Jump to content

Како се одбранити од нежељених мисли?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Поштовање драги чланови.Е овако.Имам 22 године,живим у Републици Српској,и имам проблем.Прије од прилике мјесец и пол дана имао сам стресних ситуација,међутим ријешио сам то,али на врхунцу тих стресних ситуација су ми се појавиле суицидалне мисли.Иако сам имао проблема,чврсто сам стајао иза одлуке да то никад не бих урадио.Оне су се смањиле,али иако мањег интензитета ометале су ме,али сам рекао да су то само глупе мисли и то је то.Да би након неког времена(10так дана) опет ми се јавило неко незадовољство и опет суицидалне мисли само у таквом интензитету да су ме убједиле да ја то желим,да ми је доста свега,и што је најгоре јавио ми се осјећај такав.Е од тада неких 20так дана,не могу никако себе да демантујем да не желим.Никако себи не могу рећи да је то лоше и да не желим.И чим се мало саберем и кажем себи да не желим,ето опет оног незадовољства и осјећаја да ја то хоћу.Осјећај као да ја то морам и хоћу.Није ми јасно,од толико лијепих ствари на овом свијету,ја желим да се убијем а не знам зашто.Не знам како да кажем себи е то не желиш,то је лоше.Што је најгоре губим вољу и мотивацију,а самим тим интензитет се појачава.Боже драги шта ми се дешава

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Mile995 рече

Боже драги шта ми се дешава

Миле..дешава ти се једноставно речено да те ђаво наговара да повјерујеш у то да живот нема смисао и да га скратиш..

Пробај то да разумијеш иако можда ниси дуго у вјери..

Рубрика псхилогија неће бити довољна за тај проблем.

Видиш и сам да ти се дешавају ствари за које треба нека помоћ, али прије свега Божја помоћ, јер ђаво има много, много искуства да подмеће такве мисли..хиљадама година. Зато и теби треба, неко ко има искуство да буде на твојој страни..

Имаш 22 године.. Узимаш ли неке псхиактивне супстанце, гудру, или босаурине, или и само јак алкохол? Ако је тако..пробај стати барем на неко вријеме, јер ће те уз помоћ тога много лакше на све наговорити..

Пробај повремено Исусову молитву: " Господе Исусе Христе помилуј ме грешног", док не нађеш доброг духовника...то данас није једноставно али ни немогуће..

Имаш овдје још о таквим мислима..

Подели на овим сајтовима

Treba da se boris brate sa losim mislima.

Lose misli su uvek proizvod neke nesrecne situacije u nasim zivotima. Uvek, ali, uvek, postoji izlaz iz bilo kakve lose situacije i mislim, da to treba da shvatis i da ti to bude stalno u glavi. Uvek postoji resenje za bilo kakve probleme u zivotu, samo treba ici polako i istrajno i naci ces odgovarajuce resenje.

Samo polako i budi uporan u borbi, korak po korak i bice sve u redu. Nadjes i neku zanimaciju, bilo koju, malo se opustis, pogledas neku dobru seriju ili film ili dobru sportsku utakmicu, moze i neka rekreacija, kosarka ili fudbal i slicno neko druzenje sa ljudima.

Jednostavno, trebas da 'oteras' takve misli od sebe, kao nesto lose i strano. I, ono, sto je mozda i najbitnije , mislim, da umesto takvih negativnih misli treba da 'kreiras' i imas u glavi , neke pozitivne i drugacije misli. I, bice sve u redu.

Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

Treba da se boris brate sa losim mislima.

Jednostavno, trebas da 'oteras' takve misli od sebe, kao nesto lose i strano. I, ono, sto je mozda i najbitnije , mislim, da umesto takvih negativnih misli treba da 'kreiras' i imas u glavi , neke pozitivne i drugacije misli. I, bice sve u redu.

Бокисд..

Прочитај пажљивије шта је Миле написао да је све већ покушао да уради.

Сам..

И какве је резултате добио.

И то ти је реално стање на терену.

Не може човјек у таквим ситацијама само сам да се бори. И не треба..

Осим ако не желиш да ризикујеш свашта..? Треба да тражиш помоћ, као што он и ради. Божју помоћ..

Подели на овим сајтовима

Добродошао ти нама,  и да се дружимо докле трајемо.

Радиш ли нешто, имаш ли барем хоби?

И обавезно увек да будеш у друштву породице, другара, никада сам!

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, timjančica рече

Боксид..

Прочитај пажљивије шта је Миле написао да је све већ покушао да уради.

Сам..

И какве је резултате добио.

И то ти је реално стање на терену.

