Jump to content
Поуке.орг инфо

Како унапредити "КАНУ", помоћ за оне који желе да упознају особу за брак

Rate this topic

Recommended Posts

1 hour ago, Никола Поповић рече

Zato sto u Crkvu ljudi dolaze da se mole i po duhovni mir. Bar bi tako trebalo.

Naravno, ne bih ni ja iskljucio Crkvu kao opciju i svakako se slazem za spontanost, ali cini mi se (iz licnog iskustva) da cesto te simpatije u Crkvi umeju da odvedu na neku drugu stranu. Onda se vreme, umesto na molitvu iskoristi da se gleda naokolo, posmatra, razmislja o toj nekoj osobi umesto da se um i dusa usredsrede na molitvu itd. I, mozda po meni najopasnije, krece se sa svim paketom ideala.

Ona ili on je tu, u Crkvi. Automatski im prepisemo da su oni pazljivi, fini, da imaju cilj sticanje Duha Svetoga i/ili ostvarivanje prave zdrave i duhovne zajednice itd... a nekada to nema veze sa tim. Prosto se neko nasao tu i dosao po mir, po unutrasnjeg sebe. I sada, zamisli devojku koja je tu dosla po mir i unutrasnju sebe, ili mozda po neki odgovor, a ono sa druge strane njih trojica je gledaju i gutaju je pogledom. Zaista se cesto desava da su momci pri Crkvi malo nepazljivi kada je u pitanju udvaranje i vrlo nekada direktni sto nekako moze stvoriti i dodatno opterecenje, a da ne pricam da mogu i da oteraju osobu iz Crkve, sto nije to mala stvar. 

A o intrigama necu ni da pricam. Onda se raspada i zajednica i sve zivo. Zato mislim da Crkva nije mesto gde se jure devojke. Prosto se predlozi neko drugo mesto ili setnja i onda se posmatra ta osoba van konteksta crkve i kako se ponasa ovako, u "svetu". Svi smo mi tamo predobni i dobri, ali hajde da se vidimo napolju, bas onako kao sto je sveti Serafim napisao "Cekam te napolju". 

Slazem se za molitvu i fokus koji treba da imas kada si u crkvi. I da mi devojke u crkvi interpretiramo drugacije nego obicne devojke (ustvari one i jesu obicne devojke ali za razliku od obicnih devojaka upoznate su sa sa gresima, znaju sta je lose a to ne znaci da nece da grese). Crkvamoze da bude mesto upoznavanja alis amo posle sluzbe. Znacikada se sve zavrsi, palis svece, onda ste oboje duhovno smireni i opusteni i tada moze da krene konverzacija. Tako da crkvena porta moze da bude dobar prostor za upoznavanje (ako se njoj ne zuri da ode).

пре 4 часа, Никола Поповић рече

Zato sto u Crkvu ljudi dolaze da se mole i po duhovni mir. Bar bi tako trebalo.

Naravno, ne bih ni ja iskljucio Crkvu kao opciju i svakako se slazem za spontanost, ali cini mi se (iz licnog iskustva) da cesto te simpatije u Crkvi umeju da odvedu na neku drugu stranu. Onda se vreme, umesto na molitvu iskoristi da se gleda naokolo, posmatra, razmislja o toj nekoj osobi umesto da se um i dusa usredsrede na molitvu itd. I, mozda po meni najopasnije, krece se sa svim paketom ideala.

Ona ili on je tu, u Crkvi. Automatski im prepisemo da su oni pazljivi, fini, da imaju cilj sticanje Duha Svetoga i/ili ostvarivanje prave zdrave i duhovne zajednice itd... a nekada to nema veze sa tim. Prosto se neko nasao tu i dosao po mir, po unutrasnjeg sebe. I sada, zamisli devojku koja je tu dosla po mir i unutrasnju sebe, ili mozda po neki odgovor, a ono sa druge strane njih trojica je gledaju i gutaju je pogledom. Zaista se cesto desava da su momci pri Crkvi malo nepazljivi kada je u pitanju udvaranje i vrlo nekada direktni sto nekako moze stvoriti i dodatno opterecenje, a da ne pricam da mogu i da oteraju osobu iz Crkve, sto nije to mala stvar. 

A o intrigama necu ni da pricam. Onda se raspada i zajednica i sve zivo. Zato mislim da Crkva nije mesto gde se jure devojke. Prosto se predlozi neko drugo mesto ili setnja i onda se posmatra ta osoba van konteksta crkve i kako se ponasa ovako, u "svetu". Svi smo mi tamo predobni i dobri, ali hajde da se vidimo napolju, bas onako kao sto je sveti Serafim napisao "Cekam te napolju". 

