Jump to content
Guest свештеник Иван

О хули на Духа Светога, кратко тумачење – (Мт 12, 22-32)

Recommended Posts

Guest свештеник Иван

Постављена слика

Овај извештај има све елементе мале књижевне врсте чуда: чудо, полемика и завршна Исусова изрека. Извештај о исцељењу, дакле, у служби је стихова 31-32.
12, 22-30: Једноставност стиха 22 истиче недвосмисленост чуда које Исус чини. Стихови 23 и 24 носе једну од Матејевих великих тема – одбацивње Исуса од стране Јевреја. Наиме, у овом Јеванђељу, за време Исусовог проповедања и чудотворења у народу, народне вође су те које га одбацују, док га народ испрва поштује. Међутим, касниј ће га и народ у потпуности одбацити, што ће врхунити у одбцивњу од стране оба разбојника на крсту. Дакле, у ова два стиха народ Исуса проглашава за Сина Давидовог, што је један од месијнских епитета јудејске апокалиптике, док Фарисеји безрезервно сматрају да Исус чудотвори помоћу Веелзевула. Велзевул или Баал-зебул значи „господар мува“. Под тим именом су становници града Екрона поштовали Вала. У новозаветно време Јевреји ово име користе за врховног демона. Стиховима 25-26 Исус очиледно побија фарисејско мишљење, отворено их разобличавајући. Наиме, отачка тумачења ове перикопе слажу се у томе да је фарисејима било јасно да Исус долазли од Бога, али да су то због помрачености мржњом одбијали да признају. Сигурно је да се овде крије полемика марковске заједнице са јеврејском синагогом. „Синови ваши“ у стиху 27 стога су, сигурно, Јевреји који су чланови Цркве. Такође, овај стих јасно говори о свакодневном пројављивању дара чудотворства у тој заједници (што је, по питању ране Цркве, познато и из других новозаветних извештаја, нпр. Дап 2; 1 Кор 12-14). Исусова реч о већ дошлом Царству у стиху 28. надовезује се на стих 24; месијанско ишчекивање, наиме, неодвојиво је повезано са доласком Царства Божијег. У 29. стиху говори се о поробљености грехом и смрћу, тј. о власти сила зла над овим светом коју Исус својим доласком укида.
12, 31-32: Очигледност Исусовог чудотворства, и недвосмислено објашњење које је уследило, не оставља места сумњи у његово Месијанство. Одбацивање чуда која Исус чини, према томе, одбацивање је самог Бога. Међутим, ако су Јевреји, који су живели у Исусово време, и имали оправдање за своје неверовање, нараштај Јевреја са којима марковска заједница полемише нема изговор, с обзиром да се у Цркви деловање Духа очитује тако јасно, да се човек, опредељујући се против Цркве и Исуса, отворено опредељује против самога Бога.
У тумачењу ових стихова, Симеон Нови Богослов истиче једну нову димензију, актуализујући текст сходно проблемима свога времена. Како се може претпоставити на основу његове тридесет друге беседе, он под хулом на Духа Светога подразумева одбацивање могућности покајања за велике грехове после крштења. За такве примере знамо од најранијих времена цркве (нпр. монтанисти, Мелетијев раскол решен на Првом васељенском сабору, катари и сл.) Стога он покајање назива другим крштењем.

Oče može li malo pojašnjenje.

"Симеон Нови Богослов ...под хулом на Духа Светога подразумева одбацивање могућности покајања за велике грехове после крштења."

Da li može postojati svjesno negiranje pokajanja.Hoću reći zar se ne može čovjek pokajati što se nije pokajao.

мислим да се мисли на поимање величине греха који је таквим размишљањем већи од Господове љубави и милости према човеку ...

Guest srna u izgubljenom raju

Nemanje vjere u Bozju ljubav,

misleci da smo mi grijehom jaci,

nego sto moze On oprostit

hula=camotinja ,eto to znaci

:)

Nemanje vjere u Bozju ljubav,

misleci da smo mi grijehom jaci,

nego sto moze On oprostit

hula=camotinja ,eto to znaci

:)

dobro

samo čamotinja nije isto što i hula,jel da,već uninije,al svejedno hvala i tebi i Medu

objasni mi razliku izmedju camotinje ,uninija ,ili malovjere, meni je sve to isto. usput imam problem i da odredim razliku izmedju smjernosti i smirenja i to mi djeluje povezano i isto... bicu zahvalan pliz 89898989898989 89898989898989 89898989898989

pa valjda neka gradacija ide ovako čamotinja(uninije) zatim roptanje  a zatim i očaj

pretpostavljam da krajnji očaj i očajanje potpada pod osudu hule

tu je i razlika između Petra i Jude

Što se tiče smjernosti i smirenoumlja,o tome ti ne mogu mnogo reći  :)

e to je problem, ja to sve dozivljavam kao jedno te isto, samo drugacije receno 89898989898989 mislim da je bilo koji grijeh nepovjerenja prema Bozijoj milosti hula, ali isto tako i pretjerano uzdanje u Boziju milost, pa ma koje god mi termine upotrebljavali... nego samo treba reci "drzi um svoj u adu i ne ocajavaj"

