je 2015, kada je obišao Kolumbiju, a prošle godine je imao najveći zadatak pred sobom, a to je bio odlazak i letenje na Antarktiku, što je i realizovao. Početkom marta ove godine, otišao je u Australiju i već leteo iznad Sidneja, čime je zaokružio i svoj sedmi kontinent. –
      U letu / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Poslednji let u Australiji / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Let iznad Antarktika bio je najteži, ističe Lončar i objašnjava da je eskpedicija posebno bila zahtevna zbog vremenskih uslova, pre svega jakih vetrova i niskih temperatura, ali i zbog nepristupačnosti terena:
      – Imao sam samo 10% šanse da poletim zbog uslova na Antarktiku. U periodu boravka od šest dana, bilo mi je dozvoljeno da brod napustim samo jednom dnevno u trajanju od sat vremena i da u to vreme obavim svoj zadatak letenja. To mi nije uspevalo i poslednja prilika je bila izlazak sa broda na kopno, što mi je i donelo uspeh. Vetar se smirio, magla podigla, a ja sam odmah iskoristio priliku i uspeo da napravim dva kratka leta.
      Takođe, Antarktik je bio najteži i zbog pripreme puta, a tu mislim na pronalazak načina kako da posetim ledeni kontinent sa nevelikim budžetom kojim sam raspolagao, ali i zbog toga što sam sve organizovao sam. –
      Lončar na Antarktiku / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Sletanje / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Kako navode iz Saveza, Petar je podelio i svoja iskustva o Aziji, za koju kaže da je najlepši kontinent za letenje i to pre svega zbog planinskog venca Himalaji:
      – Tu sam imao svoje najbolje letove u karijeri, a pored Himalaja, takođe bih izdvojio i letenje u Pakistanu na 7.000 metara, kada sam bio najbliži drugom po visini najvišem planinskom vrhu na zemlji – vrhu „K2“. –
      Indija, Himalaji / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije

• Од Милан Ракић,
      Profesorka Beogradskog univerziteta u penziji Srbijanka Turajlić i Borka Pavićević iz Centra za kulturnu dekontaminaciju izjavile su da podržavaju građanske proteste, ali da bi zahteve trebalo konkretizovati.

Važnim pitanjem smatraju i to da li će Srbija u budućnosti biti građanska i socijaldemokratska država ili populistička i desničarska.
      Profesorka Turajlić je za N1 rekla da nije baš sigurna koliko podržava ono što je navedeno u Sprazumu sa narodom koji je ponudio Savez za Srbiju.
      „Šta je moj problem sa tim Sporazumom sa narodom, nije problem što s Vučićem živimo ‘Dan mrmota’, živimo ga i sa opozicijom koja nije u stanju da razmisli šta je to što nije valjalo u prethodnih 30 godina (…) Ceo Sporazum sem prve tri tačke je spisak lepih želja“, ocenila je ona.
      Ukoliko se zahtevi ne konkretizuju, energija protesta će se istopiti, strahuje Turajlić.
      „Zaista mislim da demonstranti moraju postaviti kratkoroične ostvarive ciljeve. Prvi cilj je izborni zakon. To je zadatak političara da vidimo o kom izbornom zakonu razgovarmao, ali hajde da napravimo četiri tačke… i šetaćemo iz nedelje u nedelju i štiklirati šta je ispunjeno, i onda kada se ispune svi uslovi da kažemo ‘spremni smo za izbore’. E, onda hajde da vidimo za šta glasamo (…) Nije zahtev da Vučić ode, ko je taj koji dolazi? Unapred želim da znam ko dolazi. Nemojte mi reći da dolazi Boško Obradović, razmisliću onda da li da podržim proteste“, poručila je Turajlić.
      Upozorila je da je u Srbiji potrebno 20 godina da se podigne narod, i da „ako ponovo uprskamo, čekaćemo novih 20 godina“.
      „Ovo je užasno važan momenat. Politički život ipak vode političari, ne vidi se ta ozbiljnost, svodi se na to da dođemo na vlast, pa da vidimo šta ćemo. To nas je upropastilo 5. oktobra“, podsetila je Turajlić.