Не може човјек у таквим ситацијама само сам да се бори. И не треба..

Осим не желиш да ризикујеш свашта..? Треба да тражиш помоћ, као што он и ради. Божју помоћ..

Koliko vidim, ovakva situacija ga prati od skora, mesec ipo dana.

Pravo da ti kazem, ono sto znam , to sam i naveo. Jer, imao sam u zivotu period teske depresije i pomalo i na osnovu iskustva pricam.

Cak i oslanjanje na Boziju pomoc, zahteva odredjeni 'nivo' nase borbe i truda kako bi mogle da se prevazidju takve lose misli. Jednostavno, neka moja poenta jeste, da treba covek da se bori i da ne odustaje i da trazi razlicita resenja za svoje probleme. Uvek postoji resenje za bilo koji zivotini problem.

Ne treba covek da se  predaje i da se prepusta situaciji i losim mislima. I, da smatra da ne moze da se izvuce. I, da trazi, odmah, instant resenje. Mora korak po korak da se izvlaci iz neprijatne situacije, treba da ima neki 'ratni' plan kojim ce se suprostaviti losim stvarima.

Pa, ako ne moze sam, neka potrazi pomoc. Bilo koju, drugarsku i prijateljsku, profesionalnu ili Boziju. Evo, sam ovaj gest iznosenje na forumu svoje zivotne situacije jeste neki dobar korak ka' nekom dobrom duhovnom i mentalnom stanju.

Подели на овим сајтовима

@Mile995 

Центар Срце се бави превенцијом самоубиства и имају и бесплатан хелп телефон (Svakog dana od 17 do 23: 0800-300-303):

https://www.centarsrce.org

Иначе ми као људи немамо способности, знања, силе да се увек сами изборимо са помислима и зато нам треба помоћ. Сваки пут када си близу такве помисли преусмери се на молитву, макар и расејану.

Ако ни то не можеш онда се стално моли за помоћ и за то: да се сетиш и да можеш да скренеш мисли.

И не веруј помислима, и одбацуј их без расправе са њима, јер изгледа да сада ниси у стању да са њима рационално изађеш на крај.

Причешће обавезно а ако треба и исповест.

Подели на овим сајтовима

Их колико ли сам пута кукала овде и тражила да сагледамо ствар из више углова.

Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Bokisd рече

Mora korak po korak da se izvlaci iz neprijatne situacije, treba da ima neki 'ratni' plan kojim ce se suprostaviti losim stvarima.

Pa, ako ne moze sam, neka potrazi pomoc. Bilo koju, drugarsku i prijateljsku, profesionalnu ili Boziju.

Видиш, ратни план је управо да не тражиш било коју помоћ..јер ти било ко и не може помоћи..

Православном вјернику, никаве срце. орг не могу стварно помоћи и пријатељска и најбоља помоћ је недовољна. То је рат духовних сила..и тај рат можеш само тако и добити..

• Љут 1
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, timjančica рече

Видиш, ратни план је управо да не тражиш било коју помоћ..јер ти било ко и не може помоћи..

Православном вјернику, никаве срце. орг не могу стварно помоћи и пријатељска и најбоља помоћ је недовољна. То је рат духовних сила..и тај рат можеш само тако и добити..

Moram da budem iskren.

Teorijski si u pravu, ali, na osnovu svoga iskustva ,  vrlo je tesko ovu teoriju primeniti na delu. Proveo sam skoro dve godine ( u razlicitim periodima ) na Svetoj Gori i video sam svasta i svega. Tesko je coveka u takvoj situaciji tesiti i izvuci kroz Boziju pomoc . Mislim, moze, nemoj pogresno da me shvatis, ali, te' , kako da kazem,.... granicne psihicke i teske situacije su zaista vrlo specificne i teske za ljude.

Recimo, ( vec sam negde pisao ),  tamo na Svetoj Gori postoje monasi koji padnu u totalnu apatiju i hoce na kraju da se vrate u svet.

U takvoj situaciji, preporucuje se takvim monasima da se nekako,  pomalo opuste i skrenu svoje misli tako sto ce' izaci na more u camcu, na neko pecanje ili setnju plazama i brdima Gore ( i slicne stvari ). Pa, polako, korak po korak, kada se malo psihicki opusti i povrati mentalnu snagu, opet se vraca u tesku i jaku  monasku borbu.