Па и код лекара долазе људи да се лече па можеш да упознаш цуру док чекате да вас прозову. И у амбасаду људи иду да предају за визу па опет може да се деси да се двоје упознају.
Нико није рекао да се за време молитве посвећује томе пажња већ по завршетку, када људи остану мало да се друже и попричају. Ако нека цура дође да се помоли и оде одмах, наравно да не треба да је јуримо као манијаци али ако се већ задржи мало и ако се укаже прилика, што да се не приђе ? Сматрам да онај који приђе културно са добром вољом и чистог срца, неће ниједну отерати из из цркве, чак шта више, може оставити и леп утисак и поред тога уколико она није заинтересована. А овај тип прилажења што си ти навео, не бих подржао ни на улици да се практикује а камо ли тек у цркви. И ако би неко тако поступао, онда би то заиста било тако као што кажеш.
А то штп ће се у цркви упознати, уопште не значи да је све везано само за цркву. Ако су се ту срели, ван ње се упознавају и друже, а у цркву долазе да се моле. Наравно, лепо је када су обоје у томе, па заједно могу ићи и на молитву и у обиласке светиња. А ако нису, ништа страшно, друже се ван ње. А лично знам доста њих који су се упознали у цркви и који имају дивне бракове.
Драго ми је што си споменуо то што је св. Серафим написао, јер то важи за све нас који живимо црквено и то је заправо суштина нашег хришћанског живота.

Sad vam pokažem kako je to s tim upoznavanjem ucrkovljenih mladića i djevojaka koji praktikuju svoju vjeru kod nas u Češkoj. Može vam to poslužiti kao inspiracija. Jučer nisam stigao jer je bio praznik ravnoapostola svetih Ćirila i Metodija, jedan od najvećih kako crkvenih tako i državnih praznika u Češkoj, na Moravi i Slezsku i u Slovačkoj. Možete još danas vidjeti te priloge: https://www.facebook.com/groups/slavlit/

I kako ćete to vidjeti i primjetiti, nigdje se ni u jednoj od ove dvije Seznamke koje vam pokazujem, jedna je luteranska, evangelička a druga katolička, ne spominje brak tj. crkveni brak jer se on kod hrišćana podrazumijeva pa bi to bilo zaista potcjenjivački i neumjesno ponižavanje mladih i starijih slobodnih (neoženjenih, neudatih) vjernika i vjernica i besmisleni suvišni formalizam kad bismo insistirali na tom da su tu isključivo samo radi crkvenog braka kao što to reče Džumandži jer o tim stvarima na kraju krajeva odlučuje svejedno prvo i glavno Bog a ne ljudi, čovjek snuje a Bog odlučuje! To insistiranje na crkvenom braku zaista može mnogima, naročito mladjima djelovati odbojno ili izgledati odbijajuće, uštogljeno, obavezujuće i imati kontraefekat. Ovakve seznamke - "upoznavačke" služe najviše k tomu kako ne bi dolazilo do situacije da na primjer kod potencijalnog partnera ili partnerke primjetite kako oni iznenadjeno podižu svoje obrve, pozastavljaju se i čude se nad nekim vašim izjavama ili stavovima i neugodno su zatečeni i zaprepašćeni s tim kako je to moguće da ste vi takav veliki i zaostali srednjovjekovni nazadnjak/inja protiv abortusa, LGBT brakova, eutanazije ii sličnih "prirodnih i modernih, savremenih" stvari, prava i zakona kad on ili ona podržavaju sve to i sve takve druge slične stvari! (????) Ili su oni za to da si dijete samo izabere vjeru u kojoj će živjeti i krsti se na svoj zahtijev tek kad postane punoljetno a vi ste za to da se odmah po rodjenju krsti i vaspitava hrišćanski. To vam se može desiti kad se s nekim sretnete na ulici, u parku, kafiću ili diskoteci, čisto da oba ne bi gubili dragocjeno vrijeme u takvim "nesporazumima". Naravno da ovakva seznamka može dovesti i do sklapanja crkvenog braka ako Bog to da i blagoslovi a ako ne onda dovede barem do lijepih susreta, druženja, poznanstva i prijateljstava sa slično vjerujućim i vjeru praktikujućim osobama i istomišljenicima što je isto tako ništa manje zaslužna, dobra, dušekorisna i prinosna a Bogu mila i ugodna stvar.

Sad prva ta seznamka - upoznavačka, ta je prosta ko pasulj, nadjete je na ovoj adresi ovih hrišćanskih internetovih novina:

http://www.christnet.eu/

Naslovnica izgleda ovako: Magazín | Zpravodajství | Názory | Diskuze | Seznamka

Vi kliknete na to posljednje sa crvenim srdašcem - červené srdíčko

- Seznamka - Upoznavačka i hop - odmah ste tamo!

http://www.christnet.eu/seznamka

Odmah na vas iskoče profili slobodnih momaka i cura a profil napravite tako što se prvo zaregistrujete na serveru.

