Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

54B4F67B-D8F9-452A-9E20-3A07FB388B7C_w10

Piše: Alan Crosby, priredila Asja Hafner

Svake sedmice sveštenik Maksim Melinti može se naći u crkvi Djevice Marije u moldavskom selu Gidigici. Jedna od sedmica krajem juna nije se razlikovala osim što je Melinti bio ispred, a ne iza oltara.

Melintija je degradirala u položaj posmatrača Pravoslavna crkva Moldavije koja mu je do daljnjeg zabranila da drži propovijedi, počevši od 21. juna, zbog navoda da je “promovisao i ohrabrivao manjine vezano za njihovo seksualno opredjeljenje i tako doprinosio razvoju LGBT pokreta u Republici Moldaviji.”

Postoji samo jedan problem: on nije ništa učinio.

“U meni su mnogi našli čovjeka koji će ih razumjeti i odnositi se prema njima s poštovanjem. Ja nikome ne sudim, ja samo pomažem ljudima da dopru do Hrista”, rekao je Melinti na konferenciji za štampu održanoj 26. juna.

Maksim Melinti sa socijalno ugroženim grupama
Maksim Melinti sa socijalno ugroženim grupama

“Na nesreću, nije postojala poštena, transparentna i javna prosudba crkve. Dokument ukaza potpisan je u mom odsustvu. Odjeknulo je u medijima koji su od mene tražili komentare, ali bilo je prvi put da sam čuo za to. Optužbe koje su mi predstavljene nisu bile jasne, koje kanone sam prekršio. Nije mi bilo dozvoljeno da raspravljam. Članovi naše zajednice nisu konsultovani”, dodao je.

Bez obzira, Melinti je rekao da se izvinjava za situaciju i tražio oprost od crkve.

Crkveni zvaničnici nisu momentalno komentarisali to da li će Melintijeva kazna biti ukinuta.

Pravoslavna crkva je duboko ukorijenjena u Moldaviji gdje se procjenjuje da je 95 procenata od 3,6 miliona stanovnika ove zemlje, članova crkve.

Crkva i njeni sljedbenici odavno su protiv širenja prava za lezbejke, gejeve, biseksualce i transrodne (LGBT) osobe.

‘Nije predsjednik gejeva’

U maju su religijski trvdolinijaši u glavnom gradu Čisinau pokušali da onemoguće okupljanje zbog podrške LGBT zajednici, ali ih je odbila policija koja je bacila suzavac.

Učesnike u maršu podrške čuvala je policija jer je slično okupljanje prošle godine – koje je kritikovao predsjednik Igor Dodon izjavom da “nikada nije obećao da će biti predsjednik gejeva” – zadržala policija kako bi spriječila sukob s kontrademonstrantima, vjernicima.

Melinti je često javno govorio protiv uključivanja crkve u politiku, a svoje poruke je intenzivirao u maju kada je crkva i proruski orijentisani Dodon organizovao dešavanja i festivale za podršku tradicionalne porodice i protiv istospolnih brakova.

Iako tvrdi da nije govorio ništa kako bi podržao prava LGBT zajednice, izgleda da je Melinti konačno prekoračio crtu u očima crkve zato što je prihvatio počast koju mu je u maju odala grupa Genderdoc-M, posvećena promociji LGBT zajednici u Moldaviji.

Melintijeve “aktivnosti imale su za cilj da uznemire i potkopaju dobri poredak crkve” iako su ponovljene akcije promoviranja i ohrabrivanja seksialnih manjina doprinosile razvoju LGBT pokreta u Republici Moldaviji”, stajalo je u obavještenju crkve.

Bio je uključen u “podršku sodomitske manjine i promociju netradicionalnog ponašanja a time i nečuvenog grijeha sto sve doprinosi klevetanju ugleda Pravoslavne crkve u Moldaviji kao i samog klera. Iz navedenih razloga zabranjuje se propovjedanje na crkvenim službama i pravo da se daju blagoslovi i da se nosi krst na prsima počevši od 21. juna 2018. godine dok ne bude izneseno cjelovito javno pokajanje”, dodaje se u obavještenju.

0ABF66DC-B13D-44F2-99D2-90F6361A3FA0_w65

Jedan od vjernika drži krst dok učestvuje u protestima protiv LGBT aktivista, Čisinau.

Čak i prije trenutnog neslaganja, Melinti je bio poznat kao progresivan u konzervativnoj moldavskoj pravoslavnoj crkvi.

Prenosio je svoje propovijedi uživo preko Facebooka. Redovno je posjećivao kaznionice da bi vršio crkvenu službu i radio konsultacije sa zatvorenicima. Njegova crkva imala je namještene sobe za majke koje su tu mogle ostaviti svoju djecu kako ne bi propuštale Božiju službu.

“Da je apostol Petar živeo u 21. vijeku, sigurno bi koristio Facebook da prenese svoje poruke vjernicima. Ne vidim problem u tome, pogotovo kako se stvari mijenjaju i modernizuju. Zašto sve druge religijske konfesije koriste prednosti interneta, a mi ne? Moja svrha je da ove ljude približim religiji”, Melinti je rekao u jednom intervjuu koji dao u aprilu.

Ti napori su donijeli valove podrške borbenom svešteniku.

Skoro 400 ljudi iz njegove parohije potpisalo je peticiju u kojoj od crkvenih vođa traže da ponište odluku.

“Otac Maksim je uvijek pokušavao da uradi nešto dobro i za stanovnike sela i za sve hrišćane koji su mu došli. Nadamo se da će ova odluka biti otkazana”, rekla je Olga Bendersči, vjernica iz Gidigicija za informativni web portal Publika.

(prema izvještavanju Moldavskog servisa, RFE/RL)

izvor

Licemerno ponašanje Crkve. I ne samo kod njih, već i kod nas. Monaštvo je dobrim delom homo orijentacije, već svi znamo i za vladike i sveštenike koji malo "švrljaju" sa istim polom...Mada sve to i nije bitno. Nije lako boriti se protiv svoje prirode, pri tom biti osuđen od okoline, pa onda tražiti utehu u Bogu i na kraju biti raspet od strane klira.