Pa nije baš tako,jer piše:

"Зато вам кажем: Сваки гријех и хула опростиће се људима, а хула на Духа Светога неће се опростити људима. "

Mt (12,31)

Znači ima hula a ima i hula na Duha Svetoga.E sada,tu ja zapinjem

Evo šta sam našao ,a da pobliže objašnjava ovo što je o.Ivan postavio

" Али ономе ко је хулио на Духа Светога, то јест , на Божанство Христово, и говорио да „помоћу Веелзевула кнеза ђаволског изгони ђаволе“ (Лука 11:15), неће се опростити ни у овом веку, ни у будућем.

Треба знати, да Христос није рекао: „Не опрашта се ономе који је хулио и покајао се“, „који хули“, то јест, који пребива у хули. Јер право покајање разрешује све грехове.

Понекад се грешник, по Промислу Божијем, подвргава несрећама, невољама, болестима – јер кроз то, Бог га, на нама непознат начин очишћује, и ако онај који је искушаван захваљује, то ће за благодарност примити награду. А ако не благодари, осудиће се и за оне грехе, за које је трпео казну и поврх тога биће подвргнут одговорности за неблагодарност.

Зато, ко греши у нечему пред људима, тај има много случајева за добијање опроштаја. Јер ко греши једном човеку и чини добро другом човеку, тај се оправдава самом том природом против које грешио.

Али хула на Духа јесте неверје, и нема друге могућности за добијање опроштаја, као учинити се верним; и грех безбожја и неверја се не опрашта ни овде, ни у будућем веку. "

Sv.Atanasije Veliki

u ovom slucaju u pitanju je bilo to sto su za Hrista fariseji rekli da je duh necisti u njemu, sto znaci da bi se ovo mjesto ako zatezemo gledamo bukvalno naj bolje moglo protumaciti da je hula na Duha Svetoga kada neko ustaje ,huli i bori se protiv onoga u kome obitava Sv. Duh .... 4chsmu1

Хула на Духа Светог је пребивање и исповедање Јереси, одбацивање благодати Цркви Христовој (највећа хула од свих, за које нема опроштаја ако се човек не покаје док је жив), називање Епископа Цркве погрдним именима, типа "Сатанасије", "Злиринеј". Хула је рећи било шта слично за било које свештено лице Цркве, а то данас редовно виђамо на интернету.

Хула на Духа Светог су и речи Владике Никанора: "да +Атанасије служи Литургију ђаволу" и "да је ђавољи човек"....

Хула је рећи за неког да је ђавоиман, а небити сигуран у то.

А најчешћа хула је несвесност своје грешности и немарност ка покајању и исправљењу свог живота.

Хула на Духа Светог је пребивање и исповедање Јереси, одбацивање благодати Цркви Христовој (највећа хула од свих, за које нема опроштаја ако се човек не покаје док је жив), називање Епископа Цркве погрдним именима, типа "Сатанасије", "Злиринеј". Хула је рећи било шта слично за било које свештено лице Цркве, а то данас редовно виђамо на интернету.

Хула на Духа Светог су и речи Владике Никанора: "да +Атанасије служи Литургију ђаволу" и "да је ђавољи човек"....

Хула је рећи за неког да је ђавоиман, а небити сигуран у то.

А најчешћа хула је несвесност своје грешности и немарност ка покајању и исправљењу свог живота.

joooj:) :) bliss jeeee algabacaju algabacaju :) klapklap klapklap

to sam cekao da neko kaze... mi zaboravljamo na blagodat Sv. Duha koja prebiva na svakom krstenom Hriscaninu , a kamo li na svestenstvu. prije deset godina sam svojim ocima gledao kako jedan covjek ulazi u oltar i pred svetu liturgiju galami na svestenika, danas je kao mator covjek razveden od zane, sin mu je umro, cerka mu godinu je bolesna od raka i takodje umire, takodje je i ona se razvela prosle godine, njen sin je problemtican....da ne pisem sve i taj deda je bolestan...sada mu ne pada na pamet da galami na svestenika ,nego pjeske dovodi unuka u crkvu... molim sve one koji pisu ili pricaju gadosti na bilo kog vladiku ili svestenika da prestanu, jer Bozija ruka divno miluje ,ali je teska kada osamari...

smatram da je to danas najastupljeniji oblik hule na Duha Svetoga...

zato sa 4chsmu1 budite bendoff :drugarstvo:, niposto :drugarstvo: da nebi :nene: isus-sinaibio na vas :mad: