Jump to content

Позив на саборно мољење

Оцени ову тему

Препоручена порука

Screenshot_1-2.jpg?resize=696,471

Нема се више куд. Узимају нам земљу, део по део, узимају нам душу, смеју нам се у лице и радују се нашој несрећи. Србија је на ивици пропасти, српски народ се гаси и нестаје. Унижени смо, сатрвени, обузети безнађем. А у свима нама туга и бол због безизлаза у којем се налазимо. Мерено људским и овоземаљским мерилима, нема нам помоћи. То нам многи желе, а и ми смо се са том мишљу свикли. Може ли, ипак, бити другачије? Верујемо да може: ако сав бол и јад који осећамо и са којим не знамо шта бисмо, ако га преточимо у покајање и молитву ка Господу, ако од Њега заиштемо спасење – добићемо га. Јер Христос нам довикује: „Иштите и даће вам се: тражите и наћи ћете; куцајте и отвориће вам се. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.“ И уверава нас: „Заиста вам кажем, ако се двоје од вас сложе на земљи у било којој ствари за коју се узмоле, даће им Отац мој који је на небесима. Јер где су два или три сабрана у име моје, онде сам и Ја међу њима.“ А то је и искуство Цркве, коју нам потврђују и многи свети кроз историју. Ево речи двојице великих руских светитеља 20. века, који сведоче о снази саборне молитве. Свети Јован Кронштатски: „Црква, када се заједно моли, јесте велика сила Божја, која побеђује пукове демонске и може од Господа испросити сваки дар савршени, сваку помоћ, свако заступништво, избављење, спасење. Од наших појединачних молитава, којима се ми молимо само за себе, Господ више воли и слуша оне молитве које произносимо заједно, сви за све.“ Свети Серафим Вирицки: „Ако би макар и на кратко, али у исто време, заједно, сви руски људи пали на колена и из дубине душе завапили ка Господу и Мајци Божјој за спасење отаџбине од сатанског ропства, Господ би показао чудо свога избављења и развејао би сатански мрак који је притиснуо Русију и наш народ.“

Обратимо се зато и ми Господу с вером, надом и љубављу, у покајању, еда би се Србија и српски народ избавили од зала која нам у разним облицима кобно прете, а најкобније на Косову и Метохији. Будимо тврдо уверени да Бог хоће и може да нам помогне, али мора имати коме: морамо и ми то желети свим срцем и бити упорни и истрајни у мољењу. Ако се будемо молили тек реда ради, да „испунимо обавезу“, неће нас Господ услишити. Ако се, пак, будемо молили из дубине душе, с пуно љубави и жарком жељом, као што се моли мајка поред постеље свог на смрт болесног детета – добићемо помоћ и избављење. То је став, то је одлучност, то је жртва коју од нас очекује Господ и сви наши преци. Они свети преци који су били спремни да за своју отаџбину и свој род жртвују све, укључујући и живот. Будимо бар донекле налик њима.

Позивамо вас, драга браћо и сестре, да сваког дана, сви заједно, свако у свом дому, читамо „Молитвено правило за спас српског народа“:

https://svetosavlje.org/molitveno-pravilo-za-spas-srpskog-naroda-osobito-na-kosovu-i-metohiji/

Ово Правило ћемо читати у два термина: у 7 сати ујутру и у 21 сат увече по српском времену, а свако ће се придружити кад буде могао – или у оба термина или само у једном од њих.

Као што пише и на крају тог Правила, ко има још снаге и воље, а верујемо да ће таквих бити не мало, може да настави да се моли и на други начин, можда најлакше на бројанице: „Господе (или Пресвета Богородице), спаси српски народ и српске земље од сваког зла.“

Напомињемо да циљ овог молитвеног сабирања није да се њиме замене или искључе храмовна богослужења и молитвословља (молебани и акатисти), већ је то последица тренутне молитвене утихнулости у нашој Цркви, с једне стране, и огромне потребе да сви заједно завапимо пред Господом за наше спасење. Не сумњамо да ће свештеноначалије наше Цркве наћи прикладан богослужбено-молитвени оквир којим ће одговорити на двиг народа Божјег и повести га у духовни бој до победе над видљивим и невидљивим непријатељима.

Господе, помилуј и спаси Србију и српски народ молитвама Пресвете Богородице, светога Саве и свих светих у роду српском просијавших. Амин.