Već mi je muka koliko niko više ne vidi čoveka u čoveku. Danas si pravi Hrišćanin ako "izbacuješ" super citate iz Svetog Pisma i svetootačke literature, ako se izgladnjuješ postom, krstiš se u autobusu kad prođeš pored hrama, pljuješ po pederima i imaš garav plafon u sobi od kandila i kadionice.

Pri tom ne slušaš modernu muziku jer je to naravno prikriven satanizam, već isključivo Divnu Ljubojević i njoj slične izvođače.

Eh, sreća pa je Isus svojevremeno bio na strani kurvi i carinika a ne na strani "pravednih" fariseja!

Хм..само полако са закључцима.

Иако донекле разумијем твоју раздраженост ставом људи према хомосексуалцима, мислим да нема потребе да доносиш закључке који нису тачни. А пошто пишеш јавно, потребно је да ти се јавно и одговори.

Прво, Исус Христос никад није био на страни курви. То је једноставно твоја интерпретација, да не упротријебим сад неку тежу ријеч. Истина је да је Исус Христос био против неразумног осуђивања оних који и сами пате од многих гријеха, и то је поента сцене са женом која треба бити каменована а Исус је отпушта говорећи "иди више и не гријеши".

Исто тако на примјеру са св. Маријом Египћанком, можеш да увидиш да ниси у праву.

Св. Марија Египћанка желећи да уђе у Храм и да се она помоли, није због невидљиве силе нити могла на почетку да уђе у Храм. А разлог томе није било што је Исус Христос био на њеној страни због грешног начина на који је живјела, већ управо супротно - невидљива сила није јој дала да уђе у Храм управо због гријеха блуда, и тек након обећања која је она дала, могла је ући и помолити се. Ево одломка из Житија:

" И тако ја сама остадох у притвору. Но мислећи да ми се то догодило од женске немоћи, ја се опет придружих другим долазницима, и приморавах себе да уђем, али све узалуд, јер чим бих ногу своју грешну ставила на праг, одмах ме је нека неочекивана невидљива сила спречавала, и ја сам се враћала натраг у притвор. И тако сам три-четири пута покушавала, али све узаман, нисам могла да уђем. Уморна, ја од стида и изненађења повукох се и стадох у једном углу притвора црквеног. И када се једва унеколико прибрах, ја запитах себе: Шта је то што ми не да да видим животворно дрво Крста Господњег."

Исто тако тврдити да су монаси добрим дијелом хомо орјентације није тачно. Монаси предају свој живот Богу у потпуности, па тако и своју сексуалну орјентацију. Наравно да има увијек неких изузетака па и у нашој Цркви, међутим ти о томе пишеш као да је то правило. То наравно није правило, напротив.

И да, тврдиш да се није лако борити са својом природом. Истина је међутим да се ми сви боримо са својом природом, не само ти. Боримо се са својом палом природом, која је настала послије Адамовог пада. И твоја хомосексуалност је исто тако дио пале природе а не нечег другога.

Сви се ми, православни хришћани боримо са својом палом природом и носимо тај Крст, неко има овај неко онај проблем, неко мало лакши, неко мали тежи Крст, али свако има неки да га носи.

Не видим зашто би ти био изузетак и зашто и ти не би понио свој Крст?

У чему ти очекујеш да дође утјеха од Бога - у томе да ти потпуно одузме твој Крст или да ти снисходи тиме што ће рећи да оно што је очигледан гријех није гријех?

Naravno da svako nosi svoj krst, i nije moje negodovanje imalo svrhu da krivi sliku Isusovih reči i pouka.

Više je bio znak protesta zbog licemerja ljudi a naročito licemerja u Crkvi.

Monasi većinom jesu gay, to znam iz ličnog iskustva - ali to nije bitno...ukratko , i sam sam bio iskušenik i znam.

Očigledan greh može biti svašta, ali se izgleda ovim puno bave baš oni koji sve to uredno sprovode iza zidina manastira i crnih mantija. Zato mi se Crkveni klir onako pošteno gadi!

пре 16 часа, Драгана Милошевић рече

Melintija je degradirala u položaj posmatrača Pravoslavna crkva Moldavije koja mu je do daljnjeg zabranila da drži propovijedi, počevši od 21. juna, zbog navoda da je “promovisao i ohrabrivao manjine vezano za njihovo seksualno opredjeljenje i tako doprinosio razvoju LGBT pokreta u Republici Moldaviji.”

Није он доктор неурологије да би се бавио хомосексуализмом и осталим сличним стањима мимо учења Цркве Православне. Ако је учењем одступио од јасних правила Цркве и њеног устава, онда санкције нису на одмет јер човек збуњује народ, пише јасно у Стари и Нови Завет да хомосексуализам не ваља, наука каже да је болест као и наркоманија, грипа, епидемија куге...

Црква кроз теолошке-правне расправе унутар свог свог кадра може да се бави могућим изменама правила, не кроз народ који има друга посла. А уколико нека држава није под окупацијом или аутократијом, свака генерација у демократији може са захтевом од неких 10.000 потписа да распише референдум на државном нивоу за било које питање, закон или смену нпр. министра... Могу људи да траже укидање Цркве, ако је Црква део мањине онда ће тако и бити. Тако је народ у Швајцарској тражио и добио да се напише закон којим се забрањује изградња џамија било где на Швајцарској територији, само зато што није у складу са њиховом традицијом и културом.

Ако Молдавци нпр. буду тражили да се из буџета државе одвоје средства за оснивање и финансирање института за истраживање и лечење хомосексуалности, рака или наркоманије... Онда ће тако да изгледа њихово друштво.

Ако нико не тражи, онда значи да то питање ову генерацију претерано и не оптерећује:POPOcorn1:.

пре 37 минута, timjančica рече

Хм..само полако са закључцима.

