Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из
Sign in to follow this  
Istok17

Božanstvo Isusovo

Recommended Posts

ЧЛАН

Kakav je ovaj tekst u cilju dokazivanja pojedinim hrišćanskim denominacijama i islamistima da je Isus božanske prirode? Tražili su od mene da odbranim svoje stavove po pitanju božanstva Isusovog, a s obzirom na to da nisam dovoljno stručan u tom polju, zamolio bih nekoga da mi ukaže na neku glupost ukoliko sam je napisao ovde. :))

„U početku bješe Riječ“ – Jovan ovde očigledno aludira na „U početku stvori Bog nebo i zemlju“ (1 Moj 1;1). Dakle, o kakvom je početku ovdje riječ? O početku stvaranja tvorevine. Bog Otac je stvarao svojom Riječju „I reče Bog“ (1 Moj 1;3), odnosno Sinom svojim - „jer kroz Njega sve postade, i bez Njega nista ne postade sto je postalo“ (Jov 1;3), „U svijetu bješe, i svijet kroz Njega posta, i svjet ga ne pozna“ (Jov 1;10),“Jer Njime bi sazdano sve, što je na nebesima i na zemlji, što je vidljivo i nevidljivo..I On je prije Svega i sve u Njemu postoji“ (Kol 1;15-17) Sin, dakle, ne postade u početku, kako neki tvrde, nego bješe, odnosno, već je imao postojanje. Otkad? Od vječnosti – „Gospod me je imao u početku djela svoga, pre djela svojih, pre svakoga vremena“ (Pr Sol 8;22), „I sada proslavi ti mene Oče, slavom koju imadoh u tebe pre nego svet postade“ (Jov 17;5).

„I Riješ bješe u Boga“ – Sin oduvijek prebiva kod svog Oca – „..život vječni, koji bješe u Oca i javi se nama“(1 Jov 1;2), „..Jedinorodni Sin koji je u naručju Oca, on ga objavi“ (Jov 1;18) Uostalom, ako se složimo sa tvrdnjom da je Sin stvoren, to bi značilo da je 'bilo vremena' kada ga nije bilo. A ako nije bilo Sina, onda nije bilo ni Oca (kao takvog). A ako je Otac postao Otac kada je stvorio Sina, to bi značilo da se desila promjena u Njemu, a promjene nema u Njemu jer je On savršen, te i nepromjenjljiv – „..dolazi od Oca svjetlosti u koga nema izmjene ni sjenke od promjene“ (1 Jak 1;18) Dakle, takvim tvrdnjama ne hulite samo na Sina, nego i na Oca a „ko ne poštuje Sina, ne poštuje ni Oca koji ga je poslao“ (Jov 5;23) Treba da poštujete Sina, isto onoliko koliko poštujete i Oca – „Da svi poštuju Sina kao što poštuju i Oca“ (Jov 5;23).

„I Riječ bješe Bog“ –Sin je božnaske prirode, kao i Njegov Otac. Kada majka rodi dijete, ono je iste prirode kao i njegova majka, odnosno ljudske. Zato kada kažemo da Bog Otac radja (bestrasno, bezjelesno i vanvremenski) Sina, time govorimo da Sin ima istu prirodu kao i Otac, odnosno božansku – „..čiji su i oci, i od kojih je Hristos po tijelu, koji je nad svima Bog blagosloveni u vekove. Amin“ (Rim 9;5), „A znamo da je Sin Boziji dosao i dao nam razum da poznajemo Istinitoga, i jesmo u Istinitome, u Sinu njegovu Isusu Hristu. On je istiniti Bog i život vječni“ (1 Jov 5;20), „Gospod moj i Bog moj“ (Jov 20;28)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Мало је теолошки осетљиво питање за верника, јер се дотиче различитих учења и деноминација које могу бити унутар Хришћанства или Ислама. Ја сам се пар пута лако изгубио у игри речи или оним чега су се тицале:). Па не би било згорег одмах потражит смернице које су од Бога постављене на почетку тј. кроз самог Авраама, Мелхиседека и Мојсија.

On 30.4.2018. at 7:05, Istok17 рече

„U početku bješe Riječ“ – Jovan ovde očigledno aludira na „U početku stvori Bog nebo i zemlju“ (1 Moj 1;1). Dakle, o kakvom je početku ovdje riječ? O početku stvaranja tvorevine. Bog Otac je stvarao svojom Riječju „I reče Bog“ (1 Moj 1;3), odnosno Sinom svojim - „jer kroz Njega sve postade, i bez Njega nista ne postade sto je postalo“ (Jov 1;3), „U svijetu bješe, i svijet kroz Njega posta, i svjet ga ne pozna“ (Jov 1;10),“Jer Njime bi sazdano sve, što je na nebesima i na zemlji, što je vidljivo i nevidljivo..I On je prije Svega i sve u Njemu postoji“ (Kol 1;15-17) Sin, dakle, ne postade u početku, kako neki tvrde, nego bješe, odnosno, već je imao postojanje. Otkad? Od vječnosti – „Gospod me je imao u početku djela svoga, pre djela svojih, pre svakoga vremena“ (Pr Sol 8;22), „I sada proslavi ti mene Oče, slavom koju imadoh u tebe pre nego svet postade“ (Jov 17;5).