Tamo odmah gore lijevo je natpis : Registrujte se na Krestanskaseznamka.cz

Kad kliknete na njega imate dvije mogućnosti:

Přihlásit se (login kad ste vec zaregistrovani) i ispod toga Nový účet (registracija za nove članove)

- kliknete dakle na Nový účet a već ste tamo pred formularom za registraciju:

http://www.krestanskaseznamka.cz/r.aspx

Profil je takodjer jednostavan, na primjer ovaj od žapca, začarovanog mladenca koji čeka da mu se javi krasna Princeza koja će ga svojim poljupcem odčarovati i pretvoriti u mladog i krasnog Princa! :) 

http://www.christnet.eu/seznamka/detail/3094

I onda gore lijevo imate : Sestre, Braća, Svi a gore desno je to prema vijeku tj. starosnoj dobi od: "do 20 pa sve do 40+"

Ispod lijevo je potom taj već spomenuti link za registraciju, bez tog ne možete napraviti profil a ispod desno su Pravidla/Pravila

36718477_890733771127859_342259639235746

Druga mogućnost je ovo:

https://www.katolickaseznamka.cz/

I ta je jednostavna i vrlo intuitivna, klikajte tamo sami pa ćete odmah skapirati gdje je šta. Ovu prvu seznamku-upoznavačku na Christnetu http://www.christnet.eu/seznamka vode protestanti, evangelici a ovu drugu katolici, no, na obje se mogu učlaniti svi bez obzira na konfesionalnu pripadnost. U profilu samo onda napišete šta ste, recimo pravoslavný/pravoslavná i da tražite takodjer pravoslavného/pravoslavnou. Ova katolička je besplatna u trial periodu, poslije se plaća valjda godišnja članarina koja je mislim simbolična, ne znam tačno ali obično se radi o minimalnim iznosima a za ovu protestantsku ne znam da li ima trial period ili je sasvim besplatna, to bih se morao tamo prvo tamo zaregistrovati. 

Částo kladené dotazy su ustvari FAQ, često postavljana pitanja, potom tamo imate O seznamce, Nagled unutra, Kako se upoznati, Često postavljana pitanja, Prijava/Login i Registracija a pod tim su: Pogledajte na žene - Udjite i Pogledajte na muškarce - Udjite.

36734517_890751194459450_153189229906624

Ovu dole sliku kliknite dva puta dok vam se ne protegne na svoju originalnu veličinu preko cijelog monitora.

36715215_890748794459690_863144138358181 

Pa vidi, je sam na grupi kani imao tri losa iakustva za tri meseca, jedna me je zavlacila i rekla da joj profil ljudi ovde nista ne znaci, druga molila da joj proveravam bivseg a treca rekla da joj se ne svidja profil ljudi ovde i ako smo se slucajno sreli na ulici i dalje je bila protiv bilo kakvog upoznavanja sa ljudima sa sajta. Pa sam odlucio da se isclanim iz grupe.

Generalno mislim da bi trebalo iskreno da se uvede nesto sto bi odvajalo te neozbiljne od ozbiljnih.

@Liga Džentlmena како неко може да зна ко је озбиљан а ко не?

Има и оних девојака и момака који хоће да се удају или ожене а моле Бога да се то не деси.

Мислимо да би било можда добро да направимо посебну скрипту, подсајт са упитником на основу кога ће се људи упознавати, али и то ништа не гарантује. 

Управо сада, Поуке.орг инфо рече

@Liga Džentlmena како неко може да зна ко је озбиљан а ко не?

Има и оних девојака и момака који хоће да се удају или ожене а моле Бога да се то не деси.

Mozda bi mogla da se uvede neka procedura ulaska u grupu, upitnik bilo sta, grupa za one koji stvarno zele brak i one koji traze brak. Mozda ja samo zelim mnogo vise brak nego neki drugi pa zato mi se to i desava. 

Ipak su najbolji molebani, da se ljudi sakupe u crkvi, ko zeli brak u odvojenu prostoriju da prica sa svestenikom i njegovom zenom o braku i tako ce svi po malo da se ukljuce i bice uspeha. Ili pristo da postoji jedan dan za to u okviru svake crkve.

Naravno pricam da bi to bilo dobro za one koji stvarno zele da nadju bracnog druga i koji u u nekim gidinama pa im nije cilj da birkaju mnogo, a oni kojima je do zezanja mogu da pisu i u kani.

пре 4 минута, Поуке.орг инфо рече

Мислимо да би било можда добро да направимо посебну скрипту, подсајт са упитником на основу кога ће се људи упознавати, али и то ништа не гарантује. 