Иако донекле разумијем твоју раздраженост ставом људи према хомосексуалцима, мислим да нема потребе да доносиш закључке који нису тачни. А пошто пишеш јавно, потребно је да ти се јавно и одговори.

Прво, Исус Христос никад није био на страни курви. То је једноставно твоја интерпретација, да не упротријебим сад неку тежу ријеч. Истина је да је Исус Христос био против неразумног осуђивања оних који и сами пате од многих гријеха, и то је поента сцене са женом која треба бити каменована а Исус је отпушта говорећи "иди више и не гријеши".

Исто тако на примјеру са св. Маријом Египћанком, можеш да увидиш да ниси у праву.

Св. Марија Египћанка желећи да уђе у Храм и да се она помоли, није због невидљиве силе нити могла на почетку да уђе у Храм. А разлог томе није било што је Исус Христос био на њеној страни због грешног начина на који је живјела, већ управо супротно - невидљива сила није јој дала да уђе у Храм управо због гријеха блуда, и тек након обећања која је она дала, могла је ући и помолити се. Ево одломка из Житија:

" И тако ја сама остадох у притвору. Но мислећи да ми се то догодило од женске немоћи, ја се опет придружих другим долазницима, и приморавах себе да уђем, али све узалуд, јер чим бих ногу своју грешну ставила на праг, одмах ме је нека неочекивана невидљива сила спречавала, и ја сам се враћала натраг у притвор. И тако сам три-четири пута покушавала, али све узаман, нисам могла да уђем. Уморна, ја од стида и изненађења повукох се и стадох у једном углу притвора црквеног. И када се једва унеколико прибрах, ја запитах себе: Шта је то што ми не да да видим животворно дрво Крста Господњег."

Исто тако тврдити да су монаси добрим дијелом хомо орјентације није тачно. Монаси предају свој живот Богу у потпуности, па тако и своју сексуалну орјентацију. Наравно да има увијек неких изузетака па и у нашој Цркви, међутим ти о томе пишеш као да је то правило. То наравно није правило, напротив.

И да, тврдиш да се није лако борити са својом природом. Истина је међутим да се ми сви боримо са својом природом, не само ти. Боримо се са својом палом природом, која је настала послије Адамовог пада. И твоја хомосексуалност је исто тако дио пале природе а не нечег другога.

Сви се ми, православни хришћани боримо са својом палом природом и носимо тај Крст, неко има овај неко онај проблем, неко мало лакши, неко мали тежи Крст, али свако има неки да га носи.

Не видим зашто би ти био изузетак и зашто и ти не би понио свој Крст?

У чему ти очекујеш да дође утјеха од Бога - у томе да ти потпуно одузме твој Крст или да ти снисходи тиме што ће рећи да оно што је очигледан гријех није гријех?

Najveca razlika izmedju hetero i homo je da prvi mogu dobiti blagoslov za svoju vezu a drugi ne. Razumljivo je sto veze izmedju muskaraca i zena imaju takvu dimenziju u Crkvi, tako da homosexualne i druge veze nece dobiti blagoslov niti ga trebaju ocekivati. Medjutim medju homosexualcima se razvija i dubok emotivni odnos i oblik zajednice kojoj u prvom planu nije sex, a Crkva na to takodje gleda sa osudom i zbog toga je njihov krst daleko tezi, jer je jedini nacin da budu u skladu sa ucenjem Crkve da ostanu sami. To je najteze ogromnom broju ljudi, da budu sami, bez obzira na orjentaciju. Problem mnogih ljudi u Crkvi je sto su oni ubjedjeni da medju tim ljudima nema duboke emotivne i iskrene povezanosti koja je osnova za izgradnju ljubavi. Ja sam postavljao kako se postavio jedan arhimandrit svetiteljskih vrlina koji se nedavno upokojio i koji je imao za duhovno cedo godinama jednu osobu ( molili su se zajedno i dijelili obrok)  homosexualne orjentacije koja je sluzila u Pravoslavnoj Crkvi preko 20 godina i na kraju odlucio da izadje iz Crkve i ozeni se jer je upoznao nekoga ko mu se svidja. Otac Atanasi je znao za njegovu borbu godinama i koliko je zeljan da zivi u partnerskoj vezi sa nekim. Otac Atanasi je upoznao njegovog partnera i dao im licni blagoslov, naravno ne i blagoslov Crkve.

" When I told him, years later, after over twenty years of active ministry, that I was leaving the active priesthood, because I no longer could be alone in life and wanted to marry, he listened very carefully. He did not let me off the hook easily, but he had heard about this struggle from me before. Father met my future husband, and gave us his blessing."

http://www.orthodoxandgay.com/the-first-duty-of-love-is-to-listen

пре 7 минута, Rip Kirby рече

Homoseksualnost odavno nije klasifikovana kao bolest.

Добићеш вероватно одговор да је геј лоби потплатио докторе да скину хомосекуалност са листе болести 0703_read

Не знам колко дуго пратиш форум, али овакве расправе обично иду у том неком правцу  :)))

пре 11 минута, Rip Kirby рече

Homoseksualnost odavno nije klasifikovana kao bolest.

Са којег научног скупа? Уопштено питање да ли је хомосексуализам (неуролошка) болест никада није захтевало скуп. Сврстати хомосексуализам у здраво стање човековог бића би предходно захтевало озбиљну комисију и извештај одлуке те комисије. Где је надлежна комисија, да ли је одлука ратификована или је само изнешена од стране појединаца који нису успели да је поткрепе..........

Ваљало би и датум скупа и објаве одлуке, да би могли да дискутујемо о томе. 

пре 2 минута, GeniusAtWork рече

Добићеш вероватно одговор да је геј лоби потплатио докторе да скину хомосекуалност са листе болести 0703_read

Не знам колко дуго пратиш форум, али овакве расправе обично иду у том неком правцу  :)))

Hahaha, pa da, u pravu si...nije prošlo dve sekunde :) Odo da pijem kafu i zapalim... ;)

пре 46 минута, Rip Kirby рече

Naravno da svako nosi svoj krst, i nije moje negodovanje imalo svrhu da krivi sliku Isusovih reči i pouka.