Svetosavlje

Подели на овим сајтовима

@Жељко 

Imadoh priliku da procitam forumsku prepisku koja je ovome prethodila, i samo ukratko - opet Rodja sa njegovim subotarskim bunilom.

Pazi ovo - Crkva sluzi non-stop, svakodnevno se prinosi beskrvni Prinos i sve sto ide s njim, i onda dodje rahmetli Rodja i kaze "...ne mozemo mi da cekamo dok se crkvena masinerija (???) pokrene (za Rodju je - naravno - nista posebno kad se sluzi Liturgija i prinosi najuzviseniji Prinos, tako na Liturgiju gledaju svi subotari)..."

Ne mogu ni da zamislim tu kolicinu sujete koja smatra da ce bas eto saka jada nas da opredeli sudbinu celog jednog naroda, i to dvokratnim citanjem po 3 psalma dnevno... a i necu da zamisljam. Jednostavno - imam vise svrab od tih subotara, i kvit.

Da ne pricamo sad da on nema nikakav blagoslov za ovo od bilo koga iz SPC, osim jedino precutne saglasnosti o. Ljube (koji pripada RZPC). Znaci, prosto je neverovatno kako ti ljudi i dan-danas savrseno mase citavu poentu Crkve i crkvenosti.

Pametnome dosta.

Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

@Жељко 

Imadoh priliku da procitam forumsku prepisku koja je ovome prethodila, i samo ukratko - opet Rodja sa njegovim subotarskim bunilom.

Pazi ovo - Crkva sluzi non-stop, svakodnevno se prinosi beskrvni Prinos i sve sto ide s njim, i onda dodje rahmetli Rodja i kaze "...ne mozemo mi da cekamo dok se crkvena masinerija (???) pokrene (za Rodju je - naravno - nista posebno kad se sluzi Liturgija i prinosi najuzviseniji Prinos, tako na Liturgiju gledaju svi subotari)..."

Ne mogu ni da zamislim tu kolicinu sujete koja smatra da ce bas eto saka jada nas da opredeli sudbinu celog jednog naroda, i to dvokratnim citanjem po 3 psalma dnevno... a i necu da zamisljam. Jednostavno - imam vise svrab od tih subotara, i kvit.

Da ne pricamo sad da on nema nikakav blagoslov za ovo od bilo koga iz SPC, osim jedino precutne saglasnosti o. Ljube (koji pripada RZPC). Znaci, prosto je neverovatno kako ti ljudi i dan-danas savrseno mase citavu poentu Crkve i crkvenosti.

Pametnome dosta.

Ево и одговора:

http://ss.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=21283

Подели на овим сајтовима

Цитат

Ово што смо овде покренули није дезавуисање Литургије, него покушај да се додатно молитвено мобилише србски народ на покајање и молитву Богу за спас Србије. Шта је лоше у томе? Сви знамо колико је компликовано покренути редовним црквеним путем акцију која би подразумевала додатни молитвени напор. Док би се то организовало и уредило, прошло би много времена, у то сам сигуран.

Da skratimo pricu, brate Rodoljube, posto mozes da procitas sta se ovde pise.

1) Zasto ne uzmes prosto blagoslov od svog nadleznog svestenika ili episkopa? Nista lakse od toga.

2) Ovde se Psaltir cita sa blagoslovom svestenika koji je u to vreme bio aktivan na forumu i odgovoran za njegov rad. Taj blagoslov nije povucen, zato se i dalje cita.

Licno ni najmanje ne sumnjam da ti je namera dobra, ali znas kako kaze izreka - "put do pakla poplocan je dobrim namerama".

Dakle, zasto izbegavas sopstvenu Crkvenu zajednicu? Kakvo je to pouzdanje u Boga kad moras da "stelujes" svoj trud u duhovnom zivotu? Jasno je da niko zdrave pameti ne bi ni sekunde osporio bilo koji kvalitetan dodatni napor - bilo u molitvi, bilo u cemu god drugom dobrom - ali za ime sveta vise, kad cemo da naucimo tih nekoliko osnovnih koraka? Sta jos treba da nam se desi i sta jos da nas strefi, pa da se malo dozovemo razumu??...

