Jump to content

Упознајмо се - представимо се

Оцени ову тему

Go to solution Solved by Иван Ивковић,

Препоручена порука

Владимире добро нам дошао и пензију са нама дочекао! :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 4.4k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Помаже Бог свима. Јеромонах Виталије - духовник и свештенослужитељ у манастиру Градац.

Dragi svi,    Moje ime je Nikola Popovic, 25 god., trenutno zivim u BG-u, radim, studiram, volontiram... Zivim brzo, a hranim se... pa dobro se hranim salu na stranu, zeleo sam da se ovde svima pre

Поздрав народе. Открио сам вас јуче, данас сам се учланио и срећан сам већ што сам ту.  8086.gif Џеј има песму која каже: "Био сам на кривом путу, сто грехова у минуту", па ето искористио бих тај сти

Постоване слике

пре 50 минута, Владимир_85 рече

Помаже Бог браћо и сестре, Бог се јави !

Зовем се Владимир. За овај форум знам од раније, с обзиром да често на интернету читам духовне текстове. Међутим ево тек сада се региструјем и надам се да ћу на овом месту лакше долазити до неких ствари и текстова који ме интересују, а наравно временом и стећи доста пријатеља у овој православној заједници.

Живи били !!! 

Ko ti dao peti lajk, a, ko, reci?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, drvce рече

Ko ti dao peti lajk, a, ko, reci?

Барем негде петицу да добијем, кад ми већ у средњој и на факсу нису ишле :D

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Samo da se javim da se pridružujem zajednici. Trenutna lokacija Beograd.

Ovde sam iz razloga što me zanima pravoslavlje i sve što je vezano za njega.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Pomaze Bog svima!

Danas sam pricala sa jednim poznanikom na temu prosirivanja kruga ljudi i upoznavanja novih lica i moja konstatacija je bila da ima raznoraznih foruma, sajtova i mreza za upoznavanje, ali nisam znala da postoji ovakakv neki forum za pravoslavce. Jeee :) Ko je voljan, slobodno neka posalje koju rec :)

Pozzz

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 6 часа, Mihajla рече

Samo da se javim da se pridružujem zajednici.

Управо сада, sofijapopovic89 рече

Pomaze Bog svima!

Dobrodošle! :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...
пре 15 минута, Nenad_ рече

Pozdrav svima!

Поздрав! Добро дошао на форум :) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Високопреподобни, Преподобни и Пречасни Оци, господо, браћо и сестре, помаже Бог! Зовем се Јован и долазим из Крагујевца. Похађам ФДУ а у средњу школу сам ишао у Богословију. Волим да ћаскам са истомишљеницима, а нарочито са супротстављенима, па се унапред радујем доласку на овај сајт. Надам се да ћу успети својим одговорима и мишљењима да допринесем различитим темама и проблематикама. У историји сам имао прегршт разговора са хришћанима, нехришћанима, атеистима, антитеистима и имам озбиљан опит што се тиче упуштања у дијалог са истима. Још једном, поздрав свима и боље вас нашао! :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Бог ти помогао и добродошао (име нећу ни покушати да ти изговарам) :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Гости

Zdravo svima,

Ja sam Dejan "komjuteras",u braku sa troje dece i autor Pravoslavnih Android aplikacija:

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Dejan+Zivanovic

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dejan.isceliteljska_molitva

Ovde sam dosao kako bih promovisao svoj radi i bio u kontaktu sa korinicima. Aplikacije su na Ruskom i Srpskom jeziku. Reklama nema, samim tim ni zarade od njih. Napravljene su iz ljubavi. Omiljena aplikacija je Isceliteljska molitva, tj Molitva za Zdravlje namenjena presvetoj Bogorodici.

Nadam se da cete podeliti svoja iskustva samom. 

Hvala!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од uomo del Ve.Te.,
      Углавном свако од нас или барем већина посетила је неки од манастира и познаје барем неког из монаштва и самим тиме свако има неку своју представу шта је то монаштво.   Али да би смо знали да ли имамо право схватање монаштва потребно је да будемо упознати поготово са монаштво из првог миленијума.
      Тема монаштва у Раној Цркви је веома комплексна и захтева много времена изучавања/читања да би се то све на једна правилан начин размело и сагледало, на пример: појављивање православног монаштва, резлике у монаштву, утицаји на богослужење... као и многи други детаљи/аспекти. 
      Тако да данас конкретно везано за Исток говори се о:
      1. етипатском (синајском, палетстинком/Св. Земља) монаштву
      2. кападокијском монаштву,
      3. и сиријском монаштву

Као што је познато постоји, како се то назива, златни патристички период у Раној Цркви. А  исто тако може се рећи и за монаштво да постоји златни период монаштва у Раној Цркви, а који покрива 4 или 5 генерација од ca. пре/после 313. године па до потпуне најезде арабљана/ислама. После најезде илама долази до пустошења и једино на неколико места монашки живот је опстао непрекидно или са изузетним кратким прекидима до данас. А то су Синајски Манастир, манастир Св. Саве освећеног као и неки од других манстира из Палестине. Ови манстири су имали изузетан утицај на даљи развој монаштва у Православљу а потовово црквених Богослужења које ми имамо и за које знамо данас као и очувања икона.  Ови монашки центри (из Синај и Св. Земље а по узору на египтаско монаштво) су имали велики утаицај и давали пример у оснивању монаштва на Светоj Гори као и у Кијевско Печерској Лаври.

А потом имамо  уникатан пример у историји нашег Великог и Мудрог Св. Саве који је путовао по истоку ( није туристички путовао него је имао кристално јасан циљ зашто иде тамо) и упознао са добро са монаштвом/цркеним животом у Египту, Светој Земљи као и у Цариграду, а све да би имао јасне координате како да организује СПЦ као и манастир Хиландар. 

Св. Сава је био веома мудар чоек' узимао је са свих страна оно што је сматрао да је набоље, најкорисније за СПЦркву у конкретном моменту.  Дакле није био искључив па да има преференце према Цариграду или према Палестини/Египту као што то данас неки раде. 
      Да Св. Сава није био искључив човек, ово се најбоље види из тога што je писање Хиландарског и Карјеског типика користио различите изворе/узоре. За писање Хилнадарски је преводио/користио типик из Евергетидског Манастира Св. Богородице док је за Карејски типик користио као узор један типик из манастира Св. Саве Освећеног. 
      Ово су само неки од детаља које написах. Позивам све заинтересоване, а који су читали текстове из Ране Цркве или студије, да изнесу неке детаље који могу бити од користи да се боље упознамо са раним монаштвом,  а да би смо имали право разумевање истог па и да исправимо можда неке детаље који би требали да се исправе данас код нас, а по узору на Св. Примере из Ране Цркве. 

Дакле кад је у питању египатско, синајско, палестинско, кападокијско и сиријско монаштво, позивам да заинетесовани напишу по нешто у чему су разлике, сличности, утицаји итд......  Једном речју сви детаљи који могу помоћи да боље разумемо и научимо овај сегмент а који је неодвојиви део од Православне Цркве. 
      Поздрав народе и хвала за ваше стрпљење и време да прочитате овај горенаписани текст.

• Креирај ново...