Više je bio znak protesta zbog licemerja ljudi a naročito licemerja u Crkvi.

Monasi većinom jesu gay, to znam iz ličnog iskustva - ali to nije bitno...ukratko , i sam sam bio iskušenik i znam.

Očigledan greh može biti svašta, ali se izgleda ovim puno bave baš oni koji sve to uredno sprovode iza zidina manastira i crnih mantija. Zato mi se Crkveni klir onako pošteno gadi!

Не спорим да је сасвим могуће да таквих ствари и гријеха има у православној Цркви и међу клиром, међутим постоје Епископи који су одговорни за понашање њиховог клира. Постоји и Патријарх са својом одговорношћу. Одговорни су пред Богом и пред људима. И постоји Бог који све то види и који ће судити таквима због таквих гријеха. Исто тако сваки православни хришћанин има право да каже Цркви ако мисли да неко гријеши.

Али ти као и сви ми у првом реду имаш задаћу да себе доведеш у ред.

Шта други раде, они ће одговарати за то, и не треба да мислиш толико о томе, јер има ко је задужен да се о томе брине.

Кад кренеш истински да исправљаш свој живот, кад кренеш да замрзиш истински гријех, видјет ћеш кооолико посла ту има и бит ће ти жао што се на то прије ниси бацио!.

Истина се свакако не може сакрити, и нарочито данас у доба технике, не брини се за то..

пре 3 минута, Rip Kirby рече

Hahaha, pa da, u pravu si...nije prošlo dve sekunde :) Odo da pijem kafu i zapalim... ;)

A, malo ranije, kritikujes neke 'izmisljene' homo odnose ( u celom monastvu ).

Da li je onda, tamo u monastvu , homo bolest,...a, u nekim drugim stvarime, nije ?

Ajd, kad popijes kaficu, 0703_read, da vidimo sta je tvoj stav.

пре 36 минута, Mиљан Л. рече

Није он доктор неурологије да би се бавио хомосексуализмом и осталим сличним стањима мимо учења Цркве Православне. Ако је учењем одступио од јасних правила Цркве и њеног устава, онда санкције нису на одмет јер човек збуњује народ, пише јасно у Стари и Нови Завет да хомосексуализам не ваља, наука каже да је болест као и наркоманија, грипа, епидемија куге...

Црква кроз теолошке-правне расправе унутар свог свог кадра може да се бави могућим изменама правила, не кроз народ који има друга посла. А уколико нека држава није под окупацијом или аутократијом, свака генерација у демократији може са захтевом од неких 10.000 потписа да распише референдум на државном нивоу за било које питање, закон или смену нпр. министра... Могу људи да траже укидање Цркве, ако је Црква део мањине онда ће тако и бити. Тако је народ у Швајцарској тражио и добио да се напише закон којим се забрањује изградња џамија било где на Швајцарској територији, само зато што није у складу са њиховом традицијом и културом.

Ако Молдавци нпр. буду тражили да се из буџета државе одвоје средства за оснивање и финансирање института за истраживање и лечење хомосексуалности, рака или наркоманије... Онда ће тако да изгледа њихово друштво.

Ако нико не тражи, онда значи да то питање ову генерацију претерано и не оптерећује:POPOcorn1:.

Hajde malo smanji dozivljaj, niti nauka kaze da je bolest, niti je bolest. Mozda bi tebi bilo pametnije da se informises upravo sta geneticari kazu o homosexualnosti ili neurolozi, neurobiolozi posto nisi nikad ni procitao jer kao sto znamo ti vjerovatno mislis da su oni potplaceni od strane gay lobija. Jeste gay lobi od 3% je jaci od svih ostalih lobija koji se protive homosexualnosti, narocito ekstremno bogatih hriscanskih zajednica u USA. Da bi nesto naucio moras razumjeti osnove genetike, anatomiju i funkcionisanje ljudskog mozga itd,, sto ti ne zelis niti ti pada na pamet. A kad to prodjes onda mozed citas ove knjige,jednu od neuronacnika Simon Le Vaya a drugu od neurobiologa Jacquesa Balthazarta:

https://www.amazon.com/Gay-Straight-Reason-Why-Orientation/dp/0190297379

https://www.amazon.com/Biology-Homosexuality-Oxford-Behavioral-Neuroendocrinology/dp/0199838828/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1531054629&sr=1-1&keywords=The+Biology+of+Homosexuality+(Oxford+Series+in+Behavioral+Neuroendocrinology)

Zadnji naucni rad iz decembra ove godine o genetskim uzrocima homosexualnosti, mada je homosexualnost epigenetski fenomen studija je dosta dobra:

http://nature.com/articles/doi:10.1038/s41598-017-15736-4

U porodicama sa vise braca svaki naredni djecak ima vecu mogucnost da postane gay, studije odradjene u mnogim zemljama, fraternal birth order effect i maternal immune hypothesis:

https://www.newscientist.com/article/2156010-we-may-know-why-younger-brothers-are-more-likely-to-be-gay/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21315103

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28608293

itd.

Ako moldavci mahom neobrazovani o bilo cemu gore navedenom budu trazili da se lijeci nesto sto nije bolest onda oni zbog neobrazovanosti i neznanja trebaju da se obrazuju.