Ne garantuje ali opet pravi selekciju. A to je bitno, znam mnoge koji su odustali od sajta i grupe samo zato sto su imali ista iskustva kao ja. I izgubili volju. Ja sam je imao pune dve gidine. A nije lose i da se predlozi neka procedura upoznavanja itd. Iskreno komunikacija je toliko losa medju momcima i devojksma da stvarno treba da se uvede neki standardi. Pa i Big je uveo zakone nije bas sve pustio na slibodnu volju. Oni koji postuju idu napred oni koji ne stagniraju. :)

@Liga Džentlmena веруј, тај упитник може да буде само делимично решење. Пробали смо, опет се јаве изузетни људи али и оних којима је до зезанције.

За сада нека иде овако, ако успемо да скупимо финансије за покретање посебног пројекта, урадићемо га.

Да, молебани и сакупљања око Цркве је одлична идеја, само да ли то негде има? 

пре 2 минута, Liga Džentlmena рече

Ne garantuje ali opet pravi selekciju. A to je bitno, znam mnoge koji su odustali od sajta i grupe samo zato sto su imali ista iskustva kao ja. I izgubili volju. Ja sam je imao pune dve gidine. A nije lose i da se predlozi neka procedura upoznavanja itd. Iskreno komunikacija je toliko losa medju momcima i devojksma da stvarno treba da se uvede neki standardi. Pa i Big je uveo zakone nije bas sve pustio na slibodnu volju. Oni koji postuju idu napred oni koji ne stagniraju. :)

Све смо то претпоставили и то и данас има као процедура АЛИ све искључиво зависи од самих чланова. Многи мисле да су овде дошли на готово и да сви само њега или њу чекају. То је будалаштина. То што се лако добије, лако се и губи. Мора да се уложи труд и време, то је много битно, некад буде узалудно и разочаравајуће, али то није увек случај. Пример су баш они који су се овде упознали и ушли у брачне воде и сад имају децу.

Ima Rukumija A ima i kod nas u Krusevcu. Svestrnik Ivan ( cija je zamisao bio ovaj sajt) ce da organizuje 2 septembra ( svakog meseca ce da bude) i sa njin sam se dogovorio da on i njegova gospodja uvedu one koji zele brak u odvojenu salu i da tamo caskaju sa nama o braku. Pricali smo i da oformimo veceri kada ce da se prica o braku, oni koji zele brak i oni koji su bracni da dele misljenja u okviru crkve. Obda o vaspitanju dece itd.

Znaci stvarno mora da postoni neko ko ce da inicira kontakte, mnovi su stidljivi, mnogi imaju losa iskustva pa se plase prilaska ( ja pricam i u svoje ime) za njih treba stvarno pomoc. Otac ivan je covek od akcije i on ne zeli da sve prepusti slucaju, takvih treba da bude vise.

пре 21 минута, Поуке.орг инфо рече

Све смо то претпоставили и то и данас има као процедура АЛИ све искључиво зависи од самих чланова. Многи мисле да су овде дошли на готово и да сви само њега или њу чекају. То је будалаштина. То што се лако добије, лако се и губи. Мора да се уложи труд и време, то је много битно, некад буде узалудно и разочаравајуће, али то није увек случај. Пример су баш они који су се овде упознали и ушли у брачне воде и сад имају децу.

U tome i jeste caka ne prilaze svi isto grupi. Neko stvarno ocekuje nesto od grupe, neko ne.

I bilo bi pametno da svi koji ulaze u grupu ne budu avatari nego da moraju sliku da postave da znas sa kime komunicuras i da bude stvarno ozbiljnije a ne samo caskanje.

Pa naravno da ulazes trud sama cinjenica da si na grupi je neki trud. Pises, komentarises, razmenjujes misljenja. Ali koliko vidim generacije oreko 78 i ispod su mnogo zrelije i stvarno spremne na brak i upoznavanje. Ovi mladji dosta birkaju i kalkulusu. Itd. Ja sam mladja generacija.

E nemoj pogresno da shvatis, ne osudjujem sajt samo pokusavam da se to upoznavanje omasovi odnosno da bude ucinkovitije za nas koji stvarno to zelimo a  samo se razocaravamo. :)

E, upoznat sam da ima dosta ljudi kojima je forum pomogao i bas mi je drago, sa mnogima sam pisao i upoznao divne ljude, cak se mi forumasi iz Krusevca druzimo. Za sad nas troje se okupljamo.

U principu devojke su slabo zainteresovane za druzenje ( zbog sujete ili cega vec) ali dobro sta nam Bog da to nam je.

Прилично си у праву...