Nikako se ne preporucuje u takvim situacijama neko dodatno duhovno opterecivanje takvih monaha jer ce' na kraju da puknu. Ima i kod velikih duhovnih otaca starog Egipta takva stvar, gde su oni savetovali takvim 'labavim' monasima da samo sede u keliji i pletu neke kosarice. Ili, veliki sv. Antonije je svojim monasima ponekada nalozio da igraju neke igre ( slicne danasnjem fudbalu ) radi odredjene relaksacije, jer, kako je pricao,....ako se luk preterano zateze, moze da pukne....

Neka moja poenta jeste, da je ponekad u teskim situacijama potrebno da se i pomalo relaksiramo i da ne zatezemo previse svoju psihicku i mentalnu i duhovnu snagu jer mozemo stvoriti time kontra efekat.

Pa, kada osetimo da imamo dovoljno snage mozemo krenuti u jacu duhovnu i psihicku borbu sa losim situacijama.

Opet, kazem i naglasavam, takvo je neko moje iskustvo sa losim mislima i teskim zivotnim situacijama. Mozda nekom drugom neko drugo resenje moze doneti duhovno i psihicko poboljsanje. Bitno je da se covek bori i trazi ta' resenja ( koja uvek postoje ) i  koja ce' ga izvesti iz odredjenih problema.

Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Tesko je coveka u takvoj situaciji tesiti i izvuci kroz Boziju pomoc . Mislim, moze, nemoj pogresno da me shvatis, ali, te' , kako da kazem,.... granicne psihicke i teske situacije su zaista vrlo specificne i teske za ljude.

Наравно да су те ситуације тешке. Али не у оном смислу у којем рекоше Јевреји за Господа, да му је "бесједа тврда". Мора се уложити једноставно труд, и вјера, а ми људи данас нисмо за то, већ смо за комформизам.

И тај комформизам на Светој Гори који се дешава, је исто то..комформизам. Било гдје да се дешава.

Али ствар је у томе да то не помаже.

Нема ефекта. Као кад би на наоружаног непријатеља бацао јаја.

Зато ту мора да иде духовни лијек.

Ко то не жели да прихвати, окрени, обрни - остаће без помоћи. 120%

Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, timjančica рече

Наравно да су те ситуације тешке. Али не у оном смислу у којем рекоше Јевреји за Господа, да му је "бесједа тврда". Мора се уложити једноставно труд, и вјера, а ми људи данас нисмо за то, већ смо за комформизам.

И тај комформизам на Светој Гори који се дешава, је исто то..комформизам. Било гдје да се дешава.

Али ствар је у томе да то не помаже.

Нема ефекта. Као кад би на наоружаног непријатеља бацао јаја.

Зато ту мора да иде духовни лијек.

Ко то не жели да прихвати, окрени, обрни - остаће без помоћи. 120%

Veruj mi, razumem te potpuno, ali, opet kazem, mislim, da covek treba da ima neke odredjene 'ventile' ili relaksacije u svom duhovnom zivotu inace, moze da se desi da se , kako se kaze, preforsira i da potpuno ispadne iz duhovnog i mentalnog zdravlja.

Nazalost, previse sam takvih primera video i ovde u svetu i tamo na Svetoj Gori ( :cmizdrenje: ) i zbog toga ne mogu da pricam drugacije.

Neka svako odmerava svoje duhovne i mentalne snage, pa, tako i pise u pismu, .... da rasudimo pre nego sto pocnemo da gradimo kucu ( duhovnu ).... sta i kako cemo ( graditi )....

Подели на овим сајтовима

Centar srce je fantasticna ideja. Na mail zaista odgovaraju, posvete se tome, ne znam za republiku srpsku, al znam da je u srbiji i telefonski razgovor bio moguc cak i ako nemas kredita oni te pitaju da te okrenu oni. Chat isto je super ideja. 