Krajnje jednostavno: uzmes blagoslov od nadleznog paroha ili episkopa, i to ti je to. I ako ga ne dobijes, sa smirenjem prihvatis i takav odgovor, i vec si mnogo ucinio za svoju Crkvu i svoj narod. I ovo sto kazem tebi, kazem i sebi pre toga, i sto mislim da vazi za tebe, vazi i za mene jos i vise, i isto tako za sve druge Hriscane.

P.S.

I kako ti uopste mozes da znas da nekog dodatnog molitvenog truda nema dovoljno? I sama takva misao je nadmena, da ne idemo dalje od toga.

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, obi-wan рече

Da skratimo pricu, brate Rodoljube, posto mozes da procitas sta se ovde pise.

1) Zasto ne uzmes prosto blagoslov od svog nadleznog svestenika ili episkopa? Nista lakse od toga.

2) Ovde se Psaltir cita sa blagoslovom svestenika koji je u to vreme bio aktivan na forumu i odgovoran za njegov rad. Taj blagoslov nije povucen, zato se i dalje cita.

Licno ni najmanje ne sumnjam da ti je namera dobra, ali znas kako kaze izreka - "put do pakla poplocan je dobrim namerama".

Dakle, zasto izbegavas sopstvenu Crkvenu zajednicu? Kakvo je to pouzdanje u Boga kad moras da "stelujes" svoj trud u duhovnom zivotu? Jasno je da niko zdrave pameti ne bi ni sekunde osporio bilo koji kvalitetan dodatni napor - bilo u molitvi, bilo u cemu god drugom dobrom - ali za ime sveta vise, kad cemo da naucimo tih nekoliko osnovnih koraka? Sta jos treba da nam se desi i sta jos da nas strefi, pa da se malo dozovemo razumu??...

Krajnje jednostavno: uzmes blagoslov od nadleznog paroha ili episkopa, i to ti je to. I ako ga ne dobijes, sa smirenjem prihvatis i takav odgovor, i vec si mnogo ucinio za svoju Crkvu i svoj narod. I ovo sto kazem tebi, kazem i sebi pre toga, i sto mislim da vazi za tebe, vazi i za mene jos i vise, i isto tako za sve druge Hriscane.

P.S.

I kako ti uopste mozes da znas da nekog dodatnog molitvenog truda nema dovoljno? I sama takva misao je nadmena, da ne idemo dalje od toga.

И ти брате претерујеш...па сваки верник добије неко молитвено правило или пак неку препоруку шта да чита, како да се моли ван црквених служби. Испаде да је приватна односно молитва ван цркве неки баук или неки ненормалан гест који руши Свету Литургију и остале ствари које се служе у цркви. Ок можда мало пренаглашавам и претерујем твоје ставове, али из оне прве поруке то тако испаде.

Узмеш благослов од надлежног пароха или епископа...Па ни овде за читање Псалтира, понављања Богородице Дјево и све остало, не иде ваљда свако од нас код надлежног свештеника или владике да пита за благослов, нешто то није у реду. Уосталом ако сам схватио отац Љуба са Светосавља им је дао благослов, као што нпр отац Иван овде даје благослов, иако није надлежни наш парох бар већини овде иако није епископ.

Ти дакле њему поручујеш да узме благослов од свог надлежног пароха или епископа, али кажеш овде се читају молитве са благословом оца који је био на сајту, па и тамо је отац Љуба на сајту и он је дао благослов исто свештеник са сајта, зато не контам то, али добро.

Молитва је добро дело, као такво никад се не може рећи има довољно добрих дела, има довољно молитви, ако је нпр тежња свих светитеља била непрестана молитва, онда полазећи од тога молитве никада не може бити више но довољно, превише итд.

Не замери, али неко моје виђење... Једино ако сматраш да они напросто пренаглашавају своју улогу у свему томе, мислим на Родољуба и да ставља себе испред нечега, мада ја ни то нешто не запазих.

Подели на овим сајтовима

@МилошБГ 

Ovde je bio otac direktno zaduzen da brine o sajtu, koji iza sebe ima episkopa SPC. Dakle, nema samotnjaka i svojeglavosti. Ako sutra dodje neko od njih, nego pozvan da o tome nesto kaze, i rekne da se vise ne cita taj Psaltir - prestajemo istog casa.

Rodoljub je, koliko znam, i dalje u SPC, a o. Ljuba pripada RZPC. Sta je tacno problem da uzme blagoslov svog svestenika ili episkopa?