Гледаћемо, рекох, да ако успемо да сакупимо потребне финансије да направимо посебан пројекат Кана.. да га издвојимо од форума

Treba takođe svima nama da je jasno da to što je neko u Kani ne znači da je "raspoloživ" svima onima kojima se baš on sviđa. :) Ako je meni neko simpatičan a vidim da nije nešto preterano za komunikaciju, ne znači da uopšte nije zainteresovan za brak, prosto ja mu se ne sviđam, nema ljutiš.

пре 2 минута, Поуке.орг инфо рече

Прилично си у праву...

Гледаћемо, рекох, да ако успемо да сакупимо потребне финансије да направимо посебан пројекат Кана.. да га издвојимо од форума

Polako dace Bog. Mada bi bilo dobro da se napravi racun, ili u okviru crkve da se prilaze novac za taj projekat. Mislim da bi trebali svi forumasi ( svestenici da odvoje jednu kutiju u svim hramu za to) pa ce svako odvajati koliko ima, tako mogu i stranci da se ukljuce pa ce neko ostaviti 100e neko 500, zavisi kokiki je ko patriota.

A za sad na ovoj kani bi uveo pravilo da mora slika i ime i prezime, ko nema sliku a ima avatar ne moze da priatupi a ko zeli na forum neka pravi drugi avatar. Jer ovo sa avatarima je bezveze ne znas sa kime pises a jos manje ko je sa druge strane, moze da bude bilo ko. Cak neki sa grupe samo naprave avatar i ne ulaze vise. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Поуке.орг - инфо
      Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са свештенством је служио данас, 5. јуна, Свету архијерејску заупокојену литургију и четрдесетодневни помен протојереју-ставрофору Момчилу Кривокапићу у Цркви Покрова Пресвете Богородице на градском гробљу у Шкаљарима.   Звучни запис беседе   Повезан садржај:    У спомен на новопрестављеног протопрезвитера-ставрофора Момчила Кривокапића   Отац Момо у последњем интервјуу: Свештеник је оруђе преко којег се преноси реч љубави Божије!   Емисија у спомен на проту Момчила - "И рјечи и дјела"     Након прочитаног зачала из Светог јеванђеља Високопреосвећени је казао да у ове дане празнујемо Христово вазнесење, дан када се Господ вазнео на небеса и своје земаљско тијело, а преко њега и наше тијело и биће, вазнео на небеса.   “Вазнео се на небеса као небески човјек, призвавши човјека и свако људско биће да се онебеси, да се не жртвује земаљском благу и да своје срце не испуњава само оним што је земаљско и пролазно, што је ништавно, него да ходи за Њим небеским човјеком, богочовјеком, да се онебеси и постане небески човјек”, казао је владика Амфилохије.   Истичући да је то најдубља истина хришћанске вјере и хришћанског живота, Митрополит је објаснио да су хришћани примили тај небески дар у Тајни светога крштења и миропомазања, запечаћујући се именом Божјим, Духом Светим, онебесивши тиме свој дух, душу, ум, срце, своје тијело.   “Сав људски живот овдје на земљи је призван, посебно оних који се крштавајуу име Оца и Сина и Духа Светога, да узрастају у мјеру раста висине Христа богачовјека, небескога човјека. Да тај квасац вјечнога, небескога живота умножавају у себе, да њиме дишу и живе на земљи и да узрастају у мјеру раста висине Христове.”   Даље је појаснио да је мјера Христовога напредовања и узрастања безмјерна, јер он није био само човјек, него и Син Божји јединородни, рођен прије свих вјекова од Оца Духом Светим у времену и Пресвете Дјеве, рођен тако да је Његов раст богачовјечански раст. То стање које дарује онима који су Његови је богачовјечанско стање и узрастање у мјеру раста Његове висине и задобијање тога дара небескога човјека и обогаћење тим богатством, које је вјечно и непролазно.   Како је казао свједоци тога живога узрастања су свети Божији људи, међу којима је Свети Михаил, апостол синадски, кога данас прослављамо, који је узрастао у ту мјеру раста висине Христове и зато остао запамћен до наших времена.   “Такви су били и други свети божји људи, такав је био и Свети Јован Владимир, којега смо јуче прослављали, велики подвижник и онај који је примио Христов крст, који није жртвовао себе власти и властољубљу, него је на христолики начин себе жртвовао за ближње своје и мученички пострадао. Као такав је постао пример и узор свима који припадају његовоме роду и народу.”   Говорећи о оцу Момчилу Кривокапићу, чију четрдесетодневницу упокојења данас обиљежавамо, Митрополит је казао да је о. Момо један од оних који је свој живот посветио не благу и обогаћењима земаљским, него Богу и ближњима.   “Од свога дјетињства је себе приносио Господу на дар, служећи му 50 година овдје у овој светиње, приносећи себе и своју породицу, своју дјецу и потомство, а и оне који су му били повјерени, том небеском звању и призвању, учећи да се онебесе, да узрастају према небесима, да буду небески људи, а не просто земаљски, пролазни, ништавни, смртни људи.”   По његовим ријечима када је отац наш Момо испунио оно на што га је Бог био призвао на овој земљи, испунио свој задатак у току педесетогодишњег служења, Господ га је упокојио, призвао на небеса у своје наручје, у наручје његовога оца свештеника и мајке, као и у наручје светих Божијих људи.   “И тако је он испунио године свога живота земаљскога, пролазнога, али обогатио се непролазним, вјечним богатством. Обогатио се оним чиме смо обдарени ми људи овдје на земљи, богатством вјечнога Бога, Његове силе и свјетлости, Његова правде, љубави и доброте, Његове мудрости”, рекао је Архиепископ цетињски.   Помоливши се да Господ упокојио оца Мома у њедрима Аврама, Исака и Јакова,  у њедрима Светога Саве, Светога Петра Цетињскога, Петра Ловћенског Тајновидца, Митрополит је подсјетио да је захваљујући њему на Прчњу подигнута дивна црква ловћенска.   “Даће Бог, сада и молитвама нашега оца Мома и Светога Петра Цетињскога и Петра Ловћенског Тајновидца, да се поново врати црква Светога Петра на Ловћену а кроз њу да се и ова Црна Гора ослободи од свога црнила, од свога безбожништва, од мракова који су је затровали, од отуђења од Бога и светих Божијих примјера и узора. Да се обнови и Ловћен, да се ослободи из тамнице Петар Други Ловћенски Тајновидац, који је утамничен у онај пагански маузолеј, и да се обнови Црна Гора и њена душа вјером у живога Бога, да ходи тим путем који води у вјечни живот, непролазни у Царство небеско – Христово царство, оним путем који јесте сам Христос, који је пут истина и живот”, поручио је на крају свог обраћања Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије .   Након што је одслужен четрдесетодневни помен, у име породице се обратио отац Немања Кривокапић, заблогадаривши свима који су принијели своје молитве за покој душе о. Мома, да га Господ прими у рајско насеље.   “У ове радосне празничне дане, попразништва Васкрса, Вазнесења и претпразништва Тројичиндана, када је Господ одлучио да призове себи нашега оца Мома, ми као породица остајемо радосни и поносни што је био наш”, казао је прота Немања.   И име Црквене општине Котор Драган Ђурчић се захвалио оцу Мому за све оно што је урадио за Котор, за СПД Јединство, чиј је био почасни члан, за своју паству, подредивши себе не само у служби Господу него и народу.   “Опраштајући се са о. Момом, дубоко вјерујући да га је Господ примио у свој топли загрљај и смјестио у луку вјечнога мира и свјетлости, молимо се да нам Господ подари снагу да наставимо његовим стопама у одбрану једне свете саборне и апостолске Цркве, којој је служио, а која је оличена на нашим просторима у Митрополији црногорско-приморској, гдје га је дочекао Митрополит Данило, а сад га испраћа Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије. Оставио нам је аманет да останемо на бранику Цркве и Јединства. Он се моли да они који су по Уставу задужени да чувају ред, поредак и мир у овој држави, присјете обавезе која стоји према нама који смо дио живе једне свете саборне и апостолске Цркве, као и према нама који смо дио СПД Јединство, да наставимо да служимо Господу и да пјевамо пјесмом срцу – срцем роду”, истакао је Драган Ђурчић, секретар СПД Јединство.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • By Поуке.орг - инфо
      Убеђени у своју победу над светом, хришћани првих векова нису жалили своје животе и проливену крв. Из земље натопљене крвљу хришћанских мученика расла је Црква Христова показујући својим непријатељима до данашњег дана да је непобедива јер своју моћ црпи од Бога – неисцрпног извора којим се свака немоћ и непријатељ побеђујe.     Пример такве борбе и непобедивости Цркве можда је најлепше исказан у лику  дивних светитеља које слави ивањички храм – Светог цара Константина и царицу Јелену, које десница Господња изабра за сасуд Божанске славе и победе.   Светом Архијерејском Литургијом предстојао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин коме су саслуживали архијерејски намесник моравички протојереј-ставрофор Гмитар Милуновић, протојереј-ставрофор Славиша Стјепановић, протојереј-ставрофор Мирољуб Маринковић, протојереј Крстивоје Милуновић, јереј Бојан Милошевић, старешина цркве Светог Ахилија у Ариљу, протојереј Рашко Стјепановић, јереј Александар Стјепановић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Иван Ћурчић. Својим појањем најсветију службу цркве украсили су протопсалт Иван Трајковић и монахиње Манастира Ковиље.   Након прочитаног Јеванђеља, поучавајући верни народ Епископ Јустин истакао је значај цара Константина и његове мајке царице Јелене за васцели хришћански свет. Поред живота у Истини највећи дар Цркви је тај што је после триста година цар Константин својим указом у Милану 313. године дао слободу хришћанима. Такође, сазвао је и Први Васељенски сабор у Никеји 325. године који је осудио Аријеву и многе друге јереси и извитоперености вере. То је јако битно за живот Цркве, јер није свеједно како верујемо. Царицу Јелену поред тога што је родила Константина, Бог је удостојио да у Јерусалиму нађе Часни Крст на којем је разапет наш Спаситељ Исус Христос. Честитавши славу, Преосвећени Владика беседу прожету Духом истине завршио је подсећајући нас управо на обећање Христово дато апостолима. Оно се односи на празник који ишчекујемо – на Педесетницу. Крепљени силом Божијом све можемо у Христу који нам силе даје. А те силе Христос нам даје кроз Ризницу добара – Светог Духа у коме треба да се радујемо и без кога нам је немогуће задобити врлине потребне за спасење.   