Mlad si, hrabroat vec imas, da nisi hrabar ne bi ni do sada izdrzao i fenomenalno je sto si potrazio podrsku. Bilo bi lepo da zaista razumes da jw to sto ti se desava saavim ljudski i normalno, da se mnogi u tom periodu suocavaju sa burnim osecanjima i ocekivanjima. Ali da je sasvim u redu i da potrazis podrsku od ljudi koji imaji i iskustva i znanja da se s tim izbore. Duhovnik je dobro mesto, pricescuj se sto redovnije mozes, ali ne daj se obeahrabriti ako naidjes na nekog ko misli da je sve to stvar vere i odluke pa kao ako pozelis zatvoris oci i pomolis se, pozitivno razmiskjas sve ce proci samo od sebe. To je malo verovatno. Mislim, procice al ne bas samo od sebe. Gledaj to na priliku da bolje upoznas sebe, da istrazis sebe, pokusaj da se raspitas da ki u tvom mestu postoji paiholoska podrska, neka vrata psihoterapije pa i po povoljnim cenama. To sad zavisi od toga gde se nalazis. Neki terapeuti rade i preko skajpa  tako da se raspitas. Nista to nije strasno i cesce je nego sto mislis. Samo ljudi se stide sebe i onoga sto misle, osecaju, pa misle da su manji i losiji vernici ako recimo imaju takve misli ili neke druge. Svako moze imati probleme sa osecanjima, sa depresijom, panikom, svime redom. Razlika je u tome sta ce da uradi sa tim. Moze da izignorise to i pripise sve Bozijoj volji, a moze i da bas zbog vere u Boga se bori sa sobom i potrazi pomoc. Ignorisanje, bezanje je po nekom pravilu najgore resenje. Ono sto potisnemo izbice na pivrainu vako il nako. Kao voda koja nadje uvek svoj put hteli mi to il ne. S Bozijom pomoci i podrakon duhovnika, pokusaj da razgovaras s nekim strucnim licem o tome, bez straha zaista. Uspeo si do sada tako da sve resurse vec imas u sebi. Neko ti strucan moze i pomoci da to otkrijes i sam. 

Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Евхаристијским сабрањем, дана 02. августа 2021. године, свечано и молитвено је прослављена храмовна слава чији је небески заступник Свети пророк Илија. Тим поводом Свету Архијерејску литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим у Личкој Јасеници.

Преосвећеном Епископу су саслуживали: протопрезвитер – ставрофор Радослав Анђелић, протопрезвитер Милан Симић и протођакон Небојша Анђић.
      Након заамвоне молитве, Епископ Герасим је заједно са свештенством и верним народом осветио славске дарове колач и жито, који су прињети у славу Божију, а у част Светог пророка Илије.
      Након сабрања, Епископ Герасим је говорио о лику и значају Светих пророка, где је између осталог рекао: Свети пророк Илија је од самог рођења свога чудесно и промислом Божијим био позван на службу пророчку, одликовао се великом и чврстом вером у Господа. Сва чуда која су везана за њега јесу се десила у време када је стари Израиљ у Староме Завету одступао од заповести Божијих и више пута поклањао се многобожачким боговима. Због тога је Свети Илија прилично оправдано био гњеван на свој народ, али та опомена јесте пут спасења, јер је и пророчки дар управо ту да опомиње народ када греши или одступа од Бога. Свети пророк Илија је чинио чудеса како би и Сам Бог кроз њега показао да је прави и истинити Бог.  
      Храмовној слави присуствовали су дожупан Жупаније карловачке, г. Дејан Михајловић и начелник  општине Плашки г. Перо Дамјановић.