I ne, nije ovo ni blizu licne kucne molitve, to niti ko moze niti ko `oce da brani njemu ili bilo kom drugom, to je svakako i bez ostatka samo njegova licna stvar. Ali pokretati bilo kakvu "akciju" tako da Crkva svojim poretkom nije najdirektnije ukljucena u to nije nista drugo nego paracrkvenost.

I unazad celu deceniju sa tim mucimo muku u SPC, i napravi se citav jedan raskol, i opet nikako da se dozovemo mozgu. Jednostavno neverovatno...

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије позвао је све основце, средњошколце, студенте, родитеље и наставнике, све ђаке који похађају верску наставу, као и све оне који похађају грађанско васпитање, на молитву и благослов поводом почетка нове школске 2021/22. године - Света Литургија и призив Светога Духа биће служени у суботу, 4. септембра 2021, у Спомен храму Светог Саве на Врачару, са почетком у 9 часова. 
      Драги ученици основних школа, драги ученици средњих школа, драги студенти, родитељи и наставници,
      У суботу, 4. септембра, са почетком у 9 часова у Спомен-храму Светог Саве на Врачару служићемо Божанствену Литургију и призив Светог Духа за успешан и Богом благословен почетак нове школске 2021/22. године. Позивам све вас да дођете на молитву и благослов: основце, средњошколце, студенте, наставнике, родитеље...
      Сви су добродошли - и они који похађају верску наставу и они који не похађају верску наставу него уче грађанско васпитање, јер независно од тога колико смо способни и вешти, колико знања имамо, помоћ је потребна свима, а Бог помаже онима који је од Њега траже. Његова помоћ нам је потребна, пре свега да бисмо остали здрави и весели, да бисмо се дружили и радовали сваком дану; али и да бисмо превазишли и савладали све тешкоће. И сам сам се уверио, нарочито као ђак, да ми је Бог много пута када нисам имао решења помогао, када сам Му се молитвом обраћао.
      Дакле, сваком је Господ потребан, и због тога ћемо се у суботу, 4. септембра, у храму Светог Саве на Врачару у 9 сати сви заједно обратити Њему, Господу нашем Христу Исусу, да нам пошаље благодат Духа Светога да оснажи наше духовне силе како бисте са успехом завршили разред или положили испите који вам предстоје, и исто тако да би се ваши родитељи, учитељи и професори вама поносили и да бисте са својим школским другарима били увек пријатељи у животима који су пред вама.

Ваш пријатељ у Христу,
      Патријарх српски Порфирије

Извор: Инстаграм налог Његове Светости
    • Од JESSY,
      Епархија диселдорфска и немачка позива верни народ да се одазове позиву Савеза хуманитарних организација – Aktion Deutschland hilft – за финансијску помоћ погођенима недавним поплавама у Немачкој. Прилози се могу уплатити преко од стране немачке државе наменски отвореног рачуна:
      Spenden-Stichwort: Hochwasser Deutschland
      Spendenkonto: IBAN DE62 3702 0500 0000 1020 30
      Извор: Епархија диселдорфска и немачка
      Епархијске вести
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Љубав никада није само огољена реч, она подразумева делање које врхуни у жртви. Љубав је сила Божја само када је прожета и испуњена жртвом, давањем себе за другог. Живот са смислом је позив на љубав, на служење Богу и сваком човеку као вечном брату који је саздан по лику и по подобију Божјем, истакао је катихета Бранислав Илић у разговору који је водила Анђела Раж на њеном Јутјуб каналу. 
      На почетку разговора катихета Бранислав је говорио о правилном поимању среће и сусретања у љубави. Корен речи срећа налази се у сусрету, у литургијском сусрету са Господом, али и љубављу испуњеном сусрету са ближњима. Ваистину, срећан је само онај човек чији живот је постао непрестано сусретање са Дародавцем љубави и свих добара, Господом нашим Исусом Христом. У истом духу можемо рећи да је богат само онај човек који се богати благодаћу Тројединог Бога. У природи човека је да целог живота потребује постојани мир, срећу и успех. као припадници Цркве Христове дужни смо да свој живот уоквирујумо христоликом љубављу и да све чинимо у славу Божју, а не ради личног промовисања, хвалисања и уживања, као и ради примања награде. Не заборавимо да је награда наша на небесима, поучио је катихета Бранислав Илић. 
      На питање шта нам недостаје да бисмо и ми били срећни, Бранислав Илић је одговорио: На првом месту недостаје нам спремност да истински волимо, а на другом, да без размишљања и искрено праштамо. Никада човек не може досегнути истинску висину као када воли и из љубави даје себе, јер љубав и праштање пружају човеку неизмерну радост. Велики Николај Берђајев је дивно рекао да су хришћани људи који ходају узводно, а тај ход узводно није ништа друго, до напредовање у умножавању хришћанске доброте и љубави, које за циљ има приближавање Богу.
      Поред наведених тема, у оквиру разговора је било речи о правилном схватању ближњих, као и братољубљу као мосту који нас води ка богољубљу. 

