Jump to content

[NAJAVA] Izložba „Nebo u bojama Rusije“ u Muzeju vazduhoplovstva, Sećanje na Dan pobede nad fašizmom

Оцени ову тему

Препоручена порука

Izložba „Nebo u bojama Rusije“ biće otvorena 10. maja sa početkom u 18 časova u Muzeju vazduhoplovstva povodom državnog praznika „Dan pobede“, saopšteno je iz Muzeja.

Kako navode, dan pobede nad fašizmom istorijski je trenutak, a veliki doprinos u pobedi pripada upravo Rusiji i Ruskoj vojsci:

– Ovom izložbom ukazujemo na prelomne trenutke savremene istorije i posvećujemo je razvoju ruske avijacije, koja je jedan od nosioca pobede i njen važan simbol. Izložbom dominiraju fotografije na kojima su predstavljene letelice ruskog vazduhoplovstva, kako vojnog, tako i civilnog.

Kroz prezentaciju ovih fotografija, ukazuje se na sveobuhvatni značaj razvoja ruske avijacije, koja je imala dalekosežni uticaj na mnoge zemlje Evrope i sveta. Taj uticaj je svakako prepoznatljiv i lako uočljiv pri pogledu na razvoj našeg vazduhoplovstva, od prvih koraka, pa do danas. –

il-76-cr.jpg
Biće prezentovane i makete letelica proisteklih iz ruskih konstruktorskih biroa / Foto: Muzej vazduhoplovstva Beograd

Takođe, izložba dobija potpun izgled prezentovanjem maketa letelica proisteklih iz ruskih konstruktorskih biroa, danas dobro poznatih imena, kao što su Iljušin, Tuoljev, Kamov i drugi, kažu iz Muzeja.

tango-six.png

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Tatjana Trajković
      Crtanje kao proces otvaranja duše
      Izložba grafika Nebu pod oblake, moru pod talase otvara se 5. maja u galeriji Stara kapetanija u Zemunu i traje do 16. maja. Na izložbi će biti predstavljeno više od 40 radova rađenih u tehnici monotipije.
      “U okviru teme Nebu pod oblake i moru pod talase radim grafike koje opisuju otisak duše. Verujem da duša treba da leti sama, i dok je dan i dok je noć, da sakuplja najsuptilnije emocije iz okruženja u kome je slobodna, opuštena i nesputana. Njeno je nebo, njeno je more, njen je i ceo podzemni svet. Kada je duša slobodna čovek vidi duboko, razgovara sa životinjama, poznaje šumu i oblake.
      Različiti su načini na koji može da se poleti, različiti su prizori na koje se u tom letu nailazi i to je osnovna tema kojom se bavim. Svaki utisak postaje otisak!
      Radovi su urađeni u tehnici monotipije, u različitim formatima. Monotipija je tehnika otiskivanja samo jednog otiska. On je jedinstven i neponovljiv, baš kao i svaki let duše. Ne može se umnožiti niti se može podeliti, ostaje kao jedinstven otisak momenta u kome je let trajao.
      Od kada je slikanje tvoja ljubav i da li ti je pomagalo u nekim stresnim situacijama?
      Crtam i slikam od kad znam za sebe ali prelomni trenutak, onaj u kojem sam odlučila da će mi to biti poziv, desio se u drugom razredu gimnazije, kada mi je tata kupio knjigu Brajana Bagnala Crtanje i slikanje. Uz tu knjigu sam otkrila nove tehnike, proporcije, senčenje…
      Mene umetnost opušta i puni pozitivnom energijom. Ona je najbolji lek i najbolja samopomoć u stresnim situacijama jer papir trpi sve. Bezbroj puta sam u atelje otišla ljuta, zabrinuta, umorna a iz njega izašla spremna da poletim i osvajam svet. Stvoriti umetničko delo najdivniji je osećaj koji poznajem.
      Radila si u velikoj kompaniji, da li si i tada slikala?
      U medijskoj kući sam radila šesnaest godina, u vreme kada su odrastale i moje ćerke. Bio je to naporan period, sa čestim prekovremenim ostajanjem na poslu i stalnom grižom savesti da nisam dovoljno tu za svoju decu. Taj posao sam obožavala i iskreno sam se radovala postavljanju svakog novog broja časopisa na kome sam radila, ali sam u jednom momentu shvatila da meni to nije dovoljno. Tu nije bilo mesta za kreativnost o kakvoj sam ja sanjala. Pokušavala sam svih tih godina da crtam i slikam, mučila sam se sa stalnim postavljanjem i sklanjanjem boja i četkica, sa stalnim prekidima umetničke inspiracije jer je neko u tom trenutku gladan, ili mu se spava ili prosto hoće da se mazi… Tada sam shvatila da mogu da budem ili majka ili umetnica. U tom trenutku, ovo prvo je bilo daleko važnije i potrebnije  pa se moja kreativnost svela na bojenje zidova i crtanje kredama po betonu.
    • Од Драгана Милошевић,
      Neverovatno, ali istinito: na dan kada je pobeđeno najveće zlo u novijoj istoriji čovečanstva, Televizija Crne Gore pustila spot ustaše Marka Perkovića-Tompsona!