Извор: Епархија горњокарловачка
    • Од Вилер Текс,
      Британски тајни пројекат – како да Срби заволе независно Косово
      29.07.2021. - 10:13   Британски тајни пројекат еуфемистичког назива „Јачање позитивног мира на Косову и у Србији“, који је разоткрио новинар Кит Кларенберг, заправо има за циљ истискивање Русије и Кине из региона и спроводи се већ осам месеци. Између осталог, циљ је и створити албанску државу на Косову на коју ће Срби пристати и малтене је заволети.   Идеја о „глобалној Британији“, коју је након изласка ове државе из ЕУ прокламовао премијер Борис Џонсон своје обрисе изгледа добија и на Балкану кроз тајни пројекат британске владе под називом „Јачање позитивног мира на Косову и у Србији“.   Разоткривен од стране истраживачког новинара Кита Кларенберга и објављен на веб порталу телевизије „Раша тудеј“, документ говори о организовању мреже појединаца, НВО, медија и политичара за повећање подршке Срба са Косова и Метохије приштинској влади – просто речено, британска влада жели да Срби прихвате косовску независност и за то су између 2020. и 2022. издвојили пет милиона фунти. Оно што пада у очи јесте решеност Вајтхола да угуши сваки отпор зацртаном циљу и за то предвиђа, како Кларенберг каже, средства слична онима која су САД користиле када су компромитовале бразилског председника Лулу да Силву – уз помоћ мреже „тројанских коња“ дискредитовати политичаре и све оне који се противе британском циљу. Британски тајни пројекат – усадити Србима мишљење да су расисти
      Уз то, све би требало да се одвија тајно и да изгледа спонтано – зато су за циљну групу и одабрани „млади који нису у могућности да емигрирају, па се претпоставља да ће због незапослености бити вољнији да се ангажују“. Ако би се Кларенбергово откриће повезало са, на пример, изјавом турског председника Реџепа Тајипа Ердогана који је изразио намеру своје земље да лобира за признање косовске независности, могао би се стећи утисак да се ради о координисаним акцијама. Међутим, Синиша Љепојевић, дугогодишњи дописник српских медија из Лондона и добар познавалац прилика у Великој Британији, каже да је британски пројекат старији, као и да се ради о делу ширег западног пројекта који се пре свега бави стварањем мреже медија и НВО против присуства Русије и Кине на Балкану.   „То се прикрива једном другачијом формом – помирењем у региону и обезбеђивањем мира кроз школовање и прање мозгова углавном младим људима из НВО и млађим новинарима који већ раде у одређеним медијима. Реализација пројекта почела је пре око осам месеци, а британска улога у пројекту (јер то није само њихов пројекат, већ и амерички и немачки) је да људе доводи у Британију и да их, уз помоћ НВО провлаче кроз школу и да се они са „новим знањем“ враћају овде“, објашњава Љепојевић.   Методологија обуке је стара, у њој нема нових идеја, а суштина је спровођење антируске и антикинеске политике, али и онога што Љепојевић назива културом поништавања – она, према његовим речима, у српске мозгове треба да усади став да су Срби расисти.   Британија подржава најстрашније национализме на Балкану Тајни британски пројекат за историчара Чедомира Антића не представља новост, али показатељ је британских амбиција за доминацијом. Некада империја, а данас увелико смањених политичких, економских и војних капацитета, Британија води политику дугог трајања. Отуда и амбиција за доминацијом на Балкану. Према Антићевим речима, суштина пројекта је стварање албанске државе на Косову и Метохији – зато се говори о „позитивном миру“ и утицају на идентитетску заснованост Срба на Косову. Британска акција је морално недопустива јер са једне стране, Британија, заједно са неким другим великим силама, намеће албанску државу на Косову и Метохији, док са друге стране, не обраћа пажњу на кршења људских права Срба у региону.   „Ово је веома важна информација и Србија треба да поступа у складу са њом – да за једног од врло важних партнера имамо државу која своју политику заснива на чистом антисрпству“, истиче Антић.
        Британија заправо жели да Србима наметне „Пунски мир“ где се од Срба очекује да Бошњацима или Албанцима дају она права која Срби у региону не могу да очекују, додаје он.   „Да су ово неке друге године и нека друга епоха то би се јако лоше завршило по Велику Британију и њене савезнике. Међутим, не само Србија и српски народ, већ и цео Балкан је у опадању и то је иживљавање на све слабијим земљама зато што они буде најмрачније националистичке снаге међу Албанцима, Бошњацима, етничким Црногорцима и то је најстрашније“, наглашава наш саговорник.   Косово за почетак, после Бујановац, Медвеђа и западна Македонија   За македонског новинара Миленка Неделковског британски пројекат о Косову и Метохији само је припрема за ширу акцију која ће у будућности обухватити и Бујановац, Медвеђу, западну Македонију и друге регионе. То показује и решеност да се сви опоненти дискредитују и униште, каже он. Ипак, Љепојевић сматра да су британски империјални капацитети ограничени. Балкан, поготово онај његов део који још није постао део ЕУ, занимљив је за Британију и она процењује да би било корисно да се уложе одређена средства за ширење њеног утицаја. Јер, како наш саговорник каже, одатле би био британски уцењивачки капацитет био проширен и на ЕУ, и на Блиски исток.   „То су планови и амбиције, међутим, реалност је много другачија и зависи од две ствари. Пре свега зависи од догађаја, јер не знамо шта ће се све дешавати. Друго, зависи од тога у којој мери Британија може да представи себе као обновљену силу. Моје мишљење је да је то потпуно нереална амбиција, али тамошња државна номенклатура верује да треба покушати“, закључује Љепојевић.   rs.sputniknews.com   Британски тајни пројекат – како да Срби заволе независно Косово | ИСКРА