Отпојавши похвалне песме и пререзавши славски колач у част равноапостолних царева Константина и Јелене, одслужен је помен пострадалим војницима и полицајцима који своје животе часно положише за своју домовину у ратовима од 1991–1999. године. Својим присуством почаст су им одали представници града, Министарстава одбране и унутрашњих послова, као и породице и пријатељи пострадалих.   Свечана славска трпеза послужена је у хотелу „Парк“. Старешина ивањичке Цркве протојереј Синиша Раденковић се у пригодној беседи захвалио на указаној љубави и доделио захвалнице донаторима за предан рад и пожртвованост за ивањичку Цркву и парохијски дом који се адаптира. На крају, изразио је захвалност Епископу на радости и благослову Божијем који је сишао на нас његовим доласком.     Извор: Епархија жичка
    • By JESSY
      Свако од нас се сусрео са чињеницом да исповедамо једну исту ствар. Рекло би се, да се унутар нас ништа не мења. Шта радити у таквој ситуацији? О томе расуђује епископ Слуцки и Солигорски Антоније (Дороњин).
      Епископ Антоније: Уколико осећате да се исповест претворила у пуку формалност, да борбе са грехом нема, да се једна иста сагрешења понављају из дана у дан – постоји ли могућност изаћи из такве кризе? Како пронаћи одлучност да се борите? То је веома сложено и нужно питање. Одмах желим да вам кажем да је исповест тајна, о којој брину не само мирјани, него и свештеници и епископи и митрополити: сви ми се исповедамо. Свештенство се стара о томе да се исповеда минимум једном недељно. И пред нама такође увек стоји питање: како не дозволити да се исповест претвори у формалност? Због тога и долазимо духовнику, ми смо свесни једног или два греха у својој души и схватамо да то „није добро“, да је потребно имати један списак – и често почињемо да измишљамо. Но покајање је некомпатибилно са лицемерством и лажју. Шта онда?
      Исповест је аутономни чин који није повезан са светим Причешћем. Свето Причешће има своју припрему, а исповест – своју. Али, тако се десило у историји наше Руске Цркве, да је данас обавезно неопходно исповедити се, како би се приступило Светом Путиру. И многи сматрају исповест као „пропусницу“ или „карту“ за Причешће.
      У вези са тиме је установљена таква пракса, зато што је у историји наше Цркве постојао период када су се људи ретко причешћивали. Уколико би се причешћивали једном годишње, онда су заиста обавезно морали да се исповедају и да посте једну недељу пред Причешће. Чули смо, вероватно: да бисмо могли да се причешћујемо, било је неопходно држати недељни пост? Та традиција је формирана у времену пред револуцију, зато што је по Закону Руске империје сваки човек био дужан да се причести најмање једном годишње и свештеник је њему издавао сертификат.
    • By JESSY
      Bелика је опасност пројектовати себе и своје страхове у другима. Тако ће они који се плаше издаје у свима видети издајнике, горди ће сматрати да други нису довољно учинили за њих, кукавица ће се слепо држати особе која је, у ствари, спутава, итд.
      Често се запитам колико заиста прилазимо особи као особи, а колико прилазимо нашој идеји ко су оне заиста. Тако неко поживи читав живот у заблуди по питању тога ко је његов пријатељ, или чак и супружник. Кад дође до судара између створене представе о особи и оног шта та особа заиста јесте, једни стварају изговоре и нове лажи (па се дешава нелогичност да супруга живи са насилним супругом), други покушавају да особу потчине својој идеји (физичко или вербално насиље), трећи разочарано прекину сваки однос, а најмање је оних који свесно и одговорно кажу: ти ниси онаква особа какву сам планирао за пријатеља/партнера али те свакако прихватам и волим. Јер у суштини љубав се не дешава само због емоције или сличних интересовања и циљева. Љубав је пре свега давање себе другом. И уместо што пројектујемо своје жеље и предрасуде у друге људе, треба бити довољно храбар и трезвен да их познајемо и прихватамо онаквима какви заиста јесу.
      Само зрела и трезвена љубав поправља људе на боље.
      Али тај поправак ће увек бити у смеру саме особе која се мења. Ако идемо по туђим стопама у песку, да ли је то уопште наш пут и да ли ћемо доспети на наш циљ? Зато не треба да дозволимо да нас ико шминка да личимо на њега. И не треба да намећемо своје виђење живота другима. Свако око гледа свет својим углом, свако срце куца само својим ритмом. Сва трагедија човечанства је што смо жељни пријатељства и заједнице али уједно бисмо да она буде баш онако како нама одговара. Ми бисмо љубав али да поставимо своју голготу довољно близу, ми бисмо да нас воле али ми да се сувише не уморимо другима.
      Е па не може. 