      Ona je ocenila da u Savezu za Srbiju ne mogu da se dogovre ni oko jedne konkretne stvari, jer će to povrediti jednu, drugu, treću stranu…
      Turajlić je rekla i da ne vidi da je opozicija ojačala od početka protesta kada još niko od opozicionih lidera ne može da govori, jer nije sigurno kako će narod reagovati. Smatra da bi na protestima trebalo da govore novi, mladi i sveži ljudi, jer su oni budućnost zemlje, i podseća da su svi politički lideri napravljeni upravo na protestima.
      „Naš problem je da smislimo kako da uredimo ovu zemlju koju rasturamo od 1991, a koju je Vučić dotukao. Arheolozi sada da dođu, ne bi mogli da nađu ni krhotine sistema, on je preorao sve. I naše je pitanje kako iz toga da napravimo pristojno društvo. To mogu da rade samo nove generacije, kojima moramo da vratimo pristojnost rečnika, sistem vrednosti, šta je uvredljivo, a šta je duhovito. Skliznuli smo sa osećanjem empatije, poštovanja, stida, pristojnosti„, upozorila je Turajlić.
      Ona je istakla da se na prostaklukrežima, ne može odgovoriti prostaklukom.
      Pavićević: Šta bi bilo dragocenije od pobunjenog čoveka
      Borka Pavićević je, gostujući na N1, podsetila da je bila učesnica protesta 1968. i da se još tada govorilo da „treba otrebiti žito od kukolja“ među onima koji protestuju.
      „Protest je jedan čin. Imam predlog – ukoliko se zakažu vanredni izbori, treba svi da izađemo i kažemo da nećemo! To građanski što zovemo, to je narod – ostatakcivilnog stanovništva u zemlji koja je ratovala… Pa, dobro je da smo još živi!Protest je jedna moralna i estetska kategorija koja se iscrpljuje time što se čovek buni. Šta bi bilo dragocenije od pobunjenog čoveka„, upitala je Pavićević..
      Režim, kako je rekla, ne može građanima uzimati ponos, osramoćivati ih i govoriti im da su glupi i lenji.
      „Ko si ti da možeš donositi krajnje sudove? To rađa gnev, gnev rađa bes. Ljudi su osiromašeni. Pogledajte samo koliko nam je narod propao (…) Oduzimate im to što je za njihove biografije važno (…) nužno će eksplodirati„, upozorila je Pavićević i podsetila na slučajeve predsednika opštine Grocka koji je naredio paljenje kuće novinara Milana Jovanovića i donedavnog predsednika opštine Brus kojem se sudi za seksualno uznemiravanje.
      „Šta očekujete s druge strane jednog dana da će biti, ako proširite teren normalnog ljudskog ponašanja. Dnevno se proizvode stvari za koje ste mislili da su nemoguće„, istakla je ona.
      Pavićević je saglasna sa stavom Srbijanke Turajlić da se lideri ne mogu stvarati na birokratski način, i podsetila je na „dvodnevni govor“ glumca Branislava Lečića tokom protesta kod Terazijske česme 1991. godine.
      Pavićević i Turajlić takođe smatraju da Evropska unija neće mešati u unutrašnje prilike u Ssrbiji, jer je jedini argument zbog kojeg je ovaj režim uopšte nastao, taj da se situacija sa Kosovom sanira, pogotovo pre izbora za Evropski parlament.
      Podsetile su da se cela Evropa trenutno komeša između „levog„ i „desnog„, te da je i za Srbiju veoma važno da li će u budućnosti biti građanska i socijaldemokratska država, ili desna i populistička.

• Од Милан Ракић,
      Legalizacija prostitucije jedno je od etičkih pitanja o kojem večito postoje različita mišljenja, kako u društvu, tako i Skupštini Srbije, što su, između ostalog, pokazali i odgovori narodnih poslanika na pitanja iz rubrike „Šta kažu o…?“.

Od 19 narodnih poslanika, koliko ih je odgovorilo na pitanja portala Danas.rs za rubriku „Šta kažu o…?“, a među kojima su ona koja se tiču legalizacije marihuane u medicinske svrhe, legalizacije istopolnih brakova itd, njih osmoro podržalo je ideju legalizacije prostitucije, dok se njih jedanaestoro izjasnilo kao protivnici.
      Ono što je interesantno jeste da je samo jedna poslanica istakla da, kada je reč o prostituciji, podrazumeva i seksualne radnike – muškarce.
      Narodni poslanici koji su podržali mogućnost zakonskog regulisanja ovog posla uglavnom su se pozivali na argument sprečavanja mogućih zloupotreba, poput trgovine ljudima, sigurnosti seksualnih radnica i slično, te da je ovaj posao, kao i svaki drugi, nužno staviti u zakonske okvire.
      Tako je poslanik političke grupe „Slobodni poslanici“ Aleksandar Stevanović istakao da se zalaže za „prestanak prekršajnog kažnjavanja prostitutki“, dok je poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta naglasila je važnost bezbednosti žena, kao i činjenice da je prostituciju nemoguće iskoreniti, te se i ona deklarisala kao neko ko „nije protivnik legalizacije“.
      Među onima koji podržali su i samostalna poslanica Ana Stevanović, poslanik Srpske napredne stranke Ljubiša Stojmirović, poslanik Demokratske stranke Goran Ješić, poslanik Socijalističke partije Srbije Josip Joška Broz i poslanik LDP-a Žarko Korać.
      „Čuo sam dobre argumente i za i protiv. S jedne strane, jasno je da je to eksploatisanje žene, ali s druge strane legalizacijom sprečavamo još goru eksploataciju“, kazao je Korać.
      Poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije i profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić naveo je a bi ovakva praksa bila korisna kako iz zdravstvenih, tako i iz kriminalističkih razloga.
      „Organizovane kriminalne grupe koje prave profit od prostitucije bi izgubile svoje polje delovanja. Mislim da bi se legalizacijom prostitucija lakše kontrolisala, sprečila bi se prisilna kao i maloletna prostitucija“, rekao je Dragišić i dodao da se ovakva praksa u evropskim zemljama pokazala kao efikasna, budući da tamo ima manje zloupotreba u ovoj oblasti.
      Narodni poslanik Socijalističke partije Srbije Neđo Jovanović izjasnio se kao neko ko nije pristalica ove ideje.
      „Sa etičkog stanovišta prostitucija je društvena anomalija, ali je nažalost prisutna kao civilizacijski fenomen. Nisam pristalica legalizacije prostitucije sve dok postoji mogućnost da se ukloni i nestane, a to se može učiniti jačanjem sistema vrednosti i adekvatnim pravnim mehanizmima“, istakao Jovanović.
      Izričito protiv legalizacije prostitucije bili su i poslanik Dveri Boško Obradović, lider Nove stranke Zoran Živković, poslanik Srpskog pokreta obnove Aleksandar Čotrić, poslanica Nove Srbije Sanda Rašković Ivić, poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski, poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković, poslanica Dveri Marija Janjušević.
      „Nesrećnim ženama, koje zbog različitih životnih okolnosti dođu u situaciju da se na taj način bore za život treba pomoći ne legalizacijom, već obrazovanjem i zapošljavanjem, kako bi sačuvale samopoštovanje, dostojanstvo i ne bi svoj život dovodile u opasnost. Doduše, postoje i muškarci koji se bave ovim poslom, isto mslim i za njih.“, rekla je Janjušević.
      Lider Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić istakao je da, ne samo da se ne zalaže za legalizaciju, nego da se zalaže za još jaču kontrolu nelegalne prostitucije, dok poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić nije optimista kad je u pitanju uvođenje ove prakse u Srbiji.
      „Moj lični stav je da sam protiv legalizacije prostitucije. Iako je u nekim zemljama Evrope prostitucija legalizovana, u postojećem sistemu u Srbiji, to ne bi donelo nikakve pozitivne promene“, istakao je Aleksić.
      Poslanik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma odgovorio je da još nije čuo činjenice koje bi ga uverile u valjanost ovog poteza.
      „Mi otvaramo mnogo fabrika i žene mogu pronaći posao u njima, jer ukoliko bi to postalo radno mesto, postoji mogućnost omasovljenja“, istakao je Marković.

• Од Драгана Милошевић,
      ROBERT BIEDRON, osnivač nove progresivne stranke u Poljskoj, smatra da su veze između države i Katoličke Crkve u jednoj od najpobožniji europskih zemalja "patološke" i da ih treba olabaviti, prenosi Reuters.