„I Riješ bješe u Boga“ – Sin oduvijek prebiva kod svog Oca – „..život vječni, koji bješe u Oca i javi se nama“(1 Jov 1;2), „..Jedinorodni Sin koji je u naručju Oca, on ga objavi“ (Jov 1;18) Uostalom, ako se složimo sa tvrdnjom da je Sin stvoren, to bi značilo da je 'bilo vremena' kada ga nije bilo. A ako nije bilo Sina, onda nije bilo ni Oca (kao takvog). A ako je Otac postao Otac kada je stvorio Sina, to bi značilo da se desila promjena u Njemu, a promjene nema u Njemu jer je On savršen, te i nepromjenjljiv – „..dolazi od Oca svjetlosti u koga nema izmjene ni sjenke od promjene“ (1 Jak 1;18) Dakle, takvim tvrdnjama ne hulite samo na Sina, nego i na Oca a „ko ne poštuje Sina, ne poštuje ni Oca koji ga je poslao“ (Jov 5;23) Treba da poštujete Sina, isto onoliko koliko poštujete i Oca – „Da svi poštuju Sina kao što poštuju i Oca“ (Jov 5;23).

„I Riječ bješe Bog“ –Sin je božnaske prirode, kao i Njegov Otac. Kada majka rodi dijete, ono je iste prirode kao i njegova majka, odnosno ljudske. Zato kada kažemo da Bog Otac radja (bestrasno, bezjelesno i vanvremenski) Sina, time govorimo da Sin ima istu prirodu kao i Otac, odnosno božansku – „..čiji su i oci, i od kojih je Hristos po tijelu, koji je nad svima Bog blagosloveni u vekove. Amin“ (Rim 9;5), „A znamo da je Sin Boziji dosao i dao nam razum da poznajemo Istinitoga, i jesmo u Istinitome, u Sinu njegovu Isusu Hristu. On je istiniti Bog i život vječni“ (1 Jov 5;20), „Gospod moj i Bog moj“ (Jov 20;28)

Исус Христос и Апостоли су наглашавали да смо сви Богови, човек као биће је постојао у Богу пре стварања, првих људи, анђела... Човеку је удахнут Дух живота од Бога из Божије суштине, а Бог је и Дух. Самим тим Божанска природа уопштено људског бића није доведена у питање. Како год гледано, Старо Заветник или неко од ученика Исуса Христа који би оспорио Божанску природу Исуса Христа би оспорио спонтано и своју телесну и духовну природу која је произашла из Божије суштине.

Уз то ако посматрамо Исуса Христа као месију (вођа) који је од Бога откривен Мојсију (који је такође био месија) и другим пророцима, значи само да је поред основне Божанске природе људи, Исус Христос добио и миропомазање од Бога пре свог телесног рођења. Јован Крститељ га је рукоположио (крстио Духом Светим у води) јер Исус Христос ипак мора да поштује Реч Божију (Логос) која је дата пророцима у прошлости.  И само је подучавао веру исто као и остали миропомазани и пророковани. Цар Давид, Мојсије, Соломон... пре њега.

On 30.4.2018. at 7:05, Istok17 рече

Kakav je ovaj tekst u cilju dokazivanja pojedinim hrišćanskim denominacijama i islamistima da je Isus božanske prirode? Tražili su od mene da odbranim svoje stavove po pitanju božanstva Isusovog

Што се Ислама тиче. Војно-освајачка, правна учења (световна) која је Мухамед имао не могу да се оспоре кроз Свето Писмо. Јер он тим чином практично само замењује оно што је било Римско Царство или пре Хришћанства Александрово Царство, Персијско Царство...