http://avdenagom.blogspot.com/2020/05/blog-post_31.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FUuAXt+(Avdenago)

• By Поуке.орг - инфо
      Седме недеље по Васкрсу, која је посвећена светим оцима Првог васељенског Сабора, верујући народ Лапова је са радошћу дочекао свог надлежног Архијереја, Епископа шумадијског Господина Јована.   Звучни запис беседе   Он је служио Свету Архијерејску Литургију на којој су му саслуживали Архијерејски намесник рачански протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј-ставрофор Србољуб Марковић, протојереј Велибор Јовановић, протонамесник Горан Живковић, јереји Ивица Камберовић и Мирољуб Блажић, као и протођакон Иван Гашић, ђакони Марко Арсенић и Стеван Илић.   За певницом су певали “Србски православни појци” који већ дуже време својим појањем увеличавају богослужења у шумадијској Епархији.   Чтецирали су Марко Нешић, Марко Петровић, Милан Михаиловић и Богдан Бранисављевић.   После прочитаног Јеванђеља Епископ Јован је одржао беседу присутном народу у којој је нагласио да је ова недеља посвећена Првом васељенском Сабору, а сабор је сазвао цар Константин, који је рођен у Нишу, исти онај који је Миланским едиктом дозволио слободно вероисповедање хришћанства. Овај Сабор је сазван због јереси александријског свештеника Арија, који је говорио да је Син Божји створен у времену, а не да је једносуштан Богу Оцу. Епископи на Сабору су изобличили Арија, његову јерес и све оне који су били његови ученици.    Епископ Јован је даље рекао да је разлика између Божијег човека који је просвећен Духом Светим и некога ко се ослања на свој разум и знање велика. Уистину мудри Епископи са Првог васељенског Сабора су били учени од Свете Тројице и у томе је била њихова снага те их памтимо и данас, после седамнаест векова. Он је затим навео да је наш корен Исус Христос и ако се одвојимо од тог корена осушићемо се као биљка која је одвојена од корена. Плодови тог корена су слатки за разлику од горких плодова греха и зла. На Првом васељенском Сабору је формулисан Символ вере, који је допуњен на Другом васељенском Сабору одржаном 381.године.    Такође је тада одређен и начин одређивања датума Васкрса који је сачуван до данашњег дана. Епископ Јован се затим осврнуо на првосвештеничку молитву која је читана у данашњем Јеванђељу. Он је нагласио чињеницу да је Бог Син послушан Богу Оцу што треба да нам буде пример. На Саборима није изнето ништа ново већ су свети Оци преносили оно што је и њима пренето од богонадахнутих светитеља. То је тајна свих светитеља и исповедника Христових, а ми смо благословени управо тиме што имамо готове одговоре на најбитнија питаља дате нам од светих људи. Епископ Јован је даље нагласио да је Бог постао човек да би човека уздигао до Бога по благодати. Са обзиром да је Бог уједно био и човек Он разуме нас људе, али уједно треба и ми Њега да разумемо и живимо по Богу.   Најјачи је човек који се узда у Бога, а када човек почне да се узда само у своје способности он пропада. Не може нико просветити свет, ако себе прво не просвети, нити може неко другог научити, ако себе прво не научи. Црква стоји непоколебиво две хиљаде година и стојаће све до Страшнога суда. Символ Вере треба често читати, јер је ту дато све што је потребно људском срцу и уму, нагласио је даље Владика Јован у својој богонадахнутој беседи. Он је даље рекао да је Црква тврђава и стуб вере која, иако је на овоме свету, није од овога света да би на крају беседе благословио све присутне вернике.   На Светој Литургији су се причестили сви присутни свештеници, а затим су најсветијој Тајни Православне Цркве приступили и верници Лапова.   На крају је уследила трпеза љубави која је употпунила овај дан пун духовне радости у Лапову.     Извор: Епархија шумадијска

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...