      ISKRA.CO Британски тајни пројекат еуфемистичког назива „Јачање позитивног мира на Косову и у...
    • Од JESSY,
      Одломак из књиге „Основе породичног живота. Размишљања и савети архимандрита Јована (Крестјанкина)“ издавачке куће „Вољни страник“   
      Ви сте породични људи и отац Ф. је у праву кад Вас усмерава на главно – на бригу о породици. А како и чиме то је унутрашња ствар, својим трудом, по својим могућностима. Сви треба да живимо хришћански: и монаси, и мирјани, али су путеви различити и одговараћемо за различите ствари. Стваралачки изграђујте своју породицу. И не могу сви сликари да сликају иконе, не треба толико икона колико има људи који би желели да их сликају. И свет не може без лекара, без учитеља и без уметника, јер ће осиромашити и разболеће се. Јер свако обавља свој посао и треба да га обавља као Божје послушање – с радошћу и љубављу.
      И немојте заборавити: за самовољне подвиге, за постове ван захтева Цркве нећете одговарати пред Богом, а за породицу, за кћерку и за супруга ћете одговарати само ви. Ви сте се до те мере усредсредили на себе да сте престали да видите потребе ближњег. Зар је Бог могао тако нешто да Вам сугерише? Непријатељ иде поред и довија се како да Вас скрене с Божјег пута.
      Ваши доживљаји су изузетно деликатно и стваралачко дело – дело љубави. И не успевате увек да ускладите тон и да складно запевате. Али то је живот. Живот је подвиг, живот је наука, она васпитава у нама и стрпљење, и смирење, и љубав.
      Ј. И., размислите, до нас који наизглед живимо далеко од узбурканог света, допире његова грозница, а шта да кажемо за оне чијих душа, ума и срца се директно дотиче? Нека би им Бог дао снаге да опстану и да се не поводе за тренутним каприцима живота (јер живот се још увек гради без Бога, а то значи да живот још увек није како треба).
      Дакле, драга Ј. И., знајте да нам је дата врло важна улога – да схватимо и да се молимо, и да на време дамо, и да с утехом примимо, олакшавајући на тај начин супругу тешко бреме спољашњих догађаја.
      Ви треба да будете помоћница, а за то није обавезно да знате, али је обавезно да осећате. И завршићу речима апостола, оне нам долазе у прави час и у одговарајућој прилици: „Знање надима, а љубав изграђује“ (1 Кор. 8, 1). Знам да имате велике тешкоће, желите ослонац, а свима око себе Ви морате бити ослонац. Ево, ја имам већ 90 година, а сви од мене још увек немилосрдно захтевају да будем ослонац. Али ја знам да је наш ослонац Један и да је наша снага у Једном, и да је спасење у Једином – све је у Христу, Господу нашем Спаситељу. И уз Божју помоћ све ћемо издржати и преживећемо чувајући веру и верност. За нас је главно да увек и у свему будемо с Богом.
      Нека је на вашој породици Божји благослов.
      А за породицу се треба борити, то нису просто ваши односи са супругом. То је од ране младости несређен живот ваше деце. Прво што треба да чините стално јесте да се молите за супруга и да се молите светом Гурију, Самону и Авиву за очување породице. Друго и подједнако важно јесте да завирите у своје срце, да пажљивије погледате себе – да ли има Ваше кривице у томе што муж избегава кућу.
      Ваше хришћанско стрпљење, смирење и љубав ће иако мало, својевремено учинити своје и Ваша друга половина, Ваш муж ће оживети духом. Међутим, за то почните да радите на себи: кад он плане – Ви немојте. Схватите да је њему теже него Вама, он не зна Бога, а непријатељ га води „тамо куд он неће“. Почните да се молите за њега стално и с осећајем сажаљења, сетите се да је и њему од детињства било тешко као и Вама. А остало је дело Божје. Прочитајте Прву посланицу Коринћанима, 7. главу и имајте на уму да болујете заједно с мужем, јер сте вас двоје – једно тело.
      Добро је то што се молите за њега. То обавезно треба да чините како га не бисте изазвали да хули на Бога. Доћи ће време и тајно ћете моћи да чините јавно.
      А породицу треба да чувате мудрим и стрпљивим односом према супругу. Само је лако рећи: „Развешћу се!“ Лако је рећи кад мислиш и знаш само себе, а ако размишљаш још и о супругу, па и о деци, уложићеш све напоре да деца знају оца, а муж – своју породицу.
      Вера у то да ти је Господ ближе од било кога од блиских, да не чује шапат твојих усана, већ чује молитвене дамаре твог срца и чиме је оно испуњено у тренутку кад се обраћаш Богу. А ти си породичан човек и за сваког члана породице одговараш пред Богом, значи, срце треба да те боли за свакога. Нека би ти Бог дао мудрости! И почни, С., од испуњавања поуке преподобног Серафима Саровског: „С., радости моја, стеци дух миран и неће се спасити само твоја породица, већ ће се хиљаде спасити око тебе.“ И то је све. Гледај како нас живот учи да живимо. Ако хоћеш да будеш задовољан и срећан – живи у Богу, а ако нећеш – ту нема среће.
      https://srpska.pravoslavie.ru/140466.html

