Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Recommended Posts

пре 20 минута, Avocado рече

KURIR: NA TELEVIZIJI SU REKLI 33 A MI SMO IZMERILI 40! Kako je to moguće, i da li nas neko obmanjuje? OTKRIVAMO VAM PRAVU ISTINU

То је све због Ђиласових и Јанковићевих BMW-ова и мотора од 40.000 евра који блокирају саобраћај, па се повећава CO2 и глобално загревање.

1 hour ago, Avocado рече

Random blebetanje:

KURIR: NA TELEVIZIJI SU REKLI 33 A MI SMO IZMERILI 40! Kako je to moguće, i da li nas neko obmanjuje? OTKRIVAMO VAM PRAVU ISTINU

Svake godine na leto se pojave ovakvi tekstovi... ovaj je čak i ok jer objašnjava kako se zvanično mere temperature... i onda ljudi bez veze pizde sa komentarima poput "Da znam kad krenem na posao da ne idem asfaltom nego da lebdim dva Metra iznad travnate površine čisto da bi meterolozi bili u pravu."... što bi imalo smisla da su metereolozi nekada merili drugačije tj. da je i ranije kad na vestima kažu da ima 33 stepena to značilo da ima toliko mereno na suncu iznad asfalta, pa nas sad kao lažu i obmanjuju da ne bismo znali koliko je zapravo vruće... ko nema memoriju kao zlatna ribica valjda zna da kad je zvanična (meteorološka) temperatura 33 stepena u nekom gradu, to znači da je užasno vruće...

Mada je ovaj komentar sjajan:

Za vreme prethodne vlasti je bilo i 45 stepeni, pa niko nije kukao. Sada vam i 40 smeta, narodu nikada udovoljiti, imamo najniže temperature u regionu.

:D

Kad vidim ovakvo lupetanje, samo se setim da smo mi jedinni narod koji se krio od pomracenja sunca, i onda mi bude malo lakse...

пре 50 минута, Avocado рече

Malo i u odbranu dečive povodom slike Dositeja (pola boda za Avocada) na testu za prijemni:

https://svetopavlje.blogspot.com/2018/06/bruka-i-sramota-na-maloj-maturi-cela.html

Ovo sam delila na FB pre neki dan.

A inače, čemu uopšte selebriti pristup istoriji kulture? Prepoznaj sliku (FOTO, VIDEO)

пре 19 минута, Paradoksologija рече

Ovo sam delila na FB pre neki dan.

A inače, čemu uopšte selebriti pristup istoriji kulture? Prepoznaj sliku (FOTO, VIDEO)

E sad... ajde da se palamudimo... "jadna decica"...

Dobro se secam da smo tih nekoliko nezaobilaznih lica uglavnom svi znali u OS. Ovo je bilo lako pitanje, i nema u njemu niceg loseg: ne traze se godine, datumi, bilo sta, samo da kazes ko je. A ako si tu neku knjigu otvarao i stvarno citao, prosto nema sanse da to ne znas. Em sto njegov portret visi okacen u prakticno svim skolama, mozes da ga ne primetis samo ako spavas.

Fakat je da su danas klinci izrazito lobotomizirani naopakim uticajima tech-kultutre, i to se vidi na svakom koraku. Radio sam u ukupno 14 (cetrnaest!) OS, i ovo tvrdim: povrsni su, lenji, nezainteresovani za bilo sta dalje od sopstvenog nosa, razmazeni preko svake mere... cast izuzecima. OK, deca su to, ali popusteno im je nemoguce mnogo, mnogo vise nego sto bi stvarno trebalo.

Po strani s tim ko je objavio clanak, to je jasno kakve su nam danas "novine", ali je cinjenica da ovo jeste bruka i sramota, u pitanju je bas bas najosnovnije poznavanje.

Takodje, uoci da su imena koja su djaci pisali ne male greske, nego kapitalne, a pobedio je onaj koji je napisao "Alfred Pikaso", ili tako neku odvalu. Sirina djaka danas = 0.

1 hour ago, Avocado рече

Malo i u odbranu dečive povodom slike Dositeja (pola boda za Avocada) na testu za prijemni:

https://svetopavlje.blogspot.com/2018/06/bruka-i-sramota-na-maloj-maturi-cela.html

Sori da ti kvarim dnevnik, ali za moj pojam ovaj tekst je obicna bljuzga...

пре 54 минута, obi-wan рече

Sori da ti kvarim dnevnik, ali za moj pojam ovaj tekst je obicna bljuzga...

Ma ne kvariš ništa... dopušteno je žrvljanje po mom dnevniku!!! (dok se ne pretera) ;)

Meni je interesantan tekst... stoji svakako ovo što pričaš da su se osnovci skoro sigurno susretali sa Dositejevim likom... ali mi je opet malo bizarno pitanje, jer nekako mi prepoznavanje face poznatih ličnosti sa portreta ne spada u deo gradiva istorije ili književnosti... ne sećam se da je nas neko terao da zapamtimo kako ko izgleda... to je više nešto što se usput zapamti, za nekog ko obraća pažnju na takve stvari ili bolje pamti lica i povezuje sa imenom (što nije veština koju svi poseduju)...

A za širinu današnje dece... ne znam... ne susrećem se dovoljno sa osnovcima i srednjoškolcima... ali znam da je i u mojoj generaciji bilo tupsona koliko hoćeš... pa i pametne dece štrebera koja nisu imala nikakvu širinu i koja bi na ovakvom pitanju pala jer im niko nije rekao da i to treba da nauče...

Inače, ne može bre Pikaso da bude pobednik pored Marina Lutera Kinga koji je crnac... :D

пре 46 минута, Avocado рече

Inače, ne može bre Pikaso da bude pobednik pored Marina Lutera Kinga koji je crnac... :D

E taj nisam vid`o, najace sto sam ja vid`o onaj dan je mesanac Pikasa i nekog drugog... :smeh1:

пре 46 минута, Avocado рече

ali mi je opet malo bizarno pitanje, jer nekako mi prepoznavanje face poznatih ličnosti sa portreta ne spada u deo gradiva istorije ili književnosti... ne sećam se da je nas neko terao da zapamtimo kako ko izgleda...

Pa nije nas niko pitao jer se podrazumevalo da se to zna, to je nekako bila ta opsta kultura o kojoj niko i ne debatuje. Nije da branim autora testa, ali koliko vidim cilj mu je bio da maksimalno uprosti i olaksa pitanja, pa je tako stavio ovo kao - "sta moze da se desi, postavio sam skroz trivijalno pitanje"..., i onda pljas... senzacija...

Mislim, ne znam kad si ti bio osnovac, ja sam osamdesetih, i ono, svasta moz` da se lupeta, ali ne moz` stalno, jer se takvi gafovi odma ispravljaju. A danas prosto imas citave generacija nezainteresovane dece, to je najveci problem - nista im nije hitno, nad njima prakticno nema nikakvog autoriteta (direktori i nastavnici su obicne lutke za njih, serviseri, nista vise), sve im se kod kuce da osim osnovnog vaspitanja, i onda imas horde zombiranih jedinki koje samo misle kako ce da uzivaju u necem, nikakav trud ih prosto ne zanima. E kad mora, za ocenu i "prolaz dalje", onda sednu i bubace napamet, samo do prodju. Posle to "znanje" iscuri ko iz busnog bureta.

...

I kad vec pricamo, pazi ovaj primer iz moje licne prakse.

Pocetak skolske godine, nova mi skola, prvi put sam bas u toj, prvih casova po obicaju upoznajem djake. Inace, najveca je skola u gradu, zovu ih i "Kombinat", jer kad udjes u nastavnicku kancelariju, graja je takva da imas utisak da si us`o u pijacnu trzicu `de se prodaje sir - niko ne vice, naravno, ali nastavnika ima toliko da ih maltene ne upoznas sve do kraja godine.

Te prilike ulazim u grupu 7. razreda, medju kojima je - gle paradoksa - i sin jednog popa, mog dobrog prijatelja. Cas uvek drzim kao neku TV emisiju - sirok i slobodan pristup, trudim se da zapodenem razgovor tako da bude zanimljiv. Imao sam neke svoje sablone, pa kad nesto pricam i pomenem neko ime (licnost, mesto, sta god) ja obicno kratko zastanem i pitam "ko/sta to bese?". I taj put sam uradio tako, i u toku te uvodne price, pomenem Stevana Nemanju, i stanem i brzo pitam "ko ono bese Stevan Nemanja?..." Tajac.

Sedmi razred. Odlicni djaci. Grupa od njih 20-tak. Potpuni tajac. Bez grimasa, bez nekih jasnih promena u ponasanu, na licima samo beskrajna dosada. Da pomenem da je ta skola u jednom od lepsih i vidjenijih krajeva grada, mada to kod nas nema neki uticaj veliki, jer su sva naselja prilicno priblizna, nema "elitnih", a poenta recenog je da su svi OK zbrinuti finansijski, nema siromasnih.

Dakle - potpuni tajac. Ja opet, zustrije - "ljudi, ko je bio Stevan Nemanja??!..." Tajac. "Sta imate iz istorije??!..." Redom se izjasnjavaju 5,5, 4,5... Ja NEVERUEM, gledam `de je skrivena kamera, i ocekujem da iz ormara iskoci sakriveni voditelj sa mikromanom... nista drugo. I u tom momentu jedan mali kao podize malo ruku, i kaze "nastavnice, na vr` mi jezika da se setim..."

...

1d7bh7.jpg.706364a72077f0ef86eb2930f4198ca0.jpg

...

Uzmem dnevnik, i na sred casa krenem ka vratima. Djaci gledaju, pitaju "a gde cete", ja kazem "pa odoh, ne znam sta bi s vama mogao da pricam neki visoku matematiku, kad ne znate ni tablicu mnozenja". Oni gledaju blejuce belo... i onda im pokusam objasnim koliko je tragicno takvo znanje-neznanje, i koliko je jos tragicnije da se kroz zivot provlacis, umesto da ides punim plucima. Ne gajim iluziju da je to nesto posebno vredelo, ali bolje da kazem nego da ne kazem.

U nase vreme - izlizano je, ali tako jeste - nije moglo da bude tako. I najlosiji djaci, tj. oni koji su imali slabije ocene, bili su bre zivi i vispreni, ni blizu ovako zatupljeni.

Ovo sad je prosto slika vremena, i opsteg ludila u kome ceo svet pliva. Ovo pitanje je ocigledno trebalo da bude najlakse moguce, a eto - izazvalo je senzaciju.

Naravno da nije kriv onaj ko smatra da je ovo bruka, jer jeste bre bruka kad ne znas ko su ti bili neki od najvaznijih narodnih prvaka.

Kad to ne znas, ostalo, sto bi bilo i malo zahtevnije tek neces da znas...

пре 11 минута, Avocado рече

Iz tvoje i slicnih prica deluje da je mnogo gore.

Nije tako svuda i uvek, jos ima ostrva blagorazumnosti dosta, ali se % ovih zatupljenih na zalost bas mnogo povecao.

I znas sta je tu zanimljivo - to uopste nisu zli ili zlonamerni ljudi, u velikoj vecini naprotiv tome. Prosto, zapusteni su od strane roditelja, a od strane samog sistema onemogucena im je skola koja ce da ima bar jednu osnovnu crtu razborite strogosti. I u zbiru ta dva dobijes neverovatne rezultate, prosto da se zgrcis od muke.

Pola ovih što se podsmevaju deci ne bi znali da kažu ko je na fotografiji.

Pri tom veseli Dositej, mada jednako zaslužan, nije ni malo poznat međ' decom  kao npr njegov komšija na slikama iz školskih kabineta (mislim na S.Savu, ne na Tita), jer o SS imaju i pesmice i predstavice i priredbe i priče a od jadnog nesrećnog Dimitrija imaju samo Život i priključenija za koji ti realno treba rečnik da bi ga preveo. 

пре 8 минута, Santi рече

Pola ovih što se podsmevaju deci ne bi znali da kažu ko je na fotografiji.

Pri tom veseli Dositej, mada jednako zaslužan, nije ni malo poznat međ' decom  kao npr njegov komšija na slikama iz školskih kabineta (mislim na S.Savu, ne na Tita), jer o SS imaju i pesmice i predstavice i priredbe i priče a od jadnog nesrećnog Dimitrija imaju samo Život i priključenija za koji ti realno treba rečnik da bi ga preveo.

A sta onda velis na ovo sto sam napisao gore iz sopstvenog iskustva o Stevanu Nemanji?

Izes ti znanje kad znas samo jednog coveka, i to iz recitacija, sto ce da kaze - nisi mog`o da ga ne zapamtis, jer ga verglaju non-stop.

Bruka je i sramota da si izas`o iz OS a ne znas za Nemanju, Dositeja, Karadjordja i ostale. O uzrocima itekako treba da se prica, ali da jeste blamaza - jeste.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...