      Nakon četverogodišnje vladavine nacionalističke Stranke prava i pravde (PiS), koja je promicala tradicionalne kršćanske vrijednosti u javnom životu, izbori za Europski parlament u svibnju 2019. i nacionalni izbori krajem iste godine će pokazati koliko se Poljaka s tim slaže.
      Neki značajniji rezultat za Biedronovu stranku Proljeće, koja je samo mjesec dana nakon osnivanja došla na 14 posto potpore birača, bio bi pravi pothvat u zemlji u kojoj se Crkva štuje zbog uloge u padu komunističkog režima 1989. i koja i dalje ima veliki utjecaj.
      Nacionalisti gube vlast?
      Iako je PiS dobrano ispred svojih suparnika u anketama javnog mnijenja, ako Proljeće uspije pokrenuti mlade Poljake da izađu na izbore, neki vjeruju da bi to moglo pomoći formiranju većine s ostalim oporbenim strankama nakon izbora te bi nacionalisti mogli izgubiti vlast.
      Čelnik Proljeća, 42-godišnjak koji je 2011. postao prvi zastupnik koji se otvoreno izjasnio kao homoseksualac, optužuje sve vlade od 1989. za stvaranje vrlo čvrstih veza s Crkvom na uštrb birača.
      Govoreći na skupu u Gdanjsku koji je više sličio rock koncertu, Biedron je uvjeren da je Poljska spremna na promjenu.
      Poljsku je usporedio s Irskom, još jednom većinski katoličkom zemljom u EU koja je ublažila restriktivne zakone o abortusu i legalizirala istospolne brakove. Poljski zakon zabranjuje abortus na zahtjev i nema odredbe za istospolna partnerstva.
      "Ljudi u Poljskoj vide da je Europa negdje drugdje. To je prirodna posljedica naše integracije s Europom", kazao je Biedron.
      "Poljaci vide da poseban tretman Crkve više ne bi smio značiti toleriranje pedofilije, davanje javnog novca Crkvi te da crkveni dužnosnici nemaju što tražiti na inauguraciji javnih zahoda ili otvaranja novih McDonald's restorana", poručio je Biedron.
      Traži uvođenje poreza Crkvi
      Od samog početka demokracije u Poljskoj, Katolička Crkva se trsila u zakone ugraditi svoju socijalnu agendu, uvesti vjersko obrazovanje u škole te u javne ustanove postaviti križeve.
      Usprkos stalnom padu, postotak redovitog odlaska u crkvu je i dalje vrlo visok - oko 40 posto. Svećenici često sudjeluju u javnim svečanostima, a država plaća mirovinski doprinos za kler.
      Biedron smatra da se Crkvi trebaju uvesti porezi, a javni novac koristiti za promicanje raznolikijeg i jednakopravnijeg društva.
      Od preuzimanja vlasti 2015., PiS je obustavio državno financiranje oplodnje in-vitro i ponovo uveo obvezno izdavanja recepata za hitnu kontracepciju, no neke lokalne vlasti su preuzele stvar u svoje ruke pa su gradske vlasti u Poznanu otvorile kliniku u kojoj žene lako mogu dobiti kontracepciju.
      "Sve je jača neka vrst alergijske reakcije na Crkvu (...) zbog simbioze između crkve i države", kazao je Aleksander Smolar, liberalni analitičar u zakladi Stefan Batory.
      Smolar ocjenjuje da će Biedronova kampanja biti test u kojoj mjeri Poljaci drže do vjerskih vrijednosti u javnom životu. Pribojava se, međutim, da je stranka možda previše fokusirana na Biedronovu osebujnu osobnost da bi dobila širu potporu.
      "Tu je samo Biedron i nitko drugi", kazao je Smolar.
      izvor
    • Од Поуке.орг инфо,
      Nemačka vlada usvojila je novi zakon o useljavanju stručne radne snage, kojim su ublaženi kriterijumi i podjednostavljene procedure za zapošljavanje u toj zemlji za radnike koji dolaze iz trećih zemalja, odnosno koji nisu ni nemački državljani ni državljani EU.
      Novi zakon (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) koji će omogućiti radnicima iz zemalja kao što su Srbija ili Bosna i Hecegovina da pronađu posao u najjačoj evropskoj ekonomiji, donosi nekoliko značajnih promena.