View full Странице
    • Од JESSY,
      Одломак из књиге „Основе породичног живота. Размишљања и савети архимандрита Јована (Крестјанкина)“ издавачке куће „Вољни страник“   
      Ви сте породични људи и отац Ф. је у праву кад Вас усмерава на главно – на бригу о породици. А како и чиме то је унутрашња ствар, својим трудом, по својим могућностима. Сви треба да живимо хришћански: и монаси, и мирјани, али су путеви различити и одговараћемо за различите ствари. Стваралачки изграђујте своју породицу. И не могу сви сликари да сликају иконе, не треба толико икона колико има људи који би желели да их сликају. И свет не може без лекара, без учитеља и без уметника, јер ће осиромашити и разболеће се. Јер свако обавља свој посао и треба да га обавља као Божје послушање – с радошћу и љубављу.
      И немојте заборавити: за самовољне подвиге, за постове ван захтева Цркве нећете одговарати пред Богом, а за породицу, за кћерку и за супруга ћете одговарати само ви. Ви сте се до те мере усредсредили на себе да сте престали да видите потребе ближњег. Зар је Бог могао тако нешто да Вам сугерише? Непријатељ иде поред и довија се како да Вас скрене с Божјег пута.
      Ваши доживљаји су изузетно деликатно и стваралачко дело – дело љубави. И не успевате увек да ускладите тон и да складно запевате. Али то је живот. Живот је подвиг, живот је наука, она васпитава у нама и стрпљење, и смирење, и љубав.
      Ј. И., размислите, до нас који наизглед живимо далеко од узбурканог света, допире његова грозница, а шта да кажемо за оне чијих душа, ума и срца се директно дотиче? Нека би им Бог дао снаге да опстану и да се не поводе за тренутним каприцима живота (јер живот се још увек гради без Бога, а то значи да живот још увек није како треба).
      Дакле, драга Ј. И., знајте да нам је дата врло важна улога – да схватимо и да се молимо, и да на време дамо, и да с утехом примимо, олакшавајући на тај начин супругу тешко бреме спољашњих догађаја.
      Ви треба да будете помоћница, а за то није обавезно да знате, али је обавезно да осећате. И завршићу речима апостола, оне нам долазе у прави час и у одговарајућој прилици: „Знање надима, а љубав изграђује“ (1 Кор. 8, 1). Знам да имате велике тешкоће, желите ослонац, а свима око себе Ви морате бити ослонац. Ево, ја имам већ 90 година, а сви од мене још увек немилосрдно захтевају да будем ослонац. Али ја знам да је наш ослонац Један и да је наша снага у Једном, и да је спасење у Једином – све је у Христу, Господу нашем Спаситељу. И уз Божју помоћ све ћемо издржати и преживећемо чувајући веру и верност. За нас је главно да увек и у свему будемо с Богом.
      Нека је на вашој породици Божји благослов.
      А за породицу се треба борити, то нису просто ваши односи са супругом. То је од ране младости несређен живот ваше деце. Прво што треба да чините стално јесте да се молите за супруга и да се молите светом Гурију, Самону и Авиву за очување породице. Друго и подједнако важно јесте да завирите у своје срце, да пажљивије погледате себе – да ли има Ваше кривице у томе што муж избегава кућу.
      Ваше хришћанско стрпљење, смирење и љубав ће иако мало, својевремено учинити своје и Ваша друга половина, Ваш муж ће оживети духом. Међутим, за то почните да радите на себи: кад он плане – Ви немојте. Схватите да је њему теже него Вама, он не зна Бога, а непријатељ га води „тамо куд он неће“. Почните да се молите за њега стално и с осећајем сажаљења, сетите се да је и њему од детињства било тешко као и Вама. А остало је дело Божје. Прочитајте Прву посланицу Коринћанима, 7. главу и имајте на уму да болујете заједно с мужем, јер сте вас двоје – једно тело.
      Добро је то што се молите за њега. То обавезно треба да чините како га не бисте изазвали да хули на Бога. Доћи ће време и тајно ћете моћи да чините јавно.
      А породицу треба да чувате мудрим и стрпљивим односом према супругу. Само је лако рећи: „Развешћу се!“ Лако је рећи кад мислиш и знаш само себе, а ако размишљаш још и о супругу, па и о деци, уложићеш све напоре да деца знају оца, а муж – своју породицу.
      Вера у то да ти је Господ ближе од било кога од блиских, да не чује шапат твојих усана, већ чује молитвене дамаре твог срца и чиме је оно испуњено у тренутку кад се обраћаш Богу. А ти си породичан човек и за сваког члана породице одговараш пред Богом, значи, срце треба да те боли за свакога. Нека би ти Бог дао мудрости! И почни, С., од испуњавања поуке преподобног Серафима Саровског: „С., радости моја, стеци дух миран и неће се спасити само твоја породица, већ ће се хиљаде спасити око тебе.“ И то је све. Гледај како нас живот учи да живимо. Ако хоћеш да будеш задовољан и срећан – живи у Богу, а ако нећеш – ту нема среће.
      https://srpska.pravoslavie.ru/140466.html