пре 6 минута, Ronald рече

Hajde malo smanji dozivljaj, niti nauka kaze da je bolset, niti je bolest. Mozda bi tebi bilo pametnije da se informises upravo sta geneticari kazu o homosexualnosti ili neurolozi, neurobiolozi posto nisi nikad ni procitao jer kao sto znamo ti vjerovatno mislis da su oni potplaceni od strane gay lobija. Jeste gay lobi od 3% je jaci od svih ostalih lobija koji se protive homosexualnosti, narocito ekstremno bogatih hriscanskih zajednica u USA. Da bi nesto naucio moras razumjeti osnove genetike, anatomiju i funkcionisanje ljudskog mozga itd,, sto ti ne zelis niti ti pada na pamet. A kad to prodjes onda mozed citas ove knjige,jednu od neuronacnika Simon Le Vaya a drugu od neurobiologa Jacquesa Balthazarta:

https://www.amazon.com/Gay-Straight-Reason-Why-Orientation/dp/0190297379

https://www.amazon.com/Biology-Homosexuality-Oxford-Behavioral-Neuroendocrinology/dp/0199838828/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1531054629&sr=1-1&keywords=The+Biology+of+Homosexuality+(Oxford+Series+in+Behavioral+Neuroendocrinology)

Zadnji naucni rad iz decembra ove godine o genetskim uzrocima homosexualnosti, mada je homosexualnost epigenetski fenomen studija je dosta dobra:

http://nature.com/articles/doi:10.1038/s41598-017-15736-4

U porodicama sa vise braca svaki naredni djecak ima vecu mogucnost da postane gay, studije odradjene u mnogim zemljama, fraternal birth order effect i maternal immune hypothesis:

https://www.newscientist.com/article/2156010-we-may-know-why-younger-brothers-are-more-likely-to-be-gay/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21315103

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28608293

itd.

Ako moldavci mahom neobrazovani o bilo cemu gore navedenom trazili da se lijeci nesto sto nije bolest onda oni zbog neobrazovanosti i neznanja trebaju da se obrazuju.

Zanimljivi linkovi, moram baciti pogled :) Ja jedino što sam čitao je da na primer ćerke homoseksualnih očeva su po pravilu daleko plodnije, te se jednim delom i time objašnjava pojava homoseksualnosti kao prirodan proces u održanju vrste...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Pilot paraglajder iz Beograda Petar Lončar, član Aero-kluba „Jat“ i jedan od sportista Vazduhoplovnog saveza Srbije, postao je prvi pilot na svetu koji je leteo paraglajderom na svih sedam kontinenata, saopšteno je iz Saveza.

Kako navode, Svetska vazduhoplovna federacija do sada nije zabeležila ovakav primer, a Lončar je svojim nedavnim letenjem u Australiji kompletirao i poslednji svetski kontinent:
      – Sa svoje 33 godine i 12 godina letačkog iskustva, Petar je uspeo da leti u čak 65 zemalja na svih 7 kontinenata. Sve je počelo sa letenjem u Evropi 2007. godine, pa je na red došla Azija 2010. i let na Himalajima u Nepalu, kao i 2013. godine let u Pakistanu na visini od oko 7.000 metara.
      Dalje se Petar uputio 2013. na Havaje, a Severnu Ameriku je posetio i 2017. godine kada je leteo u Kanadi. Prvi let u Južnoj Americi ostvario je 2015, kada je obišao Kolumbiju, a prošle godine je imao najveći zadatak pred sobom, a to je bio odlazak i letenje na Antarktiku, što je i realizovao. Početkom marta ove godine, otišao je u Australiju i već leteo iznad Sidneja, čime je zaokružio i svoj sedmi kontinent. –
      U letu / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Poslednji let u Australiji / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Let iznad Antarktika bio je najteži, ističe Lončar i objašnjava da je eskpedicija posebno bila zahtevna zbog vremenskih uslova, pre svega jakih vetrova i niskih temperatura, ali i zbog nepristupačnosti terena:
      – Imao sam samo 10% šanse da poletim zbog uslova na Antarktiku. U periodu boravka od šest dana, bilo mi je dozvoljeno da brod napustim samo jednom dnevno u trajanju od sat vremena i da u to vreme obavim svoj zadatak letenja. To mi nije uspevalo i poslednja prilika je bila izlazak sa broda na kopno, što mi je i donelo uspeh. Vetar se smirio, magla podigla, a ja sam odmah iskoristio priliku i uspeo da napravim dva kratka leta.
      Takođe, Antarktik je bio najteži i zbog pripreme puta, a tu mislim na pronalazak načina kako da posetim ledeni kontinent sa nevelikim budžetom kojim sam raspolagao, ali i zbog toga što sam sve organizovao sam. –
      Lončar na Antarktiku / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Sletanje / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije Kako navode iz Saveza, Petar je podelio i svoja iskustva o Aziji, za koju kaže da je najlepši kontinent za letenje i to pre svega zbog planinskog venca Himalaji:
      – Tu sam imao svoje najbolje letove u karijeri, a pored Himalaja, takođe bih izdvojio i letenje u Pakistanu na 7.000 metara, kada sam bio najbliži drugom po visini najvišem planinskom vrhu na zemlji – vrhu „K2“. –
      Indija, Himalaji / Foto: Vazduhoplovni savez Srbije

• Од Милан Ракић,
      Profesorka Beogradskog univerziteta u penziji Srbijanka Turajlić i Borka Pavićević iz Centra za kulturnu dekontaminaciju izjavile su da podržavaju građanske proteste, ali da bi zahteve trebalo konkretizovati.