Kad mislimo da ništa ne može da nas iznenadi, pojavi se neko...

Televizija Crne Gore, dakle Javni servis građana Crne Gore, napravio je neverovatan "gaf" (nazovimo ga tako) u jutarnjem programu i to na Dan pobede nad nacizmom, najvećim zlom u novijoj istoriji čovečanstva.

Usred jutarnjeg programa neko je smislio da bi bilo prigodno da nam Dan pobede "čestita" niko drugi do Marko Perković-Tompson, čovek koji u svojim pesmama i stavovima zastupa ideologiju ustaša, zločinaca koji su u Drugom svetskom ratu pobili ko zna koliko hiljada ljudi i koji su napravili zloglasni logor Jasenovac.

Dakle, taj Tompson, čiji su ideolozi pobeđeni u Drugom svetskom ratu, eto, našao se među prvima da "čestita" Dan pobede i to na televiziji zemlje koja je dala veliki doprinos pobedi nad nacizmom. Crna Gora je oduvek bila antifašistička, dala je svoju žrtvu u Drugom svetskom ratu, uvek je bila uz Srbiju...

Istina, ova Tompsonova pesma nije ona u kojoj se pominje "klanje Srba", ali svejedno, zbog njegovog "minulog rada", ovo jeste SKANDAL.

(ako pažljivo pogledate spot, moći ćete da vidite i prsten na Tompsonovoj ruci...)

DA LI STE NORMALNI: Tompson na TV Crne Gore za Dan pobede?! (VIDEO)
      MONDO.RS Neverovatno, ali istinito: na dan kada je pobeđeno najveće zlo u novijoj istoriji čovečanstva, Televizija Crne Gore...  
    • Од Manja88,
      Tri rođene sestre iz Podgorice porodile se istog dana
      WWW.DANAS.RS U porodilištu cetinjske opšte bolnice danas su se za manje od sat i po porodile tri rođene sestre iz Podgorice i rođeno je četvoro...  
    • Од Милан Ракић,
      BiH će u noći sa 4. na 5. prosinac konačno preuzeti potpunu kontrolu nad nebom iznad svoje teritorije, potvrdio je direktor Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH /BHANSA/ Davorin Primorac.

Primorac je pojasnio da to znači da će BiH preuzeti kontrolu neba iznad 10.000 metara, koje je najfrekventije i najisplativije, navodeći da su do sada kontrolu, i ujedno veliku financijsku dobit, imale susjedne zemlje Srbija i Hrvatska.
      “Mi preuzimamo srednji i gornji sloj zračnog prostora, gdje se odvija više od 80 posto zračnog prometa. Na tom dijelu je najveći broj preleta i riječ je o prostoru iznad 10.000 metara visine”, rekao je Primorac za “Dnevni avaz”.
      On je ocijenio da je ovo važan događaj i za BiH i za BHANSA, koja je samofinancirajuća nerpofitna organizacija.
      “Naši troškovi bit će veći za 20 posto, ali očekujemo i značajne financijske prihode. Očekujemo 12 do 13 milijuna KM u odnosu na godinu ranije”, naveo je Primorac.
      Primorac je rekao da će novi kontrolori već u prosincu početi s radom, te najavio da će BHANSA uložiti višemilijunski iznos u obnovu kontrolnih tornjeva u Sarajevu, Banja Luci i Tuzli.

• Од Милан Ракић,
      Povodom obeležavanja 50 godina od sletanja posade Apolo 11 na Mesec i njihove posete Beogradu, od 18. do 20. oktobra 1969. godine, Muzej Jugoslavije u četvrtak 17. oktobra u 18 časova organizuje tribinu Apolo 11 – Misija Beograd, u objektu Muzej 25. maj. Ovom prilikom biće izložen i kamen sa Meseca, odnosno fragmenti mesečevog tla, koje je misija Apolo 11  donela na Zemlju, a koje je Ričard Nikson poklonio Josipu Brozu Titu.

Tribina se organizuje u okviru stalnog programa Razgovori o Jugoslaviji: uvod u postjugoslovenske studije (Razgovori 24). U njoj učestvuju: dr Radina Vučetić, istoričarka i dr Simona Čupić, istoričarka umetnosti, profesorke Filozofskog fakulteta i članice Centra za američke studije, kao i Bojana Andrić, urednica i autorka „Trezora“. Razgovorima će moderirati Tatomir Toroman, kustos Muzeja Jugoslavije. Tokom trajanja tribine publika će biti u prilici da vidi i brojne fotografije iz fonda Muzeja Jugoslavije i Arhiva Jugoslavije, kao i arhivske televizijske snimke RTS-a.
      Radina Vučetić će govoriti o samom toku posete posade Apola 11 Beogradu i značaju koji je ta poseta imala u hladnoratovskom smislu, ali i šta je ona značila za građane Beograda. Svemirska trka je obeležila šezdesete godine 20. veka, a svoj vrhunac dostigla je spuštanjem Apola 11 na Mesec 1969. godine, što je i odlučilo konačnog pobednika u ovoj trci. U želji da što bolje iskoristi planetarni uspeh svojih astronauta, američka administracija poslala ih je na svetsku turneju, prilikom koje su obišli 22 zemlje. Jugoslavija je bila jedina komunistička zemlja koju su posetili, a držanje jugoslovenskih zvaničnika i oduševljenje masa u susretu sa astronautima, pokazali su da je u balansiranju između Istoka i Zapada, kada je svemir u pitanju, Jugoslavija naginjala jednoj strani – američkoj. Ovo je prilika da se setimo gde smo bili nekad u svetskoj politici, kako su idoli celog sveta samo tri meseca posle sletanja na Mesec sleteli i u Beograd, kako su doneli „komadić Meseca“ za druga Tita, a i zaigrali srpsko kolo u Grockoj.

Bojana Andrić govoriće o  tome kako se 20. jula 1969, Televizija Beograd uključila u Evrovizijski direktan prenos spuštanja “prvih ljudi na Mesec”. Potom sledi  komentar arhivskih snimaka boravka  trojice astronauta Beogradu: doček na aerodromu, prijem kod predsednika Tita, poseta  Domu pionira, gde su dočekani pesmom Ljubivoja Ršumovića „Dragi Edvine, Majkle i Nile, dobro nam došli, baš ste sile“,  i dalje do ispraćaja na aerodromu . Televizijska ekipa “Trezora” snimaće Tribinu u celini, kao i specijalne goste – učesnike u događaju od pre 50 godina.
      Simona Čupić osvrnuće se na to kako projekat „trke za svemir“ nije promovisao samo novu profesiju astronauta, već je i oblikovao interesovanje za nove javne ličnosti čije živote su američka i svetska publika predano pratili. Otvoriće i pitanja: Kako su popularnost astronauta videli umetnici? Kako ih je prigrlila popularna kultura? Da li su u Beograd pre pola veka zapravo doputovali prvi „stvarni” superheroji i šta su u Beograd doneli, a šta su na Mesec odneli? Govoriće i o Plejboj zečicama i Supermenu, Rokvelu i Raušenbergu, o skafanderima i Luju Vitonu – koji su, svako na svoj način, stigli do Meseca.
      Program se realizuje u saradnji sa Centrom za američke studije i Ambasadom SAD u Beogradu.
      Ulaz je slobodan za publiku, a učesnici tribine otvoreni su za sva pitanja nakon završetka oficijelnog dela.
      https://tumagazin.rs/2019/10/15/apolo-11-misija-beograd/
  • Креирај ново...