Извор: Ризница литургијског богословља и живота   
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије поручио је 13. јуна 2021. године у манастиру Светог Прохора Пчињског, поводом 950 година од оснивања тог манастира и 700 година од упокојења краља Милутина који га је обновио, да је молитва Христова његовом Оцу позив на јединство и то не на било какво јединство, не на јединство у идеологијама овога света, не на јединства која нас деле од других, него на јединство управо у Христу.
        Током свете Литургије прочитан је одломак из Јеванђела по Јовану, а у последњој реченици је молитва Христова: Молим те, Оче, да сви једно буду. Патријарх каже да му је један човек рекао да је народ уморан од подела – на ми и они, на наше и њихово.
      - Јединство разбијамо пре свега ми сами различитим фанатизмима, осуђивањем једни других, оговарањем, завишћу на успеху онога другога, делимо себе различитим врстама искључивост. Јединство се разбија осећањем некога да је бољи од других, да је позван да буде судија другоме, да види мане другога, да види грешке другога, а да не види себе, своју таму, мрак који носи у себи. Не види потребу за тим да пронађе Христа у себи, не види потребу за тим да се мења, да прашта и тражи опроштај, а то значи да расте у Христу и тако расте у сваком јединству са сваким који је његов ближњи, а позван је сваки да буде ближњи, јер други је оно како га ми дефинишемо, други је онакав каквог га ми видимо, други је непријатељ само ако смо га ми тако дефинисали, навео је Патријарх.
      - Делимо се и онда када бирамо да будемо екстремно либерални, модерни, да нас похвали свет, да му се допаднемо, да нам аплаудира... Некада је било много више непријатеља Цркве Христове који су били отворени и транспарентни, знали смо ко је ко, није нас могла завести лажна, а наизглед истинита реч, а сада је много вукова у јагњећој кожи. Ми ћемо се молити и молимо се и за њих, да и вукови постану јагњад по свом расположењу, али ћемо знати да су вукови - вукови, и знаћемо где је наше срце и где је наш извор, знаћемо да је то Црква, каже патријарх Порфирије.
      - Црква није институција, већ да је сабор. Сви су позвани да буду Црква, све институције, свака страна у нашем народу је позвана да буде једно у Христу, једно у Цркви, истакао је Патријарх и указао на то да, када се погледа свет који се хвали својим достигнућима, споља све је златни дворац, а изнутра у највећем броју појединаца руина, рушевине и гробови.
      - И зато реч Христова изречена да сви једно буду не значи укидање слобода, не значи да сви будемо копије једни других. Та реч значи слобода, али у Христу. Да сви једно будемо у вери, онда ћемо бити једно у себи, бићемо целовити, бићемо једно у својој породици. У јединству породице биће нам здраво и село и град и држава, каже Патријарх.
      Подсећајући да је апостол Павле рекао да нема Грка и Јеврејина, Патријарх је појаснио да то значи да постајући једно нећемо се одвајати од других народа и истицати себе важнијим од других.
      - Сваки народ јесте створен да буде Црква и сваки човек икона Божја и сваки је позван да буде наш брат. Знамо да смо православни Срби, али знамо и да многи људи припадајући другим народима, и православне вере и неправославне вере, овде у манастир када долазе скрушено наилазе пре свега на љубав монаха и монахиња који овде живе, али осећају и Божју љубав и од Њега добијају помоћ, закључио је патријарх Порфирије.

Извор: РТС
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Повезана вест: 
       Најава: Слава Града Београда - Спасовданска литија
  • Креирај ново...