Važnim pitanjem smatraju i to da li će Srbija u budućnosti biti građanska i socijaldemokratska država ili populistička i desničarska.
      Profesorka Turajlić je za N1 rekla da nije baš sigurna koliko podržava ono što je navedeno u Sprazumu sa narodom koji je ponudio Savez za Srbiju.
      „Šta je moj problem sa tim Sporazumom sa narodom, nije problem što s Vučićem živimo ‘Dan mrmota’, živimo ga i sa opozicijom koja nije u stanju da razmisli šta je to što nije valjalo u prethodnih 30 godina (…) Ceo Sporazum sem prve tri tačke je spisak lepih želja“, ocenila je ona.
      Ukoliko se zahtevi ne konkretizuju, energija protesta će se istopiti, strahuje Turajlić.
      „Zaista mislim da demonstranti moraju postaviti kratkoroične ostvarive ciljeve. Prvi cilj je izborni zakon. To je zadatak političara da vidimo o kom izbornom zakonu razgovarmao, ali hajde da napravimo četiri tačke… i šetaćemo iz nedelje u nedelju i štiklirati šta je ispunjeno, i onda kada se ispune svi uslovi da kažemo ‘spremni smo za izbore’. E, onda hajde da vidimo za šta glasamo (…) Nije zahtev da Vučić ode, ko je taj koji dolazi? Unapred želim da znam ko dolazi. Nemojte mi reći da dolazi Boško Obradović, razmisliću onda da li da podržim proteste“, poručila je Turajlić.
      Upozorila je da je u Srbiji potrebno 20 godina da se podigne narod, i da „ako ponovo uprskamo, čekaćemo novih 20 godina“.
      „Ovo je užasno važan momenat. Politički život ipak vode političari, ne vidi se ta ozbiljnost, svodi se na to da dođemo na vlast, pa da vidimo šta ćemo. To nas je upropastilo 5. oktobra“, podsetila je Turajlić.
      Ona je ocenila da u Savezu za Srbiju ne mogu da se dogovre ni oko jedne konkretne stvari, jer će to povrediti jednu, drugu, treću stranu…
      Turajlić je rekla i da ne vidi da je opozicija ojačala od početka protesta kada još niko od opozicionih lidera ne može da govori, jer nije sigurno kako će narod reagovati. Smatra da bi na protestima trebalo da govore novi, mladi i sveži ljudi, jer su oni budućnost zemlje, i podseća da su svi politički lideri napravljeni upravo na protestima.
      „Naš problem je da smislimo kako da uredimo ovu zemlju koju rasturamo od 1991, a koju je Vučić dotukao. Arheolozi sada da dođu, ne bi mogli da nađu ni krhotine sistema, on je preorao sve. I naše je pitanje kako iz toga da napravimo pristojno društvo. To mogu da rade samo nove generacije, kojima moramo da vratimo pristojnost rečnika, sistem vrednosti, šta je uvredljivo, a šta je duhovito. Skliznuli smo sa osećanjem empatije, poštovanja, stida, pristojnosti„, upozorila je Turajlić.
      Ona je istakla da se na prostaklukrežima, ne može odgovoriti prostaklukom.
      Pavićević: Šta bi bilo dragocenije od pobunjenog čoveka
      Borka Pavićević je, gostujući na N1, podsetila da je bila učesnica protesta 1968. i da se još tada govorilo da „treba otrebiti žito od kukolja“ među onima koji protestuju.
      „Protest je jedan čin. Imam predlog – ukoliko se zakažu vanredni izbori, treba svi da izađemo i kažemo da nećemo! To građanski što zovemo, to je narod – ostatakcivilnog stanovništva u zemlji koja je ratovala… Pa, dobro je da smo još živi!Protest je jedna moralna i estetska kategorija koja se iscrpljuje time što se čovek buni. Šta bi bilo dragocenije od pobunjenog čoveka„, upitala je Pavićević..
      Režim, kako je rekla, ne može građanima uzimati ponos, osramoćivati ih i govoriti im da su glupi i lenji.
      „Ko si ti da možeš donositi krajnje sudove? To rađa gnev, gnev rađa bes. Ljudi su osiromašeni. Pogledajte samo koliko nam je narod propao (…) Oduzimate im to što je za njihove biografije važno (…) nužno će eksplodirati„, upozorila je Pavićević i podsetila na slučajeve predsednika opštine Grocka koji je naredio paljenje kuće novinara Milana Jovanovića i donedavnog predsednika opštine Brus kojem se sudi za seksualno uznemiravanje.
      „Šta očekujete s druge strane jednog dana da će biti, ako proširite teren normalnog ljudskog ponašanja. Dnevno se proizvode stvari za koje ste mislili da su nemoguće„, istakla je ona.
      Pavićević je saglasna sa stavom Srbijanke Turajlić da se lideri ne mogu stvarati na birokratski način, i podsetila je na „dvodnevni govor“ glumca Branislava Lečića tokom protesta kod Terazijske česme 1991. godine.
      Pavićević i Turajlić takođe smatraju da Evropska unija neće mešati u unutrašnje prilike u Ssrbiji, jer je jedini argument zbog kojeg je ovaj režim uopšte nastao, taj da se situacija sa Kosovom sanira, pogotovo pre izbora za Evropski parlament.
      Podsetile su da se cela Evropa trenutno komeša između „levog„ i „desnog„, te da je i za Srbiju veoma važno da li će u budućnosti biti građanska i socijaldemokratska država, ili desna i populistička.

• Од Милан Ракић,
      Legalizacija prostitucije jedno je od etičkih pitanja o kojem večito postoje različita mišljenja, kako u društvu, tako i Skupštini Srbije, što su, između ostalog, pokazali i odgovori narodnih poslanika na pitanja iz rubrike „Šta kažu o…?“.

Od 19 narodnih poslanika, koliko ih je odgovorilo na pitanja portala Danas.rs za rubriku „Šta kažu o…?“, a među kojima su ona koja se tiču legalizacije marihuane u medicinske svrhe, legalizacije istopolnih brakova itd, njih osmoro podržalo je ideju legalizacije prostitucije, dok se njih jedanaestoro izjasnilo kao protivnici.
      Ono što je interesantno jeste da je samo jedna poslanica istakla da, kada je reč o prostituciji, podrazumeva i seksualne radnike – muškarce.
      Narodni poslanici koji su podržali mogućnost zakonskog regulisanja ovog posla uglavnom su se pozivali na argument sprečavanja mogućih zloupotreba, poput trgovine ljudima, sigurnosti seksualnih radnica i slično, te da je ovaj posao, kao i svaki drugi, nužno staviti u zakonske okvire.
      Tako je poslanik političke grupe „Slobodni poslanici“ Aleksandar Stevanović istakao da se zalaže za „prestanak prekršajnog kažnjavanja prostitutki“, dok je poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta naglasila je važnost bezbednosti žena, kao i činjenice da je prostituciju nemoguće iskoreniti, te se i ona deklarisala kao neko ko „nije protivnik legalizacije“.
      Među onima koji podržali su i samostalna poslanica Ana Stevanović, poslanik Srpske napredne stranke Ljubiša Stojmirović, poslanik Demokratske stranke Goran Ješić, poslanik Socijalističke partije Srbije Josip Joška Broz i poslanik LDP-a Žarko Korać.
      „Čuo sam dobre argumente i za i protiv. S jedne strane, jasno je da je to eksploatisanje žene, ali s druge strane legalizacijom sprečavamo još goru eksploataciju“, kazao je Korać.
      Poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije i profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić naveo je a bi ovakva praksa bila korisna kako iz zdravstvenih, tako i iz kriminalističkih razloga.
      „Organizovane kriminalne grupe koje prave profit od prostitucije bi izgubile svoje polje delovanja. Mislim da bi se legalizacijom prostitucija lakše kontrolisala, sprečila bi se prisilna kao i maloletna prostitucija“, rekao je Dragišić i dodao da se ovakva praksa u evropskim zemljama pokazala kao efikasna, budući da tamo ima manje zloupotreba u ovoj oblasti.
      Narodni poslanik Socijalističke partije Srbije Neđo Jovanović izjasnio se kao neko ko nije pristalica ove ideje.
      „Sa etičkog stanovišta prostitucija je društvena anomalija, ali je nažalost prisutna kao civilizacijski fenomen. Nisam pristalica legalizacije prostitucije sve dok postoji mogućnost da se ukloni i nestane, a to se može učiniti jačanjem sistema vrednosti i adekvatnim pravnim mehanizmima“, istakao Jovanović.
      Izričito protiv legalizacije prostitucije bili su i poslanik Dveri Boško Obradović, lider Nove stranke Zoran Živković, poslanik Srpskog pokreta obnove Aleksandar Čotrić, poslanica Nove Srbije Sanda Rašković Ivić, poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski, poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković, poslanica Dveri Marija Janjušević.
      „Nesrećnim ženama, koje zbog različitih životnih okolnosti dođu u situaciju da se na taj način bore za život treba pomoći ne legalizacijom, već obrazovanjem i zapošljavanjem, kako bi sačuvale samopoštovanje, dostojanstvo i ne bi svoj život dovodile u opasnost. Doduše, postoje i muškarci koji se bave ovim poslom, isto mslim i za njih.“, rekla je Janjušević.
      Lider Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić istakao je da, ne samo da se ne zalaže za legalizaciju, nego da se zalaže za još jaču kontrolu nelegalne prostitucije, dok poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić nije optimista kad je u pitanju uvođenje ove prakse u Srbiji.
      „Moj lični stav je da sam protiv legalizacije prostitucije. Iako je u nekim zemljama Evrope prostitucija legalizovana, u postojećem sistemu u Srbiji, to ne bi donelo nikakve pozitivne promene“, istakao je Aleksić.
      Poslanik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma odgovorio je da još nije čuo činjenice koje bi ga uverile u valjanost ovog poteza.
      „Mi otvaramo mnogo fabrika i žene mogu pronaći posao u njima, jer ukoliko bi to postalo radno mesto, postoji mogućnost omasovljenja“, istakao je Marković.

• Од Драгана Милошевић,
      ROBERT BIEDRON, osnivač nove progresivne stranke u Poljskoj, smatra da su veze između države i Katoličke Crkve u jednoj od najpobožniji europskih zemalja "patološke" i da ih treba olabaviti, prenosi Reuters.
      Nakon četverogodišnje vladavine nacionalističke Stranke prava i pravde (PiS), koja je promicala tradicionalne kršćanske vrijednosti u javnom životu, izbori za Europski parlament u svibnju 2019. i nacionalni izbori krajem iste godine će pokazati koliko se Poljaka s tim slaže.
      Neki značajniji rezultat za Biedronovu stranku Proljeće, koja je samo mjesec dana nakon osnivanja došla na 14 posto potpore birača, bio bi pravi pothvat u zemlji u kojoj se Crkva štuje zbog uloge u padu komunističkog režima 1989. i koja i dalje ima veliki utjecaj.
      Nacionalisti gube vlast?
      Iako je PiS dobrano ispred svojih suparnika u anketama javnog mnijenja, ako Proljeće uspije pokrenuti mlade Poljake da izađu na izbore, neki vjeruju da bi to moglo pomoći formiranju većine s ostalim oporbenim strankama nakon izbora te bi nacionalisti mogli izgubiti vlast.
      Čelnik Proljeća, 42-godišnjak koji je 2011. postao prvi zastupnik koji se otvoreno izjasnio kao homoseksualac, optužuje sve vlade od 1989. za stvaranje vrlo čvrstih veza s Crkvom na uštrb birača.
      Govoreći na skupu u Gdanjsku koji je više sličio rock koncertu, Biedron je uvjeren da je Poljska spremna na promjenu.
      Poljsku je usporedio s Irskom, još jednom većinski katoličkom zemljom u EU koja je ublažila restriktivne zakone o abortusu i legalizirala istospolne brakove. Poljski zakon zabranjuje abortus na zahtjev i nema odredbe za istospolna partnerstva.
      "Ljudi u Poljskoj vide da je Europa negdje drugdje. To je prirodna posljedica naše integracije s Europom", kazao je Biedron.
      "Poljaci vide da poseban tretman Crkve više ne bi smio značiti toleriranje pedofilije, davanje javnog novca Crkvi te da crkveni dužnosnici nemaju što tražiti na inauguraciji javnih zahoda ili otvaranja novih McDonald's restorana", poručio je Biedron.
      Traži uvođenje poreza Crkvi
      Od samog početka demokracije u Poljskoj, Katolička Crkva se trsila u zakone ugraditi svoju socijalnu agendu, uvesti vjersko obrazovanje u škole te u javne ustanove postaviti križeve.
      Usprkos stalnom padu, postotak redovitog odlaska u crkvu je i dalje vrlo visok - oko 40 posto. Svećenici često sudjeluju u javnim svečanostima, a država plaća mirovinski doprinos za kler.
      Biedron smatra da se Crkvi trebaju uvesti porezi, a javni novac koristiti za promicanje raznolikijeg i jednakopravnijeg društva.
      Od preuzimanja vlasti 2015., PiS je obustavio državno financiranje oplodnje in-vitro i ponovo uveo obvezno izdavanja recepata za hitnu kontracepciju, no neke lokalne vlasti su preuzele stvar u svoje ruke pa su gradske vlasti u Poznanu otvorile kliniku u kojoj žene lako mogu dobiti kontracepciju.
      "Sve je jača neka vrst alergijske reakcije na Crkvu (...) zbog simbioze između crkve i države", kazao je Aleksander Smolar, liberalni analitičar u zakladi Stefan Batory.
      Smolar ocjenjuje da će Biedronova kampanja biti test u kojoj mjeri Poljaci drže do vjerskih vrijednosti u javnom životu. Pribojava se, međutim, da je stranka možda previše fokusirana na Biedronovu osebujnu osobnost da bi dobila širu potporu.
      "Tu je samo Biedron i nitko drugi", kazao je Smolar.
      izvor
    • Од Поуке.орг инфо,
      Nemačka vlada usvojila je novi zakon o useljavanju stručne radne snage, kojim su ublaženi kriterijumi i podjednostavljene procedure za zapošljavanje u toj zemlji za radnike koji dolaze iz trećih zemalja, odnosno koji nisu ni nemački državljani ni državljani EU.
      Novi zakon (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) koji će omogućiti radnicima iz zemalja kao što su Srbija ili Bosna i Hecegovina da pronađu posao u najjačoj evropskoj ekonomiji, donosi nekoliko značajnih promena.
      1. Svi su kvalifikovani radnici
      FOTO : SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA Kako je navedeno na sajtu nemačke vlade, jedna od najznačajnih promena je to što će se prema novom zakonu izraz "kvalifikovani radnik" koristiti i za radnike sa visokom stručnom spremom (fakultetskom diplomom) i za radnike sa nižim stručnim kvalifikacijama, što će ovim drugima olakšati put do posla.
      2. Traženje posla i u Nemačkoj
        Bitna promena je i to što će radnici u buduće moći da uđu Nemačku i pre nego što nađu posao, kao što je to do sada bio slučaj sa visokoobrazovanom radnom snagom. Kako navodi "Velt", novi zakon omogućava radnicima koji mogu da dokažu da imaju sredstava da se izdržavaju šest meseci (odnosno da ne budu na teretu nemačke države) i osnovno znanje nemačkog da dobiju boravišnu dozvolu. Posao bi trebalo da pronađu tokom tih šest meseci da bi im boravišna dozvola bila produžena.
        3. Priznavanje diploma
      Bitan deo zakona je i "utvrđivanje ekvivalentnosti kvalifikacija". Priznavanje stranih diploma do sada je bio težak proces, koji je često bio teško ostvariv iz matične zemlje radnika. Novi zakon to menja odredbom koja definiše da u određenim okolnostima, radik može stručnu spremu stečenu u zemlji iz koje dolazi da dokaže nakon dolaska u Nemačku.
      PROČITAJTE I...  
      NEMAČKA USVOJILA NOVI ZAKON Uvedene bitne promene, koje će važiti i za RADNIKE IZ SRBIJE
      To znači da kvalifikovani stranci mogu da uđu u zemlju, možda čak i počnu da rade, dok traje postupak priznavanja njihovih diploma i kvalifikacija. Radnici će moći da se prijave za stalni boravak ukoliko četiri godine konstantno imaju boravišnu dozvolu, rade i plaćaju penzioni sistem najmanje 48 meseci. Ukoliko su profesionalne kvalifikacije stekli u Nemačkoj, taj period je skraćen na tri godine. U zanimanjima u kojima postoji ozbiljan nedostatak kvalifikovane radne snage, kao što je IT ili usluge nege, ako je posao prihvaćen, čak nije ni potrebno dokazivanje kvalifikacija, piše "Euroaktiv".
        4. Neće biti potrebno dokazivati da Nemac nije želeo taj posao
      Značajna razlika u odnosu na dosadašnji zakon je to što nemački poslodavci više neće morati da dokazuju da za mesto ponuđeno radniku imigrantu nije bilo moguće pronaći odgovarajućeg kandidata iz Nemačke ili EU. Ako radnik ima potrebnu kvalifikaciju i ugovor o radu, može da dobije posao bez obzira na poreklo drugih kandidata.
      F OTO: V.K. / RAS SRBIJA Takođe, radnu vizu mogu da dobiju i radnici čija zanimanja na spadaju u grupu traženih u Nemačkoj.
      5. Olakšavanje procedura
        Kao bitna promena u zakonu, na sajtu se navodi da se ovim zakonom olakšava ostanak radnika u Nemačkoj u cilju doškolovavanja i priznavanja stručnih i profesionalnih kvalifikacija.
      6. Radna dozvola iako je odbijen azil
      Što se tiče potražilaca azila, zakon predviđa privremenu dozvolu boravka i rada u trajanju od dve godine - takozvani "Beschäftigungsduldung". To znači da ako potražilac azila ima posao, dve godine ne sme biti proteran iz Nemačke.
      Ovo se odnosi na osobe kojima je azil odbijen, koje najmanje godinu dana imaju takozvani duldung, koji najmanje 18 meseci imaju regularan posao preko kojeg plaćaju porez i doprinose, i rade najmanje 35 sati nedeljno, navodi "Dojče vele".
        7. Kada zakon stupa na snagu?
      Zakon stupa na snagu od 1. januara 2020. godine do kada će važiti postojeći zakon o zapošljavanju radnika iz inostranstva. Prethodno, zakon treba da prođe Bundestag. Nemačkoj nedostaje 1,2 miliona radnika, prema podacima nemačkog Instituta za istraživanje tržišta rada.
      https://www.blic.rs/vesti/svet/sedam-kljucnih-stvari-u-novom-zakonu-koji-srbima-otvara-vrata-za-rad-u-nemackoj/f17rsk3?ref=pushpushgo

• Create New...