Али духовна учења му нису у складу са вером Старог Завета, Новог Завета или вером његових предака. Мислим да улазак у Божанску природу Исуса Христа није потребан да би се потпуно јасно решило било које питање са Пророком Мухамедом у Исламу. Осветљавање тог питања не би требало да иде даље од првих страница у Курану и Светом Писму. Где је описано откровење које је Авраам имао за своје телесне и духовне потомке. Где пише да Исак (предак Јевреја и самим тим Исуса Христа) кроз своје телесне потомке, наслеђује Авраама у телесном и духовном смислу, тј. једини је Авраамов потомак који носи и преноси на своје поколење завет са Богом. Док Исмаел (по пред-куранском и куранском предању код арапа предак Мухамеда) иако прворођени Авраамов син и патријарх Арапских племена, наслеђује Авраама само телесно, али не наслеђује Авраама духовно у смислу завета са Богом (које се преноси рукоположењем). Тако да Мухамед нема основу у самом Курану да буде духовни наследним Авраама. Авраамови духовни потомци духовно наслеђују и Мелхиседока који је био Патријарх пре него је Авраам и дошао на обећану земљу. Тако да ће Исакови потомци духовно владати целим светом (чини ми се да није планета била обухваћена као свет, већ јасне географске кординате где су семити живели) у Авраамовим откровењима.

Авраамовим откровењем се заобилази могућност да Мухамед како пише у Курану, постане наследник откровења (по Курану последњи Божији пророк). Чиме он себе ставља на место другог месије тј. поновног доласка Исуса Христа који су Хришћани очекивали. Ту настају разлике између Ислама и Хришћанства, Куран не оспорава Божанску природу Исуса Христа, али оспорава Хришћанско схватање односа човека и Бога, негирајући откровење о васкрсењу кроз инкарнацију душа у нова тела након другог Христовог доласка, бесмртност... Нпр. неке Исламске деноминације сматрају да је Исус био Пророк Илија који је направио пут месији (Мухамеду), неке малобројне исламске секте сматрају да Исус (Иса) треба опет да дође и поведе муслимане у коначни Свети Рат... А свети рат је повезан са Авраамовим откровењем које говори о телесном надбројавању осталих народа који немају завет са Богом...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг инфо,
      Kultni hram, 400 godina star, izgrađen u japanskoj kulturnoj prestonici Kjoto, otkrio je da će Android božanstvo, to jest humanoidni robot, propovedati Budina učenja u pokušaju da dopre do mlađih generacija Japanaca. Android Kannon je zasnovan na tradicionalnom budističkom božanstvu milosrđa i predstavljen je medijima početkom februara u Kodaiji hramu, gde je 23. februara održao svoje prve propovedi. Božanstvo će zvanično početi da propoveda vernicima u martu.

Ovo nije bio jeftin projekat i koštao je 100 miliona jena to jest nešto više od 900.000 dolara za kreiranje Androida. Robot predstavlja saradnju između Zen hrama i Hiroshi Ishiguro-a, profesora inteligentne robotike na Univerzitetu u Osaki. Hram se obratio profesoru Ishiguro-u i zamolio ga da kreira humanoidnog robota koji može da prenosi Budino učenje na način koji je lako razumljiv i na takav način da „pomaže da se smire ljudi sa izmučenom dušom“, prenose Asahi novine.
      „Nadamo se da će Android Kannon pomoći budističkim učenjima da dopru do srca ljudi danas“, rekao je Tensho Goto, sveštenik u hramu, dodajući da se rasprostranjenost budizma po svetu znatno povećala pojavom budističkih slika. Kako poručuju iz hrama, budističko božanstvo milosrđa je u stanju da se transformiše po sopstvenoj volji kako bi pomoglo ljudima, a Android Kannon je samo najnovija inkarnacija.
      Robot, kako prenosi Ubergizmo, se zove Mindar i programiran je da izgovara propovedi iz „Srčanih sutri“ (Heart Sutras) na japanskom. Na ekranu će takođe biti prikazane prevedene verzije na engleskom i kineskom jeziku za strane posetioce. Visok 1,95 m i težak oko 60 kg, robot je u stanju da pokrene torzo, ruke i glavu, ali samo ruke, lice i ramena su prekriveni silikonom dizajniranim da izgleda kao ljudska koža. Kod ostatka Androida se očigledno vide mehanički delovi, uključujući vrh glave. Video kamera je instalirana u levo oko.
      Inače, hram je sagradila supruga Toyotomi Hideyoshi-a, vojskovođe iz 16. veka, koja je ujedinila Japan, kako bi odala počast svom mužu, a Android Kannon, sa sklopljenim rukama u položaj za molitvu, unosi dašak modernosti i futurizma u ovaj kultni hram sa istorijskom tradicijom.
      Izvor: Telegraph, https://pcpress.rs/humanoidni-robot-kao-budisticko-bozanstvo-propoveda-u-hramu-u-kjotu/?fbclid=IwAR0iRn46vbUTUF8NOAMxCEFe8WB2aBzPhCLyQuPKWmt9DGuYOhC-dHuYYUY
  • Креирај ново...