      1. Svi su kvalifikovani radnici
      FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA Kako je navedeno na sajtu nemačke vlade, jedna od najznačajnih promena je to što će se prema novom zakonu izraz "kvalifikovani radnik" koristiti i za radnike sa visokom stručnom spremom (fakultetskom diplomom) i za radnike sa nižim stručnim kvalifikacijama, što će ovim drugima olakšati put do posla.
      2. Traženje posla i u Nemačkoj
        Bitna promena je i to što će radnici u buduće moći da uđu Nemačku i pre nego što nađu posao, kao što je to do sada bio slučaj sa visokoobrazovanom radnom snagom. Kako navodi "Velt", novi zakon omogućava radnicima koji mogu da dokažu da imaju sredstava da se izdržavaju šest meseci (odnosno da ne budu na teretu nemačke države) i osnovno znanje nemačkog da dobiju boravišnu dozvolu. Posao bi trebalo da pronađu tokom tih šest meseci da bi im boravišna dozvola bila produžena.
        3. Priznavanje diploma
      Bitan deo zakona je i "utvrđivanje ekvivalentnosti kvalifikacija". Priznavanje stranih diploma do sada je bio težak proces, koji je često bio teško ostvariv iz matične zemlje radnika. Novi zakon to menja odredbom koja definiše da u određenim okolnostima, radik može stručnu spremu stečenu u zemlji iz koje dolazi da dokaže nakon dolaska u Nemačku.
      PROČITAJTE I...  
      NEMAČKA USVOJILA NOVI ZAKON Uvedene bitne promene, koje će važiti i za RADNIKE IZ SRBIJE
      To znači da kvalifikovani stranci mogu da uđu u zemlju, možda čak i počnu da rade, dok traje postupak priznavanja njihovih diploma i kvalifikacija. Radnici će moći da se prijave za stalni boravak ukoliko četiri godine konstantno imaju boravišnu dozvolu, rade i plaćaju penzioni sistem najmanje 48 meseci. Ukoliko su profesionalne kvalifikacije stekli u Nemačkoj, taj period je skraćen na tri godine. U zanimanjima u kojima postoji ozbiljan nedostatak kvalifikovane radne snage, kao što je IT ili usluge nege, ako je posao prihvaćen, čak nije ni potrebno dokazivanje kvalifikacija, piše "Euroaktiv".
        4. Neće biti potrebno dokazivati da Nemac nije želeo taj posao
      Značajna razlika u odnosu na dosadašnji zakon je to što nemački poslodavci više neće morati da dokazuju da za mesto ponuđeno radniku imigrantu nije bilo moguće pronaći odgovarajućeg kandidata iz Nemačke ili EU. Ako radnik ima potrebnu kvalifikaciju i ugovor o radu, može da dobije posao bez obzira na poreklo drugih kandidata.
      F OTO: V.K. / RAS SRBIJA Takođe, radnu vizu mogu da dobiju i radnici čija zanimanja na spadaju u grupu traženih u Nemačkoj.
      5. Olakšavanje procedura
        Kao bitna promena u zakonu, na sajtu se navodi da se ovim zakonom olakšava ostanak radnika u Nemačkoj u cilju doškolovavanja i priznavanja stručnih i profesionalnih kvalifikacija.
      6. Radna dozvola iako je odbijen azil
      Što se tiče potražilaca azila, zakon predviđa privremenu dozvolu boravka i rada u trajanju od dve godine - takozvani "Beschäftigungsduldung". To znači da ako potražilac azila ima posao, dve godine ne sme biti proteran iz Nemačke.
      Ovo se odnosi na osobe kojima je azil odbijen, koje najmanje godinu dana imaju takozvani duldung, koji najmanje 18 meseci imaju regularan posao preko kojeg plaćaju porez i doprinose, i rade najmanje 35 sati nedeljno, navodi "Dojče vele".
        7. Kada zakon stupa na snagu?
      Zakon stupa na snagu od 1. januara 2020. godine do kada će važiti postojeći zakon o zapošljavanju radnika iz inostranstva. Prethodno, zakon treba da prođe Bundestag. Nemačkoj nedostaje 1,2 miliona radnika, prema podacima nemačkog Instituta za istraživanje tržišta rada.
      https://www.blic.rs/vesti/svet/sedam-kljucnih-stvari-u-novom-zakonu-koji-srbima-otvara-vrata-za-rad-u-nemackoj/f17rsk3?ref=pushpushgo

• Create New...