• Од Дејан,
      На Светој Гори, у Хиландару, пре 17 година, крстио се и примио свету тајну православља. Монаси су му наденули име Сава. Сава Хиландарски.

На званичној страници Универзитета Окајама, на ком предаје историју уметности и српски језик, пише његово име Мићитака Сава Сузуки.

А још као студент, пре готово четрдесет година, стигао је први пут у Србију. Дошао је на специјализацију код чувеног професора Војислава Ђурића. Научио прве речи на нашем језику. Упознао Београд, занемео пред лепотом Студенице, Жиче, Грачанице... Овде је пронашао другу домовину. Мићитака и Србија. Веза која, каже, никада неће бити покидана.

- За Србију ме је везало то што сам овде пронашао корен европске културе. Док је Запад сав окренут материјалном, код вас се, а да нисте ни свесни, очувало духовно. Постоји равнотежа - започиње своју причу овај професор историје уметности. - Када сам први пут крочио на тло Европе, из Јапана сам дошао бродом, па возом. У Русији ме је одушевила византијска уметност. Посебно иконе. А онда сам дошао у Србију и открио да је византијска уметност овде још лепша, аутентичнија, да нигде на свету не постоје већа ремек-дела.

Икона је, сматра, најважнији садржај хришћанства. То је портрет богочовека, а прихватање контрадикције да је Бог уједно и човек, каже, суштина је вере.

Када је први пут видео Студеницу, професор Сузуки био је потресен њеном лепотом.

- Тај манастир врхунац је европске средњовековне уметности - без дилеме процењује овај стручњак.

Помогао је у добијању помоћи јапанске владе за обнову манастира на југу Србије. Тако су рестауриране фреске у Цркви Светог Јована у Јасуњи крај Лесковца. Неколико година стручњаци су скидали слој цртежа из 20. века, да би испод заблистао аутентичан фрескопис стар пет векова.

Да би лепоту српских манастира представио својим сународницима, на јапански језик је превео монографију "Хиландар" Димитрија Богдановића, Дејана Медаковића и Војислава Ђурића.

А за Јапанце каже да се суштински разликују од Срба, православаца.

- У Јапану сви много раде. То је нека врста болести, да се све време троши на рад. И због тога су људи много депресивни. У Србији је сасвим другачије - примећује проф. Сузуки. - Православље заговара радовање животу. Истина, овде би ипак могло мало више да се ради. Имам пријатеље који раде на универзитету и који, само што су отишли на посао, већ се враћају кући.

Иако му је пола душе у Србији, наш саговорник ипак има јапанске навике. У минут тачан и много вредан. Зато је уз свој редовни посао, професора историје уметности на Универзитету Окајама, себи наметнуо још један - на универзитету предаје српски језик.

- Кад сам у Јапану, мој српски звучи одлично. Кад дођем у Србију, онда чујем колико грешим - самокритичан је. - Нисам лингвиста, али радује ме да студенте учим српски језик. А и они се радују. Сваке године имам их између 20 и 30 у групи. А једне године било их је више од стотину. Јапанцима, а и другим страним студентима, српски звучи необично, као што овде звучи јапански. Зато воле да га уче. Мада многи и не знају где је Србија. Тешко је разликују од Сибира и стално питају је ли тамо много хладно.

А последњих година, студенти у Јапану, захваљујући професору Сузукију, из прве руке могу да сазнају више о нашој земљи. Универзитет Окајама финансира боравак наших академаца и професора тамо, где се усавршавају у области јапанског језика и културе. Баш као они данас у Окајаму, Сузуки је седамдесетих први пут дошао у Београд.

Крштење на Хиландару

- На Хиландар нисам отишао са планом да се крстим. Али док сам тамо боравио, пожелео сам да то урадим - присећа се Мићитака Сузуки. - Мислио сам да нисам спреман, јер нисам знао молитве, ни да се правилно прекрстим. Ђакон ми је рекао: "Вера у Бога је довољна. Све остало ћеш научити".

И. Мићевић; Вечерње новости
